[Per jaar 55 miljoen nodig voor langere ww-uitkering Geen massale ontslagen bij Enka-Glanzstoff Vechtpartijen in Turkije MODERNE WOONWIJKEN TE WEINIG MENSELIJK KOMEND JAAR MINDER NOTA'S VAN REGERING Rijnwater fataal voor forellen KLM verzamelt weergegevens over de tropen „Markermeer" wordt verder onderverdeeld VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1975 PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het verlengen van de ww- uitkering voor oudere werklozen zal de staat uiteindelijk 55 miljoen gulden per jaar gaan kosten. Dit heeft staatssecretaris Mertens (Sociale Zaken) de Tweede Kamer medegedeeld in het wetsontwerp, waarin die langere uitkeringsduur wordt geregeld. De regeling komt erop neer, dat wie op zijn SO-ste jaar „uitgetrokken" is volgens de hui dige maatstaven nog tot zijn 65-ste ww-uitke ring krijgt Dit betekent dat als men werk loos wordt als men 57,5 jaar is, men tot aan de pensionering ww-uitkering krijgt De hui dige uitkeringsduur is 2,5 jaar. Wie daarna nog werkloos is moet naar de bijstand. De nieuwe regeling krijgt terugwerkende kracht tot 1 januari 1975. Volgens de staatssecretaris kost de nieuwe voorziening voor langdurig oudere werklo zen in het eerste jaar van haar werking 11 miljoen gulden, het weede jaar 30 miljoen, het derde jaar 45 miljoen. Na volledige doorwerking van de maatregel in het vijfde en daarop volgende jaren zijn de kosten 55 miljoen gulden. Bij het vaststellen van die bedragen is de besparing op de bijstandsuitr keringen reeds begrepen. De heer Mertens vestigt er met nadruk de aandacht op, dat het met met de bedoeling van de maatregel in overeenstemming zou zijn als men nu maar oudere werknemers eerder of bij voorkeur ontslaat De regeling is getroffen vanuit de wetenschap, dat lang durige werkloosheid vooral bij ouderen voorkomt en dat juist zij moeilijk aan ander werk komen. Ten aanzien van een verbetering van de uitkeringen voor andere langdurige werklo zen is de staatssecretaris het met de Sociaal Economische Raad eens, dat er eerst meer duidelijkheid moet komen rond het begrip „passende arbeid" - welk werk mag een werkloze weigeren, zonder zijn uitkering te verspelen? Op het departement van sociale zaken wordt gezocht naar wegen om te komen tot meer duidelijkheid over het be grip passende arbeid, die de rechtszekerheid versterkt en oneigenlijk gebruik van de ww tegengaat Zionistisch protest LONDEN Parlementsle den uit 75 landen hebben Bisteren in Londen over et Middenoosten gespro ken ondanks boze protes ten van zionisten tegen de aanwezigheid van waarne mers van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO. De PLO-delegatie was uit genodigd voor de bijwo ning van de 10-daagse in terparlementaire conferen tie, een orgaan zonder wet gevende bevoegdheid. Koningin Elisabeth opende de conferentie, reden waar om enkele tientallen zionis ten aan de voet van het standbeeld van Churchill protesteerden met span doeken waarop o.a. te le zen stond: „Wij schamen ons. dat onze koningin hierdoor moet samenwer ken met de PLO-terroris- ten". Meer demonstranten hadden zich verzameld bij Royal Festival Hall, waar de conferentie vergadert. Pokkeninjectie millitairen nog verplicht. DEN HAAG (ANP) De Twee de Kamer is gisteren zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met het regeringsvoor stel voor de eerstkomende jaren de pokkeninenting voor alle mi litairen weer verplicht te stel len. De fractie van de SGP stemde tegen, vanwege princi piële bezwaren. „Twintig procent van het aantal dienstplichtigen is niet tegen pokken ingeënt. Om de inzet baarheid in en buiten Europa mogelijk te maken in tijden van crisis of oorlog