-S deTijd Warschau-express doel gijzelingsactie Syriérs Kort geding van indianen tegen koningin zaterdag Kooymans: uitstoting Israel uit VN fataal Veilig Verkeer tegen snorfiets visrnrn HP Auto is meer bontjas dan boterham dflflENE O) O) Socialisten tegen alcohol op recepties Oppositie Suriname komt met een eigen delegatie Uitgewezen Rus was geen spion Herziening proces Basken DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT. PAGINA 7 PARAMARIBO Het kort geding dat de Indiaanse Raad tegen koningin Juliana en premier Den Uyl heeft aangespannen, dient op zaterdag 13 september voor het kantongerecht in Paramaribo. De Indiaanse Raad eist een schadevergoeding van 224 miljard gulden voor „eeuwenlange koloniale onderdrukking" In de oproep van de deurwaarder bij het hof van justitie in Paramaribo staat dat de koningin en de premier zelf of vertegen woordigd door een gemachtigde om half negen dienen te verschij nen op de buitengewone rechtzitting van het kantongerecht in het eerste kanton in het gerechtsgebouw in Paramaribo. „De Indiaanse Raad heeft de koningin voor de rechter gedaagd als hoofd van het Oranjehuis en verantwoordelijk persoon van haar voorouders". De raad noemt premier Den Uyl „de verantwoordelijk persoon van de regeringen van zijn voorgangers". De Raad meent dat Nederland „in geen enkel opzicht recht of titel heeft de indiaanse grondbezittingen aan negers of anderen, die met aanmati ging en inspanning elkaar bestrijden en bekampen, over te dragen. De Indiaanse Raad is een afdeling van de „nakomelingen immi granten en indianen partij". Elsevier besteedt uite raard aandacht aan de aanval van de regering op de auto, „zowel zonde bok als melkkoe". Maar een rapport van een on derzoekbureau komt tot de conclusie: „De moge lijkheden om de groei van het autopark tegen te gaan, zijn beperkt". Voorts constateert het blad dat de PTT naar het monopolie grijpt in de kabeltelevisie. Ge volg: „Kijkers krijgen beperkte keuze". Ook nieuwe onthullin gen uit de miljoenennota. „Zo wil Duisenberg dat iedere Ne derlander volgend jaar een reële loonsverbetering in handen krijgt van ongeveer 2 procent Deze ruimte zit er eigenlijk niet in, omdat de loonsverhoging vrijwel geheel opgesoupeerd wordt door premiestijgingen van de collectieve voorzieningen en de geldontwaarding. Ook weer het jaarlijkse onderzoek naar het best kopje koffie in Nederland. De Kievit in Wasse naar gaat aan kop, het slechtst komt Brittannië in Vlissingen uit de bus. In de Haagse Post een interview met Arie Groenevelt over de fusie tussen NW en NKV dat echter door de feiten achter haald schijnt te zijn, omdat Arie opeens wel wil. Ook een inter- yiew met minister Gruyters over -O de auto die, „meer een bontjas is dan een boterham Een groot artikel ook over Kis singer als jood, met de anecdote dat koning Feisal Kissinger de „protocolen van de wijzen van Zion" aanbood, het beruchte an- ti-semitische boekwerk waarin wordt uiteengezet hoe de joden via hun internationale samen zwering er op uit zijn de wereld hegemonie te veroveren. Kissin ger, zichtbaar geschokt door het geschenk van koning Feisal, wordt door de koning gerustge steld met de opmerking: „Maakt u zich maar niet ongerust, voor mij bent u geen jood maar een mens". Kissinger antwoordt: „prima majesteit, sommige van mijn beste vrienden zijn men sen". Een interview tenslotte met Da niel Bobberechts, auteur van Praag schrijven. Hij klaagt: Je verliest eraan. Mijn inkomen is negatief, denk ik. Ik krijg een voorschot van 10.000 franc voor 4 jaar werk, en ik mag er echt niet op rekenen dat ik ooit meer dan dat voorschot ga krijgen. In Vrij Nederland valt een