Palestijnse guerrillagroep waarschuwt Nederland Drs. J. Bolten burgemeester Alkemade Botulisme in Kagerplassen IAKZO VERPLAATST MEER NAAR DE DERE WERELD Ontslagen werknemers van Enkes geven strijd op VS-AMBASSADEUR WEKT WOEDE VAN ITALIANEN OP Figaro Eugenie Herlaar terug bij Journaal REGEN Links moet aan minderheids regering denken Leidato 19 75 gpuïtïjuté Miljoen voor Turkije £eid*w (Sowcmt 1 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur- J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B T W ƒ0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: oer week f2.81; kwartaal'/36.32; jaar 141.35; losse nummers: 50 cent Vrijdag 12 september 1975,65e jaargang no. 20220 Meer wind Over het algemeen vrij veel be wolking met nu en dan regen- of onweersbuien. Tot krachtig en aan de kust mogelijk enige tijd tot hard toenemende wind, eerst zuidwestelijk, later rui mend naar west Maximum tem peraturen omstreeks 18 graden. Morgen; Zon: 6.10-19.01 Maan: 15.20-23.55 Schev. hoogw. 8.26—21.00 Laagw.: 4.07-16.27. Mozarts opera in 4 bedrijven „De bruiloft van Figaro" op Ned. I om 20.21 uur. De ver woesting van Jeruzalem in Gelo ven in de OVT om 23.15 uur. Ned. II om 20.21 uur Mini Maxi. Om 21.10 uur Auto '76; om 22.20 uur Televizier met si tuatie Suriname en fragmenten uit Haanstra's film „Dr. Pulder zaait papavers". (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - Het NOS-Journaal heeft vijf nieuwe freelance nieuwslezers aange trokken. Dit zijn Eugenie Herlaar, die in deze functie terugkeert, Loes Haasdijk, tv-omroepster bij de AVRO, Ada Monnic- kendam, vroeger nieuwslezeres bij de Ra dionieuwsdienst ANP, Annette Kentie, freelance tv-regisseuse en de student Ha rold Piket. Drs. P. J. Bolten Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeente Alkemade heeft per 1 oktober een nieuwe burgemeester: drs. P. J. Bolten, 58 jaar, r.k., lid van de KVP, vader van elf kinderen en momenteel nog Burgemeester van Schipluiden, een 8000 inwoners tellend dorp in Midden Delfland. Drs. Bolten volgt in Alkemade de heer F. M. Smolders op, die onlangs met pensioen ging. Zie verder pag. 5. WARMOND (ANP) In de wateren van de gemeente Warmond, waartoe ook de Kagerplassen behoren, sterven de laatste week 25 k 50 vogels per dag aan botulisme. Volgens burgemeester W. F. de Vreeze van Warmond sterven niet alleen eenden maar zijn er ook reigers, een zwaan en meerkoe ten dood gevonden. De gemeente zoekt nu samen met de Inspectie voor de Volksge zondheid en Gedeputeerde Staten naar mo gelijkheden om de kadavers dagelijks op te ruimen. De burgemeester denkt aan het vragen van vrijwilligers onder de in Leiden geregistreerde werklozen. Voor de bezoldi ging van deze vrijwilligers zou Warmond in aanmerking komen voor een aanvullende bijdrage uit het gemeente fonds binnen de regeling „tijdelijke arbeidsplaatsen". BEIROET (AP) De Palestijnse guerrillabewe ging Saika heeft de Nederlandse regering gewaar schuwd dat zij de vier Arabieren die kortgeleden in Amsterdam werden gearresteerd op verden king van het voorbereiden van een terreuropera- tie in Nederland, moet vrijlaten of anders er de gevolgen van moet ondervinden. De guerrillagroep die gesteund wordt door Syrië zegt in een verklaring in kranten in Beiroet: ''Wij houden de Nederlandse autoriteiten verantwoorde lijk voor het voortdurend vasthouden van onze strijders en eisen dat zij onmiddellijk worden vrijgelaten". De vier mannen, allen Syriërs volgens hun paspoorten, waren op 5 september gearres teerd in Amsterdam. Zij zijn beschuldigd van verboden wapenbezit Het viertal had het plan de Warschau-express in Amersfoort te overvallen en met politieke bedoelingen passagiers te gijzelen. De groep Saika zegt dat het viertal de opdracht had gekregen een "wettige politieke missie" uit te voeren die ten doel had druk uit te oefenen op de Nederlandse regering, opdat deze een eind maakt aan het verlenen van doorreis-faciliteiten aan Joodse landverhuizers. Saika verklaart: "De opdracht van onze kameraden had ook tot bedoe ling de Nederlandse regering in het openbaar uiting te doen geven van het erkennen