JUBILEUM OP ZOLDER Tachtigjarige Voorhouter werkt aan boek Doffe grafiek Ria Zurné MIICI ICl\Ud/ tel. 071-22244 tst.17. Werk Kees Andriessen getuigt van vakmanschap, liefde en geduld Sassenheim schaakt tegen de computer LEIDSE COURANT ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1975 1 Onder redactie van Jantje van Leyde: Leiden In het kleine, maar door zijn fraaie lichtval uitermate geschikte,' tentoonstellingszaaltje van „De Bink" aan de Rooseveltstraat, is een tentoon stelling ingericht van beeldhouwwerk van de in Woerden werkzame Amster damse kunstenaar Kees Andriessen. Het is een selectie van zijn werk, omvattende een kleine twintig uit steen gehakte beelden, gedeeltelijk ab stract. Voor het merendeel is die ab stractie zo licht, dat het meer gaat om een strakke stilering dan om een min of meer wijsgerige verdoezeling van de contouren van het onderwerp. Daarmede getuigt het mede van een technisch vakmanschap, de liefde en het geduld, waarmee hij de objekten hakt en soms, al naar het gebruikte materiaal, polijst of ruw laat. Het is alles betrekkelijk klein van omvang voor groot werk is het kleine zaaltje ook niet geschikt maar die beperking van het volume leidt nimmer tot „kleinheid", het blijft stoer en zwaar van aanzien of licht en luchtig, al naar gelang de eisen van het objekt. De tentoonstelling telt een zestal brui klenen van particuliere verzamelaars en van het Woerdense gemeentemu seum. De vorm van de beelden, ook die van het menselijk figuur, is over het alge meen nogal compact, hetgeen echter de zeggingskracht niet aantast Inte gendeel, in vele gevallen dunkt mij die .kracht juist daardoor versterkt. Aan de andere kant weet hii soms met zeer eenvoudige middelen decoratieve unica te bereiken, die ogenschijnlijk in tegenstelling staan met het onder werp. Ik wijs daarbij onder meer op een tweetal „staande vormen" (1 en 2): de eerste slechts bestaande uit twee oprijzende dunne marmeren stangen, waarvan de binnenlijnen slechts zijn onderbroken door een kleine uithol ling in de rand. Het andere beeld bestaat uit twee ronde vormen, het beste te vergelijken met olifantstan den (wellicht géinspireerd door An- driessens verblijf in Afrika), die el kaar in een gebogen lijn kruisen. Een voudiger kan het eigenlijk niet, maar naar mijn smaak ook niet veelzeggen- der. Zijn andere werk, veelal dierfiguren of mensfiguren ontleend aan de my thologie, zijn vaak sterk gestileerd, zonder dat de oorspronkelijke vorm zich daarin al te veel verliest. Maar juist door die stilering, wordt het werk wel stoer, omdat die zware, veelal ronde contouren het onderwerp nim mer verdoezelen. Zo blijft een torso toch vloeiend van lijnen het compacte van een beeld als „Jacob en de Engel" als uitbeelding van kracht, vloeiend en soepel. Alles bijeen een zeer mooie expositie, die men in de maanden september en oktober kan gaan zien. WILLEM PRINS Rapport over woning- problemen in Noordwijk Van onze correspondent NOORDWIJK - De Werkgroep Woningbeleid Noordwijk heeft de woningproblemen van een groot aantal Noordwijkers en vooral die van de zomerhuisjes- bewoners, geïnventariseerd. Het rapport zal volgende week don derdag worden aangeboden aan de gemeenteraad tijdens een bij eenkomst in het Hof van Hol land. In het rapport is ook een over zicht opgenomen van de woonsi tuatie van het personeel van de Dr. Mr. Willem van den Bergh- stichting en Sancta Maria, al smede van de in Noordwijk ge vestigde buitenlandse werkne mers. Bestemmingsplan Park Leeuwenbergh LEIDSCHENDAM - Maandag 22 september zal in het pavil joen van het tennispark Leeu wenbergh een bijeenkomst met wethouder H. L. van Dongen worden gehouden waarbij ge discussieerd kan worden over