Zoetemelk hoefde voor eindzege niets te doen Frisol verdwijnt als Nederlandse ploeg Opnieuw geruchten positie van Mahn Alleen Nereus plaatste zich direct voor de halve finale Minstens acht renners op straat HASSINK NIET IN PLOEGENTIJDRIT WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 13 SIMPELVELD Nico de Vries, directeur van Frisol, heeft be sloot volgend jaar niet opnieuw een Nederlandse wielerploeg te sponsoren. Op een persbijeen komst werd op de slotdag van de Nederlandse prof ronde meege deeld dat volgend jaar een Belgi sche licentie zal worden aange vraagd en dat de ploeg onder leiding zal staan van Edgar de Maere. Het betekent dat tenmin ste acht van de dit jaar gecon tracteerde Nederlanders in het volgende seizoen naar een andere werkgever moeten omzien. De heer De Vries ontkende dat zijn beslis sing is ingegeven door het feit dat de KNWU hem zijn zin niet heeft willen geven bij door hem voorgestelde veranderingen. had geweigerd een speciale sportcommis- sie voor het professionele wielrennen in te stellen. „Bij de KNWU", vertelde De Vries, „worden de zaken veel te amateuristisch aangepakt. We hebben jarenlang gepro beerd bepaalde voorstellen er door te krij- gen maar wij stuitten op een organisatie die niet bereid is te vernieuwen". De renners die volgend jaar niet meer bij Frisol kunnen rijden, hadden op het mo ment dat de verhuizing over de Belgische grens werd bekendgemaakt, officieel nog niets vernomen. Alleen Priem en Den Her tog lieten blijken op de hoogte te zijn van de plannen. Zij zijn dan ook vrijwel zeker van een voortgezet dienstverband, net als de Australiër Don Allan. Hij vernacht volgend jaar met zijn jongere broer David voor Frisol te kunnen rijden. Contact De Vries lijkt overigens de boog te span nen om nog een andere pijl af te kunnen schieten. Donderdag is er contact geweest met Jean Stablinski, ploegleider van Gita- ne uit Frankrijk. Stablinski voelt veel voor een samengaan van beide ploegen, waardoor niet naar België, maar naar Frankrijk verplaatst zou moeten worden. In dat geval komt er een equipe Gitane- Frisol uit de bus die in Frankrijk tien Fransen en enkele Nederlandse renners zou tellen. Voor binnenlands gebruik in België zou dan een Frisol-Gitane ploeg op touw worden gezet, die hoofdzakelijk uit Belgen, aangevuld met een paar Nederlan ders, zou bestaan. Het voorstel van Sta blinski zou voor de Vries aanvaardbaar zijn, wanneer Gitane een even groot be drag op tafel kan leggen als De Vries bereid is te doen. Die mogelijkheid echter moet niet al te groot worden geacht. Vol gens verklaringen uit het renners veld heeft Stablinski weinig meer in te brengen dan een groep renners, die volgend jaar graag een werkgever willen hebben. De finahcie- le mogelijkheden lijken beperkt, de animo bij Gitane om opnieuw geld in een prof- ploeg te steken zou namelijk klein zijn. Geen maatregelen tegen Ton Vissers SIMPELVELD Het co mité „Proftour door Neder land" zal geen juridische stappen ondernemen tegen Ton Vissers, die het vlak voor de start liet afweten en zijn contractuele ver plichtingen niet is nageko men. Een woordvoerder voor het comité liet weten dat het weinig nut heeft Vissers aan te pakken, omdat er van een kikker geen veren kunnen worden geplukt. Bovendien had men het idee dat Vissers een even tuele rechtszaak zou kun nen gebruiken als hefboom om zijn affaire met sponsor Alsaver tot klaarheid te brengen en dat is het laat ste dat het comité „Prof tour door Nederland" zou willen. Indrukwekkende zeges van sprinter Williams STUTTGART De Amerikaanse sprinter Steve Williams was tijdens de internationale atletiekwedstrijden in het Neckarstadion in Stuttgart de meest gevierde persoonlijkheid. Williams demon streerde