Wethouders blijven demonstratief weg bij opening bejaardencentrum Leids confectie-atelier bedreigd met sluiting Zoetemelk belangeloos op de Leidato-roller Stichting wil atletiek- accommodatie Leidse Hout aanpakken ONDANKS GOEDE BEDRIJFSRESULTATEN lllllllllllllllllll Morgenavond loop-in concert in de Waag OOSTERMAN ZAG ER GEEN „GAT" IN „New look99 op de Leidato WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Het Leidse confectie-ate lier C. van Es wordt met sluiting bedreigd wanneer de gemeente Leiden niet spoedig uitbreiding van de be drijfsruimte van het atelier mogelijk maakt." Dit werd gisteravond door de fractievoorzitter van de PPR/PSP/D '66-fractie in de Leidse gemeenteraad, Cees du Gardijn, naar voren gebracht tijdens een vergadering van de ge meenteraadscommissie voor economi sche aangelegenheden. Het gaat hier om een bedrijf waarin in totaal ongeveer 60 werkneemsters werkzaam zijn. Het bedrijf is thans gevestigd aan de Lange Gracht en kampt daar met een ernstig ruimtete kort. Het heeft voldoende orders in portefeuille, maar kan wegens dit ruimtegebrek haar capaciteit niet ver groten. Pogingen om elders in de ge meente Leiden een grotere ruimte ter beschikking te krijgen bleven tot dus ver vruchteloos. Volgens PPR-leider Du Gardijn heeft de directeur-eigenaar van het bedrijf, de heer Van Es, inmiddels een beroep gedaan op het saneringsfonds voor de textielindustrie, om uit deze moeilijk heden te geraken. Via het ministerie van economische zaken is het bedrijf llllllllilllll inmiddels in contact getreden met een zusteronderneming in Beverwijk, dat wel over voldoende ruimte en machi nes, maar niet over voldoende orders beschikt om draaiende te blijven. Het zou de bedoeling zijn beide bedrijven samen te voegen. „Probleem hierbij is", aldus Du Gar dijn, „dat in dergelijke gevallen de bedrijven altijd worden overgeplaatst naar de plaats waar de machines staan. Als er dus geen oplossing in Leiden wordt gevonden, dan zal het Leidse bedrijf moeten sluiten en in Beverwijk haar werk moeten voortzet ten, hetgeen het ontslag betekent voor de zestig vrouwen en meisjes die bij het atelier in dienst zijn." Volgens Du Gardijn was er echter nog een mogelijkheid dit stuk werkgele genheid voor Leiden te behouden. De PPR-fractievoorzitter stelde, dat de heer Van Es bereid zou zijn af te zien van overheidssteun wanneer de ge meente Leiden zich bereid zou tonen in het Witte Poort-complex (de vroege re kazerne) te investeren, zodat zijn bedrijf daarin haar intrek zou kunnen nemen. In ruil voor deze investering zou volgens Du Gardijn de heer Van Es dan een hogere huur voor het Witte Poort-complex willen betalen aan de gemeente en zou er van samenvoeging met het bedrijf in Beverwijk geen sprake hoeven te zijn. De heer Du Gardijn drong er bij wethouder Van Aken (economische zaken) op aan te bezien in hoeverre deze zijn invloed zou kunnen aanwen den om de werknemers van het Leidse bedrijf de hoogste prioriteit te geven en niet de machines van een slecht draaiend bedrijf in Beverwijk, zodat deze werkgelegenheid in Leiden be houden zou kunnen blijven. Op zijn beurt antwoordde Van Aken dat hij bijzonder blij was met de informatie van de PPR-leider en dat hij de zaak snel zou onderzoeken. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het "Gewestelijk Orkest" geeft morgenavond in het Waaggebouw aan de Aal markt 21 een loop-in concert. Het eerste gedeelte, dat om streeks 8 uur begint, bestaat uit een opera in 1 akte "Bas- tien et Bastienne" van Wolf gang Amadeus Mozart. Het tweede gedeelte begint om on geveer 21.00 uur en bestaat uit een ongeveer een uur durend theaterstuk van Henk Bernlef, "Toon je eigen toon" ge naamd. De inhoud van het stuk is aktueel en kan gegeven worden als schoolconcert en .ls theaterstuk in de vorm van een loop-in concert. De voor bereiding van het stuk heeft ongeveer twee jaar geduurd. Oorspronkelijk was het de be doeling dat Alexander Pola een theaterstuk zou schrijven. Hij moest echter om persoon lijke redenen de opdracht te ruggeven. Henk Bernlef, schrijver en dichter, heeft de opdracht overgenomen en raf felde in een periode van slechts één maand een stuk op papier: "Toon je eigen toon". In het stuk is vooral gelet op de participatie van het pu bliek. De heer D. Weers, assis tent-directeur van het Gewes telijk Orkest: "Vooral bij schoolconcerten is het nog we ieens een concurrentiestrijd tussen kinderen en orkest van wie nu het meeste lawaai maakt. Dit projekt staat in duidelijk relatie met voorgaan de projekten, waarin we kin deren bijvoorbeeld muziek la-, ten herkennen of ze een indi catie laten geven van het ge luid". Belangrijk uitgangspunt bij dit projekt is de herken baarheid, het herkennen van situaties uit het dagelijks leven van een kind. Er wordt tevens naar gestreefd begrippen als theater, orkest etc.te normali seren en in een groter kader te plaatsen én te wijzen op verbindingen van de verschil lende kunstvormen met het dagelijks leven. Het projekt wordt volledig gesubsidieerd door het ministerie van C.R.M. Het stuk verhaalt over een jongen en een meisje die pro beren los te komen van de verplichtingen die de "geves tigde orde" hen oplegt. Ze worden heen en weer geslin gerd tussen het verlangen zich los te maken van deze ver plichtingen en de vrees voor de gevolgen van dit losmaken. De muziek is gecomponeerd door Ruud Bos en Jurriaan Andriesen. Coördinator en di rigent is Frits Kox. De regie is in handen van Adriaansen, hij heeft tevens het decor ont worpen. Aan de opera "Bastien et Bas tienne" werken onder andere mee: Hans Hageman, tenor, Ans Beverdam, sopraan en Lieuwe Visser, bariton. De re gie is in handen van Jacqueli ne Jacobi. Het Gewestelijk Or kest staat ook hier onder lei ding van Frits Kox. Wie don derdagavond het Waaggebouw binnen gaat mag meedoen. Het is overigens niet toevallig dat het concert plaatsheeft op donderdagavond en juist in het Waaggebouw, Donderdag avond is het koopavond en het Waaggebouw ligt nogal cen traal. Op deze wijze wil de Culturele Raad de drempel om naar een concert of toneelstuk te stappen, verlagen. Er wordt geen entree-geld gevraagd. Leiden - Gistermiddag is het bejaardencentrum ,,'t Huis op de Waard" door burgemeester dr. A. J. Vis, in het bijzijn van vele genodigden, officieel in gebruik gesteld. Burgemeester Vis was de enige B uit een college, dat ook uit W's is samengesteld. De wethouders Oosterman (van Bejaardenzorg) en Tesselaar (o.a. Cultuur) hadden toegezegd te zullen Komen, maar ze kwamen niet. Voorzit ter E. A. E. van Dishoeck van het centrumbestuur toonde zich niet al te verrast. Toen de heer Oosterman nog „gewoon" raadslid was, had hij zich tot vóór de Kroon verzet tegen demping van de waardgracht. Nu ,,'t Huis op de.. Waard" het vonnis over de Waardgracht heeft bekrachtigd, is er voor de wethouder geen eer meer aan te behalen. Daarom bleef hij (waarschijnlijk) weg. Demo cratie is niet altijd even leuk en bevredigend. „Zelfs" een meerderheid kan het wel eens fout doen. De feestvreugde was er gisteren is de afstand tussen die 18e niet minder om in deze kringen eeuwse opvattingen en de onze van het aloude Gereformeerde wel erg groot geworden," vond Minne- of Oude Mannen- en de burgemeester. In 