Gouden handdruk voor Daey Ouwens Insteekhaven gemeente werf wordt gedempt Wim van Gerven winnaar stratenloop Noordwijkerhout Valkenburgse paardenmarkt traditioneel ingeluid Sterke groei Zoeterwoudse tafeltennis-verenigingen P\(;iN A 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1975 Een werkgever die een em ployee twintig maanden lang schorst, alleen omdat hij vindt dat de man het slecht doet op zijn post, handelt immoreel. Ook al is het nega tieve oordeel van de werkge ver nog zo juist. Want de straf die hij oplegt is oneven redig zwaar. Voor de betroke- ne waarschijnlijk veel erger dan regelrecht ontslag. De essentie van de straf zit hem in de onzekerheid die wordt aangedaan. Voor man nen vormen beroep en werk kring in deze samenleving doorgaans de belangrijkste pijler van hun maatschappe lijk functioneren. Als een vent op een gegeven moment wordt ontslagen en die pijler dus wordt weggeslagen bete kent dat voor hem een emo tionele ramp. Maar hij weet althans wel waar hij aan toe is. Hij kan opnieuw beginnen; een nieuwe baan zoeken; aan een nieuwe maatschappelijke waardigheid bouwen. Als een vent wordt geschorst weet hij dat niet. Wat hij in dat geval weet is dat men overweegt de pijler weg te halen. Een dergelijke situatie is hels. Die houdt in elke avond inslapen, elke morgen wakker worden met de vraag: zetten ze me inderdaad op straat, of mag ik toch terug; onder welke voorwaarden la zeren ze me eruit? Een nor maal iemand moet daarvan na een paar maanden al hoorndol worden. Als zo'n toestand ruim anderhalf jaar voortduurt dient gesproken te worden van een martel gang. Een werkgever hier ter stede die er niet voor terugdeinst een schorsing van twintig maanden toe te passen is het Leidse gemeentebestuur. Slachtoffer is de heer T. C. Daey Ouwens, directeur van de gemeentelijke Groenoord- hal. Sinds begin januari 1974 mag hij zijn werk niet meer doen en al die tijd zitten b. en w. al te dubben of ze hem nou wèl of niet een schop zullen geven, hoe hard ze hem zullen schoppen en waarheen. Gedurende die periode is de samenstelling van het college veranderd. Invloed op het tempo van besluitvorming heeft dat niet gehad. Hoe komt het dat ook het huidige college zo lang doet over het nemen van een beslissing? Drie omstandigheden liggen daaraan ten grondslag. Eén. De heren trachten en dat is op zich natuurlijk ho norabel de nadelige con sequenties voor de gemeente te beperken van een door haar begane miskleun in het verleden. Twee. Van het huidige colle ge hebben twee leden zich aan de wieg van de affaire gecompromitteerd en die zijn nu bang voor gezichtsverlies. Drie. Men realiseert zich niet, of wil zich niet realiseren wat men de Groenoordhaldirec- teur aandoet door alsmaar tijd te rekken. Wat de miskleun aangaat: die betreft de paniek-beslissing van het vorige college om voor de oplossing van vrij beperkte problemen het paar- demiddel van een schorsing te kiezen. Een schorsing was op zijn plaats geweest als het functioneren van de directeur de hal op de rand van de afgrond had gebracht, als hij er met de kas vandoor was gegaan of zijn personeel naar het leven had gestaan. Maar daarvan was in de verste ver te geen sprake. Indien Daey Ouwens nog een half jaar langer was gebleven, had zich volstrekt niets catastro faals voltrokken, ook niet met de veemarkt. Wat was er dan wel aan de hand? Niet meer dan dat in een aantal opzich ten was gebleken