iiiirnrnrSI VEE-EXPOSITIE OP HAAR VEBO-BEST ROLSCHAATSBAAN IN LEIDEN ZUID-WEST Tlriiv'riiï ADMINISTRATIE EN OPSLAGRUIMTE HEMA UITGEBRAND NA PLOFKRAAK Politie met mes bedreigd Jeugdwerkloosheid in Leiden afgelopen jaar 42% gestegen Reddingsbrigade en EHBO in actie Ondanks warme weer Lugdunum-Artiestenelftal bracit 3700 op voor verkierstuin gehandicapten Prijzen voor beste Leidse jeugdvissers MAANDAG 1 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 icJmSBi '■if i* k i i* w>,',r~ Tli'felWHEH Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. begin moet geven. Mannequins delen daarbij presentjes en ba- Jonnen uit H. Mis Vanuit zijn vakantieverblijf in Duitsland stuurde em-pastoor Van Kleef ons een ansichtkaart met het verzoek of we in deze rubriek wilden melden dat er a.s. dinsdag in de kapel van de begraafplaats aan de Zijlpoort een H. klis wordt opgedragen voor de overledenen. Graag ge daan. „Actief5 jaar Wijkvereniging „Aktief" bestaat op 7 december vijf jaar. Om enkele festiviteiten te kunnen financieren heeft de wijkverni- ging geld nodig. Daarom wordt er morgen een huis-aan-huis in zameling gehouden in zuid west. Niet-bestuursleden heb ben de organisatie op zich ge nomen, omdat zij het leuk von den het bestuur van de vereni ging eens een keertje „vrijaf" te geven. DIOK-feest Om de verhuizing van DIOK naar de Kikkerpolder wat op te luisteren heeft de vereniging zaterdagmiddag een spelletjes middag georganiseerd voor de Leidse jeugd. Onder leiding van de jeugdcommissie, be staande uit Ruud Breedveld en Isaac Politiek, leverden onge veer 60 jongeren hun beste re sultaten met boomstamwerpen, hoefijzerwerpen en balwerpen. Daarna werd nog een spelletje rugby gespeeld. Onno Brandt en Mario van Teylingen behaal den beiden een eerste prijs in de leeftijdsgroep van 14 tot en met 16 jaar. In de leeftijds groep van 11 tot en met 13 jaar behaalde Erwin Brandt de eer ste plaats. Oud-Poelgeest De volksdansvereniging „Oud- Poelgeest" heeft volgens voor zitster J. Scholma de laatste tijd „een enorme toeloop van nieuwe leden gehad". De ver eniging heeft daarom eén grote oefenruimte gezocht en gevon den. In de gymzaal van de Ag nes Scholengemeenschap in de Eimerspoelstraat start van avond om 8 uur de training. Collecte De collecte die onlangs in Lei den werd gehouden ten bate van het Koningin Wilhelmina- fonds (kankerbestrijding) heeft f 41.272,75 opgebracht. Burgerlijke stand Geboren: Robbert Anton znvA Ver haar en M Brands. Joris znvRE van Seijen en M L van de Luitgaar- den. Arie Cornells zn v A van den Bos en G Velt hoven. Stetano Anto- nius Johannes zn v J P A de Romijn en G M Verhoog; Laurens Johannes Petrus znvLM Paardekooper en J J -Neuteboom; Bianca dr v N Bosch en J J van den Heuvel. Overleden: P van Oosten, geb 18 april 1894 man; G M Seugling geb. 4 jan 1896 man; W Moerland geb 22 okt 1954. zoon Gehuwd O Coster en T M L C A Nijhuis; P J van den Broek en J W de Boer Ondertrouwd: J Beekman en M Sjaar- dema; T G C A de Bresser en G de Boer; S C Claus enPCG Stuij; J C van Dam en E Mieremet. M C van den Dop en Y A Selles; J C van Hoogeveen en J S M van der Waals R G Hornes en S Albers; L J E de Jonge en M F R Cras; T J H Kooloos en H Witvoet; M D Lecluese—K Lan cet. M C Lee en S M Cheung; G Montagne en C A M Bander; A V Oster en H C Buisman; P J Plezier en P P Steenbergen, K Ramjiawan en E G H Schoonwater. T Schaafstra en M W Hoo. JAM Snoek en A F Fokker; J C D Wijling en G M A Van een onzer verslaggevers LEIDEN De administratie en een opslagruimte van de Hema is in de nacht van zaterdag