Kila: Het lijkt wel of ik nooit mag terugkomen WIE STOND ACHTER MEESTERZET AJAX: MICHELS OF VAN DAAL? fr Loerend roofdier PSV nam FC Twente te grazen: 3-0 BLESSURE VERSTOORDE ILLUSIE Trieste knieval FC Den Haag: 1-3 Boskov wil nu ook een buitenspeler De gele kaart Mansveld en zijn konsekwenties LEIDSE COURAN P AGIN A 15 DEN HAAG Met de aftocht van Aad Kila vlak na het begin van de tweede helft stortte niet alleen FC Den Haag, maar ook een wereldje vol illusies ineen. Vandaar de trieste kanttekening van de middenvelder toen hij hinkend de treurige stem King in de kleedkamer had verlaten. „Het lijkt wel of ik nooit mag terugkomen". Aad Kila, vijf jaar geleden bij zijn debuut in het eerste elftal een grote toekomst voorspeld, had zich voor dit seizoen in elk geval één ding voorgenomen. „Laten zien aan de mensen die mij al hadden afgeschreven, dat zij ongelijk hadden". Op het moment dat de 22-jarige Hagenaar die belofte leek in te lossen hij was gedurende zijn 46 minuten durende optreden de beste man van FC Den Haag sloeg het noodlot toe. Bij een onschuldige (zo leek het) gedragen. „Ik ga er echt niet zo botsing met Steffenhagen maak- gauw uit, maar ik dacht eerst te Kila van zeer nabij kennis dat het gebroken was. Nu loop rracmat r«aar we, weer er deze met de groene grasmat, maar bleef tegelijkertijd kermend lig gen. Om later onder luid ap plaus („En dat deed me toch wel goed") van het veld te worden week in Griekenland niet bij zijn. Pech". Met dat laatste woordje legde Aad Kila zich neer bij het onfortuin, dat hem in het Zuiderpark tegemoet was getreden. Aan de confrontatie met Steffenhagen hield hij in elk geval een blessure aan de enkelbanden over. Fot's, van daag in het ziekenhuis genomen, moeten uitwijzen, hoe ernstig de blessure is. De ongelukkige spe ler doet niets anders hopen op het beste, want hij wil zijn plan nen voor dit seizoen toch nog wel even uitwerken. „Omdat ik naar de toekomst kijk, wil ik er liever niet teveel van zeggen, maar ik heb wel een zwakke periode achter de rug. Niet dat ik in die jaren uit het eerste ben verdwenen, maar opvallend was ik ook niet. Daarbij kwam, dat ik uit Jong Oranje verdween. Sinds deze competitie echter gaat het eindelijk weer goed. Tijdens de wedstrijden in Span je ging het weer met me zoals het moet". Kila werd en was gisteren ook de dirigent van het middenveld. De speler schrijft die ommekeer voor een deel toe aan de terug keer van Lex Schoenmaker. „De mensen die mij hebben af geschreven, vergeten dat mijn grote tijd was, toen er spelers waren als Hestadt en Berg. We hebben nu een heel ander elftal. Dat Schoenmaker er weer bij is, geeft me een hoop zelfvertrou wen". Dat was te merken. Het was geen toeval dat de Haagse De middenvelder is zo beschei den om daar geen conclusies aan te verbinden. Hij wijst lie ver op de ergernis van het lijde lijk moeten toezien, terwijl Ajax terugkwam. „Van een paar jongetjes hoorde ik steeds hoeveel het stond. En boven dien merkje het wel aan het publiek. Het is typerend, maar de helft van de toeschouwers moet wel gejuicht hebben bij de treffers van Ajax. En dat kan ik niet begrijpen". Aad Kila zat zich te verbijten, terwijl FC Den Haag werd op gerold. „Waarom moest het, toen we met 2—1 achter kwa men zo'n chaos achter worden? Waarom bleven we niet rustig? Met FC Den Haag is het nog altijd hetzelfde. Bij een achter stand worden we altijd zenu wachtig". Trieste, maar al te ware conclusie. Zoals ook deze: „Als we een keer Ajax hadden kunnen pakken, was het nu wel geweest. In de rust rekende