dat hij niet de meest aangewezen man is om de hal te leiden. Althans als men het rapport gelooft van de onafhankelijke onder zoekscommissie Woudstra. Afgaande op dat rapport be zit hij niet de voor de direc teursfunctie vereiste capaci teiten en eigenschappen. We liswaar was dat rapport er nog niet toen b. en w. hun besluit tot schorsing namen, maar enig redelijk vermoeden dat het om meer zou gaan hadden zij evenmin. Hun beslissing waarschijn lijk mede beinvloed door ver halen over blote vrouwen borsten in de Groenoordhal, waarvan enkele later bewe zen is dan ook waanzinnig geweest. Wat zij hadden moeten doen is heel eenvou dig met Daey Ouwens in overleg treden over zijn func tioneren en in goede harmo nie naar een oplossing zoe ken. Naar een positie binnen het ambtelijk apparaat die aansluit bij de gerichtheid van zijn talenten. Een dergelijk gesprek, dit ter zijde, hoeft voor niemand vernederend te zijn maar was het voor Daey Ouwens al he lemaal niet geweest. Hij is immers min of meer toevallig in de directeursbaan gerold. En al in de periode dat hij waarnemend directeur was heeft hij zelf tegenover b. en w. zwart op wit twijfel geuit, over zijn geschiktheid voor het leiden van de hal. Het college heeft hem toen even zwart op wit te kennen gege ven over de wijze waarop hij zijn werk deed enthousiast te zijn. Met andere woorden: al heeft Daey Ouwens op een gegeven moment natuurlijk zelf gesolliciteerd naar het directeurschap hij is daar toe door de gemeente heel duidelijk gestimuleerd. Terug naar de miskleun. B. en w. moeten zich gereali seerd hebben dat schorsing tot een situatie leidt waarbij de motieven voor een blijven de verwijdering ook juridisch GOEDE RAAD iS DUUR door Willem Scheer hard gemaakt dienen te wor den. Vanzelfsprekend zal im mers de eerste vraag van een geschorste zijn: bewijs dan maar dat ik zulke knotsen van fouten heb gemaakt. Waar b. en w. zich kennelijk onvoldoende rekenschap van hebben gegeven is de conse quentie van de mogelijkheid dat zij in het leveren van het bewijs niet zouden slagen. Misschien hebben ze zelfs die mogelijkheid helemaal niet ingecalculeerd. Hoe het zij, ze hebben geschorst zon der dat ze nog een schijn van bewijs in handen hadden. Dat is, afgezien van de aspecten van goed personeelsbeleid die boven zijn aangestipt, een tactische stommiteit ge weest. Wat wel te voorzien was, maar niet voorzien is, is ver volgens inderdaad gebeurd. B. en w. hebben een onaf hankelijke onderzoekscom missie aangezocht die dat bewijs boven water moest brengen en dat is niet gelukt. Ondanks maanden lang nij ver speuren heeft men geen gronden kunnen vinden om Daey Ouwens zonder meer te ontslaan. Gevolg daarvan is geweest dat er een pat-stel ling is ontstaan, waarbij Daey Ouwens met recht kan eisen dat hij zijn baan terug wil en de gemeente eveneens met goede argumenten kan stel len dat hij voor die baan niet geschikt is. Een directe con sequentie van het ondoor dachte schorsingsbesluit. Dat de samenstelling van het college van b. en w. inmid dels is gewijzigd is daarbij in zoverre niet van invloed dat ook het huidige college vast houdt aan de conclusies van het rapport Woudstra. Het is deze pat-stelling die er de belangrijkste oorzaak van is dat een beslissing omtrent de directeur zo lang op zich laat wachten. Want waar geen van de partijen geheel door de kniën wil moet een compromis worden gevon den. Dat Daey Ouwens daar bij