op zondag in vlammen opgegaan. De brand is ontstaan nadat inbrekers een mislukte poging hadden gedaan de kluis in het kantoor op te blazen. Getuigen hebben verklaard een plof te hebben gehoord en drie mannen te hebben zien wegrennen. Dat was omstreeks half drie. De Leidse brandweer was met twee autospuiten en een ladderwagen vlug ter plaatse. Het vuur, dat aan de zijde van de Van der Werfstraat woedde, werd via de winkel benaderd. Het werd bij het trappenhuis tot staan gebracht. Zes minuten over drie waren commandant Broeshart en zijn mannen de brand meester. De nablussingswerkzaamheden duurden echter nog tot 9 uur zondagmorgen. De schade aan het gebouw wordt door de brandweer geschat op een halve ton. De directie van de Hema kon vanmorgen niet meedelen hoe groot de bedrijfsschade precies is. ACHTERVOLGING VANUIT LEIDEN NAAR ZOETERWOUDE LEIDEN/ZOETERWOUDE Een achtervol ging door de Leidse politie van een Zoeter- woudse automobilist, de 31-jarige E. A. M. v.d. V. zorgde zaterdag, vroeg in de middag, voor de nodige opschudding. De man die onlangs uitvoerig in het nieuws was toen hij uit een huis aan de Schenkelweg werd gezet, 'n week tussen zijn huisraad op straat bivakkeerde en vervolgens een pand kraakte, werd in de Leidse binnenstad door de politie tot stoppen gedwon gen. Aanleiding daartoe vormden de twijfels omtrent de staat waarin zijn oude Mercedes verkeerde. Hij negeerde het stopbevel en pro beerde de politieauto van de weg te drukken waarna hij er vol gas van door ging in de richting Zoeterwoude. De politie zette direct de achtervolging in en vroeg assistentie die in de vorm van enkele auto's en motoren ook spoedig in het spoor van de Mercedes was. V.d. V. bleef de politie voor tot in zijn woonplaats waar hij zijn voertuig verliet en zich terugtrok in een café aan de Verlaatweg. Daar bedreigde hij de inmiddels met versterking gearriveerde politie met een groot mes. Deze ging niet op de provocatie in maar wist hem met een list te overmeesteren. Enkele namen het op voor V.d. V, maar werden snel door de politie gecorrigeerd. Vele belang stellenden die door het kabaal waren toege stroomd applaudisseerden toen de politie met de arrestant naar buiten kwam. Hij werd mee genomen naar Leiden, maar is inmiddels op vrije voeten. Van een onzer verslaggevers Leiden De werkloosheid on der jongeren tot en met 22 jaar in Leiden is sedert vorig jaar met 42% gestegen. In mei 1974 bedroeg het aantal bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in geschreven jeugdwerklozen 454, dit jaar 655. Bijna eenvijf de deel van alle jeugdwerklo zen in Leiden woont in het Noorderkwartier. Het totale werkloosheidspercentage van de jongens bedraagt in deze wijk 13%, in het hele Kooidis- trict 9,1%. De wijk met het laagste werkloosheidspercen tage is het Bos- en Gasthuis district (in Leiden Zuid-West), gevolgd door het Rodenburg district met resp. 2,3% en 2,4% jeugdwerklozen. Dit heeft een onderzoek uitge wezen van drs. G. G. Goud- riaan en J. E. Muller, leden van de vakgroep klinische psy chologie van de Leidse univer siteit. Enkele andere conclusies uit het onderzoek van de heren Goudriaan en Muller: O vooral het aantal werkloze jongens van 19 jaar is sterk gestegen; O vrouwelijk jeugdwerklozen zijn over het algemeen jonger dan mannelijke jeugdwerklo- Q ruim een vijfde deel van de werkloze jongens wordt tot de categorie "minder geschikt" gerekend; sinds vorig jaar is het per centage jeugdige werklozen dat voor het eerst werk zoekt gestegen van 8% tot 19% van alle jeugdige werklozen; er is geen