het ontwerp-bestemmingsplan voor dit deel van de gemeente. Tijdens de bijeenkomst die om 21 uur begint zal ir. W. H. Ver schoor een toelichting op het plan geven. Vanaf vandaag is een gekleurd exemplaar van het plan met toe lichting voor iedereen te zien in het tennispaviljoen. Kunst en kunstenaars De Nederlandse Kunstkring houdt van zaterdag 20 septem ber t/m zondag 5 oktober de najaarstentoonstelling van werk der leden in Panorama Mesdag, Zeestraat 65B Den Haag. Galerie-t, Keizersgracht 97 Am- sterdan, exposeert van 20 sep tember tot 20 oktober schilderij en en aquarellen van Guido Bia- si onder de titel „Mémoires eco- logiques". Van Marie Bignell B. V., Lange Voorhout 58 Den Haag, houdt op 30 september en op 1, 2, 3 en 6 oktober een kunst-en antiekveiling. De catalogus telt ruim 1900 nummers, waaronder ca. 560 schilderijen, aquarellen, etsen en prenten. Genoemd wor den o. m. Breitner, Karsen, Wil lem Maris Wouwerman. Als je de ene biljartclub in het zonnetje zet dan moet je dat ook I bij een ander doen, vind ik. I Daarom heb ik vandaag in mijn I rubriek weer jubilerende biljar- ters en het gaat dit keer om b.v. j „Sport" in Oegstgeest. Hun jubi- leum hebben ze dit weekeinde al gevierd maar dat mag de pret j niet drukken. Wat na-publiciteit I is nooit weg, al zitten ze bij j „Sport" niet te springen om j nieuwe leden. Ik hoorde zelfs i van secretaris Sjaak van Kins j dat deze Oegstgeester vereni- i ging een ledenstop heeft ingezet I en dat bewijst toch wel dat het hier om een kerngezonde jubila- ris gaat Even in het kort hoe het is gegaan in die vijfentwintig jaar. Deze biljartclub ging in 1950 van start met als gezellig onder komen, hoe kan het ook anders, café Sport in de De Kempenaer- straat in Oegstgeest. Later ver huisde men naar cófe-restau- rant De Roode Leeuw in de Dorpsstraat dat eigendom is van Jan van Rijn. Boven diens zaak hebben de biljarters van „Sport" een ruimte waar veel clubs van zullen watertanden. Ze hebben een hele zolder tot hun beschikking waar drie groe ne tafels staan. Ja, het is een kerngezonde ver eniging, al was dat een paar jaar geleden nog heel anders. Toen hadden ze nog maar zo'n tien leden en in een uiterste poging „Sport" van de onder gang te readen hebben ze als de wiedeweerga in Oegstgeest en in een deel van Leiden zo'n dui zend folders door brievenbussen geschoven om er wat leden bij te werven. Dat is gelukt Biljartvereniging „Sport", zo heb ik begrepen uit een gesprek met Sjaak van Kins, is een ge zellige club waar echter de pres tatie nummer één staat. „Bij sommige verenigingen zitten de biljarters meer aan de bar dan dat ze met het spel bezig zijn. Wij streven er naar die zaken een beetje gescheiden te hou den. Misschien komt het daar door ook dat onze vereniging nogal wat prominenten op het bestuurlijke vlak heeft voortge bracht". De Oegstgeester biljartvereni ging „Sport" heeft vol vertrou wen de eerste stappen gezet op weg naar de halve eeuw. De eerste vijfentwintig draaiden ze er bijna probleemloos door. Eén ding vinden ze toch jammer. Sjaak van Kins: „We hebben nooit een nationaal kampioen in onze gelederen gehad. Dan was het feest compleet geweest Mis schien lukt het in de volgende kwart eeuw". Foto: Hein van Wieringen: rappe verteller over Voor hout. In Sassenheim staat er voor de komende week een leuke schaak-happening op het programma. Ik hoorde dat een aantal geroutineerde spelers van de Sassenheimse Schaakclub het gaat opnemen tegen een computer. Vanuit hun clublokaal in de Rohn-kantine aan de Industriekade kunnen de schakers telefo nisch zetten doorgeven aan een in het Control Data Rekencen trum in Rijswijk gestationeerde computer, die zich overdag bezig houdt met administratieve