ik nog zeker op een punt". Maar toen was Aad Kila nog medespeler. Aad Kila, wiens re vanchegedachten voor dit sei zoen wreed werden verstoord. „Door het applaus, dat ik bij het verlaten van het veld kreeg, wist Uitblinker Kila wordt door de reserves Louwerens en Monnee geblesseerd van het veld gedragen. ik: Aad Kila is weer terug. Dat moet ik zien vast te houden". KEES KOOMAN DEN HAAG Sfinx Michels nam gisteren in het Zuiderpark plaats op de eretribune en deed verder alsof zijn neus bloedde. Maar een andere persoon, naast hem gezeten, ontving zo af en toe enige instruc ties en repte zich dan naar trainer Jan van Daal om ze door te geven. Hoewel het dienstverband van Michels bij Ajax officieel pas vandaag op 1 september zou beginnen, weigerde de zaterdag uit Spanje terug gekeerde interim-werknemer zijn club in de steek te laten. Wie op de unieke gedachte kwam om na de rust in de wedstrijd FC Den Haag—Ajax „activist" Suurbier vanaf het middenveld te laten verhuizen, blijft daarom een geheim maar feit is dat de Amsterdamse for matie toen plotseling soepeler ging marcheren. Van Daal viel zijn opvolger Michels niet af. „We hebben deze wedstrijd sa men besproken en elke beslis sing is na overleg genomen", zei hij tactvol omdat zijn nieuwe functie bij Ajax vanavond pas bekend wordt, na de officiële come-back van de Generaal. Niettemin waren de gevolgen van deze „gouden" omzetting rampzalig voor FC Den Haag. Toen de voorsprong van de Ha genaars, uit een strafschop van Mansveld in de eerste helft ont staan, een kwartier na rust ver loren ging door een effectvolle maar houdbare bal van Krol, vloeide de ambitie uit het elftal van FC Den Haag weg en kwam de strijd neer op een ordeloos geheel. Vooral het gedwongen vertrek van uitblinker Kila brak FC Den Haag op, omdat hij op het middenveld de zwakke Pe- razic naar de actieve Schoenma ker „toebracht". Zelden kwam zijn blessure FC Den Haag slechter dan nu uit. Want daar na verloor het tactisch concept van de later overigens zeer kwa de Boskov zijn waarde en moes ten er teveel omzettingen tot stand worden gebracht. Linker verdediger Ouwehand droeg zijn taak aan invaller Landers over en kreeg zelf de opdracht als middenvelder mee te verde digen. Maar het geheim school verder in een andere wijziging. Kila's tegenstander Notten ging op Schoenmaker staan en Suur bier trok de uiterst zwakke Pe- razic naar zich toe. Deze laatste vondst van Ajax heeft de wed strijd, die in het door twintig duizend toeschouwers bezochte Zuiderpark lang bleef boeien,* het meest beslist. De penetraties van de sterk aanvallende Suur bier kregen een nog grotere be tekenis, toen Mansveld het onge luk trof, na een terecht met een gele kaart bestrafte overtreding tegen Mühren, een tikkeltje uit zijn doen te raken. Eerst klapte de buitenspelval van FC Den Haag nog herhaaldelijk goed dicht en werd veel opgevangen, maar tenslotte overwon Ajax dit euvel met betrekkelijk gemak. De stand was nog 11 en de hoop bestond dat de thuisclub genoeg professionele kijk op voetbal kon opbrengen om de, vooral tactische moeilijkheden zelf op te lossen. Maar in die spannende en chaotische slotpe riode, waarin de correct leiden de scheidsrechter Jan Keizer een gele kaart (Mansveld) en drie notities (Schoenmaker, Krol en Suurbier) uitdeelde, maakte FC Den Haag een onza lige knieval. Ajax brak elf mi nuten voor tijd snel via Meijer uit en Perazic die bijna op een lijn stond met Geels, stapte, zoals vertrouwd, naar voren. Een fractie van een seconde te laat, volgens de waarneming van de