NIEUWBOUW IN VOORHOUT-ZUID VAN START Actiecomité Leidschendam wil herziening verkeersrapport Voorschoten mag krakers uit boerderij zetten Eerste bejaardenpasje voor bewoners Adegeest mi Raadslid vreest verwarring onder honden Tweede openbare kleuterschool in de Poelpolder Gouden bruidspaar Twee ton extra voor gewestelijk orkest „Dikke banden"-ronde voor Karei Teeuwen Retraite-week einde in Zoeterwoude Strijd om districtstitel dammen Open huis bij Leidschendam- se brandweer PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1975 Van onze correspondent LEIDERDORP - Het weghalen, door de wethouder van ruimtelijke ordening E. Drenth, aan de Voorho flaan van een hekwerk vormde het startsein voor de officiële bouw in Voorhof-Zuid. Eerder startte in dit uitbreidingsplan al 16 „zelfbou wers" met de bouw van hun wonin gen terwijl een katholieke kerk al bijna gereed is. In totaal komen in Voorhof-Zuid 670 woningen waar van er 343 meergezinswoning (flat woning) zullen zijn. De officiële openingsplechtigheid kenmerkte zich vooral door de gro te hoeveelheid reclame die het ge meentebestuur, bij monde van wet houder Drenth, meende te moeten maken voor de verschillende Lei- derdorpse bouwbedrijven. Aan de nu aangevangen bouw in Voorhof ging een uitgebreide procedure vooraf waar in het gemeentebestuur poogde ook een mogelijke inspraak van de bevolking zo goed mogelijk tot zijn recht te laten komen. Een bijzonder dankwoord van de wethouder ging daarom ook naar de begeleidingscom missie Voorhof waarin naast de leden van de commissie ruimtelijke ordening ook „mensen uit de bevolking", zoals Drenth zei, zitting hadden. De ervaringen met de gevolgde procedure bij de voorbereiding van Voorhof zullen nu eerst worden geëvalueerd alvorens deze pro cedure ook toe te passen bij het uitbrei dingsplan Buitenhof. In 1971 startten de voorbereidingen voor de realisatie van De Voorhof. Dat gebeurde nadat de raad, een jaar eerder, de structuur studie De Hoven had vastgesteld. In de zomer van 1976 zullen de eerste wonin gen in Voorhof Zuid gereed komen. Eind 1978 moet het gehele plan Voorhof bewoond zijn. De 1318 daarin voorziene woningen zullen dan naar schatting onderdak bieden aan ruim vierduizend mensen. Van onze correspondent LEIDSCHENDAM - Het Aktiecomité Behoud Leefmilieu Leidschendam heeft het gemeentebestuur gevraagd het rap port geluidshinder van Goudappel en Coffeng te laten herzien en voortaan uit te gaan van de „geluidsthermometer" van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Het verzoek is een gevolg van 'n brief van de inspecteur van de volksgezond heid aan het comité, waarin gezegd wordt dat het rapport geluidshinder op bepaal de punten bijgesteld diende te worden. De tabel in het rapport van-Goudappel en Coffeng over het verband tussen de te verwachten reactie van de bevolking bij bepaalde geluidsniveaus zou eveneens bijgesteld moeten worden, mede gezien in het licht van de brochure van de minister. Een van de verschillen in de geluidsthermometers is dat het verkeers bureau „hardere" akties van plaatselijke comités pas verwacht bij een geluidsni veau aan de gevel van 90 dB(A) terwijl het ministerie „heftige gezamenlijke ak ties" al verwacht bij 70 dB(A). Ongeveer dezelfde verschillen bestaan ten aanzien van de graden van heftigheid van klach ten. Bijstelling van het rapport zou onder meer nodig zijn omdat het vrachtverkeer niet zo beperkt zal zijn als het verkeers bureau aangeeft. Leidsenhage ligt vlak langs de Noordsingel die dus aan- en afvoerweg voor de voorraden zal zijn. Ook is berekend dat er 16 bussen van de NZH per uur zullen gaan rijden. Verder heeft de controle-apparatuur van de politie een marge van 20% zodat de snelheid niet tot 50 maar in de praktijk tot 60 kilometer per uur zal worden beperkt. Onjuistheden De gesignaleerde onjuistheden in het ver keersrapport en het commentaar hierop van het staatstoezicht op de volksgezond heid