Peron samengetrokken Troepen rond paleis ziet Stafchef Portugal niets meer in premierschap BERAAD RHODESIE EN ANC MISLUKT SeidóaQowuwi accepteert geen ontslagen DAF-trucks GKissinger weer in gesprek met Sadat Gouverneur ontvlucht Timor Veede-Kamer oor verlaging ennootschapsbelasting woensdag 27 augustus 1975 leidse courant/ BUENOS AIRES, (Rtr) Militairen van twee Argentijnse keur-regimenten hebben vannacht de wacht betrokken bij het rege ringsgebouw en de presidentiële residentie in de voorstad Olivos van Buenos Aires. De granaderos (cavalerie) en patricios (in fanterie) hebben de traditionele taak de president te beschermen. De acite lijkt be doeld als voorzorgsmaatregel tegen een mo gelijke opstand van provinciale legereenhe den, die niet meer gehoorzamen aan leger bevelhebber generaal Alberto Numa Lapla- President Maria Estella Peron had tevoren de ontslag-aanvrage van Laplane afgewezen. Kort nadat de president generaal Laplane in zijn functie had bevestigd, ontbood deze negen vooraanstaande generaals voor een Deze had onder zware druk van het leger spoedbijeenkomst naar de hoofdstad. Vier besloten zijn functie neer te leggen, na zijn steun aan kolonel Damasco, die benoemd was tot minister van binnenlandse zaken. korps-commandanten hadden echter al eer der een dergelijke opdracht genegeerd, en drie van hen reageerden met het in staat van alarm brengen van hun troepen. Zij Veel Argentijnse legerleiders menen dat het Lehben 70.000 man onder hun bevel. Minis- leger zich niet in de politiek van het land ^er Y.an defensie Garrido had gisteravond moet mengen. De kolonel heeft overigens 6611 bespreking met de commandanten van zijn functie binnen het leger neergelegd. CANBERRA (Reuter) De Portugese koloniale regering op Timor is de hoofdstad Dili ont vlucht. Na dagen van gevechten tussen nationalistische groepe ringen heeft zij vannacht haar heil gezocht op het kleine eiland Atauro, even buiten de kust van Timor. De Portugese gouverneur, kolo nel Lemos Pires, had eerder al gewaarschuwd dat hij en zijn medewerkers het niet lang meer in Dili zouden uithouden. De woordvoerder in Canberra zei dat de vlucht naar Atauro, 30 mijl ten noodoosten van Portu- gees-Timor, kennelijk was on dernomen omdat de Portugese autoriteiten onder steeds grote re druk kwamen op het kleine stukje grond dat zij in Dili bezit ten. Ruimtevaarder geopereerd HOUSTON (AP) Bij de astro- naut Donald K. Slayton, die gis teren moest worden geopereerd aan zijn linkerlong, is een klein, niet-kwaadaardig gezwel verwij derd, zo heeft zijn arts bekend gemaakt. De arts verwachtte dat Slayton binnenkort weer ge heel zal zijn hersteld. DE BILT Morgen zal eenzelf de weerbeeld te zien geven als de voorafgaande twee dagen: rustig, droog en zonnig. Het mooie nazomerweer hebben we te danken aan de gunstige lig ging van een krachtig hogedruk- gebied dat zijn centrum boven het zuidelijk deel van de Noord zee heeft. Oceaandepressies worden door dit hogedrukge- bied, dat maar weinig van plaats verandert, gedwongen een erg noordelijk gelegen koers te volgen, zodat zij alleen het weer in Noord-Skandinavië on gunstig kunnen beinvloeden. Onvast is ook nog steeds het weer in Italië en delen van Mid den-Europa, waar een oude sto ring in de hogere luchtlagen slechts langzaam in activiteit af neemt. Vooruitzichten voor vrijdag Overwegend zonnig en droog. Vrij warm. Weersvooruitzichten voor vrij dag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min. temp.: omstreeks 13 gra den. Max. temp.: omstreeks 23 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal 70 procent Eindhoven Den Helder Luchth Rtd Zd.-Limburg Aberdeen Athene Een Portugese soldaat verbergt zijn gezicht voor de camera's. Hij nam maandag deel aan de demonstraties, die georganiseerd waren door communistische organisaties, en waarin men de terugkeer eiste van de linkse generaal Carvacho. Hij werd onlangs ontslagen uit zijn functie van militair commandant van het noordelijk district. De demonstratie was ditmaal niet zinloos, want generaal Carvacho is inmiddels weer op zijn post teruggekeerd. Men moet wel een veer laten om deze nieuw ste creatie op hoedengebied te kunnen dragen. Fotomodel Mau de Adams toon de gisteren in New York de, aan het brein van Jack Mc- Connell ontspro ten verencreatie. Het nostalgisch aandoende hoedje is van zwart satijn en gedecoreerd met nekveren. Een stola van veren comple teert het geheel. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIi LISSABON (AFP) Generaal Carlos Fabiao, stafchef van het Portugese leger, ziet af van zijn streven een alternatieve rege ring te vormen in de plaats van die van de huidige premier Car los Goncalves. Het blad „Jornal Novo" schreef gisteren dat de generaal nu van oordeel is dat de voorwaarden voor de vor ming van een coalitieregering met deelneming van de politie ke partijen, zoals hij beoogde, thans niet aanwezig zijn. „Jornal Novo" meldde voorts dat het driemanschap Costa Go- mes, Vasco Gongalves en Otelo de Carvalho besloten heeft de negen ondertekenaars van het „Document Melo Antunes" weer in de Revolutionaire Raad, het beleidsorgaan van de Beweging' van de Strijdkrachten, op te ne men. De negen officieren waren naar aanleiding van hun gema tigde en anti-communistische opstelling uit de raad gezet. Pre mier Gongalves zou zich tegen hun terugkeer hebben verzet. Het blad „A Capital" schreef naar aanleiding van deze kwest ie dat de negen officieren heb ben geweigerd weer in de raad zitting te nemen zolang niét aan een aantal van hun eisen is vol daan, zoals het verdwijnen van Gongalves als premier, ontbin ding van het vijfde bureau van de generale staf de inmiddels geschorste militaire voorlich- tings- en propagandadienst) en hervorming van de organen van de Beweging van de Strijd krachten, met name de algeme ne assemblee van de MFA, in een democratisch instituut. Syrië: Israël moet uit VN LIMA (Reuter) - Syrië wil her ziening van de uit 1949 dateren de resolutie van de Verenigde Naties waarbij Israël het lid maatschap van deze wereldor ganisatie verkreeg. In een toespraak tot de minis terconferentie van niet-gebon- den landen in Peru vroeg de Syrische vice-premier Abdel Halim Khaddam steun voor dit streven van zijn land. Het be sluit dat de joodse staat in de Verenigde Naties bracht was volgens Khaddam gebonden aan voorwaarden en Israël heeft deze voorwaarden niet in acht genomen omdat het de resolu ties van de VN niet toepast Treinrover pleegde winkeldiefstal LONDEN (UPI-DPA) Een man die negen jaar gezeten heeft voor zijn aandeel in de grote Engelse treinroof van 1963 en die in april van dit jaar wegens goed gedrag vrijgelaten werd, is voor een winkeldiefstal tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld. Ronald „Buster" Edwards was een der leiders van de bende die de spectaculaire overval uit voerde en daarbij 30 min. gul den buit heeft gemaakt. Hij werd veroordeeld tot 15 jaar gevangenis. (Van onze parmentaire redactie) Den Haag Drs. K. de Jong wordt de nieuwe staatssecreta ris van Onderwijs en Weten schappen. Hij volgt dr. A. Veer man op, die op advies van zijn arts zijn funtie neerlegt. Frac tievoorzitter Aantjes (ARP) heeft de nieuwe staatssecreta ris voorgedragen. SALISBURY (Reuter-UPI) - De besprekingen tus sen de Rhodesische regering en de zwarte Afri- leidersjde in dat akkoord geregelde verdere onder handelingen over de constitutionele toekomst van kaanse nationalisten hebben niet tot overeenstem- Rhodesie, die op Rhodesisch grondgebied moeten ming geleid. Premier Ian Smith die dit dinsdag- plaatshebben, konden bijwonen, avond in het parlement in Salisbury verklaarde, Verscheidene leden van de ANC worden door de zei dat zijn regering nu verder zal gaan met haar Rhodesische autoriteiten gezocht op beschuldiging guerrilla-activiteit. Zij kunnen hiervoor plannen akkoorden tot stand te brengen met de w. j stamhoofden en zwarte leiders, buiten de Afri- Rhodesie ter dood worden veroordeeld, kaanse Nationale Raad (ANC) om. Onder applaus van de parlementariërs verklaarde de premier dat de ANC-delegatie gisterochtend vroeg liet weten dat zij het akkoord van Pretoria, opgesteld door Smith, president Kaoenda van Zambia en premier Vorster van Zuid-Afrika, ac- "Dit was volkomen onaanvaardbaar", aldus de premier. "Dit zou de toelating op ons grondgebied betekenen van personen die bekend staan als guerrillaleiders en die de verantwoordelijkheid dragen voor de moorden en andere misdaden cepteerde op voorwaarde dat alle nationalistische welke in ons land zijn gepleegd." Uitstel debat onafhanke lijkheid Suriname DEN HAAG De