Zuchetti en rettich „vreemdelingen" in wereld van tomaat sla en komkommer Aandacht regering voor knelpunten landbouw KOMKOMMERAANVOER STERK AFGENOMEN AANVOER, AFZET EN PRIJZEN POSITIEF PRIJZEN BROEITULPEN WAT ONDER DRUK GROENTE, FRUIT, BLOEMEN EN BOLLEN MAANDAG 1 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANr* Het snijbloemenoverzicht van vorige week geeft een positieve indruk van de aanvoer, de afzet en de prijsvorming. Het merendeel van de produkten wordt tegen redelijke prijzen afgenomen waarbij sommige pro dukten hogere noteringen bereiken dan vo rig jaar. Het snijgroen blijft met een stabiele aan voer, die niet groot is, gemiddelde noterin gen afdrukken van ƒ1,- tot 1,40 per bos. De aanvoer van getopte veren is ten opzichte van de andere veren wel omvangrijk. De gemiddelde prijzen worden daardoor in ne gatieve zin béinvloed. De anjers hebben een aanvoer van 600.000 tot 1.000.000 stuks per dag. Het gemiddelde ligt rond twintig cent per stuk. De rode kleurtjes worden het meest aangevoerd. De trosanjers zijn in prijsvorming de afgelopen week iets geste gen. Sams Pride noteerde tot boven 5,- per bos. Het gemiddelde is ongeveer 2,50 per bos. De anthuriums noteren gemiddeld rond 1,- per stuk, welke prijs beter is als in 1974. Bij de chrysanten komt de aanvoer van tros normaalcultuur geleidelijk weer op gang. De aanvoer zal desondanks voorlopig nihil blij ven. De normaalcultuur geplozen breidt ver der uit met een gemiddelde notering van 0,40 tot 0,60 per stuk. Grootbloemige chrysanten jaarrondcultuur wordt bijzonder goed gehonoreerd met gemiddelde prijzen van 0,70 tot 0,80 per stuk. Wit geplozen brengen meer dan ƒ1,- per stuk op. De tros jaarrondcultuur met een iets zakkende prijs tijdens de laatste dagen halen gemiddeld 2,- tot 2,40 per bos. Ballerina leverde bij de enkele freesia's voor de betere kwaliteit meer dan 4,- per bos op. De dubbele freesia-aanvoer is gering waarbij voor Fan tasy nog boven 5,- per bos is afgedrukt. De gerbera ligt goed in de markt met gemid delde prijzen van 0,30 tot 0,40 per stuk. Bij de leliekelken is het aantal takken dat nodig is voor 20 kelken in de meeste geval len 10 en meer. De gemiddelde prijzen daar entegen zijn goed tot zeer goed. De Enchant ment brengt bij de kleine lelietakken rond 0,40 per tak op, met uitschieters van 0,70 per tak. De grote takken brengen daarente gen te weinig op. Vooral het soort Rubrum heeft een slechte notering. Grote rozen note ren gemiddeld tussen ƒ0,15 en ƒ0.20 per stuk. De beste sortering Baccara kost de kooplieden boven 0,50 per stuk. De kleine rozen hebben een gemiddelde van rond 0,10 per stuk. Mercedes en Motrea behalen een hoger gemiddelde. In de eerstkomende weken zal de prijsvorming zich stabiliseren of iets aantrekken, mits de weersomstandig heden niet te mooi worden. De beste slagroom is nu toch wel op. Nadat de tulpenprijzen vier, vijf weken niets an ders hadden gedaan dan stijgen, begon vori ge week het getij langzaam maar zeker wat te keren. De exporteurs op de USA hadden hun inkopen gedekt en dat resulteerde me teen in een wat verminderde vraag naar tuintulpen met de onvermijdelijke daling van de prijzen. Er was geen sprake van vallen-als-een-baksteen, maar men kon voor al de elven gemakkelijker kopen en die lagen dan ook 1,- per 100 lager in prijs. Met de tulpen voor de broei ging het echter allemaal nog volkomen naar wens van de kwekers: een heel grage markt en beste prijzen. Ondanks de toch duidelijk tegenval lende tulpenoogst waren de aanvoeren op de veilingen in Bovenkarspel en Lisse op merkelijk groot, terwijl op de bloembollen- beurs in Hillegom tweemaal per week - op maandag en donderdag - eveneens grote aantallen bloembollen van eigenaar veran derden. Op de laatste bollenbeurs bleek dat de handel nu toch de „buik min of meer vol heeft". Men constateerde in ieder geval ook naar broeitulpen een wat verminderde vraag. Vooral de elven kwamen wat meer onder druk te staan. Nu moet men niet denken dat de bloembollenkwekerij nu me teen weer naargeestig om hulp, bijstand