'Rijksmuseum is veilig genoeg' Amalrik: ik kan nergens heen Portugal krijgt regering naar wens bevolking HOUDING BONDEN RAADSELACHTIG ficidoc Sou/io/nt Nipo- Liever minder wiist Ult: dan meer loon Elf gewonden bij aanslag in Hamburg Geen proces tegen dominee die Surinamers beledigde Politieman in Barcelona vermoord Overstro ming vernielt Duitse mijn Bankrovers in Parijs gearresteerd Dreigende staking in Engelse staalindustrie MAANDAG 15 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT \PAGESA 7 MOSKOU (Rtr.) - De Mos- kouse politie heeft zaterdag avond Andrei Amalrik gear resteerd. Tegenover zijn echt genote verklaarde de politie dat Amalrik zou worden vast gehouden tot hij een verkla ring kan geven voor het feit dat hij zonder toestemming in Moskou verblijft. Zondagoch tend werd hij vrijgelaten. Hij moet binnen drie dagen Mos kou verlaten. Amalrik (37) zei te geloven dat het de bedoeling van de KGB was dat hij zich distantieert van zijn in het westen gepubli ceerde boek .Haalt de Sowjet- Unie het jaar 1984". Het liefst zouden zij hebben dat ik voor goed naar Israël vertrek, zei de schrijver toen. Bij zijn vrij lating kreeg Amalrik geen bin nenlands paspoort, zodat hij zich nergens kon vestigen, geen werk kon krijgen en niet kon reizen. Toen hij eind juli met zijn vrouw naar hun vakantiehuis je ten zuiden van Moskou ging om zijn bezittingen uit de tijd van zijn gevangenschap op te bergen, trof hij daar alles ver nield aan. „Nu kunnen we he lemaal nergens meer heen", zei hij. Ook hoeft hij er niet op te rekenen dat hij toestem ming krijgt naar Nederland of de Verenigde Staten te gaan om daar te studeren. enquête belasting AMSTERDAM (ANP) - De meeste Nederlanders (70 pro cent) hebben liever belasting verlaging dan loonsverhoging. Dit beeft het Nederlands in stituut voor de Publieke Opi- ni (NIPO) vastgesteld bij een enquête onder 901 mannen en vrouwen vanaf 18 jaar. Van de ondervraagden gaf achttien procent de voorkeur aan loonsverhoging. Deze groep was dan wel bereid te gelijkertijd meer belasting te betalen. Twaalf procent had geen oordeel. Van alle inkomensgroepen sprak de meerderheid zich uit voor belastingverlaging in plaats van loonsverhoging. Bij de groep met een maandinko men onder 1.350 gulden waren de verhoudingen: belastingver laging zonder loonsverhoging 67 procent, wel loonsverhoging ook meer belasting negentien procent en geen oordeel veer tien procent. De WD-stemmers onder de ondervraagden bleken ten op zichte van stemmers op ande re politieke partijen de groot ste voorkeur te hebben voor belastingverlaging boven' loonsverhoging (77 procent), op de voet gevolgd door KVP- stemmers (73 procent) en Pv- dA-stemmers (72 procent). Daarna kwamen CHU-stem- mers met 70 procent, ARP- stemmers met 68 procent en tenslotte PPR-stemmer met 59 procent. HAMBURG (DPA) Vier dagen na de arrestatie van een aantal van terroristische daden beschuldigde personen in West-Berlijn heeft het „kommando Ralf Reinders der roten Armee Fraktion" (RAF) zaterdag een bomaanslag op het spoorwegstation van Hamburg gepleegd. Bij de explosie werden elf mensen gewond, van wie een ersntig. Enkele minuten tevoren kreeg de brandweer een telefonische melding van iemand die zei dat de RAF in het station een bom had geplaatst. Onder de naam RAF trad de afgelopen tijd de extremisti sche Baader-Meinhofgroep op, waarvan de voornaamste leiders in Stuttgart en Kaiserslautern worden berecht. De politie arresteerde dinsdag in West-Berlijn ralf Reinders en Inge Viett én gisteren Fritz Teufel en zijn vrouw. Teufel was de leider van de studentenonlusten enige jaren geleden. Het staat nagenoeg vast dat zij betrokken waren bij de ontvoering van de CDU-politicus Peter Lorenz op 27 februa ri van dit jaar. De bom ontplofte in een bagagekluis. In de hal werd grote schade aangericht. Koffers en andere voorwerpen uit de bagagekluizen lagen her en der verspreid. Onder het pu bliek brak paniek uit. Iedereen probeerde zo snel mogelijk naar buiten te komen uit vrees voor meer explosies. De ravage op het station van Hamburg na de explosie in de bagagekluizen. LISSABON, (AFP/Rtr) Admiraal José Pinheiro de Azevedo, aangewezen als de premier van de nieuwe regering van Portugal, verwacht een