grensrechter, die Keizer opvolgde. Prompt was het pro bleem te groot voor Thie: 1—2. Voorbeeld Trailer Boskov was hierover ontzettend kwaad en beschul digde Keizer van een school voorbeeld van een verkeerde waarneming. „Wij hebben tot 1—1 prima gevoetbald met een, volgens mij, zeldzaam goede taktiek. Een gelijkspel was dan ook het minste waar ik op re kende. Maar het is onbegrijpe lijk, hoe het elftal daarna in elkaar stort". De geschiedenis herhaalde zich. Mansveld, toch tegen een verlo ren wedstrijd aankijkend schoof als enige oplossing die er was naar voren en trachtte tezamen met Schoenmaker en Van Leeu wen, de Ajax-veste met een ge- DEN HAAG - Boskov, die eer- HHHRSË ^er dit seizoen becijferde dat vier punten uit de eerste drie v Mm Jill VIrÊÊ&L competitiewedstrijden mogelijk moest zijn, zegt thans ook een vleugelspeler in dit elftal te mis sen. „Welke dat is, een linker of een rechter, maakt weinig uit als er maar een aanvaller bij komt. Ik heb hem nodig". Deze door anderen al lang ge trokken conclusie kan mis schien opgelost worden door een nieuwe Joegoslaaf aan te trekken. De 27-jarige Cherzik van Dynamo Zagreb, kan naar het buitenland vertrekken. Vraag was tot voor kort alleen wanneer? Boskov: „Deze bijzon der snelle aanvaller komt echter niet eerder vrij dan begin de cember. Jammer natuurlijk maar het is niet anders". De mogelijkheid hem woensdag al Aad Mansveld wijst naar de grensrechter, omdat deze aangegeven zou hebben, dat DenHaag tegen^adrhoncs club Ajax' tweede treffer uit een buitenspelpositie zou zijn ontstaan. Keizer luistert echter aek speelt, is daardoor uitge- niet en handhaaft zijn besluit het doelpunt geldig te verklaren. sloten. iiiniiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiniiiiiii blesseerde Hulshoff aan het hoofd te bestormen. Dit va ban- que spel met zijn bekende risi co's pakte uit zoals het meest waarschijnlijk was. Ajax stoom de door naar 1—3 door Geels, die Thie omspeelde. Maar in die tussentijd speelde zich toch veel af, wat voor FC Den Haag van belang was. De snel uitbrekende De Caluwé, passeerde de hem twee keer wegduwende Mühren (pluim voor Keizer, die door liet spelen) en gaf een hoge voorzet. Mansveld scoorde vallend, maar... met zijn handen, wat jammer was omdat achter hem Schoenmaker zijn been strekte. Mansveld deed nog meer. Toen weer eens een met veel pijn en moeite afgeslagen aanval van Ajax via Schoenmaker bij hem terecht kwam, ontdekte hij de vrijstaande Van Leeuwen. Een enorme kans ontstond voor de Hagenaar, die schrok toen doel man Schrijvers zijn doel verliet. De bal rolde centimeters naast. Rinus Michels, terug bij Ajax, maar nog steeds als tribuneklant. Zijn aanstel ling gaat vandaag in en tot zolang leek het hem juist zijn voorganger Van Daal in het veld te handhaven. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De gele kaart van Mansveld zal waarschijn lijk een schorsing van één of twee wedstrijden opleveren. Dat is een normale straf (zie Simon van Vliet) voor dergelij ke overtredingen. Dat betekent echter wel, dat het eerstvol gende duel tegen Sparta zorgelijk tegemoet gezien moet worden. Het complete defensieduo van FC Den Haag blijft dan langs de kant. De wedstrijd tegen AEK van aanstaande woensdag telt voor Mansveld niet mee, omdat de strafuitspraak een dag later zal plaatsvinden. Ook krijgt Mansveld toestemming om in het niet onder de Nederlandse strafrechtspraak vallende duel tegen Vejle BK voor de Europacup voor bekerwinnaars mee te doen. Overtuiging De ontmoeting in het Zuider park, die FC Den