en wetenschappelijke proble men maar dikwijls in de avonduren een spelletje schaak speelt En het is een geduchte tegenstander hoorde ik, die talloze tegenzetten in een paar seconden uit de machine kan toveren, al dankt hii het „denkwerk" natuurlijk wel aan zijn programme ring door de mens. Als de stroom eenmaal is uitgeschakeld kan de computer geen zinnige zet meer doen maar het blijft toch een leuk spel. In de Rohn-kantine kunnen belangstellenden op een demonstra tiebord zien hoe de Sassenheimse schakers het er afbrengen tegen de computer. En dat hoeft voor de Sassenheimers geen verliespartij te worden want er ziin al diverse verenigingen geweest die dankzij de inzet van alle beschikbare breinen binnen ie club de computer schaakmat hebben gekregen. De partij wordt gespeeld op dinsdag 16 september. In het Voorhoutse verzorging stehuis „Huize Agnes" heb ik deze week een paar uur zitten babbelen met Hein van Wie- ringen. Ik dacht aanvankelijk dat ik met een uur wel met mijn interview klaar zou zijn, maar de bekende Voorhouter ontpopte zich tot zo'n rap pra ter en verteller van talloze anecdotes over Voorhout in het verleden dat ik graag wat langer bleef hangen om zijn smedige verhalen aan te ho ren. En om die smedige verhalen gaat het nu juist. Want Hein van Wieringen is druk bezig aan de samenstelling van een boek over Voorhout, waarin hij haarfijn uit de doeken gaat doen wat er zich in Voorhouts verleden achter de coulissen afspeelde. Het wordt dit keer nu eens geen plaatjesboek waarin wat wordt verteld over verdwenen straten, afgebran de kerken, overleden burge meesters of schoolklasjes, maar een echt vertelboek waarin Hein verhaalt wat hij in zijn tachtig Voorhoutse ja ren zo al meemaakte. Hij heeft al honderd pagina's geschreven en er komen er nog steeds bij. Elke keer" zegt hij als me weer wat te binnen schiet ga ik snel naar mijn kamertje om het te note ren. Soms heb ik dagen dat mijn pen blijft liggen maar er zijn ook dagen dat ik maar doorschrijf. Ja, zegt Hein „glimlachend", terwijl hij met zijn rechter wijsvinger naar zijn hoofd wijst, "mijn kop is een eeen ijzeren pot. Daar zit ten tachtig jaar herinneringen in opgeborgen. Bij stukjes en bij beetjes ko men die belevenissen weer bij I hem op.. De ene keer ziet hij i plotseling weer voor zich de j oranjefeesten van '47, om even j later weer met zijn gedachten j te zitten bij het jaartal 1905. Zo rijgt hij langzaam maar j zeker de jaren aaneen tot zijn boek compleet is, gereed voor j uitgifte. "Er zit een kansje in dat het dit jaar nog wordt gepubliceerd", zei hij, "maar het kan ook iets langer gaan i duren", aldus de oud-koster Wie met Hein van Wieringen aan de praat raakt komt er eenvoudigweg niet onderuit i met hem een rondwandeling te maken door de tuin van "Hui- ze Agnes" waar hij zijn bezoe ker meeneemt naar twee reus- achtige bomen, die daar in i 1905 werden geplant De een is een Moeraseik (Ta- xodium distichum) en de an der een Inlandse Eik (Quercus Robur). „De mooiste bomen die ik ooit heb gezien", zegt hij en voor hem wil dat wel wat zeggen want hij weet zo'n bee tje alles van planten en bomen af. Hij vertelt dan, leunend op zijn wandelstok en zijn hoed wat achterover op zijn hoofd, hoeveel honderd jaar deze bo men wel kunnen worden, hoe weinig van deze exemplaren er op Nederlandse bodem staan en wat de typische trek jes zijn van deze groene reu zen. En als je hem niet onderbreekt en je laat de tachtigjarige zijn verhaal helemaal vertellen dan sta je er gegarandeerd 's avonds laat nog, als in het duister van de Mocrascyprus en de Inlandse Eik alleen nog de vage contouren zijn te on derscheiden. Leiden In Galerie „Van der Vlist" is deze maand een kleine