Enith Brigitha heerste met Ressang zonder records Ongestuurde twee van Nereus voorkwam debacle op wereldstrijd Dameshockeyploeg zege met nieuw taktisch concept Nederlands zeiljacht in race om de wereld All-in-finales zwemmen niet te laat Kleine roeiploeg naar Montreal LEIDSCHENDAM De pessimisten hebben onge lijk gekregen. De veel be kritiseerde all-in-finales van de Nederlandse kam pioenschappen zwemmen zijn toch een succes ge worden. Het seizoen zou te lang geweest zijn om in het laatste weekeinde van augustus nog tot top prestaties te kunnen ko men. Voor velen wès het zomerseizoen ook te lang. Niet voor Enith Brigitha en enkele talentvolle jon ge zwemsters. Enith Bri githa verwees met drie nieuwe nationale records de theorie van de te late kampioenschappen naar het rijk der fabelen. Vorige week werden de nationa le titels van de Verenigde Staten verdeeld.Daarbij werden aan de lopende band wereldrecords verbeterd. Omdat de KNZB aan enkele internationale verplich tingen moest voldoen - er waren jeugdinterlands, Europa Cup wedstrijden en Europese jeugd kampioenschappen in Genève - konden de all-in-finales van het afgelopen weekeinde in zwem bad „De Fluit" in Leidschen- dam niet op een vroeger tijdstip plaats vinden. Eén week maakt nu ook niet zo veel uit De Ame rikanen produceerden toptijden. Enith Brigitha deed dit zeven dagen later ook. Trainer Jan Schouten van ZIA- N/Vitesse behoorde tot de pessi misten. Voordat het kampioen- stoernooi begon zei hij, dat het slecht zou gaan. Er zouden geen records verwacht kunnen wor den. Op het eerste zwemnum- mer, de 400 meter vrije slag, werd Schouten al in het ongelijk gesteld. In een bijzonder soepele stijl zwom Enith Brigitha via honderdmetertijden van 1.02.45, 1.06.70, 1.07.77 en 1.06.68 naar een totaal van 4 minuten 23,60 seconden op de acht banen. Een nieuw nationaal record. De Ne derlandse toptijd stond sinds augustus vorig jaar met 4.25.76 op naam van de op deze titel Enith Brigitha .alleen heerseres Verheugend was het, dat op de 200 meter de andere twee me dailles naar erg jonge zwemster- tjes gingen: Marian Eding en Maritzka van der Linden. Met hun dertien lentes zijn ze bijna tien jaar jonger dan de kam pioene. Marian Eding kwam op de 100 meter niet zo uit de verf, maar Maritzka tikte als tweede aan. De kampioene op de 200 meter rugslag werd niet Paula van Eijk, die in Cali in het water heeft gelegen, maar Wilke Pee- ters van Mosa Regio uit Venlo. Erg verrassend, maar niet voor haar trainer Wim Parré. „Dit hadden hadden wij verwacht", vertelde hij. Waarom hij die titel dan wel verwacht had, kon de stugge Limburger niet over zijn lippen krijgen. „Het heeft geen zin om hier verder op in te gaan". Paula van Eijk werkte iets van de teleurstelling weg door op de 100 m. rugslag wél als eerste te eindigen. Wilke Peeters had zich voor deze af stand niet kunnen klasseren. Corriarine Heymans - eens de grote concurrente van Van Eijk - werd op de kortste rugslagaf- stand nog net derde. Op de 200 meter eindigde zij ver in de achterhoede. Zekerheidjes Enith Brigitha was de alleen, heerseres bij de dames, Abdul Karim Ressang was dit bij d< heren. Op de rugslag waren ei voor de in de Verenigde Staten trainende en studerende Res sang twee zekerheidjes. Die ver. guide hij in 1.00.97 (100 meter] en een niet al te snelle 2.13.37 op de dubbele rugslagafstand, De zeges van Abdul Karim op de 200 meter wisselslag (2.17.61) en de 100 meter vrije slag - toch nog steeds het meest spectacu laire zwemnummer - spraken echter meer tot