Vader en moeder lieten koeien in de steek om Tineke Fopma wereldkampioene te zien worden Vijfde plaats succesvol resultaat wielerkwartet Fortuna alleen aan de leiding Stan Smith op Forest Hills al uit strijd Middelink ziet perspectieven Olympische Spelen Mahn blijft bondscoach Transol/RZ in Europa Cup I DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT METTET Friesland en Nederland hebben na Atje Keulen-Deelstra een nieuwe wereldkampioe ne. Tineke Fopma uit het 100 inwoners tellende ge hucht Huins (gemeente Baarderadeel) overklaste gistermiddag in het Bel gische Mettet de gehele dames-wereldtop. Fries land heeft bovendien een nieuwe „Tiemen Groen", een raadselachtig figuur in de wielersport. De re genboogtrui, die door UCI-voorzitter Rodoni om de smalle schouders van het Friese meisje werd getrokken, was voor Tineke Fopma en voor de gehele Neder landse wielerploeg een complete verrassing. Het wereldkampioenschap 1975 op de weg voor da mes leek op een grote grap uit te lopen. De 22- jarige studente geschie denis M.O., die met ruim 50 meter voorsprong op de Fran$aise Gambillon en de Nederlandse dames Keetie van Oosten-Hage en Truus van der Plaat (brons en vierde) over de finish ging, wist hele maal niet dat zij de nieu we wereldkampioene was geworden. De snelle Friezin keek even om en zag het peloton achter haar afstappen. „Is de wedstrijd nu al afgelopen? Ben ik wereld kampioene?" stamelde de Frie ten paar honderd meter voorbij de eindstreep. De 22-ja- rige boerendochter uit Huins, die sinds drie jaar aan de wie lersport doet, kon het niet gelo- „Ik had met Keetie van De ontsnapping van Tineke Fopma was zo rigoureus, dat de andere dames niet meer in de gelegenheid waren een tegenaanval in te zetten. Met enkele meters voorsprong passeert zij de finish. Oosten-Hage afgesproken dat ik de sprint voor haar in de laatste 500 meter zou aantrekken. Ik ben geen sprintster, maar kan wel goed klimmen. De finish lag precies op een heuveltje en ik had de bel voor de laatste ronde wel gehoord, maar door de spanning dacht ik helemaal niet aan de finish". Tineke Fopma, het nieuwe wieleridool van Friesland, zei: „Tegen de helling ging ik snel omhoog, maar nie mand ging met mij mee. Ook Keetie niet". Totaal verrast De Zeeuwse huisvrouw, die na haar wereldtitel achtervolging in Rocourt, ook graag de regen boogtrui op de weg in haar linnenkast had willen hebben, was door de felheid van de 22-jarige Friezin totaal verrast. Glimlachend volgde zij Tineke Fopma en was blij voor haar succes. „Ze zou voor mij welis waar de sprint aantrekken, maar ze ging zo hard omhoog dat ik een gat moest laten val len. Ik vind het fantastisch voor Tineke, alhoewel ik graag wereldkampioene had willen worden", zei de bronzen me daillewinnares van Mettet. Wie is Tineke Fopma? De spea ker, het Belgische publiek, maar óok de Nederlandse volgers wis ten het antwoord niet Tineke Fopma, een totaal onbekend meisje uit Friesland, zorgde ineens voor wereldpubliciteit. Naast Irnssum is nu ook het Friese gehucht Huins een van de „wereldsteden" in de sport geworden. De nieuwe wereld kampioene, getraind door Willy Delgrosso uit Leeuwarden, kocht in februari 1973 een nieu we racefiets, omdat zoals zij zelf zei „ik een racefiets zo mooi vond". Tineke Fopma, die al jaren belangstellend de verrich tingen van Anne Riemersma volgde, werd gefascineerd door het blinkende racekarretje van de fietsende Friezin. „Het was liefde op het eerste gezicht Ik had de racefiets cadeau gekre gen voor mijn HAVO-diploma, maar had nimmer de intentie