tentoonstelling ingericht van kleurgrafiek door de grafica Ria Zurné, die lid is van het kunste naarsgenootschap „De Ploeg" in Amersfoort. Zij is een leerlinge van de bekende graficus Harry van Kruiningen en volgde Commissie buigt zich over richting gezondheidszorg in Leiderdorp Van onze correspondent LEIDERDORP— Het richting geven aan de ontwikkelingen in de eerstelijns gezondheidszorg in Leiderdorp is het doel van een in het leven te roepen stu diecommissie. In deze commis sie zullen vertegenwoordigers zitting hebben van een zieken fondsorganisatie, de plaatselij ke gezondheidszorg en de apo theken. De commissie maat schappelijk welzijn zal in zijn vergadering van dinsdag B en W adviseren wie er naar haar mening namens de Leiderdorp- se gemeenschap zitting in de commissie dient te nemen. De commissie maatschappelijk welzijn zal ook advies dienen uit te brengen over subsidieaanvra gen van de Leidsche Buiten school en de Leidse Rechtswin kel. De vergadering van de commis sie is openbaar en begint, in het gemeentehuis, om 20.00 uur. voorts studies in Frankrijk en Toscane Ontegenzeggelijk vertoont het werk van Zurné een geheel per soonlijke stijl, al valt hier en daar voornamelijk in de vormtekening wel een bepaal de invloed van Van Kruiningen te onderkennen. De kleur is over het algemeen aan de vlak ke kant, weinig variatie in licht en «Jonker om daardoor ook we ieens wat dof. De verbeeliiingen zijn dikwijls half-surrealistische fantasiewerelden met titels als „Vluchtend naar het land van herkomst". Wel bijzonder werk, maar men moet er wel even aan wennen. WILLEM PRIN: Hartstichting wil rookverbod in raadszaal LEIDSCHENDAM - De afde ling Leidschendam van de Ne derlandse Hartstichting heeft de raadscommissie voor sociale za ken en volksgezondheid ge vraagd een positieve uitspraak te doen over een rookverbod in de raadszaal. Zoals bekend staakten jongstle den maandag de stemmen over een rookverbod gedurende de eerste twee uur van elke bijeen komst. Maandag 29 september zal een herstemming plaats heb ben. Op zaterdag 27 en zondag 28 september houdt de Algemene Leidse Studentenroeivereniging Asopos de Vliet weer haar jaarlijkse, inmiddels traditio neel geworden, gastenweekend. Zo'n honderdvijftig gasten, le den van over het hele land ver spreide roeiverenigingen komen dan naar Leiderdorp om zich twee dagen lang op en om het water te amuseren. Zaterdag middag na de lunch wordt een roeitocht gehouden, waarvan iedereen pas tegen het donker zal terugkeren. Na een maaltijd en de vertoning van enkele films verschijnt tegen tienen de Baker Street Jazz Band ten to nele en kan het feest beginnen, dat tot in de kleine uurtjes voort zal gaan. 's Zondags wordt een grachtentocht door de Leidse binnenstad gehou den. Na afloop hiervan gaat een ieder weer naar huis. Promoties Aan de Leidse Universiteit is de heer W. M. de Jong, weten schappelijk medewerker bij het Kamerling Onneslaboratorium, gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen op een proefschrift, getiteld „The dynamical beha vior of some weakly anisotro pic magnetic systems." Promo- tors waren prof. dr. ir. N. J. Poulis en prof. dr. G. J. Gorter Mevrouw J. B. A. A. Elemans, medewerkster aan het Kamer- lingh Onneslaboratorium, gede tacheerd bij het Reactorcen trum Nederland, is gepromo veerd tot doctor in de wiskun de en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „Mag netic order in compounds be tween thorium and iron": Pro motor was prof. dr. J. van den Hande. Kledingbeurs In de grote zaal van „De Burcht" aan de Burgsteeg wordt op 16 en 17 september de zogenaamde Leidse „Winter- kledingbeurs" gehouden. Er wordt zowel dameskleding als tiener- en kinderkleding ver