Vergrijzend Philidor krijgt het zwaar LMHC gaat eindelijk weer om de punten spelen BC Leiden toch in eerste klasse JONG ADE WACHT MOEILIJK DUEL SJZ gaat lustrum bescheiden vieren LANDELIJKE SCHAAKCOMPETITIE VAN START Bejaardenflats bij „Prinsenhof' Hockey in Leiden op erg laag niveau Van onze sportredactie LEIDEN Terwijl Leiden in alle takken van de sport zijn vertegenwoordigers heeft in de hoogste landelijke regionen blijft het hockey als enige ver achter. Een handvol clubs waarvan er één in de tweede klasse uitkomt en de rest zelfs dat niveau niet eens haalt Zoiets wekt des te meer bevreemding gezien het feit, dat Leiden toch een studentenstad bij uitstek is en het hockey juist op die maatschap- pelijke groepering nog steeds de grootste aantrekkingskracht heeft Het seizoen is inmiddels weer begonnen en aan de LMHC, de bewuste tweedeklasser, de vraag hoe het nu precies zit in Leiden. „Ik heb het idee", zegt Jan Willem Coe bergh, lid van de hockeycommissie van de Leidse Mixed Hockey Club, „dat we ons momenteel in een dal bevinden, pre cies tussen twee pieken in. Een aantal jaren geleden kwam Leiden zoals de LMHC gemakshalve wordt genoemd in de hoofdklasse uit, maar aoor allerlei oorzaken ging het opeens bergafwaarts. Ik ben er zeker van dat we binnen afzienbare tijd terugkomen",, aldus Coe bergh die verantwoordelijk is voor de organisatie rond het eerste herenteam. Henk van Veen, aanvoerder van Leiden en afkomstig van het beduidend hoger spelende Rotterdamse Victoria, noemt enkele oorzaken op waarom het de laat ste jaren niet al te best gegaan is. „Lei den ligt vrij centraal in de Randstad en vele potentiële krachten gaan in het weekeinde naar huis en bij hun eigen club spelen. Daarnaast is het verloop in de teams vrij groot, zodat je elk jaar praktisch met een ander elftal speelt. Leiden is een echte studentenvereniging en dan kriig je met dit soort moeilijkhe den te maken. Verder hebben we lange tijd erg gesukkeld met de accommodatie, maar wat dat aangaat is er hoop, want volgend seizoen krijgen we er drie velden bij. Eén van de redenen waarom we een kentering verwachten, want vooral met het oog op de jeugd is dit een belangrijke vooruitgang", aldus de captain, die mo menteel zelf niet kan spelen, omdat hij in een oefenwedstrijd zijn middenvoets beentje brak. Jan Willem Coebergh haakt nog even in op de jeugd. „Leiden heeft zeer veel jeugdleden, 22 teams, maar de accommo datie was té gebrekkig om er iets van te verwachten. Nu dat gaat veranderen en we bovendien méér aandacht gaan besteden aan de begeleiding en opvang hopen we in de toekomst op een betere doorstroming en een daarmee samenhan gend hoger peil." Coebergh zelf geeft het gesprek een an dere wending wanneer hij zegt: „Ik ben er van overtuigd, dat het Leiden van nu beslist op een hoger plan wil komen, maar eerlijk gezegd is dat'wel eens an ders geweest Hockeyers laten zich moei lijk plooien; hebben hun eigen gedachten over het spel en de rol die zij daarin spelen. Het hangt in zekere zin samen met het student-zijn en dan niet in die zin dat de spelers eigenwijs waren of aan zelfoverschatting leden, maar wél, dat zij het spel verstandelijk benaderden. Het spel spelen om de schoonheid van het spel en niet om de knikkers. Gevolg was, dat er soms erg aardig getikt werd, maar dat resultaat uitbleef.. En dat is eigenlijk wel de belangrijkste reden waarom Lei den zo laag speelt Maar dit jaar zal dat veranderen. Je kan van een eerste com petitiewedstrijd natuurlijk nog niet veel zeggen, maar ik had wel het idee, dat er afgelopen zondag echt om de punten is gespeeld. Geen mooi hockey deswege, maar wél twee punten, want Leiden won met 2—3", aldus Coebergh. „Die verandering van mentaliteit", zegt Henk