Burgerij in actie tegen supporters Manchester United EINTRACHT BRAUNSCHWEIG VOCHT ZICH MOEIZAAM MAAR TOP IN BUNDESLIGA Fortuna loopt uit in eerste divisie Van Velzen winnaar van protestenregen Ceulemans beste Karpov won toernooi en 12.000 dollar Tomaszewski geblesseerd Verwarrende kartingstertijd Duisburg won overtuigend Dubbele zege NKS-atletiek De Geuzen kanotitel Portugal Europese rolhockeytitel Motorkampioenen LEIDSE COURANT \PAGINA 12 (Van onze correspondent LONDEN Het gevaar van rellen, uitgelokt door supporters van Manchester United, die in het Queen's Park-voetbalstadion tegen de Rangers speelde, werd zaterdag op het laatst afgewend door een gecombineerde actie van de Londense politie, het personeel van de openbare transport diensten, kasteleins en winkeliers. Een aantal bus- en metromannen weigerde 's middags te werken, zodat een groot deel van Londen zonder openbare transportmiddelen zat De winkeliers barricadeerden hun etalages, alle café's bleven dicht tot zeven uur, de omgeving van het stadion werd bewaakt door ruim 300 politie mannen. Er daagden meer dan 10.000 supporters van Man chester United op. Aan de ingang van het stadion werden zij gefouilleerd door de politiemannen, die messen, fietskettingen en andere „wapens" zoch ten. Ze trapten de jongens zelfs op de tenen om te zien of er geen staal in hun laarzen stak. 25 Supporters werden gearresteerd; 21 ervan had den zich brutaal aangesteld, 1 was dronken en verzette zich tegen de politie. Twee andere jongelui waren een agent te lijf gegaan. Een minderjarige knaap werd verwezen naar een kinderrechtbank. De sterke politiemacht en de barricades voor de winkels en pubs ontnamen de sportfans kennelijk alle lust om schade aan te richten. Ze kregen zelfs niet de kans om treinwagons aan diggelen te slaan. De Britse spoorwegen hadden namelijk veilig heidshalve geen goedkope treinen ingezet tussen Manchester en Londen. De supporters kwamen in touringcars naar de hoofdstad, die hun passagiers een flink eind van het voetbalstadion moesten afzetten. Vandaar tot aan het Queen's Park zagen de straten zwart van de politie. Roger Simons Op een vliegveldje bij Drachten zijn gisteren "Dragraces" gehouden. Deze nieuwe sport wordt bedreven door auto's die een onwaarschijnlijke acceleratie kunnen behalen; in vijf seconden tot 400 km/per uur. Op de ene foto wordt "Stardust" een raket op wielen met een 8000 cc motor naar de mobiele start getrokken en op de andere foto giert het "monster" weg. Het einige doelpunt in de wedstrijd Queens Park Rangers Manchester United. Dave Webb (6) van Queens Park Rangers kopt de bal in. MILAAN Anatoli Karpov uitgeroepen, heeft gisteren zijn eerste toer- Hij zegevierde bij het groot- nooi-overwinning behaald sinds meestertoernooi in Milaan op hij tot wereldkampioen werd een manier, die oud-wereldkam- DEN HAAG In de zesde ron de van de eerste divisie is het aantal clubs zonder nederlaag tot de helft teruggebracht. Zon der nederlaag bleven Fortuna SC, dat net als twee jaar gele den uitstekend is begonnen en FC Vlaardingen dat door zijn Haagse injectie duidelijk aan kracht heeft gewonnen. Afgevallen zijn Haarlem en FC VW. Haarlem verloor bij Gro ningen dat zijn recente nederla gen tegen Veendhm en Emmen enigszins deed vergeten door een sprekende overwinning van 4—0. De openingstreffer kwam op naam van Veneboer, die door Groningen werd overgeno men nadat Veendam hem geen contract had waard geacht. FC VW werd gestuit door FC Den Bosch. De ruim 29.000 toeschouwers (gemiddeld zo'n 3250) zagen 32 doelpunten. Een kwart daarvan werd gescoord in de tweede helft van