Manuel Orantes zorgde voor een wonder in Amerika tegen Connors Kampioene ivert verloor voor het laatst in 1973 Tsjechische vroeg asiel in Amerika Flower Power mocht winnen na uitbreken van stalgenoot Dameshockey-elftal werd zwak positiespel fataal TOPPRESTATIES VAN VOLBLOEDS EN DRAVERS Militarytitel voor Lucinda LEIDSE COURANT/ Van puur ongeloof werd geen kreet geslaakt, toen Manuel Orantes (foto) gisteren in Forest Hills titel houder Jimmy Connors versloeg. FOREST HILLS Manuel Oran tes, een 26-jarige inwoner uit Gra nada, in wie de hartstocht en on stuimigheid van zijn geboortestad is gesublimeerd in geauld en vast beradenheid als hij tennist, heeft tisteren voor een mirakel gezorgd oor in de finale van Forest Hills met zachte hand titelhouder Jim my Connors tot overgave te dwin gen: 6-4, 6-3, 6-3 ten overstaan van een vijftienduizend koppige menigte, die van puur ongeloof geen kreet slaakte. Voor de Amerikaan Connors, die in 1974 zijn eerste plaats op de wereldranglijst verdiende, met het winnen van de titels van Australië, Wimbledon en Forest Hills, kwam de nederlaag des te harder aan, omdat deze tot gevolg had dat Connors alle drie de titels kwijtraakte na tot de finale te zijn doorgedrongea Chris Evert, die zaterdag voor het eerst de damestitel won door een overwinning met 5-7, 6-4, 6-2 op Evonne Cawley Goolagong keek vanaf de ereloge net zo ademloos toe als de overige toeschouwers. Niemand had Orantes, die het racket met de linkerhand hanteert, een kans gegeven. Hij had immers nog nooit tevoren een groot kampioenschap gewon nen en was pas zaterdag even voor midder nacht van de baan gegaan na een heroi- sche vijf setsoverwinning in de halve finale op de Argentijn Guillermo Vilas. Orantes, die een achterstand moest goedmaken van 1-2 in sets en 0-5 in de vierde set, was gedwongen vijfmaal te serveren op match point voordat Vilas capituleerde. Tot een tweede prestatie van die orde in een tijds bestek van nauwelijks twaalf uur werd Orantes niet in staat geacht. Klassiek De finale was er een van klassieke allure. Orantes heeft vrijwel de gehele winter vrijaf moeten nemen omdat hij last had van zijn rug. De terugkeer van zijn vorm bewees hij bij het Amerikaans kampioen schap verharde banen in Indianapolis, het Canadees kampioenschap in Toronto en de titeltoernooien van Engeland, Duits land en Zweden. De Spanjaard was de ongeëvenaarde meester op de taktische wapens: Zachte geplaatste ballen, dropshots en een super be lob om de aanvalskracht uit Connors weg te branden. Connors had de partij willen spelen, zoals men hem dat heeft geleerd. Maar zijn service en volley zijn afgestemd op het snelle gras, waarop hij bijvoorbeeld Ken Rosewall in de finale van vorig jaar slechts twee games toestond. Op de langzame kunststof, die op Forest Hills in de plaats is gekomen van het historische gras, floten - als hij zich naar het net waagde - de passeerslagen hem om de oren. Zijn wanhopige pogingen de bal toch te spelen, resulteerden veelal in slagen onderin het net Connors, die dit seizoen genoegen moet nemen met overwinningen in zes toernooien van minder belang, kreeg voor zijn verlies 12.000 dollar, waardoor zijn seizoentotaal steeg tot 521.047 dollar. Orantes, die in zeven voorgaande duels met Connors slechts eenmaal als overwin naar uit het strijdperk was getreden, kreeg 25.000 dollar, waardoor zijn seizoen-ver diensten stegen tot 130.146 dollar. De Amerikaan Jimmy Connors plaatste zich voor de finale herenenkelspel door in de halve finales de Zweed Björn Borg met 7-5,7-5,7-5 te verslaan. De Spanjaard Manuel Orantes heeft in de halve finale gewonnen van de Argentijn Guillermo Vilas; 4-6,1-6,6-2,7-5,6-4. WASHINGTON Evon ne Cawley-Goolagong heeft zaterdag voor de derde achtereenvolgende maal de finale van het toernooi op Forest Hills in drie sets verloren. Na twee uur moest de Aus tralische krullebol de eerste prijs laten aan de Amerikaanse Chris Evert: 5—7 6—4 6—2. De speelster uit Florida behaal de haar 84e achtereenvolgende partijoverwinning op een ver harde baan. De laatste maal verloor zij ruim twee jaar gele den van Evonne Goolagong, toen nog niet getrouwd. Chris Evert, die de laatste da gen weer vaak in het gezelschap van haar ex-verloofde Jimmy Connors wordt gezien, verdien de met haar zege een bedrag van 25.000 dollar (ongeveer 62.500 gulden). Hiermee werd haar seizoenwinst gebracht op 280.027 dollar (ongeveer 700.000 gulden). Verrast „Ik had niet gedacht