0>A Staats greep in Peru* 2#13^14 leslissend week-end oor 424 missionarissen Nederlandse man koopt meer kleding £eidóc@ou/ta/ni najaarsbeurs (gebruiksgoederen) Snoepfabrikanten in tegenaanval Marktaandeel van Neckermann en Sunair gestegen De Valera (92) overleden In december besluit over nieuwe partij Marine had opdracht blokkades te breken Onderhandelin gen Enka voorlopig afgebroken A.TERDAG 30 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT/ (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM „Snoepen is slecht voor de ivoren wach ters en daarom moeten de spotjes over snoep in de STER-re- clame worden voorzien van een tandenborsteltje". Dit zijn sinds enige tijd de regels en zo moeten de snoepfabrikanten het spel spelen. Met dat zelfde borsteltje gaan zij nu het Nederlandse publiek te lijf. Zij hebben een stichting in het leven geroepen die informatie gaat geven over de rol van zoetwaren in de maatschappij. Bij deze voorlichting wordt de nadruk gelegd op mond- en tandhygiëne. In het eerste bulletin zet VISI (Voorlichtingsinstituut voor de Suikerverwerkende Industrie) om te beginnen wat puntjes op de I. „Van alle suiker die in Nederland wordt geconsu meerd, gaat tien procent in de snoep. In alle snoep en koekjes samen gaat achttien procent. Dat wil zeggen dat 82 procent van de suiker op een andere manier de aan cariës onderhevig tanden en kiezen passeert. Het is dus overdreven en zelfs onredelijk om te stellen dat snoep de enige boosdoener is als het gaat om tandbederf", staat in het bulletin geschreven. Er zijn meer oorzaken van tandbederf die in Nederland opgaan, aldus VISI. Ten eerste signaleert men een razend tekort aan tandartsen. De 4000 die er zijn, zijn van goede kwaliteit, maar het aantal is zo klein dat Nederland zich tot één van de slechtst bedeelden in Europa mag tellen. Boven dien, zeggen de snoepmakers, zijn de Nederlanders voor een groot deel zelf schuldig aan hun slechte gebit. Zij staan als vierde genoteerd op het lijstje van „Grootste snoeper van Eurpa". In een heel jaar echter verbruiken zij gemiddeld slechts drie tubes tandpasta en een halve tandenborstel. Tenslotte is er te weinig voorlichting over tandverzorging. En daarom is de VISI opgericht. Men wil het onderzoek naar het ontstaan en het voorkomen van tandbederf steunen, zowel op wetenschappelijk als op ander terrein. Men kan alles vertellen over de goede methoden en technieken van mond- en tandverzorging en men geeft informatie over snoepgoed, over de voor- en nadelen van snoepen. Deze inlichtingen zijn te krijgen in de Amsterdamse Wibautstraat 12. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Ondanks inflatie en massale werkloosheid hebben de touroperators Neckermann Vliegreizen en Sunair dit jaar de wind voortdurend in de zeilen gehad. Necker mann denkt eind december een stijging te kunnen noteren van 45 procent. Het marktaandeel van Sunair is met 25 procent gestegen. Met ingang van de komende herfst zal Sunair het merendeel van zijn chartervluchten laten uitvoeren door Transavia. Met deze luchtvaartmaatschappij is een mammoetkontrakt afge sloten ter waarde van 18 miljoen gulden. Dit werd gisteren in Amsterdam bekendgemaakt. Tevens werden de nieuwe programma's uitgebracht. Nieuw voor Sunair zijn de winter sportreizen en wel naar Oostenrijk en Frankrijk. Neckermann heeft voor dit najaar twee gidsen op de vakan- tiemarkt geworpen: één met honderden vakantie-aanbiedin gen in Europa en voor het eerste een verre-reizen-gids. De wintersportmogelijkheden bij Neckermann zijn dit jaar ver der uitgebreid: naast Oostenrijk en Roemenië kan men nu ook naar de Italiaanse Dolomieten en de Poolse Tatra. STIJGENDE