de wedstrijd Wagenin- gen—Willem II, 7—1, na een ruststand van 0—0. Groenendijk en Hamberg maakten ieder twee doelpunten tegen de verde diging die in de eerste divisie het meest werd gepasseerd. We liswaar moest ook Dordrecht vijftien doelpunten toestaan, maar de Dordtenaren deden er zes wedstrijden over en Willem II slechts vijf. SW blijft na deze zondag de enige club in het betaalde voet bal die nog puntloos is. Tot de spelers die waarschuwingen op liepen behoorden Van den Bosch (Den Bosch), Sier (Volen- dam) en Maiwald (Vitesse). De laatste werd opgeschreven na dat hij de bal opzettelijk tegen een van de grensrechters had geschoten. Wageningen—Willem II 7—1 (0—0). 51 Hamberg 1—0, 62 Ooms 2—0, 65 Groenendijk 3—0, 66 Groenendijk 4—0, 75 Van Vijfeiken 5—0, 81 Ham berg 6-0, 82 Hofkens 6-1, 87 Wel- lerdieck 7—1 Scheidsrechter Ver- meij. Toeschouwers 3500. Helmond Sport—FC Vlaardingen 2—4 (0—2). den Van de Heuvel 0—1 (eigen doel), 44 Berkenkamp 0—2, 47 Stans 0-3, 61 Burhenne 1—3, 75 Stans 1-4, 80 Van Melis 2-4. Scheidsrech ter Van Dijken. Toeschouwers 2500. FC Den Bosch-FC WV 2—1 (1—1). 14 Peltzer 1—0, 35 Van Rosmalen 1—1, 70 Leushuis 2—1. Scheidsrech ter Draaisma. Toeschouwers 3500. Waarschuwing voor Van den Bosch (FC Den Bosch) wegens het onderuit halen van een tegenstander. FC Groningen—Haarlem 4—0 (2—0), Veneboer 1—0, 44 Hoekstra 2—0, 47 Dijkstra 3—0, 89 Dijkstra 40. Scheidsrechter Pijper. Toeschou wers 6000. Volendam—Veendam 0—0. Scheids rechter Gans. Toeschouwers 2300. Gele kaart voor Ab Sier (Volendam) wegens het aan het shirt trekken van een tegenstander. SC Amersfoort—Heracles 2—1 (1—0). 24 Ponsen 1—0, 66 Navast 2—0, 69 Kerlin 2—1. Scheidsrechter Van ette- koven. Toeschouwers 1500. Fortuna SC—PEC Zwolle 20 (0—0). 55 Hoogmoed 1—0, 86 Titaleij 2—0. Scheidsrechter Berrevoets. Toe schouwers 5000. FC Dordrecht-SC Cambuur 14 (0-3) 31 Brinks 0-1, 35 Brinks 0-2, 44 De BlauwO—3, 64 André Rozenburg 0—4, 76 Van Til (penalty) 14. Scheidsrechter Jonker. Toeschou- SVV—Vitesse 0-2 (0-1). 30 Veenen- daal 01, 89 Veenendaal 0—2. Scheidsrechter Keizer. Toeschou- pioen Fischer stellig zou veraf schuwen: met één overwinning in zijn laatste tien partijen. Hij bereikte de finale door viermaal remise te spelen tegen zijn land genoot Petrosjan. Van de zes partijen van de eindstrijd tegen de Hongaar Lajos Portisch speelde hij er vijf gelijk en won hij de derde. Dat leverde hem de hoofdprijs op van 12.000 dol lar. De strijd om de derde plaats tussen Petrosjan en Ljubjevic eindigde onbeslist. Ook de laat ste partij eindigde in remise. BRUNSWIJK Door een overwinning van 3—1 op Fortuna Dïisseldorf heeft Eintracht Braunschweig de leiding genomen in de Duitse Bundesliga. Dit ging ten koste van Borussia Mönchengladbach, dat naar de derde plaats zakte na het gelijkspel van 1—1 tegen Eintracht Frankfurt. Op eigen veld versloeg Bayern München het op de een na laatste plaats staande Kickers Offenbach met 3—1. Zij nestelde zich hier mee op de tweede plaats. Eintracht Braunschweig, dat in 1967 voor het laatst de Bundesliga aanvoerde, heeft met 11 pun ten uit 7 wedstrijden een punt voorsprong op zijn twee naaste belagers. Directe achtervolger met acht punten is Rot Weiss Essen dat FC Kaiserslautern met 5—1 duidelijk terugwees. De nieuwe koploper heeft de winst van 3—1 op Fortuna Düsseldorf bepaald niet cadeau gekregen. Toen het scorebord nog steeds een 1—1 stand te zien gaf, die overigens met de rust al was bereikt zette Frank zijn ploeg in de 75e minuut op 2—1. Bründl. maakte er tenslotte tien minuten voor het einde 3—1 Bij Bayern zorgde pas twee, minuten voor