Wereldrecord jeugd op 800 meter Nieuwe toptijd van Olga Commandeur Ciska Jansen leidde Sagitta Mag Boris Spasski niet hertrouwen? Tenslotte wonnen volleybalsters toch één set ADA van atletiektroon gestoten Tafeltenniszege op Luxemburg Hans van Kasteren tweede op 100 km. Atletiekbeker voor Oost'Duitsland Weer gesprek over televisiegelden Olympische Spelen Sportwereld Schaakverlies per telex Brigitha: 57 sec op 100 vrije slag Kuiper won MAANDAG 8 SEPTEMBER 1975 AALST Olga Commandeur, de Europese jeugdkampioene, heeft zondag in Aalst (België) het jeugd wereldrecord op de 800 meter verbeterd. De atlete uit IJmuiden noteerde een tijd van 2 minuten en 1.6 seconde. Voor de tweede maal in twee weken heeft Olga Commandeur een geweldige triomf mogen vieren. De 16-jarige atlete uit IJmuiden 30 oktober wordt zij zeventien werd veertien dagen geleden in het Karaskaikis-stadion in Athene Europees jeugdkampioene op de 800 meter. Toen telde de tijd niet, alleen de titel was belangrijk voor haar. Toch wilde Olga Commandeur graag in het bezit komen van het jeugd wereldrecord op de 800 meter. Dat zij de tijd van de Amerikaanse Mary Decker, die twee jaar geleden 2.02.4 liep, kon verbeteren wist Olga Commandeur eigenlijk al vanaf 16 juli van dit jaar. Tijdens internationale avond wedstrijden op Papendal won zij toen een 800 meter in 2.02.8, waarmee zij slechts viertiende seconde verwijderd bleef van de tijd van Mary Decker, en eentien- de van het Eropese jeugdrecord van Barbara Wiech. Dat het wereld- en europese jeugdrecord toen niet sneuvelde was eigenlijk een regie-fout. Pas na de race kwamen de officials er achter dat Olga Commandeur er slechts zo weinig van verwijderd was gebleven. Olga Commandeur sloeg zondag op de kunststofbaan in Aalst hard toe. Zij verbeterde niet alleen het jeugdwereldrecord maar haar tijd van 2.01.6 betekende ook een nieuw Nederlands senioren- en juniorenrecord. Met haar 2.01.6 voerde Olga Commandeur een van de oudste maar ook scherpste nationale records af. Liefst zeven jaar had de 2.02.2, waarmee Ilja Keizer op 30 juni 1968 in Osnabrilck opvolgster van Gerda Kraan :2.02.8) werd, stand gehou den. In Aalst versloeg Olga Commandeur o.a. de Frangaise Dubois, die dit seizoen reeds 1.59.9 heeft gelopen. De Frangaise noteerde een tijd van 2.02.2 De uitslag van de 800 meter in Aalst InirhonH knmt Olna flnm- was: 1. Olga Commandeur (Suomi) JUICnenCJ KOmi Uiga GOm 2.01.6 (nieuw jeugd wereldrecord), 2. mandeur over de finish. Een Dubois (Fra) 2.02.2, 3. Van Nuffel rtipiiuu WPTPldreCOrd VOOT (Bel) 2.06.0, 4. Riet Kruiswijk (AZ V°°r •040) 2.08.5,5. comeiiie (Bei) 2.io.8. naar op de 800 meter. Boris Spassky is in moeilijkheden nu zijn aanstaande echtgenote het land moet MOSKOU De vrouw, met wie de voormalige wereldkampioen schaken Boris Spassky in het huwelijk wil treden heeft opdracht gekregen het land voor de vastgestelde huwelijksdatum te verla ten. Spassky en Marina Cherbatcheff, die als secretaresse voor de Franse ambassade in Moskou werkt, geloven dat de Russische autoriteiten het huwelijk willen tegenhouden. De huwelijksdatum is vastgesteld op 11 november, maar Marina Cherbatcheff moet eind september uit Moskou vertrekken. De vrouw die van Russische afkomst is heeft al jaren de Franse