om te gaan wielrennen. Ik wilde de fiets alleen maar hebben om dat hij zo mooi was". Vader en moeder Fopma, die de zeventig koeien in Huins voor één dag aan iemand anders hadden overgelaten, konden gistermid dag hun emoties nauwelijks de baas. „Grandioos", riep moeder Fopma uit toen haar dochter over de finish ging. Tineke Fop ma, de vrouwelijke Tiemen Groen van Friesland, fietste al als vijfjarig meisje naar de kleu terschool in Baard. Daarna reed Tineke haar hele schooltijd (de MAVO in Franeker en de HA VO in' Leeuwarden) door het Friese land. „Sprinten kan ik niet, maar klimmen en tegen de wind inrijden zijn mijn speciali teiten". Juist daarom was het parcours in Mettet voor haar geknipt. Tranen Damestrainster Dinie Brink man keek met grote tranen in haar ogen naar de ceremonie protocolaire. „Gisteravond heb ik nog een huilende Tineke aan de deur van mijn hotel gehad. Midden in de nacht moest ik «"wee stralende Nederlandse meisjes. Links wereldkam pioene Tineke Fopma en rechts Keetie van Oosten-Hage. met haar praten. Want de Frie zin was hypernerveus en geloof de niet in haar eigen kwalitei ten. En nu staat datzelfde meis je als wereldkampioene op het podium. Ze kent haar eigen krachten niet. Dit jaar won ze de ronde van Hans weert, een tijdrit in Le Havre en een ber getappe in Zuid-Frankrijk. Toch wilde ze uit de ploeg wor den gelaten", zei de Rotterdam se damestrainster. De 22-jarige wereldkampioene, die haar studieboeken van de Friese Academie mee naar het trainingskamp in Mettet had ge nomen, wilde dinsdagavond zelfs naar Friesland terug. Ze was niet opgewassen tegen de spanning van het wereldkam pioenschap. Na 54 km fietsen op het heuvelachtige parcours in Mettet was deze spanning ineens verdwenen. Toch kwam de emotie van de wereldtitel nog een keer terug. Dat was toen Tineke Fopma bij de dokter zich moest melden voor de do- ping-controle. Ruim een uur duurde deze UCI-procedure. Overigens geen „record", want bij het nationale kampioen schap in Hoogerheide moest KNWTJ-arts Schattenberg zelfs twee uur wachten eer Tineke Fopma haar plasje had kunnen doen. De vreugde in het Nederlandse wielerkamp was gisteravond overweldigend. Goud voor Tine ke Fopma, brons voor Keetie van Oosten-Hage en de vierde plaats voor Truus van der Plaat. Voor Greet Knetemenn-Jonker, de vrouw van de Nederlandse toerrenner Gerrie Knetemann, was er geen eer in België te behalen. Haar kan? i op de we reldtitel gingen in de laatste ki lometers door een valpartij ver loren. De uitslag van de strijd om het wereldkampioenschap op de weg voor dames is: 1. Tineke Fopma (Ned) 54,138 kilometer in 1 uur, 32 minuten en 36 seconden, 2. Genevie ve Gambillon (Fra) 1.32.37, 3. Keetie van Oosten (Ned) z.t, 4. Truus van der Plaat (Ned) z.t., 5. Christiane Goemine (Bel) z.t., 6. Sue Novarra (VS) 1.32.41, 7. Nicole van den Broek (Bel) z.t., 8. Josiane Bost (Fra) z.t., 9. Morena Tartagni (Ita) z.t., 10. Asta Forsell (Zwe) z.t., 15. Bella van der Spiegel (Ned) z.t., 16. Gré Knete mann (Ned) 1.32.41, 33. Anneke Rie mersma (Ned) 1.32.52. WIL VAN DER PLAS METTET Na de Oos- teuropese successen bij de wereldkampioen schappen op de baan in Rocourt hebben de wiel renners uit de Oostblo klanden ook in Mettet hun kracht bewezen. Po len, Rusland en Tsjechos- lowakije legden beslag op het goud, zilver en brons in de 100 km ploe gentijdrit. De wereld kampioen van vorig jaar Zweden werd onttroond en moest op het heuvel achtige parcours tevre den zijn met de vierde plaats. Het Nederlandse kwartet, Adrie Gevers, Fons van