Speldeprikken en schouderklopjes Weer volle tien dagen voor de 15e Leidato „Regering moet werkloosheid aanpakken door inflatie te bestrijden" BIEGSTRATEN EN TESSELAAR: Autodief liep snel tegen de lamp Woningen aan,, rodes" voor 90% bevolkt door Leidenaars Wim den Hartog ere-voorzitter van De Zijl/LGB Monique MAANDAG 15 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Piet Biegstraten en wethouder Dick Tesselaar: Het lachen is hen nog niet vergaan. Van een onzer verslaggevers LEIDEN—LEIDSCHENDAM De Leidschendamse Politie heeft gisteren een 23-iarige Leidse koopman aangehouden die ervan wordt verdacht in een gestolen wagen en onder Invloed van drank een aanrijding te hebben veroorzaakt Het ongeval deed zich laat in de politie waarschuwingen van be- namiddag voor bij de afslag woners in Leiden-Zuid West die Oost van rijksweg 4 nabij Leid- de gestolen auto -een Opel Ran- schendam. Niemand liep daar- ger- hadden gesignaleerd en bij verwondingen op. Wel raakte argwaan hadden gekregen om- de aangereden auto total loss. dat de bestuurder zich vreemd De gestolen wagen was afkom- gedroeg, stig van het Noordeinde in Lei-" Daarna werd de politie gebeld den. De eigenaar had hem daar door de houder van een pomp- even geparkeerd om in een café station aan Rijksweg 4. Daar een pakje af te geven. Toen hij had de bestuurder van de Opel naar de wagen terugliep om benzine getankt zonder te beta- weer verder te rijden zag hij er len. Ver volgens deed zich bij de dief mee vandoor gaan. Leidschendam de aanrijding De eigenaar waarschuwde daar- voor. Omdat de Leidse koop- op de politie die het signalement man naar alle waarschijnlijk- van de auto onmiddelijk ver- heid te diep in het glaasje heeft spreidde onder de surveillance- gekeken, vermoedt de politie wagens in Leiden en omgeving, dat het om een geval van joy-ri- Spoedig daarna bereikten de ding gaat. LEIDEN Gebruikelijk ri tueel tijdens recepties en ope ningen van clubhuizen van sportverenigingen in de Leidse Sportwereld is de speech van Piet Biegstraten, die altijd vol zitten met scherpe opmerkin gen aan het adres van het Leidse gemeentebestuur wat betreft haar beleid in sportza ken. Zo ook geschiedde afgelo pen zaterdag tijdens de af scheidsreceptie van Wim den Hartog, jarenlang voorzitter van de Zijl/LGB en de officiële opening van de „Waterkeet", het clubgebouw van deze ver eniging. Dit maal verwoordde Piet Biegstraten de grieven van de Leidse zwemwereld. Over de onverkwikkelijke affai re de Welzijnsbron: „Men is er blijkbaar meer op uit om de kroon van iemand zijn hoofd te stoten, dan dat men durft te zeggen: het is een goed plan, laten wij proberen het alsnog uit te voeren". De ook aanwezi ge wethouder van sportzaken Dirk Tesselaar kon Piet Bieg straten enigszins geruststellen. In bedekte termen zegde hij het verzamelde Leidse zwemwereld- je een nieuw zwembad toe. Het wederzijds uitdelen van speldeprikken van Biegstraten en Tesselaar geschiedde in een ontspannend sfeertje. Dat het allemaal niet zo kwaad bedoelt is, laat de foto zien. Piet Bieg straten gaf de bestuurders in de zwemwereld tenslotte nog een goede raad mee: „Er zijn in Leiden raadsleden, die van me ning zijn dat er nu al genoeg zwembaden zijn. Laat hen in de toekomst uw stem horen", herstrukturering op het Leidse stadhuis, waaraan ook de Sport stichting zal moeten geloven was het laatste onderwerp van Piet Biegstraten: „Houd de Sportstichting in de toekomst vrij van politieke invloeden", al dus Biegstraten. Van een onzer verslaggevers Leiden De 342 woningen van de woningbouwvereniging „Ons Doel", in de zg. rodes in de Merenwijk zijn voor 90% ten goede gekomen aan Leidse woningzoekenden. Dat heeft het bureau statistiek van de gemeente Leiden recentelijk vastgesteld. In totaal woonden er op 1 september jongstleden 1527 personen. Van het aantal gezinnen heeft 84% een flatwoning achtergelaten. Ruim 30% liet