WELVARENDE RANDSTAD? VERGEET HET MAAR Transplantatie van middenoren helpt doven UTRECHTS ZIEKENHUIS OP ZOEK NAAR DONORS DEN HAAG De provincie Zuid-Hol land is in een allerbelabberdste finabcie- ie positie verzeild geraakt. In 1975 komt men een slordige 3 1/2 miljoen tekort, en voor 1976 ziet het er, zo hebben de provinciale rekenmeesters becijferd, nog veel somberder uit Op dit moment is men nog naarstig aan de begroting voor het volgend jaar aan het sleutelen. Daar bij ziet men zich, nadat een fiks aantal wensen al met het rode potlood van de verlanglijst voor 16 is gehaald, nu nog voor een tekort van pakweg 10 miljoen geplaatst Er zal nog meer geschrapt moeten worden, en zelfs dan moet er op de reserves ingeteerd worden. Nu lijkt het alsof die reserves voorlopig nog wel soelaas zullen bieden: er is 26 miljoen in kas, waarvan dan wel bet tekort over 1975 afgetrokken dient te worden. „Maar", heeft de met de zorg over de provinciale financiën belaste gedeputeer de drs. J.H. Boone al laten weten, „als we op deze manier doorgaan zijl we wel binnen enkele jaren door die reserves heen". - Nog maar kort geleden bijvoorbeeld hield drs. Boone een groep Tweede Kamerleden voor dat het beeld van het welvarende westen van Nederland nodig moet worden bijgezet in het Museum van Oudheden. De bordjes zijn drastisch verhangen, is de stelling van drs. Boone. In plaats van de meest' bevoordeelde provincie is Zuid-Holland op vele fronten fors achterop geraakt Ondanks, of mis schien beter: juist door de vette jaren die de Randstad achter de rug heeft Die vette jaren hebben het westen opgezadeld met een grote bevol kingsdichtheid, en met alle gevolgen daarvan. Er is een nog altijd nijpend huisvestingsprobleem, er is een tekort aan recreatiemogelijkheden voor al die mensen. Verhoudingsgewijs zijn er minder bejaar denvoorzieningen dan in de rest van het land, minder wijkverpleegsters, minder gezinsverzorg sters, minder groen en ga zo nog maar even door. Kort samengevat: er mankeert vindt het provincie bestuur, heel wat aan het woon- en leefklimaat in het gebied waarvoor het Zuidhollandse provinciebe stuur een duidelijk stuk verantwoordelijkheid draagt En die mankementen worden nog altijd eerder groter dan kleiner. De financiële armslag van de provincie ontwikkelt zich echter omgekeerd evenredig met de noden. Simpel gezegd: terwijl de problemen groter worden, krijgt de provincie verhoudingsgewijs steeds minder geld van het rijk om er iets aan te doen. Dat is voornamelijk een gevolg van de verdeelsleutel, die het rijk toepast om de beschikbare contanten over alle provincies te spreiden. Bovendien krijgt de provincie geregeld nieuwe taken opgelegd, terwijl daar, zo vinden de provinciale bestuurderen, onvol doende extra financiële steun van het rijk tegenover wordt gesteld. Wat merkt de gewone burger nu van deze hele problematiek? Meer dan men wellicht op het eerste gezicht zou verwachten (provinciebesturen worden door de bevolking nog duidelijk stiefmoederlijk met aandacht bedeeld in vergelijking met gemeenten en rijk, waarvoor de burger wel veel interesse toont). Eén van de gevolgen van de financiële nood is bijvoorbeeld, dat de aanleg van provinciale wegen stagneert, terwijl het onderhoud van de wegen die er al zijn in het gedrang dreigt te komen. Gedepu teerde drs. J. Borgman heeft er al meer dan eens voor gewaarschuwd, dat de provincie op den duur zo zal moeten beknibbelen op het wegenonderhoud, dat de verkeersveiligheid minder gaat worden. Er zijn nu al kruispunten die hoognodig veiliger ge maakt moeten worden, maar die bij gebrek aan contanten niet aangepakt worden, of die proviso-, risch opgelapt worden. Hetzelfde geldt voor een aantal provinciale vaarwe gen. Niet voor niets nodigde de provincie onlangs een groep Kamerleden uit om eens door de Gouwe in Boskoop te varen. Daar is de oever op sommige plaatsen aan angstwekkend verval onderhevig, maar de provincie kan weinig meer doen dan wat „noodverbanden leggen". Eén van de gevolgen van de geldzorgen is ook, dat het Zuidhollands Gewestelijk Orkest ten onder dreigt te gaan als het rijk niet snel bereid is een half miljoen op tafel te leggen. Het zijn maar wat voorbeelden, het lijstje is sterk voor uitbreiding vatbaar. Het spreekt vanzelf dat èr op deze hele kwestie nijver is gestudeerd. Een club waarin alle provincies samenwerken heeft zich daarmee belast, en heeft tenslotte vastgesteld dat de verdeelsleutel die het' rijk nu toepast om de provincies hun deel uit het totaal beschikbare