Bloemen die blijven... Milieuvervuiling en longaandoeningen "ANITA" SPECIAAL BADPAK Bingo avond met problemen MEDISCHE RUBRIEK LETDSE COURANT WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1975 Onxe afkeer van Bingo-avon den is groot. Daar hébben ze ons nog nooit gezien en daar zullen ze ons ook nooit zien. Tot voor kort waren wij to taal onkundig van dat soort vermakelijkheden. Op onze camping was je daarvan ge vrijwaard, totdat er een lid in onze gemeenschap werd opgenomen, die wel eens wat wilde doen voor de mens heid, die daar zo zielig aan haar lot was overgeleverd en zich helemaal alleen moest vermaken, schijnbaar iets ondenkbaars en ontoelaat baar in deze tijd. Nee, we hebben nog geen kantine en geen flipperkasten, maar als het aan hem lag dan zouden die er in de kortste keren wel komen. Tot nu toe beperkt zijn activiteit zich tot het or ganiseren van bingo-avonden en voetbalwedstrijden met naburige campings. Rust Aan de bingo-avond ontsnap pen was moeilijk. De organi serende figuur keek ons zó volslagen verbijsterd en ver ward aan bij onze weigering, dat mijn hart bijna smolt van medelijden, maar geluk kig nog net niet genoeg, en dat restantje harde hart was nog net in staat te volharden in die weigering. Maar het kroost was niet te houden en gewapend met de benodigde kwartjes en een stoel ver dween het die avond naar de deel, die door de boer bereid willig voor het goede doel was afgestaan, pa en moe in zalige rust achterlatend. Het was al tegen twaalven dat die gezegende stilte ver broken werd en het volkje enthousiast terug kwam. „En jullie raden nooit wat wij gewonnen hebben! Een kip!!! Een echte slachtkipü! Mor gen kunt u hem halen op de boerderij!!!" Ze warer helemaal trots en gelukkig. Dat was toch wel leuk, dat moest ik toegeven. Zo'n kip, zo'n echte boerenkip en niet zo'n smakeloos geval uit de diepvries, dót was nog eens De volgende dag ging de oudste zoon het beest opha len en ondertussen maakte ik vast plannen om het zo lek ker mogelijk te bereiden: een scheutje wijn, wat champig nons, niet gek De zoon bleef lang weg en zag toen hij boven kwam wat wit om zijn neus: „De boer moest hem nog slachten; mam schrik niet hoor"! En toen haalde hij het beest achter zijn rug vandaan. Hij hield hem bij de poten vast, de veren hingen er wanordelijk bij en uit de afgehakte nek droop het bloed Mmm- moet ik hem zelf stamelde ik.. Hij grijnsde vol leedvermaak. Ik was diep wanhopig. Hoe moest dat in vredesnaam? Ik had het van mijn levensdagen nog niet gedaan! Maar er was nog een sprankje hoop op vrijstelling van dit gruwelijke karwei: de echtgenoot van Truus was nogal handig in dat soort zaken, die slachtte ook konij nen. De hoop gaf mij vleu gels toen ik de berg afsnelde, Truuswaarts, beter gezegd: Janwaarts. Maar er wachtte een grandioze teleurstelling: „Jan heeft nachtdienst en komt pas morgen na de mid dag terug En zo lang kan dat beest niet liggen bij dat bloedhete weer. „Heb jij dat wel eens gedaan?" vroeg ik Truus ten einde raad. „Eén keer, antwoordde die bemoedigend", maar toen ben ik wel van mijn stokje gegaan Maar je moet het zo en zo doen". Het wós warm die dag, maar ik kreeg het zo mogelijk nog benauwder. Maar ik wilde me niet laten kennen, en ge wapend met haar vlijmscher pe aardappelmesje ging ik weer bergopwaarts. Boven gekomen stuurde ik alle bla gen het zwembad in, maakte een emmer heet water, trok me terug achter de caravan en ging het beest te lijf, maag, neus en nog veel meer zintuigen vrouwmoedig in bedwang houdend. Het moet gezegd: het aardappelmesje was goed scherp. Details zal ik u