een flat achter in de Bartokstraat, de Beethovenlaan, het Jacques Urlusplantsoen, de Agaatlaan, de Opaalstraat, de Topaaslaan, de Arendshorst en de Condorhorst. Het aantal wonin gen in deze straten maakt slechts 4,1 procent uit van het totale Leidse woningbestand. Als voorwaarde voor bewoning van de huizen in de rodes gold dat men een gezin moest hebben van minstens vier personen en dat de maandhuur van de woning die men achterliet niet hoger was dan 220 gulden. De bruto-maandhuur van de huizen in de rodes bedroeg tijdens de oplevering 355. Op een zeer druk bezochte receptie nam Wim den Hartog, die jarenlang het gezicht van De Zijl/LGB in zo'n grote mate bepaalde, afscheid van De Zijl/LGB en de Leidse sportwereld. Van één onzer verslaggevers LEIDEN Wim den Hartog, de scheidende voorzitter van De Zijl/LGB, die de afgelopen jaren het gezicht van deze vereniging in zo'n grote mate bepaald heeft, is afgelopen zaterdag tijdens een buitengewone ledenvergadering benoemd tot ere-voorzitter van De Zijl/LGB. Eén van zijn grootste hartewensen - een eigen clubgebouw voor de gehele Leidse zwemwereld - ging deze dag in vervulling. In het voormalige gebouw van de Sociale Werkplaats aan de Kaarsemakerssteeg, waarin reeds DOCOS, de Spartaan, BS Leiden en de Sportstichting zijn ondergebracht, verrichtte hij de officiële opening van de eigen ruimte van De Zijl/LGB, dat als de „Water- keet" verder door het leven zal gaan. Woorden schoten de huidige voorzitter Carl Pries te kort om de dank, die De Zijl/LGB Wim den Hartog verschuldigd is voor het baanbrekende werk dat hij heeft verricht tot uitdrukking te brengen. „Echte dank is niet in woorden of daden uit te drukken." Hij bood de ere-voorzitter een filmviewer aan. „Jij gaf onze vereniging een eigen visie; wij op onze beurt willen ook een visie geven, maar dan op jouw hobby, het filmen." Daarvoor had Wim den Hartog van het bestuur van De Zijl/LGB reeds een voorzittershamer gekregen. Carl Pries: „Ook in de ergste crises zal De Zijl/LGB een voorzitter hebben en wel een ere-voorzitter." Wim den Hartog had aanvankelijk moeite om alle dankbetuigingen te verwerken. Zijn periode als voorzitter typeerde hij met een citaat van Albert Schweitzer: „Het leven gaat door het half duister, waarbij men de trekken van de buurman nauwelijks onderscheidt Soms door een ervaring, die men heeft met zijn medemens of door een opmerking, die hij maakt, staat hij ons een ogenblik nader, plotseling verlicht als door een bliksemflits". Wim den Hartog, daar zelf nog aan toevoegend: „In de tijd tussen de half uur schorsing, die mij als 15-jarige overkwam en het ere-voorzitterschap ligt een gamma van dat soort bliksemflitsen. De grootste vreugde m die periode was het respect voor elkaar." Piet Biegstraten, voorzitter van de Sportstichting overhandigde Wim den Hartog een plaquette voor zijn aan het Leidse sportleven bewezen diensten. Dankbetuigingen mocht Wim den Hartog ook in ontvangst nemen van wethouder Dick Tesselaar, de heer Hallie als afgevaardigde van de KNZB, Arie de Bruyn, vertegenwoordiger van de kring Gouwe- en Rijnstreek, en De Zijl/LGB-leden Jacob Spijker, Henk Corpel en Rob Schouten. Leiden In de Groe- noordhal stonden van morgen weer de oude „bewoonsters", alsof er niets gebeurd was: rund en slachtvee met grote dromerige ongeïnteres seerde koeieogen. De markt is dood, leve de markt. De 14e Leidato huishoudshow ging zater dagavond ter ziele, maandagmorgen in alle vroegte kwam de vee markt opzetten; waar za terdagavond gevallen dropjes uit een aantrek kelijke snoepstand wer den gegeten werd van morgen al weer druk ge mest... De handel moet doorgaan. Als het geen diepvrieskisten zijn, dan maar blaarkoppen van een best type Het had er, volgens Leidato-se- cretaris Jan van Zijp, al hele maal ingezeten voordat de huis houdbeurs eervorige week be gon: er werd geen record gebro ken. „Het vorig