en versterkende middelen zit te jammeren. Om te beginnen moet de kweker die nu nog grote aantallen dikke tulpen in zijn schuur heeft, nodig naar een psychiater, want hij heeft de afgelopen weken tientallen malen de kans gehad om zaken te doen tegen uiterst vriendelijke prijzen. Men kan per slot van rekening niet van de veromderstelling uitgaan dat er geen prijsplafond bestaat. Men vergeet dan bovendien het spreek woord van de kan waarvan het lid op de neus kan komen. De stijgende lijn was er nu ook bij de broeisoorten uit. Van cultivars als Charles, Topscore, Robinea en Paul Richter lagen de elven 1,- per 100 lager, terwijl elven van Apeldoorn het met veel moeite nog bij het oude konden houden. Met de hyacinten is het, om een bloembol lenjargon te gebruiken, „huilen met de lamp uit". Men kan net zo veel blauwe en witte hyacinten kopen voor de minimumprijs of daaromtrent, als men wil en van zulke note ringen wordt men geen man in bonus. Al leen naar een paar cultivars, zoals Pink Pearl en Jan Bos is nog wat vraag. Met de narcissen is het niet de goede kant opgegaan. Waren de laatste weken de dikke bollen van gele trompetten aardig opgelo pen, dat verheugende verschijnsel is weer voorbij. Golden Harvest, waarvan de enen tot voor kort van de hand gingen voor 24,- kon men nu kopen voor 19,- en 20,- en dat scheelt toch wel een slok op een borrel. Een van Carlton deden nu 12,- terwijl men daar vorige week nog 14,- en 15,- voor betaalde. Irissen bleven nog schaars en de broeisoor ten trokken opnieuw aan. Ideal noteerde resp.: 12,-, ƒ7.50 5.50 (vorige week: 11,-, 7,- en 5,-) en Prof. Blaauw ging van de hand voor 8,-, 6,- en 4.50 (was vorige week: 7,-, 5,- en 4,-.) Verwacht wordt dat men deze week de laatste grote veilingen zal hebben. Intussen worden voor levering zomer 1976 al weer zaken gedaan. Wie twaalven van Apeldoorn aanbiedt, vindt kopers voor 8.- per 100. OP „DERDE DINSDAGBLIJKT: Den Haag Voor de derde maal in dit jaar is er een gesprek geweest tussen een delegatie van de regering en van het georganiseerd agra risch bedrijfsleven over een aantal verlangens die in ver band met de moeilijke inko menssituatie in land- en tuin bouw leven. Gezien de presentatie van de regeringsvoornemens op de derde dinsdag in september was het in dit gesprek niet mogelijk tot concrete toezeg gingen te komen. Wel heeft de regering te kennen gegeven dat aan de positie van de zelf standigen veel aandacht is be steed. Tegelijkertijd heeft de regering meegedeeld dat zij voor het komende jaar moet opereren vanuit een bijzonder moeilijke budgettaire situatie. Dit zal zijn invloed hebben op de mogelijkheden van het ka binet verbeteringen in de door het landbouwschap gewenste omvang aan te brengen. Dit neemt niet weg dat op de der de dinsdag zal blijken dat de regering op een breed vlak voorstellen zal doen ter ver lichting van een aantal knel punten in met name land- en tuinbouw. Aanplantcijfers Den Haag In juli 1975 werd 240 ha tomaten aan geplant tegen 257 ha in juli 1974 (-7%). Dit blijkt uit de CBS-steekproef „Tuin- bouwgewassen onder glas" per 1 augustus 1975. De oogst van tomaten werd in juli 1975 beëindigd op 599 ha. Dit is 78 ha of 12% minder dan vorig jaar. De op 1 augustus 1975 aanwe zige oppervlakte tomaten bedroeg 2.124 ha. In verge lijking met de situatie vorig jaar op dezelfde datum be tekent dit een inkrimping met 62 ha (-3%). De aan plant van komkommers, in juli 1975, had betrekking op 231 ha tegen 293 ha in juli 1974 (-21%). De teelt van komkommers werd in juli 1975 beëindigd op 183 ha. In juli 1975 vond teelt beëindiging plaats op 214 ha. De zuchetti wordt veelal door de buitenlandse gastar- Het gewas van de zuchetti. beiders gegeten. Door het sterk afnemen van het aanbod van komkommers hebben de prijzen zich kun nen herstellen. De concurrentie van Italië en Roemenië is stilgevallen, ze exporteren geen komkommers meer naar West-Duitsland. De komkommerteler kan tevreden zijn over de teelttechnische en financiële resultaten die dit seizoen tot dusver geboekt