DIOK AAN VOORAVOND VAN „HET JAAR VAN WAARHEID Spanning op Leidse handbalvelden Leidse korfbalclubs beginnen onvoorbereid" aan competitie ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1975 LE1DSE COURANT PAGINA 4 LEIDEN Komend weekeinde start de korf balcompetitie. De Leidse clubs hebben in verband met het door de Sport stichting opgelegd speel verbod nauwelijks op ei gen veld kunnen trai nen. Voor oefenpartijen moest worden uitgewe ken naar velden in de omgeving en zelfs ver daar buiten. De meeste Leidse clubs zullen dan ook niet zo voorbereid aan de start komen als van tevoren voren ge pland was. Dat kan een nadeel betekenen. De competitie kan dit jaar overigens erg boeiend worden. Volgend seizoen wordt nl. de promotieklasse ingevoerd. De promotieklasse komt tussen de Overgangsklasse en de le klasse en heeft de automati sche doorstroming van kam pioenen tot doel. Tot nu toe moesten de kampioenen van de op één na hoogste afdelin gen met zijn drieën knokken om twee plaatsen in de Hoofd klasse. Na volgend jaar is dat niet meer nodig, omdat de op bouw van de klassen dan juist is, n.l. Hoofdklasse, 2 over gangsklassen, 3 promotieklas sen, 6 le klassen enz. enz. Voor de outsider is dan het overzicht verdwenen, want wie in de le klasse speelt komt in wezen in de vierde afdeling uit Bovendien is de naam Pro motieklasse wat erg ongeluk kig gekozen, omdat in feite elke klasse een promotieklasse is. Misschien is over enkele jaren de oude situatie weer in ere hersteld en hebben we al leen te maken met een le klas se, met daaronder twee 2e klassen, 4 3e klassen etc. Wie weet. De betrokken clubs gaan in ieder geval een belangrijke competitie tegemoet, omdat de eerste drie aankomenden in de le klasse een plaatsje in de nieuw te vormen Promotie klasse krijgen. Deze klasse wordt landelijk en plaatsings- recht verkrijgen de nrs. 7, 8 en 9 van de 3 Overgangsklassen, de nrs. 2 en 3 van de 3 afdelin gen Westelijke Eerste Klasse, de nrs. 2 en 3 van de le klasse Oost, de nrs. 2/5 van de le klasse Noord en tenslotte de zes teams die afvallen in de serie beslissingswedstrijden tussen de drie nrs. 6 van de Overgangsklasse en de zes kampioenen le klasse om drie plaatsen in de Overgangsklas- Bij deze strijd om de begeerde plekken is alleen De Danaïden als hoofdklasser niet betrok ken. Het enige doel, wat de Leidenaars voor ogen zullen hebben, is handhaving van de middenpositie, vooral nu de ploeg wat wijzigingen heeft ondergaan. Overigens zijn we benieuwd hoe de equipe zal Fides Pacta zal in de Over gangsklasse de vorig jaar op gebouwde reputatie moeten li/aarmaken en dat zal beslist niiet meevallen, omdat de clubs iaich extra tegen de kampioen \ran vorig jaar zullen inzetten. T och vindt trainer v.d. Horst, dat het een hele kluif zal zijn o m bij de eerste vijf te komen. M'oeilijker wordt het in ieder ge-val voor de eersteklassers Die Algemene, KNS, Zuider kwartier en Pemix. Genoemde clhubs moeten bij de eerste drie komen om minstens op het zelfde niveau te blijven. Voor Pernix en KNS zien we eer lijkheidshalve geen mogelijk heden. De Algemene en Zuid erkwartier moeten met inzet van alle beschikbare krachten wel in staat geacht worden de promotieklasse te bereiken. In IA zijn De Algemene en KNS overigens verplicht om 18 wedstrijden te spelen, terwijl de twee andere ploegen uit de Sleutelstad ingedeeld zijn in een poule van 9 teams. Verder naar onder hebben de tweedeklassers alleen interes se in de eerste plaatsen, want voor de promotieklasse behoe ven <^e ploegen uit deze regio- nenen zich niet in te spannen. Ons Eiland bevindt zich in ge zelschap van Velocitas in 2A, terwijl Top in 2B o.a. Harga tegenkomt. Crescendo bevindt zich eveneens in behoorlijk ge zelschap, zoals Ons Huis. In 3A zijn Fiks en Tempo inge kwartierd en in 3D zal het Noordwijkse Fluks nieuwko mer Meervogels uit Zoeter- meer ontmoeten. Het programma voor de Leidse clubs is als volgt: Zaterdag: De AlgemeneKin derdijk 16.00 uur Leidse Hout; RozenburgPernix; Ons Eiland—ADO 16.00 uur Brahmslaan; KO AGVelocitas TOP—Bolnes 16.00 uur; Fiks—Hoekse SV 16.00 uur De Voscuyl; TempoNieuwerkerk. Zondag: AKC—De Danaïden; Fides PactaSOS 14.00 uur Zoeterwoudse Singel; Koog Zaandijk—KNS: De Regenboog—Zuiderkwar- VV Van onze sportredactie LEIDEN De Leidse rugby club DIOK staat aan het begin van het. zoveelste „jaar van de waarheid", al lijkt het er op, dat het ditmaal echt spannend gaat worden. In een ongeven- aard tempo werkte de club zich binnen vijf jaar in de hoogste klasse van de Neder landse Rugby Bond, terwijl ook het tweede bijna net zo gemakkelijk in kampioen schappen grossierde. Telkens beweerde men, dat het nu toch wel eens afgelopen zou zijn, maar het daaropvolgende sei zoen bleek DIOK wéér niet te stoppen. Dit jaar, nu DIOK in het wal halla van het rugby terecht gekomen is, kan die kentering niet uitblijven; daar is iede reen van overtuigd. Het wordt een belangrijk jaar voor de Leidenaars, overigens in ver schillende opzichten. Het zal er op aan komen. Bobel del Prado, zo'n beetje vanaf de oprichting lid en, al wil hij daar niet van weten, één van de steunpilaren van het eerste team is er heilig van overtuigd, dat het dit seizoen afgelopen is, althans wat het verzamelen van titels betreft. „Het zou een dwaze gedachte zijn om te denken, dat het ook dit jaar weer zal lukken. We krijgen nu te maken met echte tegenstanders, mensen die al jaren de dienst uitmaken hier in Nederland. En daar loop je heus niet zomaar overheen. Nee, we zullen het dit jaar met een heel wat bescheidener klassering moeten doen", meent hij. De boomlange tweede center buigt zich wat voorover en zegt: „Het wordt trouwens hoog tijd, dat wij met wat meer tegenstand worden ge confronteerd. Tot nu toe is het allemaal van een leien dakje gegaan en dat is ook niet altijd goed. De jongens zijn onderhand vergeten wat verliezen bete kent en dat kan alleen maar kwalijke gevolgen hebben. Wat gebeurt er bijvoorbeeld als we straks van landskam pioen Hilversum een pak slaag krijgen? Hoe incasseren we dat? Ik ben er eerlijk gezegd een beetje bang voor", zegt Del Prado, doelend op de .win ners-mentaliteit' van sommige van zijn teamgenoten. „En we zullen er toch rekening mee moeten houden, dat het ge beurt", voegt hij hier aan toe. „Het kan niet altijd feest zijn". Pessimistisch gestemd over het komende seizoen is hij overigens helemaal niet. „Ik ben gewoon ontzettend be nieuwd hoe wij ons kunnen handhaven. Dit seizoen zal duidelijk worden tot wat DIOK in staat is. Het is gek, maar in feite kennen we onze eigen kracht niet eens. Daar kom je pas achter, wan neer je tegen gelijkwaardige of sterkere teams speelt. En die zijn we tot op heden toe niet tégen gekomen", zegt hij, daarmee onbewust de zwakte van het vaderlandse rugby blootleggend. Want hoe kan het bestaan, dat een club die nauwelijks vijf jaar meedraait zonder slag of stoot doordringt tot de hoogste klasse van de nationale Bond? En die vraag gooien we hem dan meteen maar voor de voeten. Bob del Prado: „Ik betwijfel het of het Nederlandse rugby nog wel zo zwak is. Kijk eens naar de prestaties van het na tionale team. Dat drong toch maar door tot de Europese A-poule, waarin het onder meer tegtan Franrijk uitkomt, één van d'<e grootmachten van de wereld wat rugby aangaat. Misschien is Nederland in de breedte dan nog niet zo sterk; de top is dat in ieder geval zeker wèl. Een daar zitten wij nu toch mc»oi midden in". Hij en secomdant Teun de Ree- de hopen cL.it jaar op een zesde plaats, een iklassering die recht geeft op deelname aan de strijd om het Nederlandse kampioenschap. Del Prado: „Er wordt dit jaar een halve competitie gespeeld, waarna de -e erste zes overgaan naar de kampioenspoule en de overige teams naar de degra datiepoule. Het is net als bij voetbal, want ook bij het rug by kan je z«c» maar vier plaat sen reserveren voor