iLeidse raadsleden bezorgd over ontwikkeling Winkelhof Groenoordbiiurtvereniging maakt zich sterk om fabriek in Olga te weren Gemeente blijft vaag waarom krakers gas en elektra kregen Har Meyer wipt Jon Visbeen Woensdag 27 augustus 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers LEIDEN De gemeente Leiden zal stappen tegen verdere uitbreiding van het thans vastgestelde plan „Winkelhor* in Leiderdorp ondernemen, wanneer uit een onderzoek blijkt dat een winkelcentrum van een derge lijke omvang nadelige gevolgen heeft voor de Leidse middenstand. Dit deelde wethou der Van Aken gisteren mee tijdens de verga- cht( dering van de raadscommissie voor econo mische aangelegenheden. Met name de he ren Van Zijp (CDA) en Van Duyn (WD) hadden him bezorgdheid uitgesproken over de totstandkoming van een winkelcentrum in Leiderdorp met een duidelijke regionale functie. In het Leiderdorpse winkelcentrum komt een warenhuis van 4800 m2. een showroom van 3000 m2 en kantoorruimte van 7.000 m2. De CDA-er Van Zijp vreest dat de winkel ruimte zich in de toekomst nog zou kunnen uitbreiden tot 10.000 m2. Secretaris Wolter- beek deelde het verontruste commissielid mee dat er bij ongunstige ontwikkeling van het centrum een beroepmogelijkheid is voor de omliggende gemeenten. Wethouder Van Aken maakt deel uit van een werkgroep „perifere detailhandelvesti gingen", die een onderzoek laat verrichten naar de invloed van het nieuw te bouwen centrum op de Leiderdorpse en Leidse mid denstand. „Voorts wil de werkgroep onder zocht zien of het ontbreken van bepaalde branches opgevangen kan worden door het bouwen van een groot warenhuis", aldus de wethouder. Uit tellingen is gebleken dat de Merenwijk in de toekomst evenveel bewoners krijgt als Leiderdorp nu heeft, terwijl het winkelbe stand in dit dorp, na het gereedkomen van de „Winkelhof" tweemaal zo groot is. „De Leiderdorpse middenstanders vrezen het ergste", zo meldde de heer Van Zijp „En de gevolgen voor hun zaken, krijgen hun weerslag op de Leidse middenstand". Bo vendien vroeg de heer Van Zijp zich af of de uitbreiding van kantoorruimte in het onlangs goedgekeurde plan (7.000 m2 in het oude plan: 3.000 m2) toe te juichen is. Dit deed de heer Van Duyn (WD) enthou siast op zijn stokpaardje klimmen: „Het is juist goed dat nu kantoorruimte wordt ge schapen. Dat de panden een paar jaar leeg staan doet niet ter zake, als ze nu maar worden gebouwd, want de bouwprijs wordt steeds hoger. Leiden moet overigens uitkij ken dat zij niet te veel kantoorruimte weert, anders streven Alphen en Zoetermeer, waar nu al veel meer kantoorflats leegstaan, ons voorbij voor wat betreft werkgelegenheid". De vestiging van grootwinkelbedrijven in Leiden wil wethouder Van Aken in afwach ting van het onderzoek van de werkgroep nog even aanhouden. „We hebben wel gega digden, maar die wijzen we pas een vesti gingsplaats toe wanneer duidelijk is dat de middenstand niet in het gedrang komt". Wethouder Tesselaar: Mensen, halen jullie niet te veel in het hoofd ski Leiden Eigenlijk was het niet nodig geweest, gister avond in het clubhuis Groenoord De Boei (op het speeltuinterrein aan de Musschenbroekstraat) een verga dering te belggen. Men wist wat er op het spel stond: superslager Teekens in de voormalige Olga-fabriek aan de Hanssenstraat. Hoe de buurt daarover dacht, was al ,het bekend: aan een wand in het clubhuis hing gisteravond een papier