Ceidae Sowicmt Aanslag op Ford mislukt dankuwel Arabieren hadden gijzelingsplan GONgALVES ALLE MACHT ONTNOMEN Ruim 250 man op straat bij Enkes en Gazan Uitstel AAW noodzakelijk Missionaris ten einde raad Zaterdag: 6 september 1975, 65e jaargang no. 20215 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. HallewasChef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.42 per mm. Telefoontjes 3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen' oer week ƒ2.81, kwartaal'36.32; jaar 141,35; losse nummers: 50 cent Ongenoegen Zes Grote ongenoegens, waar van vanavond 3 via Ned. II, te beginnen om 20.21 uur. Mijn buurvrouw om 20.35 uur en om 22.05 uurhet mysterie Apepoot Zondag Ned. I om 19.10 uur musical The Flower Drum Song en te beginnen om 21.15 uur opnieuw 3 Ongenoegens. Wolkenvelden Opklaringen, maar ook wolken velden en plaatselijk een bui. Zwakke tot matige wind uit west tot zuidwest. Maximum temperaturen circa 20 graden. SACRAMENTO, Californië De 26-jarige Lynette Alice Fromme, een volgelinge van de veroordeelde moordenaar Charles Manson, is gisteren gearresteerd nadat zij geprobeerd had een aanslag te plegen op de Amerikaanse president Gerald Ford. Lynette Alice Fromme werd door agenten van de veiligheidsdienst overmeesterd toen ze van zeer dichtbij een geladen pistool op de president richtte. Ford, enigszins geschokt maar ongedeerd, werd onder escorte van een aantal veiligheidsagenten in allerijl naar het parlementsgebouw van de staat Californië gebracht. Ford ver klaarde later dat de veiligheidsdienst getoond had hem op zeer doeltreffende wijze te beschermen. Hij zei dat het incident hem er niet van zou weerhouden zich ook in de toekomst onder het publiek te begeven. „Ik zag in de voorste rij temidden van enkele andere handen plotseling een hand naar voren schieten waar duidelijk een pistool in zat", zei de president, die verklaarde dat zijn lijfwacht onmiddellijk in actie kwam en hem doeltreffend beschermde. Lynette Fromme wordt weggevoerd na de mislukte aanslag. „De president heeft geen enkel •letsel opgelopen", verklaarde Ron Nessen, de perschef van het Witte Huis, naderhand. Ford was op weg naar het parle mentsgebouw van de staat Cali fornië en schudde tijdens de korte wandeling van zijn hotel enkele toeschouwers de hand toen de vrouw plotseling een pistool van het kaliber .45 op hem richtte. „Het ging niet af", schreeuwde zij, toen Ford's lijfwacht haar overmeesterde. Het werd niet duidelijk of er iets mis was met het afvuurmechanisme of dat de vrouw de trekker niet had over gehaald. De autoriteiten in Sa cramento verklaarden echter dat de vrouw wegens poging tot moord in staat van beschuldi ging gesteld zou worden. Ondanks het incident werkte de president zijn programma nor maal af en hield een toespraak tot de Californische volksverte genwoordiging. Nessen zei dat Fromme met haar pistool nog maar ongeveer 60 centimeter van de president vandaan was toen geheimagent Larry Bründorf, een van de lijf wachten van Ford, het wapen ontdekte. Ford had het wapen ook gezien, kennelijk nog voor iemand an ders het in de gaten had. Een ooggetuige zei dat de president een beweging maakte als wilde hij zichzelf beschermen, net op het moment dat Bründorf het wapen greep en de vrouw op de grond werkte. Toen Bründorf in actie kwam, werd er geschreeuwd: „Ga lig gen, vooruit". Een groepje lijf wachten omringde daarop de president, duwde hem naar vo ren en voerde hem bij de menig te weg. Ford scheen weg te dui ken temidden van de geheima genten. Enkele ogenblikken later richtte hij zich weer op en liep met krachtige passen naar het parle mentsgebouw. Op dat moment waren Fromme de handboeien reeds aange daan. De vrouw, die in de Man- son-bende bekend stond onder de naam „Squeaky", had in juli in een vraaggesprek met Asso ciated Press reeds