hebben het aktiecomité doen beslui ten de koningin opnieuw te verzoeken te bepalen dat de Verlengde Landschei- dingsweg geen aansluiting mag krijgen op de Noordsingel. In de brief aan het gemeentebestuur wordt bovendien gevraagd het standpunt over de Verlengde Landscheidingsweg te herzien en opnieuw in de raad te bren gen. Wat de Noordsingel betreft worden geluidsbeperkende maatregelen gevraagd voor de drie aangrenzende straten. Hier bij wordt gedacht aan geluidskering, aan thermopanebeglazing aan het aanbren gen van airconditioning en aan een dras tische huurverlaging als compensatie voor vermindering van het woongenot. In de brief wordt ook teruggekomen op een uitspraak van de wethouder van openbare werken, de heer H. L. van Dongen, als zou er „zolang de mensen niet klagen" niets aan de hand zijn. Het comité en ook de inspectie voor de volks gezondheid blijkt bezwaar te maken te gen deze opvatting. De inspecteur, drs. W. E. M. C. Krol, zegt dat maatregelen niet afhankelijk mogen worden gesteld van het aantal klachten. Het comité denkt zelfs dat een groep mensen ernsti ge geluidshinder kan ondervinden zonder daarover tot klachten te komen. Alvorens het staatstoezicht op de volks gezondheid te vragen nadere stappen te ondernemen wil het comité van het ge meentebestuur horen welke geluidsbeper kende maatregelen worden genomen om Leidsehendam-zuid onder de normen van geluidshinder te krijgen die de minister in mei 1974 heeft vastgesteld. Shirley Shirley MacLaine arriveert hier bij een Londen- se televisiestu dio om een film te bekijken over haar be zoek aan com munistisch Chi na. De firn wordt vanavond voor de Engel se tv uitgezon den. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitititiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van onze correspondent LISSE De in Lisse bij parken en plant soenen geplaatste borden met de aan duiding „verboden voor honden" gelden voor alle honden en niet alleen voor hon den van het ras dat Dat heeft burgemees ter drs. Berends gis teravond in de Lisse- se gemeenteraad met zoveel worden beves tigd. Twijfel hierom trent was uitgespro ken door het gemeen teraadslid mevrouw Van Ruiten (D'66/P- PR). Drs. Berends meende dat verwar ring hierover althans bij de honden zelf uitgesloten is. Hij wees er in dit ver band op dat honden „niet kunnen lezen en ook geen borden beoordelen". Van onze correspondent Lisse De Lissese gemeente raad is gisteravond akkoord ge gaan met de stichting van een tweede openbare kleuterschool bij De Wildeling in de Poelpol der. Daarbij is op aandringen van het gemeenteraadslid mevrouw Ruiten (D'66/PPR) afgesproken te proberen als locatie voor de nieuwe school een situeren te kiezen zo dicht mogelijk bij de openbare lagere school in de Poelpolder. Dit in verband met het streven tot een grotere inte gratie te komen van het kleuter en basisonderwijs. Eveneens akkoord ging de raad met de votering van een krediet voor verbetering en uitbreiding van de kleed- en clubaccommo datie op de sportvelden aan de Spekkelaan. Ook de staan-tribunes op het hoofdsportveld van het sport park krijgen een opknapbeurt De hieraan verbonden kosten worden gedekt door een tweede extra uitkering die Lisse heeft gekregen in het kader van de werkloosheidsbestrijding. Van deze uitkering wordt verder be taald de aanleg van een voetpad aan de westzijde van de Heere- weg van de Beekburg tot aan Sassenheim en de aanleg van voorzieningen om het raadhuis en de sporthal ook voor gehan dicapten toegankelijk te maken. Van een onzer verslaggevers Voorschoten De president van de Haagse rechtbank wil het Voorschotense gemeentebe stuur niet verbieden om de vier krakers van de boerderij „Wie kan keeren de Hand des Heer- en" uit het pand te zetten. Hij heeft een desbetreffende eis van de krakers in een kort ge ding van de hand gewezen. B en w. willen dat de krakers het pand verlaten om plaats te ma ken voor een echtpaar