handeld. De beurs wordt geor ganiseerd door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. Inleveren van goederen: 16 september van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Avondverkoop op 16 september van 7 tot 9 uur. Ochtepdverkoop op 17 septem ber van 10 tot 2 uur. Uitbetalen op 17 september van 16.00 tot 17.30 uur. Inlichtingen: tel. 131052,131335 en 132920. Collecte In de laatste volle week van geleid door Jan Hein Nooren uit Amsterdam. In de herfst or ganiseert het Verbond meerde re bijeenkomsten. Inlichtingen bij Lia van Leer, tel. 153640 en Wim Hagen, tel. 126855. Bezinningsdagen De r.k Bond voor Bejaarden en Gepensioneerden houdt van dinsdag 16 september tot en met donderdag 18 september drie bezinningsdagen. Op ge noemde dagen worden 's mor gens eucharistievieringen ge houden met medewerking van het bejaardenkoor onder lei ding van deheer J. Gordijn. De vieringen hebben plaats in de Hartebrugkerk aan de Haar lemmerstraat Na de viering van 18 september wordt in het Antonius-Clubhuis een koffie maaltijd gehouden. Degenen die daaraan wensen deel te ne men kunnen zich opgeven bij de heer P. W. de la Rivière, Maredijk 39A, tel. 120090. De kosten bedragen vier gulden. Pelgrimstocht Op dinsdag 7 oktober bestaat de mogelijkheid een'èendag- spelgrimstocht te maken naar Bannaux-Notre-Dame, Maria's Heiligdom in de Belgische Ar dennen. De reiskosten bedra gen 39 gulden. De bussen ver trekken uit o.m. Noordwijk, Leiden en Gouda. Men kan zich opgeven bij mevrouw Van Houten, Voorstraat 145, Noord wijk; Zr. Theodora, Haagweg 49, Leiden, tel. 125164 of bij mevrouw Van Leeuwen, Noord AA2, Zoeterwoude, tel. 1277. Restauratie De woningen aan de Vierde Bin nenvestgracht 8, 9, 27 en 33 en Kraaierstraat 31/31a zullen wor den gerestaureerd. Aan de heer ir. J. Franso zal opdracht gege ven worden het bestek voor de restauratie gereed te maken. Dit hebben B en W onlangs beslo ten. Een advies van de raads commissie ruimtelijke ordening moet nog volgen. Krakersrekening De krakers van de Hooigracht 12—16 zullen hun gas- en elec- triciteitsrekening toch moeten betalen. De krakers staan voor ongeveer zevenduizend gulden in het krijt bij de SLF. B en W hebben onlangs besloten de af deling financiën te verzoeken alles in het werk te stellen om de krakers de rekening te laten betalen. Buurthuis De Ververstraat kriigt zijn eigen buurthuis. B en W nebben on langs besloten medewerking te verlenen aan de verbouwing van de panden Ververstraat 37a en 37b. Zij zullen het plan aanmel den bij de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk voor verkrijging van subsi die in het kader van de samenle vingsopbouw. september wordt gecollecteerd voor het Prinses Beatrix Fonds. Degenen die gèinteres- seerd zijn voor dit Fonds te collecteren, zowel nuis-**»- huis als op straat, kunnen zich opgeven bij de heer H. Henkes, Biosotkade 2A, tel. 120191 of bij de heer W. Downer, Van der Brandei er kade 4, tel. 134580. Cabaret Virus treedt volgende week zaterdag op in het LAK-thea- ter. Het is een nog jonge groep met oude beken den: Marianne Delgorge, het duo Klipstein en Hammelbrug en Willems Valen- kamp. De meeste nummers van het programma „Ho ren, zien en zeg gen" zijn ge schreven door het duo Klipstein en Hammeburg. Kaarten voor de voorstelling, die om kwart over acht begint, zijn te krijgen bij het bureau van K O aan de Oude Vest, dagelijks van negen tot drie uur. Het Humanistisch Verbond or ganiseert op donderdag 18 sep tember om 20.00 uur in zaal 5 van de Zuiderkerk aan de Lammenschsuisweg 15 een le zing met discussie. Het onder werp „Ontmoetingsgroepen en zelfverwerkelijking" wordt in

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4