Superieure Laudin Ongecompliceerde Andre Gevers geloofde weken in wereldtitel Geen officiële tijd van winnaar Jan Hordijk in Zoetermeerse wielerronde Nigeriaan Buba vergat zadel KRUUNENBERG WON OMLOOP Roscoe Tanner haalde laatste zestien niet LEIDSE C0URAN1 CAGES A 14 (Van onze sportredactie) METTET Bij een wereld kampioenschap wielrennen komen elk jaar favorieten en outsiders aan de start. Ook bij het wereldkampioenschap amateurs op de weg in het Belgische Mettet. In tegenstel ling tot andere jaren was het opvallend dat veel „zwarte landen" zoals Jamaica, Co lombia, Trinidad, Nigeria hadden ingeschreven. In deze landen is de wielersport in opkomst. De Jaraaicanen, Co- lombianen en de Nigerianen vielen in de eerste ronde al af, maar gingen vaak toch nog door en moesten door de orga nisatie, toen zij op een ronde achterstand werden gereden, uit de koers worden genomen. Een bijzonder opvallende ploeg was die van Nigeria. Het Afrikaanse land had drie ren ners, Palmer Okundaye, Ga briel Gold en Paul Buba inge schreven. Trainer en begelei der van het donkere trio was de Nederlander Martin van de Ven. Hij vormde met de voor zitter van de Nigeriaanse wie lerbond Mosis Iloh het begelei dingsteam. Het wereldka rr- pioenschap begon met pech. Nationaal kampioen Paul Bu ba, die vrijdagavond in Brus sel aankwam, ontdekte bij aankomst in Mettet dat hij het zadel in Lagos had achtergela ten. En zonder zadel fietsen gaat moeilijk. Daarom besloot Paul Buba niet te starten. De twee andere landgenoten kwa men wel aan de start en speel den een schimmenspel in de achterhoede. Martin van de Ven, die met de Nigeriaanse ploeg naar Oir- schot terugkeert, blijft in Ne derland. Voorzitter Mosis Iloh heeft contact opgenomen met de mecanicien van Caballero John Krijnen. De Nigeriaanse voorzitter zoekt nog dertien wielercoaches voor zijn bond. Mosis Iloh: „Nigeria heeft ruim zestig miljoen inwoners en telt slechts 500 georgani seerde wielrenners. Het minis terie van onderwijs wil de wielerbond alle steun geven. Wij zijn in Mettet om ervaring op te doen. En te kijken hoe het hier in West-Europa gaat". De Nigeriaanse voorzitter zei verder dat de regering van zijn land per jaar 2.000 Engel se racefietsen gratis ter be schikking stelt voor de wieler clubs. Martin van de Ven: „Toevallig ben ik bij de Nigeriaanse wie lerbond terecht gekomen. In 1971, ik was toen 23 jaar, ben ik door de Stichting Neder landse Vrijwilligers naar Nige ria uitgezonden. Mijn dienst verband loopt nu af. De voor zitter is meegekomen om voor mij een opvolger in Nederland te zoeken". ORGANISATIE VERGAT CHRONOMETER IN TE DRUKKEN (Van onze sportredactie) ZOETERMEER Zo'n tachtig renners gingen zaterdagn iddag rond drie uur van start in de veertiende Ronde van Zoetermeer. Lang heeft het er naar uit gezien, dat de kleine strijdlusti ge Piet Francken uit Breda de ronde zou gaan winnen. Maar hij kwam in de slotfase na veel kopwerk te hebben gedaan kracht tekort. Daardoor was het Jan Hordijk uit Westmaas die als winnaar van de ronde de ronden iss Diana mocht kussen. Jan Hordijk zegevierde voor de zesde maal in zijn wielerloopbaan: „Het was een harde strijd, maar het ging erg lekker