01e Fritsen betaalde eerst toch maar contributieschuld w Nederlandse clubs hoeven in Belfast niet bang te zijn9 UEFA zal wangedrag toeschouwers nog strenger bestraffen Ex-prof Groningen weer de as van Vejle BK LEIDSE COURANT PAGINA I. BERN De Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft bij het begin van de strijd om de Europe se bekertoernooien nog strengere straffen in het vooruitzicht gesteld bij wangedrag van de toeschouwers. In het laatste bulletin van de UEFA staat: „Zouden er opnieuw problemen door of met toeschouwers ontstaan, zal zal nog strenger dan in vorige jaren tegen de verantwoordelij ken worden opgetreden." In hetzelfde rond schrijven verzoekt de UEFA de supporters zich sportief te gedragen en steun te geven aan het streven van clubs en UEFA om rust en orde voor, tijdens en na de wedstrijden te handha ven. Hertha BSC, dat morgenavond in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-beker uitkomt tegen HJK Helsinki, heeft zijn suppor ters gevraagd zich correct te gedragen. Tegelij kertijd heeft de Berlijnse club toeschouwers die moeilijkheden voorkomen een aantrekkelijke premie in het vooruitzicht gesteld. Indien een vandaal wordt gegrepen en aangebracht kan de aanbrenger rekenen op een seizoenkaart of een overeenkomstig geldbedrag als beloning. De maatregelen ter voorkoming van wangedrag bij toeschouwers zullen ter sprake komen tij dens een congres van de UEF A-commissie voor beroepsvoetbal op 23 september in Rome. Een dag later is er een bijeenkomst van het comité dat zich bezig houdt met de voorbereiding van het zesde buitengewone UEF A-congres, dat op 26 november in Marbella wordt gehouden. Tij dens die bijeenkomst zal tevens worden gespro ken over de televisie-uitzendingen van wedstrij den en de financiële hulp aan enige lidstaten. In de kwartfinales van alle drie de Europese Bekertoernooien mogen de ploegen slechts spe-, Iers inzetten, die op 15 augustus voor hun club speelgerechtigd waren in de nationale competi tie. Voor de halve finales en de finale zijn die data respectievelijk 15 januari en Ï5 februari. Muhammed Ali, zo tonen deze beelden is weer volop in training voortjmet het canvas. Dat is hij geenszins van plan in het duel met Frazier. zijn confrontatie met Joe Frazier 1 oktober in Manilla. Hij was nog maar«"Het wordt een geweldige show. Ik ben in topvorm. Het gevecht zal zeker nauwelijks gearriveerd in de plaats van handeling, of er werd lustig opl geen vijftien ronden duren, want ik sla Frazier knock-out", zo liet de los geslagen in een training. Waarbij Muhammed Ali ook kennis maakte} wereldkampioen brallend als vanouds weten. Ouwehand niet, Jol wel mee naar Denemarken Den Haag - Rob Ouwehand heeft vanmorgen de reis naar Dene marken, waar FC Den Haag mor genavond zijn eerste Europa cup wedstrijden tegen Vejle BK speelt, niet meegemaakt. De enkelblessure, de afgelopen zaterdag tegen Sparta opgelopen, "bleek te ernstig te zijn. Een ander probleem Martin Jol is opgelost Hoewel hij zaterdagavond niet meespeelde was zijn blessure gis- De blessure van Mar teravond tijdens een laatste trai- tin Jol is voldoende ge- ning in het Zuiderpark voldoende no7on genezen. neze In definitief accoord TV-uitzendin- gen Montreal kosten ruim 24 miljoen GENÊVE De unie van Europese omroepmaat- schappijen, de EBU, heeft gisteren in Genève details bekend gemaakt van de overeenkomst met het Cojo over televisie-uitzendingen van de Olympische Spelen te Montreal. Cojo en EBU waren vrij dag al tot overeenstemming gekomen. De EBU zal aan het organisatiecomité 9,45 miljoen