„Aleen Polen individueel falen tegen kan funeste gevolgen hebben" Speciaal strijdlied voor woensdagavond Het optelsommetje van George Knobel Cruijff vlak voor Polen in vorm Nieuw bestuur scheidsrechters betaald voetbal Ajax eerst in Belfast Everse stelt Feyenoord ultimatum Afrekening W.K. geeft ellende (Van onze sportredactie) KATOWICE Terwijl de Poolse bonds coach Kazimicrz Gorski zich met zijn 18 man sterke selectie In Kralen voorbe reidt op de confrontatie met bet Neder lands elftal, wordt In Cboraov, Katowi ce, Soamowlcz en Bytbom, steden die op een steenworp afstand van elkaar liegen, alles In bet werk gesteld om bet publiek zoveel mogelijk op te bitsen. Tienduizenden pamfletten werden in del afgelopen dagen verspreid om de toe-| schouwers te overtuigen van de belang-: rijke rol, die ze woensdagavond kunnen spelen. Er is, speciaal voor deze wed strijd, een strijdlied gecomponeerd, dat tijdens de botsing tussen de twee en drie van het laatste wereldkam pioenschap ongetwijfeld uit duizenden kelen zal klinken. De hele gang van zaken beangstigt de KNVB-delegatie een beetje, omdat de gebeurtenissen van 7 september 1969, toen Oranje eveneens in Chorzov het Poolse elftal ontmoette, toch nog min of meer vers in het geheugen liggen. Ook toen was het publiek vooraf „bewerkt" en werden de Polen tijdens de wedstrijd, die gold voor het kwalificatie toernooi van het WK in Mexico, via de geluidsinstallatie voortdurend aangemoe digd. Jan van Beveren, Wim Suurbier, Wim van Hanegem (ook de nog niet in Katowi ce gearriveerde Johan Cruyff was er zes jaar geleden reeds bij) wisten zich giste ren nog goed te herinneren in welk een hel ze destijds met 2-1 ten onder gingen. N.a.v. die wedstrijd diende de KNVB een protest in bij de FIFA, hetgeen resulteer de in een verbod van het gebruiken van de luidsprekers om de thuisspelende ploeg aan te moedigen. Tijdens een ont moeting tussen de bestuursdelegatie van de nationale bonden van Nederland en Polen zal vandaag door de KNVB de aandacht op dat verbod worden geves tigd. „We zullen er", aldus Oranje's chef d'e- quipe Jan Huybregts, „beslist op aandrin gen, dat dit niet weer gebeurt Mochten de Polen zich er niet aan willen storen, dan zullen we dinsdag ook de Noorse Uefa-waarnemer inlichten. In het uiterste geval zullen we zelfs onder protest spe len". Onvoorstelbaar grote interesse (Van onze sportredactie) KATOWICE De be langstelling voor de wedstrijd Polen—Neder land is onvoorstelbaar groot. Ruim 300.000 Poolse voetballiefheb bers verzochten om toe wijzing van een entree bewijs. Ofschoon de ca paciteit van het Slaski- stadion ruim 100.000 plaatsen bedraagt, wer den slechts 75.000 kaar ten, in prijs variërend van 50 tot 80 zloty's 1 zloty kost 8 Nederlandse centen), verkocht. Uit veiligheidsoverwegingen zullen woensdag alleen de zitplaatsen bezet zijn. ELCBE Vijf dagen voor de wedstrijd Polen—Nederland beeft Johan Cruijff in de openingswedstrijd van het Spaanse voetbalseizoen laten zien in uitstekende vorm te zijn. Cruijff leidde, zonder zelf te scoren, zijn ploeg zaterdagavond naar een overwinning van 3—2 in Elcbe, nadat Barcelona in de afgelopen vijf jaar daar niet bad kunnen winnen. In het uitverkochte stadion van Elche nam Barcelona, door Sotil, al na drie minuten een voorsprong, via een strafschop werd het gelijk, maar nog voor rust zette Rexach Barcelona weer op winst. Negen minuten voor het einde maakte Alfonsaneda nog eens gelijk, maar vlak daarna besliste Sotil de wedstrijd definitief in het voordeel van Barcelona. AMSTERDAM Ajax zal dinsdag 16 september de eer ste wedstrijd tegen Glentoran in Belfast