Tijdens overlegperiode zullen geen ontslagen Enka geduld worden PREMIER VASCO GONgALVES MEER DAN EEN COMMUNIST Elke maand de f500.000,- in de Staatsloterij Het zal je lot maar wezen. Vakbeweging wil hele Akzo bekijken Vakopleiding schoonmakers Turkse vader bekent doden dochter (13) Nederland wil uitstel van betaling voor armste landen FRANSE STRAATVEGER VINDT FORTUIN IN DE GOOT En de kwart-miljoen en zo'n 20 keer de ton. Daarom dus zelfbediening vandaag. WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT, (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Vrijdag beginnen in Arn hem besprekingen tussen de Belgische, Duitse en Nederlandse vakbeweging ener zijds en de directie van het multinationale concern Enka-Glanzstoff anderzijds. Gedu rende de onderhandelingen, waarmee naar schatting twee tot drie weken gemoeid zijn, zullen de vakorganisaties geen enkel ge dwongen ontslag bij het bedrijf dulden. Volgens het Amerikaanse efficiency-bureau McKinsey Enka-Glanzstoff 10.000 van zijn 43.000 werknemers afstoten. Vooral bedreigd worden de Belgische vesti ging in Zwijnaarde, de twee fabrieken in Arnhem en die in Emmercompascuum. Daar worden de rayongarens en polyamide garens vervaardigd die zó slecht op de markt zouden liggen, dat Enka-Glazstoff er miljoen gulden verlies per dag aan overhoudt. De international vakbeweging vindt de gegevens waarop McKinsey zijn conclusie baseert echter oncontroleerbaar wil keiharde cijfers alvorens met een eventuele sanering akkoord te gaan. In het rapport worden diverse zaken gemist en voorspellingen en berekeningen worden in hoge mate onzeker genoemd. Het rapport kan geen uitgangspunt zijn om verstrekken de beslissingen op te baseren, aldus de bonden. Daarom vond gistermiddag in Amsterdam een bijeenkomst plaats van 50 vertegen woordigers van de betrokken arbeidersorga nisaties uit België, Duitsland en Nederland. J. de Jong van de Industriebond NW, die de vergadering voorzat, noemde het een unieke gebeurtenis. „Het verloop van de onderhandelingen zal bepalend zijn voor het tempo waarin de ongecontroleerde macht van de multinationals wordt gebroken", voorspelde hij. „Het is voor het eerst in de geschiedenis van de vakbweging dat een dergelijk gesprek fungeert als tegenwicht voor een multinationaal bedrijf." Wanneer Enka-Glanzstoff gedurende de onderhande lingen toch tot gedwongen ontslag mocht overgaan, zal de vakbeweging in België, Duitsland en Nederland tot actie besluiten. Of deze het karakter zou hebben van een bedrijfbezetting, zoals in 1972 bij Enka in Breda, kon de heer De Jong niet zeggen. „We beschikken ook over andere metho den." De vakbeweging wil wèl praten over de (thans geldende) werktijdverkorting bii Enka. Voorop staat echter het kernprobleem van het conflict: de vakbonden willen niet alleen praten over Enka, maar willen de situatie van het gehele Akzo-concern (waar Enka deel van uitmaakt) bekijken, zodat beoordeeld kan worden in hoeverre dit mul tinationale concern de problemen bij Enka op kan vangen. De vakbewegingen hebben namelijk sterk de indruk, dat Akzo bezig is zijn kunstvezel- produktie te verplaatsen naar landen, waar de lonen laag zijn, de belastingen gemakke lijk ontdoken kunnen worden en de arbei dersorganisaties zwak zijn dit ten koste van „dure" landen als België, Duitsland en Nederland. De heer De Jong zei er niet aan te twijfelen, dat Enka-Glanzstoff met proble men kampt. De vakbeweging wil echter glashelder weten of de moeilijkheden van structuele dan wel conjuncturele aard zijn. Gegevens daarover en over veel andere belangrijke vragen ontbreken volgens de 50 vakbondsleiders in het rapport McKinsey. Daarom werd een commissie van 24 man samengesteld, die vrijdag a.s., in Arnhem de raad van bestuur van Enka-Glanzstoff en uiteindelijk de Akzo om opheldering gaat vragen. Fabian von Henke, een tuinder uit Hannover, brengt deze week door in het riviertje de Leine, op een zetf getimmerd „water