samenhang tus sen geslacht en de lengte van de werkloosheid; jongens zijn vaker werkloos dan meisjes, jongens wisselen ook vaker van werkgever dan meisjes; de werkloosheid is het grootst in de bouw en in de sector kantoor en onderwij zend personeel: O Leiden neemt wat een aan tal kenmerken van de jeugd werkloosheid in vergelijking met een zestal ongeveer even grote steden in ons land een middenpositie in. Groenoordhalrit Atletiek de bekende Leidse bar-eigenaar Cor Sip, de sponsor van Lugdu- num, die ook de reiskosten van de artiesten voor zijn rekening Ruim honderd ralleyrijders hebben vrijdagavond deelgeno men aan de „7de Groenoord halrit 1975". Niet alleen in Lei den werd gestart (bij de Groe- noordhal), maar ook in Noord- wijk. Algemeen winnaar daar werd het duo J. Mens en A. v. Rijn. In Leiden werden J. van Biene en J. H. Orie algemeen winnaars. Zij ontvingen onder meer de gouden legpenning van de gemeente Leiden. De eerste prijs in de B-klasse, voor gevorderde équipes, werd ge wonnen door het duo Voor- ham-Van Pruijsen. In de C-klasse voor beginnende'equi pes werd het paar Kenens en Schrama eerste. In de L-klasse voor mensen die voor de eerste keer meededen werden de Lei- denaren De Bie en Van der Linden eerste. Ruim 80 Leidenaartjes hebben afgelopen zaterdag kennisge maakt met de atletiek. De vriendenkring „Holland" had daartoe een speciale atletiek- middag georganiseerd. Elk meisje of elke jongen tussen 9 en 14 jaar kon in de Leidse Hout kennismaken met sprin ten, verspringen, kogelstoten en balwerpen. De deelnemertjes kregen aan het einde van de middag een zogenaamd presta tiediploma. Lampe Woensdag a.s. wordt het Lam pe-filiaal aan de Breestraat of ficieel geopend. Rond 10.30 uur vertrekt er een dixielandband op een antieke brandweerauto, die de opening een luidruchtig Een beeld van de demonstratie die Leidse Reddingsbrigade en de Eerste Leidse EHBO Brigade afgelopen zaterdagmid dag gaven in zwembad De Vliet. Voor de demonstraties, waaraan de Lotus-groep Westland haar medewerking ver leende, bestond vrij grote belangstelling. De zwembadbezoe kers gaven de ongeveer 40 medewerkers van beide brigades graag de ruimte om hun kunnen in en om het diepe bassin te tonen. „Niet van echt te onderscheiden", zo klonk het meermalen waarderend langs de kant. Koninklijke onderscheiding Leiden De Leidse politie heeft zaterdagnacht de 23-jarige J. B. T. op heterdaad betrapt bij een inbraak in een kantoor van Nevaco nv aan de Hogewoerd. De politie had weinig moeite T. in te rekenen. Deze verkeerde onder invloed van sterke drank. Van een onzer verslaggevers Leiden Burgemeester Vis heeft vanmorgen de ere-medail- le "in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitge reikt aan mej. T. Kouwenberg (75), die vandaag precies 55 jaar hulp in de huishouding is bij mej. C. C. Verbiest. De uitrei king van de koninklijke onder scheiding had plaats ten huize van mej. Verbiest in de Munni- kenstraat. Wethouder Van Aken, Vebo-voorzitter ir. Buck, burgemeester Vis en oud-veem a rktdi- recteur Weima keuren hier een bokje. Wethouder C. J. D. Waal heeft zaterdagmorgen de rolschaatste an aan de Baselstraat/Van 's-Gra- vensandestiaat in Leiden Zuid-West geopend. Het plan om o> deze plaats een rolschaitsbaan aan te leggen is reds enkele ja ren geledci geopperd door wijkveeniging „Ak tief". Om de openin een wat gezelli ger karakter geven werden direkt na de oening enige rol- schaatswedstrilen georgani seerd voor de :ugd tussen 4 en 13 jaar. In de bftijdsgroep van 4 tot 6 jaar wo Erik v.d. Maas. Colette