spelen. Aanvanke lijk was dit duel, voor de eer ste ronde van het toernooi om de UEFA Cup, voor woensdag 17 september geloot te Am sterdam, maar op verzoek van de Noordierse club wordt eerst in Belfast gespeeld en een dag vroeger. De Noordier se voetbalbond, de UEFA, KNVB en Ajax hebben hun goedkeuring aan deze wijzi ging gegeven. Jan Everse voelt zich te goed voor het C-elftal. Van onze sportredac teur DEN HAAG Als Jan Everse aanstaande za terdag niet in de wed strijd van Feyenoord te gen Go Ahead Eagles uit staat opgesteld, overweegt hij bij Feye noord te stoppen. Jan Everse zegt dit in een interview met het jeugdblad "De Kriel- haan" van de Haagse voetbalvereniging Quick, dat deze week verschijnt Hij steekt zijn kritiek op trainer Brzezanczyk niet onder stoelen of banken. Everse noemt de opvol ging van Coerver door Brzezanczyk ongunstig. "Er zijn een paar pro blemen gerezen. Nadat ik een week of tien een 'blessure heb gehad, speelde ik voor het eerst weer mee tijdens het toernooi Amsterdam 700, evenals Wim Rijs- bergen. Gelukkig kon ik die wedstrijd geheel meespelen, al had ik wel een knietje in mijn dij gehad. Hierdoor kon ik de volgende dag niet meespelen. De volgende wedstrijd stond ik reser ve, terwijl ik wel mee had kunnen spelen. Toen heb ik aan de heer Brox uitgelegd, dat twee wedstrijden spelen geen goede voorbereiding voor de competitie is.In mijn plaats speelde Vos, die - misschien klinkt het een beetje hooghar tig - beslist niet beter is dan ik ben. Zo is er een vervelende situatie ont staan tusssen de trainer en mij". Jan Everse speelt ook niet meer in het C-elftal. "Dat heb ik maar niet gedaan. Ten eerste is het oninteressant voor mij dus doe ik er bijna toch niets aan en ten tweede verziek ik dan de boel voor de jongens die toch wel serieus willen voet ballen in dat elftal". Over zijn toekomstplan nen zegt hij: „Mijn con tract loopt tot en met dit jaar, maar omdat mijn transfersom vrij hoog zal zijn - en wie betaalt dat nu nog voor een ver dediger - denk ik niet dat ik hier makkelijk weg kom, maar Wim van Hanegem heeft ge zegd, dat Cor Coster wel iets voor mij wil bekij ken". Bondstrainer Knobel heeft Everse aangeraden zoveel mogelijk te blij ven voetballen: „Voor het Nederlands Elftal is het de bedoeling, dak Krol naar de rechter kant verhuist en dat ik dan op de linksback plaats ga spelen". Op .de vraag of Everse de enige was die bij Feyenoord ontevreden rondliep, antwoordde hij: "Zeker niet; als er één speler van de A-groep van zestien man tevreden is, is het veel". ZEIST Ben Hoppenbrouwer is de nieuwe voorzitter van de belangenvereniging scheidsrechters betaald voetbal (BSBV). De scheidsrechters vergaderen zaterdag met de grensrechters uit het betaalde voetbal te Zeist teneinde een nieuw bestuur te kiezen. Het oude bestuur, waarin Joop Vervoort voorzitter was, had zich niet opnieuw herkiesbaar gesteld. De andere bestuursfunc ties werden als volgt verdeeld: secretaris Hans Winter, penning meester Siem Wellinga, leden Cees de Bruin en Meindert Boers. Tijdens de bijeenkomst kreeg Frans Derks, die twee officiële interlandwedstrijden heeft geleid, de FIFA-badge uitgereikt. Bondscoach George Knobel hield een lezing voor de scheidsrech ters waarin hij onder meer een pleidooi hield voor meer uniformiteit in de wijze van arbitreren. Knobel zei dat een vergelijkbare opmerking ook geregeld te horen is op bijeenkom sten van trainers in het buitenland. „Ook daar", zei de coach van de KNVB, „wordt geregeld de Idacht geuit, dat, hoewel de spelregels internationaal zijn, de interpretatie in vrijwel ieder land anders is". (Van onze sportredactie) KATOWICE