besparen, op één ding na: de moed om uit dat alles levertje, het hart en het maagje te peuteren ontbrak me, maar dan ook hélemaal. Ik gooide de afval in een pak oude kranten (de krant kunt u niet missen, geen dag!) en vervolgens in de vuilniszak, zette het zielige scharminkel- tje in een pan water, nam de vuilniszak, shampoo en een badlaken, kieperde de zak bij de boerderij in de daartoe bestemde wagen, en stond vervolgens wel een half uur schoon te spoelen onder de douche. Daarna voelde ik me weer een heel gezond mens. Trots als een pauw liep ik even langs Truus, noncha lant verklarend: „Het karwei is al gepiept", oogstte dank baar haar bewonderende verbazing, en trok weer hele maal gelukkig naar boven. Het beest moest vier uur koken voor het enigszins gaar was, en toen heb ik er maar een soepje van gebrou wen dat in minder dan geen tijd in zes hongerige magen was verdwenen. Niemand was er ondersteboven van Dit weekeinde is er weer een bingoavond en weer zal ik er niet zijn. Onze blagen wel, zij het onder één voorwaarde: Je mag me van alles meebrengen, als het maar geen slachtkip is!. EJVI. Je moet gek zijn om het te doen en dat ben ik", zegt Marijn Eschauzier. „Ik koop de hele zomer wel 400 tot 600 rozen op de markt. En dan begin ik ze in augustus te drogen. Van de twintig lukt maar een derde. Rozen drogen is een ingewikkeld en tijdrovend werkje. Geen bosjes binden, touw tje eromheen en ophangen. De moet ze stuk voor stuk bewerken. Er komt geen synthetisch middel aan te pas. Het is van a tot z een natuurlijk proces, maar wel duur. Omdat je zoveel afval hebt". Ze zit met een pincet in haar hand aan haar werktafel en op de vraag hoe dat droogproces dan wel in elkaar zit, schudt ze slim het hoofd. „Dat zeg ik niet. Ik heb er jaren aan gewerkt". Het heeft Marijn Eschauzier (47), die vanaf haar vijfde jaar en tot op de Kunstacademie in Den Haag bloemen getekend heeft, wel meegezeten met betrekking tot haar liefde voor wat er groeit en bloeit. Toen ze met haar man, de graficus A. J. Eschau zier hun huis in Wassenaar aan de Duinvoetlaan 11 betrok, ontdekte ze op het grondgebied dat erbij hoorde een schitterende rozentuin. Ze vertelt het met blinkende ogen. „Tsjonge, dacht ik, wat staan hier mooie dingen. Die moet ik proberen te conser veren". Zo ontstond het idee om rozen te gaan drogen. Het eerste experiment begon 10 jaar gele den en de aanvankelijke hobby is met een onder breking van 3 jaar dat ze ziek was, dagtaak geworden. Ze treedt met haar droogboeketten naar buiten door elk jaar in november thuis een expositie te houden. „Dan ben ik ze meteen allemaal kwijt". De boeketten gaan als warme broodjes de deur uit voor prijzen die liggen tussen de 65,- en 175,-. „Ik doe ze zelf in vazen of potten die ik mooi vind. De mensen moeten niet met een eigen vaas komen. Ik lever het geheel af'. Een deel van het eigen huis is een antieke boerderij, eens van Frederik van Oranje. In een zijkamer is nog een authentieke ham- en broodoven aanwezig. „Die hebben we omgebouwd tot open haard". In dit vertrek houdt ze haar expositie. In het najaar wachten er de kijkers en kopers. Maar Marijn Eschauzier verwerkt niet alleen ro zen. Ze is bezeten van allerlei uitheemse grassen, veldbloemen, onkruid. „In Zuid-Frankrijk heb ik dit jaar mei prachtige grassen geplukt. Die doen het geweldig in mijn boeketten. Je kunt ook goed uit de weg met hortensia's, Engels gras en bijvoor beeld kogeldistels, mimosa, judaspenning, noem maar op. Die combinaties fascineren me. Weet je Rozen drogen is een ingewikkeld en tijdrovend werkje, maar het resultaat is