MOGELIJK NOG TWEE PLANETEN NA PLUTO Elektrische auto s in opmars in Engeland WEGWIJS AUTO- GRAM MEN Chryslers en Simca's in '76 veiliger Benzine aan de pomp met „elektronische geldkaart" HET AARDIGE VAN DE WETENSCHAP „Wegluis" is niet meer Matra-Simca met nieuwe „Panters" LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1975 Hoe mooier het weer, hoe meer fietsen er wor den verkocht. Volgens de RAI zijn er de eerste zes maanden van dit jaar 350.000 nieuwe fiet sen aan de handel gele verd. Volvo in Born gaat weer op bescheiden wij ze personeel aantrekken, vooral jeugdigen. In het eerste halfjaar van 1975 zijn er 273.000 nieuwe auto's verkocht in ons land. Dat is 34 procent meer dan in de eerste zes maanden van '74 en acht procent meer dan over dezelfde perio de in '73. En dat was een topjaar. Fords fabrieken in Argentinië gaan waar schijnlijk dicht Het eco nomische klimaat is er te slecht. De Duitse auto-indus trie is over het diepte punt heen. De binnen landse afzet stijgt snel, al is er voornamelijk vraag naar „kleintjes". Maserati is uit Ci- troëns handen overge gaan in die van De To- maso, al reeds eigenaar van Moto Guzzi en Moto Benelli. Maserati gaat nu ook driewielers ma ken en motorfietsonder delen. DAF gaat nu voor taan in Duitsland Volvo heten. Er is uitgelekt dat op de komende tentoon stelling in Frankfurt de Daf 66 nu Volvo 66 gaat heten. Ford gaat 600.000 Mustangs en Cougars te rugroepen in Amerika. De voorstoelen zitten niet goed vast. Op de KNAC antislip school in Ypenburg heb ben nu al 250 vrachtau tochauffeurs leren slip pen. Het Fiat-concern heeft in Brazilië een nieuwe autofabriek ge bouwd. Het is de bedoe ling dat in 1976 circa 200.000 personenauto's en 150.000 motoren zul len worden gefabri ceerd. In Joegoslavië mag op de wegen genum merd van 1 tot 99 een snelheid van 100 km per uur niet worden over schreden, op andere we gen de 80 km niet. Voor de autosnelwegen is ech ter geen maximum-snel heid van kracht. Ford deelt mee, dat van alle nieuwe perso nenwagens en bestelwa gens die van 11 augustus 1975 af zijn geleverd de garantietermijn tot 12 maanden is verlengd zonder enige kilometer beperking. En Fiat blijft niet achter. Met ingang van 16 augustus krijgt men op alle Fiat en Auto- bianchi personenwagens een vol jaar garantie bij een onbeperkt aantal af gelegde kilometers. Nieuws uit het prij- zenfront: British Ley- land heeft de prijzen van Mini, Austin, Mor ris, MG en Triumph met gemiddeld 3,5 procent verhoogd. Alfa Romeo de prij zen van de Alfa Suds met één procent. Van VW en Audi zijn alle modellen één pro cent duurder geworden. Toyota verhoogde de prijzen met 3,5 procent. En Opel verhoogde de modellen in prijs met van 1,2 tot 7 procent. De 1,2 procent geldt voor de Record Diesel bestel en de 7 procent voor de Admiral en de Diplo mat. De nieuwe BMW-prij- zen: de 316 gaat 15.747,- kosten, de 318 16.791,-, de 320 18.096,-. Voor de 320 I komt daar nog eens drieduizend gulden bo venop. Een greep uit de Vol- vo-prijzen: 242 DL ƒ20.890,-, de 244 DL ƒ22.690,-, de 245 DL ƒ25.640,- en de 264 GL 37.650,-. Dat is onge veer vijf procent duur der. Ford doet het dan heel wat sympathieker. De Mustang en Mercury Monarch gingen met 5,2 tot 8,4 procent omlaag. De elektrische auto is in opmars. In Groot-Bri- tannië rijden op het ogenblik al ruim 50.000 bedrijfsvoertuigen, die als krachtbron batterij en hebben. Bovendien zijn er 75.000 op accu's lopende trucks in bedrijf bij de Britse auto-in dustrie. Ook op het gebied van de personenau to staat de ontwikkeling niet stil. Hoewel nog geen cijfers beschikbaar zijn, wint dit voertuig eveneens snel terrein, blijkens een publikatie in het bulletin van de Britse ambassade. Tot de nieuwste bedrijfsvoertuigen behoort de Harbilt HSV Urban Delivery Vehicle, een elek trische bestelwagen die als krachtbron een 72 volt lood-zuur batterij met elektrische tractie- motor heeft. De auto heeft weinig onderhoud nodig, de besturing is eenvoudig en veilig en de wendbaarheid is gemakkelijk. Pe maximum snelheid bedraagt 52 km per uur en de actiera dius is maximaal 80 km. In Manchester is onlangs bij wijze van proef een elektrische stadsbus in dienst genomen. Er zullen gedurende twee jaar uitvoerige proeven mee genomen worden. Zijn pestaties zijn vol gens de fabriek vergelijkbaar met die van door dieselmotoren voortbewogen