mochten wor den. In juli en augustus waren de prijzen niet zo best, de hoge temperaturen hebben dit in de hand gewerkt, de kwaliteit van de komkommers wordt dan echter snel minder. Dit had tot gevolg dat de vraag kleiner werd. De koude teelt van komkommers is hierdoor geen groot succes geworden. De zeer vroege stookteelt heeft het zonder meer goed gedaan. De aanplant in december was dit jaar wat kleiner, de teelt die echter in januari van start gaat is dit jaar het belangrijkst geweest. Uit gegevens van het Landbouw Economisch Instituut blijkt, dat de zeer vroege stookteelt dit jaar per 100 gulden 107 gulden opbrengst boekte. In de jaren 1972, '73 en '74 was dit achtereenvol gens 100 en 013 gulden opbrengst per 100 gulden kosten. De kosten per m2 stegen dit jaar met 21%, vorig jaar met 14%, maar de opbrengsten stegen met 26% tegen vorig jaar 17%. De verder verbeterde opbrengsten per m2 waren gedeeltelijk een gevolg van een groter beschot (14% meer dan vorig jaar), waar schijnlijk door overschakeling op manloze rassen, en gedeeltelijk een gevolg van hoge re prijzen. Voor de rechte sorteringen 10% hoger en voor de kromme sorteringen 18% hoger. Daarbij komt dat de rechte sorterin gen gemiddeld 4% lichter van gewicht waren en minder van kwaliteit ten opzichte van voorgaande jaren. De export tot en met 16 augustus nam verder toe tot 165.000 ton (vorig jaar 156.000 ton). Vooral Frankrijk heeft dit seizoen voor deze exporttoename gezorgd. Op het ogenblik variëren de prijzen van 34 tot 47 cent per stuk voor de sorterin gen van 41 tot 76. Er is dus sprake van een verdere prijsstijging. De produktie van komkommers schijnt in West-Duitsland vrij groot te zijn, dit zou de export de komende tijd nadelig kunnen beïnvloeden. Door het verder afnemen van de aanvoer van tomaten zijn de prijzen gelukkig beter dan de vorige week. Inmiddels is de prijs voor de A-tomaten opgelopen naar 6,50 per 6 kg. (vorig jaar 3,60). Ook de topaanvoe- ren van tomaten in West-Duitsland schijnen hun hoogtepunt bereikt te hebben. Dit kan Groente en (ruit ook od de markt niet weg te denken. de tomatentelers voor de komende tijd hoop vol stemmen, maar laat men niet al te optimistisch zijn want het is en blijft zeer moeilijk om de marktontwikkeling te voor spellen. Dit is ook al in het afgelopen seizoen gebleken. Het aanbod zal de komende week iets afnemen en het ziet er naar uit dat de prijzen zich kunnen handhaven. Het aanbod van rode en groene paprika's is nagenoeg gelijk. De prijzen voor de groe ne sorteringen zijn iets opgelopen en bedra gen gemiddeld 90 cent per kg (vorig jaar 62 cent). De aanvoer van de groene papri ka's verloopt vrij traag, dat is waarschijnlijk een gevolg van het rood laten worden op veel bedrijven, waardoor de aanvoer tijde lijk minder groot zal zijn. De prijs voor de rode sorteringen schommelt rond de ƒ2,22 per kg. (vorig jaar 2,82). Als de aanvoer rustig blijft verlopen is het mogelijk dat de prijzen iets verder zullen oplopen. Een zeer sterke daling in de aanvoer van sperziebonen heeft er voor gezorgd dat de prijzen opgelopen zijn naar 1,20 per kg. Het aanbod zal wat afnemen en de prijzen zullen weinig verandering ondergaan. Ook de aanvoer van snijbonen is verder tetugge- vallen, hierdoor en door de goede export- vraag zijn de prijzen voor de beste sorterin gen opgelopen tot iets boven de drie gulden per kg. (vorig jaar 1,20). De verwachting is echter dat deze hoge prijzen zich moeilijk kunnen handhaven. De aubergine-prijzen geven een wat vrolij ker aanblik dan enige tijd geleden. Voor de sorteringen van 225 gr. tot 400 gr. varieert de prijs van 1,60 tot 1,47 per kg. (vorig jaar 1,71 tot 1,54 bij een aanzienlijk kleinere aanvoerd). De Westduitse vraag is wat levendiger nu deze markt niet langer overvoerd wordt Daarnaast neemt de aan voer in ons land geleidelijk af, waardoor de prijzen zich nu beter kunnen handhaven. Voor groene pepers worden prijzen van 60 cent tot 2,00 per kg betaald, de rode zijn iets goedkoper nl. van 85 cent tot 1,25 per kg. Prei wordt voor 60 cent