ORAN.TE- ELFTAL LIGT WEER OP HET ZIEKBED Knobel:Wij zijn Europees kampioen in het terugspelen99 k - j-3 Fatale hoogmoed na zwakke voorbereiding Spoedoperatie noodzakelijk na drama in Polen ms PCJA 88 Toch reclame DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA IS - -r Jan van Beveren weer geklopt. Szarmach, (midden) de maker van twee van de vier Poolse doelpunten, heeft dan ook alle reden tot juichen. KATOWICE Het Nederlands elftal heeft zich weer neergevleid op het ziekbed, waarin het al zovele jaren moest verblijven voordat het toernooi om het wereld kampioenschap in West-Duitsland een kortstondige verbetering in de gezondheidstoestand teweeg bracht. Elf ontketende Polen toonden gisteren aan, dat het met de patiënt weer snel bergafwaarts gaat. Zo snel zelfs, dat heelmeester George Knobel een spoedopera tie zal moeten toepassen wil hij geen langdurig stin kende wonden maken. De nederlaag van 4-1, waarmee Oranje in het van emoties tril lende Slaski-stadion te Chorzov werd geconfronteerd, betekende een niet voor mogelijk gehou den afgang. Het beschamende resultaat werd veroorzaakt door een aaneenrijging van kapitale fouten, waarvan een volkomen misplaatst, maar overduidelijk gedemonstreerd, superioriteits gevoel de grootste was. De Ne derlanders begonnen alsof hen nauwelijks iets kon gebeuren, alsof de tegenstander niet Po len, de nummer 3 van het laat ste WK, maar Luxemburg of Liechtenstein heette. Eerbied Tegen Finland in het Goffersta- dion te Nijmegen waren zoveel organisatorische gebreken aan de oppervlakte gekomen, dat er een beetje eerbied voor de gere puteerde Polwn zeker niet mis plaatst zou zijn geweest. Maar wat deed het Nederlands elftal? Het nam zondag doodleuk zijn intrek in het drukke Silesia ho tel, in het hart van het drukke Katowice, en wachtte daar tot dinsdag ongeduldig op de komst van de in Spaanse dienst ver blijvende grootmeesters Johan Cruyff en Johan Neeskens. „Dit hotel is ons door de Poolse bond toegewezen", luidde de verklaring van KNVB-zijde voor het feit, dat op een voor een optimale concentratie uiterst on geschikte plek verblijf werd ge houden. Een dooddoener, want zes jaren eerder was het voor George Kessler wel mogelijk gebleken een trainingskamp in afzonder ing te organiseren. De nederlaag moet in de eerste plaats worden toegeschreven aan de onvoldoende voorberei ding. Het elftal, dat zich het best had geprepareerd werd in Chorzov de grote winnaar. Het was zondermeer onthut send om te zien hoe Oranje voor een beangstigend fanatiek publiek ten onder ging. Al na 7 minuten gaf de Poolse aan valsleider Andrzej Szarmach de discipelen van George Knobel een niet mis te verstane waar schuwing toen hij van dichtbij uit een voorzet van de uitste kende vleugelverdediger An to ni Szymanowski via de grond rakelings overkopte. Het gevaar werd door de Neder landers niet onderkend. Het hautaine bleef in het spel, dat naar mate de wedstrijd vorder de steeds chaotischer werd. Knobel voerde daarvoor later alss verklaring aan, dat indivi duele fouten onrust hadden ver oorzaakt Hij had ook de hand in eigen boezem kunnen steken. Het door hem opgestelde tacti sche plan droeg namelijk in niet geringe mate bij tot een fiks aantal grote en kleine missers. Knobel was uitgegaan van een stringente mandekking voor de gevreesde Poolse aanvallers La- to, Szarmach en Gadocha. Toen de Polen dat eenmaal doorhad den - en dat was al vrij spoedig het geval - wisselden zij voort durend van positie, waardoor Suurbier (tegen Gadocha), Over weg (tegen Szarmach) en Krol (tegen