m Allerlei(ds) Rijnland houdt vast aan verkiezingsuitslag Het loopt storm op de Leidato Negatieve adviezen nieuwbouwplannen C A Voor BS Leiden begon de competitie te vroeg BESLISSING MINISTER LAAT NOG OP ZICH WACHTEN Liesbeth aan de lijn li OJ-iJT' Ai? (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Er is nog altijd geen beslissing genomen over het verzoek van C A om de panden Breestraat 125 en 127—129, die op de monumentenlijst staan te verbouwen, of af te breken ten behoeve van een nieuwe vestiging van dit confectiebedrijf. Dit werd gisteren van ministeriële zijde geantwoord op vragen naar de stand van zaken met betrekking tot de verzoeken hiertoe. Wel verwachtte men dat binnen afzienbare tijd deze beslissing zal afkomen Inmiddels hebben de invloedrijde Monumen- tenraad en de Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond (K.N.O.B.) de minis ter van CRM een negatief advies uitgebracht over de bouwplannen van C en A in de Breestraat. De Oudheidkundige bond stelt in haar advies, dat realisering van deze plannen ernstige schade zal toebrengen aan de fijnschalige architectuur van de Bree straat en aan de tot op heden ongerepte gevelwand van de Langebrug. Zonder de economische belangen die aan de uitbrei ding van C A verbonden zijn, uit het oog te verliezen, vraagt de Bond zich af, waarom geen alternatieven voor de bouw tussen Breestraat en Langebrug zijn ontwikkeld. „Een aan de Garenmarkt gelegen terrein zou voor een te bouwen warenhuis een welhaast ideale plaats van vestiging zijn", aldus de Bond. Ook de monumentenraad heeft zich tegen de plannen van C A gekeerd, leden van dit advies-college gaat het hier om een belangrijk monument (het Gulden Vlies, koetshuis en bijbehorende tuin), gelegen op een uit stedebouwkundig oogpunt gezien belangrijke plaats. Ook de Monumenten- raad vindt, dat de noodzaak van het ver dwijnen van dit monument niet is aange toond, op grond waarvan zij de minister dringend adviseert géén sloopvergunning af te geven. Op haai- advies kritiseert de Monumenten- raad de gemeente Leiden, door erop de wijzen, dat in gevallen als deze, waar het gaat om monumenten, waarvan de monu mentale waarde niet is aangetast, een ver zoek tot het afvoeren van de monumenten lijst niet de aangewezen weg is om sloop mogelijk te maken. In dit verband sprak een der leden van de Monumentenraad van „een vreemde procedure die Leiden opdringt". Een woordvoerder van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg weet het lange wach ten op de uiteindelijke beslissing van de minister aan de haken en ogen die aan deze zaak vastzitten. De minister heeft de zes maanden bedenktijd met nogeens zes maan den verlengt, „maar", aldus de woordvoer der „ik verwacht niet, dat hij die tweede zes maanden ook vol zal maken." Leiden geadviseerd het pand van de monu mentenlijst af te voeren, zonder akkoord te gaan met het verlenen van een sloopvergun ning, omdat volgens ^Leiden C A eerst maar eens met een beter bouwplan voor de dag moest komen. De Raad van Arbeid (in een van de betrokken panden gevestigd) heeft echter aangedrongen op een spoedige beslissing over een sloopvergunning, omdat zij van C A een bod van 1 1/2 miljoen heeft gekregen voor haar pand. Zij wil dit geld gebruiken voor de bouw van een nieuw kantoorpand, maar C A wil uiteraard alleen tot aankoop overgaan als realisering van haar nieuwbouwplannen (en dus het