bussen. Het voer tuig kan 34 personen vervoeren, bereikt in 15 seconden een snelheid van 45 km per uur en heeft een top van 72 km per uur. Kort geleden is in Londen de Enfield 8000 op de weg verschenen. Deze personenauto, een tweezitter, heeft een aluminium koetswerk en wordt voortbewogen door een lood-zuur batte rij. De topsnelheid is 65 km per uur, de actiera dius 90 km. Een ingebouwde gelijkrichter maakt het mogelijk de accu's in acht uur tijd aan een 13 ampère stopcontact op te laden. De klanten van een zelfbedieningsbenzine pomp in Groot-Brittannië maken thans ge bruik van een geheel nieuw type pomp, waar bij de bezitters van een elektronische geld kaart 24 uur per dag kunnen tanken. De klanten krijgen een kaart met ingebouwde beveiliging van een overeengekomen geldlimiet die op een magnetische strook is aangebracht. Om benzine te krijgen steekt de automobilist de kaart in een gleuf. Een elektronisch appa raat gaat dan na of de kaart geldig is en of de eigenaar een tegoed heeft. Daarna wordt hem gevraagd zijn persoonlijke code-nummer op en paneel met drukknoppen te selecteren, waarna de pomp de juiste hoeveelheid benzine levert. Wanneer dit gebeurd is trekt de compu ter automatisch het bedrag van de geleverde benzine van de rekening op de kaart af, en drukt twee exemplaren van een overzicht waar op zowel het aanvangs- als het eindbedrag en het bedrag van de leverantie vermeld staan. De ene kopie gaat naar het kantoor van het benzi nestation, de andere krijgt de klant met zijn kaart. Er wordt geen benzine geleverd als een verlo pen kaart wordt gebruikt of een kaart die aan een andere leverancier is verstrekt of een kaart waarop geen tegoed vermeld staat. Wanneer de klant er na drie keer niet in is geslaagd de juiste code in te drukken, worden alle tegoeden van de kaart gewist en wordt de rekening van de eigenaar voor dit bedrag gecrediteerd. De sterrekundige Copernicus gaf zon, planeten en sterren de hun toekomende plaats. De buitenrand van deze voorstelling bevat de tekens van de dierenriem; tekens die onlangs gevonden zijn in China, in een graf uit de Liao-dynastie'(plm. 12e eeuw). De Russische astronoom, prof. Chebotaryov meent aanwijzin gen te hebben gevonden voor de aanwezigheid van een of twee planeten voorbij de tot dusverre verst bekende planeet Pluto. Hij grondt zijn mening op een kleine afwijking in de baan van een komeet, die volgens hem veroorzaakt moet zijn door de aantrekkingskracht van een on bekende planeet Hij schat dat deze een doorsnede heeft van 8000 tot 12000 km en ongeveer 54 maal zover van de zon ver wijderd is als de aarde. De baan van een andere groep kometen doet het vermoeden rijzen dat er op een tweemaal zo grote afstand nog een tweede planeet moet zijn, tweemaal zo groot als de aarde. Aan de hand van soortgelijke berekeningen werd begin deze eeuw de positie van Pluto vastgesteld. Toen er later sterkere telescopen werden gebouwd, kon Pluto tenslotte vi sueel waargenomen worden. Sleutelkaart Hoteldieven krijgen het moeilijk in Parijs. Met ingang van sep tember kunnen de kamers van het Hiltonhotel alleen nog maar geopend worden met een specia le computerkaart, die in een sleuf gestoken wordt, die het slot vervangt. Elke nieuwe gast krijgt een nieuwe kaart met een andere code. Om te beginnen worden vijftig kamers met het nieuwe systeem uitgerust Chinese astrologie In een negen eeuwen oud graf in de provincie Hopei in het noorden van China zijn voor de eerste maal astrologische sym bolen ontdekt zoals die in wes telijke horoscopen worden ge bruikt De twaalf symbolen van de dierenriem staan op het pla fond van een astronomische kaart in het graf, die een ster renbeeld op Chinese manier weergeeft, samen met de weste lijke verdeling in twaalf constel laties die terug gaat tot Babylo- nië. Het graf is van een hoogwaar digheidsbekleder van de Liao- dynastie. Monopool Amerikaanse onderzoekers heb ben gemeld dat zij naar alle waarschijnlijkheid een magne tisch deeltje met slechts een pool hebben ontdekt. Als dit juist zou blijken te zijn dan betekent dat een van de grootste natuurkundige ontdekkingen van deze eeuw, die grote moge lijkheden zou bieden voor het opwekken van energie. Dit subatomisch deeltje, mono- pool geheten zou alleen bestaan uit een noordpool of uit een zuidpool. De mogelijkheid van een magnetische monopool