van de nationale rechten van het Palestijnse volk met inbegrip van het recht dat dit naar het eigen land mag terugkeren en het eigen lot mag bepalen". De „Saika-organisatie" legt er de nadruk op, dat de mannen strikte opdracht hadden bloedvergie ten te vermijden en te zorgen dat kinderen, vrou wen en Nederlandse burgers geen letsel werd toegebracht. Het Palestijnse dreigement is vandaag besproken in de ministerraad. Men besloot de reeds genomen veiligheidsmaatregelen zo mogelijk nog te ver scherpen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De werknemers van En kes in Leidschendam leggen zich neer bij de sluiting van hun bedrijf. Onder een bijna doodse stilte gingen gistermiddag kort na half twee in vergaderzaal 5 van Den Haag Centraal de handen van het overgrote deel van het personeel om hoog. Op tien man na stemde men in met de woorden van C.N.V.-bestuurder Nederveen, dat iedere basis voor verdere acties ontbreekt „Onder protest dan" klonk het nog uit de mond van één van de vele voorstem mers. Maar daar bleef het bij. De Enkes- werknemers, die een maand geleden nog met felle leuzen en spandoeken voor het ministerie hadden staan posten, terwijl i Den Haag Centraal bijeen waren om met de industriebonden te praten collega's bij minister Lubbers een petitie B.H.L.P. kwam van verschillende aanwe- Men gaf de voorkeur 'aan het voorstel aanboden, gaven zich definitief gewon- peen nog Jie roep om actie te voeren van de bonden om met het instellen van *Jen-faillissement^ dat vorige week een begeleidingscommissie zo sterk mo- Aan het begm van deze vergadering van ynjdag is aangevraagd. Vnj snel echter gelijk te staan tegenover de bewindvoer ders in de verdere afwikkeling van de zaak. werknemers met de industriebonden bleek dat een bezetting of andere acties N.V.V., N.K.V. en C.N.V. en de Unie niet meer tot de mogelijkheden behoort Zomertijd I in Frankrijk I PARIJS (AFP) Op 28 maart 1976 zal de klok in I Frankrijk een uur vooruit- j gezet worden. De zomertijd zal duren tot 26 september. Dit heeft het Franse minis terie van industrie en on derzoek meegedeeld. Door deze zomertijd zal met name het elektriciteits verbruik in de avond ver minderen. Daarmee zal één procent van het totale elek triciteitsverbruik worden bespaard. Voorts bevordert de zomertijd de veiligheid van het wegverkeer, dat aan het eind van de dag zeer druk is. Zeemeeuw botst met helicopter RIJSWIJK (ANP) Een Alouette-3 helikopter van de luchtmacht is gisteren, terwijl het toestel in de buurt van Hoek van Hol land vloog, in botsing ge komen met „een grote grij ze zeemeeuw". De botsing had tot gevolg dat twee grote doorzichtige panelen van de stuurhut sneuvelden. De vogel liet bij de botsing het leven. De bemanning kwam op de tocht en werd met bloed besprenkeld. Majoor H. Nelissen, vlieg- veiligheidsofficier van de luchtmacht, die het hef- schroefvliegtuig bestuurde, en de naast hem zittende vlieger hebben de zee meeuw niet gezien tijdens de vlucht Zij werden niet gewond. Kerk gered mum Pastoor Delle- mijn kan stop pen met zijn be- delpreken voor het behoud van zijn kerk in het Gelderse Loo bij Duiven. De kerk moet dringend gerestaureerd worden. Een subsidie van 790.000 gulden van CRM heeft die restauratie thans mogelijk gemaakt. Pas toor Dellemijn heeft met "be delen" zelf 160.000 gulden weten te verga ren. Een belang rijk deel daarvan werd bijeenge bracht door de lezers van deze krant na een ar tikel over de fi nanciële acties van de pastoor vorig jaar. Frankrijk gaat volgend jaar 'n zo mertijd instellen. Zouden wij het er ook op wagen of kijken we voor volgend jaar de kat eerst uit de boom. Van der- Louw: Den Haag (ANP) Progressief Nederland moet zich serieus gaan bezighouden met de moge lijkheden van een linkse min derheidsregering na de komen de verkiezingen, of met een op positierol. André van der Louw, burge meester van Rotterdam en oud- PvdA-voorzitter zegt dit in het PvdA-blad „Socialisme en de mocratie" van half september. „Zelfs in het zeer onwaarschijn lijke geval dat het CDA een herkenbaar deel van ons pro gramma wil accepteren, zal in