rust Gerd Muller voor 1—0. Door goals van Rummenigge (57) en weer Müller (68) won nen de Beieren met 3—1. Voor Kickers scoorde Schmidradner. De Duitse kampioen Borussia Munchenglad- bach had uit tegen Eintracht Frankfurt alle geluk van de wereld dat het uiteindelijk toch nog een punt wist te veroveren. Zo zag de tot op dat moment goed leidende scheids rechter Volker Roth een strafschop over het hoofd, toen Hans Jürgen Wittkamp van Bayern de bal met zijn hand uit het doel sloeg. Tien minuten voor het einde was het weer Wittkamp die Frankfurt van een voor sprong afhield door de bal van de doellijn te koppen. Wel scoorden Wenzel in de 4e minuut voor Frankfurt en Klinkhamer voor Borussia, elf minuten na rust. De stand na 7 wedstrijden aan de kop is: 1. Eintracht Braunschweig 11 146. 2. Bayern München 10 18—7 3. Borusssia Mönchengladbach 10 14—6. 4. Rot Weiss Essen 8 14—10. 5. Eintracht Frankfurt 8 10—9. Engeland LONDEN Ondanks een nederlaag van 1—0 in de uitwedstrijd tegen Queens Park Rangers heeft Manchester United zaterdag de leiding in de eerste divisie van de Engelse League behouden. De Mancunians voeren de ranglijst echter niet meer alleen aan, want West Ham United, dat overigens in de uitwedstrijd tegen Leicester City niet verder kwam dan een gelijkspel (3—3) be reikte eveneens een totaal van elf punten uit zeven wedstrijden. De doelcijfers van Manchester United zijn echter beter. De treffer die Dave Webb in de tweede minuut reeds op zijn naam bracht, bleek voor Queens Park Rangers voldoende voor de winst op koploper Manchester United. Manchester, dat enkele geroutineerde spe lers miste wegens blessure, verkeerde vooral in de defensie vaak in grote paniek. Het heeft er lange tijd naar uitgezien dat West Ham United zijn ongeslagen record zou kwijtraken. Binnen 19 minuten stond West Ham bbij Leicester City met 3—0 achter door doelpunten van Jon Sammels (2) en Frank Worthington. In de tweede helft kwam West Ham terug. Via Billy Bonds en Frank Lampard kwam West Ham terug tot 3—2 waarna Patsy Holland enkele seconden voor tijd nog gelijk maakte. De Engelse kampioen Derby County moest bij Tottenhem Hotspur tweemaal een achter stand wegwerken voor het in de 78e minuut via Francis Lee toch nog op 3—2 kwam. Ipswich Town, dat woensdagavond in het toernooi om de UEFA Cup in Rotterdam tegen Feyenoord speelt, won op eigen ter rein met 2—0 van Liverpool. De stand aan de kop na zeven wedstrijden: 1. Manchester United 11 punten (14—5). 2. West Ham United 11 punten (13—9. 3. QueensPark Rangers 10 punten (13—6. 4. Coventry City 9 punten (9—4). BRUSSEL Lierse SK zorgde op de zesde speeldag van de Belgische competitie voor Spanje WARSCHAU Doelman Jan Tomaszewski blijkt in de wed strijd Polen—Nederland van af gelopen woensdag een blessure aan het linkerbeen te hebben opgelopen. Een medisch onderzoek heeft uitgewezen dat hij een spier heeft verrekt Tomaszewski zal tenminste tien dagen niet aan de training kunnen deelnemen. een grote verrassing door koploper FC Ant werp in de havenstad te verslaan met 4—0. Lokeren profiteerde van deze uitslag en bereikte weer de hoogste positie door een overtuigende thuiszege op La Louviere: 4—1. Kampioen RWD Molenbeek kwam in Mechelen tegen de lokale club niet verder dan een gelijkspel van 1—1 en Anderlecht behaalde de eerste winst door in Brussel Berchem kansloos te laten3—0. Met Hans Posthumus in de hoofdrol speelde Lierse SK in Antwerpen een uitstekende wedstrijd. De thuisclub, die over alle linies faalde, kwam in de 19e minuut op een achterstand, toen Posthumus voor 0—1 zorg de. Na de rust scoorde de Nederlander