NACHTWACHT WERD ERNSTIG BESCHADIGD Spoorwegmannen voorkomen ramp op CS-Rotterdam Auto op spoorlijn geparkeerd Golf van zakkenrollerij in Den Haag Minivoetbal NCRV op losse schroeven Rijke Chinees uit Amsterdam in Hongkong ontvoerd Regenmaker moet onafhankelijkheid Papoea verstoren Kort geding tegen koningin uitgesteld Twee mannen overleden aan gevolgen van ongeval £eidóe (Bomo/nt Maandag 15 september 1975,65e jaargang no. 20222 K^rt F t Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank NV., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J Plug - Adj. hoofdredacteur- J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen: oer week 2.81kwartaal'/36.32; jaar 141.35; losse nummers: 50 cent Geiler Uri Gelier kijkt weer spijkers krom op Ned. I om 20.21 uur. Mijn (buur)vrouw om 21.05 uur en om 21.35 uur „Voor een briefkaart". Ned. II om 20.21 uur de FBI en om 21.10 uur „50 x hartje Am sterdam." Buien, later ook zon Buien en aanvankelijk veel be wolking, maar later ook weer enkele opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde noordelijke wind. Maxima ongeveer 17 graden. Morgen zon 6.15—18.54. Maan: 16.57—2.03. Schev. Hoogw. 0.03-12.45. Laagw. 8.05-20.27. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Een nationale ramp". Zo wor den in kunstkringen de ernstige beschadigingen ervaren, die een 33-jarige man gistermiddag toe bracht aan de Nachtwacht van Rembrandt, in het Rijksmuseum in Amsterdam. De schade is onme telijk; volgens de scheidende museum-direkteur dr. Van Schendel, is de waarde van het wereldbe roemde schilderij op geen miljoenen na te schat ten. De Nachtwacht was niet verzekerd. De toegebrachte krassen en sneden zullen volgens de museumleiding weer onzichtbaar gerestaureerd kunnen worden. De beste deskundigen ter wereld zullen daarbij worden ingeschakeld. De eigenlijke restauratie zal circa vijf maanden in beslag ne men, maar hoeveel tijd het zal vergen een juiste diagnose van de schade te stellen en een plan de campagne voor de restauratie te maken, valt met geen mogelijkheid te zeggen. Volgens de nieuwe museumdirekteur dr. S. Levie, heeft de aanslag zich gistermiddag als volgt vol trokken. Kort na de opening van het museum, om één uur, verzocht de suppoost in de Nachtwacht zaal een bezoeker niet zo dicht bij het schilderij te komen. De man verwijderde zich, maar kwam even later terug en stak met een gekarteld tafel mes in een oogwenk enkele malen in het schilderij. De suppoost probeerde de man te overmeesteren, maar deze was te sterk en stak nog enkele keren. Pas met de hulp van twee bezoekers kon de man overmeesterd worden. Op het politiebureau maakte hij een labiele in druk. De man is de 38-jarige W. A. de R. uit Bloemendaal, een ex-onderwijzer. Zijn verklaring: „Ik had een onweerstaanbare drang de Nacht wacht aan te vallen, die me werd ingegeven door bovenaardse krachten". De man was naar Amster dam gereisd en had in een restaurant zitten eten, waar hij het tafelmes meenam. De Nachtwacht-zaal bleef gisteren gewoon open. Eerst werd een stuk canvas voor het beschadigde onderste deel van het schilderij gespannen, later werd er een houten scherm voor geplaatst. Het bovenste deel bleef gewoon zichtbaar. De Nachtwacht; de vernielingen die met een mes zijn aangebracht, zijn duidelijk te zien. De ploeg die wellicht een ramp heeft kunnen voorkomen: v.l.n.r. de heren P. Boogaard, A. Kerstholt (treindienstleider), F. P. van Unen en J. Speekenbrink (coördinator NS-tableau). ROTTERDAM (ANP) Door een snelle reactie van spoorwegmannen is gisteroch tend vroeg voorkomen dat de D-trein Hoek van Holland—Venlo—Duitsland met volle vaart het stationspostkantoor van het Rot terdamse Centraal Station is binnenge stormd. Toen de trein het station Schiedam passeer de werd geconstateerd dat er een rem was vastgelopen