dollar betalen voor de rechten, in Nederlands geld 24,57 miljoen gulden. Cojo had aanvankelijk achttien miljoen dollar ge vraagd, EBU had 9,3 mil joen geboden. De 150.000 dollar extra komen voor een-derde gedeelte van de gezamenlijke Arabische omroepmaatschappijen, voor een derde van een Eu ropees lid van de EBU dat onbekend wenst te blijven en voor een derde van de Afrikaanse landen. De EBU zal zijn aandeel van bijna twaalf miljoen gulden onmiddellijk na de tekening van het contract, begin oktober, overmaken. Het restant zal worden bij gedragen door de Oosteu- ropese, Aziatische en La tijns-Amerikaanse organi saties. Achteloos Buitenspel IIIIMIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIINIIIIIIIIINIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIII|IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN VEJLE De elftalcommissie bij Vejle Boldklub is, met het oog op de confrontatie morgen met FC Den Haag, toch tot bezinning geko men. De jeugd is niet ten koste van alles gehandhaafd en daardoor kon Ole Fritsen, ex-prof. van FC Gro ningen, zijn comeback als regisseur van de aanval maken. Het wonder kreeg toen direct gestalte: Vejle BK, zeer lang degradatiekandidaat in de hoogste amateurklasse, gleed eerst gemakkelijk langs Slagerse BK (4—1) en speelde daarna ver rassend gelijk tegen leider Köge BK (33). Deze resultaten over stemmen in Vejle nog steeds het, enigszins tegengevallen gelijkspel van de afgelopen zondag, tegen Frem Kopenhagen (0—0). Secreta ris Ejgil Jensen, al zeventien jaar bij BK in dienst, voelt zich een stuk geruster dan drie weken gele den. „Ole Fritsen, de spelbepaler, heeft zijn vorm weer te pakken en dat scheelt een slok op een borrel. De jeugd steunt op hem." De huidige voetbalcompetitie, in Denemar ken in maart begonnen, is voor Ole Fritsen eigenlijk zeer merkwaardig verlopen. De 33-jarige onderwijzer maakte begin dit jaar bekend, dat zijn afscheid als speler was aangebroken. Wat hij vanaf 1971 bij Vejle had bereikt was mooi geweest. Stoppen met voetbal leek hem wijzer. Grootste tegenstan ders waren echter trainer Ernst Netuka en secretaris Ejgil Jensen. Zij zeurden avon- denlang om herziening van zijn besluit in het belang van de club. Ole Fritsen ging tenslotte overstag. De wonderen zijn bij Vejle BK echter nog niet de wereld uit. Na twee competitiewed strijden, toen het elftal niet draaide, werd breke. Zelfs onze trainer Ernst Netuka zag allang in, dat de jeugd nog niet geschikt was voor het grote werk, maar de matchcommis sie, waarvan nog vier goedwillende heren van de club deel uitmaken, luisterde eerst ook niet naar hem." Geduld is een schone zaak voor wie het kan opbrengen en zeker in de Deense voetballer ij. Ole Fritsen speelt morgenavond in zijn vertrouwde omgeving een behoorlijk mo dern stadion met prima velden waar schijnlijk een hoofdrol. „Ik heb echt zin in een robbertje Nederlands voetbal, dat toch heel anders is dan hier wordt gespeeld", blikt Fritsen blij vooruit. De Deen kan het weten. Na zijn opleiding in Brande, veertig kilometer ten noorden van Vejle en twee jaar voetbal bij Vejle BK bracht hij zes belangrijke seizoenen van zijn carrière in Groningen door. Een blessure aan de achillespees stelde hem in 1970 an derhalf jaar op non-actief en dat betekende tegelijkertijd het einde van zijn profavon- tuur. „Spijt heb ik van mijn tijd bij GVAV en later FC Groningen nooit gehad. Ik kan van het in Nederland gemakkelijk verdiende geld hier goed leven en bezit naast wat aandelen een fraai eigen huis. Je hebt hier dan een behoorlijke