PSV ontmoedigd door foimidabel knap verdedigend spel Telstar FC Den Haag tweemaal aan leiding in de generale voor Vejle BK ZORGEN OM MIDDENUNIE FEYENOORD "Oude tijd van Ajax voorlopig voorbij" Vejle BK niet meer op schot Van Beveren niet, Van der Meeren wel Aanval Boskov op angstvoetbal van Sparta Twee C-duels gestaakt dtWÊÈÈÊÊM MICHELS: zijn tenen vrijwel niet bewegen en Theo de Jong heeft last van een enkel. En Van Hanegem is uit vorm. Bovendien speelde gis teren, tegen Go Ahead, Joop van Daele niet omdat hij nog steeds last heeft van een hardnekkige blessure. Lmfield, dat woensdagavond de tegenstander is van'PSV, speelde zaterdag een bekerwedstrijd te gen Glenavon en bracht het niet verder dan 1—1. Glentoran, mor genavond tegen Ajax, verloor de uitwedstrijd tegen Coleraine met 2-0. Vlak voor de eerste wedstrijd te- Ipswich Town behaalde in de En- gen Ipswich Town niet zo'n op- gelse competitie,'op eigen veld wekkend beeld van Fevenoord. een zege van 2—0 op Liverpool. DEN HAAG - Feyenoords mid denlinie baart zorgen. Wim Jan sen en Theo de Jong meldden zich vandaag in het Clara-zieken- huis om foto's te laten maken van hun voeten. Wim Jansen kan Trainer Brzezanczyk moest dan In dit duel moest aanvaller David ook toegeven dat de zege op de Johnson geblesseerd per bran- Deventenaars "met enige moeite card van het veld worden gedra- tot stand was gekomen". gen. (van onze sportredactie) VEJLE De recente productiviteit van Vejle BK (4-1 tegen Slagelse en 3-3 tegen Köge) is gisteren in het duel tegen Frem Kopenhagen (0-0) verborgen gebleven. Trainer Boskov van FC Den Haag, die zich onder de 3200 toeschouwers bevond, sprak als zijn verwachting uit, dat de spe lers van Vejle zich gespaard hadden. "Ik heb de club eerder dit seizoen in Novi Sad al zien spelen in een intertotowedstrijd en ik heb toen met eigen ogen aanschouwd, dat de Denen veel beter kunnen voetbal len". Ernst Netuba, de Oostenrijkse trainer van Vejle, bezocht Sparta-FC Den Haag zaterdagavond. Hij con stateerde weinig wijzer te zijn ge worden. Paul van der Meeren, na lange tijd weer in actie bij Telstar. Hij hield zijn doel schoon. Willy v.d. Kerkhof heeft het al gezien. Hij kan er toch niet meer bij. Links houdt Willy van der Kuijlen het ook voor gezien. dicht voor de veste van Van der Meeren, die telkens koelbloedig red- VELSEN „We hebben weer t kunnen zien, dat verdedigen toch gemakkelijker is dan aanvallen", zo vatte Telstars trainer Joop Casten- miller de verrassende 0—0 van zijn ploeg tegen PSV samen. Enerzijds was dat een terechte opmerking ten aanzien van de nederlaag van 53 die het toen aanvallend spelende Telstar vorige week leed tegen De Graafschap, anderzijds deed Casten- miller met zijn opmerking zijn eigen spelers in zekere zin ook enigszins tekort, want Telstar voerde zijn ver dedigende concept formidabel knap uit. Driesen hield Lubse volkomen in bedwang, René van de Kerkhof was geen partij voor Bischot, broer Willy had niets in te brengen tegen Jonker en André, voor het eerst sinds zijn knieoperatie weer in de basisopstel ling, had geen kind aan de uit vorm zijnde Edström. En als sluitstuk was er de teruggekeerde Paul van der Meeren, die op een merkwaardig incident na een perfecte wedstrijd speelde. Dat incident deed zich voor in de -twintigste minuut toen Van der Meeren bijna de tol moest betalen voor zijn opmerkelijke wijze van uit spelen van de bal. Hij bracht de bal met de voet op tot buiten het straf schopgebied. Liet zich daar verras sen door Willy van de Kerkhof, wiens schot echter op de lijn gekeerd werd door de toegesnelde Van Es sen. Daarmee is meteen zo