en tijdens de laatste ronde ging ik steeds sneller", vertelde hij met een glimlach. Zo'n 25 ronden voor het einde van de 86 ronden (100 km.) had zich al een kopgroep gevormd waarin zich buiten Jan Hor dijk ook Ben Geense (St Philipsland), Piet Franken, Langereis en de winnaar van vorig jaar Jan Butter uit Alkmaar bevonden. Geense viel vervolgens uit deze kopgroep weg en later moest ook Franken uit dit groepje verdwijnen. Geense kwam echter fraai terug en werd twee de achter Jan Hordijk. Jan Butter moest genoe gen nemen met een derde plaats. Op de vierde plaats kwam Langereis voor Franken, Mak, B. Broere, W. Lugtenburg, G. Pronk, J. de Groot en W. Steenis. Wie daarna over de eindstreep kwamen was voor de jury moeilijk na te gaan. De uitslag werd tot de twintigste plaats bekend gemaakt, maar slechts tot de tiende plaats bleek alles goed te zijn. Door enkele protesten werd er van de tiende tot de twintigste plaats een herziene uitslag bekend gemaakt. Premie Belangrijk was echter dat de veertiende Ronde van Zoetermeer voor de amateurs talloze pre- n ies telde. Het bedrijfsleven steunde deze wielerwedstrijd en er waren dan ook maar weinig renners zonder een of meer pren ies. De tijd van de winnaar was 2.24.08, een zeer snelle tijd. Eerlijkheidshalve moet echter ge zegd worden, dat deze tijd afkomstig was van het uurwerk van een verslaggever, omdat de organisator, de vereniging Sparta uit Den Haag, de chronometer heeft vergeten in te drukken. Toch was de organisatie van RRC Sparta uitstekend, het verliep erg vlot er was een veilig parcours met de start en finish uitgezet in de J. Hoornstraat. De wedstrijden werden vooraf gegaan door jeugdwedstrijden die ook erg veel belangstelling trokken. VESSEM Jimmy Kruunen- berg uit Hoofddorp heeft in Vessem de Omloop van het Zuiden, een wegwedstrijd voor amateurs over 141 kilo meter, gewonnen. Piet Kuys werd tweede en Peter van der Kruys derde. De uitslag is: 1. Jimmy Kruu- nenberg (Hoofddorp) 141 kilo meter in 3 uur, 6 minuten en 35 seconden, 2. Piet Kuys (Vlij men), 3. Peter van der Kruys (Helmond), 4. Adrie van Hou- welingen (Heesselt), 5. Ton ter Harmsel (Lage Zwaluwe), 6. Gerard Tabak (Veldhoven), 7. Eddy Rotman (Bel), 8. Ad van Overveld (Zegge), 9. Ben Li- bregts (Vlijmen), 10. Toon van der Steen (Etten) allen in de zelfde tiid als de v Het beslissende moment voor Andre Gevers. Hetpeloton kan hem niet meer bijhouden. Mettet - De verzengende hitte, de gevreesde Belgi sche casseien, de krachtenslopende heuvels rond Mettet en de tegenstand van ae Zweed Sven Ake Nilsson in de laatste kilometers hebben de sterkste Nederlandse amateur, Andre Gevers uit Schijndel, niet van de wereldtitel kunnen afhouden. De tijdrit- specialist uit Noord-Brabant, zorgde met zijn fraaie zege voor de vijfde Nederlandse regenboogtrui. Breed lachend en ontspannen onderging de nieuwe kampioen de chaotisch georganiseerde ceremonie protocolaire. De beslissende ontsnapping kwam in de tiende van de twaalf ronden lange koers. De Pool Kowalski en de Rus Cha- plygin ontsnapten aan de greep van het peloton en namen enke le honderden meters voor sprong. In de kop van het pelo ton, waarin de Nederlanders