dat nu nog in het Vernèdepark woont en dat er een groot aantal kat ten en honden op na houdt De boerderij is eigendom van de gemeente. Hij moet binnen an derhalf jaar worden afgebroken in verband met de aanleg van rijksweg 11. „Venetiaanse tweeling" beste voorstelling in Eindhoven Den Haag De voorstelling van de Haagse comedie met „De Venetiaanse tweeling" van Goldoni is de beste geweest van het afgelopen theaterseizoen. Dit heeft het publiek het Philips ontspan- nings-centrum en van de Stadsschouwburg in Eindhoven uitge maakt. De toneeltrofee, een beeldje van Hans Godefroy, zal het gezelschap op 22 september in de schouwburg in Eindhoven worden uitgereikt, na afloop van een herhaalde uitvoering van het winnende stuk. De Philips-toneeltrofee wordt toegekend door de Philips vereniging, die de enquete onder het schouwburgpubliek heeft gehouden. De prijs wordt om de twee jaar toegekend. Het is de derde keer, dat de Haagse comedie met de eer gaat strijken. Dit gezelschap mag de prijs nu definitief in ontvangst nemen. Het bekende Noordwijkse echtpaar Wijnands uit de Egmon- derstraat 5 is woensdag 24 september a.s. 50 jaar getrouwd. Het gouden bruidspaar herinnert zich nog als de dag van gisteren, dat Knelis van der Meer, bij heel oude Noordwijkers nog wel bekend, als ambtenaar van de burgerlijke stand fungeerde, en dat de kerkelijke inzegening plaatsvond in de tegenwoordige bollenschuur van Salman aan de Lijnbaan- weg, die toen tot noodkerk was ingericht. De parochiekerk van St. Jeroen werd in die tijd namelijk verbouwd en zo kwam het dat Evert Wijnands zijn bruid op deze ongewone plaats naar het altaar leidde. In die bollenschuur zijn in totaal twee paren kerkelijk getrouwd, weet de bruidegom nog te melden, die vermaardheid verwierf als organisator tijdens de jaarlijkse Oranjefeesten. Bruid (72) en bruidegom (75) zijn nog kerngezond. Ze zijn blij en dankbaar dat zij met hun beide dochters, hun schoonzoons, zes kleinkinderen en drie achterkleinkinderen, het gouden bruiloftsfeest kunnen vieren. Dit gebeurt op de trouwdag (24 september), 's middags om half drie met een plechtig herdenken in de parochiekerk van St. Jeroen èn daarna is er van half vijf tot zes uur een receptie in hotel-restaurant De Beurs aan de Voorstraat. Van onze correspondent VOORSCHOTEN De Voorschotense wethouder L. Marselis heeft in het bejaardencentrum „Ade geest" de eerste bejaardenpasjes uitgereikt aan enkele bewoners. Tijdens die uitreiking constateerde de wethouder dat men in Nederland graag bepaalde bevolkings groepen tot probleemgroepen uitroept, zo kennen we een jeugdprobleem en ook een bejaardenpro bleem. Dat ziet wethouder Marselis echter zelf niet zo. Deze bejaardenpasjes zijn er niet om van de bejaarden een aparte groep te maken, ze zijn er om de bejaarden de gelegenheid te geven de eenzaamheid te ontlopen. Het Voorschotense dienstencentrum moet nog een lange papieren weg afleggen voordat het er werke lijk staat. Daarom bestaat het voornemen spoedig te gaan starten met een voorlopig dienstencentrum en tevens zal het beleid van wethouder Marselis gericht zijn op een goede samenwerking tussen het open en besloten bejaardenwerk. Nederland telt ongeveer 1 1/2 miljoen bejaarden. Den Haag Minister van Doorn is niet bereid voldoende extra geld beschikbaar te stellen voor het seizoen 1975/'76 voor het Gewestelijk orkest in Delft. Dit heeft het hoofdbestuur van de ANOUK, de bij het NW aangesloten Algemene Neder landse organisatie van uitvoe rende kunstenaars, woensdag van de bewindsman vernomen. De ANOUK had een dag eerder in een drie uur durend gesprek met minister van Doorn gewe zen op de ongeveer 550.000,- die het orkest extra nodig heeft op de bestaande rijksbijlage van ongeveer vier ton om de „normale sociale arbeidsvoor waarden voor de werknemers van het orkest" te kunnen uit-, voeren. De minister wil slechts twee ton extra geven. IN LISSE: Bezwaren tegen Pistuin