nationaliteit. Het lijkt net of ik tegen een tegenstander speel die ik niet kan zien, verklaarde'de 38-jarige Spassky. Hii zei dat hem het afgelopen jaar het recht om naar het buitenland te reizen is ontnomen, dat in zijn woning is ingebroken en dat het bureau voor toestemming van huwelijken hem niet in september wilde laten trouwen. „Het was mijn plan om in Moskou met mijn vrouw te gaan wonen en te schaken", aldus Spassky. In juli 1974 verliet hij zijn Russische vrouw Larissa. Pas twee maanden geleden werd de scheiding definitief. „Ik moet mijn baan eind september opgeven omdat het Russische Ministerie van Buitenlandse Zaken opdracht heeft gege ven te vertrekken. De Franse ambassade verdedigt me niet en stuurt me weg", aldus Marina Cherbatcheff. Volgens haar begonnen de moeilijkheden in 1974 toen een Russi sche kennis, aan wie zij haar auto had uitgeleend, bij een verkeers ongeval betrokken raakte. Op dat tijdstip werden geen moeilijkhe den gemaakt. Het onderwerp werd echter onlangs weer op tafel gebracht nadat haar verhouding met Spassky bekendheid kreeg. „Ik ben niet van plan te vertrekken", aldus Marina. „Ik blijf". Spassky heeft een verzoek ingediend om in september nog te mogen trouwen. Hij heeft hierop nog geen antwoord gekregen. In een verklaring bracht Spassky de veihgheidsconferentie van Helsin ki ter sprake, die principes heeft aanvaard over de vrijheid van huwelijk tussen personen uit verschillende landen. Spassky en zijn vriendin vrezen dat Marina geen toestemming meer krijgt om naar Rusland terug te keren wanneer zij het land eenmaal heeft verlaten. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De hoofdklasse competitie atletiek, waarin nor maliter ADA (dames) en AAC (heren) een schrikbewind uitoe fenen, heeft bij de finale in Den Haag de primeur van een "on bekende" winnaar opgeleverd. Was AAC nog een klasse apart, bij de dames werd ADA aa een uiterst enerverende strijd door Sagitta van de troon gestoten. De estafette, het laatste onder deel van het vijf uur durende evenement op de sintelbaan aan de Zuidlarenstraat, moest de beslissing brengen. Ciska Jansen voerde daarin de Am sterdamse ploeg naar een triomf in de goede tijd van 48.8. Het betekende een v ooor- sprong van 0.8 seconden op ADA. De titelhoudsters, als grote favorietes van start ge gaan, kwamen daarmee een mi nimaal aantal van zestien pun ten tekort voor titelprolongatie. De organiserende vereniging het Haagse Sparta werd even als vorig jaar derde. Voordat Sagitta de cup kon vie ren, waren er enige voortreffe lijke prestaties geleverd. Vooral Ciska Jansen bewees na gesuk kel met een blessure weer terug te zijn. Ondanks zijwind kwam de atlete van Sagitta bij de eer ste de beste sprong tot een af stand van 6.43 meter, slechts vier centimeter boven het natio nale record. Kampioene Sylvia Barlag van de concurrerende vereniging ADA bleef met haar poging van 5.90 meter in haar schaduw. Maar nam later revan che in de hoogspringbak. Sylvia Barlag die op de vijfkamp een grote toekomst voor zich heeft, blonk gisteren uit met een sprong van 1.80 meter. Daarmee de woorden van Tancic, de trai ner van Mieke van Doorn, on derstrepend die ooit eens voor spelde dat de Amsterdamse vechtjas ook als hoogspringster ver kan komen. Verrassend