moet de ver plichting gehandhaafd blijven", aldus staatssecretaris Van Lent van defensie. De inentingsverplichting is neer gelegd in de wet immunisatie militairen. De geldigheid van die wet liep af op 31 december 1973. Het regeringsvoorstel tot verlening van die wet werd eerst in april 1974 bij de Tweede Kamer ingdiend. ELAZIG, TURKIJE (UPIJ- Rechtse militanten hebben gis teren op een politieke bijeen komst in Elazig (Turkije) ge vochten met aanhangers van oppositieleider Bulent Ecevit Ecevit zelf bleef ongedeerd. Van officiële zijde werd mede gedeeld dat een man van mid delbare leeftijd is overleden aan kogelwonden en dat een twintig tal personen in een ziekenhuis in Elazig is behandeld voor ver wondingen, waarvan een deel door kogels was veroorzaakt. De politie heeft meegedeeld dat zij 57 aanhoudingen heeft ver richt Oud-premier Ecevit was naar de kleine Oost-Anatolische stad Elazig gekomen om campagne te voeren voor tussentijdse ver kiezingen in oktober. Het markt plein waar de verkiezingsbijeen komst plaatsvond veranderde in een slagveld nadat enkele hon derden leden van rechtse knok ploegen de Ecevit-aanhang had den aangevallen met wapens, stenen en stokken. Dit gebeurde toen Ecevit het woord had geno men. Hij vluchtte naar een be schutte plek terwijl extra poli tiemannen werden opgetrom meld. Ecevit is lid van de linkse Repu blikeinse Volkspartij. LELYSTAD Het „Markermeer" dat is ontstaan met de afsluiting van de dijk Enkhuizen Lelystad zal verder onderverdeeld worden. Dat heeft minister Westerterp (ver keer en waterstaat) gisteren meegedeeld bij de officiële ingebruikneming van het nieuwe gebouw van het Rijksinsti tuut voor de zuivering van afvalwater (Riza) in Leleystad. Deze onderverdeling zou moeten gebeuren door het aanleg gen van een dijk tussen Lelystad en de kust van Noord-Hol land. Voordat hij een bezoek bracht aan het Riza had de minister het laatste gat gedicht van de dijk Enkhuizen-Lelys tad en stelde hij de sluizen die het Markermeer met de rest van het LJsselmeer verbindt in werking. De Vereniging tot Behoud van het LJsselmeer heeft geprotes teerd tegen verder onderverdeling van het meer. De vereni ging vindt, dat met het aanleggen van een dergelijke dijk een Markerwaardpolder al in de hand gewerkt wordt, terwijl daarover nog steeds een beslissing moet worden genomen. UTRECHT (ANP) In de hui dige situatie en bij een normaal overleg is het volledig ondenk baar, dat de noodzakelijke sa nering in Enka-Glanzstoff, de vezeldochter van Akzo, zal re sulteren in ontslagen voor 10.000 tot 13.000 werknemers, zoals onlangs in „Beleggersbe langen" is gesuggereerd. Al leen wanneer onze miljoenen- verliezen te lang zouden aan houden en Enka-Glanzstoff in een financiële noodtoestand komt en er een definitieve cri sis ontstaat, zou er zo'n sociale ramp kunnen ontstaan", aldus Nixon stelt papieren beschikbaar WASHINGTON (AP)Oud president Richard Nixon van Nixon van Verenigde Staten heeft erin toegestemd dat de commissie voor de inlichtingen diensten van de Amerikaanse senaat inzage krijgt in zijn pa pieren, voorzover deze betrek king hebben op het vroegere beleid tegenover Chili en de plannen voor binnenlandse ac tiviteiten van de inlichtingen diensten. De commissie had de documen ten per dagvaarding opgeëist Advocaten van Nixon, het Witte Huis en de commissie zijn woensdag tot een a cc oord geko men. heeft drs. J. van den Driest, vice-voorzitter van de raad van bestuur van Enka-Glanzstoff, verklaard in een vraaggesprek met „De Spindop", het perso neelsorgaan van Enka-Glanz stoff. Hij vindt het onjuist, dat in de pers steeds over „ontslagen" wordt gesproken, terwijl Enka- Glanzstoff „personeelsvermin dering" voor ogen staat „Het onderscheid is zeer wezenlijk. Wanneer Enka-Glanzstoff tot personeelsvermindering moet overgaan, betekent, dat zeker niet dat er vandaag of morgen massa-ontslagen vallen. Geen sprake van. Aan gedwongen ontslagen wordt pas gedacht in de allerlaatste plaats. Eerst zul len we proberen of langs de weg der geleidelijkheid en via na tuurlijk verloop de gewenste vermindering tot stand kan ko men, d.w.z. door pensionering, vrijwillig vertrek,, op wachtgeld stellen en interne overplaatsin gen binnen Akzo e.d., waarvoor onlangs het centraal bureau personeelsbemiddeling is opge richt Op deze wijze is in Neder land het personeelsbestand van Enka-Glanzstoff gedurende de eerste acht maanden van dit jaar met ongeveer 550 mensen verminderd", aldus drs. Van den Driest. Hij meent, dat op deze wijze een heel eind kan worden gekomen, „al betekent dit echt niet dat gedwongen ontslagen te vermij den zullen zijn". Drs. Van den Driest is het niet eens met de bewering van de vakbonden, dat de conjunctuur zich her steld, omdat in navolging van wat in Amerika gaande is Enka- Glanzstoff per 1 september de prijzen heeft verhoogd. „Het is voor Enka-Glanzstoff bittere noodzaak om te trachten de prijzen op een beter niveau te brengen. Of het zal lukken we ten we nog niet, daarom is dat vakbondsverhaal maar een deel van de waarheid". Drs. van den Driest ontkent tenslotte, dat de secretaris-generaal van de ICF (internationale van chemie-ar beiders), Charles Levinson, aan de besprekingen met de vakbon den zal deelnemen. „We hebben alleen de vakbonden uitgeno digd die rechtstreeks bij onze problemen betrokken zijn en die straks direct met de oplossingen te maken krijgen". Artsen in loondienst willen cao UTRECHT (ANPJ— Er dient een cao te komen voor artsen in dienstverband. De rechtspo sitie van vele artsen, inclusief assistenten, in particuliere zie kenhuizen is niet of gebrekkig geregeld. Een cao dient hierin te voorzien. Zo'n cao is ook noodzakelijk door de aard van de werkzaam heden, die teamwork van in ver schillende richtingen gespeciali seerde artsen nodig maakt. Bin nen de cao zullen in aparte sta tuten zaken als de vrijheid van medisch handelen en de onder linge verhoudingen tijdens de praktische opleiding moeten worden geregeld. Dit staat in een pre-advies aan het congres van de Landelijke Vereniging van Artsen in dienst verband, dat op 20 september in Amsterdam wordt gehouden. De Lad wijst er in dit verband ook op dat een cao voor alle ziekeninrichtingen thans bijna van de grond is, zij het dat er nog hard wordt onderhandeld over enkele principiële punten. Individuele arbeidsovereenkom sten blijken vaak te summier of ze zijn juridisch zeer onvolko men. aldus het pre-advies. MIDDELBURG Wij moeten, aldus dr. ir. F. Sonneveld, president van de -Raad van Bestuur van NV Heidemaatschappij Beheer, vandaag op de jaarvergadering van de Heidemaatschappij te Middelburg, er extra aandacht aan besteden, om in bestaande en toekomstige woonsituaties elementen aan te brengen, die, later, als monument kunnen worden aangemerkt De woongebiden die na de Tweede Wereldoorlog tot stand zijn gebracht zijn zeer arm aan monumenten. Dr. Sonneveld is van mening dat in de omvangrijke na-oorlogse woningbouw (ongeveer 1.750.000 woningen) het accent voornamelijk was gelegd op de technische kwaliteit van de woning, terwijl aan de woonomgeving in wezen weinig aandacht is geschon ken. De nadruk ligt, aldus Sonneveld, teveel op de algemene groenvoor ziening, die weliswaar bijdraagt tot verbetering van het algemeen esthetisch aanzien van een bepaalde woonwijk, maar lang niet altijd of slechts