„We weten wat we kunnen en na de eerste wedstrijd is het pas rust9' Tennisstadion Baastad lijkt op legerkamp SENSATIE NEDERLAAG TON SUBRANDS GING NET NIET DOOR Feyenoord verbolgen over gebrek aan leiding bij Oranje Michels coach bij afscheid van Ko Prins Rolhockeyers voorlaatste Judoselectie Sportwereld Supporters Ipswich in groepen naar Rotterdam de amateurregels Brzezanczyk aan vooravond UEFA Cupduel Marathonkampioen Shorter overtrad DINSDAG 16 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 10 (van onze sportredactie) ROTTERDAM De „vrolijke avond" die een aantal spelers van het Nederlands elftal zich na de nederlaag tegen Polen in Katowice hebben veroorloofd, lijkt niet zonder gevolgen te blijven. Bij Feyenoord is men verbolgen over het feit dat „er zo slecht met de belangen van de clnbs die de spelers ter be schikking stellen, wordt omge sprongen". De kritiek geldt eerst en vooral George Knobel. Guus Brox: „Hij is de technisch directeur en draagt alle verant woording. Dat er een rij offi cials meegaat, gaat ons niet aan maar alles wat gebeurt valt on der de verantwoordelijkheid van George Knobel. Het wordt wel fraai als hij geen kans ziet de „geleende" spelers te leiden en te begeleiden. Ik pleit de spelèrs niet vrij maar nis er geen leiding is, kunnen dergelij ke voorvallen voorkomen. Wat koop je ervoor als je spelers terugkrijgt die een paar dagen later moeten spelen voor hun club eb dan een aangetaste con ditie hebben. Het geldt, voorz over mij bekend niet de Feye- noorders. Maar ik weet dat an deren zich vergaloppeerd heb ben. Dat kan zo niet meer". HELMOND Helmond Sport zal Ko Prins, die vorig seizoen wegens een blessure stopte als actief voetballer zondag een af- scheidswedstrijd aanbieden. Het elftal van Helmond Sport speelt tegen een ploeg „geselec teerd" door Prins, die tien keer uitkwam voor het Nederlands elftal. Die selectie zal bestaan uit Bals, Pronk, Swart, Hulshoff, Mühren, Brokamp, Notten, van Wissen, Bonfrère, Krol, Suur- bier, Kreyermaat, Bouwmeester, Schouten en Muller. Rinus Mi chels zal de ploeg coachen, Leo Horn fluit de wedstrijd. VIAREGGIO - Het Neder landse rolhockeyteam is als ze vende en voorlaatste geëindigd in het toernooi om het Euro pees rolhockeykampioenschap, dat in Viareggio is gehouden. In de laatste wedstrijd van het toernooi zegevierde de Neder landse formatie met 10-2 over Engeland. Bij de rust was de stand 4—2. Portugal werd winnaar van het 32e Europese kampioenschap door een gelijkspel van 1-1 te gen Italië. De uitslagen van de Iaate dag zijn: Nederland-Engeland 10-2 (4-2), West- Duitsland-Frankrijk 7-3 (4-2), Span- je-Zwitserland 11-1 (2-0), Portugal- Italië 1-1 (0-1) Eindstand: 1. Portugal 13 punten, 2. SPanje 12, 3. Italië 11. 4. West-Duits- land 8, 5. Frankrijk 4, 6. Zwitserland 4,7. Nederland 4,8. Engeland 0. (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN De Budobond Nederland heeft de ploeg sa mengesteld voor de wereldkam pioenschappen judo die van 24 tot en met 26 oktober in Wenen worden gehouden. De ploeg bestaat uit de lichtge wichten H. van de Brand en H. Peeters, de half-middengewich- ten J. Weijers en H. Boersma, de middengewichten Th. Kneg- tjens en E. Bazelmans, de half- zwaargewichten J. Bosman en H. Numan en de zwaargewich ten P. Adelaar en B. Indeber ken. Coach van de ploeg is Pe ter Snijders. Gisteravond kwam een einde aan een reeks van festiviteiten, die de Voorschotense voetbalvereniging SVLV ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan organiseerde. Met een receptie in het sfeervolle club gebouw van SVLV eindigden de evenementen, die over een aantal dagen waren verspreid. Vele sprekers maakten van de gelegenheid gebruik het bestuur onder voorzitterschap van de heer Mens te feliciteren met het gouden