zo min mogelijk water in de wijn wil doen is begrijpe lijk maar dat b. en w. het moeilijk vinden aan zijn wen sen inzake een compromis tegemoet te komen even eens. Het college moet het gemeente-belang in het oog houden en de voor de ge meente nadelige consequen ties van een compromis zo veel mogelijk proberen te be perken. Een tussenoplossing die men al geruime tijd probeert te vinden is: Daey Ouwens als nog een andere baan aanbie den in het ambtelijk appa raat. De Groenoordhaldirec- teur is tot het aanvaarden van zo'n oplossing denkelijk wel te bewegen maar dan moet er sprake zijn van dui delijke promotie. In een ge lijkwaardige functie elders heeft hij onder de huidige omstandigheden begrijpelij kerwijze geen trek. Aan de andere kant is het voor b. en w. geen eenvoudige zaak om een topbaan voor hem te vinden waarin hij zich ook werkelijk dienstbaar maakt aan de Leidse gemeenschap. Een andere oplossing zou kunnen liggen in een af vloeiingsregeling. Maar ook een vergelijk in die sfeer is voor de gemeente nadeliger naarmate hij voor Daey Ou wens aantrekkelijker wordt. Zoals boven al aangeduid wordt het vinden van een voor de directeur aanvaard bare oplossing voorts in de weg gestaan doordat dat ge zichtsverlies betekent voor twee leden van het college. Teweten burgemeester Vis en wethouder Van Aken. De bur gemeester heeft immers in het vorige college direct meegewerkt aan de s< hor sing van Daey Ouwens. En wethouder Van Aken heeft zich gecompromitteerd door dat hij als lid van de commis sie Stroink-Zundermann-Van Aken tot die schorsing heeft geadviseerd (de term die commissie in haar rapport gebruikte was: op non-actief stellen). Wat moet er nu dan gebeu ren om uit de impasse te komen? Wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen en het zwaarst in dit geval is een rechtvaardige behandeling van Daey Ouwens. Falend personeelsbeleid van de ge meente is de oorzaak van de ontstane problemen en daar om moet de gemeente bloe den. Dat betekent dat als b. en w. vasthouden aan hun overtuiging dat Daey Ouwens niet terug kan naar de Groe noordhal en er ook geen an dere baan voor hem is te vinden, de enige oplossing ligt in een heel dik gouden handdruk. Levenslang waar devast salaris bijvoorbeeld. Dat kost de gemeentekas waarschijnlijk een miljoen of anderhalf miljoen gulden. Dat is een hoop geld. Maar de gemeente maakt wel meer fouten die geld kosten. En de fout waar het hier om gaat dreigt nu ten koste te gaan van het levensgeluk van een vent. Verder uitstel van een beslis sing is immoreel. v - ÏL. .4, - i Vanmorgen vroeg „belde" de jeugd het hele dorp wakker. Een beeld van de paardenmarkt vanmorgen in Valkenburg. Valkenburg Sinds van nacht een uur of vier is Valkenburg volkomen in de ban van de 1030ste vrije paardenmarkt, de oudste van Nederland. El ke tweede woensdag van september slaat hier de bliksem in bij heldere he mel; ook al regent het pijpestelen. Maar dat was vanmorgen niet het geval. De jeugd trok er in de vroege ochtenduren weer met de fiets, met aange bonden blikjes en luid bel lend op uit om de goege meente te verkondigen dat de jaarlijkse paardemarkt weer een feit was. Niet iedere ingezetene van Val kenburg stelt dit op hoge prijs, maar de luidruchtige traditie wil dat nu een maal. Vanaf zes uur werden de paar, den op de markt aangevoerd. Om negen uur begon de rij toer door het dorp en om tien uur opende burgemeester Van 't Woud