Merckx kwam kracht tekort om eindsprint Maertens te pareren Wetemans veroverde St. Leger voor derde keer voor Kroes Geen verplichte medische keuring in hockeybond Zes renners onder dak Softball zeges Ritmische ploeg laatste Wereldrecord gewichtheffen FRAZIER AL IN MANILLA Zonde Het gulden gezegde dat aan de top blijven nog moeilijker is dan er te komen, is voor de da- meshockeyploeg tot wer kelijkheid geworden. De draagsters van de we reldtitel moesten vorige week genoegen nemen met de vierde plaats. Er zal ongetwijfeld naarstig gezocht worden naar de oorzaken van deze te rugval. De dooddoener die door zovele bonden wordt gebruikt in de Oosteuropese landen zijn de faciliteiten veel groter gaat in dit ge val niet op. Engeland, Wales en Nieuw Zeeland bleven Nederland voor. Het heeft niet aan de begeleiding gelegen want Nederland was het enige land met bijv. een complete medische staf. Indien het een kwestie is van "de snellere ontwik keling in andere landen niet kunnen bijbenen" zal daarop gestudeerd moeten worden. Indien het een zaak is van da ling van het spelpeil zal (nog) intensiever voorbe reiding en zoeken naar talenten noodzakelijk zijn. Een tuimeling op de wereldranglijst is niet onoverkoombaar maar het is zonder meer zon de een positie te moeten prijs geven indien er mogelijkheden zijn deze ten koste van meer inspanningen te kun nen behouden, althans niet zo drastisch te ver liezen. Vreemd Eind augustus 1974 se lecteerde de Nederland se Boksbond een aantal boksers "in het kader van de voorbereiding tot deelneming aan landen- wedstrijden en met het oog op de Olympische Spelen in Montreal". Geen van de destijds ge selecteerde negenen veertig amateurs werd van voldoende kwaliteit geacht om deel te nemen aan de laatste Europese kampioenschappen in Katowice. Eensklaps, vorige week, kwam de NBB evenwel met een opgave van zeven bok sers die "in het kader van de voorbereiding op de Olympische Spelen" naar twee internationale toernooien worden uit gezonden. Het doet wel vreemd aan. Aan het eind van het vorige sei zoen was niemand goed genoeg voor de Europe se strijd, aan het begin van het nieuwe seizoen terwijl in de tussenlig gende tijd geen moge lijkheid is geweest om eventuele stijging van vorm te testen staan eensklaps zeven boksers op de kandidatenlijst voor de wereldstrijd die in Montreal zal losbar sten. Middel Feyenoord maakt zich zorgen over de aanhang die met Ipswich Town naar Rotterdam zal ko men. De Engelse club heeft zelf al maatregelen genomen, o.a. jeugdigen moeten begeleiding heb ben, geen drank meene men, speciale kaarten die ingetrokken kunnen worden bij wangedrag. Voorts staat het te be zien of er veel suppor ters meekomen. Feye noord bijv. kan twee we ken later naar Ipswich net een Fokker Friends hip vol krijgen, inclusief spelers en begeleiding. Er is overigens een pro baat middel om oproer kraaiers te laten afkoe len: een waterkanon. Dan worden ongetwij feld "onschuldigen" ge troffen maar dat kan ook gebeuren als een grote politiemacht de tribunes bestormt. En water doet altijd nog minder pijn dan een gummiknuppel, en is u'p! 7n pffprtipf Bekijken „Het plan is drie jaar geleden ontstaan na overleg met de distric ten", aldus de heer Idenburg. „Het heeft er ook al die tijd gelegen zonder dat iemand er op heeft gereageerd. Er is nu geen sprake van een nieuw besluit. Wij weten echter dat er verenigingen zijn die moeilijkheden met het systeem hebben. Breng uw gedachten hierover in de districtsvergaderingen naar voren, dan kunnen we met de