Mgr. Gij sen doet collega's onrecht Interne problemen in Sovjet-Unie door Sinai-akkoord „C.H.U. partij voor bijbelse christenen „Alcoholgebruik rechtvaardigt nieuw beleid" ficidócSouta/ni Verscherpte controle vangstbeperking Amin naar Europa 1 TIEN MILJOEN SCHADE DOOR ONTPLOFFING ROOSENDAAL bij MAANDAG 8 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT OUD-PREMIER DE JONG: Mgr. Gijsen HILVERSUM - „Ik vind dat bisschop Gijsen onrecht doet aan zijn medebisschoppen". Aldus reageerde oud-premier P. de Jong zaterdagavond in „Brandpunt" op de scherpe kritiek die mgr. Gijsen woens dag in Duesseldorf had geuit op de andere Nederlandse bis schoppen. Deze zouden te lankmoedig zijn geweest in het toestaan van hervormin gen. De oud-premier typeerde het optreden van mgr. Gijsen als „onheus, zoniet onbehoorlijk". Volgens hem doet de bisschop van Roermond onrecht aan de pastorale zorg en de gewetens volle benadering van zijn col lega's van zoveel moeilijke problemen. Mgr. Gijsen heeft aldus de oud-premier ge makkelijk praten. „Hij werd bisschop toen de eerste grote golven van onrust eigenlijk al over de Nederlandse kerkpro vincie gespoeld waren. Het hindert mij een beetje om van iemand die niet de hitte van de dag heeft gedragen achter af zo'n hard oordeel te horen, aldus de heer De Jong. In dezelfde uitzending bleek ook bisschop Ernst van Breda Oud-premier De Jong de situatie "positiever te zien dan mgr. Gijsen, al is er on kruid tussen het koren. Over de werkers van de afgelopen jaren zei hij te hopen dat de zen dankbaar blijven voor wat ze hebben kunnen doen en de overtuiging hebben dat het ui teindelijk vrucht zal dragen. BERAADSGROEP-AMERSFOORT 99 AMERSFOORT (ANP) - De beraads- prpep-Amersfoort van de C.H.U. wil de tomende weken binnen de partij een campagne gaan voeren om de CHU „het olitieke tehuis te maken van al die lederlanders uit confessionele kring die lp grond van een duidelijk bijbels uit- jangspunt front willen maken tegen de laatssocialistische en anarchistische tendensen in onze samenleving". De groep, die zaterdag in Amersfoort heeft vergaderd, meent dat „alleen een versterkte CHU" de politieke voorhoede tegen deze door haar betreurde tenden sen kan vormen, en roept het partijbe stuur op hiertoe stappen te nemen. Zij stelt overigens nadrukkelijk dat de be sluitvorming in de partij „uiteraard bin nen de formele kaders dient plaats te vinden" haar doel is de CHU „in kriti sche solidariteit te begeleiden". In een verklaring die na afloop van de vergadering werd uitgegeven wordt het „wisselvallig optreden" van de AR frac tieleider Aantjes aan de kaak gesteld. „Het zogenaamd progressie! aenxena deel van de ARP stuurt onder een chris telijke vlag aan op het volledig torpede- MINISTER VORRINK BU JUBILERENDE VOLKSBOND: (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG „De zeer sterke groei van het alcoholgebruik zou een nieuw beleid ter beperking van het alcoholgebruik rechtvaar digen. Een eerste voorzichtige maatregel in een nieuw alcohol-be- leid zou kunnen zijn het verbieden van bepaalde stimulerende verkoopmethodes en een beperkend beleid ten aanzien van de verkooppunten". Dit zei minister Vorrink (Volksgezondheid) zaterdag op het jubi leumcongres van de Volksbond tegen Drankmisbruik, de 100-jarige Organisatie die sinds dit weekeinde het predikaat „koninklijk" mag voeren. Minister Vorrink toonde zich uitermate bezorgd over de toename van het drankgebruik. „De toename noopt de overheid i tot waakzaamheid", zei de minister. Daarbij maakte zij overigens I wel de kanttekening, dat „de lijdzaamheid van de overheid ten I aanzien van de gezondheidsrisico's van alcoholgebruik - en hetzelf- de geldt voor roken - in schril contrast staat tot de bijna algemeen aanwezige bezorgdheid over het gebruik van illegale drugs". Minister Vorrink wees erop, dat het overheidsbeleid niet gericht kan zijn op uitbanning van het alcoholgebruik. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllliB NAIROBI (AP) De Oegandese president veldmaar- schalk Idi Amin komt over enkele dagen naar Europa, zo heeft de Oegandese radio bekendgemaakt. Volgens diplomatieke bronnen in de Oegandese hoofdstad Kampala gaat hij eerst naar Italië. Welingelichte bronnen hebben gezegd dat de president in audiëntie bij paus Paulus hoopt te worden ontvangen. j| Illinium SPAANSE PRIESTER VEROORDEELD MALAGA, (AP) - De Spaanse Priester Andres Alfambra Tor cello heeft zaterdag 500.000 pe seta's boete gekregen omdat hij openlijk kritiek had geuit op maatregelen ter bestrijding van het terrorisme die onlangs door de regering Franco zijn aange kondigd. Van het kantoor van de gouverneur in Malaga is ver nomen dat de kritiek van de priester „een schending van de wet op de openbare orde inhield omdat zij gericht was tegen het vreedzaam samenleven van de Spaanse bevolking". Verdachte van spoorwegdrama op vrije voeten NUNSPEET (ANP) De 36-ja- rige pompbediende uit Bidding huizen, van wie de politie ver moedt dat hij betrokken is ge weest bij het spoorwegdrama bij Nunspeet, is dit weekeinde op last van de rechter-commis- saris in Zwolle op vrije voeten gesteld. Volgens een woordvoerder van de districtsrecherche van de rijkspolitie in Apeldoorn is de bewaring van de verdachte ge schorst omdat er niet voldoende gronden aanwezig zijn om de man nog langer vast te houden. ROOSENDAAL (ANP) De brand in een benzine- en oliedepot in Roosendaal heeft voor ruim tien miljoen schade aangericht. Drie opslagtanks met 800.000 liter benzine gingen verloren. Ongeveer 200 mensen hebben gedu rende het weekeinde schadeclaims ingediend omdat hun huizen min of meer ernstig bescha digd werden. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. Dat bij de explosie slechts twee men sen ernstig gewond raakten is te danken aan het „gunstige tijdstip van de ontploffing, toen het industrieterrein bijna geheel verlaten was. Vier doden auto-ongeluk BELFELD (ANP) Een vrouw CQ drie kinderen zijn gistermid dag bij een verkeersongeluk op de rijksweg Venlo-Roermond overleden na een verkeersonge luk. Ter hoogte van Belfeld verloor de bestuurster van een perso nenauto, Mevr. G. Munnix, de macht over het stuur, kwam op de linker weghelft terecht en botste tegen een tegenligger. Zij, «n haar twee zoontjes van vijf cn twee jaar, werden op slag gedood. Drie inzittenden van de andere auto raakten zwaar ge wond en de vierde, een éénjarig Meisje, overleed op weg naar hot ziekenhuis. Verder eiste het weekeinde-verkeer nog min stens zes slachtoffers. Rassenrellen in Louisville De resten van deze Volkswagen waren de trieste getuigen van het ongeluk dat gistermiddag plaatsvond op de rijksweg Venlo-Roermond. waarbij de bestuurster en drie kinderen om het leven kwamen. LOUISVILLE - Zeker 30 per sonen zijn gewond geraakt en 100 gearresteerd bij rellen die afgelopen weekeinde uitbraken in een voorstadje van Louisville in de Amerikaanse staat Ken tucky. De aanleiding was het bevel van een rechtbank dat zwarte stu denten moeten worden toegela ten van het CDA", een ontwikkeling waarop de CHU-partijleiding zich serieus zou moeten bezinnen. De christelijke grondslag van het CDA, zoals vastgelegd in de motie-Beernink die op de partijvergadering van de Unie in mei werd aanvaard, „moet zowel door de ARP als de KVP serieuzer worden geno men," aldus de verklaring. Nederlandse omgekomen bij aanslag op Hiltonhotel LONDEN (AP) - Bij de bo maanslag van vrijdag op het Londense Hiltonhotel is de 38- jarige uit Amsterdam-Osdorp afkomstige mevrouw Grace Looshuis om het leven geko men. Zij was een van de hotel gasten. Het andere slachtoffer was de Brit Robert Lloyd. Bij de aan slag raakten ruim zestig perso nen gewond. Zeven gewonden worden nog in het Londense St. George ziekenhuis verpleegd. Van enkele van hen is de toe- Istand zeer ernstig. Van de ple- 'gers van de aanslag is nog geen spoor gevonden. Manson: geen aanslagplan tegen Ford SACRAMENTO (AP) - Agen ten van de FBI hebben moorde naar Charles Manson het afge lopen weekeinde ondervraagd over zijn toegewijde volgelinge Lynette Fromme, die een moor daanslag op president Ford heeft willen plegen. Volgens FBI-woord voerder Tom Griffin heeft