nog twee keer en Ceulemans één maal. Lokeren, de nieuwe leider, revancheerde zich voor het verlies tegen RWD Molenbeek (1—3) en wees debutant La Louviere terug met 4—1 De bezoekers namen weliswaar een voorsprong door Graff, maar Verheyen, De- vrindt en De Koning (2) zetten Lokeren alsnog op winst. BARCELONA In een wedstrijd voor de hoogste afdeling van de Spaanse voetbal competitie heeft CF Barcelona zaterdag avond thuis met 3—1 gewonnen van Sala manca. Bij de rust leidde Barcelona met 2—1 door doelpunten van Asensi (14) en Neeskens (30). Voor Salamanca scoorde Victor in de 22e minuut. Na de hervatting bracht Sotil de Catalanen op 3—1. Real Madrid kwam in de uitwedstrijd tegen Oviedo niet verder dan een gelijkspel van 0-0. Real Zaragoza, vorig seizoen tweede, kwam er in Santander tegen de plaatselijke club niet aan te pas en verloor met 1—4. Valencia, de club van Johnny Rep, was in Alicante tegen Hercules kansloos: 0—2. RCD Espanol won in Sevilla van Real Betis met 2—1. Na twee speeldagen is de stand aan de kop als volgt: 1. CF Barcelona en RCD Espanol 4 punten, 3. Granada en Real Madrid 3. Gedrang in de bocht. De karters gierden in een gelijkmatig tempo over de baan. WENEN Geheel volgens de verwachting heeft Raymond Ceulemans in Wenen het toernooi om de Coupe Iwan Simonis (driebanden) gewonnen. De Fransman Richard Bitalis werd tweede en Rini van Bracht eindigde op de derde plaats. Ceulemans, die eind september met Rini van Bracht Europa zal vertegenwoordigen in de strijd om de wereldtitel in het Boliviaanse La Paz, won alle partijen. Vooral in het weekeinde was de Belg weer de „alleskunner". Eerst vernederde hij Dieter Müller, die hij na 29 beurten op zestien caramboles liet staan, en op de slotdag deed hij het tegen zijn landgenoot Laurent Boulanger nog beter. In 24 beurten veegde hij de lange Waal van de tafel: De finale tegen Richard Bitalis bood het publiek in de Wiener Stadthalle nauwelijks spanning, om dat de Fransman evenmin teegen de oud-wereld kampioen was opgewassen. Ceulemans triomfeer de in 36 beurten met 60-36. De Belg speelde in Wenen met een algemeen moyenne van 1.505 en scoorde met 13 punten de hoogste serie van het toernooi. UITGEEST - Ondanks een re gen van protesteningediend door verschillende landen, zo wel bij de heren als de dames tijdens en na afloop van de Europese kartingwedstrijden in Uitgeest, zijn er toch twee Euro pese kampioenen naar voren ge komen. Bij de heren 125 cc, werd de Uitgeester Ben van Vel zen kampioen na het winnen van twee van de drie finale manches en bij de dames ging de titel ih eerste instantie naar Lize Dekker uit Strijen, omdat zij de derde manche had gewon nen voor de sterk rijdende Duit se Annette Lutz. Na het dames kampioenschap regende het protesten over en weer, door verschillende landen ingediend. Onder andere door het protest van West-Duitsland werd Annet te Lutz tot winnares verklaard, viel Lize Dekker zelfs terug naar de derde plaats. Bij de heren 125 cc. gaf het reglement namelijk aan dat de uit de twee beste resultaten van de drie finale-manches de Euro pese kampioen zouden aanwij zen. Omdat er geen officieel reg lement voor de dames was, nam de wedstrijdleiding in Uitgeest aan dat de Europese kampioene zou komen uit de laatste man che, ti.c, de beste rijdsters uitkwamen. West-Duitsland wil de echter dat men ook bij de dames het reglement van de he ren toepaste en dat werd door de internationale sportcommis- sie aanvaard, zodat West-Duits land zijn kampioene kreeg in Annette Lutz. Daarna regende het wederom protesten van alle kanten, ook van Nederland, zelfs over het