dat ik zou winnen", zei Chrissie na afloop. „Ik had het moeilijk met me zelf. Ik denk dat ik teveel onder druk stond. Maar toen het 2—2 was in de derde set kreeg ik het ineens te pakken. Chris Evert vond deze overwin ning belangrijker dan het Wim- bledonkampioenschap in 1974. „Dit hier is eigenlijk een soort nationaal kampioenschap. Dit is een thuiswedstrijd. Ik heb ge wonnen voor een vertrouwd pu bliek. Wimbledon, Parijs en Ro me zijn ook opwindend, maar het blijven toernooien in het buitenland." Voor Evonne Cawley kwam de nederlaag hard aan. In voor gaande jaren moest zij in de finale buigen voor Margaret Court en Billie Jean King. De Australische had nu graag wil len winnen als een soort verlaat huwelijkscadeau voor haar echtgenoot Roger Cawley, met wie zij vier dagen voor het Wim- bledontoernooi in het huwelijk trad. „Dit is een van mijn groot ste teleurstellingen", zei Evonne later. „Maar volgend jaar zal ik het opnieuw proberen". De tweede prijs was nog altijd een slordige 12.000 dollar (ongeer 30.000 gulden.). In de eerste set doorbraken bei de speelsters tweemaal de ser- Chris Evert toont de kost bare bokaal van Forest Hills, die haar 25.000 dollar opbracht. vice van de tegenstander. Ui teindelijk greep Evonne Cawley de overwinning met 7—5 na een uitgekiende backhandcrossing. Het was pas de zesde set die Chris Evert in 84 partijen op klei had moeten afstaan en het zou voorlopig bij dit getal blij ven. De tweede set kenmerkte zich door lange rallies (gemiddeld 25 slagen) Met moeite wist Chris Evert na 64 de setstand in evenwicht te brengen. In de der de set had de Australische nog twee keer de leiding (1—0 en 2—1), maar toen was het ge beurd. Evonne Cawley, die te veel op de baseline bleef staan, veroverde geen game meer en de 15.720 toeschouwers konden Chris Evert als winnares beju belen. De Australische Margaret Court en de Britse Virginia Wade heb ben zondag voor de tweede maal het dames dubbelspel ge wonnen van Forest Hills. Even als in 1973 zegevierden zij in de eindstrijd over de Amerikaanse speelster Billie Jean King en Rosemary Casals, ditmaal met de cijfers 7—5 2—6 7—6. Het Amerikaanse dubbel, dat onder meer twee open Amerikaanse titels en vijf Wimbledontitels veroverde, deed matchpoints te niet bij een achterstand van 3—5 in de beslissende set. Zij haalden op tot 5—5 en 6—6 alvo rens Court en Wade de tiebrea ker wonnen met 7—5. Het scheelde niet veel, zei de Tjechische Navrati- lova tijdens een partij op Forest Hills. Of dat ook van toepassing was op haar spectaculaire aan vraag om politiek asiel in Amerika werd het afgelo pen weekeinde niet duide lijk. WASHINGTON Volgens Martina Na- vratilova heeft de po- litiek geen enkele rol gespeeld bij haar be sluit asiel aan te vra gen in de Verenigde Staten. Ze wil alleen meer tennis spelen. De achttienjarige Tsjechi- sche, die bij de beste vier speelsters ter wereld staat genoteerd, vertelde dat de tennisfederatie van haar land had geprobeerd haar meer in Europa te houden, omdat .zij dachten dat ik teveel veramerikaniseerde'. Volgens Navratilova had1 men zelfs gepoogd om haari niet op Forest Hills te laten uitkomen, waar zij vrijdag in de halve finales verloor van haar goede vriendin Chris Evert. 'Men zei me dat ik teveel tijd door-j bracht in gezelschap van Chris Evert, Billie Jean| King en enkele andere Amerikaanse speelsters en niet genoeg tijd besteedde aan Tsecho-Slowakije'. EDINBURGH - Het Nederlandse dameshoc key-elftal heeft zondag met 1—1 gelijkgespeeld tegen een fel opererend Wales. Door deze uitslag zal de wedstrijd van vandaag tussen Wales en Australië de beslis sing brengen welke ploeg uit deze halve fi nale-poule in de woens dag te spelen eindstrijd zal aantreden. Nederland, dat zaterdag van Australië won: 3—1 heeft thans drie punten. Wales kan door te winnen van Australië met Nederland gelijk komen. Mocht Wales een beter doelge- middelde bereiken in die wed strijd, dan komt het reglemen tair in de finalepoule. Bij een. gelijkspel tussen Wales en Australië gaat Nederland over naar de finale. De wedstrijd tegen Wales liet zondagmiddag wederom een nerveus opererend Nederlands elftal zien. De beide scheids rechters hanteerden de sticks- regel naar de letter, zodat een aanzienlijk aantal passes naar' de Nederlandse voorhoede werd afgefloten. De stevig dekkende verdediging van Wa les kon enkele doorbraakpo gingen van Nel van Kollen burg niet voorkomen. Een schot van haar stick