bedrag te leveren, grondig moet worden herzien. Men zag echter aankomen dat daarmee wel weer een paar jaar zouden heengaan, jaren waarin de Randstad provincies want het geschetste beeld geldt in grote trekken ook voor Noord-Holland verder in de financiële puree zouden raken. Daarom heeft men aan dat standpunt een voorstel voor een tijdelijke noodoplossing ge koppeld. Zuid-Holland heeft al laten weten dat die noodoplossing zodanig kan worden uitgevoerd dat men voorlopig uit de brand is. Maar die noodoplos sing moet dan in elk geval wel snel komen, vindt het provinciebestuur. Want anders wordt de toe komst wel heel zorgwekkend voor een provincie die bijna een kwart van de Nederlandse bevolking herbergt, maar die maar 13 procent van de totale pot waaruit de provincies worden gevoed, in handen krijgt BERT VAN DOMMELEN UTRECHT Voor een kleine zesduizend hardhorenden per jaar in Nederland is er weer nieuwe hoop, dank zij trans plantaties van middenoren. Een team van het Academisch Zie kenhuis in Utrecht, bestaande uit professor dr. G. A. Sedee, hoofd van de kliniek voor Keel- Neus- en Oorheelkunde, drs. H. C. Overbosch en drs. A, J. Boe zeman, heeft zich daarin be kwaamd. doch na verloop van een jaar bleek de stijgbeugel weer te zijn vastgegroeid. Een volgende stap was de stijgbeugel geheel te ver wijderen en te vervangen door een kunststof exemplaar. Deze operatie wordt nog steeds met voortreffelijk resultaat verricht Ongeveer 97 procent van deze patiënten krijgt weer een bruik baar gehoor terug. Kon een pa tiënt echter niet op deze wijze geholpen worden, omdat het ef fect aan het middenoor van an dere aard is, dan was er voor deze laatste groep hoop op ge- hoorverbetering door nog ande re gehoorverbeterende opera ties, de zogenaamde Tympanop- lastieken. De voorlopers van de. Tympanoplastieken in de jaren vijftig waren professor Wull- stein en professor Zöllner. Pro fessor Marquet heeft voor hij met transplantaties van midde noren begon, talrijke transplan taties van alleen het trommel vlies of een der gehoorbeentjes uitgevoerd. Het stellen van een diagnose voor een transplantatie van het middenoor levert voor de artsen geen probleem op. Is het besluit tot transplantatie gevallen dan gaat de oorarts allereerst over tot het verwijderen van de ont steking. Röntgenologisch onderzoek met de planigraaf geeft een beeld van de staat waarin het rots- been aan de achterzijde van het middenoor gelegen ver keert Planigrafie is een rönt- gentechniek, die het object in „plakjes" in beeld kan brengen. Deze plakjes leveren gezamen lijk een redelijk scherp totaal beeld op. Wijst de röntgenfoto uit dat er in het rotsbeen defec ten zijn of dat er zelfs grote stukken uit ontbreken, dan wor den de afwezige partijen gere construeerd door ze met been stukjes of kraakbeen uit het ei gen lichaam van de patiënt op te bouwen. Het bot wordt vlot „aangenomen". Bij het ontbreken van de ge hoorgang-achterwand, kan deze geheel gerestaureerd worden. Dit werk wordt onder de opera tiemicroscoop gedaan en is een uiterst nauwkeurige handeling. Net als bij een gebroken been duurt het ongeveer zes weken voordat de ingebrachte been stukjes met de achtergebleven Het Utrechtse transplantatieteam v.l.n.r. drs. A. J. Boezeman, prof. dr. G. A. Sedee, drs. H. C. Overbosch. rotsbeendelen vergroeid zijn. Er wordt echter niet gewacht met het inbrengen van het trans- plantaat tot deze vergroeiing voltooid is. Het inlaten geschiedt direct nadat de achterwand is opgebouwd. Het geheel wordt dus tijdens één operatie afge werkt. De gehoorgang wordt met sponsjes opgevuld. Na de geslaagde transplantatie kan de patiënt vrij snel horen, soms reeds door het oorverband heen. Daar het middenoor en de ge hoorbeentjes bij ieder mens vrijwel gelijk zijn van vorm en grootte ook bij het kind heb ben deze reeds volwassen di mensies levert de pasvorm van het transplantaat meestal niet te veel moeilijkheden op. Men transplanteert in de Ut rechtse kliniek thans twee mid denoren per week. Dit betekent dat er met deze frequentie voor lopig per jaar ongeveer 100 pa tiënten op deze wijze geholpen kunnen worden. De transplanta tie-behoefte in Nederland wordt op 5 6000 per jaar geschat. Voor de komende jaren zou men dus zeer gebaat zijn bij voldoende aanbod van donor- middenoren. Hierbij wordt door de specialisten nadrukkelijk ge steld dat het wegnemen van een middenoor bij een overledene geen enkel zichtbaar litteken na laat. Het is de bedoeling, aldus pro fessor Sedee, dat er in Neder land een