Leidato trok nu al 20.000 bezoekers WELZIJNSWERKERS IN GEWEER 'f r, v, Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. emhhh Afscheid UVS'ers Na afloop van de wedstrijd te gen RVC hebben spelers en bestuur van UVS afscheid geno men van twee oud-eerste elftal spelers, Thijs Balhoven en Bart Lardé (rechts op de foto). Voor zitter Kruis (links op de foto) bedankte, namens de club, de twee oudgedienden „die", naar hij liet weten, „van onschatbare waarde zijn geweest voor UVS". Lovende woorden uitte hij aan het adres van beider spelers vrouwen voor de opofferingsge zindheid gedurende al die jaren dat hun mannen voor UVS 'aan het werk' waren. De voorzitter overhandigde bloemen aan de vrouwen en bood de scheiden de spelers een geschenk aan. Verder kregen Balhoven en Lar dé leder een toegangsbewijs voor het leven uitgereikt. Tegen Bart Larde' zei voorzitter Kruis nog: „Ik hoop, dat je Warmunda zo snel mogelijk verruilt voor UVS." Van een onzer verslaggevers LEIDEN - Welzijnswerkers uit Leiden zijn in het geweer gekomen tegen de bezuinigingspolitiek van de regering op het gebied van het buurt- en clubhuiswerk. Tijdens een demonstratieve bijeen komst afgelopen zaterdag in het Volkshuis aan de Apothekersdijk, die door zo'n ruim 120 man werd bezocht, werd een motie aangenomen, waarin stopzetting van de bezuinigingspolitiek werd geëist De bijeenkomst werd voornamelijk bijgewoond door de leidende figuren van clubhuizen en buurtverenigingen in Leiden. Wouter van der Berg van het clubhuis „In den vrolijcke Arke": „De regering moet al haar toezeggingen nog tijdens deze kabinetsperio de uitvoeren, 't Breehuys, net clubhuis aan de Breestraat, is bijvoorbeeld personeelsuitbreiding beloofd, de Zevensprong in Lei- den-Noord nieuwbouw, de Mirt in De Kooi een opbouwwerker. Dat moet er allemaal komen. Dan worden er maar geen straaljagers aangeschaft". Tijdens de bijeenkomst sprak Don Hansen van het „Vijfhovenhuis" over de plaatselijke situatie en Krijn Hamelink van het Landelijk Anti CRM Bezuinigingsfront over de acties, die eerdaags moeten uitmonden in een demonstratieve mars door Den Haag. Men ageerde met name tegen het voornemen van de regering de buurt- en clubhuizen het komende jaar slechts 4% meer subsidie toe te kennen dan dit jaar. Wout van der Berg: „Dat is natuurlijk belachelijk. De prijzen stijgen dit jaar minstens zo'n 12 procent". Tijdens de protestmanifestatie werd niet alleen gepraat, maar werd ook een indruk gegeven van het werk in het „Vijfhovenhuis" in Leiden Zuid-West. Daartoe was speciaal een film gemaakt. Verder was in de grote zaal van het Volkshuis een tentoonstelling ingericht met foto's en teksten als „Beter 10 clubhuizen op de grond, dan 1 straaljager in de lucht." Tijdens de bijeenkomst werden de kinderen opgevangen, wier ouders de manifestatie bezochten. MAANDAG 8 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Winnaars estafette Penshalpoortje Het Penshalpoortje tussen de panden Breestraat 101 en 103 zal worden gerestaureerd, alt hans, wanneer de gemeente raad akkoord gaat met een desbetreffend voorstel van het college van b. en w. Met de restauratie is een bedrag ge moeid van 10.000. De restau ratie gaat de gemeente echter niets kosten, want van de fir ma Schitzler heeft ze de helft van dit bedrag gekregen. De andere helft komt binnen van rijk en provincie. Schaken Bij de officieuze strijd om het Europese schoolschaakkam- pioenschap, die het