Haag weer eens de overtuiging schonk, dat een typische rechts- of linksbui ten in dit elftal gemist wordt, begon al bijzonder onplezierig voor FC Den Haag. Keizer, streng maar correct, haalde di rect na de eerste fluitstoot zijn aantekenboekje tevoorschijn. Schoenmaker had Notten on reglementair afgestopt. Deze tegenvaller kon FC Den Haag niet remmen in zijn aan valsdrift. De spelers bezaten een fanatieke mentaliteit en vooral Jol excelleerde. Ajax daarente gen slofte in die periode. De bal werd bij herhaling slecht afge speeld en het was net of hiervan een geduchte deprimerende werking uitging. Maar zie, FC Den Haag trof al snel tegenval ler nummer twee. Jol raakte geblesseerd en de jonge Noor Albertson moest een te groot karwei voor zijn rekening ne men. Net in die fase kreeg FC Den Haag de steun van een strafschop mee. Een gevaarlijke voorzet van Bres sloeg Barry Hulshoff, die op het verkeerde been stond, met een hand weg, omdat Van Leeuwen anders vermoedelijk had kunnen sco ren. Nu deed Mansveld het van af de elf meterstip. Het gebeur de tien minuten voor rust. De gebruikelijke angst van FC Den Haag na het nemen van een voorsprong in een topper dwong de wildgebarende trainer Bos kov furieus terug door zijn man schappen in de aanval te sturen. Parool één moest blijven sco ren: Van Leeuwen en De Calu wé kregen toen de kans het duel te beslissen, maar zij faalden. Boskov: „Dan was het bekeken geweest natuurlijk". Een gou den omzetting van Michels die op de tribune kreten als „Generaal wie zijn je korpo raals?" en „Cruyff moet Ajax het volgend seizoen zeker red den", moest verwerken, veran derde daarna erg veel, hoewel deze constatering de aanteke ning verdient, dat FC Den Haag ook meewerkte door de pech (blessure van Kila) die het op deed. Hans de Bruyn Scoreverloop: 35. Mansveld (straf schop) 1-0. 60. Krol 1—1, 75. Geels 12, 88. Geels 13. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 16.000. FC Den Haag: Thie; Ouwehand, Mansveld. Korevaar en De Caluwé; Kila (Landers). Perazic en Schoen maker; Jol (Albertsen), Van Leeu wen en Bres. Ajax: Schrijvers; Suurbier. Huls hoff. Dusbaba en Krol; Notten, Wic- kel (Van Dord) en Ger Mühren; Stef fenhagen. Geels, en Meijer. Gele kaart voor Mansveld; boekingen voor Schoenmaker, Krol en Suur bier. Twee voorzitters op een voetstuk. Nerveuze Van Praag houdt zich vast aan het gaas, terwijl een stoel, hem in staat stelt over de hoofden van anderen het spelverloop te volgen en Haagse Choufoer, staand op een bankje, bekijkt alles rustiger. EINDHOVEN Het verwachte gevecht op hoog niveau tussen PSV en FC Twente bleef zaterdagavond achterwege. Er kon zelfs helemaal niet van een gevecht worden gesproken omdat daarvoor de overmacht van de Eindhovense brigade te groot was. HeCduel had regelmatig veel weg van een spelletje kat en muis, waarbij PSV het snelle, lenige en op zijn prooi loerende roofdier was, terwijl FC Twente genoegen moest nemen met de ondergeschikte rol van een trage, wat vadsig aandoende muis, die niets anders deed. dan wat onschuldig rondhuppelen om tenslotte met 3—0 in de val te lopen. In voetbaltermen vertaald door de competitie begonnen was men. Van der Vall demonstreer- Spitz Kohn betekende het: „Wij met twee zeges van 5—1 (tegen de in de 23ste minuut de onze- hebben zelf lang niet gretig ge- MW en Eindhoven) maakte al kerheid bij zijn club door tegen noeg gespeeld en als je een te- snel zijn bedoelingen duidelijk. Harry Lubse op te schieten, ter- genstander tegenover je hebt Reeds na 80 seconden moest wijl er tijd en