de verbeelding. Abdul Karim was één van de zwemmers die vond, dat de all- in toch wel erg achteraf in het seizoen lagen. Zijn vier titels kwamen echter toch niet hele-, maal onverwacht. „In Sofia had ik als startzwemmer op de vier maal honderd meter vrijeslag bij de Europa Cup al 54.60 ge maakt. Nu bleef ik met 54.92 weer onder de 55 seconden". De sprintoverwinning van Ressang, die morgenochtend om zes uur weer naar de universiteit van Berkeley vertrekt, voor zijn tweede studie- en trainingsjaar aldaar, tekent overigens wel de zwakte van de echte Nederland se sprinters. Of zijn die er eigen lijk niet Henk Elzerman is geen sprinter. De zwemmer op de langere af standen blijkt op de middenaf standen in ieder geval wel zijn mannetje te staan. Elzerman won de 400 meter vrije slag (4.11.53) en de 200 meter in 1.59.53. Vooral met die laatste prestatie was hij ergtevreden. „Het is me nog niet eerder ge beurd, dat ik onder de twee minuten ben gebleven". Bondsvoorzitter Jaap van der Krol stelde in zijn slotwoord, dat deze all-in-finales de apo theose van het zomerseizoen zijn geweest Ook hij stelde de pessimisten dus in het ongelijk. Dat het toch niet helemaal zo was als in andere jaren mag blijken uit het feit, dat bond- strainer Bert Sitters tijdens het titeltoernooi op vakantie was in Spanje, het geboorteland van zijn vrouw. ROEL PRAAT strijd afwezige José Damen. Een ernstige en bovendien be smettelijke ziekte van zus Reg gie Damen maakte het José he laas onmogelijk om in Leid- schendam aanwezig te zijn. Opgejaagd Later op de zaterdag haalde Enith Brigitha nog een record tijd omlaag. Op de 200 meter wisselslag nam zij na twee ba nen een grote voorsprong op de concurrentie. Schoolslagspecia liste Wijda Mazereeuw - van oo- sprong wisselslagzwemster - zet te de achterstand tijdens de der de vijftig meter op haar beurt om in een ruime voorsprong. Annelies Maas, het pittige zwemstertje uit Wageningen, joeg Enith Brigitha op het laat ste wisselslagonderdeel echter zó op, dat de ruimte met Wijda Mazereeuw teniet werd gedaan. Gedrieën stoven ze op de aan- tikplaten van de Gatsometer af, die bepaalde - het blote oog schiet voor zulke kleine ver schillen tekort - dat Enith Bri githa zich kampioene mocht noemen met 2.26.27. Annelies Maas werd tweede in 2.26.84. Wijda Mazereeuw haalde 2.26.86. Op de 200 meter wisselslag was Enith Brigitha zelf recordhoud ster met 2.26.49. De tijd van Annelies Maas, die later de 400 wisselslag zou winnen, was een Nederlands aspirantenrecord. Ook hier moest José Damen (2.27.91, 23 maart van dit jaar) een record prijsgeven. Trainster Wil Storm had wel een verkla ring voor de eerste twee records van Enith Brigitha. „Het record op de wisselslag kwam alleen maar omdat het zo enorm span nend was. Op de 400 meter kon ze lekker ontspannen zwemmen, omdat er zaterdag voor haar in feite toch geen belangrijke num mers meer kwamen". Geen kind Gisteren stond Brigitha op de startblokken voor de 100 en 200 meter vrije slag. De strijd op de 100 meter was de confrontatie met stadgenote en Europees jeugdkampioene Ineke Ran. Enith had geen kind aan Ineke en won onbedreigd in 57.53. Al weer een record, want op 23 juli jj. was Enith tot nu toe het snelst gegaan (57.68). Ineke Ran bleef vrij ver ten achter bij haar prestatie uit Genève (58.90), maar legde met 1.00.11 toch ne tjes beslag op het zilver. Wijda Mazereeuw, de grote De 200 m. wisselslag leverde Enith Brigitha ook een Nederlands record op. De start openbaring van Cali, kon moei- van dit nummer met op baan 