haar afkeu ring van Ford te kennen gege ven. In dat interview zei Fromme dat Manson tegen de sociale en eco nomische politiek van de rege ring Nixon was geweest. „Als de realiteit van Nixon met het nieu we gezicht van Ford het land i te voren trachtte een tegen de wet blijft beheersen, dan zullen onze woningen er bloediger komen uit te zien dan de Tate-Labianca huizen en My Lai bij elkaar", aldus Fromme in het vraaggesprek. Zij is meerdere malen in het nieuws gekomen als een van de leden van de „Manson Family". Tijdens Manson's proces we gens de moord op de filmactrice Sharon Tate en haar vrienden had zij haar voorhoofd met een mes bewerkt, net als de andere Manson volgelingen. In zijn toespraak tot de geza menlijke zitting van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden van de staat Californië, had de president het over de toename van het aantal gewelddaden in de Verenigde Staten. Hij drong aan op de instelling van automatische gevangenis straffen voor personen die wor den veroordeeld wegens ernsti ge misdaden. De president wees er ook op dat de meest ernstige misdaden worden gepleegd door recidivis ten en verklaarde dat „het hoog tijd is om op de weegschaal van vrouwe justitia de rechten van de onschuldige slachtoffers van misdaden van terreur en geweld te laten meewegen". HBH (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De sluiting van twee bedrijven in Voorburg en Den Haag maakt ruim 250 mensen werkloos. In Voorburg gaat volgende week de Me- taalwarenfabriek Enkes N.V. dient. Ruim tweehon derd werknemers komen op straat. Het grootwinkel bedrijf Gazan (confectie) brengt eind oktober de produktie over naar Lier in België. In den Haag worden 57 werknemers ontslagen. Voor ongeveer twintig man van Enkes resten komende weken nog enkele tijdelijke werkzaam heden in de afbouwsfeer, waar onder het afhandelen van lopen de orders. Volgens de vakbon den hebben de directie en de Raad van Commissarissen van Enkes negatief gereageerd op het aanbod van het ministerie van economische zaken voor een financiële steun van 2,5 mil joen gulden. Heet hangijzer hierbij was ondermeer de voor waarde van de minister, dat En kes het komende half jaar on der leiding zou moeten komen te staan van ir. J. van Slinge- landt. De heer van Slingelandt was door de bewindvoerder van Enkes benoemd als hun advi seur. Over het inwilligen van die voorwaarde heerste binnen de bedrijfsleiding verschil van me ning, waardoor een beslissing over het al dan niet accepteren van de overheidssteun steeds werd uitgesteld. De industriebonden NW, NKV en CNV en de Unie BHLP heb ben de liquidatie een grof schandaal genoemd. Het overbrengen van de pro duktie van Gazan naar België moet volgens de algemeen direc teur A. A. J. Riet de 45 vestigin gen in Nederland nog slagvaar diger en efficiënter maken. Aan 10 mensen uit het produktiebe- drijf in Den Haag kan het be drijf een andere functie aanbie den. Bij Gazan werken 600 men sen. [ADVERTENTIE ADVERTENTIE] RESIDENTIE- KNIP UIT - ORKEST 1 1 VUL IN - SEIZOEN 75/76 STADSGEHOORZAAL ZEND OP Zend mij de gratis RO-fol- der 75/76 Naam Adres Deze bon in enveloppe zonder postzegel zenden aan: machtiging 268 - Leiden. Of bel naar fa. Bender, 071-20097. lllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DEN HAAG (ANP) De regering blijft het noodzakelijk vin den, dat de invoering van de algemene ar beidsongeschikt heidsverzekering (AAW) uitgesteld wordt van 1 juli vol gend jaar tot 1 ja nuari 1977. Dit heb ben de bewindslie den van sociale za ken, minister Boers- ma en staatssecreta ris Hendriks, giste- Zij beseffen dat het uitstel teleurstellend is voor met name een groep zelfstandigen. Op verzoek van de minister en de staats secretaris beziel ue Sociale Verzekerings raad de technische uitvoerbaarheid van alternatieve oplossin gen, die de pijn van het noodzakelijk uit stel kunnen verzach ten. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllll Deze 'zelfdenkende', matstalen 4-kleurenballpoint is een van de 'blijkmakers' waaruit u een keuze kunt maken als dank voor het opgeven van een nieuw abonnement op onze krant. We horen van u! (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vier Arabieren die in een hotel aan het Damrak in Amsterdam in de nacht van donderdag op vrijdag zijn aangehouden, vormden een Palestijns comman do. Zij hadden het plan een gijzeling in Nederland uit te voeren. Dit heeft minister-president Den Uyl gisteravond ra de vergadering van de ministerraad verklaard. Waar schijnlijk, aldus de minister-president, is door de arrestatie een ramp voorkomen. Het kabinet heeft tijdens de vergade ring van gisteren geruime tijd ernstige aandacht aan deze zaak besteed. De vier Arabieren bleken in het bezit van wapens, munitie en documenten. Zij hebben een Syrisch rapport, maar hun nationaliteit stond nog niet vast Volgens premier Den Uyl zou een Nederlandse politieke persoon of instelling het mikpunt van het Palestijnse commando zijn geweest. Na beraadslagingen in de ministerraad heeft minister van Agt (justitie) besloten de Arabieren niet uit te wijzen. Het openbaar ministerie beraadt zich althans op het instellen van een vervolging. De premier toonde zich zeer terughoudend met het verstrek ken van meer gegevens, enerzijds uit veiligheidsoverwegingen en anderzijds om de rechtsgang niet te beïnvloeden. De Amsterdamse politie vreest echter een tijdbom in huis te hebben, nu premier Den Uyl gisteravond heeft verklaard dat de regering niet denkt aan uitlevering van de vier Syriërs. In de hoofdstad herinnert men zich pijnlijk tot welke gevol gen de aanwezigheid van Arabische terroristen kan leiden. Een politiefunctionaris gisteravond: „We zullen Pim Sierks van Transavia wel weer van stal moeten halen om alles veilig op te lossen". Aanleiding tot de arrestatie was een fout geparkeerde Alpha Romeo, die vorige week op het Damrak stond. De auto, met een Italiaans kenteken, werd naar de opslagplaats van de politie op de Oostelijke Handelskade gesleept. Daar kwam een Arabier hem ophalen. De combinatie: Italiaanse auto plus Syrische nationaliteit wekte de achterdocht op van de politie, die eerst dacht aan handel in verdovende middelen. De recherche trok op onderzoek uit. De Arabier bleek in hotel Neutraal te logeren met drie andere Syriërs en een derde van wie de indentiteit nog niet bekend is. Ze bleken contact te hebben met een Nederlandse vrouw, die eveneens is aangehouden, namelijk de 32-jarige H. de W. van wie de poltie alleen wil zeggen dat ze niet uit Amsterdam afkomstig is. De arrestatie van de verdachten door de politie gebeurde met getrokken pistolen en kogelvrije vesten. De zaak schijnt uiterst delicaat te zijn, want de politie heeft op hoog bevel opdracht gekregen uiters summiere gegevens te verstrekken. Ook het personeel van hotel Neutraal heeft de plicht opge legd gekregen om het stilzwijgen te bewaren. Gisterochtend bleek dat het hotelpersoneel al enige tijd achterdocht tegen de vier aangehouden Syriërs had. Ze bleven vaak in hun kamers en telefoneerden voortdurend. Daarbij werden ook veel niet-automatische internationale gesprekken aangevraagd, aldus de Amsterdamse politie. Bei roet en Boedapest waren veel aangevraagde plaatsen. De recherche weet nog niet met zekerheid of de paspoorten van de arrestanten echt zijn. Ook is onbekend welke taal zij spreken omdat zij weigeren een woord te zeggen. TANCOS De pro-communistische generaal Vas- co Goncalvcs is gisteravond alle macht ontno men. Hiermee lijkt de weg vrij voor een oplossing van de crisis waarin het nieuwe Portugese be wind sinds enige tijd verkeerde. In een communi que ondertekend door