lommissie gaat problemen linnenschippers begeleiden Demonstratie ten gunste Gongalves £eidóe6outti/fit Peron zwicht voor eisen militairen Duidelijk beleid voor eerste woning nodig Verhoogde kans op hartinfarct bij gebruik „pil" Nederlanders kopen jaarlijks voor 300 miljoen aan brillen Ontslag prof. Van Luijk kennelijk onredelijk" -JioNDERDAG 28 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT/ PACIN.4 9 fWEEDE NEDERLAAG VOOR VAN HULTEN fan onze parlementaire redactie) pN HAAG Een onafhankelijke begeleidings- imn issie zal zich buigen over de inkomensposi- p van de binnenschippers en de totale situatie j de binnenscheepvaart. De comn issie waarin gering, transportwezen, officiële schippersbon- jn en actievoerende schippers zijn vertegen- oordigd, zal over veertien dagen met haar werk- amheden moeten beginnen. it is het resultaat van het overleg dat gister- jond op het ministerie van Verkeer en Waterstaat IDen Haag is gevoerd. Voorzitter van het overleg Is minister Westerterp. Aan het overleg namen l'ens deel de ministers Lubbers en Boersma, latssecretaris Van Hul ten en veertig vertegen woordigers uit de wereld van de binnenvaart en het transportwezen, inclusief het actiecomité. Na afloop van het beraad stelde minister Wester terp, dat de commissie dient ter begeleiding en niet ter onderhandeling. Eerder had staatssecreta ris Van Huiten in de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij geen bezwaar had tegen zo'n onderhande lingscommissie, mits hij er dan zelf de leiding van zou krijgen. Zo niet, dan zou hij willen aftreden. Hij had er blijkbaar geen bezwaar tegen dat de in te stellen begeleidingscommissie niet onder zijn voorzitterschap zal staan. Politieke waarnemers in Den Haag menen dat het verschil tussen beide commissies wel erg subtiel is. Zij concluderen, dat staatssecretaris Van Huiten gisteravond een twee de nederlaag heeft moeten incasseren. Behalve de Tweede Kamer is nu ook het kabinet in de personen van Westerterp, Lubbers en Boersma over hem heen gelopen. In de Tweede Kamer kreeg de staatssecretaris het gisteren zwaar te verduren toen het omstreden wetsvoorstel tot opheffing van de evenredige vrachtverdeling ter tafel kwan. Alleen de ARP stemde voor het ontwerp. Vrijwel algemeen was de Kamer van oordeel dat de evenredige vrachtverdeling op zich een slechte maatregel is en moet verdwijnen. Maar daarvoor is het momenteel niet het juiste moment. Zeker niet nu de staatssecretaris naar het oordeel van de Kamer onvoldoende begeleidingsmaatregelen aan/ï,£ï,met de het wetsvoorstel heeft gekoppeld. De heer Van Huiten stond er gisteren op, dat het wetsontwerp in stemming werd gebracht. Hij wen ste niet mee te gaan met onder meer door KVP en CHU gedane suggestie om de beraadslagingen op te schorten. Die opschorting zou moeten wor den gevolgd door overleg met alle betrokkenen. Het opgeschorte wetsontwerp zou daarbij als een soort stimulans moeten gelden. Van Huiten beklemtoonde in de Kamer, dat de acties na verwerping van het wetsvoorstel moesten eindigen. Hij liet doorschemeren dat als dit niet zou gebeuren het kabinet geweld zou gebruiken. De woordvoerster van de VVD, mevrouw Smit- Kroes zegde ook gisteren nog eens het vertrouwen in de staatssecretaris op. Zij kwam evenwel niet met een motie waarin de Kamer zich over de vertrouwenskwestie kon uitspreken. Dronken Belg reed 4 km op spoorbaan LUIK (AFP) - Een dron- ken Belg heeft gisternacht vier kilometer lang met zijn auto op de spoorweg van Luik naar Brussel ge reden. Toevallig was de spoorlijn voor enige tijd voor spoor verkeer gesloten, toen de 52-jarige Robert Bruyère rond middernacht bij een spoorwegovergang de spoorlijn opreed bij het plaatsje Bierset en vier ki lometer verderop door een baanwachter werd tegenge houden. Toen hij zijn auto tot stilstand had gebracht vroeg hij de baanwachter of deze hem de uitgang kon wijzen. Hij werd door de politie meegenomen we gens rijden onder invloed. fog praten (ver twee •unten van inai-akkoord CL AVTV (Reuter/AFP/UPI) - !n hoge functionaris in de de- fcatie van minister Kissinger eft