verenigingen bekijken welke richting we zullen inslaan. Ik dacht niet dat er reden tot ongerustheid behoeft te bestaan". Op vragen uit de vergadering zei de heer Idenburg voorts dat er nog geen behoefte bestaat aan het voorschrijven van een verplichte medische keuring voor de spelers en speelsters. Ook een reglemen tering van transfers achtte hij niet haalbaar. BRUSSEL Freddy Maertens heeft de 55e editie van de klas sieker Parijs—Brussel gewon nen door in de eindsprint zijn landgenoten Merckx en Die- rickx te verslaan. Voor de 23-ja rige Maertens betekende het zijn tweede seizoentriomf in een klassieker, want in het voorjaar won hij ook Gent-We- velgem. De Belg vestigde een nieuw i koersrecord door de 291,5 kilo- meter af te leggen met een ge- middelde snelheid van 46,819 ki- f lometer per uur. Het oude re- cord stond op naam van Felice Gimondi, die in 1966 de afstand tussen de beide hoofdsteden aflegde met een gemiddelde van 43,667 km./u. Tevens realiseerde Maertens het beste gemiddelde, dat ooit tijdens een klassieker is gereden en dat sinds 1964 met 45,129 kilometer op naam van Peter Post stond, die toen Parij- i s—Roubaix won. Voor dit feit bezit Maertens nu de „Ruban Jaune de la Route", een symbo lische gele band. PARIJS Brussel is een Belgi- sche aangelegenheid geworden. De eerste zes plaatsen waren voor Belgen. Daarna volgde we reldkampioen Hennie Kuiper, die in de slotfase de concurren tie moest laten gaan en zich niet meer in het sprintgeweld kon mengen. Voor velen waren de ruim 291 kilometers te veel. Van de 97 vertrokken renners kwa men er slechts 26 over de streep in Rhode-Saint-Genese, .een voorstadje van Brussel. Gestaakt De eerste schermutselingen von den na 70 kilometers plaats, toen een kopgroep van dertig renners zich had losgemaakt van het peloton. Tussen de twee groepen bevond zich Roy Schui ten, die de aansluiting bij de vluchters niet kon bewerkstelli gen en tenslotte de strijd staak te. Freddy Maertens, die aan- LEMGO - In Lemgo (W-Dld) werd de Nederlandse moderne ritmische gymnastiekploeg der de (met 178,65 pnt.) in de drie- landenwedstrijd met Bulgarije (183,65 pnt.) en West-Duitsland (182,-). Het was voor de Nederlandse ploeg de laatste wedstrijd voor de wereldkampioenschappen, van 21 tot en met 23 november in Madrid. WEERT Het Nederlands soft- ball negental heeft zaterdag in een dubbelwedstrijd in Weert tweemaal van Zambia gewon nen. In de ochtendwedstrijd ze gevierde Nederland met 18—2, 's middags bleek Nederland op nieuw te sterk: 9—0. Verleden jaar met Joris, die toen ook Henk van der Kraats versloeg met Fieldmaster en in 1973 met de in haar jaargang onklopbare merrie Queen of Ro ses S. Na de start nam de stalgenote van Jan, de merrie Notre Debut de leiding maar bij het in draaien van de eerste bocht werd jockey Chris van Deuren uit het zadel geworpen. Naar later bleek was hij met zijn been tussen de piketpaaltjes van de De close-finish van de klassieker „St. Leger". Rechts winnaar Jan en links Rohodos, die tweede werd. baan gekomen. De zaak liep streep. Na de ren werden er goed af. Notre Debut ging zelfs twee protesten ingediend bij het nog als eerste over de eind- comité. Rhodos had volgens Lido Buitenzorg (nr. 2) komt als winnaar van de Jubileumprijs tevoorschijn, qevolqd door Knila T (nr 7\ 1 i a a Henk van der Kraats last gehad van Jan (Rober Wetemans) en Marcus die derde werd met Frans van Deuren had hinder ondervonden van Rhodos. Chef van de afdeling renwezen Pim Kohier trok zich niets van de protesten aan en terwijl het