£eid6e 0ouoatit Goncalves afgezet als premier van Portugal Felle reacties op doodvonnissen in Spanje ARP-bestuur achter Aantjes dankuwel BENOEMD TOT BEVELHEBBER LEGER Sinaï-akkoord praktisch zeker Eerste maanden geen ontslagen hij DAF-trucks Onzekerheid Enkes blijft bestaan Ministerraad rond met begrotingen TTTTTïTïTfiBf Baby van weken in ledikant gestikt Dode bij bomaanslag in Londen Roemeens spionagenet in Noorwegen ontmanteld Burgemeester Den Haag over twee weken bekend Zaterdag 30 augustus 1975, 65e jaargang no. 20209 jr-hoofdredacteur F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Abonnementen per week-/ 2,81kwartaal 36,32; jaar 141,35; losse Gezworenen Speelfilm "De twaalf gezwore nen" op Ned. I om 21.25 uur. Ned. II om 20.21 uur De Wre kers, om 22.00 uur Great Myste- Zondag Ned. I tv-film De drie musketiers om 19.40 uur. Ned. II om 21.40 uur Tijgerbri gade en om 22.35 uur ballet Symphony in C. Eerst zonnig, later onweer. Aanvankelijk droog, zonnig en warm weer met maxima van ongeveer 26 gr. en over het alge meen weinig wind. Later meer bewolking en enkele regen- of onweersbuien met in de kustge bieden wind uit zee en afkoe ling. Morgen zon; 5.49-19.31. Schev. hoogw.: 8.58 en 21.35, laagw. 4.28 en 16.59. LISSABON (AP) De communistisch geörien- teerde generaal Vasco Goncalves is gisteravond afgezet als pre mier van Portugal en benoemd tot chefstaf van de strijdkrachten. Hij is vervangen door vice-admiraal Jossé Pinheiro de Azeveido, de 58-jarige chefstaf van de marine. De regeringswijziging, die geschiedde uit naam van president Da Costa Gomes, had ten doel „een oplossing tot stand te brengen voor de ernstige politieke crisis die Portugal op de rand van een burgeroorlog heeft gebracht". De gematigde offi cieren, die naar eigen zeggen 85 procent van de strijdkrachten vertegenwoordigen, hadden de pre sident een ultimatum gesteld om Gongalves, af te zetten. Zij zetten hun eis kracht bij door openlijk met geweld te dreigen. Nog voor het aftreden van Gongalves, dat in een 50 woorden tellende verklaring werd bekendge maakt, was vernomen dat de gematigde officieren tegen zijn aanstelling als bevelhebber van het leger waren. Dit zal tot nieuwe conflicten kunnen leiden. Ook Portugal's NAVO-partners zijn bijzonder on gelukkig met deze benoeming. Volgens Westerse diplomaten is zijn benoeming tot chefstaf reden tot veel grotere verontrusting bij het westers bond genootschap. De nieuwe regeringsleider is een betrekkelijk zwijgzaam man over wiens politieke achtergrond weinig bekend is. Burgerlijke politici, die door gaans een scherp oog hebben voor de politieke motivering van de leiders van de Beweging van de Strijdkrachten, geven toe dat zij niets afweten van zijn houding ten aanzien van de belangrijkste politieke problemen. Pinheira de Azeveido was van 1972 tot 1974 bevelhebber van de mariniers, een van de weinige militaire eenheden waarvan gezegd werd dat zij Gongalves in het geval van een confrontatie zouden steunen. Over het standpunt van belangrijke generaals ten aanzien van deze benoeming is nog niets bekend. BB BBBI JERUZALEM/CAIRO (Reuter/UPI) Onvoorziene omstandighe den voorbehouden, is Israël in staat begin volgende week een tweede interim-akkoord met Egypte te paraferen. Dit heeft de Israëlische minister van buitenlandse zaken Yigal Allon gister avond in Jeruzalem gezegd Allon sprak na afloop van een marathonbijeenkomst met Henry Kissinger. Uit zijn woorden kan worden opgemaakt dat het ak koord nu rond is en dat het spoedig zal worden geparafeerd. Kissinger