verklaard dat het tussen- ds akkoord tussen Egypte en raêl mogelijk zondag of maan- !g door beide partijen gepara- srd zal worden. Over slechts ee of drie; clausules moet nog der van gedachten worden i Amerikaanse bemiddelaar riveerde gisteravond uit Ale- indrië in Tel Aviv voor nader erleg met de Israëlische rege- ig. Hij vloog onmiddellijk or naar Jeruzalem waar hij voornaamste leden van het binet zal ontmoeten. Alexandrië verklaarde de Jyptische presidentiële woord erder dat „alle kwesties" nu n gedefinieerd en dat de on- rhandelingen met Kissinger het stadium van een akkoord h. Ie Egyptische positie is zeer lidelij k. Alle vraagstukken h nu duidelijk omschreven, t vraag is of de andere partij koord gaat. We moeten af- ichten wat Kissinger mee te- gbrengt," aldus de woord erder. ïxplosie in latgebouw in iverpool (VERPOOL (Reuter) Nege- intwintig mensen zijn in een ekenhuis opgenomen na een ïtploffing die zich vanochtend iordeed in een flatgebouw van i verdiepingen te Liverpool. Dlgens de politie zou de ont- offing te wijten kunnen zijn in een gaslek. De 91 woningen )n het gebouw zijn ontruimd. Indoctrinatie EEN BEWEGING DIE OFFICIEEL vereniging wil worden, Vereni ging voor Socialistische Opvoeding, gaat 20 september haar eerste vergadering houden. Oorsprong van deze vereniging i.o. is de Partij van de Arbeid en de bedoeling is om scheiding tussen gezin, school en woonmilieu te doorbreken om op die manier bii te dragen aan de vorming tot kritische en zelfstandige mensen die bereia zijn te bouwen aan een socialistische maatschappij. Plaatselijke groepen zullen de voornaamste taak te verrichten krijgen; de landelijke vereniging gaat slechts coördineren, stimule ren en assisteren. Met verwante politieke partijenmoet daarbij worden samengewerkt NIEUW IS DIT GELUID niet en vertrekkend vanuit de mogelijkhe den welke in een democratisch land op het terrein van de opvoeding aanwezig moeten zijn, zal iedereen de gedachtegang van de initiatiefnemers een heel eind kunnen volgen. De grote kwestie wordt waar de grenzen liggen voor de stelling dat „...kinderen niet alleen thuis maar ook op school en in het clubhuis vanuit een socialistische achtergrond moeten worden opgevoed". Dezelfde stelling zullen ook liberalen, christendemocraten, pacifis ten, communisten en staatkundig-gereformeerden willen hanteren en dan kunnen er, in het clubhuis maar vooral op school, merk waardige toestanden ontstaan. In plaats van de confessionele, gewoon-bijzondere en openbare school krijgen we dan bijvoorbeeld liberale, socialistische en CDA-scholen, of op scholen van het traditionele type in de 4de klas een liberale, in de vijfde en in de zesde klas een christendemo cratische opvoeding De kans dat opvoeden indoctrineren wordt, lijkt ons dan levensgroot aanwezig. MINISTER VAN KEMENADE, fervent voorstander van de integra tie van school en maatschappij, is 20 september gastspreker. De titel van zijn inleiding luidt: Indoktrinatie in het onderwijs". Als bewindsman die de hoogste verantwoordelijkheid draagt voor de juiste koers van het onderwijs in Nederland, had de vereniging i.o. niethoger kunnenmikken. De burgerij zal met aandacht moeten opletten wat dr. Van Kemena- de vertellen gaat Helemaal erop gerust dat hij de grenzen naar behoren aangeven zal, zijn we niet De filosofie van de minister als onderwijsexpert is namelijk niet zo, dat die door iedereen, zelfs wat de hoofdpunten betreft onderschreven kan worden. LISSABON (Rtr.) Duizenden arbeiders hebben gisteravond in gezelschap van soldaten en marinemensen in uniform, gedemonstreerd ten gunste van de communistisch gezinde premier Vasco Gongalves. Met leuzen als „het uur van de eenheid" en „verenigd front tegen fascisme" liepen zij van de haven van Lissabon naar het presidentiële paleis, dat voor het eerst sinds de staatsgreep door militairen met machinegeweren werd bewaakt Die bewaking zou bedoeld zijn om de president te beschermen tegen een eventuele militaire staatsgreep. Gongalves werd luide toegejuicht toen hij tot de betogers zei: „Dit is een kritiek moment. Het centrale probleem