ren- comité de zaak in behandeling nam deed hij zijn gebruikelijke plichten, zoende de dolgelukkige An de Kroes bracht de sierde- ken en deelde links en rechts gelukwensen uit aan de betrok kenen. Dat alles, terwijl het co mité nog aan het onderzoek be zig was. Gelukkig voor Stal Ge- ran werd de uitslag niet veran derd, hetgeen ook tè zwaar be straft zou zijn geweest Bij de dravers regende het ere prijzen. In de jubileumprijs kreeg pikeur Wim Duivenvoor den een kleuren TV nadat hij met Lido Buitenzorg voor Kolja T en Iris Volo had gewonnen. In de Drafsportprijs kwam de Zaanse eigenaar Piet Meijn met twee paarden aan de start voor de eerste prijs van vijf mille. Devin met trainer-rijder Jan de kochte Worthy Dean met zijn oude trainer Tony Taylor die hiervoor speciaal uit Amerika was overgekomen. Beide paar den deden lang goed mee, maar kwamen in de achterhoede bin nen. Zowel Devin als Worthy Dean zijn duidelijk aan rust toe. De draverij werd met veel ver rassing gewonnen door Karei Duke met Gerrit Bosschieter. Hij liet op de chronometers een snelle tijd afdrukken: 1.17.3 on der zeker niet onder ideale om standigheden. Het oude record van Karei Duke stond op 1.18.1 Bij de volbloeds de tweede su pertrio- rren met een superuit betaling. Dieter Weiss won even als enkele maanden geleden ook nu weer de ren. Toen met Tracy Jones en gisteren met de oude veteraan Beemster. Op de twee de plaats kwam Not So Bad. Derde werd Laureade. De su pertrio-uitbetaling bracht 4867,10. Opvallend was de over winning van Flying Dancer in de ren om de Gouden Speld (eerste prijs van vijf mille). Ma rijke de Kat bracht de hengst Het gevecht werd in de Madison Square Garden in New York gehouden. Bijna drie jaar later, januari 1974, revancheerde Ali zich in een partij over twaalf ronden met een zege op punten. Frazier heeft vier sparringspart ners meegebracht naar Manilla. Het zijn George Johnson, Joe Gohlston, Sten Ward en Duane Bobick. Muhammad Ali wordt vandaag in Manilla verwacht RYBINSK - De Rus Adam Sai- doelajev heeft tijdens de Russi sche kampioenschappen ge wichtheffen die in Rybinsk bij Moskou worden gehouden, het wereldrecord trekken in de ca tegorie halfzwaargewicht scher per gesteld en gebracht op 188 kg. Het record stond sedert 6 november j.L met 185,5 kg. op zijn naam. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DEN HAAG Van de caballer- oploeg, die in het volgend wie- Ierseizoen niet meer wordt voortgezet, zullen zes renners worden opgenomen in de „stal" van Michelin. Het zijn Michel Jacobs, Rinie Verboom, Lou Verweij, Erik Vischers, Tinus de Lange en Willy Luchtenburg. Nieuw in de equipe van ploeg leider Joop Stoop zijn ook Ad Stroosnijder en Jos Willems. De equipe van Michelin zal volgend jaar uit zeventien renners be staan, in 1974 telde de ploeg negentien leden. De meest suc cesvolle renners van Caballero uit 1974, Hans Langerijs (win naar Olympia's Tour) en Ad Tak (Nederlands wegkampioen), werden vorige week al ingelijfd door Soka—Flandria. vankelijk „onzichtbaar" was ge bleven, ontplooide zijn activitei ten pas in de laatste 35 kilome ters. Op de glibberige kasseien demarreerde hij, maar hij kon zijn winst niet groter maken dan honderd meter. In het achtervolgende groepje zette Eddy Merckx, de jacht op zijn jonge landgenoot m, ge volgd door Dierickx, Kuiper, Pollentier, Thurau, Verbeeck, Priem en Jacobs. Het was toen duidelijk dat de beslissing op de alsemberg zou vallen. Cees Priem moest in de klim afha ken. Maertens probeerde zeven kilometers voor de streep