MEUBELBEURS LINKANTO 700 FABRIKANTEN 10-15% WINSTDELING Kerkjuristen sceptisch over herziening kerkelijk recht Korte metten Derde L.P.O. (in 1977) over „samen geloven en samen kerk-zijn" IN DE JAARBEURSHALLEN TE UTRECHT EXPOSEREN DEZE WEEK consumentenorganisatie Lucky Luke Rails door de prairie PAGINA 14 LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1975 Op deze beurs - 20 keer groter dan de Groenoordhal - zult u aantreffen een enorme, uitgebreide sortering meubelen uit de gehele EEG. Deze beurs is op ZATERDAG 13 SEPTEMBER toegankelijk voor particulieren. Wilt u zich goed oriënteren en gemakkelijk de meubelen van uw smaak vinden, vraagt dan omgaand aan onze administratie een BEURS PLATTE GROND. Tevens verstrekken wij: GRATIS VERVOER GRATIS ENTREE GRATIS MEUBELOPSLAG GEDURENDE 6 24 MAANDEN. U koopt dus voor de oude prijzen en met een kleine vooruitbetaling maak^ u uw spaargeld waardevast. Maak ook gebruik van ons collectief inkoopsys teem met het voordeel van eerlijke voorlichting en in 50 bekende Leidse winkels in het stadscentrum. Vraagt met spoed informaties; telefonisch of op onderstaand adres. sinds 1958 HOOIGRACHT 67, LEIDEN, TELEFOON 071-133914 Morgen zal Dr. F.A. Lootsma zijn ambt aanvaarden van gewoon hoogleraar in de afdeling der Algemene Wetenschap pen aan de Technische Hogeschool In Delft. De heer Lootsma gaat onderwijs geven in de zuivere en toegepaste wis kunde (operationele analyse). Delft Woensdaf 24 september zal Dr. Ir. E. Schuurman zijn ambt aanvaarden van bijzonder hoogleraar in de onderaf deling der Wijsbegeerte en der Maat schappijwetenschappen aan de Techni sche Hogeschool in Delft. De heer Schuurman gaat onderwijs geven in de calvinistische wijsbegeerte, bijzonderlijk in haar betrekking tot de techniek. Met ingang van 1 oktober 1975 is aan prof. Dr. Ir. R.M.M. Oberman, op eigen verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn functie als hoogleraar in de electrotech- mek aan de Technische Hogeschool Delft. Prof. Oberman geeft op vrijdag 26 september in de aula van de Hoge school een afscheidscollege. Woensdag 10 sept. Konlnkll|ke Schouwbuig 20.15 Privé voor twee. HOT, 20.30 u. Trijntje Cornelis (Haagse Comedie) (J). Kurzaal 20.00 Kussenconcert Re sidentie-Orkest o.l.v. Guido Aj- mone-Marsan; sol. Frédéric Meinders piano. Poppentheater Frank Kooman, 14.30 u. De hippe Kangoeroe. Donderdag 11 sept. Koninklijke Schouwburg, 20.15 u. Al wie met ons mee wil gaan (Haagse Comedie) (J). HOT, 20.30 u. Trijntje Cornelis (Haagse Comedie) (J). Congresgebouw, 20.15 u. Phil- harmonie van Antwerpen o.l.v. Gérard Devos; sol Loek van der Gaag piano. Kasteel Duivenvoorde Voor schoten, 20.30 u. Bergonzi Kwar tet. Waaggebouw Leiden 20.00 Loop- in-concert door Gewestelijk Or- LEIDEN Camera (tel. 124919): The nine lives of Felix the Cat (a.l.) 7.00, 9.15. LIDO (tel. 124130) Franken stein junior (14) 2.30. 7.00, 9.15 zo. 4.30. LUXOR (tel. 121239) Karate- duivels (14) 2.30, 7.00, 9.15 zo 4.45. REX (tel. 125414) Inpikken en wegwezen (14) 2.30, 7.00, 9,15, zo. 2.15, 4.30. 7.00, 9.15 wo. 50 jaar hoogtepunten van Walt Disney (a.l.) 2.30 vr. en za. 's explosies aan het front 11.30 (18). STUDIO (tel. 133210) The return of the pink panther (a.l.) 2.30, 7.00, 9.15 zo. 4.30. TRIANON (tel. 123875) Flana gan 2.30, 7.00, 6.15 zo. 4.30. C. Oargaud S. K—1975 Suske en Wiske De vinnige Viking Paulus de Boskabouter de boebomen °-74 „Jij wou ons te lijf hè?" spotte een hese, holle houtstem. „Jij wou fijn Boebomen hakken hè? Hoepsa, daar ga je, Pieter de balka bouter!" En inderdaad ging Pieter de lucht in. keer op keer, tollend om zijn as als een machteloos appeltje in de handen van een spelend kind. „Ik heb ik heb hakkelde Pieter. „Wat heb je?" loeide de Boe boom. „Spijt!" gilde Pieter. „Te laat!" bulderde de Boeboom en toen riep hij: „VANG!" Weer schoot Pieter de lucht in, nu niet recht omhoog, maar in een fraaie boog op een dikke Boeboom af. die een geweldige mond opensperde. „Nee!" krijste Pie ter. „HAP!" ging het. Wég