zijn sprintvermogen met indrukwekkende overwinningen op de 100 meter (in 10,10 seconden) en de 200 meter (20,16 seconden). De Amerikaan was beide malen de grootste concurren ten Steve Riddick (VS) en Don Quarrie (Jam) te snel af. Het met veel spanning verwachte duel tussen de beste kogelslinge raars van de wereld eindigde in een Russische zege. Valentin Dimitrijenko bezette de eerste plaats met 77,58 meter, een nieuw persoonlijk record. Europees kampioen Alexander Spiridonov werd met 76,84 meter tweede en pas daarna volgde oud-wereldrecordhou der Karl Hans Riehm (Wdl) met 75,52 meter. Walter Schmidt (Wdl), die momenteel het wereldrecord bezit, behoorde wegens een blessu re niet tot de deelnemers. Van de Nederlanders, die in Stuttgart acte de presence gaven, eindigde Frank Nusse als derde op de 400 meter horden achter Akii Bua en Bolding. De tijd van de AAC-er (50,38 seconden) was wat minder dan hij de laatste weken gewend was. Verder waren er nog vierde posities voor Toine van de Goolberg (47,71 op de 400 meter) en Mieke Sterk (13,68 seconden op de 100 meter horden). Aart Veldhoen (48,72 sec. op de 400 meter) en Hinkstapspringer Roy Sedoc (15,46 m) eindigden als viifde. Oefenduels handballers (Van onze sportredactie) DEN IIAAG Als voorberei ding op de zaalhandbalcompeti tie speelt Duyvestein Winter sport Hermes twee oefenwed strijden tegen SV Andritz uit Oostenrijk. De eerste wedstrijd tegen de Oostenrijkse hoofdklasser, die met het bezoek van het eerste herenteam aan Nederland het 25-jarig bestaan viert, is morgen om 18.15 uur. Het tweede duel, eveneens in De Vliegermolen wordt zaterdagmorgen (9.30 uur) gehouden. Topbasketbal in Overbosch (Van onze sportredactie) DEN HAAG In sporthal Overbosch wordt komende vrij dag de oefenwedstrijd basket bal Sperry Remington—NN Do- nar gespeeld. De ontmoeting, waardoor Den Haag als plaats van handeling werd gekozen om personeel van Nationale Nederlanden in de ge legenheid te stellen het door hun maatschappij gesponsorde Donar uit Groningen aan het werk te zien, begint om acht NOTTINGHAM Slechts de twee zonder stuurman van Ne reus heeft zich op de openings dag van de strijd om de wereld kampioenschappen voor heren direct geplaatst voor de halve finales. De overige drie Neder landse vertegenwoordigers zul len, zoals dat eigenlijk nadat het lot de ploegen in de series had ingedeeld al vaststond, hun succes moeten vinden in de her kansingen van vandaag. Ten aanzien van de Nederland se afvaardiging mag het dan in het Holme Pierrepont nationale watersportcentrum van Notting ham een dag van regelmatige uitslagen zijn geweest, interna tionaal was dat stellig niet het geval. Dr. Karl Adam, de West- duitse „roeiprofessor" die nog geen maand geleden voorspelde dat Oost-Duitsland voor het eerst in de geschiedenis alle acht gouden medailles van het FISA-toernooi zou opeisen, zal na de resultaten van de series wel aanmerkelijk voorzichtiger met zijn uitspraken zijn. Oost- Duitsland, in 1974 op de Rotsee goed voor zes gouden en een zilveren medaille, moet nu toch op meer tegenstand rekenen dan verwacht werd. De Russi sche vier met stuurman, met o.a. Vladimir Esjinov die in Lu- zern met goud bekroond werd in de twee zonder stuurman in de ploeg, gaf een demonstratie van macht die zelfs de experts deed verkillen. Ook de acht van Oost-Duitsland werd naar de herkansingen verwezen. Hoop De Oostduitse broers Berr de wereldkampioenschappen Horst en Boeschoten. Bij vrij wel windstilte - ondanks de klemmende hitte was het vrij wel ideaal roeiweer - deden de Amsterdamse studenten wat hun aanhang hoopte en ver wachtte. Een snelle start gaf hen direct een voorsprong, die zij 1250 me ter behielden. In de race van vijf boten waarvan