Gevers, Dohmen en Pirard veel werk hadden verzet, reageerden de Italiaan Cerutti, de Deen Hansson, en Andre Gevers on middellijk op de Oosteuropese greep naar de macht De kop groep die ontstond was wel sterk genoeg om door te gaan, maar de bereidheid tot samen werking was niet aanwezig. De zeven vluchters vormden geen eenheid en na nog geen 10 km was de groep weer ingehaald. Na de hergroepering sprong de Zweed Sven Ake Nüsson uit de groep weg en nam een kleine voorsprong. Gevers ging met de Zweed, die er juist een schor sing van een maand wegens do ping in de Ronde van Joegosla vië op had zitten, mee. Het twee tal, bleef doorgaan en nam der tig seconden voorsprong. In de laatste omloop, een ronde van veertien km, werd de voor sprong zelfs vergroot tot 57 se conden en moest Andre Gevers alleen de Zweed nog verslaan. In de laatste beklimming naar de finish schudde de Brabander de vermoeide Zweed van zich af. Breed lachend en met de handen omhoog ging de ijzer- sterke amateur twee seconden eerder over de finish. 'Toen ik bij Nilsson kwam voel de ik me sterk genoeg om alleen door te gaan. Toch bleef ik bij hem omdat het met z'n tweeën toch gemakkelijker is, maar ik heb geen moment getwijfeld aan de wereldtitel", zei Gevers na afloop van de 184 km lange rit over de heuvels. „De samen werking met de Zweed was erg goed. Ik kende hem niet en heb hem daarom enkele malen met tussensprintjes uitgeprobeerd. Vooral m de laatste kilometers merkte ik dat Sven Aka Nilsson moeite had met mijn tempo. Vanaf dat moment was ik zeker van de regenboogtrui". Profcontract Andre Gevers, 23 jaar en vol gens bondscoach Joop Midde- link de sterkste amateur die Nederland heeft, zal na het be halen van de regenboogtrui proberen een contract bij de profs te krijgen. "Ik heb al lang profplannen. Er is nog niemand bij mij gekomen. Dat vind ik raar want de laatste weken heb ik toch goede uitslagen gere den". Andre Gevers, sinds mei in de w.w., omdat hij meer tijd vrij wil hebben voor de wielersport, heeft dit jaar o.a. de Ronde van Oost-Zwitserland en de Ronde van Zeeuw-Vlaanderen gewon nen. In Olympia's ronde door Nederland werd de lange Bra bander tweede achter Hans Langerijs en ook in de Ronde van Oost-Duitsland reed Gevers erg sterk. "In de Ronde van Oost-Duitsland heb ik veel zelf vertrouwen gekregen. Er was een Oostduitse journalist die in zijn krant had geschreven dat ik de nieuwe wereldkampioen zou worden. Vanaf dat moment heb ik er altijd in geloofd. Ook de Poolse oud-wereldkampioen Scurowski geloofde in zijn we reldtitel. In de Ronde van Oost- Duitsland reed hij steeds met een shirt van mijn supporters club". Conditie KNWU-arts 'dr. Schattenberg, die Gevers vergezelde naar de dopingcontrole zei: "Gevers was de sterkste renner in de ploeg. Het gehele seizoen wer den de renners door mij onder zocht. In mei heb ik tegen An dre al gezegd dat zijn conditie niet meer te peilen was. Er bestaan in de medische wereld geen apparaten om zijn condi tie te controleren. Hij verkeer de in een optimale conditie en is een oersterke Hollandse jon gen. Bovendien heeft hij geen psychise problemen. Het is een jongen die zich nooit zorgen zal maken. Als er een renner