die rook en een vonkenregen produceerde. Direct werd de centrale ver keersleiding ingeschakeld. Met een porto foon wilde de coördinator van het NS-veilig- heidssysteem, de heer Speekenbrink, de ma chinist vanuit het raam waarschuwen. Maar deze had zelf al gemerkt, dat de trein niet meer tot stilstand was te brengen. Toeterend en lichtsignalen gevend stormde de trein om zes minuten voor acht het station binnen. Springend over drie bureaus schoot de heer Speekenbrink naar het NS- tableau en met een paar noodgrepen wist hij de trein op een vrij spoor te krijgen. De stroom werd uitgeschakeld en de trein kwam even later tot stilstand. De machinist was zo over zijn toeren dat hij moest worden vervangen. Uit een voorlopig onderzoek is gebleken, dat een extra rijtuig, dat direkt achter de loko- motief was gekoppeld, met een gesloten remkraan meereed. Dit blokkeerde de rem voor de gehele trein. ERMELO (ANP) Een ver- keersovertreder heeft zaterdag avond in het Gelderse Ermelo zijn auto onbeheerd achtergela ten op de spoorlijn Amersfoort- Zwolle. De machinist van de trein naar Zwolle zag de auto staan. Hij stopte zijn trein en wist door het ontsteken van een rood licht en seinen zijn collega van de trein naar Amersfoort tijdig te waar schuwen, waardoor een botsing voorkomen werd. Beide machi nisten hebben met hulp van en kele passagiers de auto van de spoorbaan getild. De auto, was eerder op de avond door de politie in Ermelo aangehoudèn, omdat de be stuurder door een rood stoplicht gereden was. Toen de politie de auto naderde reed de bestuur der achteruit en verdween met zijn auto in de bossen. Hij heeft geprobeerd met zijn auto op een plaats waar geen overweg was over de spoorbaan te komen. De auto raakte echter vast, waarop de man vluchtte. REGENMAKER die met hulp van het kaakbeen van zijn moeder en de tanden van betovergrootvader Zuigelin gensterfte in Napels In Napels is giste ren het twaalfde pas geboren kind ovérleden aan de salmonella-infectie die vorige week in een kliniek in een nabijgelegen dorp werd ontdekt. Hier onderzoekt een arts een van de vijf ba by's die nog in ern stige toestand in het Napels zieken huis liggen. Ruim twintig andere zui gelingen zijn er minder ernstig aan Visakten ook via girodienst DEN HAAG Een wetsont werp tot wijziging van de visse- rijwet 1963 is thans bij de Tweede Kamer ingediend. Dit ontwerp beoogt het mogelijk te maken, visakten en bijdragebe- wijzen voor sportvissers in plaats van bij de gemeentehui zen op postkantoren en -agent- schappen alsmede via de giro dienst verkrijgbaar te stellen. DEN HAAG Zakkenrollers zijn vrijdag en zaterdag bijzon der actief geweest in Den Haag. Bij de Haagse politie kwam het record-aantal aangiften van 22 binnen. Het terrein van de zak kenrollers was: het centrum, bij trams en bussen in de Grote Marktstraat, en de markt op de Herman Costerstraat. Dankzij slim optreden van één van de slachtoffers, een 32-jari- ge vrouw, kon de politie één van de daders inrekenen. Het was een 33-jarige Chileen, die samen met zijn broer werd aangehou den, op verdenking van nog meer gevallen van beursjesr overij. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De prolongatie van de succesvolle NCRV-minivoetbalshow staat op losse schroeven. De deelnemers zullen voortaan toestemming moeten hebben van de KNVB. Zonder dit fiat kunnen actieve bondsleden niet meer uitkomen. Het betreft spelers van het militair elftal, oud-voetballers die als trainer werkzaam zijn en ook de scheidsrechters, die alle afkomstig zijn uit het betaald voetbal. Oorzaak van deze KNVB-ingreep is een zinnetje dat op advies van de UEFA aan het reglement is toegevoegd. Het artikel luidt: „Het is een lid niet toegestaan uit te komen in of mee te werken aan een voetbal wedstrijd die niet is georganiseerd door de KNVB of