STIJGING WERKLOOSHEID VERONTRUST REGERING Bankrovers Parijs ontkomen met 3,5 min. gijzelaars vrij J Pro-nuntius mgr. Felici naar Parijs SCHEVENINGEN 27 VOOR VISVANGST NAAR SURINAME VS-regering: Nixon mag documenten niet terug |uïtBu$ „Dachau-praktijken" in Leiden Wantoestand bij verdeling studentenkamers £&idóe£ou/ta/nt Kort Rapenburg 2 Leiden, postbus 11. tel. 07t-t22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V., Leiden Directeur-hoofdredacteur* F. J. Plug - Adj hoofdredacteur* J. J. Hallewas—Chef-redacteur* J. W. C. Leune Advertenties fexcl.' B.T.W.) 0.42 per mm. Telefoontjes 3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen oer u/eek f2.81: kwartaal!/36.32. taar 141.35: losse nummers: 50 cent Dinsdag 9 september 1975,65e jaargang no. 20217 De lucht in Zij gingen de lucht in, tv-feuille- ton over luchtvaartpioniers op Ned. II om 19.05 uur. Om 20.21 uur Zij aan zij (2) en om 22.15 uur Hier en nu met o.m. vesti gingsbeleid Surinamers en snel heidsbeperking brommers. Op Ned. I om 22.00 uur Duitse oorlogspropagandafilm „Kol berg". Plaatselijk buien. Veel bewolking met plaatselijk buien. Matige aan de kust krachtige zuidwestelijke wind. Minimumtemperaturen om streeks 14 graden, maxima circa 20 graden. Morgen: Zon: 6.05-19.08. Maan: 12.25-21.15. Schev. hoogw.: 5.50- 18.15. Laagw.: 1.51-14.07. Televisieuitzending Polen-Nederland was even onzeker door reclamebord Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De tv-uitzending van de voetbalwedstrijd Polen-Nederland vanuit Chorzow heeft vandaag even op losse schroeven gestaan. Een Nederlandse firma had reclame laten plaatsen. De NOS heeft contact opgeno men met deze firma en gesteld, dat de wedstrijd niet zou worden uitgezonden als die reclame niet zou worden verwijderd. De betreffende Nederlandse firma heeft toegezegd de reclame te zullen laten weg halen. (Van een oi DEN HAAG Ongerust over het werkloos heidscijfer dat blijft stijgen en over het toenemend aantal aanvragen voor werktijd verkorting, gaat de regering zich opnieuw bezinnen op maatregelen. Het is al zeker dat zij in de rijksbegroting -1976, die vol gende week dinsdag gepresenteerd wordt, aanwijzingen in deze richting zal geven. De tendens van het laatste werkloosheidscijfer van 230.400 een stijging sinds juli met 5.900 wijst er namelijk op, dat het diepte punt in de werkgelegenheid nog niet is bereikt. De werkgelegenheids-situatie wordt vooral zorgelijk voor de Nederlandse vrouw. Daal de vorige maand het aantal werkloze man nen met 700, dat van de werkloze vrouwen steeg met 3,240. Dit geldt niet alleen voor hen met een volledige dagtaak, maar ook voor de zogenaamde part-time werkers. Daarvoor stonden eind vorige maand nog 14,610 werkzoekenden ingeschreven, waar van 85 procent vrouwen. De werkloosheid in de bouw is weliswaar iets gedaald, maar daarvóór heeft dezelfde bouw de terugslag ondervonden van de sti mulerende maatregelen van de regering, die nu pas in de praktijk gaan. Een groot aantal Nederlanders heeft namelijk gewacht met herstel-opdrachten, omdat zij nog in het onzekere verkeerden over de stimulerende maatregelen van het ministerie van Volks huisvesting. Het aantal aanvragen voor werktijdverkor ting stijgen eveneens. Nu de vakanties voor bij zijn zal, naar het ministerie van Sociale Zaken tenminste verwacht, het aantal werk nemers, dat onder de werktijdverkorting gaat vallen, toenemen. In juli was dit aantal van 87.550 (juni) gedaald tot 26.370, vooral als gevolg van de vakantieperiode. Thans ligt opnieuw een groot aantal aanvragen op afwikkeling te wachten. Ook het aantal mel dingen over bedrijven, die in moeilijkheden verkeren, stijgt verder. De schrik staat deze 32-jarige aanstaande moeder, Maria Laufratta nog op het gezicht te lezen als zij haar moeder omhelst. Zij was een van degenen, die door drie bankrovers in Milaan in gijzeling werd gehouden, maar eerder werd vrijgelaten. Een gegijzelde vrouw haalt de postzak binnen met ruim 3,5 miljoen gulden, die twee bankrovers die zeven personen in gijzeling