president Francisco da Costa Gomes, werd gezegd dat Goncalves die verleden week werd afgezet als premier uit de 28 leden tellende militaire revolutionaire raad was gezet. De raad is het hoogste politieke gezag sorgaan in Portugal. Het betekent dat Goncalves geen chef staf van de strijdkrachten wordt. De benoeming van Goncalves tot chef staf had felle reacties van de zijde van het leger en de luchtmacht uitgelokt. De openlijke rebellie van leger en luchtmacht tegen Goncalves benoeming tot chef staf hield de dreiging in van een burge roorlog. Gisteravond werd ook bekend gemaakt dat behal ve Goncalves, nog vier leden uit de revolutionaire raad zijn gezet. Twee van hen werden beschouwd als voorstanders van Goncalves' pro-communisti sche koers, twee als tegenstanders van de ex-pre mier. De verrassende ontwikkelingen kwamen aan het einde van een dag waarin het steeds duidelijker werd dat het leger de benoeming van Goncalves tot chef staf van de strijdkrachten niet zou accep teren. Vertegenwoordigers van het leger hadden geweigerd een bijzondere vergadering van de As semblee van de strijdkrachten bij te wonen waar toe zij door president Da Costa Gomes waren opgeroepen. De Assemblee telde vele aanhangers van Goncalves en de communisten. De val van Goncalves betekent een overwinning voor de ge matigde officieren die op 25 april 1974 de staats greep tegen het oude bewind uitvoerden maar hun macht steeds meer zagen teruglopen. Overwinst gelijk verdelen UTRECHT De vakcentrales NVV en NKV willen een gelij ke verdeling van overwinsten van ondernemingen over werk nemers en kapitaalverschaffers. Het voorstel van de regering om het werknemersaandeel op maximaal 15 procent te stellen, stemt niet overeen met wat de ze vakcentrales onder een billij ke verdeling verstaan. Dit zeggen het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen NW en het Nederlands Katholiek Vakverbond NKV in een voorlo pig commentaar op de rege ringsvoorstellen omtrent de ver- mogensaanwasdeling (VAD). Het commentaar is gisteren aan geboden aan de bijzondere ka mercommissie voor het inko mensbeleid, de verbondsraden van NW en NKV en aan de besturen van de aangesloten bonden. Het was de bedoe ling om het commentaar op de VAD namens de drie vakcentra les door het overlegorgaan te laten uitbrengen, maar tijdens de vaststelling, donderdag, ble ken er onoverkoombare me ningsverschillen te bestaan tus sen NW en NKV enerzijds en het CNV anderzijds. Vandaag is prins Claus 49 jaar ge worden. De echtge noot van prinses Beatrix ontving gis teren bij de ope ning van een mo derne vuilverbran dingsinstallatie van het gewest Arnhem in Duiven een mi niatuur huisvuilwa- gen. (ADVERTENTIE^ „Op dezelfde dag dat mijn auto het begaf, vroeg mijn bisschop me ook de naburige parochie te gaan verzorgen; er was voor die parochie geen priester meer- Ook had de bisschop geen geld mijn werk; hij niet, maar ook mijn mensen niet. Ik heb er nachten van wakker gelegen en ten einde raad schrijf ik naar U. Help me aan ver voer. anders komen er twee uitgestrek te. grote parochies practisch zonder priester te zitten!" Dit schrijft missionaris P. Rooyak- kers vanuit Argentinië. Hij is een van de 424 missionarissen en eigenlandse krachten, die een beroep op U doen en U vragen hun ernstige ver voersproblemen op te lossen. De MI VA, de Missie Verkeersmidde len Aktie, houdt nu voor hen haar jaarlijkse landelijke kollekte en giro- aktie. Er is veel geld nodig om het MIVA-hulpprogramma 1975 uit te kunnen voeren. Helpt U mee? Dan kan de MIVA, die dit jaar 40 jaar bestaat, ook nu weer in veel ontwik kelingslanden het werk voor de men sen daar voortgang doen vinden. Dit is het gironummer: GIRO: 27 22 49 llllllllllllllllllllllllllllllllll v M,VA Vijverstraat 12 - Breda.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1