per kg verhan deld. De sla-prijzen zijn uitzonderlijk laag en liggen tussen de 9 en 18 cent per krop. tuinders die hoekjes op proef hebben gezaaid om te zien wat dat wordt. De grond hier is ideaal: geestgrond. Als de ret tich water ruikt is het zand er al vanaf en dat valt op zware grond nog wel eens tegen. Dat weet ik wel van collega's die peen telen, al heb je dan te genwoordig wel goeie spoel- machines". Directeur Van Geest: „Het ge was van de rettich speelt ook een belangrijke rol. Het moet er vers uitzien. Inderdaad is het een sterk punt voor het Westland, dat de rettich op zandgronden goed geteeld kan worden. Wellicht beter nog dan in Noord-Limburg. Verder is de aanwezigheid van meer exporteurs naar Zuid-Duitland hier een pluspunt". Tuinder Zeeman: „Je onder houdt momenteel duidelijke concurrentie van de natuurret- tich in Duitsland zelf. Een ex porteur, die ze pas van me kocht, raakte ze niet kwijt. Ze zijn in een heleboel koopjes aan binnenlandse handelaren verkocht Die wilden ze zeker ook eens proberen". De heer Zeeman ziet echt wel iets in de rettichteelt, maar dan moe ten er wel wat meer tuinders aan meedoen. Anders is de aanvoer niet constant genoeg en verliezen de exporteurs hun interesse. Zuchetti Want in Nederland zal de ret tich mogelijk niet zo'n opgang maken, zoals het bierdrinken dat wél heeft gedaan. Tuinder Zeeman hoopt natuurlijk van wel. Als is de Nederlanderniet gauw geneigd tot het eten van zulk erg „heet" voedsel. Het andere opmerkelijke pro- dukt aan de 's-Gravenzandse veiling, de zuchetti heeft overi gens zelf niets van dat „hete". Ze heeft van zichzelf een wat onbestemde smaak. Daar moe ten allerlei kruiden en toestan den uit de keuken het nodige aan doen. De zuchettiteelt wordt in het Westland door een hoogstenkele tuinder beoe fend. „Laat dat maar zo blij ven", vindt de heer C. Middel burg, die aan de Hoflaan van 's-Gravenzande met een prach tig veld zuchetti de aandacht van veel voorbijgangers ge vangen houdt. .Maakt u er maar niet teveel reclame voor", zegt hij voorzichtig en doelt daarbij uiteraard niet op de verkoop maar op het telen van de zuchetti. „Het is een mooie teelt. Er is weinig aan te doen. Ze zijn ook gemakke lijk te oogsten. Kijk, je draait ze er zo af", en hij houdt een komkommerachtige, maar dik kere, gladdere vrucht in zijn hand. De zuchetti's worden vooral geconsumeerd door de buiten landse gastarbeiders. Maar ze staan ook in het Nederlandse kookboek en worden daar in een adem- genoemd met de komkommers en augurken. Ook al zou niemand ze lusten, ze hebben toch nog een func tie in het landschap, „'s Mor gens is het een pracht ge zicht", beweert de heer Mid delburg. „Als de bloeiende ge- Ie bloemen tussen de groene bladeren door de tuin een heel bijzonder aanzien geven. De mensen stoppen ervoor en ko men vragen wat voor een teelt dat nou weer is". En ais hij dan het antwoord geeft moet hij duidelijk kun nen maken wie wel en wie niet de veilingberichten heeft gele- AAD VAN HOLSTEIN 's-GRAVENZANDEflWON- STER Wie de prijsberichten van de drie Westlandse groen teveilingen in de krant bij houdt moet het opgevallen zijn, dat bij de veiling West- land-Zuid in 's-Gravenzande regelmatig twee merkwaardi ge nieuwe produkten worden aangevoerd. De ene keer staat er dat de zuchetti zus of zo veel heeft opgebracht, en de andere keer wordt de rettich genoemd. Artikelen, die in de wereld van sla, komkommers en tomaten op het eerste ge zicht nogal verdwaald lijken te zijn geraakt. Al voelen ze zich bij de paprika en auber gine misschien wel thuis. Dat klopt ook wel een beetje, want de zuchetti komt uit zuidelijke streken en de ret tich is vooral gewild bij onze oosterburen. Als gevolg van de aanwezigheid van gastar beiders in ons land is er vraag naar zuchetti (een druppelvor mige groenglanzende kom kommerachtige vrucht) ont staan. De rettich (zeg maar ramenas, zeggen ze bij het proefstation voor groente en fruitteelt onder glas in Naald wijk) wordt in Zuid-Duitsland uit het vuistje gegeten en daarna „geblust" met een lek