hielden, als losgeld geëist had- Parijs, (AP) De twee mannen die gisterochtend een bank in bet centrum van de Franse hoofdstad overvielen en zeven personen in gijzeling namen, zijn erin geslaagd met een bedrag van meer dan 3,5 miljoen gulden aan de politie te ontkomen nadat zij hun gijzelaars hadden vrijgelaten. Politieauto's waren de auto gevolgd die de autori teiten aan de bankrovers ter beschikking hadden gesteld en die met een snelheid van rond de 140 km per uur dwars door Parijs reed. De twee overvallers slaagden er echter in tweemaal van auto te verwisselen en spoorloos te verdwijnen. De twee bandieten hadden in de bank drie vrou wen en vier mannen in gijzeling genomen en dreigden hen te vermoorden als de autoriteiten niet aan hun eisen tegemoet kwamen. Tien uur na het begin van de overval wisselden de rovers vier gijzelaars in tegen het geld en de auto die de autoriteiten hen ter beschikking hadden ge steld. Met de drie overgebleven gijzelaars, allen vrouwen, reden zij weg, gevolgd door politie, ambulances en journalisten. De eerste auto werd naderhand aangetroffen in het noorden van Parijs. In de wagen bevond zich een van de overgebleven gijzelaars. De auto waar in de rovers waren overgestapt, werd later gevon den in het zuiden van de stad, met de twee resterende gijzelaars, beiden gekneveld, maar on gedeerd er in. Een soortgelijke bankoverval in Milaan liep min der goed af voor de bankrovers. Drie gewapende mannen die eveneens gisteroch tend een gijzelingsaktie in een Milaanse bankge bouw begonnen, gaven zich in de loop van de dag aan de politie over en lieten de elf gijzelaars die ze meer dan zeven uur hadden vastgehouden vrij. De bandieten hadden al eerder zes andere gijze laars, onder wie een kind, een zwangere vrouw en enkele bejaarden, laten gaan maar dreigden de overige gijzelaars een voor een neer te schieten tenzij een bedrag van 800.000 gulden zou worden betaald. Twee van de overvallers lieten zich na hun overga ve door de politie wegvoeren terwijl de derde in het gebouw achterbleef uit vrees dat een woeden de menigte van 15.000 belangstellenden hem buiten zouden lynchen. Een van de overvallers was een man die vorige week op proef uit de gevangenis was ontslagea Terwijl de politie haar aandacht op de gijzeling had gericht beroofden elders in Milaan vijf gewa pende jongemannen een bank van ruim 4000 gulden. ALS UTRECHT ROND IS Van onze correspondent Frans Wijnands) VATICAANSTAD De pause lijke pro-nuntius in Nederland, mgr. Angelo Felici, zal in de loop van oktober naar Parijs worden overgeplaatst als op volger van mgr. Lambertini, de huidige Parijse nuntius, die naar Rome zal terugkeren om er een curie-functie te aanvaar den. Vrijwel tegelijk met het vertrek van mgr. Felici zal de opvolger van kardinaal Alfrink worden bekendgemaakt In de afgelopen weken is mgr. Felici in Rome geweest, vooral om er over de opvolging van kardinaal Alfrink te spreken en om er zijn toelichting op de huidige situatie in Nederland te geven. Hoewel het in het Vati- caan vrij algemeen bekend is, dat mgr. Felici nogal nadrukke lijk zijn persoonlijke voorkeur voor mgr. Gijsen als opvolger van kardinaal Alfrink heeft uit gesproken, blijft de kwestie Ut recht ook in het Vaticaan een gesloten boek. Goed ingevoerde kringen gelo- Mgr. Felici ven dat nog niets beslist is over de persoon van de opvolger. Nu via kapittel en pronuntius de officiële kandidaten binnen zijn zou men zich pas goed gaan beraden over wie half oktober als opvolger benoemd zal wor den. WASHINGTON (Reuter) De federale regering heeft een federale districtsrechtbank verzocht de documenten van het Witte Huis niet aan oud-president Nixon terug te geven omdat deze hem zelfs niet tijdelijk kunnen worden toevertrouwd. Het Congres heeft vastgesteld dat Nixon „de neiging heeft histori sche feiten te verdraaien". De nota van het ministerie van justitie waar dit in staat zegt dat .het Congres afdoende bewijzen heeft voor zijn conclusie dat het presidentiële historische materiaal van Nixon niet