is de macht. Er wordt een felle strijd om de macht geleverd". Voor president Da Costa Gomes was er boe-geroep toen deze verklaarde dat „geen enkele maatschappij op haat kan worden gebouwd" en dat „alle politieke krachten onmisbaar zijn bij de opbouw van een nieuwe maatschappij Da Costa Gomes repte ook niet over steun aan Gongalves. Gisteren hebben troepen van de militaire veiligheidsdienst de kantoren bezet van de communutisch gezinde „vijfde divisie", de propaganda-afdeling van de strijdkrachten, die weigerde gehoor te geven aan een order van de Revolutionaire Raad haar activiteiten te staken. De propaganda-afdeling had eerder zonder toestemming eigen communiqués verspreid ten gunste van Gongalves. Elders in het land gaat het geweld tegen de communutische instellingen voort, met name in het noorden, waar evenwel de pro-communistische militaire commandant, generaal Corvacho, in zijn functie is hersteld. Het lijkt erop of de krachtmeting in Lissabon wordt uitgesteld tot de bijeenkomst van de Assem blee der Strijdkrachten volgende week. Gonpalves tijdens zijn toespraak tot de demonstranten. Aantal tweede woningen groeit sterk UTRECHT (ANP) Op het ogenblik zijn er naar schatting 210.000 buitenverblijven, die als tweede woning gebruikt kunnen worden. Daaronder val len ook caravans en boten met overnachtingsca paciteit Dit betekent, dat het aantal in tien jaren tijd toegenomen is met ongeveer 40.000. „Als deze trend zich voortzet zullen er in 1985 zeker 350.000 tweede woningen in ons land zijn", aldus profes sor dr. ir. F. M. Maas uit Delft gisteren tijdens een beursdag van de Jaarbeurs te Utrecht De ontwikkeling van de tweede woning mag, aldus professor Maas, een duidelijk beleid rond de eerste woning niet tegenhouden. Het bouwbeleid zal daarom grote nadruk moeten leggen op de verbe tering van de eerste woning en de bouwomgeving. Doet men dit niet dan gaat de stad er in de toekomst tijdens weekends en langere vakanties uitzien als een uitgehold geheel. Het zou beter zijn, wanneer meer tweede woningen op kampeerterreinen en volkstuincomplexen dicht bij grote woonkernen, vooral in de Randstad, gebouwd zouden worden. Volgens professor Maas moet de bestemming van veel woningen in dorpskernen tot tweede woning stopgezet worden. Het dorp wordt anders, aldus de Delftse hoogleraar bouwkunde, in zijn sociale samenhang aangetast. Weeroverzicht De Bilt Morgen zal het droog zonnig en vrij warm weer zijn. Een rug van hoge luchtdruk strekt zich uit van Engeland via de Noordzee en Noord-Duits- land naar Polen en neemt daar bij in betekenis af. Met een zwakke stroming uit oostelijke richtingen wordt ook vrijdag nog droge lucht naar onze om geving gevoerd. Een front, dat zich donderdagmorgen boven Schotland, de noordelijke Noordzee en Zuid-Noorwegen bevond, bracht daar plaatselijk neerslag. Het front trekt naar het zuiden maar zal vrijdag het weer bij ons nog niet beïnvloe- Vooruitzichten voor zaterdag: Eerst zonnig, later meer bewol king en minder warm. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon 1 tot 10. Min. temp.: omstreeks 14 gr. Max. temp.: omstreeks 22 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 70procent. Helsinki Kopenhagen Mode-ontwerper Dick Holthaus heeft zich nu ook op het ter rein van de inte rieur-inrichting begeven. Hij presenteerde gisteren in Am sterdam een tijdloos zit-ele- ment, waar men de hoezen van katoenen impri- mè's en canvas over kan trek ken. Daarnaast ontwierp hij per spex tafeltjes met uitgespaar de handgrepen in het blad en opbergdozen van perspex en In Purmerend is een tentoonstel ling geopend van nog niet eerder getoonde werken van Ka- rel Appel. Te vens kwam er een kalender uit van de nieuwe werken. Karei Appel overhan digde aan bur gemeester Van Burg een exem plaar van de ka lender, die in een beperkte oplage verspreid zal worden. WASHINGTON (UPI-ANP) In een circulaire aan alle Amerikaanse artsen waarschuwt het Amerikaanse overheids bureau voor voedsel en geneesmiddelen (FDA) voor het risico dat vrouwen boven de 40 jaar lopen, als zij „de pil" gebruiken. Daarbij