de praktijk van alle dag zo'n combinatie verzanden in mistige en zielloze compromissen." Als men confessionalisme als uit gangspunt voor partijvorming aanvaardt, is het volgens Van der Louw onvermijdelijk dat men kiest voor maatschappelij ke vernieuwingen in vooruitstre vende zin. Paradijs Het Londense vlieg veld Heathrow is een lievelings plek voor beroepsdieven. De po litie concludeert dit, nadat in de afgelopen negen maanden voor ruwweg 1 miljoen pond (5,5 mil joen gulden) is gestolen uit dé bagage van de passagiers. Machtsstrijd binnen ANC De Rhodesische nationalistische lei der Nkomo is van mening dat bisschop Moezorewa niet de be voegdheid heeft hem buiten de Afrikaanse Nationale Raad te zetten. De bekendmaking hier over moet derhalve gekwalifi ceerd worden als onzin. De be kendmaking van bisschop Moe zorewa en de reactie van Nko mo hebben de machtsstrijd die binnen de ANC woedt tot een kookpunt gebracht. Combinatie van stijl, goede smaak en kwaliteit vindt u in onze stand (87). Excl. interieurs Botermarkt 23, tel. 120854 Kosteloos advies en begro ting van onze binnenhuis architect. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM - Het multinationale concern Akzo exporteert steeds meer arbeidsplaatsen naar de ontwikkelingslanden. Dit, omdat de Nederlandse markt te klein is geworden en omdat veel ontwik kelingslanden aan degenen die hun produkten willen afzetten ook de voorwaarde stellen dat zij in die landen gaan produceren. Dit blijkt uit een Akzo-notitie, kennelijk uitgegeven in verband met de moeilijkheden bij Akzo-dochter Enka- Glanzstoff. Over deze moeilijkheden wordt van daag weer overleg gepleegd tussen directie en vakbonden. Akzo brengt arbeidsplaatsen naar de derde wereld over "om daar de boot niet te missen". Want anders vinden de ontwikkelingslanden wel concur renten die ter plaatse willen gaan werken. Akzo exporteert 70 procent van de Nederlandse produk- tie, maar zegt dat de toekomst er niet rooskleurig uitziet De vice-voorzitter van de raad van bestuur van Enka, drs. J.J. van Driest heeft gezegd, dat in ieder geval ontslagen gaan vallen. De eis van de vakbonden dat er geen gedwongen ontslagen zou den komen, is volgens hem onuitvoerbaar. De enige belofte die Enka wil doen is, dat er geen ontslagen zullen vallen tijdens het overleg met de vakbonden. "Enka is vast besloten het overleg met de bonden voort te zetten, maar wij hebben ook het vaste voornemen te saneren." Drs. Van Driest zal de vakbonden twee en misschien vier varianten voorleggen van deze sanering. ROME (AP) Een vooraanstaand lid van de Italiaanse socialisti sche partij heeft geëist dat de Italiaanse regering zal aandringen op vervanging van de Amerikaanse ambassadeur John Volpe, wiens opmerkingen in een vraaggesprek met een Italiaans tijd schrift tot een storm van verontwaardiging hebben geleid. In de meerderheid van de Italiaanse pers wordt de ambassadeur beschuldigd van openlijke inmenging in de Italiaanse politiek, omdat hij in het interview zei, een tegenstander te zijn van communistische deelname aan de Italiaanse regering. Volgens Volpe zou een communistische rol in de regering „vreemd zijn aan de westerse democratische tradities" en „fundamenteel in tegen spraak zijn" met het NAVO lidmaatschap van Italië. Den Haag De Nederlandse minister van ontwikkelingssa menwerking heeft aan de Turk se regering een bedrag van een miljoen gulden geschonken be stemd voor noodhulp aan het door aardbevingen getroffen gebied in Turkije. Het bedrag is bedoeld ter onder steuning van de rampenhulp, die de Turkse regering in sa menwerking met het Turkse Ro de Kruis verleent in het zuid oostelijke deel van het land. Volgens het Turks Dagblad Hurriyet zou het dodental zijn gestegen tot 4000. Dit luxe theeglas met verzilverde houder is voor u. Tenmin ste. als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee te winnen voor onze krant. Altijd doen. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: - woonplaats: stuur als dank voor de moeite een theeglas naar: naam-- adres: woonplaats:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1