status. Als ik weer de kans kreeg prof in het buitenland te worden, zou ik dat herhalen, alleen wel graag bij een sterkere voetbalclub. Je komt dan sportief misschien meer aan je trekken." Merkwaardig genoeg bracht Vejle BK hem in latere tijd in het Europa Cupvoetbal verder dan FC Groningen. Fritsen was erbij, toen het gouden elftal van de Deense club in 1973 veel presteerde. FC Nantes, toch een begrip voor Vejle BK, werd achteloos voor bij gesneld als een tegenstander, die niet bestond en Celtic, toen nog niet in verval, sloeg na de wedstrijd in Vejle (0—0) de schrik om het hart. Thuis kwamen de Schot ten echter met de hakken over de sloot (1—0). Grote man van die dagen was Kar- sten Lund, een begaafde middenvelder, die ook als linkerspits werd ingezet. Hij brak tegen Celtic zijn been en stopte op medisch advies met topvoetbal. Deze, nog immer populaire Deen bezocht de laatste dagen in Vejle steeds de training en zijn betrekkelijk pessimisme is er niet door verdwenen. „Het kan natuurlijk zijn, dat dit elftal van Vejle BK op een goede dag vleugels krijgt, maar gebeurt dat niet dan duurt de groei van Vejle BK naar het niveau van mijn tijd nog zeker drie vier jaar." Ole Fritsen onder streept die theorie, alleen hoopt hij harts tochtelijk op die ene dag waarop de Denen alles kunnen. Het is negen uur 's avonds. De training bij Vejle BK is afgelopen en de duisternis is ingevallen. Ole Fritsen rekent in het club huis zelf zijn consumpties af en wipt nog het kantoortje van secretaris Ejgil Jensen binnen. Door nonchalance heeft hij een con tributieschuld opgelopen. „Ik ga dat maar snel betalen, want anders loop ik nog het risico, dat ze me voor het duel tegen FC Den Haag passeren. Het clubbestuur doet dat gerust. Er zijn voorbeelden uit het verle den genoeg op te noemen HANS DE BRUYN 'llllllllllllllllllllllilllllllllllliillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil^ Ajax: geen wijziging Belfast Rinus Michels en zijn tegenstander Bobby McGregor, zes jaar geleden in dienst van Glentoran getreden, hebben be sloten voor het UEFA-Cuptref- fen van vanavond in Belfast dezelfde basisformatie in te zet ten die zaterdag voor de natio nale competities uitkwamen. Ajax, zeer streng bewaakt in een hotel dat meer op een ves ting lijkt, treedt daarom in het bouwvallige Ovalstadion in de havenwijk van de Noordierse hoofdstad aan met: Schrijvers, Suurbier, Hulshoff, Dusbaba, Krol; Van Dord, Notten, Muh- ren, Steffenhagen, Geels en Meijer. Glentoran, dat in zijn laatste competitiewedstrijd met 2-0 van Coloraine - vorig jaar in de eerste ronde van Europa Cup voor landskampioenen uitge schakeld door Feyenoord - ver loor, speelt in de volgende op stelling: McCullough: McCreery, Graig, Welsh, Stewart, Jamison, Caskey, Moreland, Robson, Kennedy en Feeney. BELFAST De komst van Ajax en PSV, die vanavond en morgenavond in Belfast tegen Glentoran en FC Linfield moe ten uitkomen voor de UEFA- en de Europa Cup, baart de Noord ierse politie en- het Engelse le ger toch wel zorgen. Het ver zoek van FC Glentoran aan Ajax om vanavond te spelen, houdt dan ook weinig verband met de concurrentie van de wedstrijd FC Linfield - PSV Op aandringen van het Britse leger, dat verantwoordelijk is voor de rust in Noord-Ierland, heeft Glentoran Ajax gevraagd een dag eerder te spelen. Aan vankelijk lag het in de bedoe ling om beide wedstrijden in Nederland te spelen. Het inter nationale aanzien van de Noord ieren zou echter ondermijnd worden als alle buitenlandse ploegen hun vlucht moesten ne men naar de eigen stadions. De laatste jaren