aantal centra komt, waar middenoor-transplantaties verricht worden. Dit zouden dan in eerste instantie de academi sche ziekenhuizen moeten zijn en wellicht enige ziekenhuizen met meer dan 500 bedden. Maar de geleerden zijn het zoals zo vaak over deze transplanta ties niet met elkaar eens. Nau welijks was bekend dat de Ut rechtse kliniek middenoren in grote aantallen wil transplante ren of de Groningse specialist dr. L. Feenstra en zijn collega's dr. T. Bottema en drs. R. van der Wal leverden kritiek op de Utrechtse wijze van werken. Al lereerst zeggen zij dat slechts 700 middenoren per jaar nodig zullen zijn zeker als men be denkt dat in de toekomst midde noren van kunststof zullen wor den gemaakt. Dr. Feenstra acht het bovendien zeer goed moge lijk dat getransplanteerde mid denoren toch door het lichaam zullen worden afgestoten op de lange duur. De drie genoemde specialisten hebben plannen tot het oprichten van een centrale trommelvliesbank, waar dan ook middenoren worden opge slagen. GERARD CRONE Reeds twee jaar lang zijn door de afdeling micro-oorchirurgie van het Academisch Ziekenhuis bij een aantal slechthorende pa tiënten middenoortransplanta- ties verricht, waardoor deze pa tiënten thans weer over een ver beterd gehoor kunnen beschik ken. De resultaten zijn volgens het transplantatieteam zo bevre digend dat nu aan deze, voor Nederland Vrij nieuwe metho diek meer bekendheid gegeven kan worden. Zeer in het kort gaat een mid- denoortransplantatie als volgt: eerst wordt door een operatie het door chronische ontste king of aangeboren defect vernielde middenoor van de pa tiënt weggenomen. In de ontsta ne lege holte, die door de specia listen heel beeldend vergeleken wordt met een leeg conserven blik, wordt het middenoor van een overleden donor ingebracht Voor afstoting van het nieuwe weefsel, zoals vaak na trans plantaties gebeurt, bestaat geen gevaar, omdat het hier gaat om dood weefsel. De dode cellen van het transplantaat namelijk verteren en worden, zoals uit onderzoek blijkt, waarschijnlijk vervangen door nieuwe, levende cellen van de gastheer. Deze „doorgroeien" het transplantaat als een eigen orgaan. De grote animator achter de middenoor-transplantatie was een Belg, professor dr. Marquet uit Antwerpen. Ongeveer tien jaar geleden reeds werd door professor Marquet de eerste transplantatie verricht van een compleet middenoor; gehoor gang, trommelvlies, hamer, aambeeld en stijgbeugel. In fe bruari 1973 nodigde de Ut rechtse KNO-kliniek de Ant werpse specialist uit om hier te komen opereren. De Utrechtse oorheelkunde heeft in bijzonde- De middenooroperatie onder Oto-microscoop. re mate kunnen profiteren van de research en de grote techni sche ervaring van deze Belgi sche specialist met wie de kli niek ook nu nog zeer hartelijke relaties onderhoudt. Met de technieken die professor Marquet ontwikkelde wordt in feite een geschiedenistijdperk van gehoorverbeterende opera ties afgesloten. Al in 1878 wer den de eerste middenoorbehan- delingen geregistreerd, toen ech ter nog gericht op het opheffen van de chronische ontsteking. De namen Van Kessel en Miot, aan het einde van de vorige eeuw, zijn met deze middenoor- behandelingen verbonden. Men realiseerde zich toen echter wel, dat niet alleen ontsteking en ziekte opgeheven moesten wor den, maar het liefst ook het gehoor behouden of aan de pa tiënt teruggegeven diende te worden. Een stoot tot de doorbraak naar gehoorverbeterende operaties werd onder anderen gegeven door de Poolse tandarts Lem- pert, die naar Amerika 'gee- migreerd de oorheelkunde ging beoefenen en daarbij ge bruik maakte van de boortech niek, die hij uit zijn tandartsen praktijk zo goed kende. Een van de operaties die Lempert uit voerde was de zogenaamde ven- stering-operatie. Het betrof een oorziekte otosclerose waar bij de stijgbeugel in het ovale venster vastgroeit. Daardoor kunnen trommelvlies, hamer, aambeeld en stuigbeugel niet meer bewegen, met het gevolg, dat het geluid niet meer „naar binnen" kan. Lempert vond hiervoor een oplossing, door een venster te maken in een van de evenwichtskanalen, zodat het geluid, dat nu in dat nieuwe venster viel, langs die omweg, naar binnen toe voortgeleid werd. Lemperts vensteringope- ratie is later vervangen door een directe aanval op de stijgbeugel zelf. Deze werd weer beweeglijk gemaakt door haar met een ge vorkt instrumentje los te wrik ken. De patiënt kon na een dergelij ke ingreep weer normaal horen,

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14