Omdat ook clubgenote Wanda van der Molen het met een prestatie van 1.75 meter goed deed (Betty Bogers van Sparta die ter wille van de vereniging weer eens overschakelde naar boog werd verrassend derde met 1.70 meter) boog ADA een achterstand om in een voor- sprong. Met echter nog de De- slissende estafette voor de boeg. Bij de heren was spanning ver te zoeken. AAC was zoals altijd oppermachtig. Vooral dankzij Frank Nusse die op de horden nummers veel punten vergaar de. Zijn tijd op de 100 meter (14.2) was van zeer goed gehalte. Op de 400 meter horden noteer de hij een tijd van 51.5. Clubge noot Roy Sedoc bewees, dat zijn ■blessure hersteld is. Hij sprong 7.47 meter ver en noteerde bij het hinkstapverspringen een af stand van 15.88 meter. Sam Monsels was AAC's derde ster ke man met overwinningen op de 100 meter (10.7) en de 200 meter (22.0). De overmacht werd in punten uitgedrukt Nummer twee, het Rotterdamse AVR had een achterstand van ruim twee duizend punten. Belangrijkste uitslagen: DAMES: 100 meter horden: 1. L. Jan sen (AVR) 14.3, 100 meter: 1. M Lommers (Sprint) 12.2., 2. C. Verma- (Sparta) 12.6, 200 meter: 1. M ta) 26.3, 400 meter: 1. F. Kamps 800 meter: 1. F. Kamps 2.10.8, Speer werpen: 1. L. Vos (Sparta) 37.26 m. 4. A. van Vianen (Sparta) 33.86. Dis cus: 1. R. Stalman (Sparta) 51.44, z. B. Bogers (Sparta) 4o.24. Kogelsto ten: 1. R. Stalman (Sparta) 13.58. Verspringen: C. Jansen (Sagitta) 6.43 meter, 6. C. Vermazen (Sparta) 5.63. Hoogspringen: 1. S. Barlag (ADA) 1.80, 2. W. v.d. Molen (ADA) 1.75, 3. B.Bogers (Sparta) 1.70, 4 x 100: 1. Sagitta 48.8, 2. Atmodes 48.8, 3. ADA 49.6, 4. Sparta 50.2. Einduitslag: 1. Sagitta 16.668, 2. ADA 16.653, 3. Sparta 15.872, 4. Atmodes 15.422. AVR 15.304, 6. Sprint 15.025. HEREN: 100 meter: 1. S. Monsels (AAC) 10.7, 200 meter: 1. S. Monsels 22.0, 400 meter: 1. R. v.d. Heuvel (AVR) 48.2,800 meter 1. H. Scharn (CIKO'66) 1.54.5. 1500 meter: 1. A. Evers (AAC) 3.57.6, 3000 M steeple chase: 1. B. Wassenaar (CIKO'66) 9.09.8, 5000 meter: 1. G. Terbroke (CIKO'66) 14.08.0, polsstokhoogsprin- gin: 1. R. Dellenser. (AAC) 4.20 me- r. hoogspringen 1. G. de Fijter (AAC) 1.95, hinkstapsprong: 1. R. Sedoc (AAC) 15.88, 2. H. Veira (AVR) 14.45, 4. X 100: 1. AAC 42.5, 4 x 400 1. AAC 3.19.7. Einduitslag: 1. AAC 29.368, 2. AVR 27.049, 3. CIKO'66 26.388, 4. Trias 25.526, 5. GVAV 25.347, 6. PH 25.142. Eindstanden eerste klasse (Lisse): Dames: 1. Olympia '48 (Den Haag) 13.142 punten. 2. Parthenon (Dord recht) 13.062, 3. De Sperwers (Em- Hmen) 12.607. (Rotterdam) 19.925. BARTRINGEN Nederland heeft in Bartringen zowel bij de dames als bij de heren de tafel tenniswedstrijd tegen Luxem burg gewonnen. De heren zege vierden met 5—2 en de dames wonnen met 5—3. Herman Hopman behaalde drie overwinningen, René Hijne en Hans Lingen wonnen elk een maal. Bij de dames bleef natio naal kampioene Son ja Heltzel ongeslagen. Marjan van der Vliet won twee partijen en Mar jan Wagemakers kwam niet tot winst. UNNA Hans van Kasteren is zondag tijdens de 100 kilometer- wedstrijd in Unna op de gedeel de tweede plaats geëindigd. Hij ging na 6 uur, 56 minuten en 8 seconden met de Nieuwzeelan der Siegfried Bauer hand in hand door de finish. Winnaar werd de 38-jarige Zwitser Heinz Hasler, die met 6 uur, 44 