goed als alles gezegd over de kansen die zich voor PSV voordeden in deze door de Eindhovenaars teleurstellend en machteloos gespeelde wedstrijd. Koelbloedig In feite had dit beeld zich al na een kwartier ontwikkeld. Het ijzersterke verdedigen van Telstar, dat via de counter trachtte terug te slaan, werkte zeer ontmoedigend op PSV. Na een redelijke openingsfase lieten de Eindhovenaren al gauw de moed zakken. Daarin kwam geen verande ring toen halverwege de tweede helft Lubse en René van de Kerkhof wer den vervangen door resp. Deacy en Quaars. Alleen de ijverige Van der Kuylen kwam nóg een paar keer Kees Rijvers wilde het na afloop best erkennen: „Tegen dit, vooral verdedigend zeer bekwame Telstar heft PSV onvoldoende klasse ge toond om zich werkelijk te kunnen onderscheiden". Een klein excuus had Rijvers nog wel. Hij miste Dahl- quist die de laatste weken in een blakende vorm steekt maar met griep in Eindhoven moest achterblij ven. Tekenend voor de machteloos heid van PSV, was dat in het laatste kwartier, toen nog een offensief ver wacht mocht worden, juist Telstar de wedstrijd nog bijna tot zich trok. De Engelsman Ayre was heel dicht bij een doelpunt. Zijn harde schot ging echter rakelings over. Scheidsrechter: Van der Kroft. Toeschou wers. 12.000. Telstar: Van der Meeren; Driesen, Van Essen, André, Bischot; Bijl, De Wit, Jon ker; Stout, Van Kooten, Ayre. PSV: Van Beveren; Deijkers, Krijgh, Van Kraay, Poortvliet; Strik, Van der Kuijlen, Willy van de Kerkhof; Lubse (Deacy). Edström. René van de Kerkhof (Quaars). VELSEN Toen PSV in de periode verkeerde dat het kampioenschap binnen handbereik was, bedankte doelman Jan van Beveren voor het Nederlands elftal. Voor hem preva leerde het belang van zijn club. De titel werd binnengehaald en vorige week woensdag stapte Jan van Beve ren weer onder de lat van het Oran jeteam. Of het zijn weinig impone rend optreden tegen Polen is of het teleurstellende resultaat tegen Tel star, Jan van Beveren loopt weer met de gedachte rond zich niet meer beschikbaar te stellen voor Knobels equipe. Een geheel andere instelling dan Tel stars doelman Paul van der Meeren demonstreerde. Vorig seizoen, voor de wedstrijd Feyenoord-Telstar zeg den de spelers van Telstar het ver trouwen in doelman Van der Meeren op. Bloem kwam in zijn plaats. Van der Meeren, ernstig gepikeerd, speel de de laatste drie wedstrijden van het vorige seizoen niet. Afgelopen dinsdag evenwel ging hij fanatiek trainen. Gisteren stond Paul van der Meeren weer bij Telstar in het doel. Bloem, na de desastreuze nederlaag een week tevoren tegen De Graaf schap, was verdrongen. Henk van Leeuwen kreeg gele kaart MAASTRICHT De wedstrijd tus sen de c-elftallen van MW en NAC werd zaterdagmiddag in Maastricht veertien minuten voor het einde ge staakt door scheidsrechter Henk Klopper. Op dat moment was de stand 2-1 in het voordeel van MW. De beslissing van Klopper wekte verwondering onder de zeshonderd toeschouwers. Gele of rode kaarten had de scheids rechter nog niet uitgereikt. Op het ruilformulier vermeldde hij: "ge staakt wegens onregelmatigheden". Klopper, die eerder drie spelers (Block en Van Kelle van NAC en Beks van MW had genoteerd), licht te zijn beslissing als volgt toe: "Als ik mijn rug naar de spelers draaide, gebeurde er weer iets. Dit was geen voetballen, zoiets moet je afbreken". Ondanks de toezegging van de zijde van MW en NAC, dat het rustig zou blijven in het veld, liet Klopper de wedstrijd voor wat hij was en ging naar huis. Scheidsrechter Oetelmans jr. staak te zaterdagmiddag het duel tussen de C-elftallen van PSV en De Graaf schap een half