OMZET SINDS 1971 De nieuwe man in Peru: Francisco Morales Bermu- dez. LIMA (AP) Militaire bevelhebbers hebben gis teren door een snel uitgevoerde, en kennelijk zonder bloedvergieten verlopen staatsgreep een einde gemaakt an het (linkse) bewind van presi dent Juan Velasco van Peru. In een uitzending van de nationale radio werd gezegd dat het presidentiële paleis in Lima kort voor het middaguur door troepen werd ingenomen en dat Velasco was vervangen door Generaal Fransco Morales Bermudez, die tot dusverre pre mier, chefstaf van het leger en minister van defensie was. Het communiqué waarin de machtswisseling be- De afgezette president Juan Velasco. kend gemaakt werd, was ondertekend door de bevelhebbers van de vijf militaire districten van Peru. In dit communiqué werd gezegd dat de staatsgreep is gepleegd om een „vrij vaderland" tot stand te brengen en een einde te maken aan „persoonlijkheidsverering en de vervormingen die onze instituties hebben ondergaan door degenen die een vergissing maakten en geen begrip hadden voor de exacte revolutionaire gevoelens van alle Peruanen". Wel zal men, aldus de verklaring „getrouw de principes van de socialistische revolutie blijven volgen". Surinaamse oppositie bij opening van parlement PARAMARIBO De leden van de Hindostaanse oppositie partij VHP in het Surinaams parlement, zullen maandag de opening van het nieuwe zit tingsjaar van de Staten (parle ment) bijwonen. Voor deze bij eenkomst in een buitengewone vergadering is geen quorm ver eist, omdat er niet wordt be raadslaagd of beslissingen wor den genomen. De oppositie zal echter niet aan wezig zijn als premier Arron kort daarop in een gewone ver gadering de miljoenennota zal aanbieden en er een nieuwe voorzitter en ondervoorzitter ge kozen moet worden. Het ontbre ken van de oppositie betekent dat er geen quorum aanwezig is DUBLIN (AP/Rtr.) Oud-pre sident Eamon de Valera van Ierland is gistermiddag op 92- jarige leeftijd overleden. Hij stierf in een verpleegtehuis in Dublin, waar hij sinds zijn af treden in 1973 had gewoond. Hij was al enkele weken vrij ernstig ziek en zijn overlijden kwam niet als een verrassing. De Valera; die veertien jaar pre sident van zijn land is geweest, werd in 1882 in New York gebo ren uit een Ierse moeder en een Spaanse vader. Na het overlij den van zijn vader in 1885 gin gen moeder en zoon naar Ier land. Op school toonde hij zo'n goede aanleg voor wiskunde, dat Einstein eens gezegd heeft dat de Valera een van de negen mannen was die zijn relativi teitstheorie begrepen. Hij werd leraar wiskunde, maar sloot zich in 1913 aan bij de beweging die zich verzette tegen het Britse bestuur. In 1916 was hij de laat ste verzetleider die zich aan de Britten overgaf, hij werd ter dood veroordeeld, maar hij dankte zijn leven aan zijn Ame rikaans staatsburgerschap. In 1918 werd hij weer gevangen gezet, maar ontsnapte en ging naar Amerika om geld in te zamelen. Na de onafhankelijk heid werd hij de eerste premier van zijn land, een functie die hij vele malen vervulde. Tussen 1959 en 1973 diende hij zijn land als president. Vergeefs heeft hij gevochten voor twee idealen, de herleving vah het Keltisch, de oorspronkelijke Ierse taal, en de hereniging van Noord-Ierland met de republiek. De gisteren overleden Eamon de Valera. Benoeming staatssecretaris DEN HAAG (ANP) Drs. K. de Jong uit Amersfoort is thans bij Koninklijk Besluit benoemd tot staatssecretaris van onder wijs en wetenschappen. Hij volgt Dr. A. Veerman op aan wie om gezondheidsredenen ontslag is verleend. Midden deze week werd zijn kandidatuur reeds bekend. GROEP-DE ZEEUW: UTRECHT In december zal de groep De Zeeuw bestaat om een