wordt er in Noord- Ierland politieke druk uitgeoe fend om internationale sportont- moetingen toch „thuis" te laten plaatsvinden.Daarbij doen de clubs en de bonden een drin gend beroep op de Noordierse terreurorganisaties om de be zoekende clubs met rust te laten en omringt de Nederlandse ploegen intussen van veilig heidsmaatregelen. In de zeven jaar durende strijd tussen pro testanten en katholieken was er nimmer een aanslag of bedrei ging op een buitenlandse sport- groep. Vooral de laatste twee jaar proberen de Noordieren, temidden van bomaanslagen en andere terroristische activitei ten, hun bekende gastvrijheid te tonen. Secretaris William Brooks van FC Linfield zegt daarover: „PSV hoeft zich geen zorgen te maken. Wij hebben de UEFA en PSV de garantie gegeven dat alle buitenlandse clubs welkom zijn. Vorig jaar is PSV ook in Noordierse tegenstanders garant voor veiligheid Noord-Ierland geweest, tegen Ards. Uiteraard blijft er na tuurlijk een zeker risico want wij hebben de actiegroepen niet in onze macht PSV cn Ajax hoeven echter geen vrees te hebben". Manager Ben van Gelder van PSV is een andere mening toe gedaan. Onlangs verklaarde hij nog dat de Eindhovenaars niet erg gelukkig zijn met de lotin gen in Europa Cuptoernooien. „PSV heeft in vrijwel alle toer nooien tegen clubs uit span- ningsgebieden geloot. Oost Eu ropa, Portugal en Noord-Ier land. Vorig jaar voelden we ons in Coloraine ook niet op ons gemak. Elke speler kreeg een Britse militair als privedetective mee en onder poliüe-escorte zijn we naar het stadion gegaan om te trainen en te spelen. Voor de concentratie van de spelers kan dat nooit goed zijn". Misschien is het daarom dat PSV morgenavond onmiddelijk na de wedstrijd tegen FC Lin field naar Nederland terugkeert. De Eindhovense ploeg wil elk risico uitsluiten. FC Linfield, dat zaterdag met 1—1 gelijk speelde tegen Glena- von in de strijd om de Ulstercup heeft een rijke geschiedenis in het Noordierse voetbal. Dertig maal veroverde de club van ma nager Billy Campbell het lands kampioenschap en even zoveel maal won FC Linfield de Noordierse Cup. Toch zal Lin field geen gelijkwaardige tegen stander van PSV kunnen zijn. Het Noordierse voetbal wordt arm gemaakt door het Engelse voetbal.Manager Billy Camp bell van FC Linfield: Als we in Noord-Ierland een talentvol le speler hebben dan is deze binnen de kortst mogelijke tijd overgenomen door een Engelse club. Bij ons is er geen geld om goede contracten aan te bieden. Door deze uittocht kan het Noordierse voetbal zich nim mer ontwikkelen. Aleen in de Engelse League spelen al meer dan twintig Noordieren mee, o.a. bij Stoke City, Arsenal, Sunderland en Tottenham Hot spur. „Een andere moeilijkheid is het nationale elftal. Wanneer Noord-Ierland een interland moet spelen moeten alle spelers uit de Engelse Leaque overko men. Dat is een kostbare zaak. Bovendien is de medewerking van de Engelse clubs niet erg groot. Vanwege de politieke spanningen krijgen deze spelers weinig medewerking". PSV is tegen FC Linfield zeker niet kansloos. Ook Ajax niet, alhoewel het internationaal aan zien van de Amsterdamse ploeg veel minder is geworden. Gento- ran, dat zaterdagmiddag met 2—0 van Colorane verloor, vreest Ajax niet maar weet dat het vrijwel kansloos is. Beide Noordierse clubs beschikken over voldoende realiteitszin om te weten dat tegen het beter georganiseerde clubvoetbal in Nederland weinig kans op suc ces is. FC Linfield en Glentoran grijpen de eerste Europa Cu pronde aan om het thuispubliek te laten genieten van internatio naal voetbal, maar