de oudste paarden markt van Nederland officieel, waarna het handje klap niet meer van de lucht was. Gister avond, bij helder weer en flin ke bries, vond de lampionne- noptocht plaats die veel deel nemers en nog meer toeschou wers telde. Een veelbelovend begin van een folklore met een zakelijke ondertoon. Gisteravond trokken zo'n 700 Valkenburgse kinderen met lampionnen door het dorp. Het Rijnsburgse tamboer- en trompetterkorps DWS en de Valkenburgse harmonie zorgden voor de muzikale begeleiding. Trimmen bij Hou Vast Van onze correspondent HAZERSWOUDE - De Hazers- woudse gymnastiekvereniging Hou Vast gaat belangstellenden in de gelegenheid stellen om te trimmen. Met ingang van dins dag 23 september, tussen 20.00 en 21.00 uur, bestaat voor da mes zowel als heren de gelegen heid om onder deskundige lei ding te weken aan de verbete ring van de hchaamsconditie. Vanaf genoemde datum is het„- trim-uur" op elke dinsdagavond in de Landvliethal. Wassenaar In de maandelijkse vergadering van de Wassenaarse gemeenteraad, a.s. maandagavond komt o.m. een voorstel aan de orde betreffende de grondslag voor de onroerend-goedbelasting, die per 1 januari 1979 zal worden ingevoerd. Burgemeester en wethouders hebben wat die grondslag betreft de keuze laten vallen op de oppervlakte in plaats van op de economische waarde. In de raadscommissie financien hebben drie leden zich voor dat voorstel uitgesproken, terwijl drie leden zich hun stem hebben voorbehouden. Aan de orde komen verder: de subsidiëring van de stichting voor Maatschappelijke Hulpverlening „Horst en Vliet", een wijziging in de subsidieregeling voor het zwemmen door bejaarden, een eenma lig subsidie aan de Nutsbibliotheek voor vernieuwing van de inventaris, verkoop van een stuk grond aan de Van Hallstraat aan het Bouwbedrijf Westgeest. Verder is er een voorstel om nu de Jagerslaan doorgetrokken is de benamingen Jagerslaan-noord en Jagerslaan-zuid te vervangen door Jagerslaan. Voorgesteld wordt voorts op het parkeerterrein aan de Schelpsloot (achter de Langstraat) 16 parkeermeters te plaatsen, waarmee een bedrag van 11.000 is gemoeid. Tenslotte vragen burgemeester en wethouders een krediet van 170.000,- voor het dempen van de insteekhaven op het terrein van de gemeentewerf aan de Johan de Wittstraat, het afbreken van een oude stortloods en het plaatsen van een nieuwe overkap ping waaronder enkele auto's van de dienst gemeentewerken kunnen worden gestald. ZOETERWOUDE - De twee plaatselijke tafeltennisvereni gingen groeien sterk. Dat kan men afleiden aan het aantal teams dat ingeschreven is voor de competitie die deze maand van start gaat PIT54 dat 85 leden telt, heeft 8 herenteams samengesteld wat 100% meer is dan vorig jaar. Daarnaast neemt 1 damesteam deel, 3 meisjes- en 2 jongensteams. Voor de training heeft men be langrijke zaalfaciliteiten maar men is er nog niet in geslaagd een opvolger te vinden van Ted v.d. Ploeg de Noordwijkse TOV- kopman die vorig jaar de trai ningen leidde. Bij Effect'54 heeft een ingrij pende bestuurswijziging plaats gevonden. In de gewijzigde aan pak heeft men zeven teams in geschreven; 3 senioren en 4 ju nioren. Voor de laatsten zijn er nog wat vervoersproblemen waarvoor men met behulp van enkele vrijwilligers een oplos sing hoopt te vinden. Op zondag 21 september wor den de Zoeterwoudse kampioen schappen gehouden in 't Cen trum aan de Schenkelweg. Men kan inschrijven in één klas