bed". Waarom? Om de feestelijkheden in Hannover nu eens van een andere kant te kunnen bekijken. De politie heeft hem gevraagd te verdwijnen, maar dat ver zoek liet hem koud, evenals de eis van zijn vrouw: „de rivier of ik". Den Haag (ANP) Met als doel het niveau van de beroepsschoonmaak te verbeteren en meer waardering voor de uit voering van schoon maakwerk te krijgen begint de stichting IVAS, instituut voor vakkundig schoonmaa konderhoud, een be roepsopleiding voor uit voerend schoonmaak personeel. Met ingang van het schooljaar 1975/1976 wordt in Den Haag met een cursus vloerbewerker begon nen. Ook komen er cur sussen voor voorlieden en voor specialismen zoals onderhoud van sa nitair en wassen ramen. De cursus vloerbewer ker bestaat uit theoreti sche en praktische in structie over vloera f- werkingsmaterialen, ge reedschappen en machi nes voor vloeronder- houd, reinigings,- con- serverings- en desinfec- tiemiddelen voor vloe ren, onderhoudstechnie ken en schoonmaak pre ventiemethoden. De duur van de cursus is negen maanden (een maal per twee weken een instructiemiddag van drie uur) en kan worden afgesloten met een examen ter verkrij ging van een certificaat van bekwaamheid. Voor de cursus vloerbewerker in Den Haag, die waar schijnlijk in een ge meentelijke school zal worden gegeven, hebben zich tot nu toe twintig leerlingen gemeld- De stichting IVAS be reidt een volledige be roepsopleiding schoon maakonderhoud voor, die te zijner tijd in het lager en middelbaar be roepsonderwijs moet worden geintegreerd. Vakbondsman: Bezetting Crosland heeft niets uitgehaald DEN BOSCH (ANP) De be zetting van Crosland Filters in Den Bosch heeft niets uitge haald. Volgens districtsbestuur der S. Budzelaar van de Indus triebond NKV is het enige resul taat dat de bezetting de span ningen in het bedrijf heeft ver groot en dat het onderzoek naar de financiële mogelijkheden van Crosland is vertraagd. „Het is geen actie van het hele perso neel, maar van een groep. Daar zit de KWJ (Katholieke Werken de Jongeren) achter, maar die wil geen verantwoording dra gen. Het moet nu wel heel kalm blijven in het bedrijf, willen er geen ongelukken gebeuren", al dus Budzelaar. De bonden zul len alsnog proberen de overheid te bewegen met financiële steun over de brug te komen. De bezetting bij Crosland Fil ters werd gisteravond om zes uur beëindigd. Bezetters en di rectie hebben ingestemd met een onderzoek door een onaf hankelijke deskundige van de rijksnijverheidsdienst. Dit on derzoek zal als maatstafgevend worden beschouwd voor het in de toekomst te voeren beleid. De uitslag zal door beide partij en als bindend worden aan vaard en loyaal worden nage leefd. De directie heeft toege zegd geen maatregelen te nemen tegen de leiders van de bezet ting. (Van een onzer verslaggeefsters) HENGELO Hei drama dat zich zaterdagnacht in Hengelo heeft afgespeeld en waarbij het 13-jarige Turkse meisje Yurtagul Alakus doodgeschoten is, is opgelost. Volgens de eerste lezing zou het dodelijke schot zijn afgevuurd door een 17-jarige halfbroer. De 41-jarige vader van het meisje heeft nu bekend dat hij het dodelijke schot heeft gelost. De politie had zich geen duidelijk beeld kunnen vormen van de ware toedracht. Mede dank zij de hulp van de Turkse tolk en met name die van de Turkse hoofdcommissaris Cetinolgac, die in Twente een onderzoek leidt naar vervalste Turkse rijbewijzen, werd bevestigd wat de Hengelose politie reeds vermoedde. Op de bewuste avond vertrok de man om acht uur naar een vriend waarbij hij het pistool dat hij illegaal in bezit had meenam. Dit om te voorkomen, zoals hij beweerde, dat zijn kinderen met het wapen zouden gaan spelen. Om tien uur kwam de man onder invloed thuis. Hij haalde plotseling het wapen tevoorschijn, waarna hij in het wilde weg een schot loste. Terwijl zijn vrouw de kamer uitrende probeerde het meisje haar vader het wapen af te nemen. Het tweede schot trof het meisje