nieuwe politieke partij op te beslissen of er een nieuwe politieke partij moet richten. Daarom is voorlopig gekozen, aldus een worden opgericht. De „beweging De Zeeuw" heeft deze conclusie gisteravond getrokken op een bij- nota, voor het „articuleren" van een nieuwe poli- eenkomst, waar niet alleen ex-KVP'ers aanwezig tieke denkrichting. Als daaruit een beweging ont waren, maar ook leden van D'66 en DS'70. staat die breed en sterk genoeg is om zin te geven Uitgangspunt voor de besprekingen van de groep aan een nieuwe politieke partij, dan moet zo'n rondom de voormalige KVP-partij voorzitter was partij worden opgericht. Die nieuwe partij zou een nota, waarin wordt gezegd dat grote aarzeling progressief, maar ondogmatisch moeten zijn. DEN HAAG „Er mag geen twijfel aan bestaan: de marine zou zijn ingezet om de blokkade van de schippers van begin deze week te breken als het afzetten van de vaarwegen niet vrijwillig was opgeheven. Hier was sprake van een actie, die niet evenredig was aan het beoogde doel". Dit zei premier Den Uyl gisteren tijdens zijn wekelijkse persconferentie naar aanleiding van de houding van de regering tegenover de blokkade. „Ik ben een groot voorstander van demon stratievrijheid. Als een aktie een demonstra tief effect beoogt ben ik geneigd ermee akkoord te gaan. Maar het wordt anders als derden ernstige schade wordt toegebracht en doel en middelen niet meer in verhouding staan tot de aard van de actie", aldus drs. den Uyl. Hij zei het te betreuren, dat de actie was gevoerd door de schippers, want iedereen kon al vele weken weten, dat het wetsont werp, dat de evenredige vrachtverdeling on gedaan zou moeten maken, zou worden ver worpen. Belgische schippers hebben inmiddels de blokkade van het kanaal van Gent naar Terneuzen overgenomen. „Voor onbeperkte duur" zo werd meegedeeld, maar naar ver wachting zouden zij de blokkade vanoch tend opheffen. (Van een onzer verslaggevers) ^STERDAM - De aankopenvan herenkleding mannen boven 14 jaar zijn in vier jaar tijd et meer dan de helft toegenomen. In 1971 koch- n de Nederlandse mannen voor bijna 2 mil- •d, in 1974 voor ruim 3 miljard. Per hoofd :gen de bestedingen in deze periode van 409 naar 3 gulden per jaar. In 1974 gaf de gemiddelde xlerlander 161 uit voor kostuums, 81 voor 'erhemden, 80 voor pantalons, 31 voor over- en regenjassen, 31 voor ondergoed, 33 voor pullovers en t-shirts en 1,7 voor sokken. Deze gegevens zijn gisteren bekendgemaakt door de heer L. Kusters, algemeen-secretaris Nevec bij gelegenheid van de 30e herenmodebeurs, welke van 1 t/m 3 september in de R.A.I. te Amsterdam wordt gehouden. loonkosten), maar eenbelangrijk deel van de groei is ook veroorzaakt door uitbreiding van de garde robe. De Nederlandse man wordt modebewuster. De cijfers wijzen namelijk niet alleen op uitbrei ding maar ook op grotere variatie in de kleerkast. Ten opzichte van 1971 werd in 1974 aanzienlijk meer in stuks gekocht aan T- en poloshirts, over hemden, ondergoed, sokken, vrijetijdsjacks, lede ren kleding en kostuums. Een bijzonder sterke groei ondervond de jeanssector. Volgens de Nevec is ongeveer de helft van de kledingconsumptie van buitenlandse herkomst (vooral uit west-Duitsland, België, Frankrijk en het Verre Oosten), oosten). In de Nederlandse heren- bovenkledingindustrie (inclusief overhemden en vrijetijdskleding) werken rond 10.000 De gegevens zijn gebaseerd op een consumente nonderzoek door de Nederlandse Stichting voor Statistiek te 's-Gravenhage. Voordelen EEN BEETJE VERBAZINGWEKKEND is, hoe merkwaardig de niet-zwijgende minderheid in Nederland soms reageert op feiten, die buiten het patroon van de door haar gewenste tijdgeest