geweldig. wat ook zo mooi is om te drogen: monnikskappen, ridderspoor, grote uien en o ja, eucalyptus is erg belangrijk. Maar het mooiste zijn grote zaden, die lijken op een vogel. „Vogelvruchten noem ik die". Ze komen uit Zuid-Amerika. Daar krijg ik ze ook vandaan". Het succes van Marijns werk hangt sterk af van de weersomstandigheden. Najaarsbloemen zijn houdbaarder omdat ze houteriger zijn. „In de zomer zijn de bloemen te sappig", zegt ze. „Hoe lang de boeketten goed blijven hangt af van het huis waarin ze komen te staan en op welke plaats. Bij de verwarming, in de zon, in een lichte- of donkere kamer. De kleuren veranderen onder invloed van het licht onmerkbaar. Rode rozen worden donkerder, fluweliger zou ik zeggen. Gele rozen krijgen een gouden hart. Toch, soms blijven de bloemen twee jaar of langer goed". Mevrouw Eschauzier heeft niet haar hele leven lang bloemen gedroogd. Na een dagcursus op de Koninklijke Academie in tekenen en schilderen („ik werd toegelaten omdat ze mijn getekende bloemen zo mooi vonden") volgde ze een opleiding in de haute couture bij mevrouw Six in Den Haag. Daarna trok ze voor twee jaar naar Parijs om op het „Institute Mondial de Coupe" door het volgen van een cursus „Cours d'Epoch" jabots en hoepel rokken te leren naaien. Kortom ALLES wat er van tkleren ooit maar bedacht of gedraegen is. Ze wilde in Nederland een atelier openen om kleren voor dames te gaan maken. In plaats hiervan begon ze, terug in Nederland, kostuums voor het studententoneel te ontwerpen. Zo heeft het lieve leven wonderbaarlijke dingen voor een mens in petto. Langs een omweg voert het iemand van een Parijs' atelier via een woonschip in Woubrugge („daar heb ik eerst met mijn man gewoond") en een Haagse hooizolder op de Hooikade waar het lekte als de hel, naar een droomhuis op historische grond, waar in de aarde nog koperen knopen zitten met een grote F erop (Frederik), Als ze haar bloemen en grassen bij elkaar heeft gaat ze in de lichte glazen kas, een klein paradijs, te bereiken door een deur in het woonhuis, zitten zwoegen om de wankele schoonheid van roos en ridderspoor vast te houden. Ze slaagt erin de tere broosheid te bewaren. Door sneeuw en hagelbuien in de winter heen. Onmerkbaar en niet te stuiten glipt toch de jeugd van de bloem heen, want niets wat leeft is onsterfelijk. Maar, zegt Marijn: „Ieder jaar is meegenomen". Als bij zovele dingen... Tiny Francis Een van de moeilijkst te vertrouwen opera ties voor een vrouw is de borstamputatie. Sombere berichten vertellen dat de geval len van borstkanker toenemen. De ziekte is momenteel na zelf moord de voornaamste doodsoorzaak van vrouwen tussen dc 25- 34 jaar. Maar men moet daarbij in aan merking nemen dat men borstkanker door indringende voorlich ting door verschillende publiciteitsmedia te genwoordig sneller op spoort dan vroeger. Dit verhoogt het aantal gesignaleerde gevallen en jaagt de toename- cijfers omhoog. Iedere vrouw wordt inge pompt zichzelf regel matig te controleren op bobbeltjes in de borst, die te voelen zijn bij het aannemen van bepaalde houdingen (men raadplege arts of verpleegster; zelfs in vrouwenbladen staat hierover informatie). De waarschuwingen zijn niet tegen dove mansoren gezegd. De meeste vrouwen hou den dit eenvoudige zelfonderzoek bij en betrekken het in ieder geval bij het sterk aan te raden half jaarlijkse - of jaarlijkse algehele routineonderzoek bij de gynaecoloog. Door deze alerte houding stijgt ook het aantal gevallen dat geneest. Snelle diagnose vn borstkanker is het be ste wapen ertegen. Dr. Meinsma, directeur van het Koningin