Bols doet weinig tegen prijsdiseriminatie Op elke twee werklozen in Zuid-Holland één vacature Meer geld voor vestigingen in regio's BOMMELDING STUURT BEZOEK KONINGIN AAN GRONINGEN IN DE WAR Nederlander drinkt steeds meer wijn Duitse anarchisten gearresteerd Voor brood naar buurdorp Viking-2 gelanceerd Voorzitter Surinaams parlement vormt zelf delegatie Kamerdebat HELFT BOEREN WIL ACTIES Grote oogst van suiker verwacht Bouw- speelgoed van Unicef WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT/. PAGINA 7 DEN HAAG Secretaris van de Stichting Neder lands Comité Unicef, de beer J. Eggink, heeft giste renmiddag in het Museum voor het Onderwijs in Den Haag het landelijk start sein gegeven voor de jaar lijkse verkoopaktie, die wordt gevoerd onder het motto „Groet een vrind #n help een kind". Buiten de normale wens kaarten en de agenda voor 1976, werd er tevens een nieuw informatief produkt geïntroduceerd dat meer gericht is op de kinderen zelf. Het heet Educoll. Het zijn bouwplaten van wonin gen uit ontwikkelingslan den. De kinderen kunnen aan de hand hiervan zien hoe een dorp in een ontwik kelingsland wordt gebouwd en dit aan de hand van de bouwplaten zelf namaken. De landelijke verkoopaktie van Unicef, een organisatie van de Verenigde Naties die zich uitsluitend ten doel stelt de toenemende ver slechtering van de situatie van kinderen en diensten van kinderen te verbeteren door middel van een lande lijke aanpak, bracht vorig jaar twee miljoen gulden op. De bouwplaten „Edu coll" zijn in de handel voor 12.50 waarvan 7.50 be stemd is voor Unicef. GRONINGEN Het werkbezoek dat koningin Juliana gisteren aan de gemeente Haren en Groningen bracht is overschaduwd door een viertal telefonische bedreigin gen. Volgens één van die dreige menten zou koningin Juliana wor den gedood. Volgens een ander dreigement zouden langs de route in Groningen een tweetal wagens met explosieven tot ontploffing worden gebracht. Na een telefonische melding maandagmid dag bij het Nieuwsblad van het Noorden in Groningen had onmiddellijk overleg plaats met o.m. het ministerie van binnenlandse zaken. De commissaris der koningin in de provincie Groningen, mr. E. H. Toxopeus, die de verantwoording droeg voor dit werk bezoek, besloot daarop het werkbezoek door te laten gaan. Wel weid het programma aangepast in die zin dat in Haren een bezoek aan het zwem bad Scharlakenhof werd afgelast evenals een wandeling in de dorpskom van Haren. In Groningen werd een uitgebreide rondrit in de binnenstad teruggebracht tot de kort ste route tussen het Koninklijk Instituut vooor Doven en de Martinikerk. Aangenomen wordt dat de telefoontjes alle maal afkomstig waren van dezelfde, Duits sprekende man. Hij belde eerst maandag middag het Nieuwsblad van het Noorden, 's avonds De Telegraaf, dinsdagmorgen op nieuw het Nieuwsblad van het Noorden en daarna de Groninger politie. In alle vier gevallen zei hij te sprken namens het Sozia- listisch Patiënten Kollektiv, een Duitse actie groep die verwant zou zijn met de Baader- Meinhof groep. Als motief kwam volgens een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst naar voren, dat het Nederlandse volk wakker geschud diende te worden in verband met de berech tingen van de Baader-Meinhof groep. In zijn eerste telefonisch contact met Nieuwsblad van het Noorden deelde hij overigens alleen Als voorzorgsmaatregel reed koningin Juliana gisteren in Groningen in een auto dat de koningin gedood zou worden zonder het bekende AA-nummer, terwijl ook de koninklijke standaard ontbrak. Granaat zat 30 jaar in huiskamerwand BLERICK - De familie De Leeuw aan de Maasbreesestraat in Blerick heeft ruim 30 jaar met een niet-ontplofte granaat in de huiskamer gewoond. De granaat boorde zich bij de be vrijding van Blerick in decem ber 1944 zo diep in een mum- van de huiskamer dat men deze toen het huisje opgeknapt werd niet ontdekt beeft Bij het slopen van