van Veen, „is eigenlijk verleden jaar ingezet Er kwamen een aantal spe lers bij en Leiden behaalde een tweede plaats. Dit seizoen zal er verder gewerkt worden aan de homogeniteit binnen de ploeg, ondermeer op de tweewekelijkse training onder leiding van Lex Mulder. Iedereen is er nu van doordrongen, dat Leiden eigenlijk wel wat laag speelt en dat gezelligheid alleen toch ook niet alles is. Wél belangrijk, daar ben ik absoluut van overtuigd, maar daardoor mag het prestatieve gedeelte niet naar het tweede plan verschoven worden. Tenslotte ben je lid van een sportvereniging en dan wil je winnen ook". Dat laatste houdt overigens niet in, dat Leiden ten koste van alles het kampioen schap wil behalen. Aan sportiviteit stelt men bij de club nog steeds hoge eisen en het argument, dat het hockey op internationaal niveau toch ook steeds harder wordt wijzen de LMHC'ers hoog hartig van de hand. „In de afdelingen strijden wij niet om een wereldkampioen schap en spelverruwing zoals bij het voetbal heeft bij ons godzijdank zijn intrede nog niet gedaan. En waarom ook, want daar is tochniemand bij gebaat? Bij onze sport staan lol en spelvreugde voor op; dat geldt voor Leiden, maar ook net zo goed voor onze tegenstanders. De be ste wordt bij ons kampioen en niet de gemeenste", zegt Jan Willem Coebergh. Wat dat betreft hoeft Leiden dus niet te veranderen. Er hoeft alleen maar beter gespeeld te worden en de wil en moge lijkheden daartoe lijken bij LMHC aan wezig. Het wordt hoog tijd, dat Leiden op hockey-gebied weer eens gaat meetel len. AD VAN KAAM Van onze sportredactie LEIDEN BC Leiden zal dit seizoen toch in de eerste klas se van de landelijke bond uit komen. Deze week ontving de club het bericht van de NBB, De Nederlandse Badminton Bond, of men een opengeval len plaats zou willen innemen en na ampel overleg stemde BC Leiden daar in toe. Naast Veglo beeft Leiden nu een tweede vertegenwoordiger in de eerste klasse. „Een verrassend telefoontje, dat wel", zegt Enzo Spadon, de wedstrijdleider en ex-eerste .teamspeler van de Leidse bad mintonclub. De Bond wilde la minute een antwoord, maar dat kon ik ze uiteraard niet geven, want tenslotte moest het bestuur hierin gekend wor den. Er zijn nogal wat conse quenties verbonden aan een dergelijke overstap, zeker wanneer zoiets op korte ter mijn moet geschieden. Ui teindelijk hebben we natuur lijk welja" gezegd, want wie wil er nu niet hogerop. Je moet zoiets gewoon proberen, nietwaar? Baat het niet dan Schaadt het niet." BC Leiden werd vorig seizoen kampioen van de twede klas se, maar zag haar kans op promotie in rook opgaan, toen de beslissingswedstrijd tegen Tilburg op het laatste nipper tje verloren werd. Nu, aam de vooravond van de competities tart, weet BC Leiden zich als nog verzekerd van een plaats je in de felbegeerde eerste klasse. Maar is Leiden er op voorbereid? „Ergens niet", erkent Enzo Spadon. „Wij hadden ons inge steld op nog een jaar tweede klasse en dat is wel iets an ders, want de krachtsverhou dingen tussen de onderlinge afdelingen nogal uiteen. Be langrijk is ook, dat we nu opeens met vier heren op de proppen moeten komen, ter wijl je er in de tweede klasse maar twee nodig hebt. We heb ben natuurlijk wel mensen, maar het is de vraag of ze het niveau waarop we nu komen aankunnen. Door omstandig heden kunnen wij helaas maar één maal per week trainen en dat is natuurlijk erg weinig. Bovendien moet dat gechieden op een avond waarop nog zo'n 150 man bezig zijn. Hoge kos ten en slechte faciliteiten in de stad spelen ons wat dat betreft in belangrijke mate parten. Geen rooskleurige situatie, maar je moet het er maar mee doen. Gelukkig zijn de spelers van het eerste team verant woordelijk genoeg om er zelf wat „bij