de .groot machten' di- e elk jaar zo'n bee tje de diensten uitmaken: Hil versum, HRC, A AC en LSRG. Ja, en daar verheugen we ons natuurlijk ook op, de strijd tegen onze grote concurrent de Leidse Studenten. Het zal een pittige partij worden, leuk voor het publiek, dacht ik". Ook wat dat laatse betreft is er goed nieuws, want en de recente successen van de club zijn daar natuurlijk niet vreemd aan DIOK heeft van de Sportstichting de be schikking gekregen over het eerste terrein van de Kikker polder. „Een enorme vooruit gang ten opzichte van de Leidse Hout", zegt Bob del Prado. „Zo'n kantine als we nu hebben is helemaal het einde; daar hebben we alleen maar van kunnen dromen. Die periode in het Hok, achter De Gouden Leeuw, was ook best gezellig, maar een clubhuis op het terrein zelf is natuurlijk altijd beter. Je kan je tegen standers en je publiek goed ontvangen, de jeugd beter op vangen, inkomsten vangen, kortom je kan een echte club worden. Vooral ten aanzien van de toekomst van het hoog ste belang, natuurlijk. Een heel ander facet i? namelijk, dat we nu eindelijk de jeugd eens goed kunnen begeleiden. Tot nu toe werd er maar een beetje aangerommeld, maar net als voor de senioren heb ben we nu ook vaste trainers voor de junioren. Wat een voetbalclub kan bieden kun nen wij nu ook. Het is zaak, dat. tegen de tijd dat wij uitge speeld zijn, jeugdige krachten onze plaatsen kunnen overne men. Zo niet, dan is voor DIOK slechts een kort verblijf in de hoogste klasse wegge legd. En dat zou jammer zijn". Voorlopig heeft DIOK dus nog wat jaartjes van de waarheid' voor de boeg. AD VAN KAAM Raad Hazerswoude: Definitieve keuze tracé rijksweg 11 met bewoners Van onze correspondent Hazerswoude De raad van de gemeente Hazerswoude heeft zich gisteravond zeer uitgebreid beziggehouden met de interim-nota betreffende tracé-vaststelling rijksweg 11/secundaire weg 6. Hoewel allen zich achter de notities van het college omtrent deze interim-nota schaarden, kan men na de discussies conclu deren dat er in de Hazers- woudse raad twee groeperin gen, die elkaar overigens wél middels de aantekeningen van b. en w. „vonden", bestaan. De PvdA-fractie liet bijvoor beeld bij monde van P. Oos- terhoff horen voorstander te zijn van een oplossing op het gebied van andere (gemeen ten). Anderen benaderen de inte rim-nota zeer voorzichtig (sommigen zelfs met schroom), unanieme mening was dan 'weer dat in de toekomst meer aandacht moet worden be steed aan de z.g. „treinva- riant" (dubbel spoor op de lijn Utrecht-Leiden bijvoorbeeld en meer stations, zoals inge bruikneming van dat te Ha zerswoude zelf). De agrarische belangen dienen eveneens de volle belangstelling te hebben. Tijdens de eerstkomende hoorzitting zal van de kant van Hazerswoude héél duide lijk een stem klinken omtrent de traceringen van de rijks weg 11/scundaire weg 6. Te leurstelling viel overigens te beluisteren in het betoog van diverse raadsleden, dat in de interimnota helemaal geen re kening is gehouden met wat in de „rode nota", die op 24 april van dit jaar door de raad werd aanvaard, naar voren is ge- Algemene mening ook de bur gerij dient eerst gehoord, voor dat de raad zich een definitief oordeel over deze zaak kan vormen. En ieder raadslid is ervan overtuigd dat elke Ha- zerswoudenaar in dezen be langhebbende is. Hazerswoude wil gratie voor veehouder Van Leeuwen Van onze correspondent HAZERSWOUDE De ge meenteraad van Hazerswoude gaat minister van Justitie Van Agt verzoeken om het gratieverzoek, zo spoedig mo- geijk te behandelen. Van Leeuwen werd bij uitspraak van de rechter verboden met ingang van 15 augustus jongstleden op zijn bedrijf aan de Rijndijk (nabij de wijk Khynenburch en de Zonne veldstraat) vee te houden. De veehouder heeft hierna een verzoek om gratie ingediend. Het voorstel van CHU-raadslid E. van Elderen werd door de voltallige raad aangenomen. Burgemeester J. ten Heuvel hof deelde nog mee dat