Wil- helminafonds zegt dan ook dat ongeveer 40% wie in Nederland borstkanker wordt ontdekt, geneest Maar hij dringt wel aan op het signaleren in een vroeg stadium. Geluk kig is er lang niet al tijd iets ernstigs aan de hand als er zo'n verdacht knobbeltje wordt gelocaliseerd. Vaak is het een ver stopt melkkliertje, maar het is alleen aan de arts om hier een geruststellend woord te spreken. Door de toename van de borstkanker die niet te loochenen valt (elk jaar worden 4000 nieuwe gevallen gecon stateerd) bekommert men zich steeds meer om begeleiding na de operatie. Al in het zie kenhuis wordt de pa tiënte gewezen op het bestaan van een pro these, een soort met stof bekleed zakje, ge vuld met een olieachti ge substantie, dat naar maat voor ca. 89,— te koop is. Gekleed biedt de prothese volledige bescherming; de ge- troffe n vrouwen heb ben hierdoor een stuk zekerheid terug. Aan mij is in dit artikeltje niet de taak om de psychische nood te be spreken, die kan ont staan uit een gevoel van lichamelijke deva luatie. De ene vrouw heeft er meer last van dan de andere (er zijn dan ook diversee rege lingen in de pen om onderlinge contacten te leggen tussen aan de borst geopereerde vrouwen, eri andere opvangmogelijkheden). Maar ik ken ook vrou wen die om een ampu tatie van de borst to taal niet maalden. Ze waren bijna opgelucht verlost te zijn van een levensbedreigend kwaad. Maar voor mij is wel de taak weggelegd om te vertellen dat eraan de uiterlijke hulpmid delen om de amputatie te verbergen een nieu we 'steun' is toege voegd in de vorm van een badpak dat sep- t./oct. in het hele land te koop zal zijn. Het kan de prothese .zowel links als rechts hérber gen en steunen. In de stevige binnencup zit aan beide kanten een overslag, die door klit- terband op maat kan worden gesloten. Het met stof beklede tasje is volkomen onzicht baar en beveiligd, want de gehele binnen voering van het boven stuk is van elastisch Lycra. Het badpak is aan de voorkant be scheiden gedecolle teerd en heeft hoge zij kanten aan de buste om ev. littekens onder de oksels te bedekken. Het zal rond de 150,— gaan kosten en het merk is 'Anita'. De maten lopen voorlopig van 3846, maar als in de praktijk blijkt dat maat 36 belangrijker is dan b.v. 48 komt dit ook op de markt. Met B, C, en D cups zijn ze; in vier kleurstellingen' en verschillend dessins leverbaar. Maar er be staan plannen nog meerdere dessins toe te voegen aan de nu bestaande. De vrouw die een lichaamsdeel moet missen dat mede haar silhouet bepaalt kan nu ook weer onbe kommerd in binnen- of buitenbad kan gaan leuk kan uitzien als ie der ander. Tiny Francis. Terecht voeren de propagan disten voor een beter leefmi lieu een strijd tegen de steeds toenemende luchtvervuiling. Inderdaad; de laatste vijftien jaren is zowel de morbiditeit (aantal ziektegevallen) als het sterftecijfer door chronische bronchitis toegenomen. Vooreerst is er de luchtver vuiling in het leefmilieu dat zowel naar aard en intensiteit sterk kan verschillen volgens de woonplaats. Behalve de verontreiniging van het woon- milieu kent men reeds lang de luchtvervuiling in het beroeps milieu, zoals de steenlong van de mijnwerkers, hoewel ook plantaardige of dierlijke stof fen alsmede prikkelende gas sen en dampen onze longen kunnen aantasten. Tenslotte is er de persoonlijke luchtver vuiling. In dit verband denken we op de eerste plaats aan het roken, vooral het roken van sigaret ten, maar ook aan allerhande aerosols bij het gebruik van haarlak, ontvlekkers, ontgeur- ders, enz. Deze drie vormen van luchtbezoedeling kunnen elkaar beïnvloeden