in de Nederlandse ploeg in aanmer king kwam voor de wereldtitel dan was dat ongetwijfeld An dre Gevers". Joop Middelink, de succesvolle coach van de wegploeg, had even zijn twijfels gehad. Midde link: "Ik heb wel even gedacht aan een catastrofe voor de gehe le Nederlandse ploeg. De ren ners hielden zich te rustig in het peloton. Alleen Mathieu Doh men is even weg geweest. Van Andre Gevers had ik het begin meer verwacht. Hij heeft toch een tactische sterke koers gere den. Hij deed in de kopgroep niet al te veel werk en heeft zijn tegenstanders bestudeerd. Op het juiste moment heeft hij zijn slag geslagen". Joop Middelink heeft voor de nieuwe wereldkampioen een programma samengesteld, waarin Andre Gevers zich op nieuw zal kunnen bewijzen. Ge vers gaat naar Canada om in Quebec een tijdrit te rijden en zal ook in de Grand Prix des Nations, enkele jaren geleden gewonnen door Fedor den Her tog, en de Grand Prix de France De dolgelukkige nieuwe gelukkige vriendin Ingrid. Andre Gevers, de werkeloze timmerman uit Schijndel, zal in de komende weken met Midde link over de Olympische Spelen gaan praten. Gevers die de NOC-verklaring al heeft gete kend, wil van deze verklaring af. "De Olympische Spelen is voor iedere sportman het grote ideaal, maar voor een wielren ner is een profcontract toch nog mooier. Als ik eerder naar de profs kan stappen dan zal ik de Olympische Spelen laten schie ten". Het wereldkampioenschap in Mettet werd door het succes van Gevers toch nog een Nederlands feest De Nederlandse amateurs hebben in het Belgische plaatsje niet teleurgesteld. Alleen Arie Hassink en Gerrie van Gerwen stapten af. Beide renners kon den het hoge tempo niet meer volgen. Van Gerwen, die ook in Rocourt moest afhaken en daar de schuld kreeg van de afgang van de achtervolgingsploeg, klapte helemaal dicht en voor Hassink die te nerveus is, was- het parcours veel te zwaar. Has sink: "Ik kreeg last van maag kramp. Ik had 's morgens niet goed gegeten. Bovendien kon ik mijn benen niet meer rond krij gen. Het was voor mij veel te zwaar". WIL VAN DER PLAS (Van onze sportredactie) LISSE Drie eerste prijzen heeft de superieure Marian Laudin zonder al te veel inspanning bij de Nederlandse kampioenschappen voor tennisle- raren binnen gehaald. Zijn mix-partner Nellemie- ke Brouwer stak bij de dames met kop en schou ders boven de andere uit. In de enkelspelfinale kreeg Laudin te maken met Frans de Kort. Volgens de plaat sing had Gerard Scholtes hier moeten staan, maar deze maakte zaterdag in de halve eindstrijd teveel fouten om met De Kort te kunnen afre kenen. Via tweemaal 6-4 speelde De Kort Zich in de finale. Laudin zegevierde met 6-3, 6-3. In de halve fina le tegen Blom ging het Lau din aanvankelijk minder makkelijk af. Tot 6-6 ging de score gelijk op, doch in de tie break liep hij via 7-4 door. Hierna was de strijd be slecht: 6-1 voor Laudin. Ook Nellemieke Brouwers vond een onverwachte fina- liste tegenover zich, mej. Van der Ham, die in de eerste ronde Joke Bos van zich af had gehouden: 7-6, 4-6, 10-8. Vervolgens versloeg zij de als tweede geplaatste A. Jels- ma in 6-4, 4-6, 6-1. In de finale liet Nellemieke Brou wers echter geen