minu ten en 52 seconden een nieuw record voor deze wedstrijd ves tigde. De vierde plaats was voor de Brit Howell in 7.37,32. Beste vrouwelijke deelnemer was de Zwitserse Edith Holdener, die in 9.19,32 als 24e eindigde. Er wa ren 960 deelnemers, onder wie 50 dames. BYDGOCSCZ De Oostduitse dames hebben te Bydgocscz (Bromberg) in Polen net als twee jaar geleden in Bonn, met ruim verschil de wedstrijd om de Europese vijfkampbeker ge wonnen. Meer nog dan het ver schil in punten ten opzichte van nummer twee Rusland (13.754 tegen 13.186), tekent het eind klassement de kracht van Oost Duitsland. Burglinde Pollak, Christine Laser en Sigrun Thon bezetten de eerste drie plaatsen in de persoonlijke rangschik king. LONDEN Lord Kilïanin, de president van het internatio naal Olympisch comité (IOC) en de burgemeester van Mont real Jean Drapeau hebben acht uur vergaderd in het Londense Ritz-hotel. Het was zeer waarschijnlijk een laatste poging alsnog een oplos sing te vinden voor het pro bleem van de televisierechten, waardoor de landen buiten Noord-Amerika verstoken drei gen te blijven van beelden van ae Zomerspelen. De onderhan delingen liepen vorige maand vast, waarbij de Europese tele visiemaatschappijen 9.3 miljoen dollar boden en het organisatie comité van de Spelen (COJO) 18 miljoen dollar vroeg. Volgens een woordvoerder van de E.B.U. zal een overeenstemming bin nen een week tot stand dienen te komen, aangezien het anders technisch onmogelijk wordt de uitzendingen van de Spelen te verzorgen. LONDEN De vijftienjari ge Carlos Suarez uit Caracas heeft het wereldkampioen schap waterski gewonnen. BRUNNENDe West duitser Uwe Mares is Euro pees kampioen zeilen in de tempestklasse geworden. VRIEZENVEEN - Nederland heeft een schaakinterlandwed strijd per telex tegen Zweden verloren met 4—6. Het duel duurde in totaal bijna acht uur. De Zweedse spelers waren in Stockholm in net gebouw van Svenska Dagbladet je gedetailleerde resultaten waren: Euwe-Amlind remise, Sosonko-An- derson remise, Ree-Omstem 0—1, Langeweg-Jansson 0—1, Kuijpers- Kenmark remise, Zuidema-Liljedahl 1—0, Van der Vliet-Nicklasson 0—1, Boersma-Kaiszauri remise, Roy (Van onze zwemmedewerker) ANTWERPEN - Tijdens de 1000-meterwedstrijden van Scaldis, die gisteren in Antwer pen werden gehouden, heeft Enith Brigitha het Nederlands record op de 100 meter vrije slag voor 25-meterbanen ge bracht op 57 seconden rond. Op 23 maart van het vorig jaar had Enith de recordtijd op de Ne derlandse winterkampioen- schappen in zwembad Morgen stond op 57.04 gesteld. Enith Brigitha had een voor sprong van maar liefst 6,2 se conden op de Britse Vanessa Bullock, die tweede werd. In deze clubwedstrijden legde de vereniging van Brigitha, Het Y, achter Cardiff beslag op de tweede plaats. Bij de heren werd ZIAN/Vitesse uit Den Haag derde. De bovenste plaat sen waren voor Bonn en Car diff. Ruud Beele zwom voor ZIAN de 100 meter vrije slag in 55.5, wat hem een derde plaats ople verde. Hans Elzerman (1.11.8 op de schoolslag) en Eddy de Wit (1.03.6 op de vlinderslag) kwa men goed uit de verf. Op de estafette 4 x 100 meter vrije slag werd ZIAN/Vitesse met 3.41.9 maar net tweede achter Bonn (3.41.7). Eindstanden: dames: 1. Cardiff. 2. Het Y, 3. Bonn. 4. Scaldis. 