Ron Hill: „Ze zijn me nog lang niet kwijt" COR VRIEND BLEEF GOED DRAAIEN TOT MARATHONTITELTOE Kampioen Dirk Maassen techniek, conditie maar vooral karakter Titel snelwandelen 50 km Atleten sloten seizoen met een nederlaag Finse atleten verrasten Russen DE ZIJL/LOB POLOKAMPIOEN BIJ ASPIRANTEN LEIDSE COURANT Winnaar marathon liep als een klok De kopgroep onderweg. In het midden de latere winnaar Ron Hill, rechts de Schot Keith die tweede werd en links de Hongaar Szekeres die als vijfde eindigde. ENSCHEDE Ron Hill deed alsof zijn overwinning in de vijftiende marathon van Enschede de ge woonste zaak van de wereld was. Amper tien minuten nadat hij, op merkelijk fris de eindstreep had bereikt, vertelde de bijna 37-jarige Engelsman dat het allemaal best was meegevallen. „Het was niet zwaar. Het was voor mij een ge noegen hier te lopen", aldus Hill, die in de tweede helft van de race .over 42 kilometer en 195 meter met ijzeren vuist had geregeerd in het deelnemersveld, dat aanvankelijk uit 287 lopers had bestaan, van wie er slechts 165 de wedstrijd vol tooien. Ron Hill zette alle concurrenten op grote achterstand de Schot Sandy Keith finish- te op bijna drie minuten als tweede en verbeterde en passant twee records. Hill was precies 55 seconden sneller dan zijn landge noot Berny Allen, die in 1971 de tot zaterdag snelste tijd in de Enschedese marathon had gerealiseerd, en bovendien werd hij de eer ste atleet in de bijna dertig jjarige historie van de marathon tussen Enschede en Haaks bergen, wiens naam voor de tweede keer op de erelijst kon worden genoteerd. Vele tienduizenden waren getuigen van Hills zege, een triomf van de taktiek en de regel maat, want de Engelse wereldklasser sloeg niet alleen op het juiste moment toe, maar bleek ook in staat constant hetzelfde tempo te volgen. Voor de eerste vijf kilometer gebruikte hij-15 minuten en 50 seconden. De daarop volgende zeven fases van vijfduizend meter vergden nimmer meer dan zestien minuten, maar meestal nog iets minder. Hill legde de laatste 2195 meter af in ruim zeven minuten en bleek toen nog voldoende lucht over te hebben voor een ereronde in hoog tempo. „Het ging vandaag als vanzelf, ik heb me. geen moment vermoeid gevoeld. En de hoge temperatuur vormde geen enkel be zwaar", vertelde de uitermate goedgehu meurde Hill, nadat hij de huldiging had ondergaan. Zijn gezicht vertoonde geen spoor van ver moeidheid en toen hij zich in schone plunje hees, viel er geen zweetdruppel op zijn gebruinde korpus te bespeuren. „Dat', ver volgde Hill, „is te danken aan het feit, dat ik me deze zomer goed heb voorbereid op wedstrijden in de warmte". Ron Hill, de Europese kampioen van 1969 (Athene) en vorig seizoen voortdurend door pech achtervolgd („Ik had toen een hielbles- sure, waardoor ik ook het Europees kam pioenschap in Rome miste"), streed zaterdag van de start af in het voorste gelid. Hij maakte deel uit van de kopgroep van vijfen twintig lopers, die al na vijf kilometer onder aanvoering van Berny Allen een forse scheuring in het peloton teweeg had ge bracht De lopers, die in weerwil van hun kwaliteiten probeerden de kopgroep te vol gen, betaalden daarvoor prompt de tol. Ber ny Allen, de winnaar van 1971 bijvoorbeeld, ervoer al spoedig dat hij te veel van zichzelf had gevergd door een hoog aanvangstempo te ontketenen. Allen moest al na weinige kilometers afhaken, had halverwege de wed strijd reeds een achterstand van ruim drie minuten op de koplopers en kwam tenslotte als 37ste, en bijna twintig minuten na Ron Hill, over de eindstreep in het goed bezette Diekmanstadion. Er was na tien kilometer een sterke hoofd macht, waarvan behalve Hill favorieten als Neil Cusak, Bill Rodgers, Brenton Norman, en Peter Fredriksson deel uitmaakten. De froep werd gecompleteerd door Max Cole- y, Bob Lunnon, Sandy Keith, Günter Miel- ke, Ferenc Szekeres en Clovis Morales. Bij de binnenkomst van Haaksbergen (20 kilo meter) hadden Coleby, Frederiksson, Mielke en Morales