1783 kwam Vrouwen huis, dat na de vesti- het begin. Daarna beleefde het ging aan de Herengracht (nu Minnehuis aan de Middenweg verkocht aan Den Holder) aan Franse inkwartiering en ook de Nieuwe Rijn een nieuwe nog een „bezetting" na de bus- glansrijke toekomst binnen- kruitramp onder koning Lode- gaat De burgemeester van Sas- wijk Napoleon. In 1815 werd het senheim, ds. A. J. Kret, destijds huis ontruimd om plaats te bie- wethouder van stadsontwikke- den aan de gewonden van Wa ling van Leiden, was er ook bij. terloo en jaren daarna wed het Kret de veelverguisde, maar in Minnehuis een militair invali- dit milieu bewierookt als een denhuis. medestander, die na een moei- Dr. Vis haalde nog even aan, zaam verloop van realisatie, dat de „behandeling" van de zich volgens de heer Van Dis- „oudjes" onder onze voorvade- hoeck, „onvergetelijke ver- ren in feite een mishandeling diensten" verwierf omdat hij was, waarvan thans nog de in de hele zaak „oppakte" en aan strumenten een plaats hebben de Oranjegracht neerzette. gevonden in De Lakenhal. Het Burgemeester Vis zei in zijn nieuwe onderkomen van het openingswoord, dat de bejaar- Oude Mannen- en Vrouwen huis den niet meer de „lastige men- aan de Herengracht werd in sen" van weleer zijn, die zo snel 1887 in gebruik genomen. „Maar mogelijk moesten worden opge- wat hier op de hoek van de borgen. In de 18e eeuw lette Oranjegracht is gegroeid slaat men minder op verzorging. „Nu al het voorgaande", meende de Bij de bezichting van het nieu we bejaardencentrum gingen burgemeester Vis (tweede van rechts) en zijn vrouw (links) ook even op bezoek bij het echt paar La Lau (midden). burgemeester, die een doek wegtrok, waarna een kom met goudvissen zichtbaar werd. De bewoners van het centrum zaten niet in de conversatiezaal, die bij deze opening te klein voor alle bleek. Ze konden de plechtigheid evenwel volgen, in hun eigen kamer, via het om roepsysteem. Daarover hoorden zij de heer Van Dishoeck o.a. vertellen over het huis aan de Herengracht dat een hecht door timmerd gbouw was, dat even wel meer ruimte nodig had. Aanvankelijk zou het gebouw gemoderniseerd worden, maar in 1968 werd toch begonnen met nieuwbouwplannen aan de Nieuwe Rijn omdat dit betere vooruitzichten bood. De heer Van Dishoeck: „We kregen me teen al veel steun van het ge meentebestuur. We wilden in de oude binnenstad blijven, onze mensen niet isoleren. Het werd een moeizame procedure, waar bij wethouder Kret resoluut in greep. In 1971 kwam een nieuw schetsplan. Enkele mensen, o.a. toen raadslid Oosterman, wil den de Waardgracht voor de stad behouden en blokkeerden voorlopig de verdere uitvoe ring". Niettemin werd in juli '73 de eerste paal geslagen en in mei 1975 werd het project helemaal afgewerkt en verhuisden de 38 bejaarden van de Herengracht naar de nieuwbouw. Voorzitter Van Dishoeck: „Het was een voorbereiding van 5 jaar. Wie thans een bejaardencentrum wil bouwen, weet dus wat hem te wachten staat". Wel wilde de heer Van Dishoeck nog aan het gemeentebestuur kwijt, dat het gebouw praktisch niet bereik baar is voor brandweer en am bulance. Maar voor het overige is men zeer content met dit nieuwe Oude Minnenhuis (onder architectuur van ir. Schutte), passend in de gewelwand van de Nieuwe Rijn en van binnen een verzameling van „steegjes en pleintjes" die de gezelligheid van de oude binnenstad binnen dit aantrekkelijke complex voortzetten. Er waren warme toespraken en welkome ge schenken ter meerdere glorie van ,,'t Huis op de Waard". Ton Pieters Van onze verslaggever LEIDEN De drie Leidse atletiekverenigingen AV Holland, De Bataven en AV Leiden - hebben zich verenigd in een stichting met als doel een algehele verbetering van de accom modatie in de Leidse Hout, te beginnen met de kantine. Inmiddels is een rapport van de stichting verschenen waarin de huidige, slechte situatie wordt doorgelicht en de mogelijkhe den worden besproken om uit de impasse te komen. Conclusie van het rapport is, dat de drie verenigingen in samenwerking met de gemeente moeten komen tot een geleidelijke verbete ring van het complex. Het rapport begint met een opsomming van gebreken betref fende de sintelbaan, de kleedgelegenheid en de kantine van het complex, dat dateert uit 1940 en waaraan sindsdien slechts incidenteel 'gesleuteld' is. En daardoor en door overmatig gebruik - ook scholen en andere clubs gebruiken de accommo datie - is volgens de stichting het complex volkomen ongeschikt geworden voor het bedrijven van atletiek op behoorlijk niveau. In 1968 is er door de Grontmij, een plan ontworpen om tot volledige vernieuwing van De Leidse Hout te komen. In dit plan was ondermeer opgenomen een tartanbaan, een wed strijdcommissariaat, kantine, kleedgelegenheid, tribunes en ruime parkeergelegenheid. Geld was er evenwel niet en de gemeente noemde een termijn van twintig jaar binnen welke periode de plannen verwezenlijkt zouden kunnen worden, inmiddels is de situatie echter dermate verslechterd - lapmid delen losten niets op - dat de drie clubs de koppen bijelkaar hebben gestoken en opnieuw naar de Sportstichting zijn gestapt. Uit gesprekken bleek, dat het plan nog steeds geldig geacht werd, maar dat er binnen afziendbare tijd nog niet begonnen kan worden met de realisering daarvan. Even heeft de stichting nog overwogen, in afwachting van renovering van baan en tribunes, om alvast maar te starten met de bouw van een nieuwe kantine cq kleed gebouwen. Nu stelt het rapport, dat slechts het optrekken van een tijdelijke kantine tot de mogelijkheden behoort, omdat men anders straks in de knoei komt met de realisering van de eigenlijke plannen. Dit laatste is voor de drie clubs aanleiding geweest om een nieuw plan te ontwerpen, afwijkend van dat van de Grontmij. Door het lange wachten zou men wel eens kunnen afglijden naar een bedenkelijk peil, nu gesteld is, dat atletiek op niveau niet langer mogelijk is. De stichting wil komen tot een geleidelijke verbetering van de accommodatie, waarin de bouw van een kantine en kleedgelegenheid een eerste stap is. De rest van de renovering zou kunnen geschieden in verschillende fasen, waarmee de Leidse Hout elk jaar zou terugkeren op de begroting. Voordeel is, dat de gemeente het grote bedrag dat voor de verbetering nodig is kan spreiden over een aantal jaren. De stichting meent, wat de subsidie betreft, overigens optimis tisch gestemd te mogen zijn, gezien het beleid van de overheid. Nu er meer aandacht besteed wordt aan de recreatieve sportsector en met name atletiekverenigingen in deze een belangrijke rol spelen, hoopt de stichting dat er binnenkort gelden vrijkomen voor een tartanbaan, zoals men ook in Utrecht en Den Haag wil aanleggen. Juist omdat De Leidse Hout in Leiden al jaren lang op het lijstje prijkt verwacht het stichtingsbestuur een snellere aanpak van de plannen. In ieder geval hoopt de stichting, dat de gemeente wat ziet in de geleidelijke aanpak, zoals de drie clubs zich dat voorstellen. Ad van Kaam Van een onzer verslaggevers Leiden De 14e Leidato wordt steeds gezel liger. Gisteravond begroette de dolijverige kassabezetting de 30.000ste bezoeker, en van avond hoopt men de 35.000ste in te kunnen halen. Gisteravond was er werkelijk nauwe lijks een doorkomen