ruimte genoeg die dat wel doet, kom je in Gross handelend optreden toen was om wat nuttigers met de moeilijkheden". Een verkapte een foutieve pass van Frans bal te doen. Lubse zette schie- beschuldiging, die bijna alle En- Thijssen belandde bij Willy van lijk een 1-2 combinatie met Van schedese spelers zich konden der Kuylen. Het Eindhovense der Kuylen op en maakte het aantrekken. Ook al omdat Kohn „kanon" draaide om zijn terug karwei onberispelijk af: 1—0. terecht weigerde om blessures gesnelde tegenstander en om Van der Vall later: „Ik wilde de van enkele van zijn manschap- Kick van der Vall heen, haalde bal aan Thijssen geven, maar pen als excuus aan te voeren, uit maar zag zijn schot eindigen dat mislukte. Een foute pass Voor PSV telde dat soort zaken op de vuisten van Gross, die van mij, oké, maar ik vind dat niet. De Eindhovenaren leken mogelijk omdat zijn zelfvertrou- je daar niet teveel op moet ha- aanvankelijk ernstig gehandi- wen enigszins was aangetast meren. Je moet ook kijken hoe- capt omdat Ralf Edström de door een voetblessure opmer- veel ballen er goed waren", onbetwiste kopspecialist, niet kelijk vaak stompend en slaand Met Harry Bruggink op de beschikbaar was, terwijl de redding bracht en maar zelden plaats van Kalle Oranen, die middenveldbezetting verande- een bal klemvast pakte. zich in de 31ste minuut verstapt ring had ondergaan: Jan Poort- Het wervelend acterende PSV, had, bleef FC Twente tot aan vliet stond op de plaats van dat in de eerste drie kwartier de pauze met de rug tegen de Bertus Quaars. het voetbal speelde zoals het muur staan. Van der Kuylen, Het had in ieder geval niet aan moet, had echter een presentje Poortvliet en Dahlqvist teken kracht ingeboet en de ploeg, die nodig om aan de leiding te ko- den voor het zuidelijke vuur- René van der Kerkhof maakt het derde doelpunt voor PSV. Hoe spectaculair doelman Gross en invaller Bruggink ook anders proberen te voorkomen. werk waarbij een schot van Jeu- ring, die in de 40ste minuut met een omhaal ineens uit een voor zet van Thijssen eindelijk liet zien dat de Enschedeërs ook een offensieve actie konden ontkete nen, eigenlijk niet meer was dan een knal van een klappertjespis tool. Kohn zette, zoals te verwachten was, na vooral het eclatante suc ces van dinsdag tegen AZ, over igens in hetzelfde Eindhovense stadion, Achterberg in waar door Arnold Mühren moest wij ken. Twente scheen geïnspi reerd door de komst van de karaktervolle wisselspeler, die al snel na zijn entree een paar hoekschoppen forceerde. Toch was PSV weer het eerst gevaar lijk. Na een kort en fel bombarde ment van Lubse, René van de Kerkhof en nogmaals Lubse, waarbij achtereenvolgens Gross, Bruggink en weer Gross redding brachten, was het in de 15de minuut andermaal raak. De Enschedeërs waren opgerukt tot het strafschopgebied, waar Adrivan Kraay geposteerd stond om, alweer na onnodig balverlies, met een kristalzui- vere dieptepass de bal voor waarts te dirigeren. Peter Dahlqvist startte vanaf de eigen helft en kon derhalve, de protes ten van FC Twente ten spijt, ongehinderd oprukken. Gross kwam zijn doel uit. Aarzelde, ging weer terug en dat bood de snelle spitz alle gelegenheid om de goede hoek uit te zoeken. Twee minuten later werd het vonnis helemaal geveld, toen René van de Kerkhof, nadat zijn broer Willy en,Dahlqvist waren gestrand op Gross, 3-0 liet regi streren. TON VAN DALEN Scoreverloop: 22. Lubse 1—0, 59. Dahlqvist 20, 62. René van de Kerkhof 3—0. Scheids rechter: Beek. Toeschouwers: 20.000. PSV: Van Beveren; Krijgh, van