ten dele bijdraagt tot de wezenlijke verbetering van de woonomgeving. Dit laatste in de zin van het scheppen van •mogelijkheden tot een beter sociaal contact en tot ontplooiing van activiteiten door de bewoners. In dit verband noemde dr. Sonneveld het spelelement; niet alleen kinderen moeten spelen, ook de oudere jeugd en de volwassenen moeten zich kunnen ontplooien. De mogelijkheden daartoe moeten zoveel mogelijk te midden van de woonsituatie tot hun recht komen. De monumentenzorg is te veel op het verleden gericht geweest, het pure conserveren. Men besteedde te weinig aandacht aan het funktioneren van de monumenten in het vlak van de stads en dorpsvernieuwing. En men vergat de mens die van het monu ment gebruik maakt. Het gaat nu om functionering van de monumentenzorg nieuwe stijl, d.W.z. om handhaving van het waardevolle uit het verleden en daarop afgestemde aanpassing van de eisen van heden en toekomst. De monumentenzorg nieuwe stijl moet een zaak van het gehele .Nederlandse volk zijn. Zij dient uit haar elitaire isolement te komen en een functie voor ieder te gaan vervullen", aldus drs. P. Wolters, burgemeester van Middelburg op deze jaarvergadering van de Heidemaatschappij te Middelburg. Huldiging beter laat dan nooit ARNHEM (ANP) In de marechaussee' kazerne in Arnhem Is vanmiddag aan een 92-jarige oud-ma rechaussee de gou den medaille voor 36 jaren trouwe dienst uitgereikt Een on derscheiding die hem eigenlijk 33 jaar ge leden al had moeten worden uitgereikt De hoogbejaarde Theodorus Smoren- burg uit Doetinchem was in 1942 in Arn hem 36 jaar in dienst Maar het was toen oorlog, er was geen goud, dus kon er geen medaille wor den uitgereikt. Op de minister van defensie is nu na al die jaren een beroep gedaan de gouden medaille alsnog aan de heer Smorenburg, die al 32 jaar van zijn pensioen geniet, be schikbaar te stellen. Het resultaat is dat divisie-commandant kolonel Te Paske vanmiddag het goud op de borst van de o ud-marecha ussee heeft gespeld. Koe op hol SITTARD (ANP)— Een dolge worden koe die ui het slacht huis in Sittard ontsnapte is gis termiddag na een dolle jacht door de politie van Sittard na enkele karabijnschotcn neerge legd. De koe die een drukke rijweg overstak ging als een wilde te keer in een Sittard se wijk. Aan gezien het gevaar bestond dat het beest op de spoorlijn terecht zou komen werd de machinisten van de personentreinen geadvi seerd langzaam te rijden. Prof Van Baal neemt afscheid RU Utrecht UTRECHT (ANP) Prof. Dr. J. van Baal, Scheveninger van geboorte, heeft gisteren af scheid genomen als hoogleraar culturele antropologie aan de Rijksuniversiteit van Utrecht Vanaf 1968 is Prof. Van Baal aan de universiteit verhonden geweest Prof. Van Baal studeerde in Lei den indologie en promoveerde in 1934. Daarop volgde een be- stuursloopbaan van een kwart eeuw op Java, Lombok en voor al op Nieuw Guinea. Na een kort Kamerlidmaatschap voor de ARP volgde in 1953 de be noeming van Dr. Van Baal tot Gouverneur van Nieuw Guinea. In 1958 werd hij directeur van de afdeling antropologie van het Koninklijk Instituut voor de Tropen. Cr waren tij den dat iedere handswerk man zijn gilde- teken aan de gevel had han- I gen. In som- j mige dorpen kom je ze nog wel tegen. Een fietsenhande- I laar in Dussel- I dort heeft dit gebruik zeer pj opvallend in ere hersteld. Hij heeft een Iold-timer" aan de muur I gehangen. Hij f j bezit er overi- gens nog 300 die in een klein museum zijn tentoon gesteld. En verder ver koopt hij ae- wone, mocfer- ne fietsen. DEN HAAG (ANP) Geduren de het komende parlementaire jaar zal de regering, naar het zich laat aanzien, minder nota's aan de Tweede