Lisse De gemeenteraad van Lisse heeft gisteren be sloten om het pleintje bij de nieuw te bouwen huizen aan de Schoolstraat/Bond- straat „Piustuin" te dopen. Bezwaar hiertegen werd vergeefs ingebracht door de heer Smit (ARP/CHU). De heer Smit vreest dat de naam zal worden verbas terd tot „Pistuin". Een der gelijke aanduiding acht hij weinig elegant en tevens goddeloos. Smit verklaarde meer gecharmeerd te zijn van het door hem zelf be dachte alternatief Kerk- dreef'. Dat kon een aantal andere raadsleden weer niet bekoren. Na ampel be raad besloot men de aan de door b. en w. voorgestelde naamgeving „Piustuin" toch maar te accepteren. Dit zijn Ruth Wholeben uit Tampa in de Amerikaanse staat Florida en dr. Harald Geissler uit Marburg (Duits land). Veertig jaar lang correspondeerden zij met elkaar. Deze week zochten zij elkaar voor het eerst op. Van onze correspondent NOORDWIJKERHOUT Het hoogtepunt van de Oranjefeesten in Noordwijkerhout was gisteren de wielerwedstrijd die 's middags werd gehouden. De „dikke banden"-ronde, die voorafging aan deze wedstrijd, trok echter de meeste belangstelling. Het was een spannende koers waarin de renners elkaar niets toegaven. Zo werd een uitlooppoging van J. v.d. Meer uit Noordwijk, die 100 meter wist te pakken, na drie ronden door het jagende peloton teniet gedaan. Hierin bevond zich ook good old Arie van Wetten, die ooit meedeed aan de Tour de France. Leo v.d. Berg uit Noordwijk bleek te beschikken over een scherpe eindsprint, maar stak wat al te vroeg juichend de armen omhoog waardoor favoriet Karei Teeuwen uit De Zilk hem nog precies op de streep met een banddikte versloeg. De uitslag werd daardoor: 1. Karei Teeuwen, 2. Leo v.d. Berg 3. Fons v.d. Berg, 4. Willem Knoppert. De wielerwedstrijd voor amateurs werd gewonnen door C. Moritz uit Halfweg. De plaatselijke favoriet Hans Steekers, eigenlijk een crossrenner, werd vierde. De gezamenlijke drumbands van de St. Jeanne d'Arc, „De Harpe Davids" en De Zilk besloten gisteravond met een taptoe het programma van de woensdag. Vandaag worden de feesten besloten met groot vuurwerk, dat om 10 uur begint. Van onze correspondent ZOETERWOUDE Vrijdag avond wordt met een getijde- dienst in de N.IL-kerk de Re traite geopend, gevolgd door een korte bijeenkomst in de pastorie. Een dergelijk gebeu ren, waarvan ds. Schoch de gro te inspirator is, heeft al enkele keren plaats gevonden en trekt steeds meer belangstelling. De retraite duurt tot en met zon dagmiddag, zondagavond is de laatste getijdedienst. In deze dagen zullen de deelnemers zich bezig houden met Spreuk en 9 en een gedeelte uit Lucas 12. Daarnaast is er veel gele genheid elkaar te ontmoeten. De kinderen hebben tijdens de retraite hun eigen programma. De gasten die van buiten Zoe terwoude komen, vinden bij di verse families onderdak. Waar schijnlijk zullen enkele Ghane- zen te gast zijn en een predi kant afkomstig uit Finland. Za terdagavond komt professor Berkhof uit Leiden en zullen ook de Kleine Zusters van Je zus uit Den Haag aanwezig zijn. Van onze dammedewerker LEIDEN De voorronden van het Leids Distriktskampioen- schap zullen dit jaar in de maanden november en decem ber worden verspeeld. Vanaf begin januari 1976 zal er in de finale gestreden worden om de twee plaatsen, die recht geven op deelname aan de Zuid-Hol- j landse damkampioenschappen. De afwikkeling van het kam pioenschap verschilt daarmee met de procedure zoals die ge volgd werd in voorgaande jaren. Toen werden de voorronden in januari en de finale in septem ber verspeeld. Noodgedwongen moest men echter van deze vol gorde afwijken, omdat in janua ri niet voldoende inschrijvingen voor de voorronden binnenkwa- men.