ging rake lings naast. In de twaalfde minuut kreeg Toos Bax uit een door Wales aanvankelijk weggewerkte strafcorner de bal weer terug en sloeg met een draaiende beweging vanuit de linkercir- kelhoek de bal hard naast de keeper van Wales: 1—0. De vreugde in het Nederlandse kamp was van korte duur. In de vijftiende minuut wist de zeer goed spelende Marilyn Morgan de op het verkeerde been staande Margo Slebus te passeren: 1—1. De rust in de Nederlandse ploeg was dade lijk verstoord. De Nederlandse middenlinie beging fout na fout, doch Susan Bekker en Gonneke Eshof hielden de te genstander in bedwang. De laatste moest haar formidable inzet bekopen met een slag in haar gezicnt. De wond moest na de wedstrijd worden ge hecht bocht uit. Het paardje, zo groen als gras kwam helemaal op de zandbaan terecht naast de sloot Nu ging Flower Power winnen, maar als Corral River recht uit de kortste weg naar de eind streep had genomen was een dubbel succes voor stal Geran waarschijnlijk geweest. Mact- wain werd tweede voor Jolly- mont, Grizka en op de zandbaan was zelfs voor Corral Rivir met Chris Vandeuren nog een vijfde plaats (250 gulden) weggelegd. LUHMUHLEN De Britse Lu cinda is Europees kampioene military geworden. Prinses An ne werd tweede en de derde plaats was voor de Rus Peter Gornoesjko. In het landenklas- sement was het goud voor Rus land. Het zilver ging naar Groot- Brittannië en de bronzen me daille was voor de Westduitse ploeg. In het individuele klassement kwam Maarten Jurgens met Bold Tudor op de 24e plaats en werd Alice Waanders met Regel Abbott 30e. Een prachtig beeld van de finish der draversren: Piet Smit met Odette Ossewaard eindigt voor Giel van der Togt met Olga Draising. Er is nog nimmer op Duindigt een paard geweest die op de zandbaan van Duindigt de ha ver heeft verdiend. Volgens de reglementen behoort de zand baan nog bij de officiële ren baan. Ger de Kroes was natuurlijk gelukkig met de fraaie overwin ning van zijn fokprodukt Flo wer Power: "De merrie hoeft dit jaar niet meer te lopen. We zul len er zuinig op zijn." De dravers hadden hun Crite rium der 2-jarigen. Piet Smit zegevierde fraai met Odette Os sewaard in de kilometertijd van 1.22.8. Hij deed dit al voor de derde maal achter elkaar met deze hengst. In de slotfase moest hij een aanval afslaan van de vijfvoudige winnaar Ol ga Draisine met Giel van der Togt die nu tweede werd voor O. Mores met Piet Zandt en Ottilia S. met Wim van Dalen. De als favoriet van start ver trokken Olafski Itenska heeft door een serie zware draverijen zijn beste kruit verschoten. Zui nig zijn met tweejarigen is nog altijd het parool. In de slotdraverij boekte de driejarige merrie Speedy Volita in handen van trainer-pikeur Jan de Leeuw haar eerste over winning op Nederlandse bodem. Deze voor een kapitaal aange kochte merrie van de Zaanse Stal Meijn won gemakkelijk voor Enterprise Hollandia en Joke. Verscheidene Nederlandse aanvallen werden door scheidsrechter Horner om vaak duistere reden afgeflo ten. Nel van Kollenburg hoef de de bal maar aan te raken, of er werd een overtreding geconstateerd. Beide ploegen mochten een serie korte en lange corners nemen, doch geen enkel schot trof doel, of werd wegens sticks afgefloten. In de eindfase van de tweede helft trachtten beide partijen de wedstrijd in hun voorde te belissen. Door onnauwke rig plaatsen en slecht positi spel kwam de Nederland voorhoede niet tot resultae Het verdedigende Wales hie het op 1—1 met het idee d het nu zijn lot in eigen handi heeft. De stand in groep A-l is nu: 1 Nederland 2 110 3 2. Wales 10 10 1 1 3. Australië 10 0 10 1 scoorde niet. (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR De tweejarige volbloeds en dravers leverden zater dagmiddag op de Wasse- naarse baan Duindigt topprestaties. De Grote Prijs der Tweejarigen voor volbloeds eindigde in een overwinning voor de Wassenaarse Stal Ge ran. Flower Power, een eigen fokprodukt van Ger de Kroes, won fraai in handen van jockey We- temans Na de st^rt was deze combinatie langzaam be gonnen. Mactwain met Henk van der Kraats had de leiding genomen in de ze ren over 1800 meter. Een stalgenoot van Flower Po wer, Corral River, nam de lei ding over en brak in de laatste ,,ls dit geen mooie ere-prijs mevrouw De Kroes?" schijnt Joop van der Touw na de ren voor twee-jarigen aan de gelukkige eigenaresse van Flower Power zo te zien 'e vragen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 12