en kelspel, één klas dubbelspel en één klas mixed-dubbel waar voor men zelf de partner kan kiezen. De inschrijfadressen zijn: Schenkelweg 107, Zonne- gaarde 52 en Rijnstraat 3, vóór' 16 september. Er wordt onder scheid gemaakt tussen leden en niet-leden van tafeltennisvereni gingen. De start van de wedstrijdloop over 8 Km. Noordwijkerhout - De Oranjefeesten in Noordwijkerhout zijn gistermorgen begon nen op de kleuterscholen met kinderspelen onder leiding van de kleuterleidsters, 's Mid dags waren er de spelen op de lagere scho len en voor alle schoolkinderen de ijs- en fruittractatie van de oranjeverenigng. Bij zonder veel belangstelling van de ouders was er voor de wedstrijden op de schoolplei nen. Er werd bijzondear fel gestreden om de prijzen. Dit alles onder leiding van het onderwijzend personeel dat ook de spelletjes bedacht had. De openig van het Lunapark gistermiddag werd verricht door de gehandicapte kinde ren van het kinderdagverblijf „De Honin graat" in Noordwijkerhout Zo'n kleine 30 kinderen mochten van de kermisexploitan ten gratis van de diverse vermakelijkheden gebruik maken. iok de zieke Noordwijkerhouters die buiten Noordwijkerhout worden verpleegd werden verrast door bezoek van enkele dames van de oranjevereniging met een attentie. Gisteravond begon de drukte pas goed. De muziekcorpsen van St. Jeanne a Arc en „Harpe Davids" hielden een muzikale rond wandeling door het dorp, waarna het pu bliek langs de met veel zorg opgemaakte etalages wandelde voor de publieke beoor deling. In 9 groepen deden praktisch alle Noordwijkerhout winkeliers mee aan de eta lagewedstrijd. De prestatieloop over 4 km. zo'n z'n 60 jongelui op de been, evenals de wedstrijd loop over 8 kilometer die zonder moeite werd gewonnen door de Noordwijker Wim van Gerven. Het startschot werd gelost door Joke van Gerven, terwijl Vic. v. Denzen via de geluidsinstallatie heel Noordwijkerhout van een ooggetuigeverslag probeerde te voorzien. Ook de binnenaktiviteiten trokken veel belangstelling. In het parochiehuis wa ren vele, vooral ouderen, bijeen om aan de klaverjaswedstrijden deel te nemen en ook de schietwedstrijden in de prachtige schiet- kelder van hotel v.d. Geest waren bijzonder in trek. Vele Noordwijkerhouters maakten voor het eerst kennis met deze sport. De start van de prestatieloop over 4 km. Kritiek WD op onder druk zetten rechter door Leids gemeentebestuur Van één onzer verslaggevers. Leiden De WD-fractie in Leidse gemeenteraad wil oph< dering over de beschuldiging* dat b. en w. pogingen hebben ondernomen om de uitspraak van de kantonrechter te beïnj vloeden in het ontruimingsg* schil inzake de woning aan Mey van Streefkerkstraat 27. De WD is van mening dat ht optreden van het gemeentel stuur „een ernstige verstorinj van de normale juridische pi cedure betekent". Partijen het geschil zijn de heilgymnasl mevrouw C. Benes, de eigena resse van het huis die daar; graag wil gaan wonen en er tevens haar praktijk in vestigen en de heer J. de Leeuw die er momenteel samen met zijn gezin woont. De kantonrechter heeft in april van dit jaar vonnis ge wezen ten gunste van mevrouw Benes. De zaak wordt nog ver der uitgevochten bij hogere rechtorganen. Toen de zaak diende, in oktober van het vorig jaar was daar ook de chef van de afdeling Volkshuisvestinj aanwezig die de rechter eer brief van b. en w. overhandigd waarin werd meegedeeld da hoe de rechter ook vonniste, b en