moeten afhaken. Rampzalig In de straten van Haaksbergen ontbrandde een hevige strijd. Bij het keerpunt hadden Sandy Keith en Ron Hill een kleine voor sprong genomen. De gevolgen van de temp oversnelling waren voor de achtervolgers rampzalig. Cusak en Rodgers, twee gedood verfde favorieten, werden helemaal de ver nieling in gelopen. Toen Rodgers en Cusak uitvielen, besliste Hill het gevecht met Keith zeer nadrukkelijk in zijn voordeel. „Hill", zei Keith later, „is een fenomeen. Die man liep zo gemakkelijk bij me weg, dat ik er moede loos van werd. Achteraf geloof ik, dat ik de aanval te vroeg heb ingezet en dat ik niet over voldoende ervaring beschikte om tegen Hill een kans op succes te hebben". Ron Hill kondigde al vast aan, dat hij over twee jaar weer naar Enschede zal komen. „Ik denk er nog niet aan te stoppen. Lange afstanden lopen is een hobby van me. Ik ga door zolang het me geen moeite kost. Volgend, jaar worden de Olympische Spelen in Montreal gehouden, daarna komen de Britse Gemenebestspelen in Vancouver en de Olympische Spelen in Moskou. Ze zijn me nog lang niet kwijt". TEUSINK (Van onze sportredactie) ENSCHEDE Acht kilometer voor de finish leek zich toch nog een drama over Cor Vriend te voltrekken. De atleet die zich zo duidelijk had opgeworpen als de sterkse Nederlandse ma rathonloper bij afgezigheid van Geert Jansen en Henk Kalf "(geblesseerd) greep ver schrikt naar zijn rechterzij. Een stekende pijn maakte hem het lopen even onmogelijk. De PSV-er beet door, vloekte een keer binnensmonds en richtte zich weer op. „.Even dacht ik", zei hij later, „dat het toch niet zou lukken. Mijn milt deed be hoorlijk pijn. Maar gelukkig was het niet voor lang". Cor Vriend, de Eindhovenaar die dit jaar op „Papendal" al tweemaal brons had geoogst bij de nationale titelstrijd op de 5 en 10 kilometer, voegde daaraan de Nederlandse marathontitel toe. Als achtste draafde hij de sintelbaan in het Diekmansta dion op, bijna vijf minuten na die scheitterende winnaar Ron Hill maar wel als eerste Neder lander. Cor Vriend koos voor een voor zichtige start. Hij liet de grote vedetten hun snelle gang gaan en liep zijn kilometers aanvan kelijk in een groepje met de Tsjech Vaclav Mladek, de Zweed Bertil Rehn, die zichzelf een derde positie had toege dacht maar aan die prognose in de verste verte niet kon beant woorden, en de Brit Gordon Thompson. Cor Vriend: „Het leek me beter het eerst maar rustig aan te doen. Er stonden immers zoveel mensen met naam aan de start. Ik moest er voor zorgen dat ik lekker bleef draaien. Dat is wel gelukt". Voor Cor Vriend was de knappe achtste plaats goed voor de Nederlandse titel. Even moeilijk Het kwartet had na acht kilome ter een ruime achterstand op het elftal waarin Rodgers, Cu- sack en Keith het tempo bepaal den. Zij bezetten op dat moment de plaatsen 19 t/m 22. Rehn moest al snel daarna afhaken en werd gevolgd door de Schot Mi chael Craven. Cor Vriend slaag de er in met de Engelsman Mox- som op te rukken. Bij de twintig kilometer in Haaksbergen had het tweetal, dat zich inmiddels bij de sterkste vijftien had ge voegd, gezelschap van de ver rassend sterke Morales uit Hon duras. Na het keerpunt (Cor Vriend: „Daar had ik het voor het eerst even moeilijk") ontdeed hij zich eerst van Moxsom en vervol gens nestelde de Eindhovenaar zich knap lopend bij de eerste tien. Na dertig kilometer be droeg zijn achterstand op de toen alleen leidende Hill 3.1/2 minuut. Cor Vriend: „Na vijf tien kilometer had ik het goede tempo te pakken. Toen ging ik gemakkelijker lopen. Ik haalde er ook steeds n\eer terug. Van de hitte had ik toen niet zoveel last meer". Johan Kijne, in 1973 te Ensche de kampioen van Nederland, kwam ruim zes minuten na Vriend binnen. Hij werd 19e in de marathon en tweede in de nationale titelstrijd. Op het plat form kwam ook Wim Hol, die als derde Nederlander de rij van de beste vijfenwintig finis hers afsloot BERNHAUSEN De Neder landse atletiekploeg heren heeft