Top NKV en NVV wil federatief samengaan rwarm de winter inl m 1976 HEEFT HALF NEDERLAND KLEURENTELEVISIE het kan vriezen Nog bedenkingen bij aangesloten bonden LESJE Ontvoeringsplan verijdeld Minder werk Hoogovens voor 10.000 man Nederland overweegt opname meer Chilenen Ccidóe Sowo/nt Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (18 00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: oer week f2.81; kwartaal1 36.32; jaar 141,35; losse nummers: 50 cent Donderdag 11 september 1975,65e jaargang no. 20219 De KRO herhaalt het blijspel „Slippers" op Ned. I om 20.21 uur. Om 22.20 uur de film van Digna Sinke „De gebroeders Helle". Ned. II deel 2 van „Pipo en het grachtengeheim"; om 19.30 uur Dokters ter zee en om 20.21 uur deel 2 van de thriller „Melissa". Nu en dan buien Wisselend bewolkt met enkele regen- of onweersbuien. Over wegend matige wind uit zuid west tot west Middagtemperaturen omstreeks 18 graden. Morgen: Zon: 6.08-19.04 Maan: 14.32-22.55 Schev. hoogw.: 7.25-19.54 laagw.: 3.19-15.34 Ramp Lice In Turkije is men met man en macht bezig om de gevolgen van de grote aardbeving van 6 september te boven te ko men. Met name vreest men het uitbreken van besmettelijke ziekten. Medi sche ploegen zijn het getrof fen gebied inge trokken getrok ken om epide- miën zoveel mogelijk te voorkomen. Een beeld van de door de aardbe ving zwaarst ge troffen stad, Li ce. Van een onzer verslaggevers Utrecht Op 18 december valt de defi nitieve beslissing over een federatie tus sen NVV en NKV. De Verbondsraden van beide vakcentrales hebben thans concrete voorstellen over zo'n federatie aan de aangesloten vakbonden voorge legd. Tot 6 november hebben de aange sloten vakbonden gelegenheid om wijzi gingsvoorstellen in te dienen. Het besluit over de voorstellen is bij het NW unaniem genomen, ondanks de be zwaren die bij de industriebond van Arie Groenevelt leven. Deze bond wil het liefst dat een federatie binnen een paar jaar uitmondt in een volledige fusie. Ook bij de industriebond NKV en enkele andere NKV-bonden bestaan voorbehou den. Die betreffen de bepaling in de ontwerp-statuten dat „de meest vergaan de samenwerking tussen de vakcentrales, in casu fusie, niet is uitgesloten". De voorzitter van de Industriebond van het NKV de heer P. Brussel zei gister avond na het besluit van de twee vakcen trales, dat zijn bestuur aan zijn industrie bond geen advies zal geven over het al of niet aanvaarden van de federatie. Een definitieve beslissing valt bij zijn bond op 5 november. Hij meent wel, dat van de leden van het gehele NKV thans gefor ceerd ook al een uitspraak over een eventuele fusie wordt gevraagd. „Dat kan voor de mensen aanleiding zijn, om „nee" te zeggen tegen de federatie en dat zou erg jammer zijn", aldus de heer Brussel Zijn collega van de Industriebond van het NW de heer Arie Groenevelt stelde vast akkoord te zijn gegaan, omdat een aantal bezwaren van zijn bond zijn weg genomen. „Maar het betekent wel, dat als er gesleuteld mocht worden aan hetgeen nu op tafel ligt, dat dan ons „ja" weer in een „neen" kan veranderen". Als de federatie lukt, dan betekent dit de opheffing van het overlegorgaan van de vakcentrales, waarin jarenlang tussen NKV, CNV en NW is samengewerkt. De heer C. Lanser, voorzitter van het CNV stelde gisteravond vast, dat het CNV na het totstandkomen van de federatie zijn eigen weg zal gaan en dat het als afzon derlijk optredende vakcentrale zijn rol zal blijven spelen. „Verschil in visie, be leid en optreden zal de Nederlandse werknemers beter in staat stellen te kie zen voor de lijn, die hun het meeste aanspreekt", aldus de heer Lanser. Gevraagd naar zijn verwachting over de federatie zei NW-voorzitter Kok: „Als wij het serieus menen, dan zou ik ernstig teleurgesteld zijn als het niet zou luk ken". Even voorzichtig reageerde NKV- voorzitter Spit: „Als het niet zou door gaan, zou ik hevig teleurgesteld zijn. Dan zou het verbondsbestuur gefaald hebben en we zouden daaruit de consekwensties moeten trekken". Welke konsekwenties dat zouden zijn, daarover wilde Spit zich niet uitlaten. Tweehonderd verkeersborden gestolen in Oosterbeek OOSTERBEEK (ANP) Souvenirjagers hebben in Oosterbeek ruim 200 verkeersborden gestolen. Dat is gisteren gebleken uit een inventarisatie van de borden. De borden werden zaterdag jl. gebruikt bij de jaarlijkse Airborne-wan- deltocht Het gaat om borden met richtingspijlen en wacht- en stopborden. [ADVERTENTIE Lekkere sportieve jopper in wollen duffel. Cft» In zwart en marine DU* College-coat in zuiver wollen flannel De afknoop- bare capuchon is met n plaidruit gevoerd Kleuren marine en zwart 120.