gaf Montrea! op „in belang van'! clubs NeVoBo Jos Hermens werd na één wereldrecord slachtoffer van slechte organisatie Erik Swinkels: Nederlandse sensatie in schutterstop "ROELANTS NA DE WINTER TOCH ONTTROOND" Twee onverwachte zwemrecords bij HDZ-wedstrijden Recordlijst AAC LIEP 4x800 M. RECORD Cees van der Velden behield wereldtitel HERENTEAM TERUGGETROKKEN VOOR KWALIFICATIERONDE MAASTRICHT De geschiedenis van het Neder landse herenteam in de goede tijd de vlaggedrager van het Westeuropese volleybal heeft zaterdagavond een absoluut dieptepunt bereikt. Met het afschrijven voor de kwalificatiewedstrijden van de Olympische Spelen is de ploeg bij voorbaat uitgeschakeld voor „Montreal". In tegenstelling tot andere bonden die koste wat het kost hun sport vertegenwoordigd willen zien op het grootste sportevenement dat om de vier jaar wordt gehouden, heeft het bestuur van de NeVo Bo op een vergadering het unieke besluit genomen maar weg te blijven. Het was een pijnlijk besluit. Of met de woorden van Hubert Zwarts, voorzitter van de Technische Commissie te spreken: „Het ging ons wel aan het hart. Maar het was een besluit onder dwang der omstandigheden genomen". Die dwang vloeit voort uit een complex van factoren, waarbij echter één facet centraal staat en dat is de belangrijke stem van de verenigingen. Er mag de bond een zeker gebrek aan toe komstvisie worden verweten, maar evenzeer is het waar dat de meeste clubs hebben meege werkt aan de ondergang van het nationale team. Als voorbeeld haalt Hubert Zwarts de ak koordverklaring van clubs en spelers aan bij het voorleggen van het speelschema voor de kwalificatiewedstrijden. „Dat gebeurde in mei. Iedereen ging akkoord. Nu opeens blijkt dat iedereen grote bezwaren ziet". Piet Swieter kweekte ta lent, dat bij de sponsors tot ontplooiing kwam. Bezwaren als het Europa Cup toernooi, waarin successen wor den toegedacht aan Nederland se teams. Dat houdt stilstand van competitie in en dat kan niet in Nederland. Zwarts: „In België wordt de competitie voor een belangrijk toernooi gewoon stop gezet. Waarom kan dat hier niet? Op 1 mei moet de competi tie voorbij zijn en daar wil men niet aan tornen. Maar waarom niet een maand later klaar zijn?" Hubert Zwarts vraagt het zich af, het is een teken aan de wand, dat een man als hij niet eens een stem heeft iets kan veranderen. Maar later komen dan de moeilijkheden". Daarbij steekt dan weer het gebrek aan visie op en Hubert Zwarts doet geen moeite om dat tegen te spreken. Maar vraagt zich wel tegelijkertijd af: „Waarom bindt men zich hier toch altijd zo aan een datum?" Aan de competitie mag niet worden getornd en de clubs doen er om het hardst aan mee niet van de regels af te wijken. In de volleybalwereld, waar sponsoring de enige mogelijk heid is om deel te nemen aan de top, gaat het om de naam van het „steunende" merk. En het profijt daarvan wordt niet van het nationale team getrok ken. Het is ook daarom dat de club training veel belangrijker is dan de wekelijkse bijeenkomst van de nationale selectie. Met de we tenschap dat elke zich respecte rende eredivisievereniging drie keer in de week bijeenkomt is het niet zo vreemd dat spelers van het Nederlandse team de reis naar Papendal steeds verve lender gaan vinden. En, zo heeft de praktijk uitgewezen, gaat mijden. Hubert Zwarts: „Met al le spelers heb ik voor het opstel len van de nationale selecties persoonlijk gesproken over de aanpak. Iedereen ging akkoord. Maar nu zijn er een groot aantal spelers die eerst uitkwamen voor andere clubs en daar maar een keertje per week trainden, bij voorbeeld Starlift gekomen. Daar moeten ze nu drie keer trainen. Met de training op Pa pendal is het logisch dat er pro blemen komen". Tijdgebrek heet dan ook de voornaamste reden die wordt opgegeven om het terugtrekken voor „Mont real" te vergoeilijken. Clubbe langen blijkt in de praktijk de oorzaak. Spuwen Het is de gelegenheid voor Hu- bert Zwarts zijn gal te spuwen over de wervingspraktijken van de gesponsorde