aan. De duizenden baan den zich een weg door de show en kwamen al gauw uit bij de Leidse Hutspotten, die gisteravond weer het een en ander te versie ren hadden. Rond negen uur lag het zwaarte punt weer bij de twee hometrainers. Wie zich een keertje wilde wagen aan het wielrennen „op het droge" kon zijn gang gaan. Zo waren er pa en ma die zwoegend 5 dagen Mallorca dichterbij zagen komen. Racen tegen de klok: 1 minuut 20 sec. tegen 1 minuut 22 sec. Hutspotten bestuurder Gerard Wisse consta teerde een en ander zonder al te veel overtui ging. „Daar gaat-ie weerU doet een gooi naar Mallorca, als je maar even meedoet voor een gulden: helemaal verzorgd, die Spaanse da gen..." trouwens, een beauty-case voor dames is ook nooit weg. Daar ging-ie dan weer, de race tegen de klok: „geweldig, let op, het gaat om de snelle tijd..." Het record stond toen op 47,6 seconden (zondagavond). „Pangg...", deed het pistool van Wisse en daar ging-ie weer tegen de klok. In het restaurant zaten Joop Zoetemelk en zijn Franse vrouw en zoontje (2 jaar en Karei hetend, geen Charles) te wachten tot Joops optreden op de hometrainer tegen Theo Smit, die twee etappes van de Tour de France won dit jaar. Organisator Joop Riethoven zat er bij en peinsde: Die Karei wordt vast een voetballer, geen wielrenner, dat zie je zó...." Even later startte Joop Zoetemelk een paar amateurs op de hometraners: pang... en Joop Riethoven zag die liefhebbers al „vlak bij Parijs zitten, bij het Pare des Princes..ja, rood gaat over de streep.." Daarna gingen Joop (Jopie, Jopie en applaus) en Theo het kortstondige gevecht aan. Het Hutspottenpark was bijkans te klein voor al die toeschouwers. Theo Smit op de witte rol: de snelste sprinter ter wereld (volgens Joop RieÜioven) tegen een van de grootste Tour-fa vorieten. Premies: taarten van de Hutspotten, leverworst en ook benzine uit een andere Leidato-hoek. Beide coureurs reden in „groot verzet". Meteen al intense spanning: 250 me ter, 400, 750 meter. Rood lag voor, dat was Joop Zoetemelk. Theo ging door. De spanning was om te snijden... Theo scheen het allemaal te „bekijken" en razend snel draaiden de soepele gespierde benen. Joop, met de mond half open, hield vol en Theo zag het vonnis al geveld. Razend snel waren die laatste 500 meter. Op het nippertje ging de zege naar Joop: helemaal belangeloos op de roller. Joop deed over de 5 kilometer 5 minuut 4 seconden, Theo maak te 5 minuut, 5,8 seconden. Joop gaf zijn gewonnen vette premie aan het gehandicapte kind, wat hem een duur applaus opleverde Ton Pieters Leiden Tijdens de gezellige drukte die er constant op de 14e Leidato in de Groenoord- hal heerst, trekken ook de ongeveer drie kwartier duren de modeshows van Peek en Cloppenburg dagelijks om half vier, kwart voor acht en kwart voor negen in de bijhal overvolle belangstelling. De kleuren muisgrijs, legergroen, bordeaux-rood en blauw over heersen er voor de komende winter. Wollen jersey voert de boventoon als materiaal - ook de grote maten krijgen ruim schoots aandacht - terwijl de modelletjes slankmakend zijn: strak bovenlijfje met wijd aangerimpelde rok met steek- zakken en jurkjes in folkloris tische stijl. De lange jurken van soepel val lend meteriaal zijn vrouwelijk en lekker draagbaar terwijl de heren op hun beurt er heel wat vlotter uitzien in een een „pully" of gestreept truitje. Maar het min of meer onmis kenbare klassieke kostuum met vest, goed gecombineerd met passend overhemd, ont breekt eveneens niet. Ook zoon en dochter hebben bij P C in de Breestraat een rui me keuze. Annet Pieters

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3