ker glas schuimend bier. Dat de rettich enkele maanden geleden plotseling aan de vei ling Zuid verscheen is te dan ken aan een Westlandse tuin der, die wel brood in dit „he te", witte, winterpeenvormige produkt zag. Het was de heer A. Zeeman uit Monster, die vlak achter de Delflandse dui nen het hele jaar door radijs pleegt te telen: in het vroege voorjaar in de kas, in de zo mer in de volle grond en daar na weer onder glas. Grootste gelijk De kratten, die nu gebruikt worden voor de aanvoer van rettich aan de veiling zijn te klein. Er komt een speciale rettichkrat in samenwerking met veiling Venlo. „Als ze water ruiken is het zand er al af", zo geschikt is de geestgrond voor de teelt van de rettich. betaald. De theoriën over de afzet en de prijs werden on langs weer bevestigd, toen de heer Zeeman bij wijze van proef de rettich in de volle grond had gezaaid. Dat was een paar weken geleden. Ze brachten echter minder dan een paar dubbeltjes op. „Dat viel tegen, omdat ik in het voorjaar nog zo'n halve gul den, soms zeventig cent ont ving". Goed gevraagd De goeie prijs zal ook wel in Noord-Limburg „gemaakt" zijn, toen daar dit jaar de eer ste rettich werd geoogst. „Die proef in Venlo is zo goed geslaagd, dat we van plan zijn ook in het Westland iets derge lijks te proberen", deelt de directeur van de veiling West land Zuid, de heer G.I. van Geest mee op onze vraag of hij ook iets ziet in de teelt van de rettich. In het vroege voorjaar van 1976 wil men een aantal tuiriders voor deze teelt inte resseren om daarna te zien hoe de Duitse markt daarop reageert. „Het is onze bedoe ling ze vroeg in het voorjaar, dus half mei en waarschijnlijk ook in het najaar, zo half no vember tot half december, op de markt te brengen. In ieder geval dus buiten de periode, daar ze in Duitsland zelf volop te krijgen zijn. Voor een kleine groep tuinders kan dit een al ternatief zijn voor de slateelt", hoopt de heer Van Geest, die er nog aan toevoegt, dat er met Venlo al overleg gaande is over een specifiek krat, wasirin het produkt kan wor den geveild. De kratten die er nu voor worden gebruikt zijn in feite te kort, zodat het ge was er voor een deel buiten hangt. Hoe de teelt in het Westland financieel wordt opgezet is nog niet bekend. In Limburg werd door het centraal bu reau voor de tuinbouwveilin gen in Nederland een bedrag per vierkante meter gegaran deerd. Daar is men overigens ruimschoots aan toe gekomen. Tuinder Zeeman: „We zullen zien hoe het gaat. Er zijn al „Hoe vroeger in het jaar je met je produkt komt hoe beter de prijs kan zijn. In het najaar geldt dan dat je later veel beter zit. 's Zomers gebeurt het dat het zelfs niet de moeite loont om de radijs te bossen. Zo weinig krijg je er dan voor", legt hij uit en past die theorie meteen ook toe op de teelt van de rettich. Hij krijgt daarbij het grootste gelijk van de heer G. Janssen, verbonden aan de proeftuin Noord-Lim burg, die er wel van staat te kijken, dat één tuinder in het Westland het heeft aangedurfd met de teelt te beginnen. In zijn omgeving is men namelijk dit jaar ook met de rettichteelt gestart, maar dan wel met een groepje van vijf tuinders tege lijk. Hij vertelt, dat de rettich een gewas is, dat in Duitsland steeds meer opgang vindt. Dit jaar werd er 160 hectaren on der glas geteeld, zodat er in de maanden maart, april en mei aardig wat rettich van Duitse bodem aan de markt kwam. Uit een studiereis naar Zuid- Duitsland was hem gebleken, dat vooral in de maanden de cember, januari, februari en maart zeker exportmogelijk heden bestonden voor rettich, die in Nederland werd ge teeld. In die periode wordt de meeste rettich namelijk uit Italië betrokken, maar de kwaliteit laat te wensen over. Het aanbod is dan ook veel te wisselvallig. Er zijn verschillende modellen rettich. In Beieren prefereert men een stomp model. Maar de lange witte wortels, zoals de heer Zeeman ze nu ook naar de veiling brengt ziet men er het meest. Er worden ook de hoogste prijzen voor

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9