liggen. Een nieuwslezer van de N.O.S., die ervoor bedankt kijkend Neder land teksten voor te lezen, die naar zijn mening onrecht bevatten, wordt als een redeloze curiositeit belachelijk gemaakt; een collega wiens stem gebruikt is op een anti-abortus-reclameplaatje krijgt een officiële berisping wegens onzorgvuldig gedrag. Ons bezwaar is, dat langzamerhand velen een afwijking van wat „objectiviteit" heet, al naargelang de richting van de afwijking, een zedelijke plicht vinden en een andere afwijking bekritiseren als verwerpelij ke inbreuk op hun code. Over polarisatie gesproken. Wanneer om opvoeding en vorming van kritische mensen gepleit wordt, om in deze wantoestand verandering te brengen, kan er door de overheid en andere instanties niet voldoende haast gemaakt worden. De vraag is alleen of de pleitbezorgers hiervoor zelf onder „kritisch" ook al weer niet een vooraf gewaarmerkt produkt verstaan. Want laten we in het decennium waarin alsmaar gepleit wordt voor ,de emancipatie en geestelijke vrijheid van achtergebleven en misleide groepen niet over het hoofd zien, dat we het spook van „het doel dat de middelen heiligt" graag alle vrijheid gunnen. Want het doel waarom het gaat, kennen we graag een graad van juistheid toe die het boven alle twijfel opheft. Aan komende generaties de taak om, als wij ons vergissen, te zorgen voor de correcties. Waarbij dan vaak de oude geschiedenis zich herhaalt. Pressie met succes IN DE LAATSTE WEEK VAN AUGUSTUS heeft de blokkade-ac tie van de binnenschippers alle andere binnenlandse kwesties in Nederland overschaduwd; moeilijkheden om Suriname, rel om de nieuwe NOS-voorzitter, boze belastingplannen van de regering, ze moesten allemaal de tweede viool spelen. Waarbij dan de kantteke ning, dat de levensloop van de fiscus in 1975 de gemoederen volgende maanden wel meer zal opwinden dan de regering lief De binnenschippers hebben de slag tegen staatssecretaris Van Hulten in eerste instantie glansrijk gewonnen. Maar waarschijnlijk minder, omdat parlement en publieke opinie overtuigd zijn van het gelijk van de binnenschippers, dan wel omdat hun pressie een machtig wapen bleek en de staatssecretaris zijn goede theorieën hopeloos verknoeide door een onverstandige taktiek. Menigeen maakt bedenkingen tegen de pressiemiddelen, die gebruikt zijn om de regering van haar plannen af te krijgen. GELET OP DE RISIKO'S welke de scheepvaartblokkade voor het nationaal welzijn meegebracht, zijn die bedenkingen juist. Dat het parlement zonder pressie van buiten de staatssecretaris even ver in de hoek zou hebben gedreven, als nu geschied is, blijft echter een vraag. Zo iets kan niet meer bewezen worden; maar daarom is het nog geen zekerheid. Maar bij alle bedenkingen welke gemaakt kunnen (en moeten) worden, mag ook niet uit het oog worden verloren, hoe succes van pressie-groepen in het maatschappelijk gebeuren elders alles te maken heeft met het sneeuwbaleffect ervan. Als de bona-fide vakbeweging het ontstaan van zulke groepen als een erkend feit aanvaardt, mag men niet verwachten dat kleine zelfstandigen van dit middel afblijven. SPEELT DAN HET RISIKO dat het algemeen welzijn gaat lopen geen rol? Natuurlijk wel. Maar een groep welke in nood verkeert, grijpt naar het wapen, waarmee het succes denkt te hebben. Als iemand zich belaagd voelt en de kans heeft, om tot zijn verdediging naar een ploertendoder te grijpen, is het advies, om het eerst eens te proberen met het spaans rietje dat ernaast ligt, niet zo zinvol. Bedrijfsbezettingen (soms onvermijdelijk!), wilde stakingen die snel „gewit" worden, ze scheppen een bepaald klimaat, waardoor normale grenzen vervagen. En als - onverhoopt - de overheid dan ooit gedwongen zou worden om met geweld een gevaarlijke grensoverschrijding ongedaan te maken, dient men wel te beden ken, dat de mensen tegen wie ze optreedt geen bewuste onrechtple gers zijn, maar veeleer de slachtoffers van een ontwikkeling. ARNHEM (ANP) Na een uur lang be raad tussen de verte genwoordiging van de raad van bestuur van Enka-Glanzstoff en de vakbondsverte genwoordigers uit Nederland, België en Duitsland over het reorganisatierapport Mackinsey, zijn par tijen gisteravond zonder veel verder op te schieten uit el kaar gegaan. De voorzitter van de raad van bestuur van Enka-Glanzstoff, dr. Hans Gunter Zempe- lin, zei „Wij zijn een ronde verder", maar de woordvoerder van de vakbonden Jan de Jong was minder op timistisch. Op 12 sep tember komt men op nieuw bijeen om het eindoordeel over het Mackinsey-rapport te vernemen. De vak bonden kregen alleen gedaan dat inmiddels geen ontslagaanzeg gingen zullen plaats vinden, ook niet in Duitsland en België, en dat aflopende con tracten voor gastar beiders zullen wor den verlengd zolang de besprekingen over het reorganisatierap port voortduren. [ADVERTENTIE JAARBEURS UTRECHT vP DONDERDAG na c&W SEPTEMBER Vv dagelijks gëopend van 9-18 uur zondag 31 augustus geopend van 10-18 uur ADVERTENTIE] werk in de brousse-missie van leya In Zaïre. De wegen zijn hier voorstelbaar slecht; alleen met een tp kun |e er doorkomen. Ml|n mensen nen tot op 215 km. afstand van de ntrale post. Ik ben steeds op reis naar n voor het vieren van de eucharistie, hulp bij het opzetten van kleine twikkellngsprojekten, om adviezen te in bij de bouw van betere huisjes, de* zieken te verzorgen, en om iterputten te slaan. Ml|n werkgebied zo groot als Nederland en België men. Maar ml|n jeep Is volkomen rsleten en ik zie geen uitkomst meer". En later: „De jeep staat nu definitief stal; is volkomen op. Ik reis nu rider auto; en Ik ga te voet. Help ons een noodkreet van missionaris N. ithijssen; zo maar een greep uit de rrespondentie rond de 424 aanvragen S missionarissen en eigenlandse krach- i, die u in dit week-end om hulp vragen de oplossing van hun enorme ver- ersproblemen. Als u de oproep van de VA, welke zij tot alle landgenoten richt, staat, dan kunnen deze 424 hardwer- nde missionarissen in één slag gehol- worden aan vervoer. Voor allen is komende weekend beslissend voor de ortzetting van hun werk; want met of nder vervoer staat of valt het werk voor mensen. Wat is en wil de MIVA? De MIVA, de Missie Verkeersmiddelen Aktle, werd veertig jaar geleden opge richt om tegemoet te komen aan de vraag van missionarissen naar ver voersmiddelen voor hun werk in de missie. Veertig jaar lang heeft de MIVA duizen den missionarissen geholpen bij hun werk van de evangelisatie, de ontwikke ling, het dienstbetoon aan de mensen in de ontwikkelingslanden. De MIVA is bekend geraakt over heel de wereld en iedere dag komen gemiddeld drie aan vragen binnen. Bij al deze aanvragen blijkt dat het werk veelsoortig is. Van welk kerkmodel men ook uitgaat en welke opgaven men in de kerken als primair ziet, steeds duikt het transport probleem op, omdat mensen en dingen nu eenmaal vervoerd moeten worden; en de afstanden in de ontwikkelingslan den zijn gewoon niet te vergelijken met die van hier in Nederland. Iedere goede aanvrage, voor ieder soort werk, heeft bi| de MIVA een gelijke kans. De MIVA wil niet oordelen over het werk; dat is een zaak welke ter plaatse, In de kerk waaraan hulp ver leend wordt, uitgemaakt moet worden. Wordt vervoer gevraagd voor een so ciaal project, voor pastoraal werk, voor de opzet van een bezinningscentrum, voor kaderopleiding van boeren, voor de