er drie zou den overgaan naar de halve fi nales was inmiddels Spanje al sterk teruggevallen. West-Duits- land en de Verenigde Staten vochten om de derde plaats. Ne reus deed het wat rustiger aan en zag daardoor de Finnen langszij komen. De Westduitsers verstuurden zich compleet, wat de Amerikanen toch nog ge makkelijk de halve eindstrijden deed bereiken. id en Jorg Landvoigt tijdens roeien. De enige Nederlandse ploeg, die tenirinste nog een kans had direct verder te komen, was de vier zonder stuurman. Die illu sie heeft amper 500 meter be staan. De Roemenen liepen di rect weg, gevolgd door de Brit ten die twee lengten goedmaak ten doch hun krachten ongelijk verdeeld hadden. De Nereus- Nautilusploeg, slecht sturend, lag nog voor het 750 meter merkteken in verslagen positie. En wat te zeggen van de ge stuurde twee van de Dudok van Heel en de Nereus/Laga-acht? Van de Pas en Van Vinanen vonden onder meer de Oostduit sers Jörg Locke en Wolfgang Gunkel, alsmede de ervaren Ts jechische combinatie Oldrich en Pavel Svojanovski en de Italia nen Primo Baram en Angelo Rossetto tegenover zich. Ploe gen, die tijdens de laatste strijd om de wereldkampioenschap pen op de tweede, derde en vierde plaats eindigden. Als vierde gingen de Nederlandse militairen nu dan ook in hun voorwedstrijd door de finish. Bij voorbaat De acht was al evenzeer een bij voorbaat verslagen ploeg. Met tegenstanders als Rusland, Aus tralië; Oost-Duitsland en Polen heeft Nereus-Laga zijn voor- wedstrijd moeten varen, den kend aan de herkansing. Daarin zal echter de concurrentie am per minder groot zijn, wanneer moet worden uitgemaakt welke vijf van de ingeschreven elf landen de finale zal moeten missen. Teleurstelling was er ook voor de Roemeense twee zonder stuurman gevormd door Ilie Oanta en Dumitru Grumezescu, het tweetal dat in 1973 in Mos kou als kampioen werd ge kroond en een jaar later op de Rotsee het zilver veroverde. Hoewel de eerste drie plaatsen ook in hun voorwedstrijd goed waren voor de halve finales gaat de weg van de Roemenen verder via de repechages. Stroef roeiend lagen zij al na 800 meter in vierde positie. Als laatste be gonnen zij aan de vierde 500 meter. Het eens zo gevreesde duo, dat nu in zijn nadagen lijkt te zijn gekomen, kreeg voor de tribunes zelfs een waarschu wing van de Nederlandse kamp rechter Jan Willem Pennink. Ten einde zich te sparen roeiden zij niet langer in wedstrijdtem po. Een handeling die, indien een ploeg er in volhardt, dis kwalificatie als consequentie heeft. Zover lieten de ervaren Oanta en Grumezescu het even wel niet komen. J Uitslagen Hilversum Hilversum De uitslagen van de in Hilversum gehouden koersen zijn: Almonte-prijs (eerste afdeling) 2000 meter; 1 Maestro Behvin (P. v. Pet ten) 1.24.7 2. Noble Victory, 3. Mar- namni. Winn. 14,00, plaats: 3,00 2.90 2,70, koppel: 63,60. trio: 514.20 Almonte-prijs (tweede afdeling) 2000 meter: I. Noldina H. (H. Pol) 1-25.3, 2. Nico, 3. Maiko W. Winn.: 10,10, plaats: 2,20 1,90 3,90, koppel: Verhoeve) 1.23.3, 2. Moos Roodnoot, 3. Morning Star. Winn: 23,90, plaats: 12,00 1,50 2,10, koppel: 199,90, trio: 1520,10. Douroprijs (1500 meter); 1. Odette Ossewaard (P. Smit) 1.27,2 2. Olafski Itenska, 3. Orange Bowl. Winn. 5,10 pl. 1,40 1,10 1,10. kop 3,10. Aragonprijs (1600 meter): 1. Mjcky (J. Wagenaar) 1.19.3, 2. Leo Princess, 3. Lee Rodney. Winn. 1.60 pl. 1,30 1,80 1,40 kop. 9,10 trio 35,20. Amatricekampioenschap VIII, eer ste afdeling (2000 meter): 1. My Lady (Mevr. S. Hylkema) 1,24,2, 2. Karola van Altena, 3. Leone Be. Winn. 0,30 pl. 2,30 5,50 1,90 kop. 165,60. Miraprijs (2020 meter): 1. Isnathan (R. van Houten) 1.22.6, 2. (dead heat) Judge Olivier en Kitty H. Winn. 4,00 pl. 1,30 3,20 1,50. kop (2-8) 27,80 