Izidte Sowta/nt Belastingen volgend iaar anzienliik zwaarder Waterwegen weer vrij na einde blokkades Stakingsoproep voor Noord-Spanje het kan vriezen of dooien Deens koninklijk paar bij bezoek niet in Den Haag Benzine 1 cent duurder Marokkaan verdacht van dodelijke messteken Donderdag 28 augustus 1975, 65e jaargang no. 20207. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Marooned Speelfilm met Gregory Peck „Marooned" op Ned. I om 20.21 uur. Michel Block speelt piano concert nr. 4 van Beethoven om 22.30 uur. Ned. II om 20.21 uur „Zo was het" met VARA-allerleL Dui ken... politie begint om 21.15 uur. Weinig verandering Droog en in het algemeen zon nig. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist en minimumtempera turen omstreeks 13 gr. Maxima rond 26 gr, maar bij wind van zee 's middags aan de kust enige afkoeling. - L Van onze parlementaire redactie j)EN HAAG De o mzetbelasting, wegenbe- asting, accijnzen en inkomstenbelasting an volgend jaar aanzienlijk omhoog, om iet tekort op de rijksbegroting zoveel moge lijk te beperken. Het kabinet houdt vast aan - eerdere voornemen om de belastingdruk net 0.6 procent te doen stijgen om stijging n de overheidsuitgaven te financieren. Te- nover een formele stijging van de loon- en komstenbelasting staat echter een verla ging als gevolg van de doorvoering van een stuk inflatiecorrectie. Het kabinet-Den Uyl heeft de opstelling van de begroting en met name het dekkingsplan nog niet volledig rond. Naarstig wordt nog gezocht naar nieuwe dekkingsmiddelen, want niets wijst erop, dat men het tot dusver geconstateerde tekort - naar verluidt 14 mil jard gulden op een uitgaventotaal van 75 miljard - wil terugdringen door de uitgaven te beperken. Dat tekort zal dan ook voor het grootste deel moeten worden gedekt door het uitschrijven van leningen en door geld bij te drukkèn. Hoewel aan de belastingkant de zaken nog niet volledig zijn geregeld, ontstaat nu reeds het volgende beeld: - het tarief van de omzetbelasting (b-t.w.) wordt van 16 op 18 procent gebracht; - een aantal produkten, dat onder een ver laagd tarief van de b.t.w. valt (4 pet) wordt naar het normale tarief (straks 18 pet) ge bracht; - de motorrijtuigenbelasting (wegenbelasting) wordt dusdanig verhoogd, dat de opbrengst bijna zal verdubbelen. Met name wordt de progressie (meer belasting als het autogewicht hoger ligt) verzwaard; - de assufantiebelasting wordt verhoogd; - de accijnzen op alcoholische dranken, roo kwaren en huisbrandolie worden verzwaard; - de inkomstenbelasting gaat, met uitzonder ing voor de laagste tariefgroep, met een punt omhoog. Tegenover de tariefverhoging voor de inkom sten (en dus ook loon)belasting staat een inflatiecorrectie voor die belasting van 80%. Dat betekent, dat loonsverhogingen, die een gevolg zijn van de inflatie en dus geen koop krachtvermeerdering betekenen, voor het grootste deel niet worden belast. Ook zal de belastingverlaging van vorig jaar, die voor slechts één jaar was bedoeld ter stimulering van de economie in 1976 voortgezet worden. MHBI Van onze verslaggevers houd van de evenredige vrachtverdeling, De schippers reageerden loyaal op de op- DEN HAAG/ROTTERDAM Doorvaart op ingewilligd. Bovendien waren voldoende roep van hun leider. Gisteravond al begon de Nederlandse binnenwateren is sinds van- waarborgen gevonden om de evenredige men met het opheffen van de blokkades. Op morgen negen uur weer mogelijk. De blok- vrachtverdeling te verbeteren, aldus Van enkele plaatsen bleven de schepen liggen tot kades die de binnenschippers in de kanalen Laak in zijn oproep aan de schippers. Actie- vanmorgen zes uur, om bij daglicht uit en rivieren hadden opgeworpen, waren vrij- leider Van Laak deed zijn oproep aan de elkaar te varen. De binnenschippers die in wel alle verdwenen. De leider van de actie- al drie dagen actievoerende schippers voor- Limburg