De aardigste en de hardste trainer van Griekenland Waanzinnige populariteit bij AEK Athene FRANTISEK FADRHONC: „Werken is hier eigenlijk zo makkelijk als wat VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT P*GIN\ 17 ATHENE De Griekse overwinnaars van het volk presteerden eigenlijk hetzelfde. Kaarsrecht en zegevierend met de armen in de lucht stapte Frantisek Fadrhonc de waanzinnig populaire trainer van AEK Athene uit de spelerstunnel op het veld en begroette ontroerd „zijn" publiek. Een onvergetelijk moment Duizenden opge wonden kelen zongen zich schor van blijd schap en talrijke bloemtuilen effenden met een fraaie boog vanaf de tribunes een indrukwekkend mooi pad. Frantisek Fadr honc, in-gelukkig na zijn afscheid van het Nederlands elftal, verraadde extra klasse toen een deel van het volk de „Grote Acteur uit Holland" in zijn armen sloot en nog uitbundiger losbarstte. De Doctor bleef staan en schreide gemaakte tranen. Oók deze typische eigenschap van de Grie ken heeft Frantisek Fadrhonc, die op 60-ja- rige leeftijd zonder angst aan het grote clubwerk in de voetballerij begon, zich eigen gemaakt. Jk leef in Athene anders", zegt de ex-bondscoach, die na een zware training in de tropische warmte druipt van het zweet„Ik, Fadrhonc, ben hier de baas. Van de kleinste details word ik op de hoogte gebracht en dat bevalt me. Het grote werk is een zegen voor mij en ik hoop nog zeker tien jaar vooruit te kunnen". De hand van de meester haalde grondig de bezem door AEK. Van de sterk verouderde speelwijze, door zijn voorgangers gepropageerd, werd afgestapt en het elftal zelf creëerde onder Fadrhoncs toezicht een modern wedstrijdconcept met veel beweging in de aanval en vooral voetbal zonder bal. De Doctor doet alsof zijn aanpak de gewoonste zaak van de wereld is. „Werken is hier eigenlijk zo gemakkelijk als wat Ik voerde een puur Nederlands principe van een wedstrijdbenadering door en de Grieken beweren dat het nieuw is. Revolutionair heet het in de wandelgan gen zelfs". Tal van Nederlanders, die na Michels' komst als Generaal van Oranje op het wereldkampioenschap in West-Duitsland de veel oudere Frantisek Fadrhonc een ongelooflijk knappe knieval zagen maken, zullen waarschijnlijk verzuchten: gelukkig maar. De manier waarop hij vooral in de aanloop naar het WK werd behandeld, was beneden alle peil en een succes van een hierboven afgeschilderde omvang wordt hem op zijn nog lang niet aan te ziene oude dag dan ook best gegund. Tenslotte behield Fadrhonc een flink brokje sympa thie bij velen. Tijdens een spontane huldiging van het zilveren Oranjeteam op huis Ten Bosch riep premier Den Uyl een niets vermoedende Frantisek Fadrhonc naar voren. Als volslagen verrassing werd hem een 'onderscheiding op de borst gespeld en supervisor Rinus Michels en zijn manschappen maak ten toen het mooiste gebaar uit het leven van de voormalige Tsjech. Zij zongen in koor het lied „Der Zigeunerbaron", door de assistent van Michels in Hiltrup als medicijn tegen depressies gebruikt De tranen schoten in zijn ogen van dankbaarheid. „Ik had het toen niet meer', zou hij naderhand zeggen. Jk heb vroeger in Tsjecho-Slowakijë Hitier weten te overleven en het communisme via een gevaarlijke vluchtroute over Wenen naar Salzburg de rug kunnen toekeren. Allemaal nare ervaringen, die je je hele leven lang bijblijven en waar anderen het misschien moeilijk mee hebben, maar ik niet. Door het voetbal miste ik de tijd om mezelf in moeilijkheden te brengen. Dat