verlenen van een sloopvergunning) vast staat. Burgemeester Vis: ,,Ik ben zelf ook slachtoffer Waar blijft de tijd (Leiden De Verenigde Vergadering van het hoogheem raadschap Rijnland vindt dat de onlangs gehouden verkie zingen rechtmatig zijn verlopen en beschouwt de uitslag j als bindend. De vergadering heeft dat gisteren vastgesteld v I door alle gekozen kandidaten ook inderdaad toe te laten. Alleen Gedeputeerde Staten kunnen de uitslag van de j verkiezingen nu nog ongeldig verklaren. Werkloosheid in regio Leiden blijft toenemen Van een onzer verslaggevers Leiden - De werkloosheid in Leiden en omgeving is vorige maand opnieuw toegenomen. De geregistreerde arbeidsreser ve van mannen liep op tot van de afhankelijke beroepsbe volking en ligt nu ruim 1 °Ic boven het gemiddelde in heel Zuid-Holland. Het aantal werk zoekende jongemannen beneden de 19 jaar steeg met 19 tot 146. Het aantal werkzoekende schoolverlaters steeg met 6 en bedraagt nu 104. Ook de geregistreerde arbeids reserve van vrouwen vertoonde een geringe stijging, te weten met 6 en ligt nu op 600. De werkloosheid onder mannen in de metaalnijverheid vertoonde een kleine daling. Ook bij de groep losse arbeiders daalde de werkloosheid iets. Burgerlijke stand: Leiden Geboren: Willem Andries, zn. v. H. van den Tol en M.S. Addink. Elizabeth Wilhelmina, dr. v. P. Zuyder- duyn en E.A. Crama, Roelien dr. v. H. van Hove en J. Schuilenburg, Pe tra. dr. v. M.P.M. Vissers en G. Zijlstra, Cornelis Jacobus, zn. v. R. Kouden- burg en A.M.C. de Winter, Renate Maria, dr. v. A H. van der Zwet en M.G.M. van Bemmelen. Overleden: A.S Timmermans, geb. 26 maart 1905, vrouw, E. Reijngoud, geb. 19 tebr. 1932, echtgenote van B.M. van Tienhoven, S. Condio, geb. 11 maart 1975, dochter, M. Vijselaar, geb. 9 jan. 1894, man. Gehuwd: R.J.P, Lancel en A.C. van den Berg, W.A.J. Mol en M.J.L.I. Peijnen- borg. Het Leids theaterseizoen gaat morgenavond in de Stadsgehoor zaal van start met „Waar blijft de tijd", een music-hall programma, waarin Willy Walden en Piet Muy- selaar hoogtepunten uit hun glo rie jaren laten zien. Verder werken aan dit program ma mee: Loeki Knol, Louis Du- see, Harry Polder, de dansgroep The Happy Holland Five en als speciale gast Fred Kaps. Een combo verzorgt de muzikale om lijsting. De kostuums zijn van Anthony Holland, Vidrobes Ltd. en Harry Polder. Het decor is gemaakt door Henk Corduwener. De voorstelling begint om kwart over acht. Tegen bekrachtiging van de uit slag stemden burgemeester Vis van Leiden en de hoogingelan den L. Treur en H. Stapel. Bur gemeester Vis haalde fel uit te gen de wijze waarop dijkgraaf en hoogheemraden de verkiezin gen hebben georganiseerd. De onregelmatigheden die daarbij zijn opgetreden zijn naar zijn oordeel volstrekt ontoelaatbaar. „Sommige kiezers hebben vol gens het reglement gestemd en één hokje rood gemaakt", aldus Vis, „terwijl anderen de uitleg in de Rijnland-informatiekrant hebben gevolgd en op meerdere kandidaten tegelijkertijd ge stemd. Men kan op zijn minst vermoeden dat die verwarring invloed heeft gehad op de uit slag van de verkiezingen". Dijkgraaf Van Knobeldorff be streed dit laatste. Hij gaf toe dat om pragmatische redenen de verkiezingen inderdaad niet vol gens de letter van het reglement zijn gehouden maar meende dat als dat wel was gebeurd de ver kiezingsuitslag dezelfde was ge weest. Daartegenover stelde burgemeester