groot interview op met de oliesjeik Yamani. „We willen eerst eens aanzien hoe de geïndustriali seerde landen zich gedragen, of zij inderdaad van plan zijn ons halverwege tegemoet te komen en een overstemming te berei ken. Met andere woorden: ver laagde prijzen van de goederen die jullie aan ons verkopen, wat best mogelijk is omdat jullie een monopolie bezitten op dat ge bied, en dan zullen wij dienover eenkomstig handelen. Weet u bijvoorbeeld hoeveel wij betalen voor een vat mineraalwater? Tweemaal de prijs die jullie be talen voor een vat uitstekende ruwe olie. Een artikel over de STER con stateert: „De meerderheid van het parlement zou het verdwij nen van de STER geen dag betreuren, mits er een manier wordt verzonnen om de 120 mil joen gulden inkomensderving, die de konsekwentie is van het liquideren van de etherreclame, op de een of andere manier te compenseren". Ook een groot verhaal of cognac. „Als op de fles zowel 3 sterren voorkomen als de aanduiding VSOP of Na poleon moet men de inhoud wantrouwen. Het is of het een of het ander, het kan nooit sa mengaan. In De Tijd deze kanttekening bij de autoplannen van de regering. „Als duizend grote mannen in een auto rijden is er niets aan de hand, maar als twee miljoen kleine mannen hetzelfde doen is er plotseling een probleem. Maar kan de kleine man het helpen dat er zoveel kleine man nen zijn?" „In het blad krijgt bisschop Gij- sen er flink van langs. „Ook als de bisschop van Roermond de laatste decennia van het Neder landse katholicisme anders beoordeeld dan zijn collega's, dan zou men toch mogen ver wachten dat hij respect en hoog achting zou kunnen opbrengen, niet alleen voor de personen van zijn collega's maar ook voor hun ijver, véél geduld, hun waarlijk pastorale houding, hun solidariteit met het wereldepis copaat en de paus enerzijds en hun verbondenheid met hun priesters en gelovigen ander zijds". De Groene Amsterdammer be schrijft hoe Kissinger de OPEC- landen probeert te breken. „Hij heeft alleen zijn strategie ver plaatst naar de tweede ronde. In plaats van de doorbreking van het oliekartel als voorwaarde te stellen voor onderhandelingen over het grondstoffenvraagstuk, zoals hij dat tijdens het energie overleg in Parijs deed, probeert hij nu de opec te breken in dat onderhandelingsproces zelf'. Ook een interview met profes sor Verkuyl over het CDA.„Het is een wandelen op een berg kam, met afgronden aan beide kanten. Zo voel ik me ook vaak. De kan soms bijna niet ademha len in politieke organisaties als het CDA, omdat de oriëntatie op het eigenlijke uitgangspunt teveel wordt weggedwud. Over Portugal, waaraan het dubbe- lartikel is gewijd, de conclusie: „Het centrale punt, de spil waar alles om draait bij het afrem men van revolutionaire ontwik kelingen door middel van parle mentaire instellingen, is het uit schakelen van de aktie van de massa's. Vandaar dat de woord voerders van de burgerlijke par tijen altijd de gezworen vijan den zijn van iedere vorm van directe democratie". Hervormd Nederland heeft een gesprek met CHU-voorzitter Ba ron van Verschuer. „Liefde en haat liggen dicht bij elkaar. Wat nu dreigt en dat was niet de opzet van Aantjes maar is wel het gevolg van zijn optreden is, dat de ARP en de CHU in een principiële strijd verwikkeld raken en dat wij ons profiel zullen aanscherpen. Afschuwe lijk is het, dat de drie christen democratische partijen voor het oog van het Nederlandse volk en tot veler plezier elkaar weer zouden gaan bestrijden". Een dubbelartikel constateert dat de kerk in een sterk isole ment zit". DEN HAAG Drie socialisti sche Tweede-Kamerleden wil len dat de regering geen alcoho