het interlandseizoen giste ren in Bernhausen afgesloten met een laatste plaats in de drielandenwedstrijd tegen West-Duitsland B en België. De 1 Westduitsers behaalden bijna het dubbele aantal punten als Nederland: 183 tegen 100,5 pun ten. De Belgen verzamelden 142,5 punten. Over het algemeen werden in deze wedstrijden matige presta ties geleverd. Nederland behaal de slechts twee overwinningen, door Frank Nusse (800 m. in 1.49.8) en Jan Struyk (400 m. horden in 50.8). Gerard Tebroke, die vorige week vrijdag in Londen een voortreffelijke 10.000 meter liep en zijn persoonlijk record met ruim 40 seconden omlaag bracht tot 28.04.2, bleek daarvan nog veel te vermoeid om in Bernhausen een rol van beteke nis te kunnen spelen op de 5000 meter. Hij eindigde als vierde in 13.57.4. Van goed Nederlands ni veau was de 14.5 seconden waarmee Jan Willem Boogman tweede werd op de 110 meter horden. Eltjo Schutter slaagde er niet in zijn Nederlands re cord polsstokhoogspringen te verbeteren. Hij werd tweede met 4,80 meter. Een verrassing was de tweede plaats van Harry Zitsen bij het discuswerpen. Hij verbeterde zijn beste seizoen prestatie met 74 centimeter en bracht die op 54,76 meter. HELSINKI Finland heeft gisteren op verrassende wijze de interland-atletiekwedstrijd tegen Rusland gewonnen. De Finse heren versloegen de Russen, die op een aantal num mers zonder toppers als Borzov, Podloesnji, Sanejev, Dimitrenko en Pakhadze aantraden, met 109 tegen 103 punten. De Finse da mes daarentegen waren veel te zwak voor de op volle oorlogs sterkte uitkomende Russinnen: 53—92. De Finnen zegevierden vooral door hun sterke loopnummers. Uitstekende prestaties kwamen op naam van Kuukasjaervi, die bij het hinkstapspringen 16,87 meter haalde. Lasse Viren, de Olympische kampioen 5000 en 10.000 meter, won de tien kilo meter in 28.11.4 en Markku Tuokko wierp de discus 64,10 meter. Bij de dames imponeerden vooral wereldrecordhoudster discuswerpen Faina Melnik met 67,66 meter. Galina Filatova sprong 1,87 meter hoog terwijl Lidia Alfajeva het verspringen op haar naam bracht met 6,59 meter. Esfir Kratsjevskaja stootte 20,22 meter met de kogel. Svetlana Babich haalde 61,76 meter met de speer. LEIDEN "Wat een el lende, wat een parkoers", steunde Dirk Maassen van der Brink. Hangend in de armen van twee helpers liet hij zich naar de EHBO-kamer voeren, waar een rusttijd de erg ste vermoeienissen moest opvangen. En iets later, nog duizelig, maar al be ter verstaanbaar, zich weer realiserend waar hij was en wat hij had gedaan, mompelde hij: Maar het was toch wel de moeite waard. Niet leuk, maar zeker de moeite waard". De nieuwe Nederlandse kam pioen vijftig kilometer snelwan delen wilde eerst thee. Een paar minuten later keek hij weer monter in het rond, de schou derklopjes van zijn clubgenoten dankbaar in ontvangst nemend. "Dit had ik nooit verwacht", verklaarde hij. "Noch mijn overwinning noch de zwaarte van het parkoers. Het was ener zijds verschrikkelijk, maar aan de ahdere kant geweldig. Na tuurlijk verschijn je met de be ste bedoelingen aan de start, maar winnen is nog wel iets anders. Met jongens als Ras en Schroten in de strijd ben je uiterst tevreden met een derde plaats. Van een Nederlands kampioenschap had ik echt niet durven dromen". Dirk Maassen van der Brink, lid van de organiserende vereni ging Holland, was een van de weinigen die het gistermiddag in Leiden aandurfde. Met favo rieten als Ras en Schroten en nog twaalf anderen was hij om één uur op weg gegaan om vervolgens vijftig kilometer op DRACHTEN In Drachten zijn zaterdag en zondag de Ne derlandse waterpolo-kampioen- schappen voor adspiranten ge houden. Bij de jongens ging de titel naar De Zijl/LGB uit Lei den en bij de meisjes naar ZPB uit Barendrecht. De eindstanden zijn: jongens: 1. De Zijl/LGB (Leiden) 8 punten (27—i8). 2. VZC/Ritmeester j (Veenendaal) 8 (3427). 3. Ne- reus (Zaandijk) 6. 4. ZPB (Ba rendrecht) 4. 5. HZC/De Robben (Hilversum) 4. 