dezer dagen zijn kabinet te kunnen voltooien. Het zal geen coalitierege ring zijn, maar een regering van eenheid en actie, aldus Azevedo. Hij zei tot overeenstemming gekomen te zijn met de socialisten, de volksdemocraten en de communisten. Azevedo verklaarde zaterdag voor radio en televisie dat politieke discriminatie in overheidsfuncties zal verdwijnen, dat stads- en dorpsraden een weerspiege ling zullen zijn van de plaatselijke politiieke gevoelens en dat de veelvormigheid in de pers gegarandeerd zal worden. Ook het werk van de grondwetgevende verga dering zal niet worden belemmerd, terwijl de vakbon den zullen worden gedemocratiseerd. Uit de woorden van de premier bleek dat de militaire leiders besloten hebben de opmars naar het socialisme geleidelijker te laten plaatsvinden. Zo keert de gematig de majoor Melo Antunes terug als minister van buiten landse zaken. De pro-communistische bevelhebber van het noordelijk district, de bij de revolutionairen van Oporto zeer geziene generaal Corvacho, is vervangen door de gematigde generaal Veloso. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het Rijksmuseum in Amsterdam is voldoende beveiligd. Dit meent de direktie van het museum, ook na de zware beschadigingen die gisteren door een geestelijk gestoorde man werden toegebracht aan de Nachtwacht van Rembrandt. „Wij stellen ons echter op het standpunt, dat de kunstwerken zo toegankelijk mogelijk moeten zijn voor het publiek. Daarom zetten we er geen hekken omheen of plaatsen we ze niet achter glas, dat door z'n spiegeling afbreuk zou doen aan de schoonheid van de kunstwerken". °r',P' J' v,an Thiel' h00'<1 afdeling schilderijen van het Rijksmuseum, gistermiddag in gesprek met de pers. tijdens een inderhaast beleqde persconferentie. s Schip herbergde 12 verstekelingen ROTTERDAM (ANP) Aan boord van een Grieks zeeschip, dat afgemeerd ligt in de Waal haven van Rotterdam, zijn twaalf verstekelingen ontdekt. De mannen, afkomstig uit ver schillende Westafrikaanse lan den, werden aangehouden door de Vreemdelingenpolitie. Het staat nog niet vast wat er verder met hen gaat gebeuren. Het is de tweede keer dat de Nachtwacht het slachtoffer van verminking is. In 1915 bekraste een werkloze schoenmaker het schilderij met een spijker. De schade kon toen snel worden hersteld. De heer E. Kuiper, hoofdrestaurateur van het Rijksmuseum, zal het herstel van de nieuwe beschadigingen leiden. Hij heeft indertijd ook de Liefdesbrief van Vermeer ge restaureerd. De Nachtwacht, met de Mona Lisa waarschijnlijk het bekend ste schilderij ter wereld, draagt deze naam eigenlijk ten onrech te. Wel begrijpelijk overigens, omdat een dikke vernis- en olie- laag hét lange tijd in een myste rieus duister heeft gehuld. In werkelijkheid straalt het volle zonlicht over de uittrekkende schutterscompagnie. Rembrandt kreeg in 1638 opdracht voor het schilderij van de compagnies commandant Frans Banning Cock. In 1642 werd het voltooid en Rembrandt kreeg er 1600 gulden voor. Het kwam te han gen in het verenigingslokaal van de schutters. In 1715 werd het stuk overgebracht naar het Trippenhuis, waarbij een stuk van de randen werd afgesneden. In 1885 verhuisde de Nacht wacht naar het Rijksmuseum. Wegens oorlogsgevaar werd het in 1939 in kasteel Radboud in Medemblik ondergebracht en in 1941 werd het, via een riskante boottocht, naar een betonnen schuilkelder in Heemskerk ver voerd. Later werd het opgesla gen in de grotten van de St. Pietersberg. Een grote restaura tie, in 1946/1947, bracht het stra lende licht in Rembrandts mees terwerk aan de dag. MIDDELBURG (ANP) - De dominee van de oud-gerefor meerde gemeente in Stavenisse hoeft zich niet voor de recht bank te verantwoorden voor belediging van de Surinaamse bevolking. De dominee, J. van Prooijen, heeft een door de Surinamers die hem wilden aanklagen, op gestelde verklaring onderte kend. Hij biedt hierin zijn ver ontschuldigingen aan voor de beledigende opmerkingen die hij vorige week zondag tijdens de preek en afgelopen dinsdag in een hoorzitting aan het adres van Surinamers heeft geuit. Tij dens de hoorzitting weigerde de bevolking van Stavenisse mas saal enkele honderden Surina mers tijdelijk huisvesting te ver schaffen m een bungalowpark. De