ook om de clubkas aan te vullen. Geld kun nen de Noordierse voetbalclubs wel gebruiken. PSV voelt zich in Belfast niet op zijn gemak. Ben van Gelder: "Die veiligheidsmaatregelen kunnen niet goed zijn voor de concentratie". FC Linfield heeft in de afgelo pen jaren 23 wedstrijden voor de Europa Cup gespeeld. De ploeg van manager Billy Camp bell won er slechts zes. Dertien wedstrijden gingen verloren en vier ontmoetingen eindigden in een gelijkspel. Het doelgemid- delde ligt op 32—55. De grootste nederlaag leed FC Linfield in het seizoen 1969/1970 toen Rode Ster Belgrado in Joego-Slavie met 0 won. De laatste jaren is er echter een duidelijke voor uitgang te bespeuren. Twee jaar geleden verloor FC Linfield in Manchester met 1—0 van Manchester City terwijl de returnwedstrijd in het Windsor- stadion te Belfast in een fraaie zege van 2—1 eindigde. Door de UEFA-regeling („uit"doelpunten tellen dubbel), ging Manchester City toch over naar de volgende ronde. Manager Billy Campbell van FC Linfield is erg optimistisch. „We hebben de trainingen dit jaar anders opgebouwd. De trai- ningsopbouw is afgestemd op onze internationale ontmoetin gen. Bovendien moet het pu bliek in het seizoen een ploeg aan het werk zien die in top vorm is. De Noordierse competi tie begint namelijk later dan in Engeland en daarom zijn we nu pas aan de afronding van de training bezig. Tegen PSV zal FC Linfield moeten bewijzen dat de nieuwe aanpak goed is geweest". De selectiegroep van FC Lin field ziet er als volgt uit: Ken Barclay, Alan Fraser, Ri chard Porter, Peter Rafferty, Eric Bowyer, George Hunter, Davy Grahem, Billy Campbell, Martin Malone, Ronny Bell. Ste ven McKee Tom McVeigh en Franky Parks. WIL VAN DER PLAS Ole Fritsen is morgenavond waarschijnlijk de heb echt zin in een robbertje Nederlands voetbal". grote man van Vejle BK. "Ik Ole Fritsen tezamen met nog drie ouderen buitenspel gezet. „De elftalcommissie van Vejle BK gooide het roer om. Van de ene op de andere dag. Dat kan hier, een speler van 25 26 jaar noemen de supporters in Denemarken al een veteraan." Maar zijn gevoel stelde Fritsen gerust. „Toen ik werd teruggezet deed zich de zotte situatie voor, dat het tweede elftal eigenlijk sterker was dan het eerste. Rechtsback Jen sen, middenvelder Junker en vleugelaanval ler Norregard speelden in juni nog mee met het nationale elftal tegen Roemenië, terwijl Vejle BK ze toen al niet meer opstelde". De tijd zou waarschijnlijk in hun voordeel wer ken. Eens had Vejle BK hen weer nodig, de ingreep was te drastisch. Drie weken geleden, toen de vriendelijke amateurclub uit Jutland het werkelijk benauwd kreeg, kwam de verwachte ommekeer. De elftal commissie, die de Denen matchcommissie noemen, deed, hoewel dat wordt ontkend, vooral voor de Europa Cupwedstrijd tegen FC Den Haag een stapje terug. Met meer routine maakte de wisselvallige ploeg mis schien een kans op kwalificatie, anders per se niet. Ole Fritsen kan nu niet boos meer zijn. „De mensen van de matchcommissie hebben maar een beperkt inzicht. Zij den ken alleen aan het geringe verschil, dat in Denemarken ogenschijnlijk tussen het spel van de jeugd en de senioren ligt. En zij redeneren daarom: Vejle BK heeft de laatste jaren veel profijt getrokken van de jeugdop leiding (tweemaal landskampioen, red.). Waarom zou je die jonge mensen dan met zo snel mogelijk laten doorstromen? Daar is wat mij betreft niets op tegen natuurlijk, als het tijdstip dat je hiervoor kiest maar verantwoord is. Vejle bleef daarmee in ge

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11