Vis dat toen dijk graaf en hoogheemraden tot de conclusie kwamen dat het regle ment om praktische redenen moeilijk uitvoerbaar was, zij Gedeputeerde Staten daarvan op de hoogte hadden moeten stellen. „U had toestemming moeten vragen om de verkiezin gen anders te houden dan vol gens het reglement is voorge schreven, dan wel moeten wei geren de verkiezingen uit te schrijven. Zoals u nu hebt ge handeld, hebt u er maar wat van gemaakt en daarmee ge vraagd om moeilijkheden. Ook ikzelf ben slachtoffer geworden van de verwarring. Ik heb over eenkomstig het reglement één hokje rood gemaakt en niet vol gens het informatie-krantje ge handeld". Dijkgraaf Van Knobelsdorff bleef erbij dat in de geest van het reglement was gehandeld en aan de doelstelling daarvan vol- daan en dat het systeem dat is gevolgd geen invloed op de uit slag had gehad. De bekrachtiging van de verkie zingsuitslag door de Verenigde Vergadering is voor PvdA-frac- tievoorzitter Leo Meijer aanlei- ding om de gemeenteraad voor te stellen een protest in te die nen bij Gedeputeerde Staten. Cock van der Hulst (links) en wereldkampioen Minneboo geven elkaar op de home-trainer niets toe. Joop Riethoven houdt op zijn knieën de kilometertellers in de gaten. Cock v.d. Hulst evenknie Minneboo Leiden - Gisteravond, na de teleurstellende wedstrijd van het Nederlands elftal tegen de Poolse nationale elf, stroomde de 14e Leidato in de Groenoordhal weer helemaal vol. Voller dan ooit, scheen het Leidato-secretaris Jan van Zijp toe. "Waarschijnlijk wilden de mensen deze bittere pil (het leek wel een elftal van oude mannetjes) weer goed maken met een avondje Leidato. Of misschien zei hier en daar ook de vrouw alleen maar: kom, vooruit Kees, hüp naar de beurs...." En dan de beurs maar open, dachten wij op onze beurt"' hervormd II 'nederiond IADVERTENTIE 1 oecumenisch opinieweekblad! KRITISCH OVER KERK, CULTUUR ÈN SAMENLEVING ook in de losse verkoop Hoe dan ook, het was gister avond in „de heilige hallen" van de Leidsè huishoudshow razend druk. Om een uur of half 8 maakte de 35.000ste haar entree. Het was mevrouw J. Belt-Del fos, Rijndijk 24 te Leiden, die in de bloemen werd gezet en met waardebonnen en vele ge schenken van de standhouders overladen. "Ik maak me sterk, dat gistreavond zelfs de 40.000 ste is gepasseerd", zei Jan van Zijp enigszins bezorgd (want dan zou er een huldiging bij inschieten), "of anders gebeurt dit donderdagmorgen (vandaag dus) of vroeg in de middag. Het gaat in elk geval de goeie kant uit. We ritten op hetzelfde ni veau als vorig jaar of wellicht liggen we iets vóór." In 1974 haalde de Leidato officieel rond de 62.000 bezoekers. Cock van der Hulst, viermaal Nederlands kampioen cycle cross, reed 5 km "op de rollen" in het Hutspotten-pretpark te gen amateur-stayerskampioen (wereld) Gaby Minneboo. Bei den waren zeer aan elkaar ge waagd en eindigden gelijktijdig: 5 min., 14 sec. In grote eensge zindheid stonden zij hun prijzen af ten behoeve van het gehandi capte kind. Van onze basketbalmedewerker HAARLEM Voor BS Leiden is de basketbal competitie een week of zes te vroeg begonnen. In feite had nu pas de voorbereiding op het nieuwe seizoen kunnen aanvangen. De Ameri kanen zijn wat geacclimatiseerd en de coach is aanwezig. Maar de competitie is inmiddels al weer twee wedstrijden oud. Gisteravond leed BS Leiden in de gezellig volle Kennemersport- hal in Haarlem