kop 12040'40 tri° (8'2"5> 179,10 41-10 (8,5"2> Amatricekampioenschap VIII (tweede afdeling) (2000 meter): 1. Mystery (mevr. M, Imming) 1.24,7, 2. Minette W, 3, Le Moulin. Winn. 5,50 pl. 2,20 1,80 1,60 kop. 18,90. Seguraprijs (2920 meter): 1. Kwik staart A (J. Wagenaar) 1.23.9, 2. Leen d'Aster, 3. Lya D. Winn. 6,70 pl. 1,40 1,40 1,10 kop. 9,90 trio 80,20. Turiaprijs (2440 meter): 1. Marjo (J. Wagenaar) 1.25,9, 2. Lexington M. 3. Margo van Hiddum. Winn. 2,20 pl. Ge Peters, momenteel ploeglei der van Caballero, komt aan het eind van dit seizoen zonder ploeg, omdat de sigarettenfa- briek zich na vijftien jaar uit de wielersport terugtrekt. Peters: „Ik zou nooit baancoach willen worden. Ik heb weliswaar mijn eigen visie op de aanpak van de huidige baanformatie, maar be langstelling voor een betaalde functie bij de KNWU heb ik beslist niet. Nog niet voor 80.000 gulden per jaar. Wel wil ik in de komende jaren een aantal Nederlandse ploegen in grote internationale ronden begelei- den". (Van onze sDortredactie) METTET In het Ne derlandse wielerkamp blijft de positie van baancoach Mahn onder werp van gesprek. De KNWU-leiders onthouden zich van commentaar. In IJvoir werd naast Rini Langkruis en Jan Derk- sen ook de naam van oud-wereldkampioen achtervolging G. Peters genoemd als eventuele opvolger. De positie van baancoach Frans Mahn blijft onder werp van gesprek. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiii Joop Zoetemelk met Ver- beeck, Schipper en Kar stens in de kopgroep. Zijn positie kon niet meer be dreigd worden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii SIMPELVELD Joop Zoete melk kon lachen aan het einde van de proftour door Nederland. Hij was een van de weinigen in Simpelveld, waar zijn glimlach op het erepodium werd slechts overtroffen door die van organi sator Nico de Vries, die daar voor camera's en lenzen een zo mogelijk nog betere positie had veroverd. De herboren proftour was voltooid en de winnaar werd de beste man die de groep Nederlandse beroepsrijders op dit mo ment naar voren kan schuiven. Een goed I winnaar derhalve, maar wel een man die er in het afsluitende criterium vrijwel lil! niets voor heeft hoeven doen. De koek was verdeeld na de rit van maandag en het veld berustte. Voor zo'n 11.000 toe schouwers werd nauwelijks gekoerst en I daarmee eindigde de proftour zoals zij Geen verwijten Zoetemelk kan op dat gebied weinig worden verweten. Hij en zijn opper machtig lijkende Gan-ploeg hebben de koers lamgelegd en dat zij daarbij de steun kregen van Watney (groene trui voor Verbeeck), KAS (achtereenvolgens ontsnappingen van Oliva, Perurena) en Gitane was mooi meegenomen. „Wij hebben de koers gecontroleerd", vertelde Joop Zoetemelk". En hij had gelijk. „Zo'n criterium aan het slot is eigenlijk geen goede zaak, hoewel ik er natuurlijk best tevreden mee was, dat alles zo is gelopen", voegde de laatste drager van de oranje leiderstrui er aan Duivels Peter Post echter, leider van de verlie zende ploeg, was duivels. „Het is schan dalig wat de renners hier hebben laten zien. Geen moment strijd, daar kon t het publiek niet voor. Als Joop Zoetemelk zich van de steun van andere ploegen moet verzekeren om op die manier de ronde te winnen, dan is hij voor mij geen grote. Er zijn jongens die hebben geprobeerd aan te vallen, maar die wer den gewoon van de weg gereden. Ik vind het walgelijk". Zeker is in ieder geval dat Oliva bij de eerste van de 20 beklimmingen van de Hulsberg ontsnapte en voortdurend weg bleef tot hij zijn eerste plaats in het klassement voor de speciale bergprijs had veilig gesteld. Daarna kwam de Spaanse kampioen Domingo Perurena, die ook gemakkelijk zijn kleine winst vasthield. De Bask Domingo Perurena, bijgenaamd