dodelijk. Friesland: Fries wordt verplicht vak op basisschool (Van één onzer verslaggevers) LEEUWARDEN De regering wil vier miljoen gulden beste den aan de voorbereiding van het invoeren van Fries als ver plicht vak op de Friese lagere scholen. Minister Van Kemena* de heeft dit gisteren in Leeu warden meegedeeld. De wettelijke invoering van Fries als verplicht leervak zal bij het schooljaar 1981-1982 kun nen ingaan en zal aan moeten sluiten op de bestaande onder wijspraktijk. Op 70 van de 600 scholen in Friesland wordt in de eerste drie klassen Fries gesproken. Sinds 1 januari is dit ook voor de hogere klas sen toegestaan. Onderwijs krachten van de lagere scholen en de pedagogische academies zullen nauw bij de voorberei ding van het verplichte Fries worden betrokken. Minister Van Kemenade maakte ook bekend, dat het rijk de kos ten voor het samenstellen van een groot Fries woordenboek voor 100 procent voor zijn reke ning zal nemen. Pleidooi voor VN-troepen in N-Ierland DUBLIN (AP) Een vooraanstaand oppositieleider in de Ierse republiek, Ruairi Brugha, heeft geëist, dat troepen van de Verenig de Naties de taak van de Britse troepen in Noord-Ierland overne men, als de Engelsen er niet in slagen de gewelddadigheden binnen de perken te houden. „Als de Britse regering er niet in slaagt de moordenaars in Noord-Ierland op te sporen en alle sectarische elementen te ontwa penen moet het inroepen van hulp van de Verenigde Naties worden overwogen. Dat zou het begin inluiden van een politiek stabiele en rechtvaardige situatie," aldus Brugha. Een grap op de najaarsbeurs in Frankfurt: dagelijk se gebruiksvoorwerpen in groot formaat uitgevoerd en gemaakt van schuimplastic (pardon, dat geldt niet voor de afgebeelde jongedame). Het zijn nage maakte typemachines, potloden, telefoons, asbak ken met sigaret en nostalgische radio's. Een nieuwigheidje op de beurs is ook een zeep, gemaakt van cocosvet. De zeep wordt geleverd in dikke plakken en kan met een mes worden gesne den. Als ze in de hand wordt gewarmd, kan de zeep in ballen worden gekneed. Den Haag De Nederlandse regering wil, dat aan de minst ontwikkelde landen en de landen, die het meest zijn getroffen door de recessie en de sterke stijging van de olieprijs, uitstel van betaling van aflossing en rente op hun schulden wordt ver leend. Dit is een van de denkbeelden, die Neder land en een aantal gelijkgezinde landen hebben ontwikkeld voor de zevende speciale vergadering van de verenigde naties te New-York, die maandag 1 september begint en die gewijd zal zijn aan de door Nederland krachtig ondersteunde wens van de ontwikkelingslanden om te komen tot een nieuwe economische wereldorde. Nederland, Engeland, Canada en de Scandina visch landen willen ook dat er een doelmatig systeem op poten wordt gezet voor onmiddellijke hulpverlening bij bijvoorbeeld rampen, omdat het huidige hulpsysteem nogal gebrekkig is. Een ander denkbeeld is, dat er internationale afspraken moe ten komen voor de wereldhandel in voedselpro- dukten, gekoppeld aan prijsgarantie voor de pro ducerende landen te bereiken. Voorts doen de gelijkgestemde landen voorstell om van de Verenigde Naties een doelmatiger en slagvaardiger instrument te maken voor het tot stand brengen van een nieuwe wereldorde. Deze nieuwe wereldorde moet arme landen betere kan sen geven zich zodanig te ontwikkelen dat zij op - eigen benen kunnen staan en honger en armoe kunnen verdwijnen. Daarbij zullen de rijke landen stappen terug moeten doen. De Nederlandse rege ring is van mening, dat de situatie in de ontwikke lingslanden onhoudbaar wordt en vrede en veilig heid in de wereld bedreigt. De huidige internatio nale economische orde is onrechtvaardig en de regering is het dan ook helemaal niet eens met de Amerikaanse minister Kissinger, dat het be staande internationale economische stelsel goed voldoet en zelfs nog moet worden versterkt Op het ministerie van ontwikkelingssamenwerking