de woning is deze week het projectiel ont dekt. De explosievenoprui mingsdienst heeft de granaat onschadelijk gemaakt. Berlijn In West-Berlijn zijn gisteren de anarchisten Ralf Reinders en Inge Vliet aange houden die ojn. in verband met de ontvoering van de regionale CDU-leider Peter Lorenz wer den gezocht. Peter Lorenz werd op 27 februa ri ontvoerd en tien dagen later vrijgelaten nadat de regering in Bonn de eis van de ontvoerders van de beweging van 2 juni tot vrijlating van Westduitse anar chisten had ingewilligd. De uit Duitse gevangenissen vrijgela ten anarchisten werden in maart naar Zuid-Jemen overge vlogen. De 27-jarige Ralf Reinders, zoon van Nederlandse ouders, zou lei der zijn van de zgn. Strijdgroep Berlijn van de Rotearmee-Frak- tion. Ralf Reinders en de 31-jarige Inge Viett worden ook beschul digd van deelneming aan bo maanslagen en bankovervallen. Reinders werd bovendien ge zocht wegens poging tot moord op twee politiemannen. AMSTERDAM De Ne derlanders drinken steeds meer wijn. In 1972 was het 4.4 liter per hoofd van de bevolking, in 1973 ruim 6 liter en vorig jaar verdween per Nederlander gemiddeld 7.5 liter wijn door het keelgat, aldus maakt het bedrijfschap voor de de tailhandel in alcoholhou dende dranken bekend bij de aankondiging van de nationale slijtersma nifestatie, waarbij okto ber tot wijnmaand wordt uitgeroepen. Tegenover het toegenomen wijnverbruik staat een dalende vraag naar sherry, waarvan in 1972 nog 2.75 liter per persoon werd gedronken, hetgeen een import betekende van ruim 36 miljoen liter. Via 2.08 liter in 1973 daalde het verbruik vorig jaar tot 1.98 liter (26 miljoen liter). Markant wordt de stijging ge noemd van de import van Fran se wijnen, die vorig jaar toenam met 3.4 miljoen liter tot bijna 18 miljoen liter. DEN HAAG In een groot aantal gemeenten is men al in de situatie verzeild geraakt, dat men voor bv. een brood naar een naburig dorp of een naburige wijk moet. Het Centraal Bureau Levensmiddelen zegt dit in zijn verslag over de jaren 1973 en 1974. Het rendement van vele kleine en grote ondernemingen in de detailhandel in levensmiddelen, aldus dit verslag, is tot het absolute nulpunt gedaald: men is niet langer in staat de steeds maar stijgende kosten door omzetvergroting op te vangen. Dat komt door het achterblijven van de bevolkingsgroei en doordat de Nederlander een naar verhouding steeds kleiner deel van zijn inkomen aan levensmiddelen gaat uitgeven. Een brand die waarschijnlijk werd veroorzaakt door een Molotov cocktail heeft schade toegebracht aan het geboortehuis van wijlen president John F. Kennedy in Brooklyn, Massachusetts. De brand wordt in verband gebracht met de momenteel woedende raciale onlusten in Brooklyn. den afgestoten. De Viking-2 was eigenlijk de Viking-1, maar die moest in au gustus wegens enkele techni sche gebreken van de lanceer- plaats gehaald worden om te worden nagezien. In plaats daarvan werd op 20 augustus de andere als Viking-1 gelanceerd. Het volautomatische onbeman- De twee ruimteschepen zijn de ruimteschip moet op 27 au- identiek. De Viking-1 moet op 4 gustus 1976 in een baan rond juli 1976, de 200ste onafhanke- mars komen, het landingsge- lijkheidsdag van de V.S., op deelte zal 13 dagen daarna wor- mars landen. CAPE CANAVERAL - Op de Amerikaanse basis Cape Cana veral is gisteren het onbemande ruimteschip Viking-2 gelan ceerd dat zal proberen na een reis van bijna een jaar een landing op de planeet mars te maken. Van onze parlementaire redaktie DEN HAAG Minister Lubbers (economische za ken) heeft een verster king afgekondigd van de regelingen voor de regio nale vestiging en uitbrei ding van industriële en stuwende dienstverlenen de bedrijven. De premie voor uitbreidingen van industriële en stuwende dienstverlenende bedrijven wordt gelijk aan die in geval van vestiging, te weten 25 pro cent. Het maximum wordt opge trokken van 3.000.000,- tot 