El Leon de Astigarraga be haalde daarmee het succes waaraan hij maandag net niet toe kwam en pikte de laatste kruimels van de koek voor hij zondag in het wereldkampioenschap op de weg te Yvoir een echt bergcriterium moet rijden. De uitslag van de laatste etappe, over 90 kilometer, is: 1. Perurena (KAS) 90 kilometer in 2 uur, 38 minuten en 27 seconden (met bon. 2.38.12), 2. W. Peeters (Maes Wat- ney's) 2.38.57 (met bon. 2.38,47), 3. Chalmet (Gitane) z.t. (met bon. 2,38.52), 4. L, Peeters (IJsboerke) z.t., 5. Jacobs (IJsboerke) 2.39.03, 6. P. van Katwijk (Gazelle/Frisol) z.t„ 7. Karstens (Gitane) z.t, B. Verbeeck (Maes Watney's) z.t.,9. Raas (Ti Ra leigh) z.t10. Priem (Frisol) z.t. Het eindklassement zie): er als volgt uit: 1. Zoetemelk (Gan Mercier) 23.00,35, 2. Verbeeck (Maes Watney's) op 33 sec., 3. Vianen (Gan Mercier) op 53 sec., 4. Thurau (Ti Raleigh) op 58 sec, 5. Karstens (Gitane) op 1.28 min. 6. Priem (Frisol) op 1.38, 7. Tabak (Ti Raleigh) z.t., 8. Bal (Gan Mercier) z.t., 9, Opdebeeck (Maes Watney's) z.t, 10. Kuiper (Gazelle/- Frisol) op 2.35. Middelink: Renner niet overbelasten METTET Vandaag worden in Mettet, een vriendelijk dorpje in de Maasvallei tus sen Namen en Dinant, de we reldkampioenschappen hero pend met de 100 kilometer tijdrit voor ploegen en het wegkampioenschap voor da mes. Zaterdag komen op het zelfde parcours de amateurs in actie cn zondag zullen de profs de wereldkampioen schappen 1975 besluiten in het tien kilometer verder gelegen IJvoir. In Mettet en IJvoir heerste gistermorgen nauwelijks een wielersfeer. Het was alsof het wegkampioenschap al een „be keken zaak" was voor de Belg Eddy Merckx. De zorgen van wegcoach Joop Middelink ging echter nog niet zo ver. De bijna 100 kilo wegende weg coach heeft eerst voor de ama teurs te zorgen. Arie Hassink, de talentvolle coureur uit Neu- de, werd op het laatste mo ment toch uit het Oranjekwar tet voor de ploegentijdrit gela ten. Middelink: „De ploeg sa menstellen heeft dit jaar veel problemen met zich mee ge bracht, De amateurstop is in Nederland erg breed gewor den en dan wordt de keuze moeilijk. Ik heb me door de dokter laten adviseren. Voor Arie Hassink, die na een tbc- aanval bijna twee jaar uit de Joop Middelink wil Arie Hassink (foto) niet overbe lasten. topsport was verdwenen, zou de ploegentijdrit en het weg kampioenschap te veel zijn ge weest. Ik wil Arie niet overbe lasten". Samenstelling Uit de afwijzing van Hassink mag dan wel worden veron dersteld, dat de coureur uit de Achterhoek zaterdag start in het wegkampioenschap. De Nederlandse ploeg zal van avond na de 100 kilometer tijdrit door bondscoach Mid delink en de sportcommissie van de KNWU worden samen gesteld. De wegcoach uit Amsterdam heeft namelijk te beschikken over Nederlands kampioen Ad Tak, Adrie Gevers, Matthieu Dohmen, Arie van Houwelin- gen, Fons van Katwijk, Arie Hassink, Gerrie van Gerwen en Frits Pirard. Het grote pro bleem voor de sympathieke bondscoach is Gerrie van Ger- wen. Middelink: „Direkt na het baankampioenschap in Rocourt is Gerrie naar het trainingskamp in Bouge geko men. De afgang van de achter- volgersploeg, Van Gerwen haakte als eerste af, heeft hem mentaal gebroken. Fysiek heeft de renner zich goed her steld. Onmiddellijk heb ik een gesprek met de onfortuinlijke wegrenner gehad". Bondscoach Middelink is voor zichtig met zijn voorspelling. Hij zegt: „Een wielrenner is net een wekker. Je moet hem opwinden en rustig laten aflo pen. Gaat de wekker voortij dig kapot, dan heb je er niets aan. Ik heb al mijn coureurs in de afgelopen weken opge wonden en bij de finish zal ik wel zien of de wekker op tijd afloopt". WIL VAN DER PLAS

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13