lintje op huis Ten Bosch betekende niettemin erg veel voor mij. Een brok erkenning van mijn tweede vaderland kreeg hiermee gestalte". Fantast Met het eerste bericht over zijn vertrek naar AEK Athene wisten de meeste sportredacties van de Nederlandse dagbladen geen raad. Was deze mare ontsproten aan het brein van een fantast? Wat meer j ta de sport voorkomt, neem recent de zaak-Michels ®aar. Op de morgen van zijn ontslag bij Barcelona non P»n TknMca „W lucht gegrepen bericht om als zou hij al rond met Schalke'04 zijn. Toch lag de zaak-Fadrhonc anders. Na al het gesol met hem bestond de verwachting dat hij zou vertrek ken. De vraag was alleen naar welke club? De Doctor diende in die dagen tot het laatst het belang van het Nederlands elftal en zweeg als het graf; zijn besluit zou openbaar gemaakt worden wanneer het tijdstip zich daarvoor zou lenen. AEK besliste tenslotte voor Fadrhonc. Daama veranderde de wereld voor hem. Alleen de chaotische mens met zijn karakteristieke humor en zijn verwarrende woordkeus bleef, zo als vroeger bij Willem n, Sportclub Enschede, Go Ahead en later het Nederlands, elftal. De autoriteit van zijn zware stem, ver buiten het AEK-stadion hoorbaar, verraad de hoe Fadrhonciaans een training bij hem nog steeds daarom moet er hard worden gewerkt, maar ruimte voor een brok gein is er altijd. Papaioannu, de Wim van Hanegem van Griekenland, die bij AEK na Piraeus en Panathinaikos de derde club van het land al de nodige trainers heeft versleten, wilde geen kwaad woord over Fadrhonc horen. „Een unieker figuur dan hij heb ik nog nooit meegemaakt. Tsjonge, wat lost die man zijn problemen zeldzaam eenvoudig met gebaar en humor op. Ik voel me bijna tien jaar jonger bij hem". Zo'n opmerking zegt in Griekenland niet veel, ware het niet dat Fadrhonc nu al een jaar bij AEKin dienst is en het enthousiasme van het volk nog groeiende is. Het einde van dit „wondertje" lijkt nog lang niet in zicht. En dat terwijl zijn voorgangers meestal al blij Waren wanneer het eerste jaar erop zat en de vorstelijke jaarwedde van honderdduizend gulden in Blijver De assistent van de wereldberoemde Michels kent die angst en onzekerheid niet; hij manifesteert zich bij de club als een blijver. De schatrijke voorzitter Barlos steunt hem in dat streven. Fadrhonc, die zich bij de Grieken onsterfelijk maakt als rasacteur, kan zijn populariteit daarbij gebruiken. „Het voetbal is ia dit land een soort theater", predikt hij. „Je moet het volk ontspanning bieden en dat begrijp ik. Daarom betreed ik zo pontificaal het veld, elke keer. De mensen op de tribunes smeken erom; zij willen een figuur herkennen, bij wie ze de zorgen van alledag kunnen vergeten". Fadrhonc trok die lijn door in het veld. Vanaf de eerste dag in Athene deed hij verdedigend voetbal zijn in zijn wedstrijdconcept. „Een tegendoelpunt kan me niets schelen", luidt zijn lijfspreuk, „als er maar twee aan de andere kant van het veld worden gemaakt". De Grieken wisten toen niet meer waar ze het hadden: die Hollander legde het accent op aanvallen. De verbaasde blikken in zijn omgeving beantwoordde Fadrhonc steevast met een in gedach ten gebleven verklaring: „Heren, waarom zou ik anders handelen. Ik ben zestig jaar en ik hoef in Griekenland voor mijn naam niet meer op te passen. Het enige waar ik voor hier ben gekomen, is het volgen van een wedstrijd tot een plezier maken". De mythe rond Fadrhonc zal niet snel meer verstommen. Wie met hem het stadion uitloopt, raakt