zelf zei na de bijeenkomst „zeer optimistisch te zijn dat het akkoord nu wordt gesloten". De Amerikaanse onderhandelaar had donderdag reeds het fiat van de Egyptische president gekregen. Over het juiste tijdstip van parafering is nog niet veel bekend. Men acht de mogelijkheid aanwezig dat Israël morgenmiddag parafeert, nadat de Knesseth zijn goedkeuring aan het akkoord heeft verleend. Kissinger vloog vanochtend weer naar Alexandrië en keert in de avond naar Jeruzalem terug om te bezien wat er nog te doen staat. Morgen brengt hij waarschijnlijk een kort bezoek aan Saoedie-Arabië, maar morgenavond is hij weer in Jeruzalem voor een diner dat te zijner ere wordt gegeven. Dit wordt de eerste informele gebeurtenis voor Kissinger sinds zijn aankomst op 21 augustus in het Midden-Oosten. Naar verluidt bestaat het akkdord uit een kernakkoord van 2,5 pagina, dat acht clausules bevat. Daarnaast zijn er enige annexen, die kaarten en gedetailleerde protocols bevatten voor toepassing van de regelingen inzake Israëlische terugtrekkingen en Egyptische vorderingen in de Sinai en inzake het opstellen van electronische monitors in een bufferzone die onder toezicht staat van de Verenig de Naties. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN „Het is mijn persoonlijke mening, dat er de eerste drie maanden geen ontslagen zullen vallen. Gedurende die tijd zal het bedrijf worden doorgelicht door een werkgroep binnen het bedrijf, die de structurele moeilijkheden moet bekijken. Via kostenbesparingen kunnen wij in ale sectoren van het bedrijf in 1977 uit de rode cijfers zijn". Dat zei gisteravond drs. P. J. G. van Doorne, financieel directeur van Daf-trucks, het bedrijf waar volgens uitgelekte gegevens 1000 personeelsleden misschien zou den moeten worden ontslagen. De vakbonden zullen geen zitting hebben in de onderzoekcommis sie. „Wij houden controle en dat is genoeg" zei de heer Van Lieshout van de Industriebond NKV. Een van de belangrijkste problemen lijkt de zogenaamde orderpro- cessing te zijn: de te lange weg die moet worden afgelegd om van opdracht van een vrachtwagen tot aflevering te komen. Deze materie zal een van de belangrijkste onderwerpen van studie worden. De Industriebond NKV heeft laten weten, dat, wat de uitslag van het onderzoek ook is, ontslagen niet zullen worden geaccepteerd. De directie heeft gisteren in Eindhoven gezegd, dat de situatie op de markt zo ongunstig is dat in ieder geval verdere werktijdverkor ting niet mag worden uitgesloten. UTRECHT (ANP) De onze kerheid over het voortbestaan van de metaalwarenfabriek En kes N.V. in Voorburg blijft. Nog steeds hebben raad van commissarissen en directie zich niet uitgesproken over de steun van 2,5 miljoen gulden die de regering beschikbaar stelt. Inmiddels hebben de Tweede- Kamerleden Van der Hek (Pv dA) en Van Houwelingen (ARP) de vakorganisaties benaderd. Aan de hand van verkregen in formaties, willen zij druk uitoe fenen op minister Lubbers (eco nomische zaken) om zijn - voor de vakbonden uiterst teleurstel lende beslissing - alsnog te wijzi gen. De bonden hadden veel meer financiële steun van het ministerie verwacht. Gistermiddag heeft bewindvoer der Korthals Altes het personeel van Enkes toegesproken. Maar ook hij heeft geen nadere mede delingen gedaan omtrent een beslissing van de raad van com- ADVERTENTIES Inschrijving iedere avond 19- 21 uur (behalve maandag) en zondag 15-19 uur. Aanvang lessen 2 september Henny Boes Doetuook mee? Jongelui - Ouderen Gehuwden Evert Castelein De zeven weken oude baby Nat halie