in Den Haag heeft men sterk de indruk, dat de ontwikkelingslanden op de VN-vergadering tot zaken willen komen, dat zij concrete besluiten willen en geen fraaie declaraties. ADVERTENTIE] Parijs Jean Mirrain straatveger in de Zuid franse stad Cannes had al enkele minuten lang een in plastic gewikkeld pakje temidden van pa pier en afgevallen bla deren en ander vuil met zijn bezem door de goot geveegd. Toen hij het hoopje op zijn schop nam hoorde hij gerin kel, hij maakte het pak je open en vond een col lectie diamanten: rin gen, oorhangers, arm banden en halssnoeren. Enkele stukken waren verbrijzeld, omdat klaarblijkelijk een of meer auto's over het pakje gereden waren. De straatvegerlijke hië rarchie eerbiedigend, overhandigde Jean Mir rain de vondst aan zijn meerdere,André Lefe- vre, die van oordeel was dat het imitatie-ju welen betrof en de 'eerlijke vinder' eenderde van de inhoud ter hand stelde: een collier van 198 dia manten en een ring van 22 diamanten van 36 ka raat die verbrijzeld was. Dat het echte diamanten betrof, bleek echter eerst veel later. De vol gende dag namelijk las Jean Mirrain in de krant dat er een hoeveelheid diamanten vermist werd ter waarde van 620.000gulden:hij zocht zijn chef op, maar die had enkele dagen verlof genomen en daarom ging hij zonder diens hierachische zegen toch maar zelf naar het poli tiebureau. Hij kreeg vijf duizend franks (3000 gulden) beloning van de Zwitserse juwelier die de diamanten verloren had- De Zwitser was het kostbare pakje kwijtge raakt toen hij een cliën te wilde bezoeken, daar toe zijn bromfiets geno men had en het pakje op de bagagedrager gebon den had. Nogal slordig naar later bleek. Ook het gedeelte van de manten die meer dan 24 uren in de goot gelegen hadden en dat André Lefevre gehouden had, is inmiddels terecht. (Van onze correspondent) MADRID Generaal Vasco Goncalves, de 54-jarige premier die in het middelpunt staat van de huidige crisis in Portugal, werd onder de militairen alge meen gewaardeerd, zowel we gens zijn uitstekende staat van dienst als wegens zijn rol in de voorbereiding van de staats greep van april 1974. Toen hij een paar maanden na de staats greep naar voren kwam als pre mier, was de indruk die hij wekte via radio en televisie die van een eenvoudige maar toege wijde communist Zijn simpele manier van doen bezorgde nem een grote aanhang onder de mi litante communisten die in hem een verfrissende afwisseling zien van de pompeuze stijl van het vroegere bewind van Caeta- no. Maar er zitten nog andere kan ten aan zijn persoonlijkheid, die niet bij dat beeld schijnen te passen. Hij is beschamend rijk, en niemand weet waar hij de opbrengst gelaten heeft van de verkoop van de aandelen die hij van zijn familie geërfd had en -die een waarde gehad moeten hebben van meer dan 3 miljoen gulden. Hij moet die aandelen verkocht hebben ten tijde van de staatsgreep. Enig inzicht in zijn persoonlijk heid wordt gegeven in een boek dat onlangs in Spanje werd uit gegeven door de gevluchte 35-ja- rige majoor Sanches Osorio, die vroeger een vooraanstaand lid was van de beweging van de strijdkrachten en minister van voorlichting onder president Spinola en premier Goncalves. In „Het verraad van de staats greep van 25 april" doet majoor Osorio uit de doeken, waarom hij uit de voorlopige regering werd verwijderd. Hij onthult dat generaal Vasco Goncalves zelf een order heeft geschreven en ondertekend die op 27 sep tember vorig jaar barricades rond Lissabon verbood, die een demonstratie moest verhinderen als steunbetuiging aan de vroe gere president Spinola, die toen de meest populaire man in Por tugal was. Toen Goncalves in de gaten kreeg dat de order niet goedgekeurd werd door de ex treme groepen en de communis tische partij, liet hij zich horen Premier Goncalves. op de nationale radio om OSO RIO te beschuldigen die, als mi nister van voorlichting, de order moest uitgeven. Daardoor wekte Goncalves de