Lato) steeds weer werden gedwongen hun vertrouwde plaats te verlaten. Omdat Adrie van Kraay opnieuw toonde niet in staat te zijn een defensie te organiseren en omdat de Polen ook nog eens over meer loopver mogen bleken te beschikken dan hun bewakers werd al gauw duidelijk, dat Jan van Be- veren het moeilijker zou krijgen dan zijn collega Jan Tomas- zewski. Blunder Katowice De sluik-re- clame is woensdag avond toch het Slaskis- tadion van Katowice binnen gedrongen. Langs het veld stond ruim 200 meter reclame borden. Een deel daarvan was duidelijk op Nederland gericht. De reclame was niet „vast" want van de hoofdtribune waren de borden niet te lezen om dat zij uitsluitend waren gericht op de tv-came- ra's die aan de andere zijde van het veld ston den opgesteld. Desondanks Was er een kapita le blunder van Johan Neeskens voor nodig om de thuisspelende ploeg aan een voorsprong te helpen. In de 14de minuut speelde middenvelder van Bar celona de bal geheel onnodig en erg onzuiver terug op Van Be- gf* m&ii BRr veren. De voortdurend op kan sen loerende Gregorz Lato, de topscorer van het WK '74, rea geerde onmiddellijk en had, toen hij werd geconfronteerd met de angstige en twijfelende Nederlandse doelman, ook nog het geluk op zijn hand: 1-0. Jan Neeskens: „Ik had een com plete black-out Omdat ik dacht dat er vlak achter mij een Pool stond wilde ik terugspelen op Adrie van Kraay, maar ik raak te de bal verkeerd". Ofschoon daarna een uitsteken de kans door Cruijff werd ge mist had vanaf dat moment voor Oranje duidelijk moeten zijn, dat ook de Poolse ploeg in het centrum van de defensie kwetsbaar was. De Nederlan ders bleven echter volharden in een speelwijze, welke gelijk stond met vragen om een pak slaag. Toen Johan Neeskens ze ven minuten voor rust bij een botsing met libero Bulzacki ge blesseerd was geraakt en buiten de lijnen moest worden behan deld werd niet geprobeerd de numerieke minderheid te com penseren door het spelen op bal bezit, maar blven Nederlandse middenvelders notabene probe ren de spitsen te bereiken met dieptepasses. Er werd onnodig veel balverlies geleden, hetgeen leidde tot kansen voor Gadocha en Szarmach, die na weer een ongecontroleerde terugspeelbal (nu van Suurbier) oog in oog kwam te staan met Van Beve ren, maar jammerlijk naast- schoot Aan de andere kant creëerde Willy van der Kuylen middels een fraaie solo een knappe kans, welke echter niets opleverde omdat de PSVer recht op Tomazewski mikte. Ondanks het feit dat de ploeg eigenlijk over de gehele linie faalde leek het erop, dat de schade tijdens de eerste helft binnen de perken kon worden gehouden. Maar ook dat gebeur de niet. In de laatste minuut van de eerste helft gingen allen, die in het veld stonden om tegen treffers te voorkomen, ander maal afschuwelijk in de fout Adrie van Kraay beging op het middenveld een overtreding door met een gestrekt been naar de bal te springen. Terwijl nie mand eraan dacht te verhinde ren dat de vrije trap snel kon worden genomen - de Nederlan ders stonden als een stel begin nelingen toe te kijken wat de Polen zouden gaan doen - lan ceerde Szymanowski de vrij staande Gadocha, die eerst Overweg op snelheid klopte en vervolgens de opnieuw aarzelen de Van Beveren geen kans gaf: 24). Het enige Nederlandse doelpunt in beeld. René van de Kerkhof heeft de door Johan Cruijff aangegeven bal achter de kansloze Tomaszewski gedeponeerd. Opgejut Vanaf dat moment stond het stadion in Chrzow op z*n kop. Het publiek, dat van 5 uur tot half 6 via de luidsprekers was opgejut om de favorieten