twijfel be staan over de krachtsverhou dingen: 6-1, 6-3. In het heren dubbel rekenden De Kort en Jansen in de voorlaatste ron de af met het duo Blom- Baars, waarna de finale te gen Laudin-Scholtes kwam. De spanning ontbrak echter, vooral omdat De Kort niet erg op dreef was. Bij tegen standers van een gelijker ka liber hadden Scholtes en Laudin voor een beter kijk spel kunnen zorgen. Nu wa ren de zaken in nog geen drie kwartier bekeken, 6-2, 6-2. Jim Connors is er maar even bij gaan zitten tijdens zijn partij. In een rally kan hij de bal toch niet meer retourneren, zodat hij vanaf de kant de laatste klap bekijkt. NEW YORK Chris Evert en Jimmy Connors, vorig jaar nog verloofd, maar nu alleen nog met elkaar in verband gebracht als lijstaanvoerders bij de open Amerikaanse kampioenschappen, hebben zich afgelo pen weekeinde zonder zorgen geplaatst voor de laatste zestien van Forest Hills. Chris Evert, die inmiddels is gekozen als presidente van de dames tennisassocia- tie, zegevierde met 60, 63 over de Russiche Natasja Tsjmyreva. Jimmy Connors die weer Davis Cup voor Amerika speelt, zege vierde met 6—3, 61 over de Fransman Georges Goven. Bij de laatste zestien van het here nenkelspel kwalificeerde zich de Zuidafsrikaanse veteraan Bob Hewitt. Laatstgenoemde reken de koelbloedig af met Balacs Taroczy, die vrijdag nog Tom Okker had uitgeschakeld (6—2, 6-1). Harold Solomon was tegen de snel opkomende Pool Wojtek Fi- bak (4—6, 6—0, 7—6) in de tien de game van de derde set een slag van de nederlaag verwij derd. Eenmaal bij 6—6 aange land won Solomon de afsluiten de tiebreak zonder moeite: 7—1. Karl Meiier, de Westduitser, die bij kleinere toernooien wel eens voor verrassingen zorgt, deed gisteren van zich spreken. Hij schakelde de als tiende geplaat ste Roscoe Tanner uit (6—7, 6—4, 64). „Ik geloof dat ik nog beter kan", liet de Westduitser na afloop zelfverzekerd weten. Tine Zwaan is zaterdag in de tweede ronde uitgeschakeld. Zij verloor met 6—3, 2—6, 6—7 van de Amerikaanse Valerie Ziegen- fuss. heren enkelspel derde ronde: Ashe (VS)—ZFranulovic (Joe) 6—2, 6-0. Solomon (VS>-Fibak (Pol.) 4-6, 6-0. 7-6; Hewit (Z.-Af.)-Taro- cay (Hon.) 6-2, 6-1; Pattison (Rno)—Cano (arg.) 5—7. 6—4, 7—5, Dibbs (VS)—Higueras (Spa) 6—3, 6—0; Jauffret (Fr.)—Johansson (Zwe) 7—5, 6—4; Fillol (Chili)—Pasarell (VS) 6-3, 7-5; Meiier (W.-Dld)-Tan- ner (VS) 6-7 6—1. 6—1; Connors (VS)—Goven (Fr.) 6-3, 6—1; Orantes (Sp.)Phmann (W.-Dld) 6—2, 3—6, 6—1; Ramirez (Mex.)—Parun (NZ) 1—6, 6—3, 6—3; Nastase (Roe)—Cox (Gbr) 6—0, 6—1, Kodes (Tsj.)—Ball (Aus.) 62, 6—0, Vilas (Arg.)—Stock ton (VS) 6-1,6—1. Dames enkelspel tweede ronde: Virginia Wade (Gbr)—Marina Krosji- na (Rus) 61, 63; Katja Ebbing- haus (W.-Dld)—Helen Gourlay (Aus.) 64, 75; Beth Norton (VS)—Carrie Meyer (VS) 7-5. 1-6, 6-2; Pam Teeguarden (VS)—Olga Morozova (Rus) 46, 62, 76; Chris Evert (VS)—Natasja Tsjmyreva (Rus) 6—0, 6—3; Greer Stevens (Zaf)—Sue Bar ker (Gbr) 60, 6—7, 6—4; Valerie Ziegenfuss (VS)—Tine Zwaan (Ned.) 3-6 6-2 7-6. Martina Navratilova dankt de hemel na het winnende punt gescoord te hebben in haar partij tegen de Ameri kaanse Kathy May.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14