clubs. „Jeugdcoach Piet Swieter heeft een goed team geformeerd. Na de Europese jeugdkampioen schappen werden onmiddellijk een stuk of vijf talenten wegge kocht. Ik leg de nadruk op ge kocht, door topclubs. Leiden wij ze op en dan palmen spon sors ze in". „Dat is inderdaad triest, maar de NeVoBo doet er intussen niets aan een eind te maken aan alle misstanden. Zoals bijvoor beeld de desinteresse voor het natiónale team. Daarbij doet de deelneming aan de Europese kampioenschappen in Joego slavië volgende maand vreemd aan. Die reis zou een goede voorbereiding kunnen zijn voor de Olympische Spelen maar heeft nu nauwelijks nut. Hubert Zwarts: „Het is leuk om daar bij te zijn, omdat we menen ver te kunnen komen. Oost-Europa doet namelijk niet mee". Een dooddoener natuurlijk, want dat laatste zou juist een reden moe ten zijn om ook weg te blijven. Zeker in gegeven omstandighe den. Zwarts houdt er een ande re mening op na zoals ook rijn stellingname over de positie van Ben Krysik „ongewoon" is. De Pool kwam naar Nederland om onder andere een sterk team voor Montreal te smeden. Al zijn werk is dus nutteloos. „Nee", zegt de voorzitter van de Technische Commissie, „dat heeft er niets mee te maken. Krysik zal verder werken voor resultaten in de Spring Cup en oprichting van een gedecentrali seerde training". Hubert Zwarts is niet blind voor de trieste situatie die nu is ge schapen. Hij roept getergd: „Wij zijn het kind van de rekening". En kijkt intussen jaloers naar andere landen, waar het natio nale team wel belangrijk is. Maar vergeet dat de bonden daar eenvoudig verplichtingen eisen, de macht van elke bond. In Nederland zou dat ook kun nen. Zwarts: „Dat zou moeten, maar het is een kwestie van de bondsraad". In alle malaise riet Hubert Zwarts toch een oplos sing. „Je zou een Nederlandse A-ploeg moeten instellen, een soort gelegenheidsteam met de beste spelers die voor een toer nooi een week bijeenkomt. Daarnaast moet er een B-ploeg zijn voor jeugdspelers die wel continue in training is". Het is een alternatief. Te laat echter om „Montreal" nog te redden. KEES KOOMAN TT""™——™ AMSTERDAM HET HDZ-trouwringentoernooi, waarmee zondag in het sportfondsenbad Oost officiens het Olympi sche zwemseizoen 1976 werd geopend, heeft twee nationale records opgeleverd. Een nogal onverwachte oogst, omdat sinds het bad een kleine vijftig jaar geleden werd gehuisvest in een toen reeds bejaarde gasfabriek, het in deze accommo datie heeft gemankeerd aan behoorlijke startblokken. Iede reen springt er zo van de kant het water in. Die omstandigheid heeft naar alle waarschijnlijkheid de gulle sponsor een recordverbetering op het hoofdnummer: De 100 meter vrije slag dames door de neus geboord. Enith Brigitha, vorige week in Antwerpen goed voor een kwalitatief zeer sterk 25 -meterbaanrecord van 57 seconden rond, bleef nu na een gevecht met de Europese jeugdkampioene Ineke Ran steken op 57.1 seconden. Het was een soort uitdrijven voor de Amsterdamse zwemster, voor wie het seizoen wel heel erg lang is uitgelopen. Enith, die de laatste week in het geheel niet heeft getraind, verloor op de 200 meter wisselslag van Annelies Maas. Bij de all-in finales had zij het Wageningse zwemstertje nog verslagen. Nu op de korte baan toonde Annelies, die zich in gestaag tempo ontwikkelt tot een van Nederlands meest complete zwemsters, zich de sterkste in de nieuwe nationale recordtijd van 2.24.0. Enith, die dacht dat zij wegens een slecht keerpunt gediskwalificeerd zou worden, bleef tamelijk ver achter. José Damen, de onttroonde recordhoudster, keek vanaf de tribunes toe. Na een jaar zonder veel vooruitgang, heeft zij weer overschrijving aange vraagd van Kerkdriel naar haar oude vereniging BZV Fortu- na. Hermens hield zich voortrefelijk aan zijn schema en na elf kilo meter volgde een zeer snelle ronde van 66.9 seonden. "Rond de dertiende kilometer ging het even moeilijk", aldus Hermens later. "Ik was er echter snel overheen en toen ik op 15 kilo meter 42.52.6 hoorde, wist ik dat ik