3.500.000,-. Óf de premie ineens dan wel in vijf jaarlijkse termijnen zal worden uitbe taald, blijft, zoals ook tot nu toe het geval was, ter keuze aan de ondernemer. Ter versterking van de stimu lans krachtens de investering spremieregelingen met name voor relatief arbeidsintensieve projecten, wordt het de onder nemer mogelijk gemaakt in plaats van bovengenoemde mo gelijkheid zowel bij vestigingen als uitbreidingen van industriële of stuwende dienstverlenende bedrijven te kiezen voor een zgn. gemengde premie, bestaan de uit 15 procent van de investe ringen in vaste activa, verhoogd met 10.000,— per nieuw ge creëerde arbeidsplaats. Deze premie zal ten hoogste 4.000.000,- bedragen en in overeenstemming dienen te zijn met de maximum-normen die de commissie van de Europese gemeenschappen heeft opge steld ten aanzien van regionale steunverlening. De bij de premiëring gehanteer de zgn. 40 procent eigen vermo gennorm wordt verlaagd tot 35 procent. In de tot nu toe bestaande rege ling voor nieuwe vestigingen werd een premie in uitzicht ge steld van 25 procent tot een maximum van 3 min. en voor uitbreidingen een premie van 15 procent plus 5.000,- per ar beidsplaats, eveneens tot een maximum van 3 min. Deze premies konden ineens dan wel in vijf jaarlijkse termijnen wor den uitbetaald. Minister Lubbers acht verster king van de stimulerende maat regelen met het oog op de toene mende werkloosheid gewenst PARAMARIBO De Surinaamse statenvoorzitter Emile Wijntuin overweegt zelf uit de Surinaamse Staten een delegatie samen te stellen voor de behandeling in Nederland van de rijkswet, die de onafhankelijkheid van Suriname mogelijk moet maken. Wijn- tuin wil deze delegatie dan vormen uit zes of zeven man van de regeringscoalitie en een even groot aantal van de oppositie. De statenvoorzitter verwierp het een delegatie mee te werken is standpunt van oppositieleider er voor de regeringscoalitie vol- Lachmon dat hij niet bevoegd gens de heer Wijntuin geen mo- zou zijn de delegatie samen te gelijkheid om nog tot een com- stellen. Het parlement van Suri- promis te komen met de opposi- name heeft al in juli besloten tie. dat een afvaardiging naar Ne- Op de vraag wanneer de door derland zou gaan om de behan- hem aan te wijzen delegatie dan deling bij de rijkswet bij te wo- naar Nederland zou vertrekken nen, aldus Wijntuin. Alleen over zei de Surinaamse statenvoorzit- de samenstelling van de delega- ter dat dat zal afhangen van het tie was niet gesproken. Na de antwoord van de voorzitter van weigering van VHP-leider Lach- de Tweede Kamer, ir. Vonde- mon om aan de vorming van ling. Volgens politiekringen in Suriname heeft de heer Wijn- AMSTERDAM De president van de rechtbank in Amsterdam, mr. W. J. Borger- hof Mulder, doet dinsdag 16 september uit spraak in het kort geding, dat Lucas Bols tegen Dirk van den Broek dranken B.V. in de hoofdstad heeft aangespannen. De drie zelfbedieningsslijterijen van Van den Broek behoren tot de acht slijtersgroepen met meer dan tachtig vestigingen in net land, die sinds vorige week het binnenlands ge distilleerd van Bols (incl. diens merken Bootz en Hartevelt) en de Kuyper enkele guldens onder de door de drankfabrikanten vastgestelde prijzen verkopen. Namens Bols eiste mr. P. C. van den Hoek gistermiddag, dat Dirk van den Broek zich zou houden aan het systeem van individuele verticale prijsbinding op straffe van een dwangsom van 5000,- per overtreding. Voorts wilde hij, dat de drankverkoper werd verboden met lagere prijzen te adverteren. Hierop is een dwangsom van 100.000,- per overtreding gevraagd. De raadsman van gedaagde, mr. E. Santen, betoogde dat Dirk van den Broek, hoewel een tegenstander van de verticale prijsbin ding, steeds bereid is geweest die te handha ven, mits Bols er voor zou zorgen dat ook zijn concurrenten niet onder de vaste prijzen verkochten. Maar, aldus mr. Santen, onder de conventionele slijters