Manson ontkend deel te hebben genomen aan een complot om de president om te brengen. „We hadden niet veel aan hem omdat hij weigerde specifieke vragen te beantwoor den", aldus Griffin, „we hebben geen enkel bewijsmateriaal". Weer voorwerpen gevonden van vermist meisje MAASTRICHT De zoekactie van vijftig man rijkspolitie naar de vermiste 17-jarige Mar- jo Winkens uit het Limburgse Schimmert heeft weer een aan tal voorwerpen opgeleverd die het meisje bij haar verdwijning op 2 september misschien bij zich heeft gehad. De opsporingsactie werd gehou den in het gebied tussen Wal men en Reuver, waar vrijdag de bromfietshelm en de jas van het meisje werden gevonden. De politie meent nog steeds, dat Marjo Winkens het slachtoffer is geworden van een misdrijf. Zij sluit niet uit dat de voorwer pen uit een auto gegooid zijn, temeer daar nabij de vindplaats van de, net als de helm, geleen de bromfiets, remsporen zijn ge vonden. Een raadsel blijft voor de politie dat de helm en de jas pas vrijdag zijn gevonden. Kleur bekennen VAN DE EERSTE SPEECH die drs. K. de Jong als nieuw staatssecretaris van Onderwijs heeft gehouden, kan niet beweerd worden dat het een kleurloos praatje-voor-de-vaak was. Wat de reikwijdte van De Jong's opmerkingen in Arnhem precies is, zal nog moeten blijken, maar we hebben er alvast nota van genomen, dat de staatssecretaris er veel waarde aan hecht dat scholen in de toekomst meer kleur gaan bekennen overeenkomstig hun grond slag. Met zijn minister dr. Van Kemenade zou het voor de staatssecretaris in de nabije toekomst nog wel eens een gepeperde discussie kunnen worden. Want ook onder de onderwijsdeskundigen die verklaren dat de school een grote maatschappelijke betrokkenheid dient te hebben, omdat het onderwijs geen waardevrije aangelegenheid is, zijn er heel wat die levensbeschouwing in het onderwijs graag een minder belangrijke rol zouden laten spelen. Maar juist die levensbeschouwing heeft in de geschiedenis van het Nederlands onderwijs een hoofdrol bij het bepalen van de grond slag gespeeld. DE JONG's APPEL korrit op een goed moment, nu de wetgever bij zijn streven naar onderwijsvernieuwing, zonder de grondslag principieel aan te vechten, de marge om „eigen kleur te bekennen" voor de bijzondere school flink bekort heeft en nog verder bekorten wil. Wie het woord nivellering liever niet gebruiken wil, grijpt naar uniformiteit; het aansturen hierop heeft tot gevolg dat, bij kleine stukjes en beetjes, het bijzonder onderwijs haar eigen karakter voor een deel verloren heeft. De crisis om de eigen indentiteit van het katholiek en christelijk onderwijs is echt niet alleen ontstaan vanwege de evolutie in de kerkgenootschappen en nieuwe interpre taties van het Evangelie. HET BIJZONDER ONDERWIJS wacht in de nabije toekomst trouwens misschien een nieuwe confrontatie: er worden pogingen ondernomen om de mogelijkheid tot een politieke grondslag van het onderwijs te vergroten" opdat de relatie tussen school en. samenleving in het teken van integratie komt te staan". Dit valt dan merkwaardigerwijze samen met kritiek in de Vereni ging voor Openbaar Onderwijs, dat zelfs minister Van Kemenade in zijn „contourennota" geen aanzet tot „ontzuiling" van het onderwijs belooft. Want „deze achterhaalde zaak" de verzuiling) is een sta-in-de-weg bij het realiseren van diverse plannen", aldus de voorstander van openbaar onderwijs. Kennelijk zit niet iedereen in Nederland om „kleur bekennen" te springen; de nationale school is voor sommigen nog een even levensgroot ideaal als de nationale omroep of een politiek twee-par- tijen-stelsel. Wie daar niet vóór is, zij dus op zijn hoede. Weeroverzicht De Bilt Morgen ondergaat het weer een verslechtering. Op de nadering van een frontensys teem, dat vanmorgen nog over Schotland en Ierland lag, neemt de bewolking toe, waaruit mor gen plaatselijk regen kan vallen. De wind zal morgen matig en af en toe vrij krachtig zijn uit zuidwestelijke richting. Gisteren trok een in betekenis toenemend hogedrukgebied van Noord-Schotland over de Noordzee naar het zuidoosten. Vanmorgen