weer weg te komen, maar onmiddel lijk volgde de reactie van Merckx en Dierickx. Het trio had zich in de afdaling defini tief losgemaakt van de achter volgers en toen Maertens de eindspurt inzette, had Merckx geen kracht meer om ook deze aanval te pareren. Voor Maer- Zevenennegentig renners stappen in Senlis, ten noorden van Parijs, op de fiets voor de klassieker Parijs—Brussel. jLTvoor Morckf^r de AfSCh^ll fflA /(fe/tót/rt? teleurstelling dat hij net met 9 9 Freddy Maertens komt als winnaar over de eindstreep, Eddy Merckx als tweede DEN HAAG De zaterdagmiddag in het Nederlands Congresge bouw in Den Haag gehouden algemene ledenvergadering van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond, die zich mocht verheugen in een bijzonder grote opkomst, stond in het teken van het afscheid van voorzitter mr. J. D. J. Idenburg en vice-voorzitter P. M. J. Bromberg. De heer Idenburg droeg de voorzittershamer na een periode van tien jaar deel te hebben uitgemaakt van het bondsbestuur (waarvan drie jaar als secretaris en zes jaar als preases) over aan ing. F. F. Sijmons. De heren Idenburg en Bromberg (die als coach vierennegentig wedstrijden van het nationale herenteam en twee Olympische Spelen meemaakte) werden, evenals de heer C. de Jong (oud-voorzitter van het district Noord-Holland) tot ereleden van de KNHB benoemd. Het grootste gedeelte van de drie uur durende vergadering werd in beslaggenomen door de behandeling van een voorstel van de Venlose Hockey Club tot uitstel van het besluit tot het afbouwen van drie naar twee landelijke eerste klassen, met daaraan gekop peld de consequenties voor de daaronder liggende klassen. Deze afbouw zou in het seizoen 1977-'78 zijn beslag moeten krijgen. Het voorstel was op 14 juni van dit jaar tijdens een vergadering van het District Zuid unaniem overgenomen. De heer Schreurs van Venlo lichtte toe: „Als men de eerste klassen nog verder inrkrimpt, wordt de top na de instelling van de hoofdklasse nog smaller. De promotiekansen wörden moeilijker en de lagere clubs zullen aan afroming door de sterke broeders bloot staan". Schreurs riep op tot stemming over deze zaak. Voorzitter Idenburg achtte het principieel onjuist in een algemene ledenverga dering een stemming te houden over het aantal elftallen in een bepaalde klasse. Na discussie werd besloten het voorstel van Venlo weer via de districten aan de orde te brengen en nog geen stemming of opiniepeiling te houden. (Van onze paardesportmedewer- ker) WASSENAAR Hoogtepunten op Duindigt waren er genoeg op de twee meetings van het afge lopen weekeinde. Zondag ston den de uitstekende draverijen in het teken van de viering van het 50-jarig bestaan van de eigena- renvereniging "De Drafsport". Daarnaast de klassieke en lang ste ren voor driejarige vol bloeds: de St. Leger. Rober We temans zegevierde in dit zware nummer met Jan. Hij versloeg in de eindstrijd Rhodos de win naar van de derby met Henk van der Kraats. Voor de Haagse jockey Wetemans, voor trainer Joep Dekkers en voor eigenaar Ger de Kroes is het voor de derde maal achtereen dat ze de St. Leger (eerste prijs bijna zes tien mille) winnen. iiHiHiaHiaiiaiHii MANILLA Joe Frazier, de Amerikaanse zwaargewicht die op 1 oktober in Manilla tegen wereldkampioen Muhammad Ali bokst, is zaterdag in de hoofdstad van de Philippijnen aangekomen. Het is de derde maal dat Mu hammad Ali en Frazier tegen over elkaar komen te staan. In maart 1971 won Frazier in een titelgevecht op punten van Ali.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11