verrijden van de tweede en der de manche bij de heren. Hier door stond aan het einde van deze bijzonder spannende kar- ting-dag alleen officieel vast dat Ben van Velzen uit Uitgeest Eu ropees kampioen was geworden waarmee hij Aad van Daalen onttroonde en dat mej. Lutz de nieuwe kampioene bij de dames werd. Na behandeling van de regen van protesten, hetgeen en kele uren in beslag nam, kwam men tot de slot eindrangschik king: Dames: 1. en Europees kam pioene Annette Lutz (West- Duitsland); 2. Magda Jans (Ne derland); 3. Lize Dekker (Neder land). Heren: 1. en Europees kampioen Ben van Velzen (Nederland); 2. Wil Rijsbermai) (Nederland); 3. Aad van Daalen (Nederland). DUISBURG - MSV Duisburg heeft, zoals eigenlijk bij voor baat al vaststond, een ruime zege behaald op Paralimni Fa- magusta in de eerste wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-Cup Voor 5.000 toeschouwers werd de ploeg uit Cyprus met 7—1 verslagen. Bij de rust was de stand al 5—1. De tweede ontmoeting tussen beide ploegen wordt dinsdag a.s. in Oberhausen gespeeld. NIJMEGEN De atletiekploe- gen van de Nederlandse Kath olieke Sportfederatie (NKS) hebben gisteren op de sintelba- nen Brakkenstein in Nijmegen de drielandenwedstrijd tegen West Duitsland en Zwitserland gewonnen. De Nederlandse dames verza melden 85 punten, West-Duis- land werd tweede (80) en Zwit serland derde (38). Bij de heren zegevierde Nederland met 116 punten voor de Westduitsers (98) en de Zwitsers (78). Door de overvloedige regenval was het peil van de loopnum mers uiterst matig. Op de tech nische nummers behaalde Rob Hermans (Ned.) een dubbele overwinning bij het kogelstoten en discuswerpen met resp. 15,44 m. en 50.33 m. Eltjo Schutter, die na 4,50 meter reeds winnaar was bij het polsstokhoogsprin gen deed nog een vergeefse po ging zijn nationae rekord op 4,90 meter te brengen. Lid a Kuys wierp 49,48 meter met de speer en Mirjam van Laar sprong 1,73 m. hoog. AMSTERDAM De Zaandam- se kanovereniging De Geuzen is gisteren op de Bosbaan in Am sterdam clubkampioen van Ne derland geworden. De Zaandammers vergaarden 319 punten en eindigden daar door ruim voor nummer twee, het Amsterdamse De Viking, dat tot een totaal van 147 pun ten kwam. Eindstand clubkampioenschap: 1. De Geuzen (Zaandam) 319 punten, 2. De Viking (Amster dam), 147 punten, 3. Hydronau- ten (Leeuwarden) 128, 4. DKV (Deventer) 115, 5. Quo Vadis (Koog a.d. Zaan) 101. VIAREGGIO Portugal werd gisteren in Viareggio Europees kampioen rolhockey. Het speel de met 1-1 gelijk tegen Italië maar was met 13 punten niet meer in te halen door Spanje. Nederland verloor zaterdag met 5-3 van Zwitserland, Frankrijk versloeg Groot-Brittanriië Brit- tannië met 4-1. Tevoren had Ne derland met 5-0 verloren van Spanje en had Italië met 6-1 Groot-Brittannië Brittannië ver slagen. Op zaterdagavond won Portugal met 4-2 van Spanje en Italië met 5-1 van West Duits land. MILL De karapioens-wegra- ces te Mill hebben de ontbre kende kampioenen in de halve- literklasse opgeleverd. In de in ternationale categorie won Wil Hartog het prestigeduel met Boet van Duimen, waardoor de titel naar de rijder uit Abbe- kerk ging. Winnaar en kampioen bij de 'nationalen' werd Cor Schee pens. Henk van Kessel onder streepte zijn kampioenschap in de 125 cc-klasse met een over winning. Twee andere titelhou ders startten niet in hun klasse. Wil Hartog zag af van deelne ming in de 250-cc klasse, Adrie de Korte kampioen van de na tionalen bij de 'bromfietsen', kon niet vertrekken in de licht ste categorie na een val in de training.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 12