lag het centrum in de omgeving van Berlijn. Een front, dat gisteren ons land pas seerde, bracht plaatselijk een bui, maar de regenhoeveelheden waren gering. Onder invloed van genoemd hogedrukgebied kwamen er vooral in het oosten van ons land lage minimum temperaturen voor. Op het vliegveld Eelde daalde gister nacht de temperatuur nabij het aardoppervlak tot 1 graad bene den het vriespunt. Een frontale storing veroorzaakt vooral in het Noorden van Italië en Joe goslavië veel neerslag. Eindhoven Den Helder Luchth Rtd Twente Vbssfngen ten op „blanke" middelbare scholen. De rellen braken uit toen twee bussen waarin zwarte studenten zaten, werden bekogeld met ste nen. De politie moest zich onder een regen van stenen terugtrek ken in de schoolgebouwen. Bus sen werden omvergeworpen en vernield. Manschappen van de staatspolitie van Kentucky zijn te hulp geroepen. BEIROET (UPD De Sovjet- Unie is niet van plan het Mid den-Oosten aan de Verenigde Staten te laten en zal ingaan tégen de Amerikaanse diploma tieke inspanningen in dat ge bied, zo schrijft het Libanese dagblad „As Safir". |Van een „hooggeplaatste" Sov jet-functionaris heeft het Li- bischgezinde blad vernomen, dat de onlangs gesloten tussen tijdse overeenkomst tussen •Egypte en Israël „interne moei lijkheden" in de Sovjet-Unie heeft teweeggebracht. „De Sovjet-Unie is niet van zins, het Midden-Oosten aan de Ame rikanen te laten en zal met alle beschikbare middelen strijden om de inspanningen van de Amerikaanse diplomatie in dat gebied tegen te werken," aldus de Russische functionaris. Om |dit doel te bereiken zou Moskou [samenwerken „met alle nationa- )le mogendheden in het Midden posten". „Het Midden-Oosten", laldus de geciteerde Sovjet-func tionaris, is niet slechts een inter nationale aangelegenheid voor de Sovjet-Unie, maar is ook een binnenlandse Sovjet-aangele genheid geworden". Premier Yitzhak Rabin ver wacht dat de Sovjet-Unie zal i [proberen het Sinai-akkoord met Egypte te ondermijneh „door middel van Libië, de Palestijnen en extremistische elementen in de Arabische wereld". Hij zei dit in een vraaggesprek voor de Israëlische radio ter gelegenheid van het Joodse Nieuwjaar. Het akkoord zal niet noodzake lijk rust brengen in het Midden- Oosten. „Ik verwacht alleen, dat het gevaar van een gecoördi neerde gelijktijdige aanval van een aantal kanten aanzienlijk is verminderd." Palestijnse guerrillastrijders hebben gisteren een protestoptocht door Beiroet gehouden om aldus van hun ongenoegen blijk te geven over het tussen Israël en Egypte gesloten Sinai-akkoord. Zij hebben te verstaan gegeven dat zij het akkoord op alle mogelijke manieren zullen saboteren. UTRECHT (ANP) De controle op de naleving van de vangstbeperkingsmaatre gelen voor de tong- en scholvisserij gaat veel strenger worden en opgemaakte pro cessen-verbaal zullen zeker gevolgen heb ben. Ir. S. Herweijer, directeur landinrichting in de visserijen bij het ministerie van Landbouw en Visserij heeft dit zaterdag verzekerd in een buitengewone vergade ring van de Nederlandse Vissersbond in Utrecht. Vissers hadden erover geklaagd, dat overtreders van de regelen helemaal niet werden aangepakt. In dat geval heeft de quoteringsregeling helemaal geen zin, al dus de klagers. Ir. Herweijer erkende, dat er in de afgelopen maanden bij de con trolerende instanties (justitie, algemene inspectiedienst van het ministerie van Landbouw en Visserij en de Koninklijke Marine) een aarcelende houding is ge weest en dat heeft geleid tot de ontevre den sfeer zoals die in de vergadering van zaterdag werd aangetroffen. De aarzeling was er volgens de heer Herweijer ook, omdat men eerst wilde bezien of de regelingen wel waterdicht waren. Op dezelfde vergadering deelde de direc teur Visserijen bij het ministerie mee, dat de experimentele tongvisserij door Ne derlandse schepen in de Golf van Biscaje een groot succes mag worden genoemd. Voor grote schepen biedt dit visgebied zijns inziens perspectieven. Het gebied valt buiten het voor Nederland geldende quotum.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7