te trainen". Van idea le omstandigheden kan je evenwel bepaald niet spreken. En dat is het punt wat ons op zou kunnen breken." Desalniettemin is Enzo Spa don optimistisch gestemd over de rol die BC Leiden in de eerste klasse kan gaan spelen. „Ik moet toch wel", is zijn, logisch verweer. Ten eerste zijn we niet voor niets vorig jaar kampioen geworden en ten tweede is het dacht ik niet de sterkste afdeling waar we in terecht zijn gekomen. Er spelen bijvoorbeeld enkele tweede teams in, hetgeen bete kent, dat je niet met de sterk ste heren wordt geconfron teerd. De zei al, dat je met vier heren per team moet spelen en acht wekelijke topmensen in een club is toch echt wel een uitzondering. Dèür liggen onze mogelijkheden, want als we tegen die teams punten kun nen halen moeten we het kun nen redden. Bovendien speelt ons tweede slechts een klas lager dus blessures en derge lijke kunnen we misschien makkelijker opvangen dan an dere clubs. De geloof, dat BC Leiden het best kan rooien in de eerste klasse. De spelers tenminste hebben er zin in. Het lukt we, dacht ik", meent Enzo Spadon. Dit weekeinde speelt BC Lei den, uit tegen het Edense Ree horst. Er wordt gerekend op een goed debuut Van onze correspondent Zoeterwonde - Het bestuur van SJZ heeft besloten op bescheiden wijze het 30-jarig be staan te vieren. Er is een programma vastge steld voor 10 oktober waarover nog geen nade re gegevens bekend zijn. Wel zal in het kader van de zesde lustrumviering ook de officiële opening plaats hebben van het uitgebreide clubhuis. Dit heeft veel aan sfeer gewonnen door de nieuwe bar die daar in is geplaatst Keuken- en magazijnruimte zijn veel royaler geworden. Daarnaast is er een aparte ruimte voor de apparatuur en materialen welke nodig zijn voor de vervaardiging van het clubblad dat nog deze maand in een geheel nieuwe uitvoe ring verschijnt Ook de sanitaire voorzieningen zijn belangrijk uitgebreid en verbeterd. Deze week is een vouwwand aangebracht waardoor een gedeelte van het clubhuis kan worden afgescheiden voor besprekingen van de verschillende afdelingen Last but not least zullen ook de trofeeën welke in de loop van de jaren zijn veroverd een nieuw onderkomen krijgen. Er-zijn een drietal prijzen- kasten vervaardigd resp. voor de dames, heren en jeugd. Behalve de goede zorgen die de plantsoenendienst van gemeentewerken aan Haasbroek besteed zijn er door een aantal vrijwilligers veel werkzaamheden verricht in de afgelopen weken waardoor een .goede „face lift" tot stand is gekomen. Dat betreft met name de verbeteringen rond de tribune waar door de toeschouwers een (nog) beter uitzicht wordt geboden. Met de grondige renovatie van het hoofdveld waarvan het speelverbod a.s. zondag wordt opgeheven is S.J.Z. volledig ge reed voor de eerste-competitie thuiswedstrijd tgen UDO. Inmiddels worden alweer plannen ontwikkeld voor uitbreiding van de kleedgelegenheid wat noodzakelijk is i.vm. de aanleg van het derde en vierde speelveld waarvan het ingezaaide gras goed tot ontwikkeling komt Er nemen nu 30 elftallen aan de competitie deel. Van onze schaakmedewerker LEIDEN Het landelijk schaakgeweld barst vanmiddag weer in alle hevigheid los. De competitie van de Kon. Ned. Schaakbond neemt dan een aanvang en 70 tientallen uit alle delen van het land zullen elkaar bestrijden om de hoogste eer, of bij de mindere goden om behoud van de plaats op de ranglijst. Dit laatste geldt zonder meer ook voor de Leidse hoofdklas ser Philidor 1, dat vorig seizoen reeds tekenen van verval begon te vertonen en bepaald niet kon overtuigen. De incidente le keren, dat de routiniers uit Philidor 1 uit hun slof schoten, waren tegen het zwakke Moerwijk en zijn equivalent VHS, die het dit jaar vanwege hun degradatie