lische dranken meer schenkt op ontvangsten, die zij organiseert. De heren Kosto en Poppe en mevrouw Epema-Brugman heb ben premier Den Uyl schrifte lijk gevraagd of hij hiervoor wil zorgen. De socialisten zijn niet vergeten de hand in eigen boezem te steken. In een brief aan het presidium van de Tweede-Ka mer vragen zij ook de kamer- ontvangsten droog te leggen. De socialisten reageren hiermee op recente uitspraken van minister Vorrink van volksgezondheid en milieuhygiëne, dat het alcohol gebruik aanzienlijk is toegeno men. Het levensgevaar van alco hol bij verkeer is bekend. „Ge zien het feit dat gasten van de regering zich gewoonlijk na een ontvangst naar elders begeven, kan licht het risico optreden, dat de regering strafwaardig ge drag in de hand werkt", aldus de socialisten. Minister van Doorn van CRM heeft gisteren een bezoek gebracht aan het centrale opvangcentrum voor Surina- mers in Soest. De bewindsman zei dat deze week nog 3500 Surinamers op Schiphol zullen aankomen. Als er geen grotere aantallen arriveren, kunnen wij ze behoorlijk verwerken, aldus mr. Van Doorn. DEN HAAG - Een herroeping van de resolutie waarbij Israël werd toegela ten tot de Verenigde Naties, of een besluit om Israël de uitoefening van zijn rechten als lid onmogelijk te ma ken, zou een fatale weerslag hebben op het gehele systeem van de Verenigde Naties. Dit heeft de staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. Kooijmans, gis teren verklaard. De staatssecretaris, die de delegatie naar de vol gende week in New York beginnende Algemene Vergadering zal leiden wanneer minister Van der Stoel er niet is, sprak over zeer enstige consequen ties van eventuele besluiten tegen Israël, overigens zonder aan te geven wat die consequenties zullen zijn. Deze kunnen, theoretisch, variëren van mok kend blijven zitten tot uittreden uit de volkerenor ganisatie, met daar tussen in mogelijkheden als de gehele zitting van de assemblee boycotten, slechts een deel boycotten, niet aanwezig zijn bij de commissievergaderingen en wel bij de assem blee of juist omgekeerd, vermindering van de financiële bijdrage etc. Mede op grond van de resultaten van de conferen ties van de Organisatie voor Afrikaanse eenheid in Kampala, en van niet-gebonden landen in Lima, en gezien het Israëlisch-Egyptische deelakkoord, had de staatssecretaris goede hoop, dat geen voor stellen zullen worden ingediend om de Israëlische activiteit in de VN te beknotten. PARAMARIBO De Surinaamse oppositieleider, J. Lachmon, is niet ingegaan op een voorstel van statenvoorzitter Wijn tuin met een gelijk aantal leden van de oppositie als leden van de regeringspartijen naar Den Haag te reizen om de behandeling mee te maken van de rijkswet voor de onafhankelijkheid van Surina me. De heer Lachmon zei dat een dergelijke delegatie door de Suri naamse staten (parlement) moet worden samengesteld. „Zo'n zaak kan niet in de koffiekamer van de voorzitter van de Staten worden geregeld, zo zei hij. De oppositieleider liet weten dat zijn partij pas bereid is mee naar Den Haag te gaan als de grondwet en de organieke wetten voor een onafhankelijk Suriname zijn geregeld. De heer Lachmon kondigde aan dat, als de statenvoorzitter zijn afvaardiging met leden van de coalitie naar Den Haag laat gaan, de oppositie op eigen kosten naar Nederland zal reizen om „het Nederlandse volk via de pers te vertellen wat op dit moment in Suriname gebeurt". van een V-1 vliegende bom dat opgegraven werd uit een weiland in Bornerbroek. Dit deel dat hier op de foto staat weegt 900 kilo en is vrijwel geheel gevuld met trotyl. UTRECHT-ANP „Zo lang de veiligheid van de snorfiets nog