Binnenschippers dwingen overleg met regering af we maken het goed met 'n bloemetje Van Huiten haalt bakzeil in Kamer Blondje Vier kandidaat- f burgemeesters i voor Den Haag Vondst WATERWEG EN NOORDZEEKANAAL BLOKKADE-VRIJ Winkelier (79) rukt overvaller plukken haar uit Ledenwinst voor ARP Steun Enkes slechts 2,5 miljoen 197 EcidócSomcmt Woensdag 27 augustus 1975,65e jaargang no. 20206 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Plug Adj hoofdredacteur J. J Hallewas Chef-redacteur. J. W. C. Leurte. per week 2,81; kwartaal 36,32; jaar 141,35; losse nummers SO cent. Tsjechische speelfilm "De liefde van een blondje" op Ned. II om 20.21 uur. Werkwinkel, om 21.35 uur, vraagt vredesvrijwilligers. Ned. I om 19.30 uur Kenmerk met prof. Tinbergen over inko mensongelijkheid. Om 20.45 uur Duitse propagandafilm "Triumph des Willens". Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige wind. uit noord tot noordoost. Maximum temperaturen rond 22 graden. Morgen zon: 5.44-19.38. Maan: 21.53 12.52 Schev. hoogw.: 6.24 18.46. laagw.: 2.29 14.36. H. F. Happel (50), loco-bur gemeester van Den Haag. Lid van de KVP. Maakt sinds acht jaar deel uit van het Haagse college van b. en w. De eerste KVP-kandi- daat ondanks formele be zwaren van commissaris der der Koningin mr. M. Vrolijk. Drs. H. J. Viersen (48). ex- wethouder van Rotterdam. Was lid van de CHU, tot hij rechtstreeks CD A-I id werd. Zat vier jaar in het Rotter damse college van b. en w. Hij ligt bij de progressieven het best in de markt. Den Haag Minister De Gaay Fortman heeft een geheim lijstje van vier serieuze kandidaten voor het Haagse burgemeesterschap samengesteld. Die lijst be staat uit de Haagse locoburgemeester H. F. Happel, de burgemeesters drs. F. Schols van Venray en J. A. M. Reijnen van Oldenzaal, en de Rotterdamse ex-wet houder drs. H. J. Viersen. Daarmee staat vast, dat Den Haag een christen-demo cratische opvolger van de overleden KVP-burgemees- ter mr. V. G. M. Marijnen zal krijgen. Met uitzondering van drs. Viersen, die rechtstreeks CDA-lid is, behoren alle kandidaten namelijk tot de KVP. Minister De Gaay Fortman heeft gisteren drie van de laatste vier kandidaten ontvangen op zijn Ministerie. Alleen de heer Happel, die momenteel met vakantie is, ontbrak op het Binnenhof. In landelijke KVP-kringen wordt de heer Happel overi gens nog altijd gezien als de vóórnaamste gegadigde voor de burgemeesterspost. Nu duidelijk is dat de nieuwe Haagse burgemeester geen PvdA-er zal worden, valt te verwachten dat de Haagse socialisten zullen aandringen op benoeming van drs. Viersen. Al eerder heeft de Haagse PvdA-top laten weten de ex-wethouder van Rotterdam de meest aanvaardbare kandidaat uit het christen-democratische kamp te vinden. Drs. F. Schols, burgemees ter van Venray. Heeft gerui me tijd in Den Haag ge woond. Werd in 1960 burge meester van Maasbree.1 Sinds 1968 bekleedt hij de zelfde functie in Venray. Lid van de KVP. J. A. M. Reijnen (48), burge meester van Oldenzaal en lid van de Eerste Kamer. Van 1964 tot 1969 burge meester van Wervershoof in Noord-Holland. Sindsdien eerste burger van Olden zaal. Lid van de KVP. ,.j Franse straatveger vond tus- n het vuil een in plastic gewik- Ild pakje... imet wat verbrijzeld glaswerk. PK SPEELGOED VQQR .maar ze bleken echt 'door 'n weiier achter van diens bromfiets rloren te zijn. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/ROTTERDAM Vannacht is het overleg op gang gekomen tussen staatssecretaris Van Huiten en de actievoerende schippers. Het gesprek tussen Van Huiten en actieleider Leo van Laak werd vanmorgen om half twaalf voortgezet. Tijdens het vervolg van het debat in de Kamer over het voorstel van de evenredige vrachtverde ling zou de bewindsman de Kamerleden over het overleg informeren. Door het op gang gekomen overleg heeft de regering een eventuele ingreep om de blokkades op te heffen uitgesteld. Op nog veertig plaatsen in ons land liggen momen teel versperringen van binnenschepen in de water wegen. Gistermiddag werd de blokkade in de Nieuwe Waterweg opgeheven, nadat de burge meester Van der