in de le klasse moeten proberen. Hard klinkt het voor de Leidenaars, die enkele competities geleden nog regelmatig schitterden, schaakvrouw Ca'issa als mede strijdster hadden en zodoende potentiële landskampioenen waren. Helaas laat de tand des tijds ook in Philidor 1 zijn sporen achter; de cracks krijgen andere interesses en worden een dagje ouder: het onstuimige jeugdvuur begint te doven. In het toonaan gevende vaderlandse schaakblad „Schaak bulletin" wordt zelfs gesproken van „een vergrijzend Philidor-Leiden, dat zichzelf nieuw leven tracht in te blazen met jonge broekjes". Deze jonkies zijn dan de zeer getalenteerde John van der Wiel (16 jaar) en de iets oudere Guido den Broeder. Vooral de inzet van John van der Wiel zal een aardige gooi blijken te zijn; deze scha ker heeft reeds een fantastisch niveau bereikt en excelleerde deze week nog tij dens het Rijn en Gouwe-toernooi te Alphen aan den Rijn. Cees Berg, Kees v.d. Meer en Wim Westerveld hebben Philidor 1 ver laten: de derde nieuwkomer in dit team is Henk van Halderen. Hoeveel Philidor dit seizoen waard is, zal reeds zaterdag blijken tijdens de eerste ronde tegen het gespon sorde Rotterdam, dat evenals Watergraafs meer een geldschietend automatiseringsbe drijf heeft gevonden. Het programma van de hoofdklasse luidt: Philidor—Rotterdam; Groningen—BSG; Philidor/Leeuwarden—Charlois; DD—Des- isco/WGM; Eindhoven—Utrecht. In klasse 2C treft het gedegradeerde LSG 1 het met de kracht van zijn toekomstige tegenstanders. LSG 2, net gepromoveerd uit de Leidse Schaakbond, krijgt het in klasse 2B, waarin ook Philidor 2 zich bevindt, aanzienlijk zwaarder te verduren. De eerste ronde belooft een interessante strijd op te leveren tussen LSG 1 en Voorschoten, dat zich in dezelfde poule moet waarmaken. Vorig seizoen bereilrte Voorschoten, dat in een vrijwel ongewijzig de samenstelling gaat opereren, nog een fraaie 3e plaats. LSG 2 vertrekt naar Am stelveen om een eerste tiental met deze naam te bekampen. Programma klasse 2B: Philidor/Ldn. 2—VHS 2; Amstelveen—LSG 2; Het Ooste- n—VAS/ASC 2; ZCS/Saende—Desis- co/WGM 2; Kijk Uit—Pat Mat Klasse 2C: DSC—Overschie; Voorschote- n—LSG 1; DD 3—Charlois 2; Moerwijk 2—Dordrecht; Goed—Breda/Max Euwe. Van onze correspondent LEIDSCHEMDAM Wethou der J. M. Kranenburg heeft on langs in de commissie sociale zaken en volksgezondheid mee gedeeld dat volgende week de eerste honderd bejaarden zullen worden opgeroepen voor Pas 65. Nadat bekeken is hoeveel tijd er met de uitreiking is ge moeid zullen eind september, begin oktober de overige circa 2300 oproepen worden verzon den. De uitreiking vindt behal ve in het gemeentehuis plaats in de twee bejaardencentra, Schoorwijck en Mariënpark, het wooncentrum Duivenvoor de en in Stompwijk. Behalve de landelijke faciliteiten zullen waarschijnlijk in Leidschem- dam kortingen worden gegeven in het spoetcomplex „De Fluit", op toegangskaarten vooor RKAW, de Cuturele Stichting Prinsenhof, de Oratoriumver eniging Zanglust en op de con tributie voor de Leidschendam- se Hengelaars Vereniging. Met het Creativiteitscentrum en het Nationaal Automobiel Museum zijn nog besprekingen gaande. Op vragen van de heer J. A. W. Pohlkamp deelde de wethouder mee dat het bouwen van een aantal bejaardenwoningen bij het Verpleeghuis Prinsenhof „een hartewens is van het be stuur". Dokter Perquin, die directeur was van het verpleeghuis," voeg de hieraan toe dat er grote be hoefte aan bestaat als echtpa ren, wegens ziekte, worden ge scheiden, echter niet alleen be jaarden maar ook jongere inva liden. Volgens dokter Perquin gaat het om 'n twintigtal wonin gen. De Stichting Duivenvoorde die in noord enkele honderden bejaardenflats exploiteert is door het bestuur van Prinsen