met daarop de mededeling „407 gezinnen (huizen, kon je beter zeggen) zijn tegen Tee kens!, 4 gezinnen vtfór". Toch kwamen er nog bijna 50 mensen het zaaltje helemaal vullen om extra duidelijk te maken dat men verschoond wenst te blijven van een worstfabriek of van welke fabriek dan ook. Wethouder Dick Tesselaar hoorde een en ander aan om zijn bevin dingen binnen het college van B en W te brengen. Verder is ht maar afwachten. Maar £ls het college vergunning zou geven aan Teekens om worsten te gaan draaien en in te blikken in het Groenoordkwartier, dan zullen de bewoners het gemeentebestuur een ander luchtje laten ruiken. Iedereen was het er over eens, dat de buurt in dat geval de gemeente Leiden een kort geding zal gaan aanspannen. Er kwam indirect verband houdend met de Teekens-af- faire een positief resultaat uit de bijeenkomst. Met grote meerderheid werd besloten tot het instellen van één grote buurtvereniging, waaraan het speeltuinwerk ondergeschikt is, met aparte actiegroepen. Het pas in het leven geroepen buurtcomité stond hier ook ra dicaal achter en kan als zoda nig thans verdwijnen. Een ter vergadering geboren actie groep zal zich verder gaan be moeien met de toekomst van „Ouwe Olga". Zoals clubhuis- teamleider Ton Wurzer al zei: er mag in geen geval meer een fabriek in, geen „zachte mate rie" van Olga, geen worst, niks..." er zijn al fabrieken genoeg". Wethouder Tesselaar wilde graag verklaren, dat B en W nog geen standpunt hebben in genomen t.a.v. de eventuele Teekensvestiging, „ook de Pv- dA-fractie laat de kwestie nog open; we houden rekening met de mening van de buurt". Wat de werkgelegenheid betreft zag men het niet zo zitten met Teekens, „zeker geen werkge legenheid over de rug van mensen die toch niets hebben; laat het bedrijf maar naar het industrieterrein in de Waard gaan, daar is nog ruimte ge noeg. En waarom is er niet iets „Wat gaan we met het stomme ding (Olga-fabriek) doen?", was de vraag die Wurzer stel de. Hij vertelde, dat Teekens het complex te koop zou wil len aanbieden voor 1,2 miljoen gulden of verhuren voor 120.000 gulden per jaar. In stil te vroeg men zich af, waarom de gemeente Leiden daar geen buitenkansje in zag: een punt gaaf complex met uitgebreide mogelijkheden. Tesselaar kèek verder: „Wat doet zo'n man (Teekens) als-ie niet mag dan vertrekt hij naar België of zoiets. Het is een afwegen van mogelijkheden. We kunnen on derhandelen over een ander terrein en wat dat moet gaan kosten". Gespreksleider Wurzer zag in het grote gebouw een mooie kans voor het buurtwerk. Een gedeelte ervan zou gekocht moeten worden en ingericht als buurthuis: „het is daar erg geschikt voor". Verdere ideeën zijn: overdekte parkeergele genheid, sport-accommodatie, ambachtelijke zaakjes (b.v. loodgieter, timmerman). Ook kan, zo was de hint van Wur zer, een gedeelte gekocht of gehuurd worden door de ge meente en dan door haar geëxploiteerd worden. Of hij het wilde of niet, wet houder Dick Tesselaar moest een domper zetten op het buurt-enthousiasme: „Het is een heel duidelijke zaak... in het buurt- en clubhuiswerk is geen rooie rot moer, daar valt Verontruste bewoners van Groenoord bijeen in clubhuis De Boei. Hoe houden we Teekens uit de voormaliae Olga-fabriek. Raadscommissie wil onderzoek naar horecasituatie in Maredorp-oost Van een onzer 1 LEIDEN De raadscomnis- sie voor economische aangele genheden zal b. en w. advise