bevinden zich hard nekkige prijsonderbieders. „Overal in het land kan men al jaren Bolsproducten onder de vaste prijs krijgen. Bols doet daar weinig of niets aan. tuin de Nederlandse Kamer voorzitter gepolst over de moge lijkheid van het sturen van een Surinaamse delegatie die uit sluitend is samengesteld uit le den van de regeringscoalitie. Hij zou op het antwoord van Vonde ling wachten alvorens over te willen gaan tot de samenstelling van de „gemengde" delegatie. Er bestaat in de Surinaamse hoofdstad overigens weinig hoop dat Wijntuin er in zal sla gen een delegatie te vormen van oppositie en regeringscoalitie samen, want alle statenleden van de oppositie ontzeggen de statenvoorzitter het recht zulks te doen. Inrichtingsplan Grevelingen DEN HAAG Voor het Greve- lingenbekken, de voormalige zeearm tussen Goeree-Overflak- kee en Schouwen-Duiveland, is een nieuw inrichtingsplan ont- worpea In dit plan wordt een regulering voorgesteld van ge bruik en plaats van allerlei soorten recreatie, naast behoud van de belangrijke natuurgebie den. DOETINCHEM - De helft van de boeren wil nieuwe acties, een kwart zelfs harde acties. De meesten zouden graag zien dat de landbouworgani saties die acties op touw zetten, sommi gen willen dat zij dit samen met het lande lijk actiecomité voor land- en tuinbouw doen. Dit is gebleken bij een en quête, die het Nederlands Instituut voor de Publieke Opini (NIPO) tussen 25 en 19 augustus heeft gehouden in opdracht van het week blad voor het platteland „De Boerderij". Volgens dit blad is een representatieve groep van 510 boeren (geen tuinders) ondervraagd. DEN HAAG De grootste suikerbietenoogst die in Nederland ooit binnenge haald is staat voor de deur. De suikerfabrieken hebben er hun campagne maar wat om vervroegd. Als eerste, zo is de bedoeling, zal mor gen de fabriek van de Cen trale Suiker Maatschappij CSM in Vierverlaten (Gro ningen) gaan draaien. De CSM-fabriken in Halfweg, Breda, Steenbergen en Sas van Gent volgen op respec tievelijk 15, 18, 19 en 20 september. De oogst wordt zo groot doordat de Europese ge meenschap vorig jaar de schrik te pakken heeft ge kregen van de suiker- schaarste in de wereld. De EEG-landen kregen toe stemming in het oogstjaar 1975/'76 veel meer suiker te gaan produceren voor de volle garantieprijs. De Ne derlandse suikerbietente lers hebben de boodschap kennelijk begrepen. Vol gens de mei-telling van het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben ze hun oppervlakte bieten met 18 procent uitgebreid tot 136.500 hectare. Nu schat de Suiker Unie dat het zelfs nog een beetje meer is: 138.000 ha. DEN HAAG Voor elke twee bij het arbeidsbureau in Zuid- Holland ingeschreven werkloze volwassenen is er in die provin cie een vacature. Een vraag van 14.395 tegenover een aanbod van 28.373. Dat heeft de heer J.L. Westhoff, hoofdinspecteur-direc teur voor de arbeidsvoorziening in Zuid-Holland meegedeeld. De vraag naar jeugdig personeel is aan merkelijk groter dan het aanbod: er is een vraag naar 4.688 jeugdige werkne mers en een aanbod van bij het arbeids bureau ingeschreven jeugdigen van 3.744. De cijfers van vraag en aanbod volgens de eerder in Zuid-Holland gesignaleerde trend: een verdere stijging van de geregi streerde arbeidsreserve bij een afbrokke ling van de vraag. De stijging van.de arbeidsreserve was in Zuid-Holland in de handels- en kantoor- sector het grootst: 358. In de sector losse arbeiders steeg het aanbod van werkne mers met 108 en in de metaalsector met 82. In de metaalsector is de vraag met 260 afgenomen. De werkloosheid in de bouw liep terug met 167. Het aantal werkloze mannen bedroeg eind juli 23.755, een maand later was dat aantal opgelopen tot 24.516. Het aantal werkloze vrouwen bedroeg eind juli 7.098, eind augustus 7.601. Het Educol pakket bevat vier bouwplaten van woningen in andere werelddelen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7