te steunen, produceerde zoveel la waai, dat de Nederlanders zich uiterst onplezierig moeten heb ben gevoeld. Nederland trof een avond waar op Polen alles kon. Het zou namelijk onbillijk zijn de forse zege van de brigade van Gorsky uitsluitend toe te schrijven aan het feit, dat Oranje dit keer nagenoeg alles verkeerd deed. Het was voor een deel wel dege lijk de verdienste van de Polen zelf, dat de confrontatie tussen de nummers en 2 en 3 van „West-Duitsland" zo'n schok kende afloop kreeg. In de vaak bekritiseerde Kazimierz Deyna beschikte Oranje's opponent over een spelbepaler van Euro pese klasse. Tomaszewski was een foutloos spelende doelman, Szymanowski een vleugelverde diger van formaat en ook mid denvelder Maszczyk en het aan- valstrio Lato, Szwarmach en Gadocha demonstreerden een betere vorm dan hun tegenstan ders. Even leek het er na de pauze op, dat Nederland nog iets kon terugdoen. Door Ruud Geels de plaats van Wim van Hanegem te laten innemen; door een mid denvelder dus te vervangen door een aanvaller maakte Kno bel duidelijk iets aan de achter stand te willen doen. Het lever de nauwelijks uitgespeelde kan sen op en toen Polen toch weer uit de verdediging kroop was het meteen raak. Na een op rechts door Gadocha genomen hoekschop sloeg Jan van Beve ren finaal mis met als gevolg, dat de bal voor de voeten van de op luttele meters van het doel vrijstaande Szarmach be landde: 3-0. En dertien minuten voor het einde sloeg Szarmach na een door de Nederlandse de fensie - iedereen bleef staan om dat Lato hinderlijk buiten spel stond - niet op juiste waarde getaxeerde dieptepass van Dey na wederom toe: 44). Het debacle voor Oranje was daarmee compleet Dat René van de Kerkhof in de 80ste mi nuut na voorbereidend werk van Geels uit buitenspelpositie nog tegen scoorde deed daaraan niets af. In Chorzow bleek, dat het Nederlands elftal is terugge keerd naar de grauwe midden moot van het Europese voetbal. De kans om de kwartfinales van het. Europese kampioenschap te bereiken is weliswaar nog niet verkeken, maar om in poule vijf van de voorronde op de eerste plaats te eindigen zullen de res terende 2 wedstrijden (thuis te gen Polen en uit tegen Italië) moeten worden gewonnen. Dat dit ook zal gebeuren kan na het ondermaatse optreden in Chor zow geen mens verwachten. TON VAN DALEN FC ANTWERP WON WEER BRUSSEL Ook na de vijfde speeldag in de Belgische voet balcompetitie heeft FC Ant werp de eerste plaats behou den. De uitwedstrijd tegen Beerschot werd gewonnen met 5-2. RWD Molenbeek, met voor het eerst Paul van Himst, won voor eigen publiek van Lokeren met 3-1. In het duel Waregem-Ber- chem (3-1) had Hans Posthumus met twee treffers een groot aan deel in de triomf. Stoke City is gisteravond door de vierde divisieclub Lincoln Ci ty uitgeschakeld in het toernooi om de League cup. De eerste divisieformatie verloor met 1-4. Topclubs Derby County en Manchester United hadden de grootste moeite met hun tegen standers. Zij versloegen respec tievelijk Huddersfield (2-1) en Brentford (2-1). IJSLAND MAAR NET VERLIEZER Moskou In de voorronden van het toernooi om het Olym pisch voetbalkampioenschap, dat volgend jaar in Montreal wordt gehouden, heeft Rusland in Moskou IJsland verslagen met 14). Het enige doelpunt werd vijf minuten voor de rust gemaakt door Minajev. Het duel in het Leninstadion werd bijge woond door 20.000 toeschou wers. Door de overwinning van 14) op de IJslanders heeft Rus land zich voor Montreal geplaat- Italië op schot: 6-0 Bazel Het Italiaanse voetbal team heeft gisteravond in Bazel