w. geen woonvergunning zouden afgeven. Deze actie is door verschillende rechtskundi gen onder wie ook de kanton rechter zelf uitgelegd als een poging om de rechterlijke macht te beïnvloeden. De WD-fractie wil nu weten „of het de gewoonte is van dit college om middels brieven, uit gereikt door de chef volkshuis vesting in te grijpen in een civie le procedure". Als dat zo is, zo vragen de leden N. Langerak en F. Kuyers van deze fractie, had de beslissing die tot de actie van b. en w. heeft geleid dan niet in de desbetreffende gemeente raadscommissie moeten worden besproken? Ook informeert men of de functie van de heer De Leeuw, die werkt op de afde ling huisvesting van de gemeen te, in de kwestie een rol heeft gespeeld. Tenslotte verzoekt men één en ander alsnog in de gemeenteraadscommissies voor volkshuisvesting en huisvesting- vraagstukken aan de orde te stellen. KATWIJK, 9 sept Groente: Waspeen kist: A I 5.604.10, A II 3.404.40, B 6.3012 30, B II 4 30, C I 2.205.70. C II 2.90-3.10. Bloemkolen: 6 1 89-1.24.6 li 25-67, 7 n 54, 8 I 74-1.10, 8 II 2053. 9 II 29, lö I 86. 121 53-1.01, 12 II 65, 15 I 42. Andijvie 39-50; breekpeen p. kilt 2 805.20; bospeen II 96-1.06; peterselie 16-17; kmlpetersebe 29-31; princessebonen 1.30-1.50; snijbonen 802 20; rode kool 32-37; selderie 26-32; sis 11; spitskolen 88. Rijnsburg, 9/9 - Bloemen (resp. aanveer en gem. pnjs) Alstroemeria 3730, 0,443. an jers am. 136960, 0,308; anthurium 5845, 1,703; asters 15907, 1,004; chrys. eepl. nc. 51550, 0,382; chrys.tros n.c. 20953, 1,477; chrys. gepl. jr.c 224, 1,186; chrys. tros jr.c 17394, 2437; dahlia 19180. .0,152; freesia 7351, 1,203; gerbera 7680, b 3Ö6; gladiolen 360295, 0,209. glad. colvül. 8930, 0,263, glad. nanus 55300. 0,218; godetia 1800, <Tl60; hebanten 35610, 0,150; Iris 11729,1,271; lelie kelk 2795. 0,383; lelie tak 111890, 8.604. listris 20958Ó, 0,135, margriet 433, 0,824; orchideeën 12. 1,650; omithogalum 10276, 0,117: rozen grootbl. 36760. 0,219; rozen kleinbl. 27460. 0.107. scabiosa 2540, 0,056. snijgroen 515, 0,913; statice 4625, 1,444; anjers tros 19560, 0,268; div. snijbloemen 10394, 1,709; div. snijbloemen 21736, 0,319; orchideën imp 6000, 0,069; div. snijbl. imp 1315, 2,360; div. snijbl. imp 12678. 0,338; begonia 150,v "M": i 752, 0,873; div. potplanten 170é. 1,469. ROELOFARENDSVEEN 10/9 Bloemen - Anjers: rood 26-41. Lena 26-38 Roie 2659, Keefer 22-37. Wit 2544, Tros 1626 Char meur 3447. Yellow Dusty 32-39, Calipso 3841, Nora 3541, Sacha 3549. Carnaval nonna, 2Baccara, Mercedes Sonia, Super Ster. La Minuette 22-57, Belinda, Yellow Belinda, Golden Belinda, Manna, Marimba, Carol, Gamette. Carol spec., Est her Ofarim. Zorina, Motrea. Evergold, An nabel. Gemengd. Roklea 74 i Chrysanthen: Shandy 43-56, Florence 37- 44. Spider 6669. Astro 3148, Migobe 2447, Alex Betser 3347, BreUner 2444, Regalia Diversen: £elie 47-68, Gerbera 3045, Cy claam 190-205, St Pauha 85-90 Per bos: Chrysanten: Spider 210400, Agne- ta 280-290, tros 60-165, tros gemengd 120- Iris: Ideal 85-170, Prof. Blaauw 130-170. Gladiolen. Nieuw Europa 170-195, Fidelio 165-190, Pres. De Gaulle 155-205, Cordula 165-215, Gemengd 160-190, Eurovision 150- 175,-overige 140-195. Diversen: Dahüa 100-130, Montbretia 180 150. Liatris 150-260. Aster 60-120, CohnUie 80-115, Omithogalum 70-175, Chelone 86 105. Freesia 135-210, Helianthus 130-150. Stetice 80-110.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4