Louw van Rotterdam zijn bemid deling toezegde om het overleg op gang te bren- we echter bereid verzet te plegen", aldus de actieleider. Dat de binnenschippers vanmorgen nog vastbeslo ten waren, blijkt wel uit de bestemmingen van de binnenschepen, die de blokkades in de Nieuwe Waterweg eu het Noordzeekanaal uitvoerden. De schepen zijn afgevaren naar andere blokkades, om daar de versperringen te versterken. De blokkade van het kanaal Terneuzen-Gent is onder meer stevig versterkt Vanmorgen lagen er meer dan 120 schepen, rijen dik van oever tot oever. Op andere plaatsen in ons land zijn de versperrin gen ook versterkt. In de IJssel bij Hattum spanden de protesterende binnenschippers een zware ket ting over de rivier, waardoor scheepvaartverkeer totaal onmogelijk is geworden. Vijf schepen waar onder een zandzuiger kwamen door de ketting tot stilstand. gen. Vanmorgen in alle vroegte werd ook de blokkade in het Noordzeekanaal bij Velsen opge heven, omdat wethouder Lammers van Amster dam zich eveneens had ingezet om het overleg weer op gang te brengen. De regering liet gisteravond weten desnoods met geweld de blokkades te beëindigen om voortschrij- nende schade aan de economie een halt toe te roepen. Sinds gisteravond staan hier en daar eenheden gereed, om gewapenderhand op te tre den. De regering heeft diverse verzoeken ontvan gen om een eind te maken aan de blokkades. Onder meer de werkgemeenschap Rijnscheep vaart, waarin vertegenwoordigd zijn Frankrijk, Zwitserland, West-Duitsland, België en Nederland, deed een beroep op de regering omdat de blokka des nadelige uitwerking hebben op het Rijnver- keer. De protesterende binnenschippers, ongeveer een derde deel van het totale aantal Nederlandse binnenschippers, neemt aan de acties deel, zijn vooralsnog vastbesloten de nog resterende blokka des in ons land te handhaven. „We hebben het wetsvoorstel tot opheffing van de evenredige vrachtverdeling gebruikt als kapstok om onze overige eisen, zoals het systeem van bodemprijzen af te dwingen", aldus actieleider Van Laak. „Wij gaan door totdat we zoveel reële garanties hebben voor onze overige eisen, dat ze mettertijd zullen worden ingewilligd. We zullen standhouden totdat 'het technisch niet meer mogelijk is". '„Mocht de regering zo kortzichtig zijn en met dwangmaatregelen komen, dan kunnen we alleen maar reageren door weg te gaan, om een slacht- veld te voorkomen. In uiterste noodgevallen zijn Na het besluit de blokkade van de Nieuwe Waterweg op te heffen, varen de schepen de Waterweg op naar een nieuwe bestemming Van een onzer verslaggevers Den Haag De Tweede Kamer kan in overgrote meerderheid niet meegaan met het plan van staatssecreatris van Huiten van Verkeer en Wa terstaat om de evenredige vrachtverdeling in de binnenvaart thans af te schaffen. Dit bleek giste ren tijdens het vervroegde debat in de Kamer over deze explosieve kwestie. PvdA, K.V.P. en C.H.U. vonden bovendien, dat de bewindsman het overleg met de schippersorganisaties moest hero penen. Alleen de A.R.P. steunt het wetsvoorstel Staatssecretaris van Huiten had het overleg tot gisteravond geweigerd, maar het verzoek van de drie fracties klonk politiek zo dwingend, dat hij laat op de avond overstag ging en met aktievoer- der van Laak toch tot een gesprek kwam. Na een hernieuwde ontmoeting vanmorgen om half twaalf tussen de twee partijen zou dr. van Huiten daarna de Tweede Kamer verslag doen van zijn bevindin gen en van de resultaten van het overleg. gedreigd met een motie, om de staatssecretaris op deze manier te dwingen het overleg met de schip pers te hervatten. Deze motie zou ae Kamermeer derheid zeker aanvaard hebben. Dr. Van Huiten achtte het toen raadzamer om de Kamer voor te zijn en eigener beweging een stap naar de schip pers te zetten. Verder diende mevrouw N. Smit- Kroes (V.V.D.) een motie in waarin wordt gepleit voor een betere sloopregeling voor de schippers die hun bedrijf willen beëindigen. Ds. Knot zei: Het wetsontwerp komt op een geheel verkeerd ogenblik. Het komt te vroeg omdat het de binnen vaart niet structureel aanpakt Het komt te