jubileum. Wethouder Marselis bood de jubilerende vereniging bloemen aan en namens de KNVB, de afdeling Leiden en de NKS overhandigde de heer Dusée een aantal wimpels (foto). Van het kerkbèstuur van de parcohle St. Laurentius, waarnaar de Voorschotense club is genoemd, kreeg de jubile rende vereniging een biljart. Met nadruk wezen de meeste sprekers op de belangrijke plaats, de SVLV in het recreatieve gebeuren in Voorschoten inneemt. De voetbalvereniging organiseert naast wedstrijden bingo-avonden, klaverjascompetities en zelf modes hows. Bovendien wordt in het clubgebouw wekelijks dansles gegeven, waarvoor enorme belangstelling be staat. SVLV behoort dan ook tot de verenigingen, die de sociale taak van een sportclub het meest onderken nen. WILLEMSTAD Voetbaltrai ner Meg de Jongh is kandidaat voor de functie van oefenmees- ter van de Antilliaanse Voetbal bond. Op verzoek van de AVB heeft de KNVB De Jongh voor gedragen als bondscoach. De Jongh is op dit moment op Cu rasao om zich te oriënteren. Ria Stalman, de Nederlandse kampioene en recordhoudster discuswerpen met 57,42 meter won in Aken een internationale wedstrijd met 55,28 meter. MILAAN De Italiaanse auto- fabriek Alfa Romeo en de Brit se Brabham-constructeur heb ben besloten samen een nieuwe formule-wagen te bouwen. De bolide zal worden uitgerust met een 12 cilinder Alfa Romeo Mo tor. NEWPORT De Amerikanen Dick Jennings en Lowell North zijn gisteren in Newport win naar geworden van de One Ton Cup, een zeilwedstrijd voor klei ne zeewaardige jachten. MOSKOU De Japanse ge- wichtheffer in het vlieggewicht Mazamoto Takeuti heeft giste ren tijdens de wereldkampioen schappen in Moskou het wereld record trekken met een kilo gram verbeterd en gebracht op 108 kilogram. ROTTERDAM Het ge acht van Frits de Kim- pe, directeur van stadion Feyenoord, stond heel wat minder opgewekt dan dat van Feyenoords coach Antoni Brzezaiu- cyk. De kaartverkoop voor Feyenpord—Ips wich Town, toch geen on aantrekkelijke tegenstan der in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA Cup, loopt belab berd. De Kimpe: „We zul len het van de loketver koop moeten hebben. Als het woensdagavond re gent, wordt het dramati sch, een regelrechte strop". Zorgen waarvan Antoni Brzezanzcyk zich geen syllabe aantrekt. Hij vertrok gistermiddag met zestien man naar het K-WB-centrum in Zeist voor de voorbereiding. Bij die zestien man ook Wim van Hanegem, die morgenavond niet zal spelen omdat hij ge schorst is door de UEFA (gele kaart in de duels met Barcelona voor Eu ropa Cup vorig seizoen). Door het toch meenemen van Van Hanegem verraadt Brze- zanczyk het geen hem voor ogen staat in de twee jaar dat zijn contract met Feyenoord loopt Hij komt er ook openlijk voor uit „Van Hanegem kan niet spe len maar het is voor mij belang rijk dat het elftal, dat ik overi gens pas woensdag zal samen stellen, geheel bijeen is. De hele groep moet zich voorbereiden. Ik heb een plan voor ogen en bij de uitwerking daarvan staan we nog pas aan het begin. Mis- (van onze sportredactie) ROTTERDAM Er is Ipswich Town alles aan gelegen om de goede naam die vereniging, en supporters, zowel in eigen land als daarbuiten hebben opgebouwd, niet te grabbel te gooien bij het bezoek aan Rotterdam. Het bureau dat de reis voor de precies 1120 supporters - „we hebben er toen een streep onder gezet, anders zou het toch te onoverzichtelijk en te bewerkelijk worden", aldus een woordvoer der - verzorgt, zal in hoofdzaak „eendagssupporters" naar Feye- noord-Ipswich brengen. Dat gebeurt in groepen van veertig perso nen, die vergezeld worden door een „leider" van het reisbureau. Personen onder zestien jaar zonder geleide werd geen reis noch entreebiljet verkocht, er mag onderweg op de boten geen sterke drank worden ingeslagen en de