gaat het om een verhoogde kans op het krijgen van een hartinfarct J Het Amerikaanse bureau voert daarbij aan de resultaten van I twee recente Britse studies. Prof. dr. A. Haspels, hoogleraar verloskunde en vrouwenziekten aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, zei desgevraagd dat uit de Britse studies is gebleken dat bij pilgebruik boven de veertig de sterftekans drie per honderdduizend is, terwijl de .normale" kans op sterfte bij een vergelijkbare groep vrouwen die niet de pil gebruiken ongeveer 0,5 op honderdduizend is. Volgens prof. Haspels zijn er sterke aanwijzingen dat de studies zijn gebaseerd op pillen met een hoog gehalte oestrogenen. De laatste paar jaar zijn er echter anti-conceptiepillen ontwikkeld die minder oestroge nen bevatten. Buenos Aires, (Rtr.) President Maria Estella Peron van Argentinië is vannacht gezwicht voor het leger. Na een 48 uur durend openlijk conflict met de provinciale bevel hebbers accepteerde zij tenslotte het ontslag van de bevelhebber van het leger, generaal Numa La- plane, die wordt opge volgd door de chef van de generale staf, generaal Jorge Videla. Het ontslag van Numa Laplane was noodzakelijk geworden door de kritiek die deze te ver duren kreeg wegens zijn steun aan de minister van binnenland se zaken, kolonel Damasco. Het leger vindt dat het zich niet moet inlaten met de politiek. De rebellerende generaals had den eerst generaal Larroca, be velhebber van de troepen in Cordoba, tot interim opperbe velhebber benoemd. Toen deze zijn ontslag nam, na het ontslag van Laplane, was de weg vrij gekomen voor een oplossing van het conflict Na de bevelswisseling is ont kend dat mevrouw Peron drie maanden verlof zou nemen, en tijdelijk zou worden vervangen door senaatsvoorzitter Italo Lu- ger. Mevrouw Peron heeft eer der deze maand moeten zwich ten voor de eisen van de vakbe weging. Portugal poogt te bemiddelen op Timor LISSABON (Reuter) De voor malige minister van koloniën van Portugal, Antonio de Almei da Santos, is naar Timor gegaan om te trachten een einde te maken aan de bloedige gevech ten op het eiland. Hij zal zich in Canberra voegen bij een Portugese delegatie die daar al eerder was gearriveerd. De Portugezen willen proberen een dialoog tot stand te brengen tussen het democratisch ver bond van Timor (UDT) en het revolutionaire front voor een onafhankelijk Oost-Timor (Fre tilin). UTRECHT - De Ne derlanders kopen per jaar voor onge veer 300 miljoen gulden aan brilmon turen en brillegla- zen. Jaarlijks gaan er ongeveer 1,4 mil joen brillen over de toonbank van de op ticien, en daar zijn de zonnebrillen dan nog niet bijgeteld. Dat zegt de beer J. Jacobs, secretaris van de Verenigde Optiek-leveranciers. Naar zijn schatting draagt 45 procent van de Nederlandse bevolking een bril. De gemiddelde draagtijd is de laat ste jaren gedaald van circa 5,5 jaar naar 3,5 jaar. De nieuwe modelijn kenmerkt zich door grotere glazen en een minder robuust montuur. De kunst stof monturen wor den meerkleurig doorschijnend in ta melijk lichte kleuren. AMSTERDAM (ANP) De Katholieke Theologische Hogeschool Amsterdam heeft onvoldoende rekening gehouden met de belan gen van prof. Van Luijk. Hij mocht zeker verwachten tot zijn pensioen in dienst te blijven, omdat zowel het curatorium als de hogeschoolraad in zijn huwelijk geen reden zagen hem te ontslaan. Bovendien kan de hoogleraar moeilijk aan gelijkwaardig ander werk komen. Aldus motiveerde de Amsterdamse kantonrechter mr. J. van Waarde zijn beslissing, dat de KTHA nog twee jaar salaris moet uitbetalen aan de wegens zijn huwelijk ontslagen hoogleraar. Hij deed dit op grond van de civielrechtelijke verantwoordelijkheden, verbonden aan deze zaak, waarin het gaat om een „kennelijk onredelijk ontslag". Het wordt de KTHA toegestaan het volle salarisbedrag in termijnen te betalen, met toevoeging van de dan wettelijk verschuldigde rente. Mr. Oberman, woordvoerder van de KTHA had namelijk aange voerd. dat doorbetalen van het salaris het voortbestaan van de school kan bedreigen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9