jaar haalden we de 62.000 bezoekers, ditmaal werden het er om precies te zijn 57.854 betalende binnenlopers. Anders draaiden we een zon dagmiddag en -avond door. In verband met de veemarkt ging die vlieger nu niet op en dat kostte ons zo'n 5000 mensen. Maar we kunnen gerust stellen, dat het een heel goede beurs is geweest. Er werden vooral veel grote artikelen verkocht. Ook de modeshow van P&C kreeg een grote weerklank. Volgend jaar gaat de Leidato alles weer eens dunnetjes over doen op de ouderwetse voet, tien dagen lang. Hoe het er pre cies zal uitzien weten we nog niet, maar we gaan wel extra aandacht besteden aan die jubi- leumbeurs, de 15e Leidato". De stands werden afgebroken nog voor de laatste bezoeker de Groenoordhal had verlaten. Dit is Monique op de rug van vader Frans, Hanny en de Rekels, die tot voor kort vrijwel dagelijks op de radio te horen waren in een ge zongen conversatie over de huwelijksmoeilijkheden van pa en moe. Monique en Frans waren samen met nog wat andere parade- paardjes uit de stal van de platenmaatschappij Dureco in de Haarlemmerstraat om zichzelf en hun liedjes te „promoten". Bij de firma Hofenk werden ze bestormd door handtekeningenjagers. Het bezoek aan Leiden werd gebracht in het kader van een meer-stedentocht dat als motto draagt „Gou den Hitpourri Express". Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Een 20-jarige Leidse automobi list heeft zaterdagavond in de Breestraat nogal wat ravage aangericht toen hij met zijn Chevrolet ter hoogte van het fi liaal van Peek en Cloppenburg tegen een daar geparkeerde wagen aanreed en over de kop sloeg. De oorzaak van het on geval dat plaats had rond tien uur, is nog niet duidelijk. Toen de politie hem wilde ondervra gen, bood hij verzet en werd daarom meegenomen naar het bureau. Spoedig daarna is de automobilist een opperman weer heen gezonden. Hij wordt niet verdacht van over matig alcoholgebruik. Pancras Bewoners van de Hooigracht, Nieuwe Rijn, Hoogstraat, Oude Rijn en tussenliggende straten hebben zaterdag in en rond „De Burcht" nader kennis met elkaar gemaakt Deze „kennis makingsavond" voor kinderen en ouders, was georganiseerd door de onlangs opgerichte wijkvereniging „Pancras". Aan het begin van de avond werden wat spelletjes gedaan door de kinderen uit de buurt: zaklopen, ringgooien (zie foto) en een aardappelrace, een spel waarbij kinderen met een aard appel op een houten lepel een bepaald traject af moeten leg gen zonder deze eraf te laten vallen. Tegen 20.00 uur werd in „de Burcht" een rommelmarkt gehouden. Later speelde de „The bridge town jazz-band". Er was ook een puzzelwandel tocht georganiseerd. De prijzen zijn wel uitgereikt, maar als ge volg van de drukte, kon later niet meer achterhaald worden wie de prijswinnaars waren. De lijsten met prijswinnaars zijn vrijwel direct zoekgeraakt. Het eerste feest van wijkvereni ging „Pancras" dat door onge veer 250 bewoners werd be zocht, is in ieder geval een suc ces geworden. Chili-avond Het politiek café van studen tenvereniging „Augustinus" or ganiseert morgen een Chili- avond in de mensa van „Au gustinus" aan het Rapenburg 24. De bijeenkomst wordt ge houden in samenwerking met het Breed Front Chili-comitê Leiden. De toegang tot de bij eenkomst, die om half negen begint, is gratis. Uitstapje Zestien dames uit Leiden-noord zijn vorige week op stap ge weest naar de volkshogeschool „Olaertsdyn" in Rockanje. Het verblijf in het vormingscen trum werd een groot succes voor de dames, maar ook voor de organisatoren. „Ze waren er ook een beetje op vakantie. En ze hebben het er goed van ge nomen," aldus de heer Ver- voorn, een van de vier mensen die de dames, die voor het me rendeel cursisten zijn van „Ou ders op herhaling" op hun uit stapje begeleidden. Voor de leiding van het vor mingscentrum was het wat on gewoon een groep van huis moeders te ontvangen. „Het is een unicum voor