was de veldkabouter. Het eerste grote deel-ontwerp voor herziening van het kerkelijk recht is bij een belangrijke groep van kerkjuristen slecht gevallen. Volgens hen is de herziening van het begin af aan verkeerd opgezet en komt codificering op dit ogenblik te vroeg. Dit is het oordeel van de vergadering van Zwitserse officiaals (kerkelijke rechters) en van achttien Italiaanse hoogleraren, onder wie de deskundigen in het kerkelijk recht van tien kerkelijke universiteiten in Italië. Het eerste deel-ontwerp bevat het herziene kerkelijke recht inzake de sacramenten. Het is als vertrouwelijk document toegezonden aan de bisschop pen, aan de Romeinse curie, aan de vereniging van hogere oversten van orden en congre gaties en aan de katholieke universiteiten. De pauselijke commissie voor herziening van het kerkelijk recht heeft er onder voorzitter schap van kardinaal Pericle Felici tien jaar aan gewerkt. In een begeleidende brief ver klaart kardinaal Felici, die tij dens het tweede Vatikaanse concilie een der voornaamste woordvoerders van de conser vatieve vleugel was, dat bij de nieuwe formuleringen reke ning was gehouden met de impulsen van het concilie en de huidige pastorale behoef ten. De Italiaanse hoogleraren heb ben niet alleen kritiek op de inhoud van het ontwerp maar ook op de procedure, waarop die inhoud tot stand gekomen is, alsmede op de samenstel ling van de pauselijke commis sie. Haar exclusiviteit en haar vergaande geheimhouding zijn volgens de Italiaanse hooglera ren in strijd met het oud-chris telijke beginsel voor de wetge ving binnen de kerkelijke ge meenschap; wat allen aangaat, moet ook door allen bespro ken en goed gekeurd worden. Het Zwitserse tijdschrift „Orientierung" houdt zich in haar jongste editie uitvoerig met het deel-ontwerp bezig. Hoofdredacteur Ludwig Kauf- mann sj constateert, dat het ontwerp niet de kerstening van de huwelijkswerkelijkheid dient, maar de verkerkelij king van het geseculariseerde hu welijk. Het ontwerp trekt ook geen enkele konsekwentie uit de conciliaire uitspraak over de liefde als constituerend ele ment van het huwelijk, en houdt evenmin rekening met het geloof als wezenlijke di mensie in ieder sacrament. Pater Kaufmann pleit voor een uitvoerige discussie over het ontwerp van de pauselijke commissie. Een goede bijdrage voor deze discussie vindt hij het alternatieve ontwerp „voor een nieuwe kerkelijke huwe lijksordening", dat prof. dr. P. Huiring sj, hoogleraar aan de Nijmeegse universiteit en lid van de pauselijke commissie, kortgeleden heeft gepubli ceerd. Prof. Huizing pleit in zijn al ternatief ontwerp voor een plaatselijk aangepaste juridi sche benadering, zoals dat eeuwenlang in de kerk het ge val is geweest, en waarin de maatschappelijke en pastorale benadering voorrang heeft op het beginsel der rechtsgelijk heid en rechtszekerheid. Dit beginsel van de rechtsgelijk heid en rechtszekerheid heeft in het wetsontwerp van Feli- ci's commissie voor de herzie ning van het kerkelijk recht een bijna absoluut primaat. Kaufmann concludeert, dat de eigenlijke en diepere werke lijkheid van het huWëlijk niet met juridische regelingen, hoe onmisbaar deze ook zijn, te vatten is. Hij pleit er dan ook voor, dat als de eigenlijke con- sekwentie van het tweede Va tikaanse concilie de rk-kerk in de leer gaat bij de orthodoxe kerk, die inzake het huwelijk uitgaat van het oud latijns pastorale grondbeginsel, dat namelijk het heil der zielen de hoogste wet is. Tien Italiaanse missionaris sen van de congregatie van de Oblaten van Maria Onbevlek te Ontvangenis zijn uit Laos uitgewezen. De autoriteiten in Laos hadden de bezittingen van de congregatie in beslag genomen. Bij aankomst in Ro me wilden de missionarissen geen verklaring afleggen, om dat zij geen moeilijkheden wilden veroorzaken voor de ongeveer twintig andere Ita liaanse missionarissen in Laos, die dezer dagen nog in Italië zullen terugkeren. Militante protestanten hebben verhinderd, dat de rooms- katholieke bisschop van Lon donderry, mgr. Daly, een preek hield in de presbyte riaanse kathedraal van St.