5. ZwemlusU- Hommel, 6. Wuppertal, 7. Darmstadt, 8. ADZ. 9. Hamburg. Heren: 1. Bonn, 2. Cardiff, 3. ZIAN/Vitesse, 4. Sid- dré, 5 Wuppertal, 6. Darmstadt, 7. Het Y, 8. Eainburg, 9. Scaldis, 10. AC Antwerp. CUYK Het Nederlandse da- venzande tot een winst van mes volleybalteam heeft giste- 3—0. ren ook de derde interland in Zondagmiddag in het Brabantse kort tijdsbestek tegen Honga- plaatsje Cuyk slaagden de oran- rije verloren. Vrijdag en zater- jedames er echter in een set van dag kwamen de Hongaarse da- de Hongaren af te snoepen mes in 's-Heerenberg en 's-Gra- Het leek er in eerste instantie op als zou Nederland opnieuw snel naar een nederlaag met 0—3 worden gespeeld. De eerste twee sets gingen namelijk met 0—15 en 9—15 kansloos verlo ren. In de derde set kwamen de Nederlandse dames echter ver rassend terug, mede dankzij het laatste twee sets gaven toch goede werk van Annelies Visser, hoop voor de toekomst, omdat Met 16—14 werd deze set in er toen bij tijd en wijle goed winst omgezet In de vierde set volleybal door de Nederlandse was Oranje echter niet bestand dames werd gespeeld, waar te- tegen de geroutineerd spelende gen zelfs de Hongaren het soms Hongaren. Maar vooral de met erg moeilijk hadden. OSSENDRECHT - Wereldkam pioen Hennie Kuiper heeft de profronde van Ossendrecht ge wonnen. Hij legde de 112 kilo meter af in 2 uur, 28 minuten en 54 seconden. Richard Bukac- ki werd tweede en Piet van Katwijk eindigde op de derde plaats. Roger de Vlaeminck won het Criterium der Azen, een weg wedstrijd over 100 kilometer achter gangmakers, door zich in de eindsprint de sterkste te to nen van een kopgroep van ne gen renners. Hij versloeg zijn grote rivalen Van Springel, Maertens, Merckx en Thevenet Joop Zoetemelk eindigde op de zevende plaats. De Belgische renner Rik van Linden heeft de nieuwe Neder landse wereldkampioen Henny Kuiper zaterdagavond tijdens een wegwedstrijd over 100 kilo meter verslagen. Van Lindens tijd was 2.05. De Nederlander Theo Smit eindigde als zesde en Eddy Merckx als 16de. Vladimiro Panizza is zaterdag de sterkste gebleken in de Ita-_ liaanse semi-klassieker Milaan-' Turijn. Panizza kwam alleen aan met een voorsprong van bijna een minuut op een groep waaruit Paolini de sprint won voor De Vlaeminck en Maer tens. Wereldkampioen Ad Gevers is zaterdag een sterk en overtui gend winnaar van de vier-stro- menlandronde geworden. Ge vers heeft voortdurend midden en voor in de slag gezeten en hij ontsnapte ongeveer halver wege de koers met Adrie van Houwelingen. Geleidelijk kwa men nog vijf renners, Van Ger- wen, Van Lamoen, Verboom, Mutsaars en Tuyt bij de koplo pers. Matthieu Dohmen heeft de „Omloop van de Mijnstreek' een wegwedstrijd voor ama teurs met start en finish te Heerlerheide, gewonnen. Hij legde de 164 kilometer af in 3 uur, 51 minuten en 33 seconden. Leo van Vliet en Maarten de Vos werden respectievelijk tweede en derde. Arie Hassink heeft zaterdag te Frechen bij Keulen een weg wedstrijd over 112 kilometer ge wonnen. Hassink toonde zich in de eindsprint de snelste man uit een kopgroep van vijftien rij ders. Hassink, die een tijd maakte van 2 uur 42 minuten en 45 seconden bleef de Duit sers Menne en Trott krap voor. Afrekening De bezwaren die de ge selecteerden voor