indruk dat hij als premier daar niets mee te ma ken had. Toen bekend werd dat Goncal ves dubbel spel speelde tegen over president Spinola en de militaire raad van nationale red ding door ogenschijnlijk de kant van de regering te kiezen door de barricades te verbieden, ter wijl hij in feite tot die barrica dering had aangezet, waren zijn militaire collega's razend. In zijn boek beschrijft Osorio be langrijke topontmoetingen tus sen de president en de generaals Galvao de Melo, Silverio Mar ques en Diogo Neto, leden van de raad, en ook andere hoge officieren, die bijeen kwamen om een uitweg te vinden uit de crisis die zou leiden tot het af treden van Spinola als presi dent. Osorio beschrijft een tafereel in het kantoor van de president als volgt. „Premier Goncalves werd toen opgeroepen en kwam het kantoor binnen. Toen hij gene raal Galvao de Melo een hand wilde geven, zei hij terloops „Hoe maakt u het, generaal?", maar de generaal bewoog zich niet. „Generaal, wilt u mij de hand niet schudden?", vroeg Goncalves toen enigszins ver baasd. „Nee, ik praat niet met een hoerenjong", antwoordde generaal Melo." Osorio beschrijft verder hoe de stafchef van de luchtmacht, ge neraal Diogo Neto, tussenbeide kwam en zich tot Goncalves richtte met de woorden: „Je bent een schande. Een ordinaire communist die het land naar een burgeroorlog wil leiden. Al je je mond opendoet, sla ik je gezicht in elkaar." Toen later in de vergadering meer bewijzen werden aange dragen voor de ontrouw van de premier, keerde generaal Diogo Neto zich weer tot hem en zei: „Je bent een stuk vuil". Osorio, die nu in ballingschap leeft, beschrijft verderop in zijn boek hoe zijn kantoor werd aan gevallen door een groep onbe kende mannen die alleen een brandkast meenamen waarin de order was opgeborgen die was uitgegeven en getekend door premier Goncalves. Hij vond la ter de brandkast terug in het kantoor van Goncalves in het regeringspaleis. Osorio had ech ter een fotokopie van de order, die hij netjes in het boek heeft afgedrukt. (Copyright The Guardian/Persu nie) Dc reden is gelukkig eenvoudig. Ans, het kofl'icmcisjc, speelde in de Staatsloterij. En won een prijs. En is daar om vandaag 'n dagje winkelen. Dat kan u ook gebeuren. Tenslotte zijn in de Staatsloterij gemiddeld 4 op de 10 loten prijs. Da's 'n kans van gemiddeld I op 2'/2 op een van die honderdduizenden prijzen. De loten kunt u kopen bij een van dc plaatselijke loterij- kantoren. Dc adressen staan in dc beroepen gids. Een heel lot kost f 25,- en een „vijfje" f 5,-. Zo'n vijfje geeft recht op een 5e deel van een gewonnpn prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. Dc trekkingen vinden plaats halverwege dc maand op woensdag, de maandag daarna en twee dagen later wéér op woensdag. Dc uitslagen komen op de t.v. en in dc kranten. De trekkingen zijn openbaar: Rolzaal, Binnenhof 8. Den Haag om 18.00 uur. Alle prijzen worden na de derde trekking uitbetaald. Wanneer kunt u loten kopen? De verkoop begint elke eerste maandag van dé maand en duurt anderhalve weck. In juli wordt geen loterij gehouden. Hoe gaat het per postgiro? Als u een postgiro-rekening hebt, kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal f 25.- over als u loten hebben wilt. Wanneer uw overschrijving vóór 't eind van de maand binnen is. speelt u de daarop volgende maand al mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u dan uw lotnummer(s) thuisgestuurd. Noteer het gironummer: 5151 t.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. U kunt de Staatsloterij ook machtigen voor automatische afschrijving (11 keer per jaar of 6 keer per jaar). Incassomachtigingen kunt u telefonisch aanvragen: 070 - 653955. De per giro gewonnen prijzen worden na de derde trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij de meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. Alle informatie: 070 - 653955.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7