Kamer zenden dan in de twee voorafgaande parlementaire jaren. Aldus heeft premier Den Uyl geantr woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Krui- singa (CHU). Van 11 mei 1973 tot prinsjesdag 1974 produceerde de regering 24 nota's, van prinsjesdag 1974 tot medio juli dit jaar 45 nota's. Volgens de premier ligt het voor de nand dat het kabinet - Den Uyl meer nota's produceerde dan het kabinet-Biesheuvel. „Dat komt door de gewijzigde opstelling van het kabinet", al dus premier Den Uyl. Er zijn nota's die het beleid betreffen en die niet leiden tot wetsvoor stellen, maar tot ombuigen van beleid binnen het kader van de bestaande wetten, op grond van algemene maatregelen van be stuur, ministeriële besluiten of anderszins. RIJSWIJK (ANP) Forellen, die In het Rijnwater leven, krijgen lever- en niervergrotingen, een verhoogd bloedsui kergehalte en bloedarmoede. Over het algemeen groeien zij minder dan hun soortgenoten, die in het wat gezonder water rondzwemmen. Dit zijn enkele conclusies uit het onderzoek, dat Dr. C. L. M. Poels, toxicoloog van het keuringsinstituut voor drinkwaterleidingartikelen, met 450 regenboog-forellen heeft verricht Negen maanden lang heeft de toxicoloog de forellen onder zocht in het toxicologisch laboratorium van het Kiwa in Nieuwegein. De ene helft van de vissen verbleef in een doorstroomaquarium met Rijnwater en de andere helft in aquaria met grondwater onder identieke omstandigheden. Na zes maanden werd reeds een sterke opeenhoping van bestrijdingsmiddelen zoals ddt lindaan, edosulfan, hch en pentachlorobenzeen in de vetweefsels van de vissen aange troffen. Als gevolg van de vervuiling van de Rijn door industrielozin gen waren in het jaar 1900 ongeveer 15 soorten vissen, die tot dan toe in de rivier geleefd hadden, verdwenen. In de afgelopen 15 jaar is het aantal van vijf andere soorten sterk teruggelopen, aldus de heer Poels. Dit is het gevolg van o.a. het lage zuurstofgehalte van het Rijnwater, vooral m de zomer, en de giftige stoffen. Om meer informatie te krijgen over deze vergiftiging heeft de heer Poels het onderzoek met de forellen opgezet In de eerste paar maanden groeiden alle vissen vrijwel gelijk. Tussen de vierde en zesde maand bleef het gewicht van de vissen in het Rijnwater achter bij de andere. Na een half jaar kregen 20 forellen, die in het Rijnwater leefden, een acute infectie en stierven. (Van een onzer versslaggevers) SCHIPHOL De KLM blijkt niet alleen door de tucht, maar ook per computer snel te zijn. Daaraan dankt het bedrijf de eervolle opdracht die het ontvangen heeft van de weerkundige wereldorganisatie. In de vliegtuigtypes DC-10 en Boeing 747 die over tropische gebieden vliegen, worden meteorologische gegevens verzameld die de weerberichten op langere termijn betrouwbaar der moeten maken. Voorwaarde is, dat de gegevens binnen 21 uur in Washington zijn, omdat anders de weerkundigen er weinig meer aan hebben. Op de casetterecorder waarop belangrijke vluchtgegevens worden vast gelegd, worden de weerinformaties opgenomen. Meteen na aan komst van het vliegtuig worden de cassettes per koerier naar Amstelveen gebracht, waar in het computercentrum de gegevens worden verwerkt en naar Washington worden doorgetelexed. Het projekt is vooral gericht op gegevens over temperatuur en windsnelheid op grote hoogte boven de tropische gebieden beneden 30 graden noorderbreedte. Voor de KLM betekent dat alle vluchten op het Verre Oosten, Australië, zuidelijk Afrika en het Caraibisch gebied. De KLM heeft het contract gekregen, omdat het computer systeem in Amstelveen zo modern en perfect is. Ill

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7