De enkele we ken geleden gereedgekomen afrekening van het wereld kampioenschap 1974 kan de KNVB nog een hoop ellende opleveren. Nadat Johan Cruijff tijdens het toernooi „Amsterdam 700" al zijn verbazing over een aan tal cijfers had geventileerd en aankondigde een accountant een onderzoek te zullen laten instellen, hebben nu ook de clubs van het betaalde voetbal en de vereniging van contract spelers (namens alle interna tionals) laten weten geen ge noegen te nemen met het door Ton Zwikstra, de financiële deskundige van het bestuur betaald voetbal, vervaardigde overzicht De cijferaars zullen derhalve op korte termijn waarschijnlijk opnieuw aan de slag moeten, tenzij Zwikstra er alsnog in slaagt de betrokken partijen van de juistheid van zijn afrekening te overtuigen. Ben Hoppenbrouwer werd de nieuwe voorzitter van de scheidsrechters betaald voetbal. Ton Zwikstra moet betrokkenen van de juistheid van zijn overzicht van het WK voetbal overtuigen. dat we na die onverwachte achterstand vrij snel orde op zaken hebben kunnen stellen. Ook in de eerste wedstrijd te gen Finland en tegen Italië stonden we al kort na het be gin achter, desondanks is er royaal gewonnen. Dat bewijst dat de kwaliteit nog steeds voldoende is". Kwaliteit, die volgens Knobel dank zij de aanwezigheid van Cruijff en Neeskens alleen nog maar zal kunnen worden op gevoerd. Het feit, dat de twee Johannen zich pas in de loop van dinsdagmiddag bij de overige geselecteerden zullen voegen, en dus een deel van de voorbereiding moeten mis sen, doet daaraan niets af. Afgeleerd „De voorbereiding, zoals de Polen die hebben, is voor ons niet haalbaar. Die mensen leg gen de competitie stil en bren gen hun spelers een paar we ken in een trainingskamp on der om naar een belangrijke wedstrijd toe televen. Wij kunnen alleen maar hopen op zoveel mogelijk medewerk ing van de clubs, waarvan wij de spelers lenen. Het liefst zou ik voor het vertrek naar Polen een dag of drie met de groep in Zeist hebben gewerkt Dat kon echter niet PSV moest zaterdag vriendschappelijk spelen en Ajax had ed een trainingskamp op „Papendal". Ik heb afgeleerd dat soort za ken te betreuren, al geef ik toe dat de faciliteiten die mijn Poolse collega Gorski geniet me soms wel benauwen. Wij moeten proberen de achter stand ten aanzien van de voor bereiding door onze kwaliteit te compenseren. Slagen wij erin de WK-vorm tot stand te brengen, dan moet dat kun nen. De berichten die ik uit Spanje heb gekregen over de vorm van Cruijff en Neeskens zijn erg bemoedigend. In het toernooi, waaraan Feyenoord ook heeft deelgenomen, schij nen beiden vorige week uitste kend te hebben gespeeld en KATOWICE Volgens een door George Knobel gemaakt optelsommetje is er geen twijfel moge lijk: het Nederlands elf tal zal woensdag in het Slaskistadion te Chor zov winnen van Polen en zijn leidende positie in pool 5 van het kwali ficatietoernooi voor het Europees kampioen schap 1976 verstevigen. Knobel baseert zijn optimisme op het spelersmateriaal, waar over hij kan beschikken. „We hebben", zei de bondscoach gisteravond na een korte trai ning in het stadion van Ruch Chorzov, „met Jan van Beve- ren een doelman, die tot de besten van de wereld behoort Wim Suurbier en Ruud Krol zijn vleugelverdedigers van in ternationale klasse. Het mid denveld bestaat met Johan Neeskens, Wim Jansen en Wim van Hanegem uit spelers, die tijdens het wereldkampioen schap hebben bewezen een zeer sterk geheel te kunnen vormen. En in Johan Cruijff en Willy van der Kuijlen be schikken we niet alleen over twee enorme spelbepalers, maar ook over twee afmakers van formaat Ik bluf