zijn tweede nederlaag. Buitoni, het vroegere Levi's, had geen kind aan de zwakke Leidse formatie. De nederlaag op zich mag nauwelijks opzien baren. Tenslotte moet men ver in de geschiedenis teruggaan om een overwinning van de Leidenaars in Haarlem te kunnen vinden. De wijze waarop deze 98—62 nederlaag vyerd geleden baart echter wel de nodige zorgen. Alles, maar dan ook alles, moest van de Amerikanen Williams en Banks komen. De Nederlandse inbreng beperkte zich tot het maken van fouten en...dertien punten. Het kan Barry Hecker, die de coaching nog aan Ben van Cleef overliet en zelf aan het einde van de bank de nodige notities maakte, nauwe lijks zijn meegevallen. Zijn commentaar na afloop was uiterst sober. „Er is veel werk te verrichten," erkende hij. „Maar Leiden heeft jonge spelers en kan veel beter. Er zal vooral aan de verdediging gewerkt moeten worden. Dat is het belangrijkste. Als verdediger kan een speler een constante vorm krijgen. Als aanval ler kun je een off-day hebben en alles missen." De volledige Nederlandse garde had gisteren zo'n off-day. Peter Kop, toch altijd goed voor de nodige punten, kwam slechts tot zes, terwijl de vier ingezette spelverdelers samen tot een zelfde totaal kwamen. Het grootste probleem voor Hecker lijkt de bezetting van de guard-posities te gaan worden. Een echte spelmaker, zoals Richie Cornwall was, is er dit jaar niet bij. Ad van den Nieuwen- dijk heeft veel bijgeleerd, maar kan de ploeg niet leiden. Wallaart en de Jong blijken dat ondanks hun ervaring ook niet lange tijd ach tereen te kunnen. Over de wedstrijd zelf valt in feite weinig te vertellen. Buitoni nam vanaf de eerste secon den een voorsprong en wist die moeiteloos te behouden. Vooral omdat Leiden geen antwoord kon vinden op de goede verdediging van de Haarlemmers. Op de base-line lieten Harre- wijns, Freeman en Bartolome geen meter ruim te, terwijl ook de kop van de bucket door Ombre en Hagens goed werd bewaakt. De enige die werkelijk in de gaten moest worden gehouden was Allen Williams. Van zijn hand moesten de eerste Leidse punten komen. Pas later kwam ook Banks wat los. Allen Williams. Zijn naam is eerder genoemd en zal nog vaak worden genoemd. Hij maakte ook gisteren weer indruk bij het publiek. Zijn knappe rebounds en gave schoten bekroonde hij tegen Buitoni met twee magnifieke shot- blocks, waarbij hij hoog boven de basket uit- toornde. Maar het kon niet voorkomen, dat Leiden bij de rust al tegen een hopeloze achter stand aankeek: 4823. Na de hervatting ging het iets beter. Buitoni wisselde veel en Leiden kon daardoor de ach terstand consolideren. Meer ook niet. Er kwam zelfs nog een klein „succesje". In de slotminuut slaagde Leiden erin driemaal een Buitoni-aan- val te pareren en zo het honderdste punt te voorkomen: 98—62. Scores BS: Williams 29, Banks 20, Kop 6, De Jong, Van den Nieuwendijk en Paulides allen 2 en Ruysenaars 1. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Excelsior Antiekprimeur Op 28 september a.s. gaat in de zalen van „Den Burcht" (ingang Nieuwstraat) een antiek-gebeur tenis van start die qua idee na tionaal en internationaal vrij uniek is. Het betreft hier de antiek-beurs „door particuliere n/voor particulieren De naam verraadt al wat de opzet van de organisatoren is. De beurs is uitsluitend bestemd voor particulieren als deelne mer. Dezen kunnen op 28 sep tember de gehele dag (10.00 18.00 uur) antieke goederen in brengen, om deze zelf te ruilen of te verkopen aan een andere liefhebber. Jeugddorp Het terrein van Jeugddorp aan de Voorschoterweg, naast zwembad „de Vliet" wordt al jarenlang gebruikt voor aktivi- teiten voor de schoolgaande jeugd tijdens de zomervakan ties. Met ingang van zaterdag zal het terrein iedere woens dagmiddag van 1 tot 5 uur en iedere zaterdagochtend van 10 tot 1 uur geopend zijn. Er wordt verder naar gestreefd op de zaterdagochtenden een peu terspeelplaats te openen en voor die heren, die teveel ach ter het stuur of bureau zitten, een trimclub op te zetten. Om deze her-opening eem fees telijk tintje te geven worden a.s. zaterdag, 13 september een aantal demonstraties gegeven en is er de mogelijkheid voor een ieder, jong en oud, groot en klein, gezin of alleen, aan een levend ganzebordspel deel te nemen. Om 10 uur zal ge start worden met een gecostu- meerde voetbalwedstrijd tussen twee. Leidse clubhuizen. Open huis De Hollandse Constructiegroep bv. aan de Zoeterwoudseweg houdt vrijdag „open huis". Men kan tussen 19.00 en 21.30 uur kennismaken met het bedrijf. In Leiden zijn vier dochter maatschappijen gevestigd van de H.C.G. De H.C.W. beweegt zich in hoofdzaak op het ge bied van de staalconstructies. Er werken ongeveer 400 men sen. „Dochter" N.E.M. heeft een gevarieerder programma stoomketels, apparatenbouw, pijpleidingen en montagewer ken. De N.E.M heeft onlangs een miljoenenorder gekregen uit Duitsland voor de levering van 40 kerninunderingsvaten ten behoeve van drie kerncen trales. De RMM. met circa 100 werknemers houdt zich bezig met de oppervlaktebehandeling van metalen. De Elascom heeft een scala van aktiviteiten: on der meer het bouwen van rij wieloverkappingen, tribunes en standaardhallen. Al deze be drijven zijn gelegen aan de Zoeterwoudseweg, Vijf Meilaan en de Rooseveltstraat. Op het programma staan onder meer demonstraties en films. Gymnastiekvereniging „Excel sior" houdt vanavond van ze ven tot tien uur „open huis" in de gymnastiekzaal aan de Vol- lenhovekade. Door diverse groepen van de herengymnas tiekvereniging zullen demon straties worden gegeven. Be langstellenden kunnen zich vanavond tevens opgeven als lid. De contributie bedraagt voor adspiranten tot 15 jaar f 4,50 per maand en voor ou deren f 6,- per maand. „Excelsior" heeft behalve de zaal aan de Vollenhovekade de zaal aan de Brahmslaan ter be schikking. Op maandag wordt hier van vijf tot zes uur lesge geven aan 6- en 7-jarigen, van zes tot zeven uur aan 8- en 9-jarigen en van zeven tot acht aan 10- en 11-jarigen. Van acht tot negen wordt er in de zaal gevolleybald. In de Vollehove- kade komen van half zeven tot half acht de 12- en 15-jarigen in actie. Van half acht tot half negen is de beurt aan de leden van 30 jaar en ouder. De groep van 16 jaar en ouder krijgt les van half negen tot tien uur. Grof vuil De grof-vuilwagen van de gemeentelijke reinigingsdienst komt morgen (vrijdag) langs de volgende straten in Leiden: Haagweg. Rijndijk. Dijkhoflaan. Valken- burgseweg. Da Costastraat. Klikspaan- weg. De Genestetstraat. Nic. Beets- straat, Potgieterlaan. Tollensstraat. Schimmelstraat. Oltmansstraat, Hase- broekstraat. Borgerstraat. de Lennep- straat. ten Katestraat, Toussaintkade. Staringkade Kneppelhoutstraat. Multa- tulistraat. Fred van Eedenlaan. Lod. van Deysselstraat, A Verweystraat. Jacq. Perkstraat, H. Gorterstraat. L