Kraay, Strik, Deijkers; Willy van de Kerkhof, Poortvliet. Van der Kuij- len; René van de Kerkhof, Lubse. Dahlqvist (Francois). FC Twente: Gross; Van Ierssel, Drost, Overweg, Oranen (Bruggink). Thijssen. Van der Vall. Mühren (Achterberg); Bos. Jeuring. Pahl- platz. De all-in finales van de nationale kampioen schappen zwemmen wa ren perfect georgani seerd. Bondsvoorzitter mr. Jaap van der Krol liet dit in zijn slotwoord duidelijk blijken. Hij distantieerde zich daar mee van de negatieve berichtgeving die in De Zwemkroniek, het offi cieel orgaan van de KNZB, over zwembad De Fluit naar voren was gekomen. Van der Krol deed dit namens het ge hele bondsbestuur. Hij hoopte van harte nog eens in Leidschendam terug te kunnen komen. Een betere waardering voor de vele organisato rische arbeid hadden de gemeente Leidschen dam, de Kring Den Haag KNZB en de ver eniging AZL zich niet kunnen wensen. Chaos Na de slechte organisa tie van de wereldkam pioenschappen op de baan in Rocourt hebben de Belgen ook in Mettet en Yvoir de „gouden medaille" veroverd. Vooral het wereldkam pioenschap voor profs in Yvoir zal de wielerge- schiedenis ingaan als de slechtst georganiseerde titelstrijd sinds het uit vinden van de fiets. Het parkoers, omzoomd door naar schatting hon derdvijftigduizend toe schouwers, was nauwe lijks af^^zet waardoor duizend^-. toeschouwers over en op het parkoers liepen. De renners kre gen niet de gelegenheid een normale wedstrijd te rijden. De doorkom sten van de zevenenze ventig renners waren chaotisch. Na tien ron den dwarrelden duizen den friteszakjes over de weg en de regen in de vroege ochtend had het parkoers omgetoverd tot een grote modderpoel. Yvoir was geen wereld kampioenschap waar dig. De Belgische rijks wacht, die in Mettet ook al niet zachtzinnig was opgetreden, probeerde de chaotische toestan den even chaotisch op te lossen. Toeschouwers werden met gummi knuppels bewerkt, waar door de ziekenauto's af en aan moesten rijden. De aankomst op de berg van Yvoir had meer weg van de ondergang van de wereld. Iedereen vluchtte voor zijn leven. De UCI zal er goed aan doen de Belgische „or ganisatoren" lange tijd geen wereldkampioen schappen toe te wijzen, tenzij de garantie gege ven kan worden dat de titelstrijd een vlekkeloos verloop zal hebben. Straf bankje Invoeren van het straf bank je bij voetbalwed strijden is al menigmaal ter sprake geweest. Er zijn ook al proeven mee genomen, maar de KNVB sprak een veto uit omdat het strafbank- je strijdig is met de spel regels. In de Afdeling Noord-Brabant is on langs een symposium gehouden over straf rechtspleging en daar is het strafbankje weder om ter sprake gekomen. De Afdeling kreeg van de sectie amateurvoet bal van de KNVB toe stemming één seizoen een proef te nemen voor wedstrijden van junio ren, uitgezonderd A-ju nioren. Er is bepaald dat de straftijd vijf minuten zal bedragen en dat een speler slechts eenmaal naar het bankje kan worden verwezen. Het verdient aanbeveling dat het experiment door de bondsbestuurders nauw lettend wordt gevolgd. Het zou een aanzet kun nen zijn voor verdere verbreiding, t.z.b. wel licht zelfs tot en met het betaald voetbal. Gezien de enorme hoeveelheid boekingen, gele en zelfs rode kaarten die weke lijks in die sector moe ten worden uitgedeeld, zou het strafbankje een bijdrage kunnen leveren in de strijd tegen de spelverruwing. Dat zou een verregaande discus sie met de International Board, het lichaam dat de spelregels vaststelt, waard zijn.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15