op de tien mijl goed zou zitten". Het schema van Her mens voor het passeren van de tien Engelse mijl was 45.55.4, zijn werkelijke tijd en het nieu we wereldrecord lag daar 2.2 seconden boven. Na zijn geslaagde recordpoging op de 10 mijl besloot Jos Hermens door te gaan om te trachten de wereldrecords van Gaston Roelants op de 20 kilometer en de uurloop te verbeteren. "Ik had er even spijt van dat ik besloten had door te gaan. Het ging plotseling erg moei lijk en toen ik enkele rondjes van 73 seconden had, zag ik het niet meer zo zitten. Ik was eigenlijk toch nog vrij snel over de inzinking heen en daarna ging het wel weer. Door de nerrie rond de baan hoorde ik de tussentijden niet goed meer en daardoor wist ik ook niet meer hoe ik zat Ik liep eigenlijk blind. Als ik gewoon mijn tussentijden had gehoord, had Roelants zijn re cords niet meer gehad," aldus Hermens. Dat dit geen grootspraak van de 25-jarige Nijmegenaar was, bleek uit de tijd en de afstand Toch spontane blijdschap na afloop. Jos Hermens wordt door zijn vriendin Marianne omhelsd en ge kust. op de 20 kilometer en de uur- loop. Op de 20 kilometer bleef Jos Hermens met 57.48 slechts vier seconden van Roelants' recordtijd verwijderd en in de uurloop legde Hermens 20.739,44 meter af. De record- prestatie van Roelants op de uurloop is 20.784 meter. Bovendien had Hermens de handicap dat er tegen het slot van zijn loop nogal wat ver warring ontstond. Volgens de reglementen moet er op een uurloop na 59 minuten een schot gelost worden om aan te geven dat de laatste minuut ingaat Dit is op Papendal na gelaten. Toen het schot klonk waren de zestig minuten ver streken. „Was het allemaal goed geregeld dan had ik in mijn eindsprint ook die 46 meter nog wel gelopen". Na zijn recordpoging van zondag op Papendal is Jos Hermens in het bezit van de volgende records: Wereld- en Europees; 10 Engelse mijl: 45 minuten 57.6 seconden Nederlandse records: 2000 meter: 5.06.2Londen 4.7.75 3000 meter: 7.44.4Oslo 4.7.74 5000 meter: 13.22.4Papendal 4.6.75 10.000 meter: 27.46.5 Londen 29.8.75 20 kilometer: 57.48.4Papendal 14.9.75 een uur: 20.739,44 meter-Papendal 14.9.75 2 mijl: 8.20.7-Papendal 16.7.75 3 mijl: 13.01.8Helsinki 27.6.73 10 mijl: 45.57.6Papendal 14.9.75 Jos Hermens is in feite ook houder van het Nederlandse record op 6 mijl want rijn 10 kilometer record (27.46.5) is aanmerkelijk beter dan de tijd waarmee No Opdenoordt sedert 25 juni 1968 Nederlands recordhouder is. De Limburger liep toen de zes mijl (9654 meter) in 28 minuten en 45.2 seconden. Jos Hermans, eenzaam en alleen, in zijn strijd tegen de klok, die maar een nieuw wereldrecord aangaf. PAPENDAL - Een team van AAC heeft zaterdag op de kunststofbaan van Papendal een geslaagde aanval gedaan op het Nederlandse record 4 x 800 meter. De Amsterdamse ploeg bestaande uit Reynaldo Merce- lina, Arne Evers, Philip Smits en Frank Nusse noteerde een tijd van 7 minuten en 31.9 se conden. Het oude record stond sedert 5 september 1970 (Uden) met 7.35.8 op naam van Ciko '66. Op het laatste nummer van de dag, de 800 meter vrije slag heren, vestigde Henk Elzerman, ook al iemand die langzaam naar een top groeit, een nieuw Nederlands record op de 800 meter vrije slag: 8.29.9 tegenover 8.34.26 half maart van dit jaar bij de traditionele wedstrijden in Bremen. CARDIFF - Cees van der Velden heeft zijn wereldtitel speedboatvaren in de klasse tot 2000 cc behouden. De gevaarlijkste concurrent van de Nederlander, die vorig jaar op het meer van Castelgandolfo ook wereldkampioen werd, was de Brit Tom Percival. Zaterdag en zondag werden in de baai van Cardiff vier wedstrijden gevaren, de drie beste resultaten telden voor het eindklassement. Zaterdag wonnen zowel Percival als Van der Velden een keer, zondag eindigde Van der Velden, voor Percival opnieuw als winnaar. Doordat Percival in de vierde wedstrijd met motorstoring uitviel, kon Van der Velden ongehinderd doorvaren naar zijn wereldtitel en de laatste overwinning laten aan de Amerikaan Bob Hering. Het