4 Enith Brigitha, baan 5 Wijda Mazereeuw en baan afi^n^deh^dê 6 Annelies Maas. Horst en Willem Boe- NOTTINGHAM Het brons werd be groet als was het goud. En dat was niet zo vreemd. Immers, de periode waarin de Nederlandse roeiers na een FISA- toernooi hun eremetaal naar believen konden rangschikken, behoort reeds lang tot het verleden. Daarom werd zaterdag in Nottingham, op de slotdag van de wereldkampioenschappen, de derde plaats van Jan van der Horst en Willem Boeschoten zo uitbundig gevierd, temeer omdat de 26-jarige Van der Horst, juist afgestudeerd als arts, en de vier jaar jongere Boeschoten een combinatie vor men met mogelijkheden voor de toeko re st. Bij het aankomstvlot deed chef d'e- quipe Gerrit Meester dan ook de mede deling dat vaststond, dat de Amsterdam mers een Olympische toekomst tegemoet gaan. Vijf meter was de baan te lang om met zilver gelauwerd te worden. De Bulgaren Valentin Stoev en Guerorgui Guergulev, haalden met hun laatste halen nog juist het zilver binnen. Boeien verschil? Het woord dat in de roeierswereld niet meer kan worden gemist, was weer op veler lippen. De aanvankelijk vrij sterke noord-westenwind had zeker de eerste races, uit voorzorg in de morgenuren geplaatst, beïnvloed. Zelfs leek uitstel van de wedstrijdenreeks even waar schijnlijk. Onder het motto „je weet wel wat je hebt, maar niet wat je krijgt" werd het programma toch afgewerkt. De Bul garen roeiden op de hoogste boei en waren nog beter tegen de wind be schermd dan de naast hun varende Ne reus-twee zonder stuurman. "Er was zeker sprake van boeienver- schil", was de mening van coach Eijmert van Manen, die er echter direct aan toe voegde: "Maar daarvan hebben ook wij geprofiteerd. Onder gelijke omstandighe den waren we vermoedelijk vierde ge worden. Dan hadden we de Bulgaren wel gepakt, maar zouden we de Finnen en Polen hebben moeten laten gaan. Ik vind het niet erg dat het brons is geworden. Het is zelfs wel beter zo, anders wordt er volgend jaar zo erg veel van je ver wacht We hebben een ploeg die bijzon der stabiel is en beslist nog meer moge lijkheden in zich heeft." Typisch De derde plaats bij de ongestuurde twee een typische Nederlands nummer, waarin onder meer ook Blaisse/Veene- mans en Luijnenburg/Stokvis hun triom fen vierden heeft de Nederlandse he- renploeg van een debacle afgehouden. De Nereus/Laga-acht, waarvan het uitzenden op z'n minst zeer discutabel kan worden genoemd, werd ook in de kleine finales kansloos laatste. De vier zonder stuur man, van Nereus/Nautilus, die alleen een goede herkansing heeft gevaren, vertoon de in de kleine finales voor de klassering van de zevende tot en met de twaalfde plaats het oude euvel. De combinatie vormde geen eenheid en viel, toen het er om ging, weer uiteen in tweeën. Bij de formering van de Nederlandse Olympische roeiploeg voor Montreal zal aan de gedachte van een acht wel voorbij moeten worden gegaan. Naast de twee zonder stuurman vah Nereus zal voorna melijk moeten worden gezocht naar de juiste vier met en vier zonder stuurman. De Russen handhaafden zich geheel en de DDR (5x goud, 2x zilver en lx brons) heeft niet aan kracht ingeboet. De be langrijkste verschillen met 1974 zijn, dat de gebroeders Hansen (Noorwegen) en de Westduitse skiffeur Peter-Michal Kolbe, op de Bosbaan winnaar van de Holland beker, nu titels naar West Europa brach- Op de foto start v.l.n.r. The Great Escape (Nederland), Kriter II (Frankrijk), en Great Britain II (Engeland). SNEEK Een Nederlands jacht, „The Great Escape" uit Sneek, is