het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal in West-Duitsland heb ben tegen de afrekening, in feite dus ook tegen hetgeen voor hen is ge reserveerd, zijn nog zwaarder gaan wegen nu de FBO (werkgever sorganisatie) en de WCS (werknemersor ganisatie) zich ook niet akkoord hebben ver klaard met de cijfers die Ton Zwikstra op papier heeft gezet Het gaat in hoofdzaak om de posten „reis- en verblijfskos ten" en „vergoeding en onkosten supervisor", die volgens de spelers, de FBO en de VVCS rijkelijk hoog zijn uitge vallen, Er is geen twijfel mogelijk aan de kennis, de kunde en de integri teit van Ton Zwikstra, een erkend financieeel expert die zijn sporen bij Hoogovens heeft ver diend. Feit blijft wel dat zijn cijfers van die twee posten hoog zijn. Zwik stra zal ze ongetwijfeld kunnen specificeren, waarna niet veel over blijft dan ze accepteren. Er dient in het vervolg (en eventueel) rekening mee te worden gehou den dat het merendeel van de betaalde voetbal lers voor hun werk zaamheden geld wil zien. Liefst zo veel mo gelijk. Een begrip als „voor koningin en va derland" is verouderd, evenals „clubliefde". Keihard vastleggen tevo ren waarop minimaal kan worden gerekend, zal noodzakelijk zijn om vervelende affaires als protest tegen een afreke ning te voorkomen. Onderzoek Het blijft met Wim Rijs- bergen een vreemde zaak. Al geruime tijd heeft hij Tast van de knie, waaraan hij ge blesseerd raakte maar met een speciaal ver band kon spelen. Feve- noords clubarts Max Abarbanel zag geen aan leiding hem net spelen te ontraden c.q. ontzeg gen. Toen Rijsbergen werd gekeurd voor de interland tegen Finland, achtte bonasarts Frits Kessel het onverant woord hem op te stellen. In feite keurde hij Rijs bergen af. Dat moet bij Wim Rijsbergen enorme twijfels teweeg hebben gebracht. Snel en inten sief onderzoek bij de medische staf van het Rotterdamse Clarazie- kenhuis, beschikbaar voor Feyenoord, is het minste dat kan worden gedaan. Rijsbergen is te jong om eventueel blij vend letsel op te lopen. Dupe Elke sportbond streft er naar vertegenwoordi gers te mogen afvaardi gen naar Olympische Spelen. Derhalve ook de kanobond, in de vader landse sportwereld een minibond maar wel een die leden telt die veel, zo niet alles, voor hun sport over hebben. Zij trachten de onevenredig grote faciliteiten die in andere landen bestaan, te compenseren met enorme werklust en in zet. Zij woekeren met hun talent. Achter die werkers dient een be stuur te staan dat eerst gn vooral rust kan bren gen -in de bond en in staat is een beleid te voeren dat aller goed keuring kan wegdragen en de werkende leden tot en met steunt. Sinds het vertrek van coach Karei Muis is het presta tieniveau niet of nauwe lijks gestegen. Moeilijk heden met coaches wa ren daarvan wellicht mede een oorzaak. Ook de laatste coach, Theo Marijt, kon zich niet ver enigen met het beleid van het bestuur. Het moet toch zo zijn dat een coach een doorslag gevende stem heeft in het beleid op het tech nisch vlak. Hij is de vak man, aan wiens wensen tegemoet moet worden gekomen zo lang zij het redelijke niet overschrij den. Een hechte samen werking tussen bestuur en coach is noodzakelijk teneinde de werkende leden niet de dupe te laten worden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11