Couperusstraat, Hoflaan, Willem Kloos- laan, Boshof. Duinhof, Meerhof. Akker hof. Weidehof. Telderskade. Mulder straat, Gerrit Kasteinstraat. Segaar- straat. Van Diemeistraat, Roosevelt straat Allerlei organisaties zijn de laatste jaren in touw om dames, maar ook heren van hun overtollige pondjes af te helpen. In Leiden is Slank Fit Nederland gestart met een cur sus. Onze redactrice Liesbeth Vogels, keek voor u, en ook een beetje voor zichzelf, achter de schermen van deze organisatie. "Lijnen" is uitstekend, zo lang men in zijn dagelijks ritme blijft. Komt daar ook maar enigszins verande ring in, dan gaat het me teen weer in de vierde versnelling bergafwaarts. Was ik bijna op het punt gekomen voorzichtig in de tweede versnelling vooruit over te schakelen. Nu kan ik weer van voor af aan beginnen. Het is dan ook geen gerin ge verandering die mijn leven heeft ondergaan. Sinds vrijdag mag ik me zelf 'mevrouw' noemen. Of dit een promotie dan wel een degradatie is, laat ik gaarne ter beoordeling aan de lezer. Voorlopig bevalt mij" mijn nieuwe 'status' uitstekend. Ik kan het iedereen aanbevelen. Dat een dergelijke stap consequenties heeft voor iemand ie pas de strijd tegen 'het luie vet' heeft aangebonden laat zich ge makkelijk raden. Er zijn een heleboel zaken die je als pasgetrouwden gezel lig samen kunt doen. Daar behoort natuurlijk het eten bij. Als kersverse 'me vrouw' probeer je je beste beentje voor te zetten bij het bereiden van het eten. De gein van een korte of langere huwelijksreis zou er al gauw af zijn wanneer je aan tafel als twee ko nijntjes sla en worteltjes achter de kiezen werkt. En wat is bovendien èen hu welijksreisje zonder een paar glazen wijn op ka mertemperatuur met Fran se kaas genuttigd bij een haardvuur en romantisch kaarslicht? Op een derge lijke manier je avond door brengen, levert toch al gauw een colorietje of vijf honderd. En dan heb ik nog niet eens gesproken over alle toasten die op de Grote Dag worden uitgebracht. Tijdens de receptie had ik weliswaar nauwelijks de tijd om het glas te vatten. Tijdens het diner dat er op volgde heb ik mijn schade dubbel en dwars inge haald. Wijselijk heb ik de afgelopen week het blo- knootje waarop ik mijn da gelijkse calorieën noteer maar in mijn zak gehou den. Toch hebben we de dagen na de trouwpartij wel een beetje rekening gehouden met mijn dieet. Van een vriendin kreeg ik een boekje .van de "weight watchers", een organisatie die zich evenals Slank-Fit Nederland ten doel stelt cursisten van hun overda dig vet af te helpen. Om dat we zo heerlijk de tijd hadden, zijn we met dat receptenboek de keuken ingedoken en hebben en kele heerlijke, calorie-ar me maaltijden bereidt. Eén ervan is 'Mexciaanse kip'. Het product dat door het grootste deel van de vrouwelijke Nederlandse bevolking wordt aange duid als 'vlees noch vis', is toebereid met onder meer tomatensap, dat zoals u weet mijn lijfdrank is geworden. Een nadeel van de recepten is dat zij op een doodgewone door- de-weekse dag een beetje te bewerkelijk zijn. Desondanks gebeurde, wat ik verwacht en ook zeer gevreesd had. Toen ik thuis weer op de weeg schaal ging staan, sloeg hij nog niet door, maar hij was toch onverbiddelijk in zijn oordeel: De zorgvul dig afgeslankte kilo's za ten er weer even brutaal bij als toen ik begon. Liesbeth Voge's

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3