v. Hou-n won van haar leeftijdgenotervan 7 tot en met 9 jaar. Emmie Peeters behaalde jaar. In totaal hebben ruim t>u de beste resultaten in de leef- kinderen deelgenomen aan de tijdsgroep van 10 tot en met 13 wedstrijden. Van een onzer verslaggevers Leiden Zo'n prachtige augus tusdag zoals we zaterdag beleef den is eigenlijk veel te mooi om stad en land ook nog eens „warm" te laten lopen voor een fokvee-, vetvee- en zuivelten- toonstelling. Burgers en buiten lui (juist die twee categorieën had het bestuur nu eens dichter bij elkaar willen brengen en daarom was voor deze imposan te een spectaculaire expositie in de Groenoordhal de vrije zater dag gekozen) hadden kennelijk massaal het vaarwater, zee en strand verkozen boven het oog in oog staan met dikbillen, Melkvaarzen en welke prachtige produktieklasse ook. Ook de blinkkende zuivelexemplaren in de pronkende kaasstands zou den (als ze dat gekund hadden) een koeler milieu hebben ge zocht, want de kazen lagen nu even hard te transpireren als de bezoekers. Het aangevoerde vee toonde zich echter weer op z'n Vebobe- st. Ruim 200 blaarkoppen waarmee de Vebo de grootste expositie van het land heeft maar ook het roodbont en het jongvee was er in verheugende getale. Voor zover de jeugd aan wezig was, kon ze meedoen aan allerlei wedstrijden: behendig heid met trekkers, koekslaan, bloemschikken, wasco-tekenen, kemphanengevecht. Boven aaan stond evenwel het showen van de veestapel. Glan zend en opgepoetst stonden de dieren erbij. Dreigde er iets mis te gaan, dan was daar altijd wel een bezige hand met een bundel stro om de ongerechtigheden aan jurerende en bewonderende ogen te onttrekken. „Hoe heb ben ze die koe zo prachtig wit gekregen?", hoorden we iemand met ontzag zich afvragen. At tractief is ook altijd weer het keuren en het rondleiden van de dieren in de grote keuringsrin- gen, een doorgaans kalme para de voor de keurmeesters met hier en daar een wispelturige koe die al die soesa niet nodig vond. En waamemend-Groe- noordhaldirecteur André de Jong maar trekken aan Jolanda XV, een bekoorlijk geitje uit Abbenes (van J. Kattenberg), die naar zijn kamer moest om daar de officiële opening bij te wonen als charmant decorstuk. Jolanda kwém er en deed onder de ogen van burgemeester Vis wat ze niet laten kon. Er werden bij die opening, in het bijzijn van o.a. raadsleden uit Leiden, behartigenswaardige woorden gesproken door Vebo- voorzitter ir. P. P. J. Buck en wethouder M. van Aken. De heer Buck beschreef de relatie tussen groeiende Vebo en de Leidse veemarktontwikkeling en sprak van een toenemende kwaliteitsverbetering van het melkvee. Maar ook wees hij erop, dat de agrariër in deze dynamische tijd vaak zal moe ten overschakelen op nieuwe methoden, waarbij de factor ar beid op het bedrijf tot een mini mum beperkt moet worden; een bedrijf, dat hij als eenling zal moeten kunnen bemannen. Wethouder Van Aken signaleer de in en rond de Groenoordhal („zonder deze hal zouden wij de Vebo geen plaats kunnen bie den'een opwaartse lijn die zich nog zal voorzetten", als wij volgend jaar omstreeks deze tijd met de nieuwe runderhal gaan draaien. En misschien gaan we over een jaar de biggenmarkt van Gouda overnemen", aldus de wethouder die het belang van markt en hal in hun regio functie benadrukte en voorts een beroep deed op de buitenge meenten, het werk van de Vebo te steunen. „Verder is iedereen hartelijk welkom in de Groe noordhal". Leidse kaas: Het aantal inzen dingen bleef gelijk, de kwaliteit was iets beter. Bekerwinnaar in deze groep werd S. P. Hooge