G. uit de Van Ostadestraat in Den Haag is gisteren gestikt doordat zij met haar hoofdje klem raakte tussen twee spijlen van haar ledikant. Dat gebeurde nadat een aantal spijlen was doordat de lijm e bevestigd waren verdroogd was. De baby schoot al woelend met haar lichaam door twee spijlen heen, haar hoofd raakte echter bekneld. Het laatste jaar hebben zich in Den Haag nog twee ge vallen voorgedaan waarbij ba by's door dezelfde oorzaak om kwamen. De doodvonnissen in Spanje tegen de twee Baskische verzetsstrijders heeft overal in Europa tot betogingen en protestacties geleid. Uit Genève kwam niet alleen het protest van de juristen, maar honderden gingen met spandoeken de straat op (links). Hetzelfde gebeurde in Frankfurt (midden) en in Amsterdam (rechts). In de hoofdstad vertrok de stoet met fakkels van het Museumplein en eindigde leuzen-roepend bij het Spaanse consulaat BURGOS (Reuter/AFP) De terdoodveroorde ling van de twee Basken, die ervan worden beschuldigd vorig jaar april ee politieagent te hebben vermoord, hebben op vele plaatsen in Europa tot protestacties en demonstraties geleid. In Baskenland zelf hebben gisteren volgens de vakbonden 130.000 mensen him werk neergelegd uit protest tegen het proces. Een staking die volgens de Spaanse regering zou zijn mislukt. derd de brug, die bij Hendaye Frankrijk met Spanje verbindt, te bereiken. De demonstranten staken daarop een auto met Spaans nummerbord in brand en gooiden ruiten in van een Spaanse bus. Bij de Spaanse ambassade in Antwerpen en het Spaanse consulaat in Amsterdam werden gis teravond betogingen gehouden. In Amsterdam is de demonstratie, waarbij een petitie aan de consul werd overhandigd en waarna enige betogers voor het consulaat in hongerstaking zijn gegaan, tame lijk rustig verlopen. In Brussel echter zijn de voornamelijk Spaanse betogers door rijkswachters In Frankfurt demonstreerden honderden voor het Spaanse consulaat. In Antwerpen hebben leden van het Belgisch-Baskisch comité voor de vrijla ting van de 23-jarige Garmendia en de 33-jarige Otaegui, het Spaanse consulaat bezet. De politie moest er aan te pas komen om de bezetting op te heffen. Amnesty International heeft op generaal Franco, het Spaanse staatshoofd, telegrafisch een beroep gedaan de doodvonnissen die door het spuitwagens uiteen militair tribunaal zijn uitgespoken, te wijzigen. Ook de internationale commissie van juristen in Genève spreekt haar afkeuring uit over de vonnis sen en hoopt dat zij niet worden voltrokken. De Zweedse regering heeft generaal Franco even eens gevraagd de Basken niet te executeren. De vonnissen moeten alleen nog bekrachtigd worden door het hoge militaire gerechtshof. Indien dat gebeurt kan aUeen Franco de doodstraf wijzigen in gevangenisstraf. Hij deed dat ook in 1970 toen zes Basken ter dood waren veroordeeld. LONDEN (Reuter) Bij een bomaanslag is gisteren in Lon den een man van de mjnoprui- mingsdienst om het leven geko men. De bom ontplofte in een drukke winkelstraat. De politie was kort voor de explosie gewaar schuwd. Volgens ooggetuigen liep de bomexpert naar het hel se apparaat toe toen de bom ontplofte. Het is de derde aanslag in drie dagen die in Londen werd ge pleegd. Woensdagavond raakten daarbij 33 mensen gewond en donderdagavond had een bo maanslag in een drukke winkel straat zeven licht gewonden tot gevolg. In kringen van de IRA in Dublin ontkende men gister avond iets met de aanslagen te maken te hebben. RESIDENTIE- §|^%k knip UIT - ORKEST M VULIN - SEIZOEN 75/76 ZEND OP STADSGEHOORZAAL Zend mij de gratis RO-fol- Deze bon in enveloppe der 75/76 zonder postzegel zenden aan: Naam machtiging 268 - Leiden. Of bel naar fa. Bender, Adres071-20097. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministerraad is helemaal rond met de rijksbegroting voer 1976. Na dat voer de vakanties het uitgavenpatroon was vastgesteld, werd vorige week over het dekkingsplan overeenstemming bereikt. De ze week zijn de toelichtingen op de begro tingshoofdstukken geformuleerd en boven dien is het kabinet de hele week in beraad geweest over aanvullende conjuncturele maatregelen voor 1976. Ook hierover is, na moeizame discussies, een akkoord bereikt. Deze maatregelen, die 2 3 miljard gulden zullen vergen en die vooral gericht zullen zijn op het stimuleren van de bouwnijver heid en op het steunen van in moeilijkheden verkerende bedrijven, zullen op prinsjesdag worden bekend gemaakt. Een belangrijk deel van het geld zal ook worden gebruikt om vraag en aanbod op de arbeidsmarkt beter op elkaar af te stemmen en aldus een stuk werkloosheid weg te werken. Het zal hier vooral gaan om scholingsprogramma's. Nog niet duidelijk is, of ook nog lastenver lichting voor de burgers ter stimulering van de koopkracht, tot de maatregelen zal beho- OSLO Een Roemeense ambassade-employé heeft de Noorse autoriteiten de namen van veertig geheime agenten gegeven en daarmee het spionagenet van zijn land in Noord-Europa waarde loos gemaakt. De man heet Virgil Tipanu en is sinds 1972 derde secretaris op de Roemeense ambassade in Oslo. Dit wordt gezegd door het blad Aftenposten dat in Oslo verschijnt. Tipanu is tot zijn daad gekomen omdat hij het niet eens is met de regering in Roemenië. Hij is op dit moment in een ander Europees land om de politie daar te helpen met het oprollen van het Roemeense spionagenet. Drie man van de ambassade in Oslo zijn inmiddels naar Boekarest teruggegroepen. Eén man is in Noorwegen gearresteerd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAg De ministerraad zal waarschijnlijk op 12 september toekomen aan de benoeming van een nieuwe burgemeester van Den Haag. Die verwachting heeft premier Den Uyl gisteren uitgesproken op zijn wekelijkse persconferentie na afloop van de vergadering van het kabinet. Zoals eerder deze week gemeld zijn er vier serieuze kandidaten voor de Haagse burgemeesterspost. Het zijn de ex-wethouder van Rotterdam drs. H. J. Viersen, de Haagse loco-burgemeester H. F. Happel en de burgemeesters J. A. M. Reijnen van Oldenzaal en drs. F. Schols van Venray, die in deze volgorde op de voordracht van de Zuidhollandse commissaris der koningin mr. M. Vrolijk staan. UTRECHT (ANP) Het partij bestuur van de ARP heeft zich gisteren in Utrecht achter het standpunt opgesteld, dat frac tievoorzitter Aantjes op het congres van het CDA van vori ge week heeft vertolkt. telijk moeten zijn. Het congres nam een resolutie aan waarin stond dat ook niet-christenen deze vertegenwoordigende func ties moeten kunnen vertegen woordigen. Het ARP-bestuur wil nu het gesprek met de part ners in het CDA, de KVP en de CHU, heropenen om die grond slagdiscussie voort te zetten. Deze 'zelfdenkende', matstalen 4-kleurenbaltpoint is een van de 'blijkmakers' waaruit u een keuze kunt maken als dank voor het opgeven van een nieuw abonnement op onze krant. We horen van u! NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant Ij naam: I j adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een 4-kleurenballpoint naar: naam: i adres: ft woonplaats:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1