afgelopen weekeinde in Krasnapolsky in Amsterdam werd gehouden, is een team van de Louise de Co- ligny-scholengemeenschap uit Leiden op de derde plaats */an Heylen, een van de artiesten die zaterdag komt zingen en spelen in de Haarlemmerstraat. geëindigd. De St Faulusschool uit Londen eindigde op de eer ste plaats, het Kirchenpaues Gymnasium uit Hamburg op de tweede plaats. Op de vierde en laatste plaats eindigde en team van het Redichem Colle- be uit Oosterbeek. Het team van de L. de Coligny scholen gemeenschap bestond uit Biek Verra, Peter Jansen, Duco Brongers, Leon Konings en Folkert Geersma. Ploegleider was de heer Van Halderen. Gouden Hitpourri Zaterdagmiddag rond 12 uur komt een bus vol Nederlandse artiesten langs bij platenwinkel Hofenk aan de Haarlemmer straat Ze delen daar handteke ningen uit en zullen voorts een nummertje zingen of spelen. En dat allemaal om de „Gou den Hitpourri te promoten, een verzamelelpee van twintig Ne derlandstalige succesnummers van Vader Abraham, André van Duyn, Mieke, Herman van Keeken, Conny Vanden bos Ben Cramer, Ivan Heylen, Ronnie Tober, Frans, Hanny en de Re kels, Imca Marina en de Ker misklanten. Zwem-in In zwembad De Vliet is zater dagmiddag gebleken dat De Zijl/LGB naast de wedstrijd sport en het zwemonderwijs ook de recreatieve zijde van de zwemsport een goed hart toe draagt. Ruim 370 zwemmers en zwemsters maakten gebruik van de mogelijkheid, naar keu ze, een afstand van 400 of 75 0 meter zwemmend af te leggen en met deze trimoefening een herinneringsvaantje in de wacht te slepen. Kwamen in voorgaande jaren waarin een dergelijk evenement was geor ganiseerd de meeste deelne mers uit de rijen der zwemver enigingen, dit jaar bleken de meeste deelnemers abonne menthouders van de Vliet De beker, beschikbaar gesteld voor de grootste groep deelnemers zal dus voor een jaar in de prijzenkast van De Vliet wor den geplaatst. Pech onderweg De A.N.W.B. heeft, wegens de grote belangstelling voor de cur sus „pech onderweg" vorig jaar, besloten ook dit jaar weer een dergelijke cursus te geven. Het accent bij deze cursus ligt op het „Zelf doen" De cursussen beginnen op 29 september, 30 oktober en 25 november om 19.30 uur worden gegeven in de Technische School aan de Vijf Meilaan 137. De kosten bedra gen 45 gulden voor A.N.W.B.-le- den en 55 gulden voor niet le den. Men kan zich opgeven bij het A.N.W.B.-kantoor aan de Breestraat 142-144. Promotie Aan de Leidse Universiteit is de heer J. C. A. Windhorst, we tenschappelijk medewerker bij de afdeling theoretisch organi sche chemie aan de Leidse Universiteit, gepromoveerd tot doctor m de wiskunde en na tuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „The opti cal activity and purity of some polycyclic ketones with C2 symmetry". Promotor was prof, dr. H. Wijnberg. Lakenhal Nu een belangrijk deel van het bezit van de Lakenhal aan schilderijen uit de 17e eeuw tij delijk is uitgeleend aan het Kaiser Wilhelm Museum te Krefeld, kan voor het eerst sinds anderhalf jaar weer ruimte worden gegeven aan de moderne kunst. Het eigen bezit van het museum aan moderne kunst is in de maanden sep tember en oktober te zien in de bovenzaal. Het accent ligt daar bij op levende Leidse kunste naars, met name realisten en konstruktieven, zoals Hakkaart, Dool, Van de Water, Maaskant, Buurman. Daarnaast wordt een keuze uit het werk van Harm Kamerlingh Onnes getoond. De expositie van de twee Leidse