groepen worden verspreid naar Rotterdam gebracht. Zo zullen er per boot in Europoort aankomen maar ook in Zeebrugge (België). De supporters worden overdag onderweg bezig gehouden zodat ze niet de gehele dag in Rotterdam behoeven door te brengen. Conclusie van Guus Brox, Feyenoords manager: „Ik heb er alle vertrouwen in dat excessen zoals bij de finalewedstrijd in mei 1974 tegen Tottenham Hotspur achterwege zullen blijven. We hebben een zeer aangenaam contact gehad met het bestuur van Ipswich, de consul in Rotterdam en de Rotterdamse politie." Selectiegroep en begeleiding van Ipswich Town arriveerden giste ren tegen middernacht in het Deltahotel te Vlaardingen na een boottocht die de groep in Europoort aan wal bracht. schien zal Feyenoord eens spe len zoals ik me dat voorstel. Ik moet de mogelijkheden, die de ploeg bezit, er maximaal uitha len, zonder onze eigen spelvorm aan te tasten. We moeten tot het plafond van ons kunnen gaan. Daarvoor moet allereerst ge werkt worden. We hebben daar over gesproken maar wat er ook gezegd is en zal worden, werken is en blijft de eerste vereiste. Ik ben namelijk nooit tevreden. Nu is er nog veel, zeer veel, onvol maakt. De ploeg kan veel beter maar dat is nog een lange weg, dat kost tijd. Er moet meer col lectiviteit in de ploeg komen, meer vriendschap ook, meer be reidheid om eikaars fouten op te vangen. Dan ontstaat ook een atmosfeer waarin het goed is te werken en die de arbeid verge makkelijkt De vreugde in de sport mag daarentegen, ook bij profs, niet aangetast worden. Al is het je werk, je brood, dan nog moet de spelvreugde aanwezig (Van onze korfbalmedewerker) DEN HAAG Veelvuldig inter national Gerard Bos (ex-HKV) heeft zich afgelopen zaterdag als lid aangemeld bij Ons Eiber nest. Bos zal ongetwijfeld wor den toegevoegd bij de reserves van de Eibers maar deze 42-jari- ge sportman hoopt nog op een plaats in de eerste selectie van de landskampioenen. Zweden neemt het zeke re voor het on zekere en heeft Baastad in een versterkt leger kamp veran derd. Politie is er volop. Björn Borg (links) kijkt er maar vreemd tegen aan. heb ik van het Ameri: kaanse Olympisch Co mité nog niet eens de traditionele ring ontvan gen. Als ik een Fin zou zijn geweest, had ik een huis gekregen, een auto. Per wedstrijd zou ik z ker 2000 dollar kunnen ontvangen. Ik weet dat een Amerikaanse sprin ter tussen juni en augus tus in Europa zeker 12.000 dollar heeft ver diend. In Italië krijg je het geld zelfs in een en veloppe op het erepo dium uitgereikt." Baastad Meer dan 500 gewapende politie-agenten geven vier dagen voor de controversiële Davis Cup-ontmoeting Zweden-Chili de Zuidzweedse stad Baastad de aanblik van een versterkt legerkamp. Een hoge radiomast torent boven het hermetisch afgeslo ten tennissadion. Tientalllen agenten met politie-hon- den houden nieuwsgierigen op een afstand. Over enkele dagen als de wedstrijd werkelijk begint, komen nog eens zeshonderd politie- agenten in actie met paarden en enkele helicopters. Een woordvoeder van de politie verklaarde gisteren "Wij zijn op alles voor bereid" De wedstrijd gaat door na enke le vergeefse pogingen van de Chileense tennisfederatie om de ontmoeting verplaatst te krijgen naar neutraal gebied. Men wilde niet meer in Zweden spelen na bedreigingen van linkse organi saties om het spelen onmogelijk te maken uit protest tegen de politiek van de Chileense junta. Het nationaal Chili-comité, zegt dat niet minder dan 15.000 de monstranten naar Baastad zul len komen. De politie verwacht er ongeveer 5000. De vierdui zend plaatsen in het stadion zijn alleen aan de man gebracht via de tenisclubs en het lijkt on waarschijnlijk dat demonstran ten dicht bij de tennisbaan zul len kunnen komen. Overigens bestaat er onduide lijkheid of Jaime Fillol, de