hof gevraagd hier iets aan te doen. St. Maarten-viering Van onze correspondent LISSE - De Kaboutergroep Ma ria Goretti gaat SL Maarten her denken. Onder leiding van Ine ke van der Lans, Helma van der Lans, Gemma van der Lans en Jacqueline ter Napel zullen zij op 11 november langs de deuren trekken met een lampion in de hand. Zij zullen het aloude vers je van St Maarten ten gehore brengen. Als tegenprestatie wordt van de Lissenaren ver wacht. dat zij de kinderen een kleine beloning geven in de vorm van snoep. Belangstellen den kunnen zich als lid van de kaboutergroep opgeven bij Van der Lans, Heemskerkplein 13, Lisse telefoon 13490. Illlllllllllllllllll! Henk van Veen (links) en Jan Willem Coebergh: LMHC komt terug Van onze handbalmede werker Leiden In Poeldijk zullen de dames van Ba- x/Foreholte morgen hun ongeslagen koppositie moeten waarmaken te gen Verburch. Vorig jaar werd thuis van de Poeldijkse dames verlo ren, een goede eind sprint deed de Voor- houtsen nog net boven Verburch op de derde plaats eindigen. De Poel- dijksen staan momen teel met twee verlies- puntjen op een gedeelde tweede plaats en kunnen bij winst dus mede aan kop komen. MMO komt thuis tegen Ancora 2 in de strijd. Een harde ploeg met een zeer goede verdediging. Het zal voor de Hoogma- dese dames dan ook niet zo'n gemakkelijke opga ve worden, maar een licht optimisme is toch wel gerechtvaardigd. den altijd bijzonder sterk, kan EHC weieens de eerste verliespunten toebrengen aan het on geslagen Norta. Als de Noordwijkerhoutsen de kermis goed zijn doorge komen en in Leidschen- dam winnen, komen zij zeer stevig op de eerste plaats. Jong Ade krijgt bezoek van EDH uit Delft. Niet de sterkste tegenstander in die klasse, maar wel een ploeg met een speel wijze die Jong Ade al enkele malen voor grote problemen heeft gezet Deze keer geloven wij in winst voor Jong Ade. Ook HVS moet zondag kunnen winnen, nu het bezoek krijgt van het Dordrechtse M.O.K. dat tot de zwakke broeders mag worden gerekend. Onderschatting is echter wel gevaarlijk want rou tine hebben de Dord- rechtsen wel. in de regionale klasse blijven als ze de moed niet te snel verliezen. In de afdeling kan Nio zich herstellen van de gevoelige nederlaag door te winnen van Dui noord. Thuis in Rijpwe- tering moet dat zeker lukken. De dames van Warmunda zijn op eigen terrein sterk favoriet te gen AHC 4 uit Den Haag. De heren van HW tenslotte, zullen aan het Haagse Hermes een te zware kluif heb ben, ook al spelen de Voorschotenaren thuis. regionale tweede klasse. Het reserveteam van V.d.Voort/Quintus, waartegen zondag wordt gespeeld, moet normaal een overwinning opleve ren maar van een stuur loos schip is het moeilijk de koers te bepalen. De heren van San/Satur- nus zullen nog even ge duld moeten hebben met het behalen van de eer ste winstpuntjes. Bij Animo in Rijswijk zal dat zeker niet lukken. Toch zien we deze ta lentvolle jonge ploeg wel Programma dames De dames van Northa De heren van Northa gaan in Leidschendam' spelen nog steeds zonder bij EHC een van de trainer-coach en als moeilijkste uitwedstrij- daar niet snel verande- den van dit seizoen tege- ring in komt vrezen we moet. In thuiswedstrij- voor het behoud van de Regionale le kl. 13.00 uur Verburch—Bax/Forehol- te; Reg. 2e kl.A. 12.00 uur MMO-Ancora 2 Reg. 2e kl. B 12.00 uur EHC-Northa; Reg. 2e kl. C 12.00 uur Jong Ade—EDH, 14.00 uur HVS—MOK; Afd.le kl. 12.00 uur NIO 1—Duinoord 1; Afd.3e kl. C 10.00 uur Warmunda 1—AHC 4 Heren Reg.2e kl.A 14.00 uur v.d.Voort/Q.2—Northa 1; Reg.2e kl.B 13.00 uur AnimoSan./Saturnus- Reg. 2e kl.C 13.00 uur DWS-MSV; Afd.2e kl. 13.00 uur HW-Hermes 1; Afd.3e kl.A 14.00 uur MMO 1-Kwiek Sport 2

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5