behandeling in de Tweede Kamer van de Rijkswet waarin de onafhanke lijkheid van Suriname wordt geregeld is uitgesteld. De voor zitter van het Surinaams parle ment, de heer Wijn tuin, heeft zijn Nederlandse collega, dr. Vondeling, hierom gevraagd. De behandeling van de Rijkswet zou op 2, 3 en 4 september in Den Haag plaatsvinden, in aan wezigheid van delegaties uit de Antilliaanse en Surinaamse volksvertegenwoordiging. Het Surinaams parlement is er ech ter nog steeds niet in geslaagd zo'n delegatie samen te stellen, omdat de regeringscoalitie geen meerderheid meer in het parle ment bezit De oppositie heeft zich verzet tegen het sturen van c en delegatie voor de Surinaam se grondwet in het parlement is behandeld. Tegenstrijdig HET STANDPUNT—AANTJES heeft niet alleen bijval gekregen van een niet te verwaarlozen deel van de A.R.P., maar ook uit hoeken waar men gewoonlijk niets van christen-democratische partijen, laat staan van zulke partijen met een afdoende interpreta tie van de gevolgen van de grondslag zoals mr. Aantjes geeft, moet hebben. We kunnen gerust aannemen, dat buiten de C.D.A.-partijen een groot deel van de politici en publicisten hoopt, dat Aantjes het in de anti-revolutionaire partij definitief wint. Waarom? Soms met de verwachting dat K.V.P., A.R.P. en C.H.U. dan broederlijk en „gelouterd door het lijden" vanuit een nieuwe invalshoek het politieke beeld van Nederland zullen proberen te beïnvloeden? VERGEET DIT MAAR! De bijval binnen de A.R.P. en buiten het C.D.A. hebben tegenstrijdige oorzaken. Blijvend verlies van Aantjes zou, als bij het gewraakte onderdeel van de uitgangspunten betrok ken partijen niet alsnog een voor elkaar bevredigende uitleg vinden, de kracht van de anti-revolutionairen in het C.D.A kunnen ver zwakken, zo niet het hele C.D.A. op losse schroeven zetten. Maar een overwinning van Aantjes kan hetzelfde resultaat hebben bij K.V.P. en C.H.U., omdat daar de sympathie voor de visie-Aan- tjes heel wat minder is dan die voor de persoon van de anti-revolu tionaire fractieleider. MAAR HOE DAN OOK: als overwinnaar of als martelaar kan Aantjes met zijn standpunt veroorzaken wat de" tegenstanders van de christen-democratie nu eenmaal het liefst willen: het C.D.A. bijzetten in de galerij van de doodgeboren idealen. Wat mr. Aantjes betreft zal dit vanzelfsprekend onbedoeld zijn. Maar onbewust is een andere kwestie. Daar liggen de kaarten in Nederland de laatste weken toch weer te duidelijk voor. Geen sterk argument DE ARGUMENTATIE WAARMEE MR VAN DOORN de benoe ming van politieke vriend Jurgens tot N.O.S.-voorzitter verdedigt, valt ons tegen. Beslissend zou zijn dat N.O.S.-kandidaat Vermeer met zijn 58 jaren te oud moet worden geacht om continuïteit te kunnen waarborgen. Bij het Kamerdebat zal de minister wel eraan herinnerd worden dat nog in de recente geschiedenis personen met een hogere leeftijd dan 58 jaar zich door hun durf en wijsheid onsterfelijk verdienstelijk hebben gemaakt, terwijl diverse „jonge mannen" van omstreeks 40 jaar in soortgelijke omstandigheden faalden. Trouwens bij de volgende kabinetsformatie mag de premier, die mikt op een regeringsbeleid van middellange termijn wel oppassen om geen ministers aan te trekken van de leeftijd welke mr. Van Doorn en enkele van zijn medeministers nu hebben. De continuïteit komt anders wellicht ook in het gedrang. De vraag is trouwens aan wat voor soort continuïteit de N.O.S. behoefte heeft: wij dachten een continuïteit waarbij de persoon van de voorzitter geen doorlaggevende rol speelt. Wij denken meer aan continuïteit wat de taakstelling van de N.O.S. zelf betreft Met de beste wil van de wereld kunnen we niet beamen dat de wetgever in de persoon van elkaar opvolgende ministers van C.R.M. hierbij een goed voorbeeld gegeven heeft. ignes Gonxha Bojahiu, alias Moeder Theresa der Daklozen, is. andaag 65 jaar geworden. Zij was het die in Calcutta de thans [ver de gehele wereld verspreide congregatie van de Zusters van jarmhartigheid stichtte. Moeder Teresa kreeg vooral bekendheid joor haar werk onder de daklozen en de armen in de krottenwijken jan Calcutta. pcruten tot besten igeleid ÏENE (DPA) In het pro- j tegen 32 voormalige leden de Griekse militaire politie, wegens het folteren van poli- B tegenstanders ten tijde van iiictatuur