dominee heeft toen de Suri namers moordenaars, dieven en verkrachters genoemd, „die als een door God gezonden plaag over Stavenisse dreigde te ko men." De verklaring waarin hij zijn excuses aanbiedt heeft hij gisteren op de kansel voorgele zen. BARCELONA (AP) - Een 49- jarige militaire politieman, Juan Ruiz Munoz, is gisteren door drie jongemannen met messte ken en pistoolschoten gedood toen hij in Barcelona op weg was naar huis. Hij was niet in uniform gekleed en had geen dienst. Zijn 10-jari- ge dochtertje die het zag gebeu ren vertelde na afloop dat ze drie mannen al een half uur lang in de omgeving had zien rondhangen, kennelijk wach tend op hun slachtoffer. Auto's en mensen Duizenden Duit sers hebben zich gisteren in Frankfort ver gaapt aan de nieuwe model len op de grote autotentoonstel ling. Industriebond NKV: UTRECHT (ANP) De Industriebond NKV Is het een raadsel dat de andere vakbonden in principe „ja" hebben gezegd tegen de jongste federatievoorstellen, waarin duidelijk de moge lijkheid tot fusie is ingebouwd. „Raadselachtige manoeuvres zijn dat", aldus kandidaat-voorzitter P. Spijkers van de Industriebond NKV tijdens een bezoek aan (kader)leden van de bond in de j Achterhoek. I Hij zei dat het er op lijkt dat een reeks van collega-vakbonden duidelijk andersluidende op drachten van de achterban aan de laars heeft gelapt. „Maar wij zijn in ieder geval niet van plan onze democratie te verraden of onbehoorlijk te beinvloeden", aldus de heer Spijkers. Hij herinner de eraan dat zes jaar lang uitsluitend over federa tie gesproken is. Tot ineens, een maand geleden, ook het fusie-element opdook. Spijkers zei niet van plan te zijn de federatie te laten vallen, maar het inbrengen van een fusie binnen het geheel is een heel andere zaak. Aanstaande vrijdag zal de Centrale Raad van de Industriebond NKV, hoogste wetgevend orgaan van de bond, een beslissing nemen over de federa tie kwestie. Op 5 november zal de industriebond NKV tijdens een buitengewoon bondscongres het uiteindelijk oordeel geven. Onderschat ALGEMEEN IS NÜ DE CONCLUSIE, dat de Nederlande regering en haar adviseurs het probleem van de Surinaamse emigratie gruwelijk hebben onderschat Daarbij gaat het dan nu nog om materiële zaken als huisvesting en werkgelegenheid; ook Nederland weet uit ervaring, dat wanneer die eenmaal opgelost zijn, daarach ter nog dieper-liggende en daardoor veel ingewikkelder problemen komen. Wellicht komen die niet meer op de werkstaat van het kabinet-Den Uyl te staan, maar geen mens mag ze wegcijferen. Wanneer minister Van Doorn zich niet wat ongelukkig uitgedrukt heeft knelt het huisvestingsvraagstuk van Surinamers zo erg, dat een serieuze aanpak van andere problemen (werkgelegenheid, onderwijs) uitgesteld moet worden. En de oplossing van het huisvestingsvraagstuk gaat intussen met onaangename incidenten als Bijlmermeer en Stavenisse gepaard. Het hele Nederlandse volk zal er benieuwd naar zijn, wat hierover morgen in de Troonrede staat. INTUSSEN GAAT HET NIET AAN om alleen maar het kabinet te kritiseren omdat het de problemen welke voortvloeien uit de Surinaamse emigratie voortvloeien heeft onderschat. Het overgrote deel van ons politiek bedrijf heeft alle problemen onderschat van een door druk uit Nederland versnelde soevereiniteitsoverdracht aan de Koninkrijksdelen in de West. De bom dreigt nu te barsten in Suriname; het had even goed op de Antillen kunnen gebeuren. Het snelle tempo dat Den Haag begeerde („liever vandaag dan morgen het odium van de kolonisatie kwijt") heeft in Suriname de interne politieke problemen heviger gemaakt en het is een groot geluk dat Creolen en Hindoestanan niet zo snel met wapens omspringen; anders waren daar wellicht toestanden als in Angola of Timor ontstaan. HELAAS KAN NU NIET beweerd worden, dat de soevereiniteits- overdacht in Suriname er een voorbeeld van is, hoe op democrati sche manier een volk zijn zelfstandigheid kan krijgen. Integendeel; een belangrijke bevolkingsgroep vlucht weg, omdat ze vreest niet verblijd te zullen worden met „het beloofde land", maar geconfron teerd met toestanden waarbij haar, als minderheid, een riskante toekomst, waarschijnlijk zelfs ook andere dan politieke discrimina tie te wachten