ongewijzigd aan de V.S. teruggegeven zou kunnen worden wanneer die hem, zelfs tijdelijk, in handen worden gege ven". Leidato 1975 Combinatie van stijl, goede, smaak en kwaliteit vindt u in onze stand (87). Excl. interieurs Botermarkt 23, tel. 120854 Kosteloos advies en begro ting van onze binnenhuis architect. Baby ontvoerd ATHENE (AFP) - In Athene is gisteren een kind van drie maanden ontvoerd. Een onbekende had aangebeld aan het huis van de advocaat Nicolas Makropoelos en zich voorgedaan als een nicht van de ouders van de baby. Zij mocht van de kinderjuffrouw het kind meenemen voor een wandeling. Tot dusver is nog geen losgeld geëist (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het college van bestuur van de Leidse universiteit zal een onderzoek instellen naar concentratiekamp-achtige praktijken bij de verdeling van het ui terst kleine aantal kamers voor aanko mende eerstejaars studenten. Het college heeft hiertoe besloten op aandrang van enkele leden uit de universiteitsraad. Aanleiding tot hun vragen was een arti kel in de NRC van 30 agugustus. Daarin wordt verhaald hoe in de studentenflat aan' de Klikspaanweg in Leiden argeloze eerstejaars worden vernederd op een ma nier die doet denken aan de „glorietijd" van het ontgroenen. Daar de enorme kamernood (voor 20 kamers bestaat een wachtlijst van 800 namen) gaat een groot aantal eerstejaars op een vrije kamer in de studentenflat af. Door de zittende bewoners wordt uit dit aanbod een nieu we bewoner geselecteerd. Dat gebeurt ondermeer door de mensen lang in het donker te laten wachten en dan onder felle lampen en met andere intimidatiepraktijken aan een vernede rend verhoor te onderwerpen. De vrije kamer wordt uiteindelijk aan de „beste en sterkste" toegewezen. Het is een uit was in Leiden, maar daarom niet minder verwerpelijk, menen de vragenstellers. Gevraagd wordt deze manier van selecte ren geheel af te schaffen, om deze „fasci- tisch aandoende" praktijken te voorko men. (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN - De Sch. 27 „Petro- nella Margaretha" is gisteren vertrokken naar Suriname om daar de visserij te gaan beoefenen. „Er zit daar vis genoeg", aldus eigenaar Hoogsteden, „alleen de ontwikkeling van de schepen daar ligt vijftig jaar achter achter". Met de stichting Visserijbevordering in Suriname heeft hij een contract gesloten voor de levering van wekelijks 10 ton vis. Veel meer vis gaat hij verkopen aan een Amerikaans visverwerkend bedrijf in Su riname. De heer Hoogsteden wil over zes zeven weken, wanneer de Sch. 27 de eerste resultaten h"pft eeboekt, een twee de schip naar Suriname laten vertrekken. De bemanning van de Sch. 27, zeven kopen, zal voor een deel terugkomen. Voor hen wordt in Suriname vervanging gezocht Het is de bedoeling dat de Ne derlandse vissers steeds twee maanden in Suriname blijven en dan per vliegtuig voor een verlof van twintig dagen naar Nederland terugkomen. „Het is een avon tuur", vindt de heer Hoogsteden, „maar vissen op de Noordzee is een veel groter avontuur geworden". De Sch. 27 gaat in Suriname vissen op kabeljauw, kandra- tikki, grote en kleine garnalen en witwit- ti, een soort wijting. De Sch. 27 heeft een Droomreis Het 12-jarige Britse meisje Cindy Waite uit Bornemouth berust in het feit dat zij binnen afzienbare tijd geheel blind zal zijn. Maar voor het zover is wil zij eerst nog een droom reis maken naar New York, New Orleans, Niagara, San Francis co. Las Vegas en de Grand Canyon. Haar moeder en haar 18-jari- ge zus hebben ge spaard om Cindy de reis mogelijk te maken. Zij is hier op wandeling door de historische Franse wijk van New Orleans. Een 'blijmaker' waarmee u letterlijk al uw voorraadpotjes overzichtelijk kunt etiketteren, is dit handige mini-lettertan- get|e. Het opgeven van een nieuw kwartaalabonnement is alle moeite die u er voor moet doen ^NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van r Leidse Courant woonplaats: stuur als dank voor de moeite een HHH

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1