zodat hun nadelige werking nog kan toe nemen. De hele zaak wordt nog inge wikkelder omdat nog andere factoren een rol spelen. Zo kan bij eenzelfde hoeveelheid onzuiverheid in de lucht de uiteindelijke uitwerking sterk beïnvloed worden door de at mosferische toestand van de lucht. Een sterke vertikale luchtbe weging doet de warme lucht opstijgen en sleept de op aar de gevormde vervuiling mee naar de hogere luchtlagen. Ge durende een periode van zoge naamde thermische stagnatie (anti-cycloon of hogedrukge- bied met lage windsnelheid en thermische inversie) loopt men het gevaar van een hoge graad van luchtverontreiniging. Behalve de atmosferische toe stand is er ook de individuele faktor waardoor eenzelfde vervuiling bij eenzelfde per soon een andere uitwerking heeft naargelang de leeftijd of de vroegere blootstellingen. Zo zijn kinderen en oudere perso nen steeds meer gevoelig ge bleken. Luchtverontreiniging te wijten aan vaste stofdeeltjes van ver schillende grootte, samen met zwaveldioxyde, komt vooral voor in grote stadscentra waar veel kolen en stookolie ver bruikt worden. Zulke veron treiniging kreeg de naam van 'smog', een samentrekking van smoke en fog. Vooral het zwaveldioxyde (so2) prikkelt de luchtwegen, veroorzaakt hoestbuien en krampachtige vernauwingen van de luchtpijpen. In dichtbe volkte en zonnige centra waar veel motorvoertuigen rijden krijgen we een heel andere vervuiling. Het betreft de 'Los Angeles smog', met weinig vaste delen maar veel koolwa terstoffen en stikstofoxyden. Onder invloed van het ultra- violetlicht van de zon ontstaan dan ozon en andere prikkelen de oxydatieprodukten die weer de longen aantasten. Ze zijn tevens prikkelend voor de ogen en doen de plantengroei wegkwijnen. Tenslotte is er de industriële verontreiniging die de meest gevarieerde toxische gassen en dampen doet vrijkomen in de atmosfeer. Plotselinge sterke luchtveron treiniging kan aanleiding ge ven tot een acute aantasting van de luchtwegen, niet zelden met dodelijke afloop. Bekend is nog steeds het dramatisch gebeuren in de Maasvallei op 1 december 1930, waarbij dui zenden personen last kregen van hoesten, kortademigheid en prikkeling van de neus- en oogslijmvliezen. In één week kwamen 63 personen om. Sommigen van ons herinneren zich zeker nog de ramp van 5-9 december 1952 te Londen, waarbij ruim 4.000 personen stierven door de 'smog'. Mees tal hebben we te doen met een chronische luchtbezoedeling, de symptomen zijn dan ook slepend en het verband tussen de luchtverontreiniging en de symptomen is dan moeilijker te bewijzen. Niettemin is er reeds voldoen de onderzocht om met zeker heid te kunnen besluiten dat er in centra met een chroni sche luchtbezoedeling een stij ging is van de gevallen van chronische bronchitis. In de Verenigde Staten wordt vooral de nadruk gelegd op de uit laatgassen van motorvoertui gen en op het sigaretten roken. De wetgeving, gestemd in 1967 onder de naam 'clean air act', is vooral gericht tegen de auto- industrie die voor 80 procent verantwoordelijk wordt geacht voor de luchtverontreiniging. Wegens externe omstandighe den, onder meer door de geste gen olieprijs, werd de ver plichte 'zuivere motor' uitge steld tot 1976. Met hun bekende zelfkritiek lokte dit bij de Amerikanen de opmerking uit dat het gemak kelijker is een mens naar de maan te sturen waar de atmo sfeer niet leefbaar is, dan de atmosfeer van de eigen pla neet leefbaar te houden. Mevrouw Eschauzier verwerkt in haar boeketten ook allerlei uitheemse grassen, veldbloemen en onkruid.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6