was al in 1895 geopperd door de Franse wiskundige Poincaré. Zijn collega Dirac berekende dat dit basisdeeltje van het mag netisme 68,5 maal zo sterk zou moeten zijn als een elektron, of een veelvoud hiervan. Sedert dien is ingespannen jacht op de monopool gehouden. Op 21 juli werd toevallig iets gevonden, dat op het bestaan van een monopool zou kunnen wijzen. De 29-jarige Edward Shirk, een natuurkundige van de universiteit van Californië was bezig met een routinewerk- je. Hij was de plastic vellen aan het ontwikkelen uit een detector voor kosmische straling die twee dagen aan een ballon had gehangen op een hoogte van 40 km boven Sioux City in Iowa. Tot zijn verbazing zag hij een serie grote, identieke kegelvor mige gaten. Hij riep er zijn col lega's bij en tezamen kwamen zij tot een slotsom dat de detec tor getroffen moest zijn door een deeltje dat de aarde met de helft van de lichtsnelheid was genaderd. Het zou 137 maal zo sterk zijn als een elektron, waarmee Diracs theorie keurig bevestigd werd. Met één gevangen deeltje kun nen andere geproduceerd wor den. Het wordt bijvoorbeeld mo gelijk om een schip voort te stuwen door eenvoudig enkele monopolen aan boord te bren gen. Het magnetische veld van de aarde zou het schip dan over de oceaan brengen. De kunst is nu een of meer monopolen te vangen en "in leven" te houden. Voor het autojaar 1976 heeft Chrysler-Simca voornamelijk verbeteringen in de bestaande raodellenreeks toegepast, die, betrekking hebben op veilig heid en comfort. Wel zal er een nieuw personenautomodel op de markt komen ter vervanging van de huidige 1301: deze Chrysler Alpine wordt in okto ber gelanceerd in Engeland en zal in de drie verkrijgbare ver sies respectievelijk Simca 1307 GLS/S en 1308 GT gaan heten. Voorts is er in dc 1000-serie een type bijgekomen, de 1000 SR. De belangrijkste technische toe voeging aan de '76 modellen, is het nu gescheiden remsysteem. Verder werd door betere isolatie het geluidsniveau in de auto's teruggedrongen, terwijl het per centage schadelijke stoffen in de uitlaatgassen kon worden verminderd door toepassing van een nieuw type carburateur. In de 1000-serie werd een betere motorkoeling gerealiseerd en de stoelen zijn van een nieuw ont werp. Het nieuwe model 1000 SR vervangt in feite de 1000 S en is uitgerust met een 55 pk motor (1118 cc). Dit type valt op door de zwarte grill aan de voorzijde en speciale wielen met een sierdop. De GLS-uitvoering heeft voortaan een 944 cc motor De Fiat 500 - in 1936 liep de eerste van de band is niet meer. En daarmee is een einde geko men aan een wagentje dat zijn sporen wel verdiend heeft Eerst tot 1948 als 500, toen één jaar als 500B en daarna tot 1955 als 500C, om opgevolgd te worden door de Nuova. Rond de vier miljoen Topoli- no's, oftewel „wegluizen", zijn er geproduceerd. Voor hen die treuren om de 500 is er nu de 126, die net iets meer plaats biedt Importeur Leonard Lang heeft overigens nog enkele honderden „wegluisjes" besteld. Voor de liefhebbers. Matra en Chrysler France heb ben een derde model aan de reeds bestaande twee uitvoerin gen van de Bagheera toege voegd, namelijk de Matra Simca Bagheera „S" met een 1442 cc motor, die 90 DIN/pk levert bij 5800 tpm. Tevens kan nu een vouwdak op de 1294 cc en de 1442 cc geleverd worden tegen een meerprijs van ca. ƒ600. De prijs van het basismodel zal on der de ƒ21.000,- komen door enkele details in de standaar duitvoering weg te laten. De „S" zal voor ca. ƒ22.500,- aangebo den kunnen worden en de Cour- règes de modeversie voor ongeveer 1000,- meer dan de „S"-versie. In september zullen de prijzen definitief bekend gemaakt wor den waarna levering mogelijk is. en de sportieve R 2 heeft thans een spoiler aan de achterzijde en vier pk's meer dan voorheen (86). Dit type zal in oktober in ons land leverbaar zijn. Alle 1100-modellen kregen een lichter schakelende versnellings bak terwijl nu ook een 5-deurs uitvoering kan worden besteld. De 1301-serie onderging kleine wijzigingen en zal, ondanks het te verwachten model, voorlopig nog in produktie blijven, aldus de Franse fabriek. Bij de Fran se Chryslers (160 en 180 serie) is de belangrijkste wijziging de 1639 cc motor van de 160, die werd voorzien van een dubbele carburateur. Het vermogen is nu toegenomen van 80 tot 90 din/pk.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11