- mantelspecialist Leiden: Haarlemmerstraat 163a. (donderdag-koopavond Leidtenhage: Jasmi|nhot 8 (donderdag-koopavond (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Tegen het einde van het volgende jaar zal de helft van de Nederlandse televisiekij ker over een kleurenontvanger beschikken. De omzet aan kleurentelevisie -apparaten is van 1 miljoen toestellen in begin "74 gegroeid tot ruim anderhalf miljoen in augustus van dit jaar. Dit zei de heer RL Fransen, verkoopdirecteur van Greatz ter gelegenheid van de opening van de beurs Stereo Hifi 1975 in Arnhem. De verkoop van kleurentelevisies heeft zich dit jaar kunnen handhaven in vergelijking met het vorige jaar. De radiomarkt kreeg duidelijk te kampen met de spaarzin van de Nederlandse consument De afzet aan radio's daalde bijna twintig procent. De duurdere stereoapparatuur wist zich nog het beste te handhaven. De heer Frans verwacht volgend jaar een opleving mede door de regeringsplannen en medio '76 een hoger luxe-btw-tarief in te voeren, waardoor zich antici patie-inkopen zullen voordoen. De onafgebroken groei van de kleurentelevisiemarkt wordt in be langrijke mate gestimuleerd door een constante stroom van nieuwe vindingen, waarvan de bekend ste wel de draadloze afstandbediening is. De ver betering van de geluidsweergave wordt begin vol gend jaar verwacht waarbij tevens gedacht kan worden aan stereo-toepassingen. Het buitte de gaten, die Nederland voortdurend in de verdediging liet vallen knap uit. |3> w 2D U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gestyleerde thermometer, gemaakt van weerbestendig kunststofmate riaal. U krijgt deze „blijmaker" kado als dank voor het opgeven van éèn nieuwe kwartaalabonnee. ...als nieuw kwartaalabonnee van de ••«ft**. Een 1—4 om niet snel te vergeten. naam: adres: woonplaats: stuur afs dank voor de moeite een thermometer naar: naam: adres. TOKIO (AFP) Het Japanse Rode Leger was van plan een aantal leiders van de handelsfirma „Marubeni" in Diisseldorf te ontvoe ren. Dit heeft een woordvoerder van de Japanse politie in Tokio meegedeeld na het verhoor van drie leden van deze extreem-linkse organisatie, die kort geleden in Europa en de V.S. werden gearresteerd en uitgeleverd. De drie gaven te kennen dat het Rode Leger, dat gebrek aan geld had, van plan was een aantal mensen te ontvoeren. Daarvoor werd de medewerking gevraagd van links-radicale leiders Open doekje (Van een onzer verslaggevers) aantal werknemers kan oplopen tot vijftig procent. IJMUIDEN Hoogovens heeft voor ruim De derde aanvraag voor werktijdverkorting 10.000 van zijn 24.000 werknemers werktijd- door Hoogovens komt voort uit de gedwon- verkortuiï aangevraagd. De gemiddelde gen daling van het produktieniveau, terwijl kortag weVden dMr HoögoVens tahe^voor- werktijdverkorting zal ongeveer twintig de tussenvoorraden enorm zijn opgelopen, jaar ingediend. Toen ging het om ongeveer procent zijn, hoewel de verkorting voor een Het produktieniveau loopt terug doordat de - staalverwerkende bedrijven die bij Hoogo vens hun materialen kopen, minder goede resultaten boeken en dus minder afnemen. De eerste twee aanvragen voor werktijdver- 3000 personeelsleden. „Schandelijke regeling uitkopen specialisten" DEN HAAG (ANP) - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt de uitkoopregeling van dertig specialisten uit het St. Annadal- ziekenhuis uit Maastricht een schandelijke regeling. Het gaat hierbij om een bedrag van 9 miljoen gulden. „Vooral schandalig", aldus woordvoerder Konings, „als we haar stellen naast de af vloeiingsregelingen die we elders zien, om maar niet te spreken van de pensioenen van de mensen die door de mijnsluitingen getrof fen worden". In verband met de stichting van de Universiteit van Maastricht wordt het St Aipiadalziekenhuis geleidelijk geaca- demiseerd, waardoor een aantal specialisten npeten afvloeien. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Nederlandse regering beraad zich over de mogelijkheden om nog meer Chileense vluchtelingen op te nemen. Minister Van der Stoel verklaarde dit giste ren in de Tweede Kamer. Circa 8000 poli- tiek-onderdrukten in Chili zouden naar het buitenland willen uitwijken. Dit cijfer werd kort na de verklaring van de minister gegeven door de voorzitter van de Chileen se radikale partij, Anselmo Sule, die te gast is van het Chili-comité in Nederland. Het getal van 8000 baseerde hij ondermeer op informaties van de Wereldraad van Ker ken. Sinds de nmverweminr van de repe. ring-Allende en de moord op die president, vandaag precies twee jaar geleden, zijn vele tienduizenden Chilenen hun land ontvlucht. Alleen al in het buurland Argentinië verblij ven naar schatting 100.000 Chilenen. In Ne derland verblijven enkele honderden Chile nen en Sule was over hun opvang zeer te spreken. Minister Van der Stoel wilde nog geen uit spraak doen over een economische boycot van Chili door Nederland. De regering wil eerst het rapport van een VN-onderzoek- commissie afwachten. Nederland zal wel op de VN-vergadering dit najaar haar duidelij ke veroordeling uitspreken over wat in Chili gebeurt Soldaten klagen bij minister over wachtdienst UTRECHT (ANP) - Ongeveer tachtig dienstplichtigen van de 435de bewakingscompajraie Van Heutz hebben in een brief aan minister Vredeling van De fensie hun nood geklaagd over de wijze waarop zij in het West- dnitse Buren een NAVO-objekt moeten bewaken. Volgens de briefschrijvers is de wachtdienst te vergelijken met eenzame opsluiting in een cel: ze moeten urenlang doodstil staan in een klein wachthokje waarin geen enkele voorziening is aan gebracht Bij het niet voldoen aan die verplichting dreigen flinke straffen. Bovendien schiet door de onderbezetting het verlof er nog al eens bij in.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1