onder de indruk van duizenden mensen, die hem opwachten. Zij bejubelen hem, raken hem aan en storten zich dan devoot ter aarde. Een wens is in vervulling gegaan. De trainer van het volk is een Mirakel. De bejaarde Makris, een fervente toeschouwer van AEK, die de opwinding van een afstand volgt, kan zich die warme avond geen trainer herinneren, die Fadrhoncs populariteit benadert „Daarbij heeft de Hollander ook nog het hart van onze president gestolen. Wat hij durfde in het begin, durfde nog niemand bij AEK en dat heeft als een lopend vuurtje in Athene de ronde gedaan. Tegenwoordig zitten er bij de wedstrij den van AEK dertigduizend toeschouwers, dat is een record, een verdubbeling van vroeger. Dat zegt wel wat De club zat twee jaar geleden diep in de put en degradatie leek binnen de kortste tijd onafwend baar. Geen Griekse trainer zag er nog heil in. De Doctor heeft dat veranderd. Het eerste jaar onder zijn leiding werkte het team zich op tot een serieuze kampioenskandidaat. Twee wedstrijden voor het einde van het seizoen stond AEK nog aan de leiding met een punt voorsprong. Maar toen volgde een voorspelbare ineenstorting: de druk was voor de spelers toch te zwaar geweest. Geen Griek heeft Fadrhonc daarop aangekeken. Wat hij had gepres teerd, was toch al bijna ongelooflijk". Knokker Voorzitter Barlos gaat door het vuur voor „de trainer van het volk", die alle rust krijgt om het behoorlijk getalenteerde elftal uit te bouwen. „Ik zeg nooit dat het me lukt Zo overtuigd mag een trainer mijns inziens niet zijn omdat te veel onzekere facto ren in de voetballerij een rol spelen, en zeker in Griekenland. Maar van één ding kan men zeker zijn: ik zal wel alles doen wat in mijn vermogen ligt Wie me beter kent weet dat ik een knokker ben, een keiharde werker, die zich haast nergens bij neerlegt". Fadrhoncs eerste opdracht voor het nieuwe seizoen moet veel duidelijk maken. Doordat de Griekse com petitie pas zondag 5 oktober begint kwam AEK Athene eigenlijk in de problemen met zijn voorberei ding op de wedstrijden voor het toernooi om de UEFA-cup. Deze moeten namelijk, net als voor de andere Europese bekers, op de woensdagen 17 sep tember en 1 oktober worden gespeeld en dat is niet alleen een uitermate ongelukkig tijdstip voor de club. De naam van de eerste tegenstander Novi Sad Vojvo- dina uit Joegoslavië belooft ook weinig goeds. Fadr honcs prestige staat in dat sterk aan emoties onderhe vige duel op het spel. „Werken onder deze zware druk is in dit land niets bijzonders. Elke competitiewed strijd heeft veel weg van een Europa Cupgebeuren. Win je dan ben je je dè beste, anders kan je beter je koffers pakken". Fadrhonc krijgt respijt; zijn recent verleden is nog te indrukwekkend. Maar ook al zou dat niet zo zijn geweest, dan aarzelde Fadrhonc toch niet meer. Zijn in Amerika studerende zoon Thomas (21) en dochter Zora (24) die in Nederland woont, zijn zelfstandig genoeg opgevoed om alleen verder te leven en de Doctor kan daardoor doen wat hij wil. In een, zoals op dit ogenblik, bijna tropische warmte, waarvoor vele jonge collega's van Fadrhonc zouden terugschrikken. De 60-jarige, hevig transpire rende ex-bondscoach laat de zweep op de training echter meedogenloos knallen. Zijn veeleisende com mando's vormen een schrikbeeld voor de spelers, van wie doelman Steriudas tenslotte fluisterend toegaf: „Fadrhonc is de aardigste maar ook de hardste trainer van Griekenland".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17