staat. Geen Nederlandse politicus (Den Uyl niet, maar anderen evenmin) mag het lef hebben straks een speech voor te lezen, waarin staat op wat voor een voortreffelijke manier Nederland zijn voormalige koloniën tot een zelfstandige status heeft geleid. Vooruitzichten voor woensdag: Enkele buien, later meer opkla ringen en weinig verandering in het huidige temperatuurniveau. Weervooruitzichten in cijfers; voor woensdag: aantal uren zon 1 tot 7. Min. temp.: omstreeks 8 graden, Max. temp.: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 60 procent. (Van onze correspondent) BONN Een zware overstro ming in de moderne mijn „Sop hia Jacoba" te Juckelhoven in de buurt van de Limburgse grens heeft een enorme schade in het mijnwerkersdorp Wassen- berg veroorzaakt en de mijn zelf nagenoeg geheel vernield. Als gevolg an de ondergrondse wa termassa's waren de aardver schuivingen zo omvangrijk, dat 15 huizen in Wassenberg op in storten staan. Ruim 30 bewo ners moesten in allerijl 'geeva- cueerd worden zonder dat ze de kans kregen hun inboedel te redden. Als door een wonder werd geen van de 441 mijnwerkers van de nachtdienst gedood. Zij danken hun leven aan de snelle reactie van een hoofdopzichter, die tij dens een controle in het licht van zijn lamp het eerste water ontdekte en onmiddellijk alarm sloeg. (Van onze correspondent) PARIJS Vier dagen na hun zogenaamde volmaakte mis daad, heeft de Parijse politie de daders van de bankoverval gearresteerd die vorige week ze ven personen gegijzeld hadden. De daders, de 20-jarige Taleb Hadjadj en de 24-jarige Ma moud el Shennewi bleven giste ren hardnekkig ontkennen ho- wel het tegen hen verzamelde bewijsmateriaal overstelpend was en zij hoewel een aantal ooggetuigen, waaronder de ge gijzelden die elf uur in bedwang werden gehouden, herkend wer den. Vier medeplichtigen, twee mannelijke en de twee vriendin nen van de gangsters hebber ten dele bekend. Na analyse bandjes Bekering Patty Hearst niet echt LANTANA (UPI) - Proeven voor het meten van de emotie in de stem van de vermiste Amerikaanse erfgename Patty Hearst op bandjes die door het Symbionese bevrijdingsleger werden vrijgegeven, tonen aan dat haar „bekering" tot de be weging „onzin" is, zo bericht het weekblad National Enquirer in Florida. Een voormalige functionaris van de inlichtingendienst, Char les R. McQuiston, heeft uit de bandopnamen de conclusie ge trokken, aldus het blad, dat Pat ty Hearst een onschuldig slach toffer van het SBL is. De National Enquirer had Mc Quiston gevraagd de proeven te nemen aan de hand van een „psychological stress evalua- tor", een nieuw type leugenont dekker. „Ik heb elk woord op de vijf banden die het SBL van Patty Hearsts stem maakte, gea nalyseerd en het lijdt geen twij fel dat haar zogenaamde beke ring plaatshad onder zeer zware druk", aldus McQuiston. „Als Patty nog in leven is, is ze of een gevangene of te bang voor de gevolgen als ze wat onder neemt." (Van onze correspondent) LONDEN De genationaliseer de Britse staalindustrie, die dit jaar worstelt met een bijzonder zware recessie, wordt nu gecon fronteerd met de mogelijkheid van een algemene staking, die nog deze week kan beginnen. De staking wordt uitgeroepen door zestienduizend arbeiders van de hoogovens. De oorzaak van het verschil is een dispuut over hogere lonen voor werk in de grootste en modernste hoogoven van het land "te Llanwem, in Zuid-Wa- les. De nieuwe hoogoven zal tweemaal zoveel ijzer (35.000 ton per week) produceren met min der arbeiders dan de ouder wetse installatiè. Professor Hans Swarowsky is op 75-jarige leeftijd te Salzburg overleden. Swarowsky werd ver over de grenzen van Oostenrijk bekend als leraar van vele diri genten. Hij fungeerde o.m. als chef-dirigent van het Weens Symfonie Orkest maar zijn be langrijkste bezigheden lagen bij de Weense Muziekacademie. De Nederlander J. A. Szirmai uit Amsterdam heeft in het Zwit serse Ascona de vijfjaarlijkse internationale wisselpnjs voor boekbindkunst gekregen. 'ADVERTENTIE Voor lam e Heieen waarde kinderen zo '>-• heerlijk hebben gelogeerd. S iemand woont tr ver om 'n bloemetje te sturen. Uw Fleur op- l)\ bloemist zorgt ervoor! Uturn? hut

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7