running van een streekziekenhuis, voor bushwerk, voor het geven van alfabeti- satiecursussen, steeds dient iedere aan vrage eenzelfde kans te hebben, omdat ter plaatse, en niet hier, beoordeeld moet worden of een bepaald soort werk een zodanige prioriteit verdient, dat ver voer daarvoor dan ook diezelfde priori teit moet hebben. Natuurlijk wint de MlVA advies in bij haar contactperso nen, over heel de wereld verspreid, over de zakelijke kant van de aanvrage en over het bedrag dat gevraagd wordt. Ook is er contact met de zusterorganisa ties van de MIVA In andere landen om te voorkomen, dat een aanvrage door twee organisaties in behandeling wordt genomen. Tenslotte moet de MIVA bekij ken of op grond van een jaarplanning de hulp financieel wel haalbaar is, teneinde geen verwachtingen bij de aanvragers te wekken, die toch niet vervuld kunnen worden. Met de hulp van zeer veel Nederlanders kon de MIVA in 1974 een bedrag uitke ren van 4.806.937,20, waarmee de aan- koopkosten of bijdragen in de aanschaf van 683 vervoersmiddelen kon worden gedekt. Waardevol werk van misionarissen Nederlandse missionarissen zijn overal ter wereld werkzaam, en in alle situaties. Deze aanwezigheid kan alleen verklaard worden uit de kracht waarmee het evan gelie hen eens toetrok naar de mensen overzee, om hen nabij te zijn; een roe ping waaraan zij nog steeds trouw zijn. Missionarissen hebben haast alle afstan den ter wereld letterlijk overbrugd om de mensen het evangelie van de Heer be kend te maken; dit evangelie ook vóór te beleven. En ze doen dit nog steeds. Vanuit het evangelie zijn ze daarom hun mensen nabij in hun dagelijkse noden; hun voortdurende strijd tegen ziekte; honger, armoede en onwetendheid, hun gevecht tegen droogte of water, hun gerechtvaardigd verlangen naar mens waardigheid, eigenheid en zelfbeschik king; hun rechtvaardige strijd voor veran deringen in de structuren om deelgenoot te mogen worden aan de goederen der aarde; hun diepste verlagen naar gebor genheid en vrede om in liefde met allen samen te leven; hun worsteling om het hoofd boven water te houden in het leven van alledag Dat leven van de mensen bepaalt in wezen ook het werk van de missionaris sen. Ze doen iedere dag datgene wat aan concrete nood op hen afkomt; ze doen op langere termijn, dat. wat de oorzaken ervan zou kunnen wegnemen. Hun werk doen "zij in toenemende mate samen met hun eigenlandse collega's. Na deze eerst opgeleid en gevormd te hebben, worden het nu collega's, die ais wezenlijke in breng hebben, het eigen rhytme van denken en doen van het eigen volk in het werk van de kerk op te nemen. Die samenwerking gaat niet overal op een vlekkeloze manier, maar missionarissen beseffen, dat zij de kerken waarin zij werkzaam zijn, verder op weg moeten helpen om uiteindelijk zelfstandig te kun nen worden. Maar vele kerken hopen missionarissen te kunnen blijven behou den in de toekomst, vanwege hun grote inbreng aan evangelische waarden. Voor alles is vervoer nodig Enorme afstanden zijn gemoeid met dit dagelijkse werk van de missionarissen en hun eigenlandse collega's. Afstanden in letterlijke zin, waar zij vervoersmiddelen voor nodig hebben. Afstanden in wijdere zin, om andere afstanden in denken en doen te overbruggen, zodat er samen werking mogelijk wordt, communicatie tot stand komt. Missionarissen en eigen landse krachten hopen, dat wij hier in het Westen hen helpen om die afstanden te overbruggen, om hen verder op weg te helpen. Door hen te helpen overbrug gen wij ook afstanden. Voor ons gevoel misschien ver van huis. maar in werke lijkheid ook dicht bij ons. en ook in ons zelf. Want wij weten onderhand, dat de wereld klein