ïï,£$, kwamen. Vóór half fe bruari moeten in ieder geval de nummers één en twee van de Leidse Distriktskampioenschap- pen bekend zijn; dit in verband met de speeldata voor de Zuid- Hollandse kampioenschappen. Dressuurwedstrijden „Liethorp" Van een onzer verslaggevers LEIDERDORP - Ruitervereni- ging „Liethorp" organiseert vol gende week zaterdag voor haar leden een onderling dressuur- wedstrijd en een serie behendig heidswedstrijden. De wedstrij den beginnen om half tien. Bur gemeester M. van der Have reikt de prijzen uit Behalve op het eigen terrein van de vereni ging, wordt op een nabij gelegen terrein gestreden. Na de prijs itreiking is er feest in de kanti ne. LEIDSCHENDAM - Evenals an dere jaren houdt de Leidschen- damse brandweer deze maand op zaterdag 13 september van 10 tot 17 uur, weer „open huis". Om 11, 12, 14, 15 en 16 uur worden in het gebouw aan de Warmoezierstraat demonstraties gegeven in het werken met per slucht in een met rook gevulde' ruimte en in het werken met een redlijn vanaf de verdiepingen. Iedereen is welkom en brand weermannen zullen klaar staan om informatie te geven. Als er nergens brand is (want het is het eerste uitrukvoertuig) is de hogedruk-neveltankwagen te be zichtigen. Verder de lagedruk- autospuit, de poederwagen, een gas-indicator-alarmapparaat, een stralingsmeter, alarmont vangers en de persluchtappara- tuur. KVP Leidschendam LEIDSCHENDAM - De afdeling van de KVP houdt maandag 15 september de jaarlijkse leden vergadering in „De Haard" aan de Kerkstraat 4. De belangrijk ste punten zijn de besprekingen rond de oprichtingsakte voor het Leidschendamse CDA-ver- band en bestuursverkiezingen. In verband met het belang van de vergadering hoopt het be stuur op de komst van alle le den. Borstonderzoek in Leiderdorp Van onze correspondent LEIDERDORP - De Leider- dorpse mannen die onlangs een oproep ontvingen voor deelna me aan het borstholte-onder zoek in Leiderdorp, en daar vo rige week bij ontbraken, krijgen alsnog gelegenheid dat onder zoek te ondergaan. Daarvoor moeten zij dan wel naar Oegst- geest. In het Interkruisgebouw aan Lijtweg 7 zal op de volgen de tijdstippen een borstholte-on derzoek plaatsvinden. Vrijdag 19 september: 14.00- 16.15 uur en 17.30-19.45 uur, maandag 22 september van 09.00-11.45 uur en dinsdag 23 september van 17.30-19.45 uur. Zoeterwoudse drumband voert ledenstop in Van onze correspondent ZOETERWOUDE - Op Konin ginnedag van dit jaar trad het majorettenkorps van de drum band VIOS voor het eerst offi cieel op. In de maanden die daarop volgden is de toeloopzo groot geweest dat het bestuur van VIOS besloten heeft voor deze afdeling een ledenstop in te voeren. Dit geldt niet voor de trommelslagers en blazers. Van de laatste zijn thans 14 meisjes en jongens in opleiding. Men heeft een nieuwe grote-trom-sla- ger gevonden in Ger Blok uit Leiden en is nu nog op zoek naar een bekkenist en basbla- zers. Zondag a.s. maakt VIOS de jaarlijkse trip naar Antwerpen waar wordt deelgenomen aan een showconcours. In voorberei ding is een fancy fair die medio oktober wordt gehouden. Voor de komende maanden staan er ook weer klaverjasavonden op het programma, noodzakelijk om de kas te versterken. Voor de leden bestaat er de mogelijk heid deel te nemen aan een solistenconcours. Dit kan ook mpt. een duo of trio. Schoolzwem kampioenschappen Noordwijkerhout Van onze correspondent Noordwijkerhout In het Kok- kerbad zijn gisteren de school- zwemwedstrijden van Noordwij kerhout gehouden. De Irene- school werd kampioen bij de jongens, de Victorschool bij de meisjes. Zij mogen Noordwij kerhout vertegenwoordigen bij de regionale kampioenschappen volgende maand. Het Publiekstheater geeft op 24 september in de Koninklijke Schouwburg de eerste voorstel ling voor Den Haag van Elektra van Sophocles in de vertaling van Pé Hawinkels. Ton Lutz regisseert, decor en costuums zijn van Nicolaas Wijnberg. Me despelenden zijn: Anne-Wil Blankers (titelrol), Mariëlle Fio- let, Ann Hasekamp, Sigrid Koet- se, Annet Nieuwenhuyzen, Celia Nufaar, Josée Ruiter, Hans Bos winkel, Max Croiset, Henk Reyn en Eric Schneider.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4