Nederland dat moeders een vormingscen- j trum bezoeken, zonder lid te zijn van een of andere vereni- I ging," zegt de heer Vervoort. In Rockanje hebben de dames zich eens op een geheel onge wone manier kunnen ontspan nen. Er werden spelletjes ge daan en er werd strandgewan- deld. Het serieuze gedeelte be stond uit het vertonen van een film over weggelopen kinderen en een lezing van een schoon heidsspecialiste. Klapstuk van de vormingsdagen werd het op nemen van een heuse film op woensdag, waarbij de dames allen een taak kregen. De een werd gebombardeerd als film ster. De ander nam het came rawerk voor haar rekening. Onder het genot van koffie en gebak konden de dames 's - avonds hun produkt op de vi deo-recorder bekijkea De avond werd besloten met het optreden van een zangkoor uit Ulft Donderdag keerden de dames huiswaarts. Op de te rugweg werd een bezoek ge bracht aan de Euromast in Rotterdam. Tevens kregen de moeders uit Leiden-noord de gelegenheid de Rotterdamse metro van dichtbij te bekijken. VOORZITTER N.K.O.V. W. Perquin op bijeenkomst in Leiden: Van een onzer verslaggevers Leiden „De werkloosheid moet bestreden worden door de inflatie te bestrijden. Dat gebeurt niet. De middelen die deze regering aanwendt om de werk loosheid tegen te gaan werken juist inflatie-bevorde rend". Die kritiek heeft de voorzitter van het Nederlands Katholiek Ondernemers Verbond de heer W. M. Per quin gisteren geuit op een vergadering van de Leidse afdeling van de bond in het St. Antonius Clubhuis. De heer Perquin zette uiteen dat naar zijn oordeel de twee voornaamste beleidsinstrumenten die de rege ring heeft om de inflatie in de hand te houden zijn: beperking van de loonkostenstijging tot het niveau van de productiviteits-stijging besnoeiing van de overheidsuitgaven waardoor belastingverla ging mogelijk wordt. Dat de regering nalaat om hierop haar maatregelen af te stemmen is volgens de voorzitter zeer te laken. Sprekend over het terugbren gen van de overheidsuitgaven zei hij het met name ook van belang te achten dat de kosten van de sociale verzekeringen worden gedrukt. Perquin vindt dat de financiële offers die de ondernemers zich moeten getroosten om het huidige systeem van financiële verzekeringen mogelijk te maken, onevenredig zwaar zijn. Hij pleitte gisteren voor het terugbrengen van de huidige premie ontwikkelingen zowel als voor een wijziging in het systeem van premieheffing. Zolang dat nog geen zoden aan de dijk zet moet volgens hem de druk worden verlicht door in de kosten recht streeks uit de schatkist bij te passen. Over de toekomst is Perquin weinig optimistisch gestemd. „De huidige economische situatie is een absoluut na-oorlogs dieptepunt en mijn verwachtingen dat daarin de komende tijd verandering komt zijn bepaald niet hooggespannen". Op de wijze waarop de regering de structurele problemen van het midden- en kleinbedrijf aanpakt, zei de N.K.O.V.-voorzitter weinig kritiek te hebben. Hij signaleerde dat het gevoerde beleid een voortzetting is van het beleid van de vorige regering. De bestrijding van de conjuncturele problemen onder de loep nemend, gaf hij zijn kritiek op de aanpak van het inflatie-probleem. Tijdens de bijeenkomst in het Sint Antoniusclubhuis werd de heer Jan Castelein wegens zijn grote verdiensten als secretaris van de Leidse afdeling een baan die hij 25 jaar heeft bekleed de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" uitgereikt. Vier andere leden van het N.K.O.V. die er eveneens een 25-jarig bestuurslidmaatschap op hebben zitten kregen de zilveren onder- N.K.O.V.-voorzitter Wouter Perquin (rechts) feliciteert secretaris Jan Castelein (linker) met diens pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice". scheidingsmedaille van het verbond. Te weten de heren J. van Zijp, W. v.d. Holst, G. Heemskerk en J. Lambermont.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3