veen, Hazerswoude. Goudse kaas: aantal inzendingen nage noeg gelijk aan vorig jaar. De kwaliteit was beter vooral in de zwaardere klassen. Algemeen kampioen werd J. C. M. de Wit, Alphen a.d. Rijn. In de Dorpen wedstrijd prolongeerde de ge meente Warmond zijn eerste plaats met een hoog gemiddelde (90); tweede werd Alkemade, derde Alphen a.d. Kijn, vierde Zoeterwoude. Uitslagen: Afdeling Blaarkop: Kampioene ou dere koeien: Eig. K. J. Govers te Stompe toren Eva 40; Reserve kampioene oudere koeien: Eig. G. P. W. Belt te ZoeterwoudeCilia 14; Kampioene jongere kofien- Eig. W. D. Eikelenboom te Rijnsaterwoude Jansje 17; Reserve kampioene jon gere koeien: Eig. Fa. A. van Dorp en Zn. te Hazerswoude Dina 56; Beste fokfamilie: Eig. W D. Eikelen boom te Rijnsaterwoude; Afd. Zwartbont: Kampioene oudere koeien: Eig. Truus 8 P. van Stra len te Woubrugge; Reserve kampioe ne oudere koeien: Leida 34 W. H. Lekkerkerker te Woubrugge; Kampioene jonge koeien: Carolina 28 W. H. Lekkerkerker te Wou brugge; Reserve kampioene jongere koeien: Hieke 28 Fa. C. N. v.d. Akker en Zn. te Leimui den; Beste fokfamilie: Eig. W H. Lekkerkerker te Woubrugge; Beste bedrijfsgroep: Eig. Bonda's Proefboerderij te Voorthout; Kampioene witte geiten: Eig. J. G. M. Turk te Zoeterwoude; Reserve kampioene witte Geiten: eig. J. G. M. Turk te Zoeterwoude; Kampioene toggenburgergeiten: Eig. H. W. Turk te Zoeterwoude; Kampioenbok: Eig. Afd. Hazerswoude/Koudekerk a/d Rijn. Een kleine 150 jongeren van 10 tot en met 15 jaar hebben zaterdag meegedaan aan een viswedstrijd in de Witte Singel. De wedstrijd werd georganiseerd door de Leidse Hengelaarsbond en mogelijk gemaakt door hengelsporthuis Theunissen aan het Levendaal. In totaal werden 822 vissen uit het water gehaald, waarvan Rob Klein uit Utrecht er 45 voor zijn rekening nam en daarmee in de leeftijdsgroep van 13 tot en met 15 eerste werd. In de leeftijdsgroep van 10 tot en met 12 jaar werd Rob Fasel met 25 stuks winnaar. Hier beide winnaartjes op de foto met links voorzitter Mark van de Leidse hengelaarsbond en sponsor Theunissen en diens vrouw. Dronken inbreker op heterdaad betrapt voor op het Lugdunum-terrein in de Kikkerpolder tijdens een" wedstrijd tussen een combinatie van veteranen en bestuursleden Lugdunum en een elftal be staande uit Nederlandse arties ten onder leiding van Joop de Knegt. De wedstnjd werd geor ganiseerd ten bate van de school voor geestelijk gehandi capte kinderen aan de Da Cos- tastraat Het hoofd van deze school, de heer P. W. van Niel, kon na de wedstrijd 3700 in ontvangst nemen. Hij vertelde dat het in de bedoeling ligt met dit bedrag gedeeltelijk de aan leg van een verkeerstuin te be kostigen bij de nieuwe school, die binnenkort wordt gebouwd aan de Schubertlaan. Aan recet tes leverde de wedstrijd 1400 op. De rest zamelde Harry Touw (Fred Haché) in, die vanaf de tribune verslag deed van de wedstrijd, die eindigde in 2-2. Lugdunum nam aanvankelijk een 2-0 voorsprong dank zij doelpunten van (bestuurslid) Isaac Klinkhamer en Wim Plan- jer, de voormalige jeugdtrainer van Lugdunum. Serge (van Sas- kia) trok de stand echter weer gelijk met twee penalties. Gele genheidsdoelman (en toekomsti ge voorzitter) Ph. Verstraten van Lugdunum had geen schijn van kans. Hij deed ook nauwe lijks een poging de strafschop pen te keren, want elk doelpunt van de artiesten leverde 25 op, bescliikbaar gesteld door spor- torganisator Joop Riethoven en Van een onzererslaggevers Leiden Kitsgekke toestan den deden :h gistermiddag'

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3