de waterwegen blokkeerden kon- afgaande aan het gesprek dat hij later op den aanvankelijk niet voldoen een handdruk namen staatssecretaris Van Huiten en aktieleider Leo van Laak afscheid van elkaar nadat was overeengekomen dat de blokkades zouden worden bpgeheven. voerende schippers, Leo van Laak, had hierom gisteravond om tien uur via de televisie gevraagd, nadat hij overeenstem ming had bereikt met staatssecretaris Van met machtsmiddelen hebben we een door- i de op- nog voortzetten. Vanmorgen vroeg besloot braak geforceerd bij de regering. Wij wor<- men echter ook daar de blokkades op te Volgens actievoerder Van der Laak was de belangrijkste eis van de schippers, het be- eindelijk als volwaardige gesprek spartners -door de regering geaccepteerd", aldus Van Laak. heffen zodat rond negen uur alle waterwe gen weer bevaarbaar waren. (Zie verder pagina) Kip is vlees noch vis Utrecht A.N.P. Kop is noch vlees, noch vis. Kip is vol gens vele Nederlandse huisvrouwen „een neu traal, beetje kleurloos pro- dukt". Aldus is uit een on derzoek van het produkt- schap voor Pluimvee en Eieren gebleken. De kip is, zo denken vele Nederlanders nog steeds, een zondagsdier. Het pro- dukt wordt op wekelijkse dagen weinig gegeten en als men het eet, dan moe ten er vaak appelmoes, do perwtjes of sla bij. Het produktschap wil de kip (en haan) nu wat duide lijker als een normaal en goed tafelprodukt naar vo ren schuiven. Polen- Nederland op tv HILVERSUM De ont moeting PolenNederland, die op 10 september in Chorzow zal worden ge speeld, zal rechtstreeks op de tv worden gebracht Dit zal gebeuren op Ned. II om 17.25 uur. Deze voetbalwed strijd geldt als voorronde voor het Europese landen- kampioenschap. MADRID (AP - UPI - Reuter) Politieke groepe ringen die zich tegen generaal Franco verzetten hebben een oproep gedaan voor een algemene staking in Noord-Spanje uit protest tegen de berechting van twee Baskische separatisten die hogelijk de doodstraf krijgen Pe conservatie Carlistische conservatieve partij, pie Carlos Hugo, de echtgenoot van prinses Irene, pp de troon wil, sloot zich aan bij de stakingsop roep, evenals de communistische partij en de Baskische separatistenbeweging ETA. In de door het Spaanse kabinet goedgekeurde pnti-terrorismewet is de doodstraf gesteld op het voor politieke doeleinden doden van een politie man, ambtenaar of lid van de strijdkrachten en ook op een ontvoering die de dood Van het slachtoffer tot gevolg heeft. De wet, die in de vorm van een door generaal Franco ondertekend decreet uitgevaardigd is, be perkt voorts de grondwettelijke rechten van de Spanjaarden en staat de politie toe onbelemmerd huiszoekingen te doen en verdachten tot vijf dagen vast te houden zonder formele aanklacht. De pers wordt verder beknot: een dagblad kan drie maanden gesloten worden voor het tonen van sympathie voor „terroristen" en het verdedigen van communistische, anarchistische en separatisti sche ideeën. Kip is niet populair in Nederland Op zondag wil men er nog wel aan. De beter gesitueerden vinder dan de rest. U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gestyleerde thermometer, gemaakt van weerbestendig kunststofmate riaal. U krijgt deze „blijmaker" kado als dank voor het opgeven van één nieuwe kwartaalabonnee. li naam: adres: lonplaats: lur als dank v nieuw kwartaalabonnee van de r de moeite een thermometer naar: Den Haag (ANP) De prijs van benzine zal vermoedelijk begin sep tember met 1 cent wor den verhoogd. De verho ging staat in verband met de stijging van de grondstoffenprijzen op de wereldmarkt. Voor tip over Leidse moord 10.000 gulden Leiden (ANP) De hoofdofficier van justi tie in Den Haag heeft een beloning van 10.000 gulden uitgeloofd voor het verschaffen van in lichtingen, die kunnen leiden tot de aanhou ding van de dader van. de moord op de 27-jari- ge Margaretha Tegela op 10 augustus