ren te onderzoeken of het aan tal café's in de wijk Mare dorp-oost niet te groot is en hoe het aantal horeca-bedrij- ven zich verhoudt tot het aan tal bezoekers. Aan de orde tijdens de gisteravond gehou den vergadering van de com missie was de brief van de bewoners van Maredorp-oost, waarin de laatsten hun beklag doen over de toenemende overlast, die de cafés hen be zorgen. De bewoner bepleitte bij de commissie een vroeger slui tingsuur voor horeca-bedrij- ven en een stop voor het vesti gen van nieuwe etablissemen ten. De commissie wenst eerst het commentaar van de raads commissie voor politionele aangelegenheden te horen al vorens zij dieper op de klach ten van de Maredorp-bewo- ners in gaat. „Het gaat hier meer om een vergunningenbe leid," zo werd opgemerkt. Een bewoner gaf de commis sieleden aan hoe het er in de wijk op een zaterdagavond aan toe gaat; „De cafébezoe kers gaan coureurtje spelen. Als je dan niet gauw zorgt dat je je huisdeur binnen bent word je van de sokken gere den. En de politie doet er niets tegen. Zij lijkt wel een beetje bang voor de weliswaar zeer agressieve cafébezoekers." Grof vuil De grof vuilwagen van de gemeentelij ke reinigingsdienst komt morgen (donderdag) langs de volgende stra ten in Leiden: Havenplein, Haarlem merstraat (van Haven tot Mare), Don- kersteeg, Kuipersteeg, Dullebakker- steeg. Hooglandsekerksteeg. Peli kaanstraat, Koestraat, Lege Werf- straat, Bouwelouwensteeg, Duizend- draadsteeg, Van der Werfstraat, Meer manshof, Druckerstraat, Maredorp- sedwarsstraat, Grevenstraat, Volders gracht, Noord- en Zuid Rundersteeg, Janvossensteeg. Koddesteeg, Claras- teeg. Oude Singel (van Houtmarkt tot Mare), Oude Vest (Van Havenplein tot Mare), Lange Zandstraat. Volmolen gracht, Oostdwarsgracht, Koolstraat, Emmastraat, Baatstraat, Haarlemmer straat (van Turfmarkt tot Mare), stille Rijn, Apothekersdijk, Schapensteeg, Goegerritsteeg, Prinsessekade, Turf markt, Steenstraat. Beestenmarkt, Nwe Beestenmarkt. Kort Galgewater, Morsstraat, Smidsteeg. Narmstraat, Kruisstraat. 1e en 2e Binnenvest gracht, St. Aagtenstraat, Lammer markt, Marksteeg, Lange Scheistraat, Nieuwe Mare. Oude Singel (van Mare tot Turfmarktbrug), Fokkestraat, Oude Vest (van Turfmarkt tot Mare), Lange Mare. Vrouwenkerkhof, Vrouwenkerk- koorsteeg, Dolhuissteeg, Sionshof. St. Ursulasteeg. Caeciliastraat, Lange en Korte Lljsbetsteeg, Korte en Lange Agnietenstraat, Spijkerboorsteeg, Vestwal, 3e Binnenvestgracht. Reine- veststeeg. Langegracht, Vredehof, Houtmarkt, Noorderstraat, Hendrik- pe du ;b| p' Van een onzer verslaggevers LEIDEN „Niet het college maar de afdeling „Beheer ■te gemeentelijke gebouwen" heeft de SLF opdracht gegeven de kraker van het pand aan de Hooigracht niet af te sluiten." ie Dit vage antwoord gaf wethouder Van Aken gisteren tijdens de vergadering van de raadscommissie voor economische aa aangelegenheden op vragen van de VVD-er Van Duyn. su De krakers van de Hooigracht die een ander onderkomen M hebben moeten zoeken, kwamen twee weken geleden in het 1 nieuws, toen bleek dat zij een schuld van 7000 hadden aan ej de Stedelijke Fabrieken voor gas- en elektriciteit door het niet ïij betalen van de elektriciteitsrekening. Een woordvoerder van u| de SLF verklaarde toen dat het college van b. en w. opdracht had gegeven de krakers niet af te sluiten. Wethouder Van Aken wist, volgens zijn zeggen, van deze opdracht niets af. „B en w hebben