6. ZIAN/Vitesse 1 (Den Haag) 0. Meisjes: 1. ZPB (Barendrecht) 8. 2. PSV (Eindhoven) 7. 3. OZPC (Oldenzaal) 5. 4. LZ '86 (Leiden) j 5. 5. AZU (Uitgeest) 3. 6. Zwem- lust/Den Hommel (Utrecht) 2. j Deltalloyd tweede in eigen toumooi AMSTERDAM Immo Scheer Lier uit België is gistermiddag winnaar geworden van het Viersteden toernooi basketball. In de finale versloegen de Bel gen het organiserende Delta Lloyd met 8573. Bij de rust had Delta lloyd nog een voorsprong van 4542. Nice BC werd derde door in de laat ste wedstrijd het Tsjechische Is- kra Svit met 9579 (4640) te verslaan. Overige uitslagen zijn: Immo Scheer Lier Iskra Svit 75—55 (39—26 Delta llloyd - Nice BC 93—79 (53—29). De eindstand is: 1. Immo Scheer Lier 3 gespeeld 6 punten. 2. Delta llloyd 3—4. 3. Nice BC 3-2. 4. Iskra Svit 3-6. de lopers zo'n beetje om het half uur voorbij vanwege de lengte van het parkoers. De meeste tijd vertoefden de atle ten dan ook in hun eentje, en het is toch wel een bijzondere opgaaf om zoiets te volbrengen. Dirk Maassen van der Brink: "De belangrijkste eigenschap die een snelwandelaar moet heb ben is karakter. Heb je wel een goeie techniek en conditie maar mis je de vereiste instelling, dan kom je niet ver. Dat is vandaag weer gebleken. De eer ste 10 km liep ik samen met Ras en Schroten, maar hun tempo lag voor mij gewoon te hoog. Ik dacht dus, rustig aan maar, want ik kom ze allicht nog tegen. Nog geen ronde later hoorde ik, dat ze er beiden uit lagen en ik aan kop liep. Door zettingsvermogen hè, dat is het" aldus de 27-jarige kam pioen die pas vier jaar geleden met snelwandelen is begonnen. "De top bereik je pas wanneer je wat ouder bent. De wereldre cordhouder bijv. vestigde zijn toptijd toen hij 41 jaar was. Er zit misschien nog toekomst in." lachte hij. Obsessie Klagen over de zwaarte van het parkoers deden overigens alle lopers. "Met dat benauwde weer „Enerzijds een ellende, anderzijds toch de moeite was geen d0en", vertelde de waard". Winnaar Dirk Maassen v.d. Brink passeert de ais vijfde geëindigde Broek na finish. afloop. "In het begin heb je niet zo'n erg in die glooiende stuk- de specifieke manier af te leg- acht lopers, die allemaal hun ken, maar tegen het einde wordt gen. De langste afstand in atle- eigen strijd streden want de het een regelreechte obsessie tiek is niet populair, het snel- onderlinge verschillen waren voor je". Kampioen Maassen wandelen in Nederland trou- inmiddels erg groot geworden, van der Brink beaamde dat vol- wens überhaupt niet. De reden Voor het publiek in dit geval mondig. "De laatste 10 km ga is duidelijk. Wennen aan die de omwonenden, want slechts je alles voelen. Ik heb weliswaar typische loop doe je gauw, een handvol fanaten steunt de geen echte inzinking gehad maar aan die ene lange afstand matadoren daadwerkelijk maar tegen het eind liep het toch niet zo snel. volkomen oninteressant om te toch lang niet zo lekker meer. Na zo'n twintig kilometers was volgen. Want hoewel de race Het is ook pas de tweede keer het veld reeds uitgedund tot ruim vijf uur duurde, kwamen dat ik 50 km loop. Vandaar ook 1 Alles nog bijeen, vlak na de start van de titelstrijd 50 km. snelwandelen. dat het zo'n verrassing voor rrÊ is dat ik, nota bene voor eigen publiek, vandaag won. De 20 km, normaal mijn beste afstand, was dit jaar minder dan het vorige seizoen. Een lange af stand ging soepeler dan ik dacht. Misschien moet ik me daarop concentreren." Aan hem heeft het in ieder ge val niet gelegen, dat het snel- zou hebben. Voorzitter Rietber gen van Holland had er wel op gehoopt, vertelde hij bij de prijsuitreiking. "De typische loop en de enorme afstand schrikken wel af. Snelwandelen is en blijft een sport voor eenlin gen met karakter en die zijn er niet veel". 2. Jan Vos (RWV) 5.09.50, 3. Gerrit Tigchelaar (RWV) 5.14.18, 4. Gerrit van Tol (RWV) 5.16.30, 5. Martin Broek (Attila) 5.30.30, 6. Ab Peeters (Lat) 5.32.51, 7. Rob Kemna (PAC) 5.35.02.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 18