terechtstaan, heb- jrecruten van deze elitegar- dinsdag verklaard tijdens opleiding "tot beest te zijn poold". eens een getuige voor de ,gsraad van Athene bestond bpleiding uit "slaan 's mor- 's middags en 's avonds". Irecruten moesten knielend r het embleem van 21 april (de dag van de staatsgreep) red van trouw afleggen. Zij den aan bomen gehangen en wongen gras te eten en vloe- schoon te likken: "Men pro- 3rae het dier in ons wakker Irecht (ANP) Aan de voor tand van het vakbondsoverleg pt Daf-trucks BV (ovennor- In) heeft de Industriebond KV gisteren verklaard geen tslagen bij de Eindhovense pchtwagenfabriek te zullen cepteren. Daf zou van plan zijn 1000 van de 7000 werknemers te ontslaan, zo wist WIK, het bondsorgaan van het NW, begin deze week te melden. De informatie had men geput uit een geheim direk- tieverslag. Districtsbestuurder T. van Lies hout van de Industriebond NKV vindt ontslagen niet acceptabel, omdat de problemen op de vrachtwagenmarkt slechts tijde lijk zijn. Als toch op het perso neelsbestand moet worden inge krompen, dat mag dat alleen via natuurlijk verloop. „De werkge- legenheidssitatje mag niet nog meer verslechte ren. Desnoods moeten de gaten in de produktielijn bij Daf wor den opgevuld met een nog uit staande rijksorder Brabant eerder worden uitgevoerd dan dat Daf straks personeel geraamd. Dat kost misschien zou moeten aannemen wat meer geld uit de defensie- ontslagen vallen, pot. Maar anders zou de rege- „Anders zou men bij het aan- ring de WW-pot moeten aan- trekken van de „civiele" markt spreken." Aldus de heer Van voor vrachtwagens niet eens paar duizend legertrucks. Die Lieshout. voldoende mensen hebben order moet dan een paar jaar Volgens hem bestaat de kans de defensieorder, uit te voeren.' p Haag (ANP) In de Twee- Kamer is gisteren het voor van de afgevaardigden van elsvoort (KVP), Vermaat fP) en Scholten (CHU), om j dit jaar de vennootschaps- asting met één procent te Jagen en de tijdelijke aftrek Ir kleine zelfstandigen met DO te verhogen, aanvaard j de stemmen van het linkse k (PvdA, D'66, PPR, PSP en fi) tegen. i Amelsvoort verklaarde dat economische ontwikkelingen de laatste maanden een ex- argument voor aanvaarding het voorstel vormden. Als regering bij het begin van nieuwe parlementaire jaar zou besluiten tot een verdere verlichting van de lasten van het bedrijfsleven, dan zou het voor de hand liggen dat de las tenverlichting, die de drie ka merleden hebben voorgesteld, ook over 1976, wordt verlengd. Hij .ontkende nadrukkelijk dat het voorstel is bedoeld als een „douceurtje" voor ondernemin gen, zoals van linkse zijde is betoogd. Doel ervan is ruimte te scheppen voor investeringen en zo de werkgelegenheid te bevor deren. ALEXANDRIÉ (Reuter-UPI) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger is gisteren in Alexandrië aange- komen om opnieuw met president Sadat van Egypte over een tussentijds akkoord inzake de Sinaii te spreken. Egyptische politici zeiden dat met Israël overeenkomst is bereikt over de voorwaarden en dat Sadat of een afgevaardig de van hem het document vrijdag of zaterdag zal paraferen. m Kissinger had gisteren zes uur lang met de Israëlische leiders 1 gesproken en kwam later op de dag in Egypte aan. Verwacht wordt dat hij vandaag weer naar Jeruzalem gaat. Sadat heeft een hoge afgezant naar de voornaamste Arabische 'hoofdsteden gezonden, blijkbaar om de inhoud van het ak- koord uiteen te zetten en de goedkeuring van de Arabische wereld te krijgen. Egypte zal onvermijdelijk concessies moeten doen, maar Sadat n iegt dat hij zijn volk zou verraden als hij de teruggave van een maar een centimeter Egyptisch gebied niet zou aanvaar- [i len. f Hij vindt het een eerste stap naar teruggave van alle Arabische 2 jezette gebiedene gebied en de vorming van een Palestijnse Deze op 10 au gustus geboren Amerikaanse ba by. Christopher Wall kwam ter wereld met zijn hart aan de bui tenkant van de borstkas. In een gewaagde ope ratie, die een nacht lang ge duurd heeft, hebben artsen van een zieken huis in Phila delphia het hart afgedekt met stukken huid, die elders uit het lichaam van het kind wegge nomen werden. Men heeft goe de hoop, dat het kind geheel zal herstellen van wat vroeger een fatale afloop zou hebben.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9