gisteren uit Londen vertrokken voor een race van zeilschepen om de wereld. Het schip, een zestien meter lange kits - eigendom van een zeilschool - zeilt onder commando van eigenaar Henk Huisman non stop van Londen via Kaap de Goede Hoop naar Sydney Australië. Het jacht gaat daarna onder ander commando, eveneens non stop, via Kaap Hoorn terug naar Londen. In april 1976 wordt het schip in Sneek terug verwacht. Zeven andere jachten uit diverse landen start ten gisteren met de „Great Escape" voor de race die georganiseerd is door het Britse blad „Financial Times". Het is de bedoeling dat in deze zeilrace het record dat honderd jaar geleden op deze 30.000 mijl lange route ge maakt werd, te breken. Toen deed de clipper „Patriarch" de uitreis in negenenzestig dagen en de terugreis in precies dezelfde tijd. Het was de snelste reis ooit door een zeilschip op de route Londen-Sydney en terug gemaakt. Schipper Henk Huisman heeft voor de reis naar Sydney de beschikking over een twaalf koppige bemanning, onder wie drie vrouwen. Zijn schip kan voor de wind honderdnegentig vierkante meter zeil voeren. In totaal heeft men meer dan duizend vierkante meter zeil aan boord. De maximumsnelheid onder zeil is elf knopen. Tommy Keiler, presi dent van de FISA, in gesprek met de gelukki ge winnaars van het brons in de ongestuur- de-twee Jan van der Oost Duitsland bleef met vijf van de acht gouden medailles de uiterst sterke roeinatie. De acht behaalde een van de vijf gouden plakken en traditie getrouw ging de stuurman kopje onder. EDINBURGH Het Neder lands dameshockeyelftal heeft zaterdag in Edinburgh de eerste wedstrijd in de voorronde van het wereldhockeytoernooi met 4-0 gewonnen van Trinidad en Tobago. Het Nederlands elftal verdedigt de wereldtitel en is bij de tweeëntwintig deelne mende landen als eerste ge plaatst. Dit favoriet zijn speel de zeker in de eerste tien minu ten een rol. De dames kwamen moeilijk in hun spel tegen een soms hard verdedigend Trini dad. Pas nadat Toos Bax in de twaalfde minuut een door Mar lies Jansen gestopte strafcorner onhoudbaar had ingeslagen, kwam er rust in de ploeg en begon het nieuwe tactische 1-3- 3-3-systeem te werken. Een goed op elkaar ingespeelde ver dediging met Susan Bekker (Hilversum) als resoluut laatste steunpunt brak de weinige aan vallen van Trinidad vroegtijdig af. De voorhoede van Neder land ontwikkelde een hoog tem po en creëerde kansen, die evenwel ongebruikt bleven, me de door het optreden van Trini- dads doelvrouwe. In de 22e mi nuut schoot Toos Bax wederom een strafcorner in (2-0). Een zich gemakkelijk vrijspelende Marlies Jansen bracht acht mi nuten later na een solo de stand op 3-0. Bij vlagen Na de rust werd het noeste werk van Conny Nessen op de linkervleugel beloond. Zij zette doelvrouwe Josa keurig op het verkeerde been (4-0). Trinidad drong hierna met enige door braken de Nederlandse verdedi ging terug. De debuterende doelvrouwe Joke Dragt hoefde echter slechts enkele malen in actie te komen. Coach Riet Küer en trainer Anton Brouwer wa ren beiden redelijk tevreden. Het nieuwe taktische concept werd naar hun mening bij vla gen goed toegepast De uitslagen van de eerste dag (zondag rustdag) waren: Groep A: Ierland-Oostenrijk 7-2, Ne- derland-Trinidad en Tobago 4-0; groep B: Engeland-Maleisië 7-0; groep C: Argentinië-Bermuda 5-0, Wales-Jamaica 5-0, groep D: BelgiëDenemarken 7-0, Schot land-Canada 5-0, groep F: Nieuw Zeeland-Groot Brittannië en Ierland onder 23 jaar 4-2.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 22