in het Leidse hout te Leiden. Dit heeft een woord voerder van de recher che te Leiden gisteren meegedeeld. „Onbekende vrouw" Den Haag Ingeschre ven als „Een onbekende vrouw" is gistermiddag op de Algemene be graafplaats aan de Haagse Kerkhoflaan op stijlvolle wijze het li chaam begraven van de vrouw, die afgelopen vrijdagmiddag uit het water aan de Troelstra- kade werd gehaald. On danks de signalering in vele kranten heeft zich in de afgelopen week niemand gemeld die haar kende. Daarom waren bij de begrafenis slechts vier dragers en een begrafenisonderne mer aanwezig. De Haagse recherche trekt op dit moment nog enkele tips na die zijn binnengekomen naar aanleiding van de kran tenpublicaties, maar men verwacht niet dat zich nog familieleden zullen melden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet wil af van de eenvormige program - ma's, die hoge buitenlandse gasten tijdens een bezoek aan Neder land worden aangeboden. Men wil voortaan meer Nederlandse steden in deze bezoeken betrekken. Dat gaat ten koste van Den Haag en Rotterdam, welke steden in het verleden tot de vaste programmapunten behoorden. Zo komt Den Haag niet meer voor op het programma van het bezoek dat het Deense koninklijk paar van 29 oktober tot 1 november aan ons land brengt. Bij de gemeente Den Haag is men nog niet op de hoogte van de nieuwe aanpak van staatsbezoeken, maar men staat er niet over te juichen. Een woordvoerder van het stadhuis: „Den Haag heeft altijd geclaimd dat een deel van een bezoek in Den Haag zou zijn". Sommigen in Den Haag zien de afwijking van de traditie als een miskenning van Den Haag als regeringscentrum. Bij het bezoek van koningin Margrethe en prins Henryk valt het accent op Amsterdam, terwijl men daarnaast Haarlem, Arnhem en Leiden (Rijksmuseum van Oudheden) aandoet. Onderzoek naar beleid gastarbeiders Valk-concern (Van een onzer verslag geefsters) UTRECHT De voedings bond van het NKV stelt een onderzoek in naar mo gelijke uitbuiting van ille gale gastarbeiders door het Valk-concern dat in ons land 19 motels en restau rants beheert. Dat zou het geval zijn in een dergelijk motel in Gil- ze-Rijen. Het gaat daarbij om vijf Marokkanen die zich wilden laten legalise ren en daarop zijn ontsla gen. In de Valk-bedrijven Bij horst en De Gouden Leeuw, resp. in Wassenaar en Voorschoten, werken volgens de plaatselijke poli tie geen buitenlanders ille gaal. Bij De Gouden Leeuw werkt één Marokkaan. „Maar die werkt er al enige' jaren met een vergunning", aldus een woordvoerder van de politie. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag In een woning in de Haagse binnenstad heeft de Haagse recherche vanmorgen vroeg een 25-jarige Marokkaan se bordenwasser aangehouden, die ervan wordt verdacht in de nacht van dinsdag op woensdag in een cafe aan de Hoefkade de 29-jarige Marokkaanse cafeta ria-bediende A. Abouri te heb ben doodgestoken. De arrestatie werd mogelijk na dat rechercheurs op het hoofd bureau van politie vele uren lang getuigen met foto's con fronteerden. De politie heeft in de woning van de man een met bloed besmeurd colbert aange troffen. Het mes waarmee hij zijn landgenoot vier steken toe bracht is nog steeds spoorloos. Het motief van de ruzie is nog steeds niet bekend. Ook Kraay stapt naar de rechter Van onze sportredactie Amsterdam Na het kort ge ding, dat Jan Mulder tegen Ajax wil aanspannen, heeft Hans Kraay nu ook aangekondigd zijn recht via de rechter te krij gen. Het conflict, dat hij met Ajax heeft, handelt over de af koopsom, die na onderling over leg was vastgesteld op 75.000 gulden. Bovendien zou Ajax be werkstelligen, dat de ontslagen coach voor een werkloosheids uitkering in aanmerking zou ko men. Het bestuur van de Am sterdamse club rept nu echter niet meer over het verzoek om een WW-uitkering te verkrijgen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1