wordt, dat wij in die ene wereld op elkaar zijn aangewezen, en dat wij moeten delen. Vervoer beslissend voor het werk „De landrover is tien jaar oud en laat me voortdurend in de steek. Ik hoop dit jaar aan de beurt te komen voor een nieuw vervoermiddel, zodat ik mijn werk beter kan doen. Ik ben zelf ontevreden over de situatie, maar ik ben machteloos bij gebrek aan goed vervoer (A. te Molder - Ghana). „Wij weten, dat u veel aanvragen ont vangt. Toch zouden wij onze situatie willen laten meetellen in uw beoordeling: vervoer, waar alles van afhangt; en het isolement waarin wij leven". (J Berndsen - Congo-Brazaville) „Ik ben zwaar gedupeerd. In elf buiten posten ligt het werk voor mijn mensen sinds half februari stil. Ik kan toch geen afstanden van 150 kilometer gaan lopen? En de zieken worden nu helemaal niet meer vervoerd. Geef me toch hulp". (H. Demmer - Indonesia). „Ik ben 58 jaar en alleen met goed vervoer houd je dit werk vol in dit kli maat. Daarom hoop ik dit jaar opnieuw te mogen worden geholpen door de MI VA". (C. Meijer - Papua New Guinea). „Geloof me: zonder vervoer kunnen we ons werk wel beëindigen. We staan met- zijndrieën voor een enorme parochie met handenvol werk en samen hebben we de auto broodnodig(Th. Mulder - Brazilië). „Wil je iets veranderen, dan moet je ter plaatse zelf meehelpen en de mensen bemoedigen. Maar daar heb je dan ver voer voor nodig". (A. van Kessel - Chili). „Het is een wanhoop, als je een doodzie ke patiënt hebt, waar je geen vervoer voor kunt organiseren(B. Bijman - Ghana). „Ik vraag het niet voor mezelf, maar voor het hele bisdom. Mijn naam staat wel op de aanvrage, maar uiteindelijk mag dat niets uitmaken. Want het werk is Jan Boeren niet Jan Boeren voert het uit, maar voor alle mensen hier". (J. Boeren - Zaïre). „De auto die ik heb is een afdankertje van een missionaris. Volgens deskundi gen is het levensgevaarlijk om erin te rijden. Toch doe ik het; wat wil je? Maar ik neem geen andere mensen en ook geen zieken meer mee, want dat is te gevaarlijk. Ik droom dus van een beter en veiliger transportmiddel". (G. Stock- mann - Philippijnen). „Ik kan gerust zeggen, dat onze mensen aan hun lot zouden worden overgelaten, als wij hier weg gingen. Juist voor deze arme en vergeten mensen vraag ik uw hulp. Alleen met vervoer kan ik iets voor ze betekenen". (M. v.d. Avoird - Zuid-Afri- ka). Wat is er nodig? Het gaat daarbij om een bedrag van 6.612.950,-. Vanzelfsprekend kunnen wij al deze aanvragen dit jaar niet honoreren, tenzij bijzondere giften ons daartoe In staat zouden stellen. 1975 aan 700 aanvragen t doen. Daarvoor Is een bedrag nodig van 5.000.000,-. MIVA-bliksemaktie 30-31 augustus a.s. De MIVA legt in dit weekend 424 aanvra gen aan u voor. Daar Is f 3.500.000,- voor nodig. Veel geld, maar het werk van de kerken en missionarissen In de ontwikkelingslanden Is dit meer dan de moeite waard! U weet wat missionaris sen doen. U weet, dat de MIVA hen tracht te helpen bij de oplossing van hun vervoersproblemen. Help de MIVA daarom bl| haar werk voor de missiona rissen. U kunt helpen, en concreet. En doe Iets extra's nu de MIVA veertig |aar bestaat. U mag ervan overtuigd zijn, dat de vele aanvragen onderzocht zl|n en dat uw hulp op verantwoorde wijze ge kanaliseerd wordt. Half september wordt begonnen met de uitkeringen over heel de wereld, zodat op 31 december a.s. het vervoersprogramma 1975 gereali seerd kan zijn. 424 Missionarissen en eigenlandse krachten leggen u hun vervoersproble men voor. Daarom vragen wij U: geef royaal, naar vermogen en maak er een offer van: GIRO 27 22 49 MIVA - Vijverstraat 12 - Breda

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7