Katwijk, Matt- hieu Dohmen en Frits Pi- J rard, werd eervol vijfde, voor Oost-Duitsland. Wegcoach Middelink was erg te vreden. Handenschuddend ving hij het moegestreden kwartet bij de finish op en dirigeerde de succesvolle ploeg onmiddellijk naar het hotel in Bouge. Zater dag volgt namelijk het wereld kampioenschap op de weg voor amateurs, waarin de vier Oran jerijders vrijwel zeker zullen starten. Op het heuvelachtige parcours in Mettet, waar de zon en de wind vrij spel hadden, beves tigden de ploegen van Polen, Rusland en Tsjechoslowakije, nog eens overduidelijk de theo rie van de Nederlandse wegcoa ch. Middelink: „De Oosteuropese ploegen zijn de laatste jaren in het voordeel. Er wordt meer geld uitgegeven aan trainings kampen en de topamateurs wor den niet weggezogen door de profwielersport. In de Oostblo klanden zijn de trainingen afge stemd op grote internationale kampioenschappen en op de Olympische Spelen. Van het Poolse kwartet waren drie ren ners vorig jaar al bij de wereld kampioenschappen in Montreal en het jaar daarvoor in Barcelo na waren het er twee. In de Oosteuropese ploegen is nauwe lijks een verloop. Bij de Neder landse ploeg ligt dan anders. Alleen Ad Gevers is overgeble ven." De langetijdrit-specialist uit Schijndel was tevreden met de vijfde plaats. Gevers: „De ploeg draaide uitstekend. Geen mo ment heb ik in de remmen moe ten knijpen. De drie ploeggeno ten hebben voortreffelijk gere den. Jammer genoeg kreeg ik na 60 km pech (een losse piton) en na 80 km bij dezelfde beklim ming nog een keer. Anders wa ren we zeker vierde geworden. Het verschil met de Zweedse ploeg was slechts 12,6 seconden en die hadden we zonder pech kunnen overbruggen." Ook Fons van Katwijk, de jongste broer van profrijders Jan en Piet van Katwijk, stapte met een tevreden glimlach van zijn fiets. „Het was een lastig par cours, maar we hebben geen moment doorgezeten. Het aflos sen en het kopwerk liep als een motor. Met deze ploeg kunnen we bij de Olympische Spelen volgend jaar nog veel meer be reiken^ Verklaring Bondscoach Joop Middelink over Montreal: „Het Neder lands Olympisch Comité eiste van de voorlopige Olympische selectie een getekende verkla ring waarin staat dat de renner in het Olympisch jaar niet mag overstappen naar de profs. Als deze vier jongens die verkla ring tekenen dan kunnen we pas aan Montreal gaan wer ken." Matthieu Dohmen, de klimspe- cialist van de Oranjeploeg, Frits Pirard en tijdrijder Ab Gevers zijn bereid de NOC-verklaring te tekenen. Alleen de Brabander Fons van Katwijk, die profplan nen heeft, wil zich nog beraden. Van Katwijk: „De Olympische Spelen zijn voor elke renner een ideaal, maar een profcarrière zou ik er niet voor laten lopen. Je kunt een jaar keihard ttainen en vlak voor de Olympische Spelen bijvoorbeeld vallen. Dan heb je geen prof contract en de Olympische Spelen gaan ook niet door. Ik wil zekerheid." Wegcoach Joop Middelink heeft wel zekerheid. Het Nederlands wielerkwartet bewees met de eervolle vijfde plaats dat zijn ploeg Olympisch perspectief heeft. Er was gisteren in het zonnige Mettet reden voor opti misme. Vorig jaar eindigde Ne derland met Aling, Van de Hoek, Schür en Gevers ruim 5,5 minuut achter de Zweedse ploeg, die wereldkampioen r werd. Gisteren was het verschil teruggebracht tot 12,6 seconden. Ook de achterstand op de nieu we wereldkampioen Polen was minder dan verwacht: 3.16.0 mi- nuten. WIL VAN DER PLAS DEN HAAG - Fortuna SC heeft gisteravond tijdens de vierde dag van de competitie in de eerste divisie alleen de leiding genomen. De