-Gi- les in Edinburgh. Het was de eerste keer sinds de reforma tie, dat een katholiek bisschop zou preken in genoemde ka thedraal. Maar luidruchtige protestantse betogers, die in de handen klapten en op de maat „geen papen" riepen, noopten mgr. Daly zich terug te trekken. Paus Paulus heeft bij gelegen heid van de „werelddag van de alfabetisatie" aandacht ge vraagd voor de buitenlandse werknemers, die door gebrek aan basisonderwijs gevaar lo pen te worden uitgebuit. Hij noemt het kunnen lezen en schrijven de grondvoorwaar de voor elke menselijke ont wikkeling en vooruitgang. Volgens de paus zijn voor het grote aantal buitenlandse ar beiders „dringende maatrege len" nodig, zodat zij volledig kunnen deelhebben aan de cultuur van him eigen land en zich ook kunnen integreren in samenleving en beroepsleven van het gastland. De katholieke kerk van Oos tenrijk zal in de toekomst een toenemend beroep doen op Poolse priesters om zich be schikbaar te stellen voor de zielzorg in Oostenrijk, welk land kampt met een al jaren durend en nog steeds toene mend priestertekort. Polen daarentegen heeft zeer veel priesters en priesterstudenten. Er werken steeds meer Poolse priesters in de missie. Onder de Poolse geestelijkheid groeit de belangstelling voor zielzorg- werk in Oostenrijk. Oud-leerlingen van de paters Salesianen uit veertien Euro pese landen, onder wie ver scheidene bisschoppen en kar dinalen zullen van donderdag 11 september tot maandag 14 september in Leuven in Bel gië hun tweede Europa-con gres houden. Men zal zich daar bezig houden met vragen rond het verenigd Europa, waarbij onder anderen Au gust Vanistendael zal spre ken. Bij de gasten wordt de Belgische premier Leo Tinde- mans verwacht. Kerk en wereld Het derde Landelijk Pastoraal Overleg der r.k. Nederlandse kerkprovincie zal waarschijnlijk in 1977 gehouden worden en gewijd zijn aan „samen geloven en samen kerk-zijn". Naar dit onderwerp is de voorkeur uitgegaan van de voorberei dende vergadering, waaraan de diocesane delegaties en de desbetreffende subcommissie van de Bisschoppelijke Beheers- kommissie (BBK) hebben deelgenomen. De vergadering zal de bisschoppen echter voorstellen, dat de definitieve keuze wordtgemaakt op 1 november, wanneer het Landelijk Pastoraal Overleg gedurende een dag bijeenkomt. Plaats van overleg is ditmaal niet Noordwijkerhout, dat op 1 november reeds bezet is, maar de aula van de katholieke universiteit van Nijmegen, die gratis ter beschikking is gesteld. De bisschoppenconferentie zal op haar eerstvolgende vergade ring van 2 oktober haar prioriteiten opstellen. Aldus meldt de persdienst van de r.k. kerkprovincie. De Nijmeegse bijeenkomst moet worden gezien als de slotzitting van het tweede Landelijk Pastoraal Overleg, dat van 31 augustus tot en met 1 september 1974 in Noordwijkerhout werd gehouden. Het mandaat van de diocesane delegaties en van de vijfentwintig toegevoegde LPO-leden loopt dan af. In de eerste maanden van 1976 worden door de diocesane pastorale raden voorbereide verkiezingen voor nieuwe delegaties gehouden. De vergadering van diocesane delegaties en subkommissie van de BBK stelt verder voor, dat op de Nijmeegse bijeenkomst de bisschoppen of door hen gemachtigde personen vertellen hoe het is vergaan met een aantal aanbevelingen van het tweede Landelijk Pastoraal Overleg, dat tot thema had: „de houding van de christen in de produktie; prestatie- en konsumptiemaat- schappij". Het betreft hier de raad voor kerk en samenleving (met inbegrip van huwelijk en gezin), het secretariaat voor de buitenlandse werknemers, het onderwijs en de suggesties voor gebed en meditatie. Verder wordt voorgesteld, dat elke diocesane delega tie een voorbeeld geeft van de doorwerking van het tweede L.P.O. en dat een lid van de landelijke interkerkelijke werk groep een inleiding houdt over de campagne voor een nieuwe levensstijl.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14