eind klassement was: 1. Van der Velden (Ned) 1100 pnt, 2. Percival (Bbr) 1030 pnt, 3. Bullen (GBR) 750 pnt, 4. Hering (VS) 625 pnt. In de formule Il-klasse eindigden Andre Dierikx (Bel) en Hans Pelster (Ned) gelijk op de eerste plaats met 1100 punten. De overwinning ging naar Dierickx wegens een betere tijd over zijn races. Derde in deze klasse werd de Brit Hill en vierde de Nederlander Robbie Linnenbank. MÜNCHEN Op dezelfde Olympische schietbaan, waar hij drie jaar geleden ergens in de middenmoot eindigde, is de Nederlandse kampioen Erik Swinkels zondag tweede geworden bij het wereld kampioenschap skeet. De 26-jarige verkoper uit Best behoorde tot de vijf man, die van de maximaal mogelijke 200 duiven er 197 schoten. De anderen waren de Rus Joeri Tsoeranov, de Pool Wieslaw Gawlikowski, de Oostduitser Klaus Reschke en de Ita liaan Carlo Meccocci. De beslissing viel pas in de der de barrage. De 38-jarige Joeri Tsoeranov, reeds wereldkam pioen in 1969 en 1973, maakte er een foutloze demonstratie van met driemaal 25 treffers. De strijd om de tweede plaats tussen Erik Swinkels en de als titelhouder aangetreden Pool Wieslaw Gawlikowski (elk twee maal 25 en éénmaal 24 treffers) had beslist moeten worden in de reglementair vereiste vierde barrage. Maar wegens de vroeg invallende duisternis besloten de organisatoren hiervan af te zien en plaatsten de Nederlan der en de Pool ex aequo als tweede. Voor Swinkels is dat weer één plaatsje hoger dan bij het Europees kampioenschap in Wenen, toen hij met 199 treffers beslag legde op de derde plaats. Gawlikowski en de uiteindelijke winnaar, de Deen Rasmussen, schoten bij die gelegenheid alle vier de ronden vol. Een presta tie, die Swinkels eerder had vol bracht bij het Nederlands kam pioenschap in Huiten. Swinkels was de enige Neder lander, die doordrong tot de fi nale, waarin 43 van de deelne mers uitkwamen. Wim Cuypers had na twee ronden moeten af haken met 93 treffers. Hij kwam daarmee op de 51ste plaats in het eindklassement De einduitslag van het onder deel skeet individueel heren: 1. Joeri Tsoeranov (Rusl) 197 van de 200 (25, 25, 25 in de barra ges); 2. Erik Swinkels (Ned) en Wieslaw Gawlikowski (Polen) 197 (25, 25, 24); 4. Klaus Reschke (O.Dld) 197 (24); 5. Carlo Mecoc- ci at) 197 (22); 6. Anders Carls- son (Zwed) 196. Dames: 1. Larissa Goerwich (Rusl) 191 van de 200; 2. Pinky le Grelle (Belg) 189; 3. Ruth Jordan (W.Dld) 188; 4. Saskia Brixner (W.Dld) 188; 5. Doro thea Chytrwska (Polen) 186; 6. Polina Koneewa (Rusl) 183. Erik Swinkels verraste bij de wereldkampioenschap pen skeet. Zijn tweede plaats betekende een regel rechte sensatie voor de schutterswereld. PAPENDAL "Gaston Roelants heeft zijn we reldrecords op de 20 kilo meter en het uur nog. Maar dan toch nog maar voor een winter", was het eerste commentaar van Jos Hermens zondag aan het begin van de avond na afloop van zijn record- poging op Papendal. Jos Hermens had op Papendal de wereldrecords op de tien En gelse mijl, de 20 kilometer en de uurloop willen verbeteren. Op de tien mijl (16.090 meter) slaag de de Nijmeegse onderwijzer. Hermens noteerde een tijd van 45 minuten en 57.6 seconden, waarmee hij 7.2 seconden onder het record van Willy Polleunis bleef. Zondagmiddag rond half zes, een half uur later dan aanvan kelijk de bedoeling was, begon Jos Hermens aan zijn recordpo gingen. Hij werd daarin ge steund door Gerard Tebroke. In het eerste half uur hadden Her mens en Tebroke te kampen met regen en wind. Het was de bedoeling dat de ronde-tijden gemiddeld 68,5 seconden zouden zijn. Dat lukte tot zeven kilome ter voortreffelijk. Toen kreeg "trekker" Tebroke het echter moeilijk en Hermens moest hem herhaaldelijk aansporen met 'harder, harder'. Na 9000 meter passeerde Jos Hermens zijn haas en op dat moment ging het meteen sneller. Hermens pas seerde de 10.000 meter in 28 minuten en 38.8 seconden, een tijd die 52.3 seconden boven zijn nationale record op deze af stand lag.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 16