laat, omdat het een oud wetsontwerp is, waaraan niets is veranderd. De KVP-er Van Zeil meende, dat de evenredige vrachtverdeling wel moet verdwij nen, maar niet zoals dat nu wordt voorgesteld. Er staan volgens hem te weinig compenserende voor delen voor de schippers tegenover. De woordvoerders in de Tweede Kamer veroor deelden allen fel de blokkades van de binnenschip pers. De socialist Knot zei, dat de gebruikte midde len in geen enkele verhouding staan tot het doel. Den Haag De 79-jarige sigarenwinkelier L. W. Lambregtse uit zijn zaak verdreven. De bejaarde winkelier, die zag dat een van de mannen een greep in zijn kassa deed eiste het geld terug. Toen de man hem hierop met een mes bedreigde, greep de winkelier zijn overvaller in het haar en trok hem met kracht tegen de grond. Hoe stevig de heer Lambregtse de man had vastgegrepen bleek later toen hij met grote plukken haar in de hand alleen in de zaak achterbleef. De daders namen de benen, maar konden, doordat de buren reeds de politie hadden gewaarschuwd, spoedig worden aangehouden op de Regen- tesselaan. De mannen zijn een 22-jarige lasser en een 20-jarige zonder beroep. De laatste man blijkt al meerdere malen wegens babbeltrucs met de politie in aanraking te zijn geweest. L.W. Lambregtse (79) ADVERTENTIE] Thailand Koning Bhoemipol van Thailand heeft 8000 hectare bouwland uit zijn persoonlijk grondbezit afgestaan aan de re gering t.b.v. net plan voor de nationale landhervorming. Na CDA-congres: (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Nog steeds ko men bij het secretariaat van de ARP veel reacties binnen naar aanleidingen van het standpunt dat fractievoorzitter Aantjes zaterdag op het CDA-congres heeft verdedigd. Er wordt ook een toenemend aantal aanmel dingen voor het lidmaatschap geconstateerd. Uit de vele telefoontjes en schriftelijke reacties blijkt in overwegende mate steun voor het standpunt van Aantjes, die op het CDA-congres heeft ge probeerd het karakter van het CDA als beginselpartij duidelij ker vast te leggen. Er zijn men sen die schrijven dat zij het met de opstelling van Aantjes tij dens de kabinetsformatie in 1973 helemaal oneens waren, maar hem nu hun volledige steun geven. Vrijdag gaat het bestuur van de ARP napraten over het CDA- congres en dan tevens bespre ken wat het aanmoet met de verdeeldheid binnen de ARP die op het congres naar buiten is getreden. De vraag zal ook wor den bezien of een extra partij raadsvergadering tegen eind september moet worden gehou den. De normale partijraadsver gadering zal pas op 7 november zijn. Satelliet Met behulp van een Delta-raket is gisteren van Cape Canaveral de Frans-Duitse com municatiesatelliet Symphonie B gelanceerd. De kunstmaan, de tweede in het Symphoniepro- gram, kwam 28 minuten later in een baan om de aarde. Evenals de Symphonie A, die op 19 de cember 1974 werd gelanceerd, dient deze satelliet voor experi menten inzake het overbrengen van televisie-, radio-, telefoon-, telegraaf- en datasignalen. PESSIMISME IN LEIDSCHENDAM LEIDSCHENDAM Machinefabriek Enkes te ontslane werknemers geld beschikbaar te houdersvergadering bekend gemaakt, nog aan de Leidschendamse Westvlietweg krijgt stellen voor een afvloeiingsregeling. De be- niet te weten of zij op het aanbod van de van minister Lubbers slechts een financiële slissing van de minister betekent dat onge- minister van Economische Zaken ingaan, steun van tweeënhalf miljoen. veer honderd man personeel moet afvloeien. Commissaris ir. C. J. Andriessen toonde zich Directie en commissarissen van Enkes heb- pessimistisch over de toekomst van het be- Verder is de minister niet bereid voor de ben gistermiddag in de jaarlijkse aandeel- drijf, i Of liever gezegd: met een fraai, geurig boeket bloemen van een Fleurop-bloemist dat wij u toesturen alsdank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal - abonnement. Een echte 'blijmaker', nietwaar! AflffjOT! Leid! naam: adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een boeket bloemen naar: naam: adres: woonplaats: HHHHHillH

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1