uur voor tijd omdat, zo vermeldde hij op het formulier, de nummer 5 van De Graafschap (Willy Jansen) weigerde het veld te verlaten. Jansen protesteerde, en met hem verscheidene ploeggenoten, toen Oe telmans een omstreden doelpunt van PSV toekende. Jansen had al een waarschuwing gehad voor blokkeren van een tegenstander en moest het veld verlaten. Jansen liep, volgens Oetelmans, erg langzaam in de rich ting van de zijlijn. Oetelmans riep hem toe: "Ga je eruit of niet?" Jan sen: "Ik ga toch". Oetelmans: "Ik ga ook, ik staak de wedstrijd". spelconcept aan. „Waarom speelde Sparta zoveel met de buitenspelval Het voetbal op een verkleind veld wordt erg moeilijk. De toeschouwers jaag je er de tribunes mee af". Tenslotte berustte ook Bos kov. „Het is waar. Deze tak- tiek is beroemd van het Ne derlands elftal". Toch was deze, interessante, dialoog van belang. Waar gaat het voetbal naar toe, wanneer bij twee gelijkwaardige ploe gen niet alleen de bezoekende, maar nu ook de ontvangende club de taktiek van de angst toepast Voor Sparta gold als excuus, dat Pim Doesburg, de domine rende man in de achterhoede, na een kwartier al moest wor den vervangen vanwege een oude blessure. En invaller Joop Mom deed bij de eerste bal die op hem afkwam, de ervaring op, dat het een tref fer werd. Perazic legde de bal uit een vrije trap op het hoofd van Schoenmaker neer, die met een simpele beweging Si mon van Vliet bereikte: 0-1. Dat waren hoe dan ook duide lijke dreunen voor Sparta. De Rotterdammers werden alleen over links (Van Staveren) ge vaarlijk, maar De Caluwé en anders wel de sterk meeverde digende Albertssen stopten goed af. In die periode kon FC Den Haag het gebrek aan or ganisatie in het centrum van de verdediging aardig verdoe zelen. Simon van Vliet domi neerde als voorstopper en aus- putzer Rob Ouwehand zocht naar de mogelijkheden die overbleven. Regisseur Lex Schoenmaker bewees toen al zijn waarde voor FC Den Haag. Na elke „geblokte" aanval van Sparta belandde de bal bij hem. Zijn kwalitei ten als regisseur van FC Den Haag traden op de voorgrond. Zoals kort voor rust, toen Pe razic door Sparta's zwakke defensie glipte en de kans op 0-2 groot leek. De matige af- werker uit Joegoslavië kopte de bal nog wel goed, passeer de Mom maar faalde met schieten Trainer Steegman van Sparta heeft tijdens de rust van de wedstrijd behoorlijk „huisge houden". „Was het niet nodig dan Zodra Sparta een extra prikkel mist komt er matheid tevoorschijn. Door dat vele ge schrijf na de in tertoto over Sparta's voorhoedeproblemen waren de spelers geladen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Henk van Leeu wen liep tegen Sparta wegens natrappen van Dries Visser een gele kaart op. Trainer Boskov maakte zich hierover bijzonder kwaad. "Waarom doet hij dat nou?", vroeg Boskov zich later geirri- teerd af, nadat hij Van Leeu wen ook al een reprimande op het veld had gegeven. "Hij ging natuurlijk helemaal in de fout." De gele kaart kan be langrijke konsekwenties heb ben voor de eerstvolgende thuiswedstrijd tegen Excelsior, waarin Mansveld ook al van wege een schorsing niet mag meedoen. Maar dat effect verdween weer door de niet tegenvallen de resultaten in de eerste wed strijden en dan krijg je dit spel". Zijn preek hielp, al snel zelfs. Een hoge voorzet werd door Salfischberger kort na het begin van de tweede helft gericht naar de grond inge kopt. Sparta stond op 1-1 en Perazic, die niets deed toen Salfischberger scoorde, keek zijn ploeggenoten verontschul digend aan. Hoewel de Rotterdammers daama fanatieker bleven doorgaan, ontbrak het overleg, een rustpunt bij het begin