niet maar met zoveel kwaliteit in de ploeg moeten we op winst kunnen spelen. Daarom ligt het ook niet in de bedoeling van een defensief concept uit te gaan. Als het spelletje draait als vorig jaar in West -Duitsland, hebben we een on weerstaanbare aanvalsmachi- ne. We zouden gek zijn als we niet zouden proberen dit po tentieel optimaal te gebruiken. Daarom ben ik optimistisch. Ik heb vertrouwen in deze ploeg. Alleen individueel falen kan funeste gevolgen hebben. Dat is vorig jaar in de wk-fina- le wel gebleken". Het feit, dat Oranje vorige week tegen Finland allesbehal ve imponeerde, heeft het ver- Cruijff was tegen Elche ook de grote uitblinker." Knobel beschouwt de eerste ontmoeting met de Polen over igens niet als een sleutelduel. Een eventuele nederlaag „Je weet het per slot van reke ning nooit behoeft geen fatale gevolgen te heb ben. Knobel: „Ideaal zou na tuurlijk zijn ten minste gelijk spelen en in Nederland win nen. Maar zelfs als we zouden verliezen, hebben we de zaak nog zelf in de hand. Voor Po len is het wèl een kwestie van alles of niets. In dit toernooi gelden Europa Cupnormen en dan is een nederlaag op eigen veld natuurlijk iets verschrik kelijks. Ik verwacht daarom dat de Polen uiterst aanval lend zullen spelen. De beuk zal er wel ingaan en we moeten ons voorbereiden op een gek kenhuis". Fit Belangrijk voor Knobel is, dat er geen blessures zijn. Iede reen is fit en hoewel het vroe ge tijdstip van vertrek naar Katowice niet bij allen goed is gevallen Wim Suurbier zei bijvoorbeeld: „Voetballen vind ik nog steeds leuk maar dat reizen begint me de keel uit te hangen. Vier dagen voor een wedstrijd al vertrekken, is ei genlijk belachelijk" lijkt de ambiance groot Gezien de door Knobel geventileerde uit latingen zal de opstelling er vrijwel zeker als volgt uitzien: Van Veveren, Suurbier, Van Kraay, Overweg, Krol; Jansen, Neeskens, Van Hanegem; Re- né van de Kerkhof, Cruijff, Van der Kuijlen. De definitieve samenstelling wordt echter pas dinsdag avond bekend gemaakt Kno bel: „Ik wacht daarmee tot ik Cruijff en Neeskens hier heb gezien. Je weet nooit of tijdens hun reis van Barcelona via Amsterdam en Warschau naar Katowice complicaties ont staan. Ik reken er natuurlijk wel op dat ze tijdig hier zijn". Ton van Dalen George Knobel is, zoals elke coach altijd, vol optimisme. „Als het draait zoals in Duitsland, hebben we een onweerstaanbare aanvalsmachine". trouwen van Knobel aange wakkerd. Hij is ervan over tuigd, dat de spelers die in Nijmegen niet hun normale ni veau bereikten, er alles aan zullen doen te tonen, dat ze beter kunnen. „Tegen Finland werd de fout gemaakt, dat er van het begin af te gehaast is aangevallen, waardoor de or ganisatie werd verwaarloosd. Aan die onbekende Finnen werd nauwelijks aandacht be steed. Dat gevaar zit er nu niet in. De tegenstander is daar voor té gerenommeerd. Ver scheidene spelers hadden af gelopen woensdag behoorlijk de pé op zichzelf in. Zij willen zich hier revancheren". „Toch vind ik dat we aan de wedstrijd tegen Finland niet te zwaar moeten tillen. Zaterdag heb ik België—IJsland gezien. België won met moeite en IJs land bevestigde wat ik al eer der heb beweerd: de verhou dingen in het internationale voetbal zijn anders komen te liggen. De zogenaamde klein tjes laten zich niet zo gemak kelijk meer wegspelen. Zij krijgen altijd wel twee of drie kansen per wedstrijd, zoals je dat ook ziet in onze eredivisie als de laaggeklaseerden tegen topclubs spelen. Dat Finland tegen ons verschillende kan sen heeft gehad, is dan ook niet dramatisch. Positief is,

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9