wel de bevoegdheid een dergelijke opdracht te geven. Er wordt echter vaak gewerkt met uitvoeringsbesluiten. Hiermee is aan ambtelijke afdelingen vrijheid van handelen gegeven. Hoe de zaak met de krakers nou precies in zijn werk is gegaan wordt momenteel nog onderzocht." De platenmaatschappij CNR gaat verhuizen naar Weesp. Als reden voor dit onverwachtse vertrek uit Leiden, dat enkele tientallen ontslagen met zich brengt, heeft de leiding van het bedrijf onder meer „de verouderde ruimte" opgegeven. Op aandrang van de CPN-er Hoeven zegde wethouder toe dat hij over deze zaak nog eens gaat praten met CNR. „Misschien dat het bedrijf, als het een ander gebouw krijgt, in Leiden blijft, waardoor er weer een stukje werkgelegenheid behouden is," aldus de heer Hoeven. Van onze tennismederker Leiden In het herenenkelspel B van de Leidse districtskampioenschappen moest giste ren de tweede geplaatste speler capituleren. Jon Visbeen van Forcscatc, als vierde op de plaatsingslijst, leek het aanvankelijk tegen Har Meyer wel te gaan redden. Bij 5-3 zakte Vis been, die dit jaar niet over voldoende routine beschikt, volledig in elkaar. Meyer joeg de ballen, zoals gewoonlijk, vanuit het achterveld over het net, terwijl Visbeen, met name bij het volleren, fout op fout stapelde. Zonder ook nog maar een game af te staan speelde Meyer zich in de kwart-finale (7-5, 6-0). In deze kwart-finale moet Meyer aantreden tegen clubgenoot Lode- wijk Kall<yiberg, wellicht een te zware opgave. Tenniskampioenschappen district Leiden de Berg liet zich niet van de kook brengen door het wat vertragende spel van Creijghton en trok, na 6-2 verlies van de eerste set, de stand via 6-2 weer gelijk. In de beslissende set gingen de zaken gelijk op tot 3-3, waarna Creijghton door kon drukken: 6-4. Peter Pauwels kon gisteren al weer van de baan af voor hij er goed en wel op stond. Nog slechts drie games had hij nodig om de bij 7-5, 3-2 afgebroken partij tegen Arnold v.d. Capel- len te beslissen. In het damesenkel C had Heieen v. Paridon, die tesamen met Paul Kallenberg en Arnold v.d. Capellen de wedstrijdleiding vormt, moeite met Marijke Brink (6-0, 4-6, 6-3). Carolien ten Bosch was te sterk voor D. Graaff en favoriete Tine Langeveld haalde vernietigend uit tegen M Wortelboer: twee maal 6-0. Bij de C-heren werd een groot aantal derde ronde partijen gespeeld. Hans v.d. Loo kon het maar net bolwerken tegen de vooral in de tweede set uitstekend tennissende Van Dinter: 6-4, 2-6, 6-2. Stam, de titelfavoriet, rekende af met de pas voor het eerste jaar spelende Sal man. Bijleveld had teveel kwaliteit voor de jeugdige Haakman (6-0, 6-3). Paul Theunissen legde teveel beheersing in zijn spel voor de veel fouten makende Jos Gerrese: 6-2, 6-2. Spanning bracht het treffen tussen Schreuder en Van Tongeren. Na 6-3 verlies in de eerste reeks, speelde Van Tongeren zich toch nog via 7-5 en 6^ in de vierde ronde. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Pancras Het wijkcomité „Pancras" or ganiseert op zaterdag 13 sep tember een buurthappening in de Burcht Op het programma staat onder meer een puzzel- tocht, kinderspelen, rommel markt en 's avonds een optre den van de Bridge-Town Jazz band. Het wijkcomité roept alle bewoners van de Hooigracht, Nieuwe Rijn, Hoogstraat, Oude Rijn en tussenliggende straten op oude spullen af te staan voor de rommelmarkt. Een en einder wordt woensdag 27 au gustus opgehaald. Rolschaatsbaan Wethouder Waal opent zater dagmorgen een rolschaatsbaan op de hoek van de Baselstraat en de 's-Gravensandestraat. De baan is er gekomen dank zij activiteiten van wijkvereniging Actief. Deze vereniging heeft zaterdag ook de organisatie in handen van allerlei activiteiten ter gelegenheid van de opening van de baan. Na de officiële opening om kwart over tien, is er een optreden van het Majo- rettenkorps Actief, vervolgens geven enkele top-rolschaatsers een demonstratie weg, waarna de buurtjeugd tegen half twaalf de baan op kan om wedstrijden te houden. Het Leids Politie Muziek Gezel schap zorgt voor de vrolijke noot. Zaterdagmiddag wordt er op het terrein voor de Bevrij dingskerk een zgn. „tentjesdag" gehouden. Opening Bejaardensoos De bejaardensoos van de Pe trusparochie gaat binnenkort weer draaien. Op donderdag 4 september is in de sociëteit aan de Anjelierstraat de eerste bij eenkomst. Dan kan men zich ook opgeven voor een „dagje uit" op 11 september. Zwemmen De stichting Dienstencentrum Leiden organiseert ook het ko mende seizoen weer een zwe- muurtje voor bejaarden in het Leiderdorpse zwembad de Does. Elke woensdag van 10 tot 11 uur. De Marnix-groep van Scouting Leiden opent zaterdag 20 sep tember een nieuw clubhuis. Dit ligt op het erf van boerderij De Slaagh, Lage Mors weg 102. Jubileum versiteit bestaat 100 jaar. Ter gelegenheid hiervan zal profes sor dr. A. F. P. Hulsewé op donderdag 4 september een herdenkingsrede uitspreken in het klein auditorium van het Academiegebouw aan het Ra penburg. Na afloop van de plechtigheid, die om 14.30 uur begint, is er een receptie. Aanbesteding De gemeente heeft de aanleg van rioleringen in het gebied Herengracht-Zijlsingel aanbe steed. Het bouwbedrijf B. van Hees en Zonen uit Utrecht was met 3.490.000 de hoogste in schrijver, Van Willigen b.v. uit Vuren met f 2.790.800 de laag ste. Bejaardengym Op woensdag 3 september om half tien gaat de bejaarden- gymnastiek in Meerburg van start in het wijkgebouwtje aan de Zaanstraat. De gymnastiek wordt gegeven door mevr. Van Polanen. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Abraham zn v A. Hoeksema en N. A. M. Flipse; Rainier Willem Chrlstiaan zn v E. K. J. de Sitter en M. C. Buitendijk; Barbara dr v M. A. van Leeuwen en A. J. Janssen; Jacomine Gertrude dr v J. Wolthaus en D. A. de Jong. Overleden: J. Cornells geb. 24 dec. 1898 man. J. Breed geb. 2 nov. 1919 man, W. Guijt geb. 17 jan 1902 man; Gehuwd: P. A. M. Onderwater en T. W. M. Blom. Molenstraat straat en omgeving voorgesteld akkoord te gaan met afsluiting van de Molenstraat aan de zij de van de Koningstraat. Vorige week hebben de bewo ners van de Molenstraat hun ontevredenheid over het toene mende sluipverkeer te kenAen gegeven door hun straat op te breken. Elke keer wanneer de gemeente de straat had her steld, braken de bewoners de boel weer af. Het sluipverkeer in de smalle straat is verergerd nadat er verkeerslichten op de Willem de Zwijgerlaan zijn geplaatst. Verschilldende malen werd een kind aangereden. Wijkcomité "Plan Noord" is van mening dat de oplossing niet gevonden kan worden in het geheel af sluiten van de straat, aangezien het sluipverkeer de andere Straten dan zal teisteren. Sa men met de bewoners van de omliggende straten wil het co mité tijdens een vergadering tot overeenstemming komen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3