niet weten schappelijk is vastge steld, zullen wij ons te gen de komst van de snorfiets verzetten", al dus de heer Van Paas- schen van Veilig Verkeer Nederland (WN), op de aankondiging van de snorfiets. Volgens de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) is het nog maar de vraag of het dra gen van een valhelm op een snorfiets niet noodzakelijk is. „En de veiligheid moet blijven prevaleren", aldus de WN. De WN en de Centrale Politie Verkeers Commissie (CPVQ vrezen dat de invoering van de snorfiets, de taak van de politie alleen maar zal verzwaren, om dat deze nu ook nog moet con troleren of het om een snorder of een brommer gaat, dit laatste in verband met het verplichte dragen van een helm. DEN HAAG Een medewer ker van de Russische ambassa de in Den Haag is onlangs niet wegens militaire spionageacti- viteiten uit Nederland uitgewe zen. Dit heeft minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamer lid Ploeg (WD). De functionaris, ambtenaar bij het bureau van de militaire-, marine- en luchtmachtattaché bij de ambassade van de USSR, heeft Nederland als gevolg van een interne beslissing van Sov jet-zijde verlaten. Aan Sovjet zijde, aldus minister Van der Stoel, was men bekend met de omstandigheid dat aan Neder landse kant wel bezwaren be stonden tegen de wijze van op treden, in een aantal gevallen, van de bedoelde functionaris. Volgens de bewindsman was er, gezien de gemelde gang van za ken, geen aanleiding van Neder landse zijde openbare bekend heid te geven aan het vertrek van de betrokkene, die geen di plomatieke rang bezat. Illlllllllllllllllllllllll!l!lllllllll!llllllllllllll Rotterdam bevreesd voor miljoenclaim ROTTERDAM (ANP) - Rotter dam houdt er rekening mee dat het aan Pak tank Nederland een schadevergoeding zal moeten betalen van circa 6,5 miljoen gulden. Dit blijkt uit een brief, die b. en w. gestuurd hebben aan het Dagelijks Bestuur van het Openbaar Lichaam Rijn mond. Paktank heeft Rijnmond een schadeclaim van ruim tien mil joen gulden in het vooruitzicht gesteld, dit in het geval dat het bedrijf een procedure voor de Kroon wint. (Rotterdam als grootste Rijnmondgemeente zou dan voor het leeuwendeel van de claim moeten opdraaien). Paktank protesteert tegen het feit dat Rijnmond geweigerd heeft een hinderwetvergunning af te geven voor de uitbreiding van het tankpark. De schade voor Paktank bestaat onder meer uit de vertraging van het projekt, waardoor de bouwkos ten sterk zullen zijn gestegen, wanneer de tanks in de toe komst alsnog geplaatst worden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII MADRID - De Hoge Raad voor militaire rechtspraak in Madrid heeft besloten tot een herziening van het proces van Burgos waarbij op 29 augustus twee Basken, Jose Antonio Gannendia en Angel Otaegni ter dood werden veroordeeld. Volgens de verdedigers zou de herziening tegen eind september kunnen plaatsvinden. Dat ge beurt dan in Madrid in aanwe zigheid van de openbare aankla ger en de verdediging en zonder de veroordeelden of getuigea De Hoge Raad kan dan of een lagere straf vaststellen of de door de militaire rechtbank uit gesproken doodstraf bevestigen. Men vermoedt dat onder andere de geestesgesteldheid van Gar- mendia als gevolg van diens hoofdverwonding een belangrij ke factor voor de beslissing van de hoge militaire raad tot her ziening van het proces is ge weest. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII AMSTERDAM De vier Sy- riërs, die vorige week donderdag in Amsterdam werden aange houden, waren van plan hun gij zelingsactie uit te voeren op het station in Amersfoort. Zij wil den daar op vrijdag 5 september de zgn. Warschau-express over vallen, die om ongeveer half ne gen 's morgens uit Duitsland het station zou binnenlopen. Het ging daarbij speciaal om het Russische rijtuig van de interna-, tionale trein. Twee verdachten hadden het station al enige ma len verkend, de laatste maal op 4 september, toen samen met de andere twee verdachten. Dit heeft de Amsterdamse officier van justitie, mr. F. H. von Meyenfeldt, gisteren bekendge maakt. Volgens hem waren de verklaringen van het viertal in details gelijkluidend. Een van de verdachten zou onmiddellijk na aankomst van de trein de machinist dwingen de bedieningssleutels af te ge ven en met hem mee te gaan naar het Russische rijtuig. Twee anderen zouden direct na stilstand die wagon binnendrin gen en de passagiers onder schot houden. De vierde man zou op het perron blijven staan en door schoten in de lucht alle mensen op het perron dwingen dit te verlaten. Daarna zou hij zelf de wagon binnenstappen. Een van de Syriërs zou op het perron een flink aantal pamfletten rondstrooien, zodat hun daarin gestelde eisen zo spoe dig mogelijk bekend zouden worden. De pamfletten waren in het Engels en het Frans gesteld. Intussen zou een koffertje met elektri sche draden aan het rijtuig worden be vestigd om daarmee de indruk te wek ken, dat er ook een bom in het spel was. Gedreigd zou worden de bom tot ontplof fing te brengen als hun aanwijzingen niet zouden worden opgevolgd. Daarna zou den de gijzelaars worden uitgezocht Het plan was ten hoogste twaalf treinrei zigers (geen vrouwen en kinderen) te gijzelen. Als een en ander slaagde wilden de Syriërs een autobus vragen, waarmee zij en hun gijzelaars naar Schiphol zou den rijden. De bus zou op een platform gestationeerd moeten worden gedurende de verdere onderhandelingen over hun eisen. Er zou een Nederlands vliegtuig met een Nederlandse bemanning ter beschikking moeten worden gesteld. Dit zou het vier tal naar een land moeten brengen, dat bereid was hen te ontvangen. De ver dachten wilden de gijzelaars vrijlaten, zodra hun eigen waren ingewilligd en zijzelf in het vliegtuig zaten. Bij niet-in- williging van de eisen zouden zij samen met hun gijzelaars vertrekken. De vertaling van de in vrij gebrekkig Engels gestelde tekst op de pamfletten luidt als volgt: „Wij, de arenden van de Palestijnse revo lutie, verklaren dat wij verantwoordelijk zijn voor deze actie, uitgevoerd omdat wij van mening zijn dat de Nederlandse rege ring meer zionistisch is dan de Israëli's zelf. Wij zijn geen moordenaars van nature. Wij staan echter op onze rechten en stellen daarom de volgende eisen, die moeten worden nagekomen: De Nederlandse premier moet via de televisie en de radio verklaren dat de Nederlanse regering de immigratie van joden via Nederland stopzet De immigratiekampen van joden uit de Sovjet-Unie in Nederland sluit De Nederlandse regering erkent dat het Palestijnse volk het recht heeft zijn eigen lot te bepalen. De Nederlandse regering erkent dat de PLO de enige vertegenwoordigster is van het Palestijnse volk. Mocht de regering niet op deze eisen ingaan, dan zijn wij niet verantwoorde lijk voor het leven van de gijzelaars." Een dag na de aanhouding van twee leden van de 2 Juni beweging van de Baa- der Melnhoff groep, de Ne derlander Ralt Relnders (links) en Inge Vlett (mid den) die betrokken zouden zijn bij de ontvoering van de Westberlijnse politicus Peter Lorenz, Is ook Julia na Palmbeck (rechts) In West Berlijn gearresteerd. ZIJ zou ook tot de anarchis tische groep behoren. Voorts zijn tijdens een raz zia In West BerHJn nog acht andere petsonen In hechte nis genomen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7