van de acties. FC Den Haag bezat zo'n persoon in Schoenmaker wèl. Bres en Albertssen kre gen daardoor kansen. Maar het was toch Schoenmaker zélf, die toen Sparta weer eens sterk opdrong, de bal van Ou wehand kreeg aangespeeld. Met een schitterende beweging draaide de ex-Feyenoorder door de muur en voor de goe de afwerking tekende hij wel: 1-2. Maar Sparta's geluk was, dat de stand een minuut later alweer gelijk stond. Michielsen liep door op een dieptepass en trof doelman Thie op zijn weg. Deze kreeg de bal echter niet klemvast en Meutstege scoor de: 2-2. HANS DE BRUYN AMSTERDAM - Rinus Michels was zaterdagavond tevreden over wat Ajax een uur lang had laten zien tegen Roda JC. "Tot 2—0", zei Mi chels, "ging hef heel goed. Daarna werden wij getroffen door een per soonlijke fout, zoals bijvoorbeeld ook gebeurde tijdens de wedstrijd Polen—Nederland. Dat zijn dingen die je eigenlijk niet kunt incalcule ren. Wij hebben, organisatorisch ge zien, iets beter gespeeld. Niet specta culair, maar dat is nog een lange weg. De mensen verwachten dit nog Michels ...lange weg... wel steeds van Ajax, maar de oude tijd is voorlopig voorbij. Zaterdag avond is wel gebleken dat er op het moment maar weinig voor nodig is om de zaak uit balans te halen. Wat op dit moment bij Ajax loos is, is een uitvloeisel van iets dat al een paar jaar aan de gang is. ROTTERDAM Tenslotte resteerde een merk waardige indruk. Niet Sparta, maar FC Den Haag had gespeeld zoals het een thuisclub betaamt. Gedurfd en, tot zover verantwoord was, aanval lend. De beloning bleef echter achterwege. Hoewel FC Den Haag twee keer de leiding nam, wat eerder ook al in de uitwedstrijd tegen Telstar gebeurde, eindigde de wedstrijd toch in een onbeslist van 2-2. De enige genoegdoening voor FC Den Haag was naderhand de betrekkelijke zekerheid, dat de generale voor de uitwedstrijd tegen Vejle BK ondanks het ontbreken van Mansveld (geschorst) en Jol (geblesseerd) beter was uitgevallen dan werd verwacht. Toch had Sparta meer balbe zit gehad, zowel voor als na de rust. Maar de angst om te scoren, waarmee het in de in- tertoto opzien baarde, kwam terug en het bleef naderhand nog steeds verbazingwekkend heten, dat Sparta toch nog twee keer een achterstand had weten weg te werken. FC Den Haag bestreed de tegenstander met een andere strategie. De afwezigheid van vooral Mans veld dwong de ploeg tot voor zichtigheid, maar na dat be trekkelijk onverwachte doel punt van Simon van Vliet (bui tenspel of niet kreeg FC Den Haag de push in de rug, die het nodig had. Vanaf dat moment heeft het elftal van Boskov met countervoetbal ei genlijk steeds de mogelijkheid gekregen om de wedstrijd te beslissen. Bij een voorsprong van één doelpunt kregen Pera zic en Van Leeuwen helemaal alleen voor doelman Joop Mom droomkansen en kwa men Albertssen en Bres toch ook in redelijke scoringsposi- ties terecht. Het beetje geluk dat FC Den Haag dit seizoen mist, zat weer niet mee en Sparta, na de rust sterker spe lend door een betere taktiek, liep tenslotte nog hard naar het eindsignaal toe om de overwinningspremie wellicht in ontvangst te nemen. Maar zover kwam het niet: Sparta zou dan beslist teveel gekre gen hebben. Berusting FC Den Haag-trainer Boskov werd zijn teleurstelling niet snel meester. „Wij hebben hier een punt verloren, wij waren het gastelftal". Onrede lijk fel viel hij ook Sparta's Op de foto rechts het fatale moment voor FC Den Haag, waarop Simon van Vliet doelman Thie blokkeerde. Op de foto onder, blijdschap bij Sparta, waarvan Michielsen het treffendst blijk gaf.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9