een door hem erkende organisa tie". Daaraan is toegevoegd: „Onder een voetbalwedstrijd wordt mede verstaan een wedstrijd waarin een op voetbal gelijkend spel wordt gespeeld." VEEL DODEN BEIROET (AFP) - In de afge lopen nacht zijn in Chekka aan de weg van Beiroet naar Tripo lis veertien mensen gedood in een gevecht tussen strijders van de „beweging van de 24-ste ok- I tober" en een patrouille van het j Libanese leger. I lADVERTENTIE HONGKONG (UPI) De politie in Hongkong is op zoek naar twee mannen die zij ervan verdenkt de ontvoering op touw te hebben gezet van een welgestelde Chinese nachtclubhouder uit Amsterdam. De man werd uit zijn hotel ontvoerd en 22 uur vastgehouden. De 35-jarige Lie Tsji-wing vertelde dat hij Hongkong dikwijls voor zaken bezoekt en dat hij op 5 september voor zijn jongste bezoek in de Britse kolonie was gearriveerd. Hij had intussen weer geboekt voor de vliegreis terug naar Nederland op vrijdagavond. Maar toen werd hij uit zijn hotel in het stadsdeel Kowloon ontvoerd, om een losgeld van 500.000 gulden af te dwingen. Hij werd ontzet door rechercheurs die zaterdag een inval deden. Zij hielden ter plaatse zeven mannen aan, terwijl nog eens vier werden gepakt toen zij naar de woning terugkeerden. ADVERTENTIEJ W Prins Charles van Engeland wordt bij zijn aankomst in Port Moresby op Papoea-Nieuw Guinea begroet door inlandse meisjes. Morgen zal de prins de onafhankelijkheidsviering bijwonen. PORT MORESBY (UPI) Met werktuigen waaronder het kaakbeen van zijn moeder moet boer, jager en regenmaker Mangaiva Pongoe zorgen dat het morgen zo stortregent en waait in Port Moresby, dat de onafhankelijkheidsfeesten van Papoea-Nieuw Guinea (Australisch deel) in het water vallen. De hulp van Mangaiva is ingeroepen door Papoea's die „geen kolonie van Nieuw Guinea en kandidaat-premier Michael Somare van Papoea-Nieuw Guinea" willen worden. Behalve het kaakbeen van zijn moeder gebruikt Pongoe ook de lendedoek van zijn grootvader en twee zwarte tanden van zijn betovergrootvader. In Nieuw Guinea is het zo dat als het regent op de dag dat een nieuw opperhoofd wordt geïnstalleerd, de man als de verkeerde kandidaat wordt beschouwd. Daarom heeft Ekmopia Mangaiva, 's lands beste regenmaker, van 129 kilometer ver gehaald om ervoor te zorgen dat het dinsdag regent eb met de feestelijkheden Somare's kandidatuur - wegspoelt. Mangaiva is er zo van overtuigd dat het water met emmers uit de hemel komt, dat hij zich een nieuwe paraplu en Regenjas heeft aangeschaft. PARAMARIBO (ANP) - Het kort geding tegen koningin Ju liana en premier Den Uyl dat was aangespannen door de In diaanse raad van Suriname, is zaterdagochtend kort na de aan vang van de zitting verdaagd tot 26 september. Rechter Veldema nam dit besluit op verzoek van de Indiaanse raad omdat de ge daagden noch hun eventuele ge machtigden waren verschenen. (Van een onzer verslaggeef sters) DEN HAAG In het Haagse ziekenhuis Leyenburg zijn zater dag twee slachtoffers van ver keersongelukken overleden: de 27-jarige P. A. van der Toorn van het Ingenhouszplein in Den Haag en de 66-jarige J. J. Bor ger uit de Sleedoomstraat De heer Van der Toorn overleed aan de gevolgen van een onge val, dat hem op de Rijswijkse- weg was overkomen. Hij reed daar met zijn bromfiets en werd aangereden door een auto. De man werd met ernstig hoofd- en beenletsel naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij overleed. Het andere slachtoffer overleed aan het letsel, dat hij op 4 september had opgelopen toen hij met zijn fiets over de Laan van Meerder- voort reed en in botsing kwam met een tram. Dit luxe theeglas met verzilverde houder is voor u. Tenmin ste. als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee te winnen voor onze krant. Altijd doen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1