Limburgers wonnen op eigen terrein met 20 van SW. Haarlem liet thuis tegen de tweede eredivisie-degradant Wageningen, een punt liggen (1—1) en bezet nu de tweede plaats. Fortuna SC is in de eerste divisie nog slechts de enige club met het maximale aantal punten. Onderaan staan SVV en Willem II, die in de drie wedstrijden die zij tot nu speelden, nog geen punt vergaarden. Fortuna SC—SW 2—0 (1—0). Erkens 1—0, 49. Prauser q"'^° Steegen 03, 67. Boskma Toeschouwers 5100. Scheidsrechter Hoppenbrouwer. FC DordrechtSC A^rsfoort KTSS 0-T V Het Poolse team legde in de 100 km. ploegentijdrit beslag op de gouden medaille. Namen Frans Mahn, de baancoach, zal tot 1978 in dienst van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) blijven. Gisteren werd zijn contract verlengd tot 1978 met een optie van nog vier jaar. De prestaties van de baan- ploeg te Rocourt zijn voor de KNWU geen aanleiding geweest het dienstverband van Mahn in te korten. Wegploeg amateurs NAMEN De sportcom- missie van de KNWU heeft op voordracht van bonds coach Joop Middelink Frits Pirard en Arie Has- sink toegevoegd aan het viertal renners, dat reeds was geselecteerd voor de individuele wegwedstrijd voor amateurs op de weg, zaterdag te Mettet. De andere vier zijn Matt hieu Dohmen, Andre Ge vers Ad Tak en Gerrie van Gerwen. Van de selectie van acht man zijn Adrie van Houwelingen en Fons van Katwijk afgevallen. Rotterdam Niet landskampioen Punch, maar bekerwinnaar Transol/RZ zal Nederland het ko mende seizoen vertegenwoordigen in het Europa- Cup toernooi voor landskampioenen. De Rotterdammers, die in het afgelopen seizoen niet alleen de nationale beker wonnen, maar ook tweede werden in de eredivisie, hadden niet inge schreven voor het Europese toernooi voor beker winnaars. Perschef Wout Dijkhuizen: „Ons budget voor het komende seizoen is zodanig, dat wij de kosten, die zijn verbonden aan deelnemingen aan het Europa Cup-gebeuren, niet kunnen betalen. Onze voorzit ter Wim Hakman is toen op zoek gegaan naar een sponsor voor de Europa Cupwedstrijden. En die is nu gevonden. Wie het is willen we nu liever nog niet zeggen. Wij konden toen inschrijven voor de Europa Cup I, omdat Punch geen trek had en wij zowel de beker hadden gewonnen als op de tweede plaats waren geëindigd. Het Europa Cup I-toernooi is natuurlijk interessanter dan voor bekerwinnaars. Zowel voor de spelers als voor het publiek. FOREST HILLS Met titel houder Jimmy Connors en en kele andere kampioenskandida ten comfortabel gezeten in de gemakkelijke stoelen van het clubhuis ze hadden een extra vrije dag, omdat ze zo laat wa ren gearriveerd heeft Arthur Ashe gisteren de taak toebe deeld gekregen de eerste bal te slaan van Forest Hills 1975, waarvan de openingsdag op de „new look" west sidé tennis club een recordaantal toeschou wers van 12.723 trok. De huidi ge Wimbledonkampioen, die enigszins onaangenaam was verrast door het feit dat hij 's morgens om half twaalf de baan op moest, versloeg „lucky loser" Victor Amaya met 63, 7-6. Onder het licht van de schijn werpers maakte Tom Okker, die twee dagen tevoren voor dit sei zoen de stedencompetitie en zijn korte setjes had afgesloten, zijn rentree in het grote tennis. De als zesde geplaatste Nederlan der zegevierde met 64, 6—2 over de Westduftser Jürgen Fassbender. Rolf Thung, die de laatste maanden op weinig suc cessen kan bogen, werd met 60, 6—3 uitgeschakeld door de Zuidafrikaan Frew McMillan. Bij kuftlicht deed zich de eerste verrassing voor. Stan Smith, die twee jaar geleden nog samen met Jimmy Connors als de Amerikaanse nummer één werd gerangschikt, faalde op wat eerst zijn sterkste wapen was: de service. De eerste ging mees tal uit en Parum kon de tweede aanvallen. De Nieuwzeelander kwam daarbij in de voordelige netpositie terecht en regelde vandaar het gebeuren. Voornaamste uitslagen eerste ronde he ren enkelspel: Tom Okker (Ned)^-Jur- gen Fassbender (W.