het college net zo geïrriteerd is als genoemd raadslid dat de die ren op de boerderij nog steeds aan hun lot worden overgela ten en er tot nu toe nog niets is verbeterd. De situatie op de boerderij is, aldus de voorzitter, niet alleen hinderlijk voor de mensen die in de omgeving wonen, maar ook voor de dieren zelf. Ten Heuvelhof meende dat het gra tie verzoek van Van Leeuwen gekenschetst kan worden als „niet ter zake doende". Van Elderen sprak tijdens de vergadering over „wrakke beesten", die het tijdens de hittegolf van een week of wat geleden heel moeilijk hebben gehad. De aanvoer naar de noodslachtplaats zou, volgens het raadslid, zeer groot zijn geweest. Afdelingscompetitie dit weekende van start Van onze handbalmedewerker LEIDEN Nadat vorige week reeds de regionale klassen de spits in de handbalcom petitie hebben afgebeten, komen nu ook de teams uit de afdelingsklassen binnen de lijnen. Een volledig programma, dat de nodi ge spanning zal geven op de handbalvelden in de Leidse regio. Met name in Hoogmade, Rijpwetering, Warmond en Voorschoten worden interessante thuiswedstrijden ge speeld. De dames van Bax/Forcholte gaan zondag op bezoek bij het Haagse Idem/Hellas, zon der meer de sterkste ploeg in de eerste klas en tevens de belangrijkste kandidaat voor het landskampioenschap veldhandbal. Een- voor het behoud van de tweede klas. maal wist de Voorhoutse ploeg het Haagse NORTHA gaat voor het eerst binnen de aan. team in een thuiswedstrijd te verrassen, lijnen in Rotterdam bij Snelwiek. Ook voor maar sindsdien neemt de grote Haagse ploeg de Rotterdamsen is het de eerste wedstrijd HVS moet geen enkel risico r landia, slaan wij de Oud-Adese kansen hoog Delft tegen EDH de beide zodat moet worden zodat een prognose hier moeilijk is te geven, punten kunneni pakken al zal het geen r aangenomen dat Bax/Foreholte met lege Hetzelfde geldt voor de heren die handen thuiskomt. sterscore worden. De Delftse dames verdedi- naar Rotterdam gaan om tegen het voor hen gen meestal s^tevig waardoor de uitslagen onbekende Roda de eerste puntjes van het altijd laag zijia. Hopenlijk heeft de nieuwe i te pakken. Northa heeft een goede Leidse topvereniging bij de heren San/Sa- voorbereidingsperiode achter de rug zodat tumus, meer geluk dan vorige week toen De MMO-dames hadden een onverwacht goede start en kunnen zondag zelfs een w koppositie gaan innemen. Zij krijgen het met enig optimisme het Rotterdamse avon- wegens regen moest worden gestaakt. Bij bekend. Oppassen is echter geboden voor Jong Ade tast ook nog wat in het duister In de afdeling gaan de dames van NIO op MMO, want het wordt een zware competitie omtrent tegenstander Hercules. Gezien het hun nieuwe veld van start tegen DSO. Niet waarin iedere punt van groot belang zal zijn ruime verlies van de Rijswijksen tegen West- alleen een sterlc.e concurrent uit Zoetermeer maar ook om andere redenen een interes sant duel. Beide teams zijn tot vorig seizoen getraind door de Leidse trainer Somerwil, zodat het tactisch concept niet onbekend zal De dames van San/Saturnus gaan waar schijnlijk winnen van het tweede team van Hercules evenals de Warmunda-dames dat doen tegen Animo 4. Ook de heren van Warmunda en de heren van het Voorscho- tense HW hebben goede winstkansen tegen resp. Quintus 3 en Hercules 3. Programma dames Reg. le kl. 13.00 uur Idem/Hellas—Bax/Fore holte; Res. 2e ld. a 12.00 uur MMO—DWS; Reg. 2e ld. B 13.00 uur Snelwiek—Northa; Reg. 2e ld. C 13.00 uur Hercules—Jong Ade; 13.00 uur EJ3H.—HVS; Afd. le ld. 11.50 uur NIO—DSO; Afd. 2e kl. B 14.00 uur Hercules 2San/Sat 1; Afd. 3e kl. C 11.00 uur Warmunda 1—Animo 4. Reg. 2e kl. A 14.00 uur Roda—Northa; Reg. 2e Id. B 14.00 uur Meeuwen—San/Sa turnus; Afd. 2e ld. 13.45 uur v.d. Voort/QWarmun da 1; 14.00 uur HW—Hercules L Bob(by) del Prado: „Het wordt tijd, dat wij met wat meer tegenstand worden geconfron teerd".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5