man tegen wie de meeste dreigemen ten zijn geuit, wel of niet zal spelen. Rodrigo Martino, ambte naar van het nationaal jeugdse-, cretariaat verklaarde gisteren in Santiago, dat zijn baas Jorge Fernandez een telefonisch on derhoud had gehad met Fillol. Bij deze gelegenheid zou Fillol hebben toegezegd te zullen spe len in de halve finales van de Davis Cup, die van 19 t/m 21 september in Baastad plaats vindt. Antoni Brzezanczyk ik ben nooit tevreden.... Muntje gegooid duel gestaakt WENEN In de Oosten rijkse voetbalcompetitie is de wedstrijd uit de eerste divisie tussen Salzburg en Admira gestaakt door scheidsrechter Loidl. Toen de scheidsrechter in de rust, bij de stand 0-0, op weg was naar de kleedka mer, werd hij getroffen door een geldstuk van een schilling, naar hem ge gooid door een woedende toeschouwer. In de kleedkamer bleek dat het geldstukje (een kleine vijftien cent waard) een schaafwondje op het voor hoofd van de scheidsrech ter had veroorzaakt Loidl staakte de wedstrijd en vertelde: ,Jk heb zeer duidelijke opdrachten van de voetbalbond en van de federatie van scheidsrech ters. Ik ben verplicht een wedstrijd te staken wan neer ik wordt aangevallen". Kampioene mag niet naar sportacademie DORTMUND Ulrike Meyfarth kan hoog of laag springen, zij wordt niet toegelaten tot een van de sporthogescholen in de Westduitse Bondsrepu bliek. De Olympische kampioene hoogspringen van München is geweigerd omdat haar eindlijstgemiddelde van de middelbare school te laag was. Voor Ulrike Meyfarth, die graag sportlerares wilde worden is de situatie, nu zij haar middelbare school heeft voltooid, bepaald niet hopeloos. Al voor de afwij zing uit Dortmund bekend was had zij al een lange reeks aanbiedingen van Amerikaanse universiteiten om daar te komen stude ren, op zak. DEN HAAG In de voorlaat ste ronde van het Vrienden- damtoernooi viel plotsklaps de verrassing. Eigenlijk uiterst sensationeel. Immers, de favo rieten voor de eindzege: Sij- brands en Toet moesten voor dat ze elkaar in de laatste ron de kregen te bestrijden eerst nog aantreden tegen respectie velijk Weerheijm en Kees Rij kaart. Wat eigenlijk niet voor zien was gebeurde. Zowel Weer heijm alsmede Rijkaart speelde „droompartijen". Zo solide en zo sterk dat het er naar uitzag dat beide koplopers één of zelfs twee punten zouden verliezen. Krijn Toet geraakte een schijf achter tegen Rijkaart en Ton Sijbrands zag ook donkere wol ken boven zijn anders altijd zo klaarheldere dambord opdagen. In de verschrikkelijke tijdnood fase, die uiteraard niet uit kon blijven, in die fase had Krijn Toet wellicht de grote triomfa tor kunnen worden als..Jan Weerheijm niet had gedacht dat hij wat minder stond tegen Ton Sijbrands en het sluwe zetje dat de wereldkampioen openzette en waarin Weerheijm de remise zag niet had genomen want in feite stond Sijbrands slecht. Krijn Toet had zich heel mis-, schien nog naar remise kunnen manoeuvreren echter de vlag verstoorde alle illusies. In de laatste ronde (tegen Toet) nam Sijbrands geen risico en remi seerde. De sensatie ging dus niet. door. Maar de toernooien die Sijbrands met het minimale ver schil van één punt heeft gewon nen zijn zeer zeldzaam en daar om kon Frans Heijkoop, de voorzittter van het Haagse Dam District, die later de prijzen uit reikte, dan toch niet nalaten om te vragen hoe sterk de kwaliteit van de tegenstanders dan wel is. Een antwoord is slechts moge lijk; bar sterk. De eindsstand: 1. Ton Sijbrands (Amsterdam) 11 gesp. 18 pnt.; 2. Krijn Toet (Scheveningen) 17; 3. Jan Weerheijm 14 (S.B. 141); 4. Cor Ben- jamens 14 (S.B. 128); 5. Kees Bakker 14 (S.B. 127); 6. Kees Rijkaart 11; 7. Willem Vrijland 11; 8. Peter Poot 10; 9. Piet Vis 8; 10. Hans Vrolijk 8; 11. Harry de Hardt 5; en 12. Gertjan Voois 2 punten. Hugo