een vriendschappelijke wed strijd tegen de plaatselijke FC gewonnen met 6-0. De doelpun ten werden gemaakt door An- tognoni (2), Salvoldi, Benetti, Pulici en Graziani. Italië, dat met Nederland is ingedeeld in groep vijf van het toernooi om het Europees landenkampioen- schap, had bij de rust een voor sprong van 24). Er waren 15.000 toeschouwers. (Van onze verslaggever) KATOWICHE De klap was vernieti gend aangekomen. Als een verzameling uitgetelde boksers overdachten de spelers van Oranje, vorig jaar ondanks de neder laag in de WK-finale door kenners uit alle windstreken nog beschouwd als 's we relds beste nationale ploeg, wat er alle maal fout was gegaan, waardoor het debacle in de hel van Chorzov was ver oorzaakt „Nog nooit", zei Knobel met doffe stem, „heb ik op topniveau zulke individuele fouten zien maken. Het eerste kwartier verliep redelijk, daarna ging het mis. We zijn na vanavond de Europese kampioen in het terugspelen, maar zelfs dat ging De Poolse spits Lato haalt gevaarlijk uit. Ruud Krol (midden) en Adrie van Kraaii eJg on*Tr- kan vooretellen, (rechts) komen te laat x 1 dat door al die missers de rust m de ploeg verdween. Ik heb nog nooit een elftal op deze manier het spel zien bevrie zen". Knobel kondigde aan, dat er in de nabije toekomst het een en ander zal verande- rea Concreet wenste hij daarop echter nog niet in te gaan. „Vijf minuten na een wedstrijd heeft dat geen zin. Er is geen aanleiding om nu vergif in te nemen. We moeten de zaken blijven relativeren. Ik wil ook niemand de schuld geven. We moeten alleen rustig bekijken wat er moet gebeuren. Er zijn een hoop dingen in negatief opzicht duidelijk geworden. Ik heb Van Hanegem vervangen omdat hij niet fit was. Voor de wedstrijd had hij al last van een enkelblessure, welke hij dinsdag tijdens de training opliep. Tot 5 minuten voor de aftrap was net onzeker of hij zou kunnen spelen. Ik heb in de rust Geels erin gezet omdat hij nog we ieens een doelpunt kan maken. Toen het eenmeel 3-0 was geworden had het echter geen zin nog meer wijzigingen aan te brengen. Johan Cruyff sprak tegen, dat z'n late komst naar Katowice nadelig voor z'n vorm was geweest „Het is misschien aardig om dat als excuus aan te voeren, maar in het verleden heb ik in soortgelij ke omstandigheden toch vaak goed ge speeld. Hetzelfde geldt voor Johan Nees kens. Bovendien heeft zulke kritiek ach teraf geen zin. We konden met geen mogelijkheid eerder hier zijn". Cruyff zei niet te geloven, dat de bloeipe riode van oranje nu definitief teneinde is. „Natuurlijk", erkende hij, „is deze nederlaag voor ons qua uitslag een af gang. Er is ook zwak gevoetbald. Maar als ik zie, dat die Polen drie frommel- goals maken en wij toch nog een stuk of 5 opgelegde kansen hebben weten te crteren geloof ik niet dat we zoveel zwakker zijn als de score aangeeft". Jan van Beveren toonde zich uitermate ontevreden over het verloop van z'n eer ste echte interland na een afwezigheid van bijna 2 jaren. „Het was op een gegeven moment weer precies als vroe ger, en daarmee bedoel ik de periode voor het WK. Er vielen gaten van 20 meter in de verdediging. Een PSV in vorm zou tegen deze Polen een beter resultaat hebben bereikt". Voor Kazimierz Goreki, de Poolse coach, was het resultaat een persoonlijke triomf. Ondanks felle kritiek op zijn wijze van selecteren behield hij het vertrouwen in de spelers met wie hij in het WK-toernooi zoveel successen had behaald. Goreki: „Mijn ploeg heeft getoond nog steeds te kunnen voetballen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15