-DId.) 6—4 62, Onny Parun (NZ)—Stan Smith (VS) 64 6—2, Alan Stone (Austr.)—Bob Carmi- chael (Aus) 64 7—6, Alvaro Fillol (Chili)—Dennis Ralston (VS) 7—6 6—7 7—5, Armisted Neely (VS)—Tom Gor man (VS) 63 7—6, Kim Warwick (Aus tr.)—Barry Phillips Moore (Aus) 6—2 7—6, Frew McMillan (ZA)— Rolt Thung (Ned) 6—0 6—3, Balazs Taroczy (Ho- n)—Bernard Mignot (Bel) 6—4 6—4, Cliff Richey (VS)—Marcelo Lara (Mex) 7—6 6—0, Jan Kodes (Tsj.)—Graham Stilwell (GB) 6—3 6—1', Roger Taylor (GB)Jiri Hrebec (Tsj.) 7—6 1—6 6—4, Tony Roche (Austr.)—Dave Kanter (VS) 6—1 7—5, Kjell Johansson (Zwe)—Vla dimir Zednik (Tsj.) 6—7 6—3 7—6, Phil Dent (Aus)—Jeff Borowiak (VS) 6—3 6—0, Roscoe Tanner (VS)—Schneider (VS) 7-5 4-6 6-1. Breuer 2—0 (strafschop), 70. Van Pelt 2—1, 85. Snijders 31. Toeschouwers 4400. Scheids rechter Bosman. Vitesse—Volendam 30 (10). 38. Bosveld 1—0, 63. Van Kerk- hof 2—0, 70. Wierts 3—0. Toe- ge stand ii schouwers 4500. Scheidsrechter SC Bakker. SC Cambuur—FC Groningen 00. Toeschouwers 10.500. Scheidsrechter Beek. PEC ZwolleFC Den Bosch |g 0—1 (0—0). 83. Visser 0—1 (straf- Wageningen schop). Toeschouwers 3100. Scheidsrechter De Bruin. Heracles—Helmond Sport 0—1 (0—0). 55. Burhenne 0—1. Toe- Peijs Scheidsrechter Weerink. FC VVV—Willem II 1-0 (1-4)). 30. Kurcinac 1—0. Toeschou wers 9.500. Scheidsrechter Pijp- Haarlem FC Groningen FC Vlaardingen FC VW Helmond Sport FC Den Bosch SC Amersfoort Vitesse Volendam schouwers 1500. Scheidsrechter Heracles Gans. Veendam—Heerenveen 04 (0-1). 40. Boskma 01, 52. Visser 02, Veendam PEC Zwolle SW e divisie: 4 8 12—4 4 7 4—1 4 6 6—2 3 5 8—2 3 5 2—0 4 5 7—2 4 5 6—3 t 4 4 9—5 4 4 4—3 4 4 2-3 4 4 2—4 4 4 6-10 4 3 6—5 4 3 4—8 4 2 4—8 4 2 2—7 4 1 2—5 3 0 1—8 3 0 0-7 Selectie Fins elftal HELSINKI De selectie van het Finse elftal dat woensdag in Nijmegen tégen de Nederlandse nationale ploeg uitkomt luidt als volgt: Keepers: Goran Enckelman en Pertti Alaja. Verdedigers: Erikki Vihtila, Esko Ranta, Eero Rissanen, Henry Forssel, Ari Makynen, Erikki Lehtionen. Middenvelders: Aki Heiskanen, Jouko Soumalai- nen, Miikka Toivola, Hannu Hamalainen Kalle Nieminen. Aanval lers: Olli Rissanen, Matti Paatelainen, Juha-Pekka Laine. UEFA bevestigde deelname Ajax ZÜRICH De Europese Voetbalunie (UEFA) heeft gisteren officieel de deelname van Ajax aan het UEFA-Cup toernooi bevestigd. Tot nu toe was de naam van de tweede Nederlandse deelnemer (Feyenoord is de ander) in het midden gelaten. Dit in verband met de lopende arbitragezaak tussen de UEFA en de KNVB. Nu Ajax de nacompetitie heeft gewonnen is de uitspraak van het geschil (zaterdag) voor dit seizoen niet meer van belang. Ajax speelt in de eerste ronde tegen Glentoran Belfast. SPORTWERELD AMSTERDAM FC Amster dam heeft de vriendschappelij ke voetbalwedstrijd tegen Israël met 31 verloren. LONDEN Manchester United speelde tegen Coventry met 1—1 gelijk. Derby County won met 3—2 van Newcastle. BRUSSEL Uitslagen Belgi sche voetbalcompetitie: Meche- len—Beveren 0—0, Anderlèch- t—Lierse 0—1, Oostende—Lou- viere 1—1, Standard Luik—Lie ge 1—1, Charleroi—Beerschot 01, AntwerpMolenbeek 21, Lokeren—KV Mechelen 30, Brugge—Beringen 3—1.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11