Simons schreef voor de tweede keer in successie het „Midzomer- dam-toemooi" op zijn naam. Eindstand: 1. Hugo Simons 12 gesp. 20 pnt; 2. Peter Slagter 18; 3. Peter, v.d. Stap 17; 4/5. Ton Bruijns, Jan Kok 16; 6 t/m 8. Bart van Geel, Koen Poppe, Cees Vorselman 14; 9. Ge rard Spaan 11; 10. Cor van Gerven 6; 11. en 12. Gideon de Ridder en René Stoopman 4 en 13. Willem de Kok 2 punten. Wim van Hanegem (rechts) liep tegen FC Barcelona tegen het geel op en dat kost hem de eerste wedstrijd tegen Ipswich Town. blijven. Op die manier wil ik Feyenoord naar de hoogste top pen stuwen". Antoni Brzezanczyk zegt dat niet op een fanatieke toon, noch met een verbeten gezicht. Rus tig, docerend bijna, ontvouwt hij zijn gedachten, daarbij niet verhelend dat hij een moeilijk begin heeft gehad. „Ik was ze nuwachtig. Ik wist niet wat ik aan de spelers had, zij niet wat ze van mij konden verwachten. Ik werk nu eenmaal anders dan vorige trainers en daaraan zal men moeten wennen. Door veel te spreken met manager Brox, door dat ook te doen met de spelers is er een vorm van be grip en verstandhouding ont staan die de ploeg alleen maar ten goede kan komen". Ook in Zeist zal Brzezanczyk obstakels ontmoeten. Van de zestien, eigenlijk vijftien want Van Hanegem staat al buiten spel, Treytel, Reitsma, Sch neider, Vos. Everse, Van Daele (afgelopen zondag rust gekregen om het genezingsproces van zijn liesblessure niet te doorkruisen), Rijsbergen, Ramljak, Olsen, Jansen en De Jong (beiden trainden gisteren ondanks lichte blessures aan resp. tenen en en kel) Kristensen, Kreuz, Steve Wegerle en Vreijsen zullen er vier niet in de basisopstelling staan en behalve Wegerle vindt iedereen dat hij erin moet Van Hanegems plaats zal moe ten worden opgevuld. Door wie? Brzezanczyk: „Ik weet dat Ips wich snel en agressief speelt. Ik heb de ploeg gezien in het on langs door Twente georgani seerde toernooi. Het is niet waar dat alleen Van Hanegem het tempo zou kunnen ontregelen. Dat is geen kwestie van één man. In mijn opzet moet dat een taak zijn van dè ploeg. Evenals het maken van doelpunten. Daarvoor moet je niet afhanke lijk zijn van één speler. De col lectiviteit, daar gaat het om. En we hebben de spelers ervoor om een geheel, een hecht blok te vormen dat vertrouwen in el kaar heeft". Al is Antoni Brzezanczyk nog niet op een kwart van wat hij in gedachten heeft, angst voor Ipswich Town is hem totaal vreemd. „Angst? Waarom? We weten wat we kunnen. Natuur lijk moeten we hier goed spelen. Er moet in elk geval gewerkt worden, daarop heeft het pu bliek recht Voorts zullen we het over veertien dagen ook goed moeten doen. Toen ik Ipswich bij Twente zag, had de ploeg vijf geblesseerden. Dat zei me dus niet zo veel. Maar ik weet dat Engelse ploegen zich altijd tot en met kunnen opladen voor een belangrijke wedstrijd. Daar mee zullen we rekening moeten houden. En voor de rest: er zijn twee wedstrijden en dan zeg ik: „Na de eerste wedstrijd is het pas rustMet andere woor den, je kunt nog iets goed ma ken als het fout mocht lopen maar daaraan wil ik zelfs niet denken". HERMAN VAN BERGEM LONDEN (ANP) Het bestuur van de Interna tionale Amateur Atle tiek Federatie (IAAF) heeft in Londen aange kondigd een onderzoek te zullen instellen naar de amateurstatus van Frank Shorter. De Olympische marathon kampioen van München verklaarde de afgelopen week voor een Ameri kaanse senaatscommis sie voor de Olympische sporten dat hij waar schijnlijk alle bepalin gen van de amateurre- gel heeft overtreden. Shorter gaf tegenover de commissie toe, dat hij tijdens de tournee welke hij deze zomer door Eu ropa maakte zeker 200 dollar (700 gulden) per maand had ontvangen. „Dat is echter niets. Als Olympisch kampioen

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10