kunstenaars Stefan Buys en Bruno J. de Klerk Junior duurt tot 21 september. In de „Drie Eendjes" aan de Laan de Goede Herder in Zoe- (erwoude Rijndijk werd het j weekeinde een tentoonstelling gehouden van kippen, konijnen, duiven en cavia's. De mooiste kip was eigendom van Frans I v.d. Mark uit Lelden, de mooiste en fraaiste slerduif was van M. Klinkenberg uit Noordwljker- hout. Het mooiste konijn was bezit van mevrouw K. Wasse naar uit Noordwljkerhout. De mooiste cavia was eigendom ran M. Opdam uit Stompwijk. Zij kregen allen een beker. Op de foto: de heer Van der Mark (oud-voorzitter van de LPKV) kijkt met stille bewondering naar de mooiste dieren van de tentoonstelling. Dit zijn Hans Snik, Ton van Vliet, Henk van Leeuwen en Ankle van Haaien van het carrosserie bedrijf Deckers aan de Lam- menschansweg, die afgelopen zaterdagmiddag In De Vliet de door De Zijl/LGB georganiseer de bedrljfsestafette wonnen. Zij legden de 4x50 m. af in een tijd van 2.26.3 min. Een team van de Leidsche Apparaten Fabriek eindigde met 2.32.7 min. op de tweede plaats, het team van de Stedelijke Fabrieken voor Gas en Elektriciteit met 2.39.2 min. op de derde plaats. Aan de wedstrijden deden in totaal 13 bedrijfsteams mee. De ploeg van de brandweer moest zich ijlings terugtrekken toen er brandalarm werd gegeven. Stille bewondering voor prijsdieren Gewonnen met vissen Een kleine honderd man hebben zaterdagmorgen deelgenomen aan een viswedstrijd in de Nieu we Vaart die door „Sport en Genoegen" werd georganiseerd ter gelegenheid van haar 25-ja- rlg bestaan. In totaal werden 940 stuks vis uit de Nieuwe Vaart gehaald. De heer W. A. van Keulen (rechts op de foto) werd eerste. Hl] haalde 54 stuks uit het water in drie uur tijd en won daarmee een fiets. Tweede werd de heer J. Masurae! (links op de foto), die 40 vissen uit het water sloeg en daarmee een vlsuitrusting won. Lelden De Leidato schijnt naar een nieuw record op te stomea Wie gisteren de huishoudshow bezocht kon zich slechts voetje voor voetje voortbewegen: het liep storm. Geen wonder, dat op deze zondagavond het eerste klaroengeschal kon klinken: rond 8 uur werd de 20.000ste bezoeker verwelkomd met de traditionele i neus in de boter viel. Trouwens zaterdagavond was al iets de bezoekers-opmars merkbaar; wethouder M. van Aken deelde i! aan de verenigde standhouders mee, dat op dat moment 8319 betalende bezoekers de kassa's waren gepasseerd. Dat was bijna 500 meer dan op die eerste volle dag van Leidato 1974. Jaarlijks maakt een jury be- Anjeractie Leiden, met als goe- staande uit plaatselijke persver tegenwoordigers een ronde langs alle Leidato-stands. In on derling overleg wordt dan een bekroning toegekend aan de mooiste, de origineelste en de verkoopkrachtigste stand (met een prijs voor de „reserves"). Welnu, op de 14e Leidato ging stand 96 van de Vuilverwerking Leiden e.o. prijken met de „mooiste" titel, een aanmoedi gingsprijs kreeg woninginrich ting De Winter-De Lange uit Vlaardingen. De meest originele stand was die van het Comité de tweede de stand van Autorij school Van Rooden. De ver- koopkrachtigste stand vonden de persmensen het pretpark van de Leidse Hutspotten, direct ge volgd door dé Grootmoeders snoepjes van Hagenaar J. P. van der Let. Zaterdagavond werden de prijzen (met een ge meentelijke legpenning van we- th. Van Aken) uitgereikt tijdens een gezellig onderonsje van alle standhouders in de „bierhal". Ook gisteren was het weer ou derwets gezellig en druk op de Leidato. Het pretpark van de Hutspotten deed opnieuw heel goede zaken ten bate van de gehandicapte kinderen en de be jaarden. Maar ook de „commer cie" had zo z'n eigen-aardighe den. We passeerden een appa raat dat het muur- en plafond schilderen tot een aangename bezigheid maakt: geen geknoei met verf meer, geen gespetter en niet meer steeds die kwast of roller indopen. Alle handelin gen zijn daar „verpakt" in één instrument, dat op slag weer een aantal doe-het-zelvers op het goedkopere onderhoudspad helpt. Er was nóg zo'n anti-spatter, bij het braden en even verderop stond een dame moeiteloos zoe mend de meest kromme patro nen in een stuk textiel te knip pen. Natuurlijk is er ook weer de maak-zelf-uw-schilderij-salon met in de buurt het standje met griezelige, flexibele figuurtjes die gevoelige lieden de stuipen op het hart doen slaan. Ook is er de meneer die stukjes vloer bedekking vuil staat te maken en daarna laat zien hoe je ze weer onbegrijpelijk schoon kunt krijgen. Dan toeft men altijd weer even bij de magnetische ramenwasser (aan beide kanten van het raam); het wordt de mens steeds gemakkelijker ge maakt. Er zijn ook opstallen die men achteloos denkt te kunnen pas seren, maar dan reken je mees tal buiten de waard, in ons ge val een colportrice met ballon netjes die vroeg of er nog men sen waren met gevoel voor crea tiviteit. De Leidse politie laat in een aantrekkelijke stand met motorische toestanden en een aardige vrouwelijke beambte al lerlei „verboden wapens en vuurwapens" zien, en in de haast om rond te komen zou je bijna niet een provisorisch bordje opmerken met de neer- gepénde informatie „On deman- de vendeuses; men vraagt ver koopsters..." Een hoekje om en je staat voor de „gemakkelijke De 20.000ste bezoeker van de 14e Leidato. mevrouw E. Hoekstra uit Valkenburg, hier in aanwezigheid van haar man feestelijk geflankeerd door de Leidato-bestuurders J. van Zijp (recnts) en W. G. Ziegelaar (links) jongen", de Easy Boy (bekend van pers en t.v.) die iets uit staande heeft met planten in potjes en glaasjes. Een stukje Leidato in sneltrein vaart met een paar haltes. Ver velen doe je je er niet gauw, maar je wordt er wel moe van. Opvallend: er wordt weinig of geen kaas meer uit het vuistje aangeboden en de deelnemende slijterijen houden zolang moge lijk de draaidop op de fles. Men heeft blijkbaar geleerd, dat nip pers niets steeds kopers zijn.... De Kat-Expo'75 werpt op de Leidato ook reeds haar snorha- rige schaduw vooruit; kinderen kunnen er al vast een kaartje bemachtigen om straks te kun nen kijken naar al die fluweel juwelen onder de gezelligheids- dieren. Nu we het toch over dieren hebben: je kunt, ergens in zo'n Leidatostraatje, nauwe lijks onberoerd langs de stand van de Dierenbescherming lo pen zonder lid te worden, voor een tientje per jaar. Een paar actieve dames staan daar je ge weten te bespelen, dat je er beroerd van wordt Er zijn al zoveel zwervers en het onder brengen wordt met de dag duur der. Mocht u de bescherming